جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089


ثبت نام نقل و انتقال دانشجويان علوم پزشکي از 15 ارديبهشت‌‌ماه


آخرين فرصت ثبت‌نام در بورسيه تحصيلي دانشگاه بيروت

دبير شوراي آموزش داروسازي؛
اعلام آخرين تغييرات در امتحانات پايان دوره رشته داروسازي


توسعه دوره هاي بين المللي دانشگاه خواجه نصير


خبرنامه


يادداشت


ميز خبر


 ثبت نام نقل و انتقال دانشجويان علوم پزشکي از 15 ارديبهشت‌‌ماه 

 
سامانه انتقال و ميهماني دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي جهت نيمسال اول 99-98 از 15 ارديبهشت‌ماه 98 فعال مي‌شود.به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، نقل‌وانتقال و ميهماني دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي جهت نيمسال اول 99-98 بر اساس سامانه نقل‌وانتقال انجام مي‌شود.

ثبت درخواست، رسيدگي و پاسخگويي به تقاضاهاي انتقال و ميهماني دانشجويان تنها در بازه‌هاي زماني انجام مي‌گيرد و دانشجويان متقاضي تنها در صورت ثبت تقاضا در سامانه مي‌توانند درخواست خود را ارائه دهند.


 آخرين فرصت ثبت‌نام در بورسيه تحصيلي دانشگاه بيروت  

 دانشگاه بيروت لبنان به‌منظور انجام تحقيقات در زمينه بهداشت عمومي فراخوان 6 بورسيه تحصيلي در زمينه بيماري‌هاي گرمسيري را اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي تبريز، دانشکده علوم بهداشتي (FHS) در دانشگاه بيروت (AUB) لبنان به‌منظور انجام تحقيقات در زمينه بهداشت عمومي برنامه ويژه‌اي را از طريق فراخوان 6 بورسيه تحصيلي در مقطع تحصيلات تکميلي براي شروع فصل پاييز در سال تحصيلي 2020-2019 در نظر گرفته است.

محل تأمين هزينه‌هاي اين برنامه از برنامه ويژه تحقيق و آموزش در زمينه بيماري‌هاي گرمسيري است.هدف از اين برنامه ظرفيت‌سازي جهت انجام تحقيقات در زمينه بيماري‌هاي فراموش شده گرمسيري (NTD) و همچنين بيماري‌هايي مانند سل و مالاريا است. اين تحقيقات اجرايي فرصتي جهت شناسايي محدوديت‌هاي موجود در سيستم بهداشتي و دستيابي به راه حل هاي موجود در آن زمينه فراهم خواهد ساخت.آخرين مهلت شرکت در اين فراخوان 8 ارديبهشت‌ماه 1398 (28 آوريل 2019) است. علاقه‌مندان مي‌توانند به سايت دانشگاه بيروت مراجعه کنند.


 دبير شوراي آموزش داروسازي؛
 اعلام آخرين تغييرات در امتحانات پايان دوره رشته داروسازي  

 دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي گفت: در راستاي ارتقاي نظام ارزيابي آزمون‌ها، آزمون 180 واحدي داروسازي ويژه دانشجويان اين رشته به جاي امتحانات علوم پايه برگزار خواهد شد.به گزارش روابط عمومي وزارت بهداشت، دکتر غلامرضا اصغري با اشاره به برنامه‌هاي در دست اقدام اين دبيرخانه در سال جاري، بازنگري برنامه‌هاي آموزشي رشته‌هاي دکتري تخصصي داروسازي و کارشناسي ارشد که بيش از 5 سال از تاريخ تصويب آن‌ها گذشته است را ازجمله برنامه‌هاي در دست اقدام به‌منظور پاسخگويي به نياز جامعه و با رويکرد آموزش مبتني بر توانمندي برنامه‌هاي آموزشي اعلام کرد.

سازمان‌دهي هيئت‌هاي ممتحنه و ارزشيابي رشته‌هاي دکتري

وي اظهار داشت: سازمان‌دهي هيئت‌هاي ممتحنه و ارزشيابي رشته‌هاي دکتري تخصصي داروسازي در راستاي اجراي بسته آمايش سرزميني، تمرکززدايي و ارتقاي توانمندي دانشگاه‌ها در دستور کار اين دبيرخانه در سال جاري قرار دارد.

اعتباربخشي مؤسسات آموزشي

دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي به اعتباربخشي برنامه‌هاي آموزشي رشته داروسازي در مقاطع کارشناسي ارشد، دکتري حرفه‌اي داروسازي ، دکتري تخصصي (Ph.D) و رشته تخصصي داروسازي باليني اشاره کرد و گفت: اين اقدامات در راستاي اجراي بسته اعتباربخشي بسته‌هاي تحول در حوزه آموزش انجام مي‌شود.

وي افزود: تمامي برنامه‌هاي آموزشي اجرا شده در دانشکده‌هاي داروسازي با استاندارهاي تعريف شده ارزيابي دروني و بيروني شده و نهايتاً پس از جمع‌بندي، بازخورد آن به دانشکده‌ها اعلام مي‌شود.

اصغري با اشاره به اقدامات دبيرخانه شوراي آموزش داروسازي در سال 97 از طراحي سؤالات آزمون علوم پايه داروسازي، آزمون پذيرش دستيار، آزمون شفاهي و مصاحبه، آزمون کارشناسي ارشد، آزمون دانش‌آموختگان خارج از کشور و آزمون ارتقاي دانش‌آموختگان خارج از کشور با تدوين شيوه‌نامه و دستورالعمل مربوطه خبر داد.

وي گفت: در حوزه اعتباربخشي مؤسسات آموزشي 12 مورد بازديد از دانشکده‌هاي داروسازي صورت گرفته که بازخورد آن جهت انجام اصلاحات موردنياز به دانشگاه ارسال شده است.

بازنگري برنامه‌هاي آموزشي مقاطع PhD

دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي بازنگري برنامه‌هاي آموزشي مقاطع PhD در رشته‌هاي شيمي مواد خوراکي، بيوتکنولوژي دارويي، فارماکوگنوزي و مقطع کارشناسي ارشد رشته علوم داروهاي پرتوزا و ترکيبات طبيعي، دارويي و دريايي را از ديگر اقدامات اين دبيرخانه در سال گذشته نام برد.


 توسعه دوره هاي بين المللي دانشگاه خواجه نصير 

 رئيس دانشگاه خواجه نصير گفت: در حال حاضر 6 دوره بين‌المللي با کشورهاي مختلف داريم که برنامه داريم اين دوره‌ها توسعه يابد.

علي خاکي صديق گفت: در حال حاضر دانشگاه خواجه نصير 6 دوره بين‌المللي با کشورهاي هلند، فرانسه، کره جنوبي، روسيه و آلمان دارد.

وي افزود: برنامه دانشگاه توسعه دوره‌هاي بين‌المللي است که در سال جاري براي اين موضوع برنامه‌ريزي‌هاي مختلفي را انجام خواهيم داد.رئيس دانشگاه خواجه نصير تأکيد کرد: علي‌رغم تمامي مشکلات مانند وضعيت اقتصادي و شرايط تحريم، در اين دانشگاه تلاش کرديم در حوزه بين‌المللي فعال باشيم و اين روند را ادامه دهيم.

خاکي صديق تأکيد کرد: برنامه داريم با کشور سوئد نيز دوره بين‌المللي برگزار کنيم که در حال تدوين مکانيزمي براي اين موضوع هستيم.


 خبرنامه 

 معاون ستاد نقشه جامع علمي کشور:

تجميع واحدهاي دانشگاه جامع علمي کاربردي

معاون ستاد راهبري نقشه جامع علمي کشور آخرين وضعيت اجراي سند آمايش توسط وزارت علوم را اعلام کرد و گفت: دانشگاه علمي کاربردي در مسير ادغام قرار گرفته است.حميد اميدوار با اشاره به فعاليت‌هاي وزارت علوم درباره سند آمايش آموزش عالي گفت: ماده 1 اين سند، حوزه آموزش عالي را به 10 منطقه تقسيم و وزارت علوم برنامه اجرايي خود را بر اساس اين ماده تدوين کرده است. همچنين ماده 2 اين سند به ساختار مديريت منطقه‌اي اشاره کرده است که با اجراي ماده يک يعني منطقه بندي، ماده 2 (مديريت منطقه‌اي) نيز به‌نوعي انجام مي‌شود.وي با بيان اينکه بر اساس گزارش وزارت علوم ماده 1 و 2 سند آمايش اجرايي شده است افزود: ماده 3 سند به «ساماندهي مؤسسات آموزش عالي» اشاره کرده است که در اين ماده به بحث ادغام و تجميع مؤسسات اشاره شده است. برخي دانشگاه‌ها مثل دانشگاه جامع علمي کاربردي اقداماتي در راستاي ماده 3 سند آمايش انجام داده‌اند و واحدهاي اين دانشگاه به سمت تجميع و ادغام پيش رفته است.اميدوار افزود: ولي با اين وجود هنوز وزارت علوم درباره اجراي ماده 3 به‌طور متمرکز درباره دانشگاه‌هاي پيام نور، علمي و کاربردي، فني و حرفه‌اي و دانشگاه‌هاي گزارش مکتوبي ارائه نکرده و تنها اعلام کرده که گزارش اين بند آماده ارائه است.

برگزاري کنفرانس حفاظت از ميراث قرن بيستم در دانشگاه تهران

مؤسسه پژوهشي فرهنگ و هنر پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران، کنفرانس بين‌المللي حفاظت از ميراث قرن بيستم، از معماري تا منظر را با حضور شهردار تهران برگزار مي‌کند.به گزارش روابط عمومي دانشگاه تهران، کنفرانس بين‌المللي حفاظت از ميراث قرن بيستم، از معماري تا منظر به‌منظور حفاظت و باز زنده‌سازي هدفمند ميراث مدرن و صنعتي در ايران سوم و چهارم ارديبهشت‌ماه برگزار مي‌شود.مؤسسه پژوهشي فرهنگ و هنر پرديس هنرهاي زيباي دانشگاه تهران با همکاري Docomomo International سازمان بين‌المللي حفاظت و مستند نگاري ميراث معماري و شهري مدرن، و TICCIH کميته بين‌المللي حفاظت از ميراث صنعتي، کنفرانس بين‌المللي حفاظت از ميراث قرن بيستم، از معماري تا منظر را برگزار مي‌کند.

علاقه‌مندان مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر به وب‌سايت کنفرانس به آدرس https://icc20 ch.ut.ac.ir/ مراجعه کنند.

قائم‌مقام رئيس دانشگاه آزاد:

ضرورت ثبت گزارش کار پايان نامه‌ها در سامانه

قائم‌مقام رئيس دانشگاه آزاد اسلامي از انجام تمام امور مرتبط با گزارش کار پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و رساله‌هاي دکتري در سامانه جامع مديريت امور پژوهشي اين دانشگاه خبر داد.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، بيژن رنجبر قائم‌مقام رئيس دانشگاه در امور آموزش عالي و ساماندهي پژوهش‌هاي تحصيلات تکميلي، ابلاغيه انجام تمام امور مرتبط با گزارش کار پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و رساله‌هاي دکتري در سامانه جامع مديريت امور پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي را خطاب به رؤساي استان‌ها، واحدهاي جامع مستقل، رؤساي واحدها، مراکز آموزشي و سازمان سما صادر کرد.

در اين ابلاغيه آمده است: «در راستاي پياده‌سازي نظام پايش آزاد (پژوهش اثرگذار يکپارچه شبکه‌اي دانشگاه آزاد اسلامي)، سامانه جامع مديريت امور پژوهشي دانشگاه آزاد اسلامي به آدرس https://ris.iau.ac.ir/ راه‌اندازي شده است.

با توجه به اينکه از يکم ارديبهشت‌ماه انجام تمام امور مرتبط با گزارش کار پايان‌نامه‌هاي کارشناسي ارشد و رساله‌هاي دکتري در تمامي واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي بايد از طريق سامانه مذکور انجام پذيرد، بنابراين انجام نظارت بر تمهيد مقدمات توسط واحدها دانشگاهي براي استفاده از اين سامانه بر عهده رؤساي استاني است.

ايجاد 7 مرکز تحقيقاتي جديد در دانشگاه هاي علوم پزشکي

شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشکي با ايجاد 7 مرکز تحقيقاتي جديد و يک پژوهشکده و راه‌اندازي رشته علوم سلولي کاربردي مقطع دکتري تخصصي موافقت کرد.شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در جديدترين مصوبات خود با تأسيس چند مرکز تحقيقاتي و ايجاد رشته در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي موافقت کرده است.

تأسيس مرکز تحقيقات بهداشت عمومي در دانشگاه علوم پزشکي تربت‌حيدريه

بر اساس رأي صادره در دويست و هفتاد و يکمين جلسه شوراي گسترش دانشگاه‌هاي علوم پزشکي در 5 اسفند 97 با تأسيس مرکز تحقيقات بهداشت عمومي در دانشگاه علوم پزشکي تربت‌حيدريه موافقت اصولي به عمل آمد.

تأسيس اولين پژوهشکده در دانشگاه علوم پزشکي کاشان

همچنين وزارت بهداشت با تأسيس اولين پژوهشکده در دانشگاه علوم پزشکي کاشان در زمينه علوم پايه موافقت کرد.

موافقت قطعي با پنج مرکز تحقيقاتي در دانشگاه علوم پزشکي مشهد

وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکي همچنين با هدف کمک به پژوهشگران با تأسيس پنج مرکز تحقيقاتي در دانشگاه علوم پزشکي مشهد موافقت قطعي خود را اعلام کرد.

تأسيس مرکز تحقيقات قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکي لرستان

همچنين وزارت بهداشت موافقت اصولي خود را با تأسيس مرکز تحقيقات قلب و عروق در دانشگاه علوم پزشکي لرستان اعلام کرد.

امکان تحصيل در رشته علوم سلولي کاربردي مقطع دکتري تخصصي

همچنين امکان تحصيل در رشته علوم سلولي کاربردي مقطع دکتري تخصصي (Ph.D) در دانشگاه علوم پزشکي گيلان فراهم شد.

تا پايان 12 ارديبهشت؛

لغو امتحانات ميان ترم در واحدهاي دانشگاه آزاد

رئيس قرارگاه جهادي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: تمام آزمون‌هاي ميان‌ترم در واحدها و مراکز دانشگاهي تا پايان 12 ارديبهشت‌ماه لغو و به زمان ديگري موکول خواهد شد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، بيژن رنجبر گفت: در خصوص مباحث آموزشي دستورالعملي به واحدها ابلاغ شده که بر اساس آن غيبت کلاسي دانشجويان شرکت‌کننده در اردوهاي جهادي و دانشجويان مناطق سيل‌زده، از 17 فروردين‌ماه تا 12 ارديبهشت‌ماه در صورت تأييد قرارگاه جهادي استان، موجه تلقي شود.

رئيس قرارگاه جهادي دانشگاه آزاد اسلامي گفت: همچنين از زمان ابلاغ اين دستورالعمل تا پايان 12 ارديبهشت‌ماه تمام آزمون‌هاي ميان‌ترم در واحدها و مراکز دانشگاهي لغو و به زمان ديگري موکول خواهد شد.


 يادداشت 

 رويكرد آموزش مشاركتي؛ فرصت ها و تهديها

Participatory Training Approach Opportunities Threats

منصور يحيوي

Yahyavi.ir@gmail.com

در بسيارى از کشورهاى پيشرفته، رويکرد آموزش مشاركتي از همان دوره ابتدايي با تعيين عوامل انگيزشي و اجتماعي در كنار ساير برنامه‌هاي آموزشي آغاز مي‏شود. مطالعات نشان مي‌دهد، عامل اجتماعي آموزشي، انگيزشي و مديريتي تأثير معنادار بر وضعيت آموزش با رويكرد مشاركتي در دانشگاه‌ها را دارد و رويکرد آموزش مشارکتى بر هميارى علمي دانشجويان و اساتيد استوار است. اين در حالي است كه ساختار آموزشي كشور ما بر اساس شيوه سنتي و دستوري، از بالا به پايين طراحي شده است و به مسئله رويكرد آموزش مشاركتي بر مبناي رغبت و گرايش دانشجويان به درس و هم‌چنين حضور علمي اساتيد در كلاس كمتر موردتوجه قرار گرفته است.

در آموزش مشارکتى، ديدگاه‌ها و گرايش‌هاى ياد‌گيرندگان، موجب مى‌شود، اساتيد و مربيان سازگار با استعدادهاي هر دانشجو به جريان آموزش و يادگيرى جهت دهند. تركيب خلاقيت با مديريت ايده، ايده‌هاي عملي و مفيد و مناسب را به وجود مي‌آورد. در اين ميان عليرغم تأکيدات وزير محترم علوم، همواره نقش محوري ساختار آموزشي بسياري از دانشگاه‌ها در تحقق اين امر كمرنگ به نظر مي‏رسد و متأسفانه برخي از اساتيد نيز با اين موضوع يا بيگانه‏اند يا در عمل بكار نمي‏برند!

شايسته است ملاك اداره و تدريس كلاس درس صرفاً بر مبناي حضور فيزيكي دانشجويان و اساتيد برنامه‌ريزي نشود. همواره حضور علمي و ابتكارات اساتيد، كارهاي پژوهشي نيز موردسنجش قرار گيرد و امتيازاتي براين مهم در نظر گرفته شود. به‌طور نمونه هنوز در بسياري از دانشگاه‌ها حضوروغياب اساتيد به‌صورت سنتي انجام مي‌گيرد و كمتر به حضور علمي اساتيد و دانشجويان توجه مي‌شود.

نكته دوم اينكه ايده‌هاي مفيد و عملي به‌وسيله نوآوري به خدمات و محصولات تبديل خواهد شد. بااين‌وجود خلاقيت، راه را به‌سوي نوآوري هموار كرده و ضمن ايجاد تحول در سازمان‏ها با تأسيس شرکت‏هاي نوآور اين امر را محقق مي‏سازند. دانشجويان بايد بدانند چگونه دست به کارهاي خلاق زده و تکنيک‌هاي خلاقيت را در خود به کار ببرند؟ چگونه ايده‎ها و نظرات بديع و خلاقانه‌شان را به مرحله عمل برسانند؟ چگونه با ديگران ارتباط برقرار کنند؟

همان‌گونه كه مطرح شد نقش كليدي اساتيد دانشگاه‎ها و مربيان در اين زمينه بيشتر احساس مي‎شود و هرگونه تعلل در اين اتفاق علاوه بر ضرر اقتصادي، ضرر مهم ديگر علمي و اشتغال را نيز به دنبال دارد. هرچند تلاش‏هاي در اين زمينه صورت گرفته است اما بر اساس تحقيقات و مشاهدات در عمل نتيجه ملموسي تاكنون مشاهده نشده است.

اهميت و نقش خلاقيت، نوآوري و کارآفريني به صورتي است که زندگي و تمدن انسان بدون آن‌ امکان‌پذير نيست. با اين وجود در بسياري از کشورهاي جهان، خلاقيت و کارآفريني در جهت توسعه علمي و حل مشكلات اقتصادي آن‌ها بسيار مؤثر بوده است. در اين ميان به نظر مي‏رسد، توجه به نقش خلاقيت و نوآوري و مهم‏تر از همه تربيت افراد نو‏آور و خلاق كه بيشتر به عهده دانشگاه‏هاي كشور است، مي‎تواند جهت حل مشکلات اقتصادي كشور و نيز اشتغال دانشجويان نيز نقش اساسي داشته باشد.


 ميز خبر 

 برگزاري کنفرانس روساي دانشگاه‌هاي ايران و مجارستان

نخستين کنفرانس روساي دانشگاه‌هاي ايران و مجارستان با حضور جمعي از روساي دانشگاه‌هاي ايران و مجارستان و نمايندگاني از وزارت امور خارجه 8 و 9 ارديبهشت‌ماه جاري در دانشگاه يزد برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه يزد، محمدعلي حداد رئيس گروه همکاري‌هاي علمي و بين‌المللي دانشگاه يزد گفت: در اين کنفرانس درخصوص موضوعاتي چون نظام آموزش عالي در ايران و مجارستان، تجربيات بين‌المللي دانشگاه‌ها، فرصت‌هاي دوره‌هاي آموزشي مشترک و تبادل استاد و دانشجو گفتگو مي‌شود.

وي افزود: فناوري و نوآوري در ايران و مجارستان، نقشه راه همکاري علمي و بين‌المللي ايران و مجارستان و فرصت‌ها و زمينه‌هاي تحقيقات مشترک دانشگاهي در ايران و مجارستان از ديگر محورهاي برگزاري اين کنفرانس است.

اعلام زمان برگزاري جشنواره بين‌الملل دانشگاه‌هاي تهران و علوم پزشکي تهران

جشنواره بين‌الملل دانشگاه‌هاي تهران و علوم پزشکي تهران 2 تا 4 ارديبهشت 98 با حضور دانشجويان خارجي دو دانشگاه برگزار مي‌شود.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي تهران، دکتر رامين کردي معاون بين‌الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران با اعلام اين خبر افزود: جشنواره بين‌الملل دانشگاه‌هاي تهران و علوم پزشکي تهران با حضور سفرا و نمايندگان کشورهاي خارجي، نمايندگان وزارتخانه‌هاي علوم، بهداشت و امور خارجه و مسئولان، اعضاي هيئت‌علمي و دانشجويان دو دانشگاه برگزار مي‌شود.وي خاطرنشان کرد: با توجه به وسعت برگزاري اين برنامه در سال جاري، جشنواره بين‌الملل دانشگاه‌هاي تهران و علوم پزشکي تهران طي سه روز و با برپايي غرفه‌هاي دانشجويان خارجي در حد فاصل دانشکده داروسازي تا دانشکده فني در پرديس دانشگاه تهران برپا خواهد شد.

وي با تأکيد بر اينکه جشنواره بين‌الملل دانشگاه‌هاي تهران و علوم پزشکي تهران با حضور معاونان بين‌الملل دو دانشگاه و با افتتاح غرفه‌هاي نمايشگاهي دوشنبه 2 ارديبهشت آغاز مي‌شود، افزود: در روز دوم که مصادف با 3 ارديبهشت است شاهد برگزاري جشنواره غذاي ملل خواهيم بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته