جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6066


صادرات نفت ايران به 1.38 ميليون بشکه در روز رسيد


کاهش قاچاق فرآورده‌هاي نفتي


معادلات انرژي


ميز خبر


 صادرات نفت ايران به 1.38 ميليون بشکه در روز رسيد 

 
برآوردها حاکي از آن است که در ماه گذشته ميلادي،فوريه، صادرات نفت ايران روزانه به 1.38 ميليون بشکه در روز رسيده است.به گزارش مهر به نقل از رويترز، صادرات نفت خام ايران به مشتريان آسيايي در نخستين ماه سال جاري ميلادي يعني ژانويه بعداز آنکه 2 خريدار نفتي بزرگ اين کشور يعني هند و چين اقدام به کاهش خريد نفت از ايران کردند، روند نزولي به خود گرفت.

بر همين اساس، مجموع صادرات نفت خام ايران به چين، هند، ژاپن و کره جنوبي در مجموع به 710 هزار و 699 بشکه در روز در ماه ژانويه رسيد که در مقايسه با مدت زمان مشابه سال قبل 49 درصد کاهش نشان مي دهد.در ماه ژانويه خريداران نفتي ايران بايد با موضوعات کشتيراني و پرداخت ها دست و پنجه نرم مي کردند که از سرگيري صادرات نفت ايران به ژاپن و کره جنوبي را به تاخير انداخت.

ايران چهارمين توليد کننده بزرگ نفت اوپک است

در ماه ژانويه ژاپن اولين محموله نفتي از ايران را بعداز تحريم ها بارگيري و در ماه فوريه تحويل گرفت؛ ضمن اينکه کره جنوبي هم واردات نفت از ايران را بعداز 4 ماه وقفه از سر گرفت؛ اما صادرات نفت ايران به اين کشورها 75 درصد کمتر از مدت زمان مشابه سال قبل بود.

انتظار مي رود صادرات نفت ايران به کشورهاي آسيايي در ماه گذشته ميلادي يعني فوريه با تقريبا 2 برابر افزايش به 1.38 ميليون بشکه در روز برسد. همچنين چين بزرگترين خريدار نفتي ايران در ماه ژانويه روزانه 377 هزار و 38 بشکه نفت از ايران خريداري کرد که بيش از 500 هزار بشکه در مقايسه با ماه دسامبر 2018 ميلادي کاهش نشان
مي دهد.هند هم در ماه ژانويه روزانه 270 هزار و 500 بشکه نفت از ايران خريداري کرد که 300 هزار بشکه کمتر از مجوز واردات نفت اعطاء شده به اين کشور توسط آمريکا است.


 کاهش قاچاق فرآورده‌هاي نفتي 

 يک مقام مسئول با بيان اينکه پيش‌نياز جلوگيري از قاچاق، هويت دار کردن محصول است، گفت: شناسنامه دار کردن فرآورده هاي نفتي تاثير خوبي در کاهش قاچاق اين کالا داشته است.

حميدرضا دهقاني نيا در گفت و گو با مهر، در رابطه وضعيت جلوگيري از قاچاق سوخت و کاهش آن اظهار داشت: در حوزه قاچاق سوخت شاهد دو اقدام مهم «حذف کارت‌هاي مهاجر» و «شناسنامه‌دار کردن محصولات و مشتقات فرآورده‌هاي نفتي» بوديم.مديرکل فناوري اطلاعات ستاد مرکزي مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بيان اينکه پيش از اين مشتقات نفتي بدون اينکه شناسنامه اي داشته باشند به راحتي تحت عنوان يک فرمولاسيون، صادر مي‌شدند، افزود: بر اساس قانون و آيين نامه هاي اجرايي به منظور رهگيري، رديابي و به نوعي شناسنامه دار کردن مشتقات نفتي از طريق سامانه شناسه کالا و ارتباط با سامانه ثامن (ثبت الکترونيکي معاملات نفتي) اين محصولات شناسنامه دار شده اند.

دهقاني نيا افزود: بر اساس همين شناسه در فرايند صادرات مشتقات نفتي، از اطلاعات مربوطه استفاده مي کنيم و از اين طريق مي توانيم از صدور فاکتورهاي صوري توسط شرکت‌هاي واسط و دلال جلوگيري کنيم.وي در رابطه با چگونگي شناسنامه دار کردن فرآورده هاي نفتي، گفت: نتيجه نمونه‌برداري پس از ارسال از طرف آزمايشگاه با بررسي‌هاي قبلي صورت گرفته در محل واحد توليدي، انطباق يافته و به نوعي فرايند توليد فرآورده نفتي و مشتقات آن، شناسنامه‌دار مي‌ شود و سازمان ملي استاندارد به محصولاتي که شرايط و فرايندها در آن رعايت شده باشد، کد استانداردسازي مي‌دهد.


 معادلات انرژي 

 معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران:

پالايشگاه فازهاي 13 و 22 تا 24 پارس جنوبي آماده افتتاح رسمي است

معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران در بازديد از فازهاي 13 و 22 تا 24 پارس جنوبي گفت: انتظار مي رود اين فازها پيش از تعطيلات نوروز سال 98 به بهره‌برداري رسمي برسند.

به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، رضا دهقان) در بازديد از پالايشگاه‌هاي فازهاي آماده افتتاح پارس جنوبي اظهار کرد: پيشرفت هرکدام از طرح‌هاي توسعه فازهاي 13 و 22 تا 24 پارس جنوبي حدود 94 درصد است.

وي با اشاره به عملياتي شدن سکوها و آمادگي کامل رديف‌هاي شيرين‌سازي و واحدهاي جانبي پالايشگاه‌هاي اين دو طرح گفت: با توجه به مراحل پاياني توسعه، انتظار مي‌رود اين فازها پيش از تعطيلات نوروز 98 به بهره‌برداري رسمي برسند.معاون امور توسعه و مهندسي شرکت ملي نفت ايران با اشاره به تحقق توليد روزانه يک ميليارد فوت مکعب گاز (28 ميليون مترمکعب) از بخش سکوهاي دريايي فاز 14 اظهار کرد: پيشرفت کلي اين طرح حدود 70 درصد است و مطابق برنامه موجود نخستين رديف پالايشگاهي اين فاز در زمستان سال 98 وارد مدار مي‌شود.

دهقان با بيان اينکه با تکميل فاز 14 پرونده توسعه فازهاي پارس جنوبي به استثناي فاز 11 بسته مي‌شود، اظهار کرد: کار روي فاز 11 ادامه دارد و به‌زودي شاهد خبرهاي جديدي درباره اين طرح خواهيم بود.

جزئيات تامين خوراک پايدار سه پالايشگاه

برنامه تامين خوراک پايدار پالايشگاه‌هاي گازي فجر جم، سرخون و فراشبند تشريح شد.

به گزارش ايسنا، حميد ايزدي - مديرعامل شرکت بهره‌برداري نفت و گاز زاگرس جنوبي - از اجراي پنج طرح ارزيابي و توليد زودهنگام جهت تأمين خوراک پايدار پالايشگاه فجر جم خبر داد و افزود: طرح ارزيابي و توليد زودهنگام از ميدان خارتنگ با سرمايه‌گذاري 103 ميليون دلاري در برنامه قرار دارد. در اين راستا، سه حلقه چاه توليدي حفاري يا تکميل و روزانه پنج ميليون متر مکعب گاز برداشت خواهد شد. در برنامه بلندمدت نيز توليد روزانه 20 ميليون متر مکعب گاز در دستور کار قرار دارد.

وي، درباره طرح ارزيابي و توليد زودهنگام از ميدان گردان تصريح کرد: اين طرح با هدف توليد روزانه دو ميليون متر مکعب گاز و برنامه بلندمدت برداشت روزانه هشت ميليون متر مکعب گاز و با سرمايه 41 ميليون دلار هدف‌گذاري شده است.بنا بر اعلام روابط عمومي شرکت نفت مناطق مرکزي ايران، ايزدي از اختصاص يک ميليارد و 425 ميليون دلار براي توسعه ميادين گازي دي، سفيدزاخور، هاليگان و سفيدباغون خبر داد و افزود: در اين طرح حفاري 27 حلقه چاه در نظر گرفته شده است و با نصب تسهيلات فرآيندي سطح‌الارضي روزانه بيش از 32 ميليون متر مکعب گاز برداشت خواهد شد.وي در ادامه درباره طرح احداث ايستگاه تقويت فشار گاز کنگان نيز گفت: اين طرح با سرمايه‌گذاري 480 ميليون دلاري و تضمين توليد 10 ساله به ميزان روزانه 30 تا 40 ميليون مترمکعب گاز در دستور کار توسعه قرار دارد. طي اين طرح، گاز ميدان کنگان از 20 به 90 بار فشارافزايي مي‌شود.


 ميز خبر  

 بررسي روند عرضه ارز در نيما توسط پتروشيمي‌ها

بعد از آن‌که سياست‌هاي جديد ارزي از سوي دولت معرفي شد، شرکت‌هاي پتروشيمي موظف شدند ارز صادراتي خود را در سامانه نيما عرضه کنند؛ ارزي که نرخ آن در زمان ابلاغ سياست‌هاي جديد ارزي در ارديبهشت‌ماه، 4,200 تومان بود، اما طبق بسته جديد ارزي که اواسط مردادماه رونمايي شد، نرخ آن را بازار ثانويه يا همان بازار آزاد تعيين مي‌کند.

به گزارش ايسنا، شرکت‌هاي پتروشيمي يکي از مهم‌ترين منابع ارزآوري هستند و از ابتداي سال تاکنون و زماني که بازار ارز با نوسان مواجه بود، تأثير زيادي در بازار داشتند. بر اين اساس، شرکت‌هاي پتروشيمي در ابتدا و پس از معرفي بسته جديد ارزي ارز خود را با نرخ 8080 توماني وارد بازار کردند. اين نرخ به 7900، 7700 و سپس 7500 رسيد.

طبق آخرين آمار، از ابتداي امسال تا 14 دي، مبلغ 6 ميليارد و 650 ميليون دلار ارز توسط پتروشيمي‌ها در چرخه اقتصادي عرضه شده که حدود 6 ميليارد دلار از آن به سامانه نيما اختصاص دارد. پيش‌بيني شده که پتروشيمي‌ها در سال جاري حدود 12 ميليارد دلار صادرات داشته باشند که تا نيمه دي ماه حدود 8.1 ميليارد دلار از آن انجام شده است.

در اين راستا، احمد مهدوي - دبير کل انجمن کارفرمايان صنعت پتروشيمي - با تاکيد بر اين‌که روند عرضه ارز پتروشيمي‌ها در سامانه نيما هم‌چنان ادامه دارد، به ايسنا گفت: نرخ ارزي که توسط شرکت‌هاي پتروشيمي در سامانه نيما عرضه مي‌شود، به اين صورت تعيين مي‌شود که به صورت هفتگي ميانگين نرخ ارز گرفته مي‌شود اما در حال حاضر نرخ ارز پتروشيمي‌ها در سامانه نيما حدود 8,000 تومان است.

وي ادامه داد: ميزان صادرات شرکت‌هاي پتروشيمي در گمرک مشخص است و اين شرکت‌ها ارز را بر همان مبنا برمي‌گردانند. حداقل 70 درصد ارز پتروشيمي‌ها در سامانه نيما عرضه شده است. اما به اين معني نيست که مابقي آن عرضه نخواهد شد. مابقي ارز بر اساس بخش‌نامه‌هاي بانک مرکزي متعلق به خود شرکت‌هاست.

دبير کل انجمن کارفرمايان صنعت پتروشيمي، درباره تأثير بالا رفتن نرخ ارز در بازار آزاد روي نرخ ارز در سامانه نيما و قيمت محصولات توضيح داد: به هر حال محاسبات محصولات با نرخ نيما صورت مي‌گيرد و بالا رفتن نرخ ارز حتماً تأثيرگذار است زيرا قيمت پايه قيمت نيما ضرب در 95 درصد فوب شده، پايه در بورس اعلام مي‌شود و بعد خريد صورت مي‌گيرد. هرچه نرخ در سامانه نيما افزايش يابد، اين نرخ هم افزايش خواهد يافت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته