جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076


10روش خارق العاده موثر براي تسكين درد ماهيچه


خبرپزشكي


خبر


 10روش خارق العاده موثر براي تسكين درد ماهيچه 

 
اختصاص زمان براي سرد کردن بدن، ماهيچه ها را براي ريکاوري بهتر آماده مي کند. پژوهشگران بر اين باورند که سرد کردن بدن به جريان خون بهتر کمک مي کند که لاکتات خون (محصول جانبي متابوليک که موجب ماهيچه درد مي شود) را کاهش مي دهد.

احساس درد در ماهيچه مي تواند براي برخي از ما نشانه اي خوشايند باشد. اين شرايط مي تواند نشانه اي از جديت شما در دنبال کردن برنامه ورزشي بوده و بدن اين جديت را احساس مي کند. اما گاهي اوقات احساس درد در ماهيچه ها تنها به واسطه انباشت اسيد لاکتيک شکل نگرفته و مي تواند به مساله اي جدي‌تر اشاره داشته باشد.

به گزارش عصر ايران به نقل از "منز هلث"، درد چشمگير در ماهيچه که به طور معمول چند ساعت پس از فعاليت جسماني شديد، معمولا 24 تا 48 ساعت، شکل مي گيرد، به نام بروز با تاخير ماهيچه درد (DOMS) شناخته مي شود. اين شرايط ارتباط کم يا هيچ ارتباطي با اسيدوز لاکتيک ندارد و به نظر مي رسد در نتيجه پارگي هاي کوچک در فيبر ماهيچه رخ داده که در ترکيب با يک فرآيند التهابي به شکل گيري درد منجر مي شود.

احتمالا با اين نوع درد پس از انجام تمرينات ورزشي چالش برانگيز و ناآشنا مواجه مي شويد. فعاليت هايي که شامل کشيدگي ماهيچه و تاندون مي شوند، در شرايطي که فرد به طور همزمان تلاش مي کند ماهيچه را منقبض کند، مانند حرکات اسکات يا دويدن به سمت پايين از تپه، از مواردي هستند که مي توانند به اين نوع ماهيچه درد منجر شوند.

ماهيچه درد، کمبود نيرو، کاهش سرعت انقباض پذيري ماهيچه، و سفتي ماهيچه از علائم بروز با تاخير ماهيچه درد هستند. اين شرايط مي تواند سرعت انقباض پذيري ماهيچه را 5 تا 8 درصد کاهش داده و موجب تغيير در تحرک مفصل شود.

اگر بدن شما براي ريکاوري به کمک بيشتري نياز دارد مي توانيد گزينه هاي زير را براي بهبود احساس درد در ماهيچه مد نظر قرار دهيد.

قارچ بيشتري مصرف کنيد

قارچ ها از خواص ضد التهاب برخوردار هستند که ممکن است در کاهش ماهيچه درد موثر باشد. ترکيبات ضد التهاب قارچ به نام پلي ساکاريدها به کاهش التهاب ناشي از فعاليت ترکيباتي به نام سيتوکين ها کمک مي کنند.

سرد کردن بدن را مد نظر قرار دهيد

اختصاص زمان براي سرد کردن بدن، ماهيچه ها را براي ريکاوري بهتر آماده مي کند. پژوهشگران بر اين باورند که سرد کردن بدن به جريان خون بهتر کمک مي کند که لاکتات خون (محصول جانبي متابوليک که موجب ماهيچه درد مي شود) را کاهش مي دهد.

مطالعه اي در سال 2012 نشان داد، افرادي که بلافاصله پس از برنامه ورزشي قدرتي خود 20 دقيقه را به دوچرخه سواري با شدت کم يا متوسط اختصاص مي دهند، ماهيچه درد کمتري را گزارش کرده اند.

آب گيلاس ترش بنوشيد

آب گيلاس ترش سرشار ازآنتي اکسيدان ها و ترکيبات ضد التهاب است. مطالعه اي در سال 2010 نشان داد، دونده هايي که براي 8 روز آب گيلاس ترش نوشيدند، کاهش در ماهيچه درد را گزارش کردند.

خواص ضد التهاب در گيلاس ممکن است در کاهش ماهيچه درد مفيد باشد. اما بايد توجه داشته باشيد که آب گيلاس ترش مي تواند حاوي قند فراوان باشد.

ماساژ دريافت کنيد

ماساژ به کاهش درد در ماهيچه ها کمک مي کند. مطالعه اي در سال 2012 نشان داد که دريافت ماساژ پس از ورزش به واسطه کاهش ترشح سيتوکين ها، ترکيباتي که موجب التهاب در بدن مي شوند، به ميزان قابل توجهي احساس درد را کاهش داده است. به طور همزمان، ماساژ ميتوکندري در سلول ها را تحريک مي کند و عملکرد و ترميم سلولي را بهبود مي بخشد.

از کمپرس گرم و سرد استفاده کنيد

کمپرس گرم مي تواند جريان خون را افزايش دهد زيرا به باز شدن رگ هاي خوني کمک مي کند و اين مي تواند به دفع برخي محصولات جانبي يا التهاب مرتبط با ماهيچه درد کمک کند.

استفاده از کمپرس سرد نيز مي تواند ترکيبي فوق العاده را ايجاد کند. استفاده متناوب از کمپرس گرم و سرد ممکن است بيشترين سود را پس از انجام تمرينات ورزشي تحريک کننده درد در ماهيچه داشته باشد.

مطالعه اي در سال 2015 نشان داد که استفاده از گرما و سرما به همراه هم از آسيب بافت کشسان پيشگيري مي کند. استفاده متناوب از سرما و گرما ماهيچه درد پس از ورزش را کاهش مي دهد. استفاده از کمپرس سرد براي 20 دقيقه و سپس استفاده از کمپرس گرم براي 20 دقيقه ديگر ممکن است بهترين گزينه براي مقابله با ماهيچه درد پس از انجام فعاليت جسماني باشد.

از يک غلتک فومي کمک بگيريد

استفاده از غلتک هاي فومي و حرکت دادن ماهيچه هاي دردناک روي آنها ممکن است اشک شما را درآورد، اما به واقع مي تواند به ترميم ماهيچه ها کمک کند. استفاده از غلتک هاي فومي ممکن است تورم در ماهيچه را کاهش داده و روند بهبود بافت را تقويت کند.

از حمام يخ استفاده کنيد

مطالعه اي در سال 2010 نشان داد که حمام يخ از طريق انقباض رگ هاي خوني، تورم و آسيب ديدگي بافت که موجب بروز با تاخير ماهيچه درد مي شود را کاهش مي دهد. شرکت کنندگان در اين مطالعه 5 تا 10 دقيقه را در حمام يخ سپري کرده بودند. طي مطالعه اي ديگر در سال 2014، شرکت کنندگاني که بلافاصله پس از ورزش به مدت 10 دقيقه در حمام يخ قرار گرفتند، زماني که از آنها خواسته شد حرکات کششي انجام دهند، کمترين سطوح درد و ماهيچه درد را گزارش کردند.

لباس هاي فشرده سازي بپوشيد

مطالعه اي در سال 2014 نشان داد که استفاده از لباس هاي فشرده سازي به واسطه منقبض کردن ماهيچه ها و پيشگيري از انباشت مايع پس از ورزش و همچنين افزايش جريان خون، ماهيچه درد را کاهش داده و ريکاوري ماهيچه را تسريع مي کند. اين شرايط به حذف آنزيمي به نام کراتين کيناز در ماهيچه ها که موجب درد مي شود، کمک کرد.


 خبرپزشكي 

 با بهره برداري از دقيق ترين فناوري راديوتراپي ؛

درمان موفق تومورهاي سرطاني در ايران

دقيق‌ترين فناوري راديوتراپي روز دنيا براي درمان موفق تومورهاي مختلف سرطاني، در يکي از بيمارستان هاي تهران مورد بهره برداري قرار گرفت.

به گزارش مهر، ميراحمد موسوي زاده متخصص راديوتراپي و انکولوژي، گفت: اکنون نسل هفتم فناوري ديجيتال در شتاب دهنده‌هاي پزشکي با قابليت تصويربرداري از توده سرطاني و بافت‌هاي پيرامون آن همزمان با پرتو درماني هدفمند و تعديل شده در کشور برقرار شده است.

عضو هيأت علمي دانشگاه علوم پزشکي افزود: پيشرفت‌هاي علمي و فناوري‌هاي نوين، روش درماني "آرک تراپي با حجم تعديل شده يا در اصطلاح VMAT" را ابداع و معرفي کرده است.

وي گفت: بهره گيري از يک يا چند کمان پرتوي درماني با هدايت تصاوير سي تي اسکن به درمانگر و طراح درمان اين امکان را مي‌دهد تا وسيع‌ترين طيف از پرتوي درماني مورد نياز براي حذف سلول‌هاي تومورال حول محور 360 درجه، طي کوتاه‌ترين زمان ممکن با ناچيزترين آسيب به بافت‌هاي سالم اطراف، به ناحيه سرطاني تابانده تا بدين ترتيب موفقيت درماني به حداکثرممکن برسد.

موسوي زاده افزود: با بهره گيري از جديدترين دستگاه‌هاي شتاب دهنده پزشکي روز دنيا، علاوه بر تکنيک‌هاي درماني پيشرفته (3DCTR، IMRT و IGRT) اکنون همگام با پيشرفته‌ترين کشورهاي جهان، از روش (VMAT) به عنوان آخرين متد درماني سرطان‌هاي سينه، پروستات، دستگاه گوارش و به ويژه تومورهاي سر و گردن، با موفقيت بسيار بالا در اين مرکز درماني استفاده مي‌شود.

اين متخصص راديوتراپي و انکولوژي، گفت: ايران پس از ترکيه و امارات، سومين کشور داراي اين فناوري بالا در منطقه خاورميانه است که موجب مي‌شود بيماران سرطاني از اين پس براي درمان به خارج از کشور سفر نکرده و هزينه‌هاي کمرشکن را نيز پرداخت نکنند.

وي با اشاره به اينکه روش فوق پيشرفته درماني امکان کنترل آنلاين نواحي تومورال و بافت‌هاي سالم و حياتي مجاور آن را در هر لحظه از درمان به وجود آورده، افزود: همچنين دقت و موفقيت درمان را هنگام تابش متمرکز پرتو، به طرز چشمگيري افزايش داده است.

موسوي زاده با ابراز خرسندي از اينکه اکنون راه اندازي و تجهيز اين بخش درماني براي درمان هموطنان با موفقيت انجام شده و در حال پذيرش بيمار است، گفت: اوج موفقيت درمان سرطان با تکنيک نوين راديوتراپي پيشرفته، محقق شده و اميد به نجات بيماران در کشور به حداکثر خود رسيده است.

پرتودرماني يا در اصطلاح راديوتراپي، نوعي درمان اختصاصي و متداول سرطان است که طي آن از نوعي پرتو پرانرژي با دوز بالا براي از بين بردن سلول‌هاي سرطاني و جلوگيري از گسترش آن استفاده مي‌شود.


 خبر 

 تشخيص زودهنگام آلزايمر با معاينه چشم!

مطالعات محققان مرکز چشم پزشکي دانشگاه دوک در آمريکا نشان مي‌دهد از دست دادن عروق خوني شبکيه مي‌تواند از مهمترين علائم بروز آلزايمر باشد که با معاينه چشم قابل تشخيص است.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال اکسپرس، محققان با بررسي بيش از 200 بيمار دريافتند معاينه چشم مي‌تواند روشي براي تشخيص زودهنگام بيماري آلزايمر باشد. در افرادي که مغز سالمي دارند، شبکه متراکم ميکروسکوپي مويرگي در بخش پشت چشم و در شبکيه ديده مي‌شود اما در افراد مبتلا به آلزايمر، اين شبکه مويرگي تراکم کمتري نسبت به افراد سالم دارد.در اين مطالعه آمده است که براي مشاهده شبکه مويرگي نياز به استفاده از يک فناوري غير تهاجمي با وضوح بسيار بالاست. اين فناوري OCTA نام دارد و با استفاده از امواج نوري که کاملا بي ضرر و غير تهاجمي هستند، جريان خون در مويرگ‌هاي تمام لايه‌هاي شکبه را نشان مي‌دهد.از آنجا که تشخيص زودهنگام بيماري آلزايمر، سرعت پيشرفت بيماري را کند مي‌کند، روش‌هاي درمان و تشخيص سريع همواره مورد توجه پزشکان بوده است.بيماري پيشرونده آلزايمر شايع ترين نوع زوال عقل است که باعث اختلال در حافظه، تفکر و رفتار فرد مي‌شود. اين بيماري از ديدگاه علمي بر اثر کاهش ماده شيميايي سروتونين در مغز بروز مي‌کند و به اين ترتيب انتقال پيام‌هاي عصبي مختل مي‌شود. بر اساس آمار مرکز بين المللي آلزايمر، اکنون 46.8 ميليون نفر در سراسر جهان به زوال عقل مبتلا هستند و اين تعداد تا سال 2050 ميلادي، به 131.5 ميليون نفر به ويژه در کشورهاي در حال توسعه مي‌رسد.

ارتباط ناباروري با خطر ابتلا به سرطان در زنان

نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد زنان نابارور حدود يک پنجم بيشتر احتمال دارد در دوران ميانسالي به سرطان مبتلا شوند.

به گزارش ايسنا، در اين بررسي جديد آمده‌ است: ناباروري در زنان احتمال ابتلا به سرطان را در دوران ميانسالي حدود يک پنجم افزايش مي‌دهد.مطالعه انجام شده روي بيش از سه ميليون زن که در سن باروري بودند، نشان داد زناني که دچار مشکلات باروري هستند 18 درصد بيشتر احتمال دارد به سرطان مبتلا شوند.به گفته متخصصان دانشگاه استنفورد در حال حاضر مشخص نيست آيا ناباروري علت ابتلاي اين زنان به سرطان است يا بکارگيريِ شيوه‌هاي درمان ناباروري با اين تاثيرهمراه است و تنها وجود رابطه بين اين دو مورد تاييد قرار گرفت.متخصصان همچنين اظهار داشتند: مکانيزم نهفته‌اي وجود دارد که خطر سرطان و ناباروري را افزايش مي‌دهد. با اين حال نتايج بدست آمده در اين مطالعه در مدت زمان چهار سال و روي زناني در دهه 30 عمرشان نشان داد که مشکلات ناباروري احتمال ابتلا به هر نوع بيماري سرطان را حدود 18 درصد افزايش مي‌دهد.

به گزارش روزنامه تلگراف، يکي از متخصصان اين مطالعه از دانشکده پزشکي دانشگاه استنفورد در کاليفرنيا گفت: اميدواريم در آينده اين موضوع مشخص شود که چرا زنان نابارور بيشتر در معرض ابتلا به سرطان هستند. به طور مثال از طريق شناسايي يک مکانيزم نهفته و متداول که موجب سرطان و ناباروري مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته