جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076


ثبت‌نام بيش از يک‌ميليون داوطلب در آزمون سراسري 98

در زمينه نوآوري هاي پايدار؛
انتشار فراخوان همکاري مشترك ‌ اساتيد ايران و آلمان


آغاز ثبت نام آزمون زبان انگليسي EPT دانشگاه آزاد


رشته شيمي؛ در صدر تقاضاي فراخوان جذب هيئت‌علمي دانشگاه‌ها


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 ثبت‌نام بيش از يک‌ميليون داوطلب در آزمون سراسري 98 

 ثبت‌نام در کنکور 98 در حالي به پايان رسيد كه بر اساس آمار اوليه تعداد يک‌ميليون و 76 هزار و 657 نفر در اين آزمون ثبت‌نام کرده‌اند.ثبت‌نام کنکور سراسري سال 98 براي پذيرش دانشجو در رشته‌هاي با آزمون و دوره‌هاي روزانه، شبانه، نيمه‌حضوري، مجازي، پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌ها، دانشگاه پيام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي، ظرفيت مازاد دانشگاه‌ها و رشته‌هاي تحصيلي با آزمون دانشگاه آزاد اسلامي انجام شد.

آمار ثبت‌نام

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش كشور، به‌منظور مساعدت با داوطلباني که در مهلت تعيين‌شده موفق به دريافت سوابق تحصيلي نشده‌اند و يا به هر دليل ديگر موفق به ثبت‌نام در کنکور 98 نشده‌اند مهلت مجدد در نظر گرفته شد و تعداد 21 هزار و 475 نفر در مهلت مجدد کنکور ثبت‌نام کرده‌اند.

شيوه طراحي سؤالات

با توجه به اينکه براي داوطلبان آزمون سراسري سال 1398 با توجه به نوع نظام آموزشي دو نوع سؤال متفاوت تهيه و در جلسه آزمون تحويل خواهد شد. 1- براي داوطلبان نظام آموزشي جديد 6-3-3 (دانش آموزان فعلي نظام جديد پايه دوازدهم) يک نوع سؤال و 2- نظام آموزشي سالي واحدي (دارنده پيش‌دانشگاهي) و ترمي واحدي (دارنده پيش‌دانشگاهي) و نظام قديم يک نوع سؤال.

زمان برگزاري آزمون

آزمون سراسري سال 98 در روزهاي پنجشنبه و جمعه 13و 14 تيرماه در حوزه‌هاي امتحاني مربوط برگزار مي‌شود.


 در زمينه نوآوري هاي پايدار؛
 انتشار فراخوان همکاري مشترك ‌ اساتيد ايران و آلمان  

 وزارت آموزش و تحقيقات فدرال آلمان فراخواني درزمينه‎هاي تغييرات اقليم، محيط‌زيست و انرژي منتشر کرد که به محققان آلماني فرصت مي‌دهد با محققان دانشگاهي ايراني در اين زمينه همکاري کنند.به گزارش خبرگزاري مهر، مرکز همکاري‌هاي علمي و بين‌المللي وزارت علوم اعلام کرد: وزارت آموزش و تحقيقات فدرال آلمان (BMBF)، فراخواني با عنوان CLIENT II را در مورد مشارکت‌هاي بين‌المللي درزمينه برنامه‌هاي نوآوري پايدار منتشر کرده است.

هدف از اين فراخوان؛ حمايت از مشارکت‌هاي بين‌المللي درزمينه‌هاي تغييرات اقليم (آب‌وهوا)، محيط‌زيست و انرژي است.

چارچوب اين فراخوان بر اساس پروژه‌هاي پژوهشي و توسعه بين‌المللي از طريق شرکت‌هاي تجاري، مؤسسات آموزش عالي، مؤسسات تحقيقاتي غيردانشگاهي، و همچنين مؤسسات شهري، حقيقي و انجمن‌هاي مرتبط در آلمان است.

برنامه CLIENT II متمرکز بر «همکاري‌هاي پژوهشي و توسعه مبتني بر تقاضا در حوزه کشورهاي تازه صنعتي و درحال‌توسعه»است.مباحث زير به محققان آلماني فرصت مي‌دهد تا به‌منظور همکاري با محققان و دانشگاهيان ايراني، در اين برنامه شرکت کنند.سيستم انرژي پايدار؛ و خطرات طبيعي، برنامه CLIENT II، بر تأمين مالي پروژه‌هايي متمرکز است که با مشارکت به‌ويژه کشورهاي درحال‌توسعه و اقتصادهاي در حال ظهور انجام مي‌شوند.

مشارکت درزمينه توسعه و اجراي راه‌حل‌هاي نوآورانه و پايدار براي رويارويي با چالش‌هاي خاص در کشور همکار درزمينه‌هاي بهره‌وري از مواد اوليه، فناوري مواد خام، مديريت آب، حفاظت از محيط‌زيست / بهره‌وري انرژي، سازگاري با تغييرات آب و هوايي، آمايش سرزمين‌ها، سيستم‌هاي انرژي و خطرات طبيعي؛ از اهداف اين برنامه است.

طرح‌هاي پيشنهادي براي پروژه‌هاي بين‌المللي تحقيق و توسعه؛ لازم است به هماهنگ‌کننده پروژه در آژانس مديريت پروژه BMBF، تا تاريخ 31 مه 2019 ارسال شود.

علاقه‌مندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي‌توانند به سايت فراخوان به نشاني https://www.internationales-buero.de/en/client_2.php مراجعه کنند.


 آغاز ثبت نام آزمون زبان انگليسي EPT دانشگاه آزاد  

 مهلت ثبت‌نام براي شرکت در آزمون EPT فروردين‌ماه 98 دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، ثبت‌نام آزمون EPT فروردين‌ماه 98 دانشگاه آزاد اسلامي تا ساعت 24 روز دوشنبه 27 اسفندماه ادامه خواهد داشت.اين آزمون روز جمعه 23 فروردين‌ماه 98 به‌صورت هم‌زمان در شهرهاي تهران، شيراز، تبريز، مشهد، اصفهان، اهواز، کرج، کرمان، کرمانشاه و ساري برگزار خواهد شد.کارت ورود به جلسه اين آزمون از روز چهارشنبه 21 فروردين‌ماه منتشر مي‌شود.داوطلبان مي‌توانند در صورت تمايل با مراجعه به سامانه مرکز سنجش و پذيرش به نشانيenglish.iau.ac.ir/ept نسبت به ثبت‌نام اقدام و همچنين از منابع و بودجه‌بندي سؤالات اين آزمون آگاهي يابند.آزمون فراگير مهارت‌هاي زبان عربي در فروردين‌ماه برگزار نخواهد شد و متقاضيان اين آزمون مي‌توانند براي دوره ارديبهشت‌ماه مطابق تقويم زماني که متعاقباً اعلام مي‌شود، ثبت‌نام کنند.


 رشته شيمي؛ در صدر تقاضاي فراخوان جذب هيئت‌علمي دانشگاه‌ها 

 تعداد متقاضيان هر رشته در فراخوان جذب هيئت‌علمي بهمن‌ماه 97 مرکز جذب وزارت علوم اعلام شد، از مجموع 28 رشته پرطرفدار، رشته شيمي در صدر تقاضاها قرار دارد.

بيستمين فراخوان جذب اعضاي هيئت‌علمي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي و پژوهشي کشور مربوط به فراخوان بهمن 1397 توسط هيئت مرکزي جذب وزارت علوم، اعلام شد. بر اساس آمار اعلام‌شده توسط اين مرکز، 11 هزار و 500 نفر در اين فراخوان شرکت کردند که از اين تعداد 7 هزار و 504 نفر در يک‌رشته، 2 هزار و 178 نفر در دو رشته و 818 نفر نيز در سه رشته ثبت‌نام کردند.

28 رشته نسب به ساير رشته‌ها از تقاضاي بيشتري برخوردار بوده است که رشته شيمي با 765 ثبت‌نام، در صدر تقاضاها براي عضويت در هيئت‌علمي دانشگاه‌ها قرار دارد.

بعد از رشته شيمي، مهندسي برق با 615 و مهندسي عمران با 570 ثبت‌نام در رديف‌هاي بعدي تقاضا براي عضويت هيئت‌علمي دانشگاه‌ها قرار دارند.

هيئت مرکزي جذب وزارت علوم، برنامه زمان‌بندي بيستمين فراخوان نيمه‌متمرکز جذب اعضاي هيئت‌علمي (پيماني و طرح سربازي) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي و پژوهشي کشور مربوط به فراخوان بهمن 1397 را اعلام کرد.

مرکز جذب اعضاي هيئت‌علمي نيز 21 خرداد 98 الي 31 تير 98 پرونده‌ها را بررسي کرده و در هيئت مرکزي جذب مطرح مي‌کند.


 خبرنامه 

 وزير علوم تأکيد کرد؛

ضرورت حرکت دانشگاه‌ها به سمت درآمدزايي

وزير علوم، تحقيقات و فناوري در نشست با هيئت‌رئيسه و مديران دانشگاه گيلان به طرح ساماندهي آموزش عالي اشاره کرد و خواستار دور شدن از نگاه محلي و منطقه‌اي و داشتن نگاه ملي به آموزش عالي شد.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، دکتر منصور غلامي با اشاره به چالش‌هاي بودجه‌اي اين وزارتخانه، حمايت‌هاي دولتي را کمتر از نيازهاي موجود خواند و خواستار حرکت دانشگاه‌ها به سمت استفاده از ظرفيت‌هاي خود براي درآمدزايي شد.

وزير علوم با اشاره به برگزاري المپياد ورزشي دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي کشور در دانشگاه گيلان در سال 1399، اين المپياد را فرصت مناسبي براي ايجاد يک ظرفيت ورزشي خوب در استان و دانشگاه گيلان دانست.

دکتر احمد رضي، رئيس دانشگاه گيلان نيز با اشاره به تدوين سند راهبردي دانشگاه و برنامه عملياتي، "برنامه محوري" را اولويت اصلي دانشگاه دانست.

انتشارفهرست دانشگاه‌هاي خارجي مورد تاييد وزارت بهداشت

فهرست دانشگاه‌هاي خارجي مورد تأييد وزارت بهداشت براي سال تحصيلي 2020-2019 اعلام شد.به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، دکتر حميد اکبري قائم‌مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت با اعلام اين خبر افزود: فهرست جديد دانشگاه‌هاي مورد تأييد وزارت بهداشت براي سال تحصيلي 2020-2019 منتشر شد.

وي گفت: با بررسي‌هاي کارشناسي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و در نظر گرفتن سه‌نظام رتبه‌بندي معتبر بين‌المللي شانگهاي، تايمز و QS فهرست دانشگاه‌هاي خارج از کشور مورد تأييد وزارت بهداشت جهت ورودي‌هاي سال تحصيلي 2020-2019 در رشته‌هاي مرتبط با علوم پزشکي مشخص و اعلام‌شده است.

اکبري افزود: اين فهرست ساليانه مورد بازبيني و بازنگري قرار گرفته و در سال تحصيلي مذکور صرفاً دانشگاه‌هاي موجود در اين ليست جهت ادامه تحصيل دانشجويان ايراني در خارج از کشور مورد تائيد است.وي خاطرنشان کرد: با توجه به مصوبه هفتادمين جلسه شوراي عالي برنامه‌ريزي علوم پزشکي، امکان انتقال دانشجويان به داخل کشور که از ابتداي سال 2019 (11 دي 1397) تحصيل خود را دريکي از دانشگاه‌هاي مورد تائيد خارج از کشور آغاز کرده‌اند، ممنوع شده و صرفاً در صورت اتمام تحصيل اين افراد، مدارک صادره طبق ضوابط اعلام‌شده قابل ارزشيابي است.قائم‌مقام معاونت آموزشي وزارت بهداشت تأکيد کرد: کالج‌هاي وابسته به دانشگاه اصلي نامبرده شده در ليست و شعب آن در ساير دانشگاه‌ها مورد تائيد نبوده و مدارک صادره از آن‌ها قابل ارزشيابي نيست.

نياز 27 درصد دانشجويان به خدمات مشاوره‎اي

رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: اکنون حدود 27 درصد دانشجويان اعلام مي‌کنند که نياز به مشاوره دارند. بنابراين بايد مراکز مشاوره در دسترس افراد باشند و خدمت‌رساني کنند.

به گزارش روابط عمومي وزارت علوم، مجتبي صديقي در پنجمين نشست مديريت در آموزش عالي که در محل اين وزارتخانه برگزار شد، بابيان اينکه در حال حاضر حدود 60 تا 70 درصد مرجعان وزارت علوم مربوط به سازمان امور دانشجويان است، اظهار داشت: سازمان امور دانشجويان سياست‌هاي وزارت علوم را دنبال مي‌کند اما اختيارات خاص خود را دارد.

وي بابيان اينکه اکنون سه بخش صندوق رفاه دانشجويان، فدراسيون ورزش‌هاي دانشگاهي و پژوهشگاه تربيت‌بدني وابسته به سازمان امور دانشجويان هستند، به کميسيون موارد خاص در دانشگاه‌ها اشاره کرد و افزود: اين کميسيون براي موضوعات پيش‌بيني نشده بوده و سياست کلي آن حفظ وضعيت آکادميک دانشگاه‌ها است.

وي در رابطه با شوراي انضباطي نيز گفت: موضوعات در اين شورا دوطرفه است؛ به اين صورت که ما در برابر تخلفاتي که در دانشگاه ايجاد مي‌شود بي‌تفاوت نيستيم و اين حق دانشگاه است، از طرفي دانشجوي متخلف نيز حق دفاع از خود را دارد.

معاون وزير علوم تصريح کرد: همچنين تأکيد جدي بر حوزه مشاوره دانشجويان داريم و در حال حاضر مراکز مشاوره در تمامي دانشگاه‌ها فعال هستند.

وي در رابطه با وام‌هاي دانشجويي اظهار داشت: در اين خصوص بنا داريم تا وام‌ها به‌طور کامل پوشش داده شود. فقط وام شهريه با مسائلي مواجه است که به‌منظور بهبود اين امر با يک بانک هم‌افزايي شده است.

شرايط خوابگاه‌هاي دانشگاه علوم پزشکي ايران در ايام نوروز

تاريخ تعطيلي و بازگشايي خوابگاه‌هاي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي ايران در ايام نوروز اعلام شد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي ايران، تمامي خوابگاه‌هاي دانشجويي دانشگاه علوم پزشکي ايران از ساعت 14 روز شنبه 25 اسفندماه تعطيل مي‌شود و از اين تاريخ، خوابگاه نويد جهت اسکان دختران و بلوک 3 خوابگاه امام علي (ع) جهت اسکان پسران در نظر گرفته مي‌شود.فقط دانشجويان رشته پزشکي در مقطع انترني و رزيدنتي شرايط استفاده از خوابگاه در ايام نوروز را دارند.

خوابگاه‌هاي دانشجويي در دانشگاه علوم پزشکي ايران در سال جديد روز جمعه 16 فروردين 1398 ساعت 8 صبح بازگشايي مي‌شود.ارائه اسکان و امکانات رفاهي و تغذيه منطبق با آئين‌نامه اسکان و تغذيه ابلاغي از سوي وزارت بهداشت انجام مي‌گيرد.

برگزاري همايش گفتاردرماني در دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشي تهران

نايب رئيس انجمن گفتاردرماني ايران با اشاره به علل اختلال در گفتار، زبان و بلع گفت: درمان اين مشکل بر اساس نوع و منشأ بيماري متفاوت است.

دکتر اکبر دارويي، در آستانه برگزاري هفدهمين همايش گفتاردرماني ايران اظهار داشت: بر اساس آمارهاي جهاني 7 تا10 درصد جمعيت دچار مشکل گفتار، زبان و يا بلع هستند و اين مشکلات در کودکان شايعتر است.وي خاطرنشان کرد: هفدهمين همايش گفتاردرماني ايران يازدهم تا سيزدهم ارديبهشت‌ماه سال 98 در دانشگاه علوم بهزيستي و توان‌بخشي تهران با حضور اساتيد و صاحب‌نظران برجسته برگزار ميشود و جديدترين دستاوردها و مباحث علمي در حوزه گفتاردرماني موردبحث و گفت‌وگو قرار ميگيرد .علاقه‌مندان براي کسب اطلاعات بيشتر مي توانندبه سايت همايش به آدرس www.iranslpcongress.com مراجعه فرمايند.


 يادداشت 

 سايوز ام.اس-12 ؛ مقدمه‌اي براي سفر انسان به فضا

Soyuz MS-12- Human travel to space

منصور يحيوي فركوش

Yahyavi.ir@gmail.com

امروز، پنجشنبه14 مارس 2019 زمان‌حساس و نفس‌گيري براي كارشناسان ناسا جهت شروع عمليات پرتاب سفينه Soyuz MS-12 از پايگاه فضايي بايکونور ناو کيهاني است. اين در حالي است كه مدل Soyuz MS-10 اين فضاپيما در يازدهم اكتبر سال پيش پس مدت کوتاهي از پرتاب مجبور به فرود اضطراري شد و شكست سنگيني را تجربه كرد. سفينه Soyuz MS-12 با سه سرنشين به نام‌هاي آلکسي آوچينين فضانورد سازمان فضايي روسيه روسکاسموس، نيکلاس هيگ و کريستينا کخ فضانوردان سازمان فضايي آمريکا(ناسا) در حالي راهي مدار زمين مي‌شود. كه ميلياردها انسان در زمين نظاره‌گر اين زمان‌حساس و غرورآفرين خواهند بود. اما درعين‌حال بسياري هنوز در مورد روياي سفر انسان به فضا، ترديد جدي دارند

اين سفينه با بيش از 7 تن وزن، يک‌صد و چهل و يکمين ناو سايوز از سال 1967 ميلادي است که به‌صورت سرنشين دار براي حمل فضانورد به مدار زمين مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد. سفينه سايوز با حفظ بدنه و طراحي اصلي، تغييرات زيادي از جهت نرم‌افزاري و سخت‌افزاري داشته و از سال 2016 کامل‌ترين نوع آن Soyuz MS براي حمل فضانورد به ايستگاه فضايي بين‌المللي مورداستفاده قرار مي‌گيرد.

سازمان فضايي فدرال روسيه و ناسا در 11 اکتبر 2018 ساعت (UTC) اعلام کردند که فضانوردان سايوز ام‌اس-10 به دليل بروز نقص فني در سيستم تقويت‌کننده فضاپيما مجبور شدند کپسول مخصوص سرنشينان را از فضاپيما جدا کرده و با فرود اضطراري به روش بالستيک که به دليل زاويه فرود، شديدتر از حالت فرود معمولي بود به زمين بازگردند. به‌طوري که کپسول آن‌ها در 20 کيلومتري شهر جزقازغان واقع در مرکز كشور قزاقستان فرود آمد که با محل پرتاب موشک حدود 500 کيلومتر فاصله داشت.پس از پرتاب سايوز از پايگاه فضايي بايکونور، نقص فني پيش‌آمده و کپسول به‌طور اتوماتيک از تقويت‌کننده فضاپيما جدا شد.

پيش‌تر از اين نهم مارس سفينه دراگون (Crew Dragon) از ايستگاه فضايي بين‌المللي پرتاب و فرود موفقيت‌آميز را تجربه كرد و اين اتفاق بر اساس نظر بسياري از پژوهشگران عصر جديدي در تاريخ فضانوردي جهان رقم زد. با اين‌حال براساس پرتاب‌هاي فضايي موفق ناسا كه در سال‌هاي اخير صورت مي‌گيرد، مي‌توان به رويايي سفر انسان‌ها به فضا اميدوار شد. اما بايد ديد اين رويا و آرزوي ميلياردها انسان كي و چگونه کاملاً به حقيقت خواهد پيوست. سفري به كهكشانها كه بشر صدها سال است که روياي آن را در سر مي‌پروراند. بطوريكه انسان بسيار بيشتر از دستيابي به پيشرفت‌هاي خيره‌کننده تکنولوژي و خيلي بيش از اکتشافات فضايي و غرش‌هاي موتورهاي جت موشک‌هاي فضاپيما، به فکر سفر به فضا بوده است. حدود يک قرن است که پاي بشر به فضا بازشده است اما اميال و آرزوهاي بشريت براي رسيدن به ماه به خيلي بيشتر از اين تاريخ بازمي‌گردد.


 ميز خبر 

 تغيير در برنامه‌هاي آموزشي واحدهاي اقماري دانشگاه اميرکبير

رئيس دانشگاه صنعتي اميرکبير گفت: فعاليت واحدهاي اقماري اين دانشگاه از آموزشي صرف به پژوهشي و آموزشي تبديل مي‌شود.به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميرکبير، احمد معتمدي بابيان اينکه با تصويب راه‌اندازي 2 دانشکده جديد، تعداد دانشکده‌هاي اين دانشگاه به 18 دانشکده رسيده است، گفت: در بسياري از دانشگاه‌ها رشته‌هايي مانند پليمر و هوافضا به‌صورت يک گروه است اما اين دانشگاه با راه‌اندازي دانشکده‌هايي به‌صورت تخصصي در حوزه‌هاي فني و مهندسي فعاليت مي‌کند.

وي افزود: دانشگاه‌هاي نسل سوم دانشگاه‌هايي هستند که در چرخه اقتصادي نقش‌آفريني دارند ازاين‌رو يکي از برنامه‌هاي راهبردي ما نيز اين موضوع است.

وي با اشاره به 4 واحد اقماري دانشگاه در ماهشهر، کيش، بندرعباس و گرمسار گفت: واحد ماهشهر با اعتباراتي که از سوي پتروشيمي تأمين مي‌کند، پذيرش دانشجو دارد و تنها مأموريت اين واحد آموزشي است که برنامه داريم از ظرفيت‌هاي اين منطقه براي توسعه فعاليت‌هاي علمي استفاده کنيم.

به گفته رئيس دانشگاه صنعتي اميرکبير 68 درصد پتروشيمي‌هاي کشور در بندر ماهشهر مستقر است ازاين‌رو اين منطقه قطب پتروشيمي کشور به شمار مي‌رود.

معتمدي بندرعباس را قطب کشتي‌سازي دانست و با تأکيد بر اينکه واحد بندرعباس اين دانشگاه از وضعيت آموزشي خارج خواهد شد، اظهار کرد: واحد گرمسار براي مطالعه بر روي کوير فعاليت‌هايي را در دستور کار دارد.

وي بابيان اينکه اخيراً واحد اقماري کيش اين دانشگاه راه‌اندازي شده است، ادامه داد: واحد ديگري در نمک‌آبرود به دليل مزيت‌هايي که در منطقه وجود دارد، راه‌اندازي شده است. دانشگاه‌ها شرايط مناسبي براي سرمايه‌گذاري ندارند ولي مي‌توانند از امکانات موجود بهره‌برداري کنند.

رئيس دانشگاه صنعتي اميرکبير با تأکيد بر اينکه با توجه به تحولات علمي، دانشگاه‌ها بايد از آموزش محور بودن فاصله گيرند، خاطرنشان کرد: ما نياز داريم تا مدل‌هايي براي توسعه فناوري در واحدهاي اقماري دانشگاه تدوين کنيم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته