جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6066

کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي تصويب کرد؛
کالاهاي اساسي، کوپني مي شوند


آمريکا به همکاري با کره‌شمالي براي خلع سلاح اتمي ادامه مي‌دهد


ترامپ:چين تعرفه‌ها را از محصولات کشاورزي آمريکا بردارد


استقبال پاکستان از ميانجي‌گري ايران براي حل اختلاف با هند

چه بايد كرد؟
آمار عجيب نزاع و درگيري در كشور!


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها

با تصويب مجلس؛
نحوه افزايش حقوق کارکنان دولت در سال 98 تغيير کرد


مجمع تشخيص باز هم درباره لايحه پالرمو به نتيجه نرسيد


در پي تحريم عربستان، قطعات آلماني از ايرباس حذف مي‌شود


خبر


مراسم اختتاميه دوازدهمين جشنواره بين‌المللي «فيلم 100»


ديدار رهبر کره شمالي و نخست وزير ويتنام


سرمقاله


 کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي تصويب کرد؛
 کالاهاي اساسي، کوپني مي شوند 

 
کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي، پيشنهادي مبني بر کوپني شدن کالاهاي اساسي را به تصويب رساند. به گزارش مهر، کميسيون تلفيق مجلس شوراي اسلامي براي بررسي بندي از لايحه بودجه مربوط به اختصاص 14 ميليارد دلار به واردات کالاهاي اساسي تشکيل جلسه داد.

پس از بحث و بررسي طولاني مصوبه اي به شرح ذيل به تصويب رسيد:

دولت مکلف است در سال 98 مابه التفاوت ريالي 14 ميليارد دلار از منابع حاصل از صدور نفت سهم خود را به شيوه زير صرف حمايت از معيشت مردم و توليد کند.

1-واردات و يا خريد توليد داخل و توزيع کالاهاي اساسي (دارو، تجهيزات پزشکي و نهاده هاي کشاورزي با نرخ ارز ترجيحي)

2-واردات و يا خريد توليدات داخل و توزيع کالاهاي اساسي (دارو و تجهيزات پزشکي و نهاده هاي کشاورزي و دامي با نرخ ارز نيمايي و اختصاص مابه التفاوت آن با نرخ نيمايي براي معيشت مردم و حمايت از توليد)

3-دولت از کالابرگ الکترونيکي براي تامين کالاهاي اساسي مورد نياز مردم با نرخ ارز ترجيحي و يا پرداخت نقدي استفاده مي نمايد.

4-دولت موظف است به حسن اجراي اين بند نظارت کند و گزارش عملکرد را هر سه ماه يک بار به کميسيون هاي برنامه و بودجه، اقتصاد و کشاورزي ارائه نمايد.


  آمريکا به همکاري با کره‌شمالي براي خلع سلاح اتمي ادامه مي‌دهد 

خبرگزاري شينهوا :وزير امور خارجه آمريکا گفته است که ايالات متحده به همکاري با کره شمالي با هدف دستيابي به خلع سلاح اتمي در شبه جزيره کره ادامه مي‌دهد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري شينهوا، مايک پامپئو، وزير امور خارجه آمريکا گفت ايالات متحده مشتاق بازگشت به ميز مذاکرات پس از ناکامي دومين نشست ميان دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا و کيم جونگ اون، رهبري کره شمالي در هانوي، ويتنام است.وي ادامه داد: ما مشتاقيم تا بار ديگر مذاکره کنيم و براي اين منظور، به گفت‌وگوها با کره شمالي ادامه مي‌دهيم تا در نهايت به صلح و ثبات، زندگي بهتر براي مردم کره شمالي و خلع سلاح اتمي کره شمالي برسيم.وزير امور خارجه آمريکا همچنين گفت، پيونگ يانگ در نشست هانوي به دنبال لغو تمامي تحريم‌ها بود.اين درحاليست که ري يونگ هو، وزير امور خارجه کره شمالي با رد ادعاي آمريکا گفت که کشورش تنها خواستار لغو برخي از تحريم‌ها بود.


 ترامپ:چين تعرفه‌ها را از محصولات کشاورزي آمريکا بردارد 

 
رويترز :رئيس جمهور آمريکا از چين خواست تا تعرفه‌هاي گمرکي محصولات کشاورزي اين کشور را حذف کند.به گزارش آنا از رويترز، دونالد ترامپ در حساب کاربري خود در توئيتر اعلام کرد که چين بايد تمام تعرفه‌هاي خود بر محصولات کشاورزي آمريکا را لغو کند.وي در توئيتر خود نوشت: از چيني‌ها خواسته‌ام که به‌سرعت تمامي تعرفه‌هاي گمرکي وضع‌شده بر محصولات کشاورزي ما را لغو کنند.

رئيس جمهور آمريکا در ادامه، دليل اين درخواست را خوش‌رفتاري آمريکا در گفتگوهاي تجاري ميان دو کشور دانست.ترامپ ادامه داد: من تعرفه‌هاي گمرکي کالاهاي چيني را افزايش نداده‌ام که اين کار براي کشاورزان آمريکايي مفيد بوده است.دونالد ترامپ بارها با حمله به سياست‌هاي اقتصادي چين بر کالاهاي وارداتي از اين کشور تعرفه‌هاي گمرکي وضع کرده بود که با عکس‌العمل پکن مواجه شد و اين کشور بر کالاهاي وارداتي از آمريکا به‌خصوص محصولات کشاورزي تعرفه گمرکي وضع کرد.


 استقبال پاکستان از ميانجي‌گري ايران براي حل اختلاف با هند 

 
فارس :سخنگوي ارتش پاکستان از پيشنهاد اخير وزير امور خارجه ايران مبني بر آمادگي براي کمک به رفع تنش بين اسلام‌آباد و دهلي‌نو استقبال کرد.به گزارش فارس در اسلام‌آباد، «آصف غفور» سخنگوي ارتش پاکستان از پيشنهاد اخير وزير امور خارجه ايران مبني بر آمادگي براي کمک به رفع تنش بين اسلام آباد و دهلي‌نو استقبال کرد.غفور در پاسخ به سوال خبرنگاري مبني بر پيشنهاد وزير امور خارجه ايران درباره ميانجيگري، از اين پيشنهاد استقبال کرد وي افزود:اين معناي حقيقي و چيزي است که ما از کشور دوست و برادر خود ايران انتظار داريم.

سخنگوي ارتش پاکستان ضمن تشکر از مواضع ايران در خصوص تنش‌هاي اخير با هند گفت: کشورهايي مانند چين، ترکيه و ايران کمک بزرگي در وضعيت فعلي هستند.


  چه بايد كرد؟
 آمار عجيب نزاع و درگيري در كشور! 

در روزهاي اخير خبري منتشر شده بود كه بر مبناي آن، طبق اعلام سازمان پزشکي قانوني کشور، دعوا و دست به يقه شدن در 10 ماه اخير بيشتر شده است.

بر اين اساس،496 هزار و 719 مراجعه نزاع به مراکز پزشکي قانوني کشور در ده ماه امسال انجام گرفته که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 6.6 درصد رشد نشان مي‌دهد.

همچنين از 496 هزار و 719 مراجعه نزاع، 337 هزار و 906 مورد آن مربوط به مردان است و 158 هزار و 813 مورد، به مراجعات زنان مربوط مي‌شود.

جالب است كه مرداد، تير و شهريور، يعني ماه‌هاي فصل تابستان به ترتيب با 59 هزار و 800، 59 هزار و 552 و 55 هزار و 200، ماه‌هاي داراي بيشترين آمار مراجعات نزاع به پزشکي قانوني سراسر کشور بوده اند.

در ميان استانهاي كشور هم، استان تهران با 83 هزار و 734 هزار مورد معاينه نزاع، استان داراي بالاترين آمار تعداد مراجعات نزاع در کشور بوده، پس از تهران، استان خراسان رضوي با 42 هزار و 253 و استان اصفهان با 35 هزار و 795 مورد معاينه قرار گرفته اند.

ايلام با 2 هزار و 818، خراسان جنوبي با 2 هزار و 826 و بوشهر با 3 هزار و 961 مورد معاينه، استان‌هاي داراي کمترين معاينات نزاع در 10 ماهه امسال بودند.

با توجه به اينكه آمار نزاع در جامعه ما بالاست و آستانه تحمل عمومي به قدري پايين است كه در بسياري مواقع، يك مساله بسيار جزئي و كودكانه، مي‌تواند هزينه‌هاي بزرگي داشته باشد و به ضرب و شتم و مصدوميت و بعضا قتل منجر شود، ضروري است براي اين مساله فكري شود.

بخشي از راه‌حل به ايجاد آرامش در فضاي اجتماعي مربوط مي‌شود. كنترل نوسانات و مشكلات موجود در زمينه‌هاي مختلف كه پتانسيل پايين آوردن آستانه تحمل عمومي را دارند، مي‌تواند باعث شود افراد ديرتر دچار حالاتي مثل خشم و تمايل به درگيري شوند. از طرف ديگر، اطلاع‌رساني و توجه هر چه بيشتر به بهداشت روح و روان هم مي‌تواند كمك‌كننده باشد.


 ميز خبر 

 بازگشايي کامل حريم هوايي پاکستان

مقامات سازمان هواپيمايي پاکستان اعلام کردند که تمامي پروازهاي داخلي و خارجي اين کشور به حالت عادي بازگشته است.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه پاکستان، حريم هوايي پاکستان که متعاقب بالا گرفتن تنش ها با هند طي چند روز گذشته بسته شده بود و تمامي پروازهاي داخلي و خارجي اين کشور را دچار اختلال کرده بود، به حالت عادي بازگشت.

مقامات سازمان هواپيمايي پاکستان با اعلام اين خبر گفتند که تمامي پروازهاي شهرهاي «اسلام آباد»، «کراچي»، «پيشاور» و «کويته» به حالت عادي بازگشته است.

عربستان تابعيت سعودي «حمزه؛ پسر اسامه بن لادن» را سلب کرد

عربستان سعودي تصميم به سلب تابعيت عربستاني حمزه پسر اسامه بن لادن، رهبر سابق تشکيلات تروريستي القاعده گرفت. حمزه بن لادن در سال 2017 از سوي آمريکا به عنوان يک تروريست جهاني معرفي شد.

به گزارش ايسنا، به نوشته روزنامه عکاظ عربستان، معاونت وزارت کشور عربستان در امور مدني از صدور دستوري از طرف پادشاه اين کشور براي سلب تابعيت عربستاني حمزه پسر اسامه بن لادن خبر داد.

در اين بيانيه آمده است: طبق دستور پادشاه با سلب تابعيت عربستاني حمزه اسامه بن‌لادن موافقت شد. اين تصميم تنها چند ساعت پس از آن بود که وزارت خارجه آمريکا مبلغ يک ميليون دلار را به عنوان پاداش براي کسي که اطلاعاتي از حمزه پسر اسامه بن لادن ارائه دهد، تعيين کرد.

پژوهشگر ارشد موسسه واشنگتن:

دولت ترامپ به دنبال اعمال تحريم‌هاي جديد عليه حزب‌ا... است

مدير برنامه مبارزه با تروريسم و پژوهشگر ارشد موسسه واشنگتن تأکيد کرد که دولت آمريکا در حال آماده شدن براي اعمال تحريم‌هاي جديد عليه حزب ا... لبنان است.

به گزارش ايلنا به نقل از النشره، «متيو لويت» مدير «برنامه استاين درباره اطلاعات و مبارزه با تروريسم» و پژوهشگر ارشد مؤسسه واشنگتن در مصاحبه با روزنامه «الشرق الاوسط» تأکيد کرد که «دونالد ترامپ» رئيس جمهوري آمريکا در تلاش براي اعمال تحريم‌هاي جديد عليه حزب ا... لبنان است. وي گفت که دولت ترامپ با مقام‌هاي لبناني نگراني‌هاي خود را درباره افزايش سيطره حزب ا... بر دولت اين کشور را مطرح و بررسي خواهد کرد.

اين مقام آمريکايي هر نوع شايعات مربوط به هدف قرار دادن ارتش لبنان را تکذيب کرد.

جمهوري خواهان، اولين زن مسلمان کنگره آمريکا را «تروريست»‌ خواندند

جمهوري خواهان بنري را بر ساختمان شوراي ايالت ويرجيناي آمريکا نصب و در آن اولين زن محجبه مسلمان کنگره را به تروريست‌ها تشبيه کردند.

به گزارش ايلنا به نقل از القدس العربي، جمهوري خواهان با نصب بنري بر ساختمان شوراي ايالت ويرجينياي آمريکا،‌ «ايلهان عمر» نخستين نماينده زن محجبه مسلمان کنگره را به تروريست‌هاي حملات يازدهم سپتامبر تشبيه کردند و تصوير او را در کنار تصويري از برج‌هاي دوقلوي مرکز تجارت جهاني قرار دادند.

جمهوري‌خواهان با اشاره به حملات يازدهم سپتامبر در قسمت بالاي اين بنر نوشتند: «هرگز فراموش نخواهيم کرد».

«مايک بوشکين» عضو دموکرات شوراي ايالت غربي ويرجينيا در توئيتر نوشت:‌ «چرا بايد تا اين حد سخت باشد که به همکاران جمهوري‌خواه بگوئيم نصب بنري که نشان‌دهنده نفرت از اسلام است، اشتباه است؟»

بنابر گزارش شبکه «ان بي سي» آمريکا اين بنر موجب جدال اعضاي دموکرات شوراي اين ايالت با «آن ليبرمن»‌ عضو حزب جمهوري‌خواه شده است.


 خبــــر 

 بازداشت هزاران نفر در ترکيه

وزارت کشور ترکيه از بازداشت هزاران نفر در سراسر اين کشور خبر داد.به گزارش آنا از آناتولي، وزارت کشور ترکيه از بازداشت 2 هزار 612 نفر در سراسر اين کشور خبر داد.اين وزارتخانه در بيانيه‌اي افزود: نيروهاي امنيتي ترکيه طي يک عمليات مشترک در سراسر کشور توانسته‌اند اين افراد را بازداشت کنند. در اين عمليات سراسري حدود 30 هزار نيروي پليس و دادستاني حضور داشتند.

کانادا روند استرداد مدير شرکت هواوي به آمريکا را آغاز کرد

وزير دادگستري کانادا رسما از آغاز «روند استرداد» منگ وانژو، مدير مالي شرکت چيني خدمات مخابراتي «هواوي» خبر داد. خانم وانژو ابتداي دسامبر سال گذشته به درخواست آمريکا در ونکوور دستگير و بازداشت شد.دولت کانادا در بيانيه اي اعلام کرده است که يک ماه پس از انتشار فهرست بلند اتهامات بر ضد اين غول آسيايي خدمات مخابراتي و مدير مالي آن، کارکنان وزارت دادگستري دستور العمل قضايي را در باره اين پرونده به اجرا گذاشته اند و اين امر به منزله آغاز رسمي روند استرداد خانم وانژو است.

کشته شدن 23 نفر در پي حمله طالبان به نيروهاي امنيتي

يک مقام رسمي افغانستان گفت که شبه‌نظاميان طالبان با حمله به اردوگاه نيروهاي امنيتي در ولايت هلمند 23 نفر را کشتند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري آسوشيتدپرس، يک مقام رسمي افغانستان گفت که شبه‌نظاميان طالبان با حمله به اردوگاه نيروهاي امنيتي در ولايت هلمند 23 نفر را کشتند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي دوربان، آفريقاي جنوبي 22-25 اوت 2000

ليست شرکت کنندگان

ليست بر اساس کشور و موسسه

نام کشور ها بر اساس حروف الفباي انگليسي مرتب شده است.

عضويت در انجمن بين المللي دانشگاه ها با ستاره () نشان داده مي شود.

ايالات متحده آمريکا

دانشگاه پنسيلوانيا - University of Pennsylvania

پروفسور مارتين ميرسون (Prof. Martin MEYERSON) - رئيس

آدرس: 225 Van Pelt Library, Philadelphia

تلفن: 215 898 5577

فکس: 215 898 2379

پست الکترونيک: meyerson@pobox.upenn.edu

اوگاندا

دانشگاه ماکِرر - Makerere University

آقاي آويتوس تيباريمباسا (Mr. Avitus TIBARIMBASA ) - دبير دانشگاه

آدرس: P.O. Box 7062, Kampala

تلفن:

فکس: 256 41 541 068

پست الکترونيک: vc@healthnet.ug.or

اوکراين

آکادمي ايالتي مهندسي عمران اودسا –

Odessa State Academy of Civil Engineering

پروفسور ولاديمير بولشاکوف (Prof. Volodymyr BOLSHAKOV) - رئيس

آدرس: 24-A zue Tchernyshevskie

تلفن: 62 47 1688

فکس: 38 05 62 47 1688

پست الکترونيک: bol@pgasa.dp.ua

پروفسور بوريس ديکارف (Prof. Boris DIKAREV) - معاون

آدرس: 24-A zue Tchernyshevskie

تلفن: 38 05 62 47 1688

فکس: 38 05 62 47 1688

پست الکترونيک: dik@pgasa.dp.ua

پروفسور مايکولا شيمون (Prof. Mykola SHIMON) - استاد

آدرس: 24-A zue Tchernyshevskie

تلفن: 38 05 62 47 1688

فکس: 38 05 62 47 1688

پست الکترونيک: shi@pgasa.dp.ua


  با تصويب مجلس؛
 نحوه افزايش حقوق کارکنان دولت در سال 98 تغيير کرد 

 نمايندگان مجلس شوراي اسلامي تصويب کردند: حقوق همه کارکنان دولت و بازنشستگان در سال 98 ،400 هزار تومان افزايش يابد.به گزارش ايرنا، نمايندگان در جلسه علني مجلس شوراي اسلامي با پيشنهاد حميدرضا حاجي بابايي نماينده مردم همدان با 121 راي موافق،77 راي مخالف و 6 راي ممتنع از 210 نماينده حاضر موافقت کردند.

بر اساس اين پيشنهاد الحاقي که به تصويب مجلس رسيد: حقوق ثابت گروه هاي حقوق بگير از قبيل هيات هاي علمي، قضات و کارکنان کشوري و لشگري و بازنشستگان کشوري و لشگري کليه دستگاه هاي اجرايي و همچنين وزارت اطلاعات و سازمان انرژي اتمي از ابتداي سال 98 به ميزان چهار ميليون ريال افزايش مي يابد، علاوه بر اين افزايش جز يک ضريب ريالي سالانه مشمولين اين بند نسبت به ضريب ريالي سال 97 به ميزان تا 10 درصد افزايش مي يابد.

حميدرضا حاجي بابايي نماينده مردم همدان گفت: همه کارکنان دولت اعم از قراردادي و پيماني به ميزان، 400 هزار تومان به حقوقشان اضافه مي شود.


 مجمع تشخيص باز هم درباره لايحه پالرمو به نتيجه نرسيد 

 رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس از به نتيجه نرسيدن بررسي لايحه الحاق ايران به کنوانسيون مبارزه با جرايم سازمان‌يافته فراملي موسوم به پالرمو در نشست اخير خبر داد و گفت: راي گيري درباره اين لايحه به جلسات آينده موکول شد.«حشمت ا... فلاحت پيشه»در گفت وگو با ايرنا افزود: در جلسه بحث هاي مختلفي درباره ارتباط کنوانسيون هاي مبارزه با جرائم سازمان يافته فراملي(پالرمو) به کنوانسيون بين المللي مقابله با تامين مالي تروريسم(CFT) و گروه ويژه اقدام مالي (FATF ) مطرح شد.رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس گفت:عده اي معتقد بودند که اين دو لايحه ارتباط جدي باهم دارند و بايد تصميم واحدي درباره آن بايد گرفته شود، برخي اعتقاد داشتند که اين دو ارتباطي به هم ندارند.عده اي هم اعلام کردند که ارتباط اين دو لايحه فني است به همين دليل کار به راي گيري بر سر پالرمو نرسيد و قرار شد دو لايحه باهم مطرح شود.


 در پي تحريم عربستان، قطعات آلماني از ايرباس حذف مي‌شود 

 همزمان با تلاش سوسيال دموکرات‌هاي آلمان براي تمديد تحريم‌ تسليحاتي عليه رياض، شرکت ايرباس از حذف قطعات آلماني روي هواپيماهايش خبر داد.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، اين تحولات پس از آن رخ داد حزب سوسيال دموکراتيک آلمان (اس‌پي‌دي) پيشنهاد تمديد تحريم تسليحاتي عليه عربستان را که برلين در اکتبر 2018 پس از جنجال قتل جمال خاشقجي، روزنامه‌نگار منتقد سعودي اعلام کرده بود، مطرح کرد.

منابع مطلع به نقل از شرکت اروپايي ايرباس اعلام کردند، قطعات آلماني هواپيماي ترابري نظامي سي -295 را که در اسپانيا ساخته مي‌شود، حذف مي‌کنند و علت آن ممنوعيت برلين براي صادرات تسليحات به عربستان سعودي است. بدين ترتيب ايرباس قصد دارد با حذف اين قطعات به صادرات اين هواپيما به عربستان ادامه داده و به نوعي تحريم‌هاي آلمان را دور بزند.


 خبر 

 رسانه‌هاي ترکيه گزارش دادند؛

آمريکا تابستان امسال، نيروهايش را از سوريه خارج مي‌کند

رسانه‌هاي ترکيه گزارش دادند که واشنگتن به آنکارا اطلاع داده است که در نظر دارد نيروهاي خود را تابستان امسال از سوريه خارج کند. با اين حال اين کشور اعلام کرده است که باز هم اين مساله بستگي به وضعيت ميداني در سوريه دارد.

به‌ گزارش ‌ايسنا، ‌به نقل از خبرگزاري آناتولي، اين مساله در نشست مشترک کارگروه آمريکا و ترکيه درباره هماهنگي خروج نيروهاي آمريکايي از سوريه مطرح شده است.

اين نشست با تمرکز بر وضعيت شهر منبج در شرق سوريه و مناطق شرق رود فرات برگزار شد.

طرف ترکيه‌اي مخالفت خود را با هر گونه واگذاري احتمالي پايگاه‌هاي آمريکا به شبه نظاميان کرد سوريه بعد از خروج نيروهاي آمريکايي اعلام و تاکيد کرد که اين پايگاه‌ها بايد تخريب و يا به ارتش ترکيه واگذار شوند.

آنکارا به طرف آمريکايي اطلاع داده است که اگر واشنگتن نيروهاي خود را بدون يک توافق دوجانبه با ترکيه خارج نکند، در اين صورت ترکيه براساس نگراني‌هاي امنيتي‌اش حق دفاع از خود را دارد.

تحريم‌هاي جديد واشنگتن عليه ونزوئلا

در حالي که رهبر اپوزيسيون ونزوئلا اعلام کرده که ميزان حمايت از رئيس جمهوري اين کشور در بين ارتش رو به کاهش است، واشنگتن تلاش‌هاي خود براي برکناري رئيس‌جمهوري ونزوئلا را افزايش داده و ضمن اعمال تحريم‌هاي جديد، ويزاها را نيز باطل کرده است.

به گزارش ايسنا، مقامات ارتش ونزوئلا اخيرا تلاش‌هاي تحت حمايت اپوزيسيون را براي وارد کردن مواد غذايي به ونزوئلا از طريق مرزهايش با کلمبيا و برزيل مسدود کردند؛ اقدامي که در جريان آن دو کاميون حامل کمک‌هاي انساني در آتش سوختند و پنج تن نيز جان خود را از دست دادند.

خوآن گوآيدو، رهبر اپوزيسيون ونزوئلا که از سوي کشورهاي غربي به عنوان رئيس جمهوري به حق ونزوئلا به رسميت شناخته شده، به پاراگوئه و آرژانتين سفر کرد تا حمايت آمريکاي لاتين را نسبت به يک دولت گذار در ونزوئلاي بحران‌زده جلب کند.

وزير امور خارجه ترکيه:

مذاکره براي خريد سامانه پاتريوت از آمريکا آغاز شده است

وزير امور خارجه ترکيه اعلام کرد که اين کشور براي خريد سامانه پاتريوت از آمريکا، مذاکره با اين کشور را آغاز کرده است.

به گزارش آنا از رويترز، مولود چاوش اوغلو گفت: ترکيه به دنبال خريد سامانه ضد هوايي پاتريوت است و در همين راستا با آمريکا وارد گفتگو شده است.وي افزود: آمريکا اعلام کرده است که مي‌خواهد به ترکيه پاتريوت بفروشد.سخنان وزير امور خارجه ترکيه در حالي اعلام مي‌شود که بلومبرگ در گزارشي مدعي شده بود که ترکيه خريد پاتريوت از آمريکا را رد کرده و طرح واشنگتن براي تحويل اين سامانه تا پايان سال ميلادي جاري (2019) را نپذيرفته است.چاووش اوغلو تصريح کرد: واشنگتن در طول مذاکرات به ما اعلام کرده است که مي‌تواند کار تحويل سامانه را زودتر آغاز کند. البته براي ترکيه مهم است که توليد اين سامانه به‌طور مشترک انجام شود.


 مراسم اختتاميه دوازدهمين جشنواره بين‌المللي «فيلم 100» 


 ديدار رهبر کره شمالي و نخست وزير ويتنام  


 سرمقاله 

ايفاي نقش سازنده در کاهش تنش هاي جهاني

حميدرضا عسگري

آمريکا پس از خروج از برجام به دنبال برهم زدن ديگر پازل هاي باقي مانده از توافق هسته اي بود تا بتواند عصبانيت ايران را برانگيزد و برجام به دست ايران پايان يابد. اما به جز متحدان عربي و يهودي طرفداران بيشتري براي اين مهم در سطح جهان پيدا نکرد.

لذا پس از بي نتيجه ماندن اين سناريو دولت ترامپ وارد فاز جديدي از يکجانبه گرايي خود شده و از اتحاديه اروپا خواسته توافق هسته اي با ايران را ترک کنند و به استفاده از ابزاري که براي تسهيل معاملات با ايران به کار گرفته اند، پايان دهند .

به نظر مي رسد رويه جديدي که ايالات متحده در پيش گرفته اين است که با هرگونه ارتباطي با ايران مخالفت کند. به عبارتي ترامپ به دنبال بهانه براي مواجهه مستقيم و آشکار با ايران است و در اين مسير تنها مانع مقابل خود را اتحاديه اروپا مي بيند وگرنه نگراني از بابت هرج و مرج وسيع در منطقه ندارد چرا که متحداني همچون رياض و تل آويو را دارد که آنها نيز به دنبال رويارويي مستقيم با ايران هستند.

شکل گيري چنين رويکردي از سوي آمريکا و متحدانش، باعث شده تا اروپا براي ترغيب ايران به ماندن در توافق بين المللي هسته‌اي بيشتر تلاش کند چراکه هرگونه حرکتي به سمت جنگ به طور قطع به نفع اروپا نخواهد بود.

رويکرد اروپا از طريق مذاکرات موسوم به «يو 4» نيز با همين هدف دنبال مي شود تا با مشارکت ايران در گفت و گوهاي ديپلماتيک متمرکز بر سوريه ابتدا بحراني منطقه اي را کنترل کنند و به تدريج دامنه اين مذاکرات به ساير مسايل منطقه اي و فرامنطقه اي گسترش يابد.

به نظر مي رسد ايران نيز با استفاده از پتانسيل هاي قدرت منطقه اي خود بايد با گسترش حضور خود در مذاکرات بين المللي و ايفاي نقش سازنده در کاهش تنش هاي جهاني، فاصله خود را با رويارويي و مواجهه مستقيم با دشمنان افزايش دهد.

اين مسئله منوط به حفظ چارچوب برجام و جلوگيري از بهانه تراشي هاي داخلي و خارجي در مسير بهبود و گسترش روابط بين‌المللي است.

قطعا هر قدم به سوي کاهش تنشهاي منطقه اي و جهاني فاصله ما با دشمنان را خواهد کاست و زمينه را براي تقويت منافع ملي افزايش خواهد داد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته