جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/12/27 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6079

با وجود تحريم ها؛
خودکفايي ايران در توليد بنزين


معادلات انرژي


ميز خبر


 با وجود تحريم ها؛
 خودکفايي ايران در توليد بنزين 

 
وزير نفت با اشاره به صحبت‌هاي رئيس‌جمهور دولت نهم و دهم در مورد فروش نفت در زمان تحريم، اظهار کرد: آنهايي که پول نفت را خوردند، خوردند رفت. کسي نيست دنبال کند. شرکت‌هاي خارجي ورشکست شده‌اند.

بيژن زنگنه در نشست خبري که به مناسبت افتتاح فازهاي 13 و 22 تا 24 ميدان گازي پارس‌جنوبي در عسلويه برگزار شد، در پاسخ به سوال ايسنا در مورد سخنان رئيس‌جمهور دولت‌هاي نهم و دهم درباره فروش نفت در زمان تحريم گفت: برخي موارد را به دستگاه‌هاي دولتي سپرده بودند که غيرقانوني بود. پول ما را خوردند و ما بعداً متوجه شديم.

وي با بيان اينکه برخي شرکت‌ها نيز خارجي بودند، افزود: اين عددها قابل قياس با بابک زنجاني نبود. بيش از دو ميليارد دلار به صورت نقد به بابک زنجاني داده بودند که به پيمانکار پرداخت کند اما اين کار را نکرد.

وزير نفت با تاکيد بر اينکه صحبت‌هاي احمدي نژاد دروغ است، گفت: احمدي نژاد گفت قيمت نفت را صد دلار مي‌کند اما ميزان صادرات نفت ايران را به صفر مي‌رساند. شش هولوکاست درست مي‌کند. پارس جنوبي را تعطيل مي‌کند تا قيمت نفت را به صد دلار برساند که به نفع بقيه است.

توان صادرات بنزين براي ايران وجود دارد

زنگنه با تاکيد بر اينکه ستاره خليج فارس نماد ديگري براي اقتصاد مقاومتي است، اظهار کرد: در شرايطي که قصد داشتند ما را دچار تحريم کنند توانستيم در بنزين خودکفا شويم و در حال حاضر توان صادرات بنزين را هم داريم اما مي‌خواهيم ذخاير خود را بالا ببريم.

به گفته وي، تاکنون در چهار فاز 13، 22، 23 و 24 ميزان سرمايه‌گذاري 11 ميليارد دلار بوده است.

ايران آماده صادرات گاز به عمان است

وزير نفت در ادامه با اشاره به صادرات گاز به عمان گفت: مشکلي که وجود دارد اين است که طرف عماني بايد با ما همراهي کند. اسناد مناقصه براي خط گاز آماده است اما شرکت‌هاي بين‌المللي به دليل تحريم نيامدند. از منابع هم قابل تأمين بود. به طور کلي 200 کيلومتر خط است که عمق آن در برخي نقاط به 1000 متر مي‌رسد.

زنگنه ادامه داد: خودمان توان ساخت آن را نداريم و طرف مقابل بايد موافق باشد.

چيني‌ها به ايران مي‌آيند

وزير نفت در ادامه در مورد تعيين‌تکليف فاز 11 پارس جنوبي با طرف چيني گفت: مذاکرات ادامه دارد. قرار است يک هيأت عالي رتبه از چين براي مذاکره به ايران بيايد. آنها قول داده‌اند به زودي به ايران خواهند آمد.

هنوز با پاکستان وارد مسائل حقوقي نشده‌ايم

زنگنه در مورد پرونده گازي بين ايران و پاکستان گفت: در حال حاضر از نظر حقوقي ايران مدعي است. ما اقدامات لازم را انجام داده‌ايم اما پاکستان به تعهدات خود عمل نکرده است. آنها ادعا مي‌کنند از نظر سياسي تحت فشار عربستان هستند.

آمريکايي‌ها زياد حرف مي‌زنند

وزير نفت در ادامه با اشاره به ادعاي آمريکا مبني بر اينکه ميزان صادرات نفت ايران را کاهش خواهد داد، گفت: آمريکايي‌ها زياد حرف مي‌زنند و من به آنها توصيه مي‌کنم کمتر حرف بزنند زيرا بازار را بهم مي‌ريزند.زنگنه ادامه داد: آمريکايي‌ها يک سال بازار را دچار تشنج کرده‌اند و حرف‌هاي ضد و نقيض زيادي زده‌اند. ما حرف کم مي‌زنيم اما آنها حرف زيادي مي‌زنند و ظاهراً تحت فشار هستند. اگر بخواهند اذيت کنند بازار بدتر شده و بي‌ثباتي رخ مي‌دهد. ما نشان داده‌ايم آدم‌هاي صلح‌جويي هستيم و کار خود را انجام مي‌دهيم. آنها يک روز از تمديد معافيت، يک روز از صفر کردن ميزان صادرات نفتي ايران و روز ديگر از کم کردن ميزان صادرات مي‌گويند.

عرضه ماهانه نفت خام در بورس وي با بيان اينکه طبق قانون وزارت نفت موظف است در سال آينده نفت را به صورت ماهانه در بورس عرضه کند، گفت: اگر نفت در بورس به فروش برسد خوشحال مي‌شويم و اگر به فروش نرود ما وظيفه قانوني خود را انجام داده‌ايم.

وزير نفت ادامه داد: مشکل اينجا است که بورس شفاف‌ترين روش براي انجام معامله و رقابت است و ما مي‌خواهيم شفاف‌ترين کار را براي ناشفاف‌ترين اقدام که همان دور زدن تحريم‌ها است، انجام دهيم.

توضيحات در مورد پرونده پتروشيمي

وي در ادامه در مورد پرونده اختلاس پتروشيمي گفت: در طول پنج و نيم سال گذشته فشار زيادي را از جانب شرکت بازرگاني پتروشيمي تحمل کردم. عده‌اي ما را بيچاره کردند و مي‌گفتند چرا از اين شرکت استفاده نمي‌کنيد.وزير نفت ادامه داد: شرکتي بود به نام شرکت بازرگاني پتروشيمي که صددرصد دولتي و متعلق به شرکت ملي صنايع پتروشيمي بود. شرکت ملي صنايع پتروشيمي کالاهاي توليدي خود را به اين شرکت مي‌داد و به دليل گردش مالي بزرگ اعتباري براي اين شرکت ايجاد شد. اين شرکت در اقدامي عجيب در سال 1388 خصوصي شد اما روال گذشته ادامه پيدا کرد. نزديک به چهار ميليارد يورو در سال‌هاي 91 و 92 بازنگشته است. ارزي هم که بازگشته طبق ارز رسمي بوده در حالي که در آن سال‌ها ارز رسمي، مرجع و آزاد وجود داشته است.


 معادلات انرژي 

 بزرگ‌ترين پروژه بخش انرژي کشور در عسلويه افتتاح شد

فازهاي 13 و 22 تا 24 پارس‌جنوبي که يکي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي انرژي کشور است با اعتباري بالغ بر 11 ميليارد دلار افتتاح ‌شد.

به گزارش شانا، دکتر حسن روحاني، رئيس جمهوري که به استان بوشهر سفر کرده است در جمع مردم کنگان با بيان اينکه همه پروژه‌هاي مهم از جمله بزرگ‌ترين پالايشگاه ميعانات گازي و مجموع توليد روزانه 50 ميليون ليتر بنزين را امسال افتتاح کرديم، افزود: افتتاح پالايشگاه هرمزگان با توليد روزانه 14 ميليون ليتر بنزين و پالايشگاه ستاره خليج‌فارس نيز با توليد 36 ميليون ليتر بنزين که مجموع آن 50 ميليون ليتر بنزين است، نشان داد که وزارت نفت ما و بخش‌هاي مختلف عمراني کشور توانسته‌اند حرکت توسعه‌اي خود را با وجود تحريم، فشار و مشکلات اقتصادي ادامه دهند.

روحاني با اشاره به اينکه در اين سفر فازهاي 13 و 22 تا 24 پارس‌جنوبي که يکي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي انرژي کشور است با اعتباري بالغ بر 11 ميليارد دلار افتتاح مي‌شود، تصريح کرد: باوجود فشار دشمنان، ملت ما راه خود را ادامه خواهد داد، درست است که آمريکا با کمک برخي متحدان خود فشارها و مشکلاتي وارد مي‌کنند، اما ما رابطه خود را با کشورهاي همسايه توسعه داده‌ايم.

رئيس جمهور بوشهر را مرکز انرژي کشور دانست و عنوان کرد: بيشترين منابع انرژي، نفت و گاز در اين منطقه است، از اين رو مردم اين استان بايد از آن بهره‌مند شوند، به وزارت نفت توصيه مي‌کنم که در استخدام مهندسان، کارمندان و ... تا حد امکان از نيروهاي بومي استفاده کند.

پرداخت 100 درصدي نظام حق‌العمل جايگاه‌داران

مطابق تصميم دولت و وزارت نفت، نظام حق‌العمل توزيع سوخت جايگاه‌داران از ابتداي سال آينده، به صورت 100 درصدي پرداخت خواهد شد.

به گزارش شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، با هماهنگي بين وزارت نفت، سازمان برنامه و بودجه و انجمن صنفي جايگاه‌داران، براي نخستين بار، از ابتداي فروردين‌ماه سال آينده، 100 درصد کارمزد توزيع سوخت با رشد قابل ملاحظه و با در نظر گرفتن نرخ تعديل سال 97 و 98 پرداخت خواهد شد.

با اتخاذ اين تصميم، نظام حق‌العمل‌کاري جايگاه‌داران 100 درصدي مي‌شود که گام بزرگي براي بهبود عملکرد صاحبان جايگاه‌هاي عرضه سوخت است و تاثير مهمي در ايجاد رضايتمندي و بهبود خدمات‌رساني جايگاه‌داران به مردم دارد.


 ميز خبر  

 اهرم هندي‌ها در چانه زني با آمريکا براي ادامه واردات نفت ايران

واشنگتن با درخواست از هند براي قطع واردات نفت ونزوئلا، ممکن است تمايلش را براي تسهيل تحريم‌ها عليه ايران براي دهلي نو که سومين مصرف کننده بزرگ نفت جهان است، نشان داده باشد و هند نيز از اين درخواست به عنوان اهرمي در مذاکراتش براي تمديد معافيت و ادامه خريد نفت ايران استفاده خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، هند به نفت ايران و ونزوئلا براي فعاليت پالايشگاه‌هايش نياز دارد، اما نفت ايران از برتري نزديکي، ارزاني قيمت و قابل اطمينان بودن در مقايسه با نفت ونزوئلا که زيرساخت‌هاي انرژي آن در حال فروپاشي است، برخوردار است.

آمريکا از تحريم‌ها عليه صادرات نفت تهران و کاراکاس براي اعمال فشار اقتصادي عليه اين کشورها استفاده مي‌کند. اما اين دو سياست آمريکا براي هند که يک واردکننده بزرگ نفت است، مشکلاتي ايجاد کرده و گفت‌وگوهاي ديپلماتيک درباره هر کدام از اين سياست‌ها را بدون صحبت درباره ديگري غيرممکن ساخته است.

تحليلگران مي‌گويند هند در مذاکرات براي دريافت معافيت بيشتر براي واردات نفت ايران، ممکن است به افت چشمگير واردات نفت ايران، پتانسيل براي کاهش واردات ونزوئلا و اتکاي فزاينده به نفت آمريکا اشاره کند.

طبق آمار پلاتس، صادرات نفت ايران به هند از ابتداي سال 2019 تاکنون به حدود 270 هزار بشکه در روز در مقايسه با 517 هزار و 823 بشکه در روز ميانگين واردات در سال 2018 رسيده است. واردات هند از ايران در سال 2018 همزمان با مهيا شدن دولت ترامپ براي اعمال تحريم عليه ايران و تخفيف حمل محموله قابل توجه ايران به پالايشگاه‌هاي هندي، به ميزان قابل توجهي در مقايسه با 461 هزار و 977 بشکه در روز در سال 2017 افزايش پيدا کرده بود.

نخستين بار در کشور:

گاز از زير بستر دريا به جزيره شيف بوشهر انتقال يافت

همزمان با سفر استاني رئيس جمهوري به بوشهر، پروژه گاز رساني به جزيره شيف با عبور خط لوله از بستر دريا به روش «اچ دي دي» (HDD) که براي نخستين بار در صنعت گاز کشور اجرا شده توسط دکتر روحاني از طريق ارتباط ويديو کنفرانس بهره برداري شد.

به گزارش روابط عمومي شرکت ملي گاز ايران، سعيد مومني، مدير گازرساني شرکت ملي گاز ايران گفت: افزون بر گازرساني به جزيره شيف استان بوشهر، طرح گاز رساني به کمپ صدف و مرواريد نيروگاه اتمي بوشهر نيز به بهره برداري خواهد رسيد.

وي هزينه گازرساني به پروژه هاي ياد شده را حدود 110 ميليارد ريال اعلام کرد و افزود: با بهره برداري از اين طرح ها 1800 خانوار از نعمت گاز بهره مند خواهند شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته