جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/23 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 6076


معادلات پيچيده استقلال و پرسپوليس براي صعود


استراتژي فوق‌محرمانه براي انتخاب سرمربي تيم ملي


قعرنشين ليگ ايران؛ بهترين تيم آسيايي


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 معادلات پيچيده استقلال و پرسپوليس براي صعود 

 باخت پرسپوليس برابر السد و تساوي خانگي استقلال مقابل العين در ليگ قهرمانان آسيا که هر دو در دقايق پاياني به دست آمد، پايان تلخي را بر هفته شيريني که توسط ذوب‌آهن استارت خورد رقم زد. حالا با يک حساب سرانگشتي مي‌توانيم بگوييم که هر دو نماينده ايران راه دشواري براي صعود از مرحله گروهي دارند؛ راهي دشوار که به بازي با نمايندگان عربستان گره خورده و بايد ديد چه سرنوشتي براي استقلال و پرسپوليس رقم مي‌خورد.

معادله صعود استقلال

در گروه C مسابقات الهلال با شکست الدحيل شش امتيازي شد و در صدر جدول قرار گرفت. الدحيل با سه امتياز در رده دوم و العين و استقلال هر کدام با يک امتياز در رده سوم و چهارم قرار دارند. بر فرض اينکه الهلال را صدرنشين گروه بدانيم استقلال در دو بازي رفت و برگشت خود نبايد به اين تيم ببازد و با دو امتياز هم مي‌تواند به صعود اميدوار باشد. آن موقع شاگردان شفر سه امتيازي يا بيشترند و آن وقت نوبت به بازي العين در امارات و الدحيل در خانه مي رسد. البته که در اين ميان الدحيل اگر چهار امتياز از العين بگيرد، بازي با استقلال در ورزشگاه آزادي براي آن‌ها مرگ و زندگي مي‌شود. استقلال براي حذف نشدن نياز صد در صد به برد با اختلاف سه گل دارد تا باخت دور رفت جبران شده و شانس صعود خود را به امارات و بازي با العين بکشد و در صورتي که بازي مساوي شود الدحيل هم صعودش به مرحله بعد را قطعي مي‌کند.

البته اگر استقلال يکي از بازي‌هايش را برابر الهلال واگذار کند و الدحيل رفت و برگشت العين را ببرد، حذف شاگردان شفر در همان بدو شروع دور برگشت قطعي مي‌شود. کليد صعود براي استقلال در بازي با الهلال است. آن‌ها اگر بتوانند يکي از مسابقات رفت و برگشت را با برد پشت سر بگذارند، با برد الدحيل با هر نتيجه‌اي و سپس شکست العين در بازي آخر راهي مرحله حذفي مي‌شوند و گروه مرگ را براي خود زندگي مي‌کنند.

معادله صعود پرسپوليس

درگروه D ، پاختاکور برخلاف معادلات با چهار امتياز صدرنشين است. الاهلي و السد با سه امتياز در رده دوم و سوم قرار دارند و پرسپوليس هم با يک امتياز قعر جدول را مال خود کرده است. در اين ميان هر چهار تيم شانس صعود دارند و از حالا نمي‌توان يکي را از پيش صعود کرده دانست. اما هفته سوم و چهارم تقريبا تکليف گروه را مشخص مي‌کند؛ جايي که پرسپوليس در دو بازي رفت و برگشت به ميزباني دوبي برابر الاهلي قرار مي‌گيرد و احتياج مبرم به چهار امتياز از اين جدال سخت دارد. در آن صورت شاگردان برانکو پنج امتيازي مي‌شوند. اما در بازي مقابل، ايده‌آل براي قرمزپوشان اين است تا السد هم 4 امتياز از پاختاکور بگيرد. در آن صورت السد 7 و پاختاکور 5 امتيازي مي‌شوند و الاهلي در امتياز چهار توقف مي‌کند. هفته بعد از آن پرسپوليس به تاشکند سفر کرده و مساوي برابر پاختاکور برايش ارزشمند است.

هم‌چنين السد هم در خانه برابر الاهلي قرار مي‌گيرد و باخت نماينده عربستان بهترين نتيجه براي قرمزپوشان است. در آن صورت السد صعودش را قطعي مي‌کند. اما بازي آخر پرسپوليس در آزادي مقابل السد است و در صورتي که پرسپوليس با هر نتيجه‌اي برنده شود به عنوان تيم دوم صعود مي‌کند.

هر چند که بايد نيم نگاهي به جدال پاختاکور و الاهلي در عربستان داشته باشند و اميدوار باشند پاختاکور با شگفتي ميزبان خود را شکست ندهد که در آن صورت بازي رو در رو و تفاضل گل، دومين تيم صعود کننده از بين پرسپوليس و پاختاکور را مشخص مي‌کند.


 استراتژي فوق‌محرمانه براي انتخاب سرمربي تيم ملي 

 
دو ماه بعد از جدايي رسمي کارلوس کي‌روش از نيمکت تيم ملي ايران گمانه‌زني‌ها در خصوص انتخاب جانشين اين مربي همچنان ادامه دارد. از همان روزي که مشخص شد ديگر امکان همکاري با مرد پرتغالي در فوتبال ايران وجود ندارد، مي‌شد پيش‌بيني کرد پروسه انتخاب جانشين براي کي‌روش به اين راحتي نباشد؛ پروسه‌اي که سران فدراسيون فوتبال بر حسب شرايط به وجود آمده با استراتژي فوق‌محرمانه آن را در دستور کار قرار دادند و اين بار برخلاف موارد مشابه اجازه ندادند شايعات پيرامون گزينه‌ها نقل محافل شود. جدا از توئيت‌هاي برخي مسئولان وزارت ورزش و بر زبان آوردن نام‌هاي بزرگ که امکان حضورشان در ايران بيشتر از يکي، دو درصد نبود در هفته‌هاي گذشته کمتر نامي به عنوان کانديداي هدايت ايران به گوش رسيد؛ اتفاقي که نشان مي‌داد استراتژي فوق‌محرمانه فدراسيون فوتبال براي پيگيري مذاکرات براي انتخاب جانشين کي‌روش جواب مثبت داده است.

مهدي تاج، اما در همين مدت گاهي با مصاحبه‌هايي که انجام داد بر ميزان ابهامات در خصوص انتخاب سرمربي تيم ملي اضافه کرد، گرچه نزديکان به رئيس فدراسيون فوتبال همچنان صراحتاً ادعا مي‌کنند، تاج قصد دارد در آستانه سال جديد، با انتخاب و معرفي سرمربي سرشناس خارجي سورپرايز نوروزي و عيدي خوبي براي اهالي فوتبال داشته باشد. اين اتفاق از چند حيث براي رئيس فدراسيون حائزاهميت است که مهم‌ترين آن به بالا رفتن اعتبار متولي اول فوتبال در ميان طرفداراني باشد که به خاطر عدم قهرماني در جام ملت‌ها حسابي سرخورده شده بودند.

تاج که در اين يکي، دو روز پيرامون انتخاب سرمربي تيم ملي بيش از هر زمان ديگري صحبت کرده است در آخرين اظهار نظر مدعي شد براي معرفي سرمربي جديد پولي در حساب فدراسيون وجود ندارد؛ اظهار نظري عجيب و غيرمنتظره که کسي متوجه دلايل علني شدن آن از زبان رئيس فدراسيون نشد! اما آخرين شنيده‌ها از منابع مطلع در فدراسيون از جمع‌بندي نهايي رئيس فدراسيون و تيم ويژه فني مورد اعتماد او براي انتخاب سرمربي جديد حکايت دارد.

شنيده مي‌شود با برگزاري نشست‌هاي مختلف و محرمانه بين تاج و مشاوران فني رئيس، دايره کانديدا‌هاي جانشيني کي‌روش کوچک‌تر و به سه نام بزرگ خارجي ختم شده است؛ مربياني که در حال حاضر يا شاغل هستند يا اينکه به تازگي از سمت مهمي که در تيم‌هاي بزرگ داشتند، کنار رفتند. آنچه محرز است فدراسيون قصد ندارد اجازه علني شدن نامي از بين گزينه‌هايش را بدهد، چون اعتقاد دارد اين اتفاق عواقب خوبي براي آن‌ها در راه مسائل مالي همين‌طورعقد قرارداد نخواهد داشت، اما در اين بين در تلاش است تا با جمع‌آوري منابع لازم پروسه انتخاب جانشين کي‌روش را در واپسين روز‌هاي سال 97 بسته و سال جديد را با برنامه‌هاي آماده‌سازي تيم ملي با مدل 98 استارت بزند.

تنها نکته‌اي که با قاطعيت مي‌توان در خصوص سه گزينه نهايي فدراسيون به آن اشاره کرد اينکه هر سه نفر اروپايي و سابقه درخشاني در يکي، دو سال گذشته از خود به جا گذاشتند؛ مرداني که شرايط مالي و دستمزدي آن‌ها با وجود اعتباري که در سطح اول فوتبال ملي جهان دارند بسيار پايين‌تر از رقم کي‌روش و همخوان با قدرت مالي فدراسيون فوتبال است.


 قعرنشين ليگ ايران؛ بهترين تيم آسيايي 

 هفته دوم ليگ قهرمانان آسيا نيز به پايان رسيد و در اين هفته تنها تيم ذوب آهن بود که به پيروزي رسيد تا اين تيم تنها تيم ايراني باشد که در دو هفته گذشته از اين مسابقات طعم پيروزي را چشيده باشد. در پايان هفته دوم ذوب آهن با پيروزي برابر النصر 4 امتيازي شد و به دليل تفاضل گل کمتر نسبت به الزورا عراق و با امتيازي برابر با اين تيم، در رده دوم جدول قرار گرفت. اين در حالي است که استقلال و پرسپوليس هر دو در انتهاي جدول گروه‌هاي خود قراردارند.

ذوب آهن نه فقط از نظر کسب امتياز، بلکه از نظر گلزني هم عملکردي بهتر از سرخابي‌ها داشت و در گل خورده هم با 2 گل به همراه پرسپوليس بهترين خط دفاعي بين تيم‌هاي ايراني را دارد که از آنجايي که يکي از گل‌هاي خورده ذوب آهن از روي نقطه پنالتي بوده، مي‌توان خط دفاعي اين تيم را برتر از ديگر ايراني‌ها دانست. علاوه بر آن ذوب آهن تنها تيم ايراني حاضر در اين مسابقات است که موفق به ثبت کلين شيت شده است.

اين تيم اصفهاني که تنها نماينده شهرستاني کشورمان در ليگ قهرمانان آسيا است، تنها تيم ايراني هم هست که از مربي ايراني استفاده مي‌کند. منصوريان که سن و تجربه‌اي به مراتب کمتر از شفر و برانکو دارد به لحاظ آماري برتر از اين دو عمل کرده است و تيمش هم شرايط بهتري در جدول دارد و بالاتر از استقلال و پرسپوليس قرار مي‌گيرد. در هفته دوم ليگ قهرمانان آسيا ذوب آهن برابر النصر عربستان با نتيجه 3-2 پيروز شد، استقلال مقابل العين با نتيجه يک-يک مساوي شد و پرسپوليس نيز با نتيجه يک بر صفر بازي را به السد قطر واگذار کرد.


 خبـــرنامه 

 دردسر دو کارت زرد

جريمه ميليوني استقلال

طبق قوانين AFC در هر ديدار ليگ قهرمانان آسيا هر تيمي براي دريافت هر کارت زرد مبلغ 300 دلار جريمه خواهد شد که در ديدار استقلال مقابل العين فرشيد باقري و فرشيد اسماعيلي دو کارت زرد از داور عماني بازي دريافت کردند که در مجموع آبي پوشان 600 دلار جريمه شدند. با نرخ کنوني دلار، استقلال بايد چيزي نزديک به 7 ميليون و هشتصد هزار تومان جريمه بپردازد! در صورتي که بازيکني در اين ديدار کارت قرمز دريافت مي کرد 500 دلار جريمه براي باشگاهش لحاظ مي‌شد که نماينده ايران در مسابقه اين هفته کارت قرمزي دريافت نکرد.

پاتوسي، مرد اول تيم شفر

استقلال در ورزشگاه آزادي با نتيجه 1-1 برابر العين متوقف شد تا کار سختي براي صعود به مرحله بعد داشته‌باشد. پاتوسي هافبک آماده اين روزهاي استقلال بار ديگر ارزش‌هاي خود را نشان داد تا ثابت کند استقلال چه هافبک بزرگي را در نيم فصل جذب کرده‌است.

در نيمه اول بازي برابر العين پاتوسي ريتم بازي تيمش را به خوبي کنترل کرد و چند موقعيت نيز براي هم‌تيمي هايش ساخت. مهم‌ترين حرکت پاتوسي در نيمه اول را مي‌توان سانتر او از نقطه کرنر دانست که ضربه سر ايسما با بدشانسي به تيرک دروازه العين برخورد کرد.

اما در نيمه دوم پاتوسي بار ديگر با سانتر عالي خود از روي نقطه کرنر زمينه‌ساز گل استقلال شد تا ضربه سر فرشيد باقري استقلال را از حريف پيش بيندازد. بعد از گل السد استقلال چندين بار فرصت گلزني داشت اما سانترهاي پاتوسي نتيجه‌اي براي آبي‌ها نداشت تا استقلال با تساوي زمين را ترک کند. اين چهارمين پاس گل پاتوسي در لباس استقلال بود تا نشان دهد بازي ساز قابلي است. همچنين او موفق به زدن 3 گل با لباس استقلال شده‌است.

تبعات توقف در آزادي

رکورد رحمتي خراب شد

مهدي رحمتي در اين فصل يک رکورد جالب داشت. در ورزشگاه آزادي دروازه کاپيتان استقلال باز نشده بود، اما با گلي که از العين دريافت کرد، رکورد او خراب شد. به نظر مي‌رسيد وينفرد شفر براي بازي حساس با تيم اماراتي روي رکورد رحمتي حساب کرده بود. دروازه‌بان محبوب شفر در ورزشگاه آزادي دروازه‌بان خوش شانسي بود و دو بار توپ به تيرک دروازه‌اش خورد، اما در نهايت دروازه رحمتي و استقلال در آزادي فرو ريخت.

تصميم جالب شفر براي بازي با نساجي

سرمربي تيم فوتبال استقلال تصميم جالبي براي بازي بعدي تيمش مقابل نساجي گرفته است.تيم‌هاي استقلال تهران و نساجي مازندران در هفته بيست‌ودوم ليگ برتر روز شنبه 25 اسفند از ساعت 19 در ورزشگاه آزادي تهران به مصاف هم مي‌روند.وينفرد شفر قصد دارد در اين بازي به برخي از بازيکنان خود استراحت داده و به آنها بازي ندهد. فشار بازي‌ها که با فاصله کم برگزار مي‌شود باعث شده تا سرمربي استقلال چنين تصميمي بگيرد تا از مصدوميت و خستگي بازيکنانش در ادامه رقابت‌ها جلوگيري کند.

مورد عجيب مهاجم تراکتور

اروين، همچنان مغضوب ليکنز

مهاجم تيم تراکتورسازي که حدود سه ماه است فوتبال بازي نکرده با اضافه وزن روبه‎رو شده است.لي هري اروين که به تمرينات گروهي تراکتورسازي برگشته، هنوز موفق نشده نظر مثبت ليکنز را جلب کند.اروين هنوز نتوانسته از لحاظ بدني خود را به شرايط ايده‌آل برساند و در اين مدت حتي اضافه وزن هم آورده است و به همين دليل کادرفني تراکتورسازي بيشتر روي وضعيت جسماني اين بازيکن تاکيد دارد.جلسه کميته انضباطي اروين هم چند روز پيش برگزار شده، اما هنوز تصميم خاصي درباره اين مهاجم اسکاتلندي گرفته نشده است.

با وجود باخت 7 بر صفر؛

مربي شالکه به فکر کناره‌گيري نيست

سرمربي جوان تيم فوتبال شالکه هر چند تيمش 7 گل از منچسترسيتي دريافت کرد اما به فکر استعفا نيست.

دومنيکو تدسکو از چند هفته قبل تحت فشار افکار عمومي و رسانه‌ها است. وي که در فصل جاري نتوانست نتايج قابل قبولي بگيرد، به شدت مورد انتقاد واقع شد، تا جايي که موضوع اخراجش در رسانه‌ها پيش کشيده شد.اين مربي 33 ساله که از دو سال قبل تيم قديمي بوندس‌ليگا را هدايت مي‌کند، در بازي برگشت مرحله يک هشتم نهايي ليگ قهرمانان اروپا، 7 مرتبه دروازه تيمش به روي حريف مجهز و توانمند انگليسي باز شد اما در کنفرانس بعد از بازي شايعه کناره‌گيري‌اش را تکذيب کرد.

او به خبرنگاران گفت: باختي سنگين و تلخ کسب کرديم. اما اين نتيجه باعث نمي‌شود حتي براي يک ثانيه به کناره‌گيري فکر کنم!


 خبـــرنامه 

 فينال ليگ برتر واليبال

نارنجي پوشان ؛به دنبال طلسم شکني

دو تيم سايپا تهران و شهرداري ورامين در فينال مسابقات ليگ برتر واليبال به دنبال پيروزي هستند يکي براي طلسم شکني و ديگري براي جام دوم تلاش مي کند.

به گزارش آفرينش و به نقل از مهر، رقابت‌هاي ليگ برتر واليبال به ايستگاه پاياني رسيده است و دو تيم سايپا تهران و شهرداري ورامين براي قهرماني تلاش خواهند کرد. نارنجي پوشان سايپا که 6 بار سابقه حضور در فينال مسابقات را تجربه کرده‌اند و در کسب عنوان قهرماني ناکام ماندند، امسال با هدايت پيمان اکبري براي هفتمين بار جواز حضور در فينال رقابت‌ها را به دست آورده‌اند و به دنبال شکستن طلسم قهرماني هستند.

سايپا در ابتداي فصل و در دور مقدماتي رقابت‌ها شروع خوبي نداشت اما در نيم فصل دوم با در اختيار گرفتن امير حسيني، بازيکن با تجربه واليبال ايران موفق شد کم کم به کورس رقابت بازگردد و به عنوان تيم هفتم راهي مرحله پلي آف شود. در پلي آف نيز ابتدا تيم قدرتمند پيکان تهران، پرافتخار ترين تيم ليگ برتري که 12 عنوان قهرماني و 4 نايب قهرماني را در کارنامه داشت از پيش رو برداشت و در مرحله بعد نيز موفق به شکست تيم جوان کاله شد.

شهرداري ورامين نيز با هدايت رحمان محمدي راد، پس از پنج سال بار ديگر راهي فينال مسابقات ليگ برتر شد. شهرداري ورامين که عنوان قهرماني در سال 92 و نايب قهرماني 91 را در کارنامه دارد، در دور مقدماتي مسابقات به عنوان تيم صدرنشين راهي پلي آف شد و در پلي آف با شکست تيم‌هاي شهرداري گنبد و پيام جواز حضور در فينال را به دست آورد.

حال دو تيم شهرداري ورامين و سايپا تهران در نخستين ديدار فينال، امروز و از ساعت 16 در سالن دوازده هزار نفري آزادي رو در روي هم قرار خواهند گرفت. سايپا براي طلسم شکني و شهرداري ورامين براي دومين جام قهرماني رقابت خواهند کرد.

قدرت‌نمايي کريس در اروپا

کريستيانو رونالدو ستاره پرتغالي يوونتوس با هت تريک مقابل اتلتيکو، طوفان اين فصلش در ليگ قهرمانان را آغاز کرده است. او تا پيش از اين بازي قط يک گل در ليگ قهرمانان اروپا زده بود اما ناگهان به خودش آمد و آمار انفجاري خود را آغاز کرد.

رونالدو با هت تريکي که ثبت کرد در سن 34 سالگي به رکورد 124 گل در ليگ قهرمانان اروپا رسيد. او از آغاز دوران فوتبالش در پانزده دوره در ليگ قهرمانان اروپا حضور داشته که بهترين بازي هايش را در مراحل حذفي ارائه مي دهد. او در مرحله گروهي ميانگين هر 116 دقيقه يک گل را دارد اما از مرحله يک هشتم تا فينال به ميانگين هر 108 دقيقه يک گل مي رسد.

چهار هت تريک آخر رونالدو در ليگ قهرمانان اروپا مربوط به مراحل حذفي بوده است. او از فصل 16-2015 به بعد مقابل ولفسبورگ، بايرن و اتلتيکو (دو بار) در مرحله حذفي هت تريک کرده است. از آن فصل به بعد او به طور متوسط هر 85 دقيقه يک گل در مرحله حذفي ليگ قهرمانان زده در حالي که در همين بازه ميانگينش در مرحله گروهي هر 122 دقيقه يک گل بوده است.

رونالدو در هشت دوره قبلي ليگ قهرمانان همواره حداقل تا نيمه نهايي پيش رفته و امسال منتظر نهمين حضورش در مرحله يک چهارم است. او تا کنون در 20 بازي مرحله يک چهارم 23 گل زده و ميانگين هر 04/78 دقيقه يک گل را داشته است. کريستيانو در مرحله گروهي هر 116 دقيقه يک گل زده، در مرحله يک هشتم هر 2/107 دقيقه، در نيمه نهايي هر 4/146 دقيقه و در فينال هر 5/157 دقيقه.

دستمزد هنگفت زيدان در رئال

15 ميليارد تومان در ماه!

سرمربي جديد تيم فوتبال رئال مادريد بنا به ادعاي يک رسانه معتبر اسپانيايي ماهيانه 15 ميليارد تومان حقوق مي‌گيرد.

زين الدين زيدان که بعد از فينال ليگ قهرمانان اروپا و کسب قهرماني در بهار سال جاري، از سرمربيگري رئال کناره‌گيري کرد، از سه روز قبل و بعد از 10 ماه دوري دوباره سکان هدايت سفيد‌پوشان را برعهده گرفت.او ماموريت دارد که مادريدي‌ها را از وضعيت بحراني کنوني خارج کرده و به روزهاي خوب بازگرداند.

بر اساس اعلام سايت ال‌کنفيدنسيال، زيدان براساس توافقي که با باشگاه مطرح اسپانيا و جهان کرده، ساليانه 12 ميليون يورو(180 ميليارد تومان) دستمزد خواهد گرفت.

به اين ترتيب حقوق ماهيانه او بالغ بر يک ميليون يورو(15 ميليارد تومان) خواهد بود.

اين در حاليست که تا چند ماه قبل و پيش از خروج از جمع مادريدي‌ها،‌حقوق ساليانه‌اش بالغ بر 5/7 ميليون يورو تخمين زده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته