جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/12 - روزنامه سراسري صبح ايران (يكشنبه) نسخه شماره 6066

پنج ضلعي مخوف؛
کورس نفس‌گير قهرماني ليگ برتر


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 پنج ضلعي مخوف؛
 کورس نفس‌گير قهرماني ليگ برتر 

 
رقابت تنگاتنگ تيم هاي مدعي قهرماني ليگ برتر، حاکي از آن است که امسال بر خلاف چند دوره اخير ليگ، پيش بيني تيم قهرمان کار سختي است.

نيم فصل اول ليگ برتر فوتبال کشور در شرايطي به پايان رسيد که سه تيم سپاهان، پديده و پرسپوليس با 31 امتياز 3 رتبه اول را به خود اختصاص داده بودند و تراکتورسازي و استقلال با 5 و 6 امتياز اختلاف، 3 تيم صدرنشين را تعقيب مي‌کردند. با آغاز نيم فصل دوم، سپاهان، پديده و پرسپوليس که در نيم فصل اول ميانگين امتياز بيش از 2 امتياز در هر بازي را کسب کرده بودند، نتوانستند اين روند را در 5 بازي نخست نيم فصل دوم ادامه دهند. از طرف ديگر در نيم فصل دوم استقلال و تراکتورسازي اوج گرفتند و بهترين
تيم هاي 5 هفته ابتدايي نيم فصل هستند و بدين ترتيب اين دو تيم را نيز بايد مدعي جدي قهرماني قلمداد کرد. با امتياز گيري اين دو تيم در نيم فصل دوم، حالا فاصله تيم پنجم اول تنها 4 امتياز است.

رقابت نزديک 5 تيم براي قهرماني در پايان هفته بيستم اگر چه امر کم سابقه‌اي بوده ولي بي‌سابقه هم نيست. در ليگ سيزدهم تا هفته‌هاي پاياني 5 تيم در کورس قهرماني حضور داشتند. اما نکته‌اي که اين فصل را با ساير فصول متمايز مي‌کند و اتفاق بي‌نظيري در تاريخ ليگ برتر محسوب مي‌شود حضور 5 تيم در رقابت براي قهرماني با روند امتيازگيري بسيار خوب است که در تاريخ ليگ برتر سابقه نداشته است.

تراکتورسازي در شرايطي با 37 امتياز در رده پنجم جاي دارد که در تاريخ ليگ برتر سابقه نداشته تيمي در پايان هفته بيستم اين تعداد امتياز داشته باشد و در جمع 4 تيم بالاي جدول حضور نداشته باشد. در چهاردهمين دوره ليگ برتر بود که سپاهان در پايان هفته بيستم با 37 امتياز در رده چهارم و تنها با يک امتياز اختلاف با صدر جدول قرار گرفته بود و به جز اين دوره، هميشه تيمي با چنين عملکردي در 3 رده نخست جاي داشته است. بعضاً اين ميزان امتيازگيري حتي براي صدرنشيني کافي بوده و در دوره هشتم ليگ برتر استقلال با 37 امتياز صدرنشين ليگ بود. با اين اوصاف علاقه‌مندان فوتبال در اين دوره نزديک ترين و در عين حال باکيفيت‌ترين کورس قهرماني را در تاريخ ليگ برتر شاهد هستند.

امتيازگيري اين 5 تيم به گونه‌اي بوده که فاصله زيادي با ساير تيم ها ايجاد کرده‌اند و تيم ششم در فاصله ده هفته به پايان ليگ 12امتياز از تيم پنجم فاصله دارد و بسيار بعيد است ترکيب 5 تيم بالاي جدول در پايان فصل تغيير کند ولي از اين 5 تيم يک يا دو تيم باوجود ارائه کيفيت بسيار خوب حتي موفق به کسب سهميه ليگ قهرمانان آسيا در فصل آينده نخواهند شد.ليگ هجدهم بر خلاف سه دوره اخير ليگ برتر، رقابتي مخوف، جذاب و نفس گير محسوب مي شود و همين امر باعث خواهد شد که هيجان اين مسابقات تا هفته هاي پاياني حفظ شود.


 خبـــرنامه 

 قاطعيت کميته اخلاق

برخورد با منشا و ورود به پرونده مجيدي

با دستور کميته اخلاق فدراسيون فوتبال، گادوين منشا و عليرضا حقيقي فعلا از فعاليت فوتبالي محروم شدند. گادوين منشا در جريان سفر به اهواز و ديدار با فولاد با يکي از هواداران دچار درگيري شده بود. همچنين عليرضا حقيقي دروازه‌بان اسبق تيم ملي هم در آکادمي المپيک با معاون باشگاه استقلال درگير شده بود. علاوه بر اين، کميته اخلاق در خصوص رفتار فرهاد مجيدي مربي استقلال‌ از پليس راهور استعلام کرده و اگر گزارشي در اين مورد به دست آنها برسد که حاکي از رفتار غيراخلاقي و غيرورزشي باشد کميته اخلاق به اين موضوع ورود خواهد کرد.

نااميدي فغاني

بعيد است VAR به دربي برسد

از چند روز پيش اعلام شده بود که قرار است براي اولين بار در دربي تهران از سيستم VAR رونمايي شود. اما هرچه به تاريخ برگزاري دربي نزديک مي‌شويم اميدها براي رخ دادن اين اتفاق کمتر مي‌شود. عليرضا فغاني در اين باره گفته است: «در دو مرحله‌اي که سيستم آفلاين را داشتيم بيشتر تست انجام شده و البته ايراداتي هم وجود داشت. سعي بر اين است که اين ايرادات بر طرف شود و اگر مسئولان فيفا بخواهند اين سيستم را کنترل کنند اين مشکلات نباشد. ايرادات بيشتر به دوربين‌ها و اپراتور برمي‌گشت. ان‌شاالله که مشکلات بر طرف مي‌شود اما من بعيد مي‌دانم اين سيستم به صورت آنلاين به دربي برسد.»

کي‌روش:

مي‌خواهم با کلمبيا قهرمان شوم

کارلوس کي‌روش، سرمربي پيشين تيم ملي فوتبال ايران که در حال حاضر هدايت تيم ملي فوتبال کلمبيا را برعهده گرفته است، در بخشي از گفت‌وگوي ويدئويي با سايت donbalon گفت که خودش را براي حضور قدرتمند در کوپا آمه‌ريکا آماده مي‌کند.

او درباره حضور در کوپا مسابقات آمه‌ريکا برزيل گفت‌: «سه مساله ساده در اين ميان وجود دارد که اميدواريم به آن دست يابيم. در ابتدا حفظ شخصيت تيم که به دست آورده است، پيشرفت نتايج که آن را نيز کسب کرده‌ايم و در نهايت چيزي که ما در فهرست غيرممکن‌ها قرار مي‌دهيم و آن هم "قهرماني" است.»

سرمربي پيشين تيم ملي فوتبال ايران در دو هفته اخير با سفر به اروپا بازي‌هاي بازيکنان تيم ملي کشورش از جمله خامس رودريگس، رادامل فالکائو، داويد اوسپينا، کارلوس باکا و سانتياگو آرياس را از نزديک مشاهده کرد. تيم ملي فوتبال کلمبيا در اولين حضور کارلوس کي‌روش بايد در ديداري دوستانه برابر ژاپن قرار گيرد و چهار روز بعد برابر کره جنوبي ديگر تيم آسيايي صف آرايي کند.


 خبـــرنامه 

 فرکي عليه استقلال

تبعيض قائل نشوند!

حسين فرکي به وضعيت تيم پيکان سر و سامان بخشيده است. او تيمي که بازي‌هاي متوالي باخته بود را از جلالي تحويل گرفت و ابتدا شروع خوبي نداشت اما حالا پيکان با افکار و تدابير او شکل گرفته و روند رو به رشدي هم دارد.

فرکي که در نفت عملکردي قابل تحسين داشت و فولاد را قهرمان ليگ کرد حالا بعد از مدتها دوري از گود دوباره به ليگ برتر بازگشته و بازگشتي تقريبا موفقيت‌آميز هم داشته. فرکي براي ادامه اين روند نياز به شاگردان جوان خود دارد. او بعد از متوقف کردن تيم بالا نشين و مدعي پديده گفته: «اگر قرار است باشگاه‌ها به تيم ملي اميد بازيکن ندهند، نبايد تبعيض قائل شوند. در اردوي قبلي استقلال بازيکن به تيم اميد نداد و حالا استيلي اعلام کرده طبق مصوبه جديد تيمي بازيکن ندهد محروم مي‌شود.»

پيکان 3 بازيکن در تيم ملي اميد دارد و استقلال 5 بازيکن که برخي نفرات آن همچون صيادمنش فيکس تيم شفر هستند يا همچون قائدي بازيکن تعويضي و يا قابل اطمينان تيم. علي دايي وسايپا هم چهار بازيکن در تيم اميد دارند. سپاهان و پديده با سه بازيکن در زمره تيم‌هايي است که سهميه بيشتر در تيم کرانچار دارند. نفت آبادان و نساجي دو ملي‌پوش دارند پرسپوليس، سپيدرود، ذوب‌آهن،استقلال خوزستان، فولاد، تراکتور و ماشين‌سازي به اتفاق مس کرمان هم تيم‌هايي هستند که به جذب بازيکن باآتيه و مستعد بي‎توجه بوده و تنها يک سهميه دارند.

احتمال يک معاوضه عجيب در ليگ ايتاليا

وضعيت مائورو ايکاردي در اينتر همچنان نامشخص است و علي رغم گذشت چند هفته از ماجراي بازوبند، او همچنان از ترکيب اصلي اينتر دور بوده و مشکلات وي با مديريت باشگاه حل نشده است.از آن سو وضعيت پائولو ديبالا در يوونتوس خيلي مساعد نيست و نيمکت نشيني در بسياري از بازي هاي بيانکونري و همچنين زير سايه رونالدو قرار گرفتن باعث شده وي در فکر جدايي از يوونتوس باشد.

حالا گاتزتا دلا اسپورت مدعي شد دو باشگاه يوونتوس و اينتر به فکر معاوضه دو ستاره آرژانتيني در ماه هاي پيش رو هستند. با اين اوصاف، ايکاردي علاقمند به زندگي کردن در اين کشور است و به همين دليل يوونتوس بهترين گزينه براي او بعد از جدايي از اينتر است.همچنين اينتر نياز فراواني به يک بازيکن خلاق همانند پائولو ديبالا دارد و با توجه احتمال انتقال خامس به يوونتوس، ممکن است شرايط او براي قرار گرفتن در ترکيب ثابت را از اين هم دشوارتر کند و در اين موقعيت، اينتر مي تواند گزينه مناسبي براي او باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته