جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

نماينده شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد:
تغييرات جديدِ عرضه‌ نفت در بورس


بازسازي پتروشيمي بوعلي همچنان بلاتکليف


ميز خبر


معادلات انرژي


 نماينده شرکت ملي نفت ايران اعلام کرد:
 تغييرات جديدِ عرضه‌ نفت در بورس  

 
نماينده شرکت ملي نفت ايران در بورس انرژي گفت: در قانون بودجه سال 98 تکليفي بر عهده وزارت نفت گذاشته شده که ماهانه حداقل 6 ميليون بشکه نفت خام سبک و سنگين و ميعانات گازي در رينگ صادراتي عرضه شود و اگر تقاضاي بيش از اين هم داشته باشيم عرضه را افزايش مي‌دهيم.

اميرحسين تبيانيان در گفت‌وگو با ايلنا، در خصوص نقش تحريم نفتکش‌ها و بيمه آنها در فروش نرفتن نفت در بورس اظهار داشت: ما بطور کلي بابت تامين نفتکش براي حمل نفت خام و ساير فرآورده‌ها تحريم هستيم و خريداران ما به هر طريقي بخواهند خريد انجام دهند از اين جهت محدوديت‌هاي جدي دارند که بايد با راهکارهايي که مرسوم نيست نسبت به حل مسئله اقدام کنند. بنابراين اين موضوع در داخل و خارج بورس تفاوتي ندارد يک محدوديت جاري است و اين محدوديت در مبادلات مالي هم وجود دارد و خريداران بورس با اشراف بر اين موضوع نسبت به خريد نفت اقدام مي‌کنند اگر بتوانند اين موضوع را حل کنند، خريد انجام مي‌شود و اگر نتوانند اين ريسک را بپذيرند، اقدام نمي‌کنند.

وي افزود: مهمترين مسئله اين است که در حال حاضر فروش نفت ايران دچار چالش جدي است و سايه محدوديت بر راهکارهاي متعددي که وزارت نفت استفاده مي‌کند، افتاده است و تفاوتي هم نمي‌کند، اگر اين محدوديت از بين برود در همه شيوه‌ها، فروش افزايش مي‌بايد و اگر تداوم داشته باشد همه شيوه‌هاي فروش تحت‌الشعاع قرار مي‌گيرد.

نماينده شرکت ملي نفت ايران در بورس انرژي خاطرنشان کرد: علاوه بر اين، بورس شيوه‌اي جديد است که عمده مشتريان و کساني که مي‌خواهند در اين عرصه فعاليت کنند با آن آشنايي ندارند و ريسک‌هاي جديدي براي خريدار ايجاد مي‌کند.

وي در ادامه با بيان اينکه به لحاظ حجمي حدود يک ميليون بشکه نفت فروخته شده است، گفت: تاکنون 8 مورد عرضه نفت خام و سه عرضه ميعانات گازي داشته‌ايم که در نفت خام 3 معامله صورت گرفته و در ميعانات هم معامله‌اي نداشته‌ايم.

تغييرات عرضه نفت در بورس نسبت به سال قبل

تبيانيان درباره تغييرات عرضه نسبت به سال قبل بيان کرد: از سال جاري روزهاي سه شنبه روز عرضه در نظر گرفته شده است، در سال 97 بر اساس مجوز شوراي هماهنگي اقدام کرديم اما در سال 98 بر اساس الزام قانوني بودجه 98 عمل مي‌کنيم، سال 97 به لحاظ حجم معاملات محدوديت داشتيم، در سال 98 اين محدوديت را نداريم، سال 97 مجموعا مجوز 4 ميليون بشکه داده شده بود در سال 98 محدوديتي وجود ندارد، در سال 98 در قانون بودجه تکليفي بر عهده وزارت نفت گذاشته شده که ماهانه حداقل 6 ميليون بشکه نفت خام سبک و سنگين و ميعانات گازي در رينگ صادراتي عرضه شود و اگر تقاضاي بيش از اين هم داشته باشيم عرضه را افزايش مي‌دهيم و محدوديتي بابت افزايش حجم عرضه نداريم.


 بازسازي پتروشيمي بوعلي همچنان بلاتکليف 

 با گذشت حدود 3 سال از وقوع آتش سوزي در پتروشيمي بوعلي و پرداخت همه هزينه بابت خسارت آتش سوزي از طرف شركت بيمه ايران به مبلغ 94 ميليون يورو، متاسفانه هيچ اقدامي جهت بازسازي قسمت هاي خسارت ديده انجام نشده است.به گزارش فارس، سال گذشته افزايش قيمت برخي از محصولات پتروشيمي و کالاهاي نهايي توليد شده از اين محصولات موجب شد تا قيمت تمام شده برخي از کالاها افزايش يابد که از جمله اين کالاها مي توان به آب معدني اشاره کرد.

اگرچه براي اين منظور علت هاي مختلفي مطرح شد اما يکي از علل افزايش قيمت بطري هاي آب معدني را مي توان در حادثه 16 تيرماه سال 95جست‌وجو کرد.

16 تير ماه سال 95 بود که آتش سوزي در پتروشيمي بوعلي سينا که در بندر ماهشهر قرار دارد، سر خط اخبار قرار گرفت. بايد گفت خوراک پتروشيمي بوعلي سينا نفتاي سبک و سنگين است که در نهايت به محصولاتي نظير پارازايلن و بنزن تبديل مي‌شود.که به طور خلاصه مي توان گفت از آنها مي‌توان در ساخت و توليد پلي استرها، الياف مصنوعي، فيلم عکاسي، صنايع داروسازي، حشره کش‌ها، حلال‌ها و بطري نوشابه و آب معدني بهره برد.

اين گزارش حاکي است تنها توليد کننده پلي اتيلن ترفتالات يا همان پت در کشور پتروشيمي تندگويان است که پتروشيمي بوعلي تا قبل از آتش سوزي محصول پارازايلن خود را به منظور توليد پت، در اختيار پتروشيمي تندگويان قرار مي‌دهد. حال با توجه به اينکه توليدات اين پتروشيمي را از دست داده‌ايم، تندگويان براي تأمين نياز خود، دست به دامان پتروشيمي نوري در عسلويه شده است.


 ميز خبر  

 آتش سوزي در پالايشگاه بندرعباس اطفا شد

مديرکل مديريت بحران استانداري هرمزگان از اطفا آتش سوزي در پالايشگاه نفت بندرعباس خبر داد.عليرضا صفا ايسيني در گفتگو با مهر بيان داشت: پس از اعلام وقوع آتش سوزي در واحد بازيافت پالايشگاه بندرعباس سريعاً نيروهاي امدادي و ايمني به محل اعزام شده اند.

وي عنوان کرد: در کمتر از 40 دقيقه اين آتش سوزي توسط تيم‌هاي آتش نشاني مهار شد. خوشبختانه اين حادثه هيچگونه تلفات جاني به همراه نداشت.صفا ايسيني تصريح کرد: کارشناسان در حال بررسي علت و برآورد خسارت‌هاي مالي اين حادثه هستند.

مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت:

مصرف بنزين خودروهاي داخلي بالاست

مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت گفت:ضرورت دارد صنعت خودروسازي نسبت به تغيير در کيفيت خودروها و مصرف خارج از استاندارد جهاني اقدام لازم را انجام دهد.به گزارش وزارت نفت، محسن دلاويز در نخستين نشست شوراي مديران اين شرکت با اشاره به مصرف حداکثري بنزين در تعطيلات نوروز افزود: شرايط اقتصادي جامعه اقتضا مي‌کند که امسال به موضوع بهينه‌سازي مصرف انرژي توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

وي اظهار کرد: تا زماني‌که اصلاح قيمت سوخت به صورت قانوني صورت نپذيرفته تک تک ما ايرانيان وظيفه داريم در ذيل سياست‌هاي کلي اصلاح الگوي مصرف ابلاغي مقام معظم رهبري و قانون اصلاح الگوي مصرف مصوب مجلس شوراي اسلامي، احساس مسئوليت بيشتري در مصرف صحيح انرژي در بخش‌هاي خانگي، حمل‌ونقل، صنايع و به ويژه صنعت خودروسازي کنيم.

مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت با انتقاد از عملکرد خودروسازان درباره مصرف بالاي سوخت در خودروهاي داخلي گفت: ضرورت دارد صنعت خودروسازي نسبت به تغيير در کيفيت خودروها و مصرف خارج از استاندارد جهاني اقدام لازم را انجام دهد.


 معادلات انرژي 

 بورس در سال جديد؛

جزئيات نخستين عرضه ميعانات گازي

اطلاعيه نخستين عرضه سال 1398 ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين‌الملل بورس انرژي براي تاريخ 27 فروردين منتشر شد.

به گزارش ايسنا، اطلاعيه عرضه يک ميليون بشکه ميعانات گازي پارس جنوبي در رينگ بين‌الملل بورس انرژي با قيمت پايه 67 دلار و 85 سنت براي هر بشکه توسط شرکت ملي نفت منتشر شد.

شرايط عرضه در اين دوره نيز مانند عرضه نفت خام است. امکان واريز پيش پرداخت 6 درصد به صورت ارزي فراهم شده است و براي تسويه باقيمانده وجه المعامله، خريداران مي‌توانند از سازوکارهاي ارزي مورد تأييد شرکت ملي نفت ايران استفاده کنند. همچنين خريداران مي‌توانند تا چهار ماه پس از انجام معامله، محموله را تحويل بگيرند و تحويل محموله در ديگر مناطق منوط به تأييد شرکت ملي نفت ايران امکان‌پذير است.

در اين مرحله يک ميليون بشکه ميعانات گازي در محموله‌هاي 35 هزار بشکه‌اي عرضه خواهد شد.بر اساس اين گزارش، ميعانات گازي بعد از نفت خام در سال گذشته براي نخستين دفعه مهمان بورس انرژي شد که هدف وزارت نفت براي تنوع‌سازي روش‌هاي فروش و مشارکت بخش خصوصي در فروش نفت و ميعانات گازي محقق شود. تاکنون بورس سه دفعه ميزبان ميعانات گازي شده که در هر سه مرتبه بي مشتري مانده است.

با وجود تحريم خريد نفت ايران توسط آمريکا؛

صادرات نفت ايران در ماه مارس بيشتر شد

با وجود تحريم‌هاي آمريکا براي خريد نفت از ايران، صادرات نفت در ماه گذشته ميلادي 12 درصد بيشتر شده و خريداران آسيايي نفت بيشتري خريده‌اند.

به گزارش ايرنا، تحريم هاي آمريکا عليه فروش نفت ايران و تلاش اين کشور براي به صفر رساندن صادرات از ماه اکتبر، باعث شد تا حجم صادرات نفت ايران کاهش پيدا کند و برخي از مشتريان مانند اروپايي‌ها، به طور کامل خريد نفت از ايران را به صفر برسانند.

اين اتفاق زمينه را براي کاهش بيش از يک ميليون بشکه‌اي توليد نفت ايران فراهم کرد تا نفت بدون مشتري روي دست ايران نماند و از سوي ديگر نفتي نيز روي آب ذخيره نشود.

توليد پايين آمد

بر اساس آخرين گزارش اوپک، توليد نفت ايران که در تابستان سال گذشته، سه ميليون و 603 هزار بشکه در روز بود که بعد از تحريم‌هاي آمريکا، در آبان ماه با 500 هزار بشکه کاهش به 2.982 ميليون بشکه در روز رسيد. روند کاهش توليد و صادرات نفت ايران تا ماه‌هاي پاياني سال 97 ادامه داشت اما ناگهان ورق برگشت. در حالي که توليد نفت ايران همچنان رو به کاهش است اما در اسفند ماه ( ماه مارس ميلادي) و با وجود توليد 2 ميليون و 698 ميليون بشکه اي نفت در اين ماه، صادرات ايران افزايش چشمگيري را ثبت کرده است.

تا آنجا که منابع ثانويه ميزان صادرات نفت ايران در ماه مارس را حدود 1.7 ميليون بشکه در روز اعلام کرده‌اند که با رشدي 12 درصدي، بالاترين رقم صادراتي از زمان آغاز تحريم‌هاي آمريکا به شمار مي‌آيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته