جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089


3 ماده غذايي براي پاکسازي سرخرگ‌ها و کاهش کلسترول


خبرپزشكي


خبر


 3 ماده غذايي براي پاکسازي سرخرگ‌ها و کاهش کلسترول 

 پژوهش ها نشان داده اند که سير از چسبيدن کلسترول به ديواره سرخرگ ها پيشگيري کرده و مي تواند به کاهش سطوح کلسترول بد کمک کند.

سرخرگ ها خون و اکسيژن را به قسمت هاي مختلف بدن انتقال مي دهند. از اين رو، سلامت آنها براي ارائه عملکرد درست اندام هاي مختلف اهميت ويژه اي دارد. با اين وجود، برخي افراد با بروز انسداد در سرخرگ هاي خود مواجه مي شوند که اين شرايط مي تواند با پيامدهاي جدي، مانند حمله قلبي يا سکته مغزي همراه باشد.

انسداد در سرخرگ ها به واسطه تشکيل پلاک در ديواره داخلي سرخرگ ها شکل مي گيرد که جريان خون را مسدود ساخته و ميزان خون و اکسيژني که در سراسر بدن جريان دارد را کاهش مي دهد. بر همين اساس، بخش هايي از بدن نمي توانند عملکرد درست خود را ارائه کرده و اندام ها نيز در نتيجه اين شرايط آسيب مي بينند.

کلسترول خوب (HDL) به کنترل سطوح کلسترول بد (LDL) که از عوامل اصلي در بروز انسداد در رگ هاي خوني محسوب مي شود، کمک کرده و حفظ اين سطوح متعادل اهميت دارد. در حقيقت، سطوح بالاي کلسترول بد به عنوان يک قاتل خاموش شناخته مي شود زيرا اغلب تا زماني که ديگر بسيار دير شده است، بروز مشکل تشخيص داده نمي شود.

طي مطالعه اي در يک بازه زماني 27 ساله داده هاي مربوط به 36,375 بزرگسال بدون سابقه ابتلا به بيماري قلبي يا ديابت و خطر کم براي رويدادهايي مانند حملات قلبي يا سکته مغزي را مورد بررسي قرار گرفت. بيشتر شرکت کنندگان داراي سطوحي از کلسترول بد بودند، اما سطوح آن به اندازه اي بالا نبود تا داروي کاهنده کلسترول تجويز شود. پس از 27 سال، 1,086 نفر جان خود را به واسطه بيماري قلبي عروقي و 598 نفر به واسطه بيماري سرخرگ کرونر قلب از دست دادند. بر همين اساس، پژوهشگران اين گونه نتيجه گيري کردند که سطوح کلسترول بد، حتي اگر کم باشد، داراي تاثيري پايدار بر سلامت قلب اين افراد بوده است.

گزينه هايي مختلفي براي مقابله با سطوح بالاي کلسترول بد و پاکسازي سرخرگ ها وجود دارند. يک گزينه طبيعي، ساده و سالم در اين زمينه استفاده از سه ماده غذايي زردچوبه، سير، و جو دوسر است.

سير از چسبيدن کلسترول به ديواره سرخرگ ها پيشگيري مي كند

پژوهش ها نشان داده اند که سير از چسبيدن کلسترول به ديواره سرخرگ ها پيشگيري کرده و مي تواند به کاهش سطوح کلسترول بد کمک کند. بر همين اساس، احتمال بروز انسداد در سرخرگ ها، تشکيل لخته هاي خون و همچنين فشار خون کاهش مي يابد.

مصرف دو تا چهار حبه سير خام در روز براي بهره‌مندي از فوايد اين ماده غذايي کفايت مي کند. مصرف سير خام تازه بهترين گزينه است، اما اگر نمي توانيد عطر و طعم آن را تحمل کنيد، مي توانيد پنج تا هفت حبه سير را در وعده هاي غذايي روزانه خود استفاده کنيد. سير به صورت قرص، کپسول، عصاره و پودر نيز در دسترس است.

زردچوبه و پاکسازي سرخرگ هاي دچار گرفتگي

زردچوبه ادويه اي پر مصرف در جهان است که مي تواند به پاکسازي سرخرگ هاي دچار گرفتگي، کاهش کلسترول بد و عملکرد بهتر قلب کمک کند. کورکومين، ماده فعال موجود در زردچوبه از خواص ضد التهاب و آنتي اکسيداني سود مي برد که از تشکيل لخته هاي خون به واسطه فعاليت پلاکت ها پيشگيري مي کند. همچنين، زردچوبه مي تواند به آرامش رگ هاي خوني و کاهش خطر حمله قلبي يا سکته مغزي کمک کند.

يکي از ساده‌ترين روش ها براي افزودن زردچوبه به رژيم غذايي روزانه ترکيب يک قاشق چايخوري پودر زردچوبه و اندکي عسل در يک ليوان شير گرم است. يک يا دو بار در روز اين نوشيدني را مصرف کنيد. همچنين، شما مي توانيد از پودر زردچوبه در پخت و پز استفاده کنيد. افزون بر اين، مکمل هاي زردچوبه نيز در دسترس هستند. البته پيش از استفاده از هر مکملي با پزشک خود در اين زمينه مشورت کنيد.

جود دوسر و کاهش سطوح کلسترول بد در خون

جود دوسر به واسطه محتواي فيبر محلول قابل توجه خود يکي ديگر از مواد غذايي دوستدار قلب است. انجمن قلب آمريکا مصرف 25 تا 30 گرم فيبر غذايي در روز را براي بزرگسالان توصيه کرده است که همان گونه که مشخص است بايد از مواد غذايي و نه مکمل ها تامين شود. بر همين اساس است که جو دوسر يک انتخاب عالي محسوب مي شود.

سه چهارم فنجان جو دوسر داراي 3 گرم فيبر محلول است که اين نوع فيبر نسبت به فيبر نامحلول راحت‌تر گوارش مي شود. فيبر محلول در بدن با کلسترول پيوند تشکيل داده و به گوارش آن کمک مي کند که از جذب آن در جريان خون پيشگيري مي کند. اين شرايط به کاهش سطوح کلسترول بد در خون کمک مي کند.

براي کسب بيشترين فوايد سلامت از جو دوسر، مصرف يک تا دو کاسه از اين ماده غذايي در روز را مد نظر قرار دهيد. همچنين، شما مي توانيد با افزودن ميوه هاي تازه، مغزدانه ها و حتي عسل به بهبود عطر و طعم آن کمک کرده و از فوايد بيشتري نيز بهره‌مند شويد.

از ديگر نکته هاي کليدي براي کاهش خطر بروز انسداد در سرخرگ ها و سطوح بالاي کلسترول مي توان به موارد زير اشاره کرد:

- پرهيز از سيگار

- پرهيز از نوشيدني هاي الکلي

- حفظ وزن سالم

- پرهيز از استرس و اضطراب

- انجام يوگا و مديتيشن به صورت منظم

- خنديدن يا شرکت در جلسات خنده درماني

- انجام منظم آزمايش خون

منبع:asriran.com


 خبرپزشكي 

 رئيس انجمن چشم پزشکي ايران:

احتمال شيوع آلودگي چشم در مناطق سيل زده

محمود جباروند، رئيس انجمن چشم پزشکي ايران با بيان اينکه عفونت ها شايعترين بيماري چشمي در فصل بهار است، اظهار داشت: اين عفونت ها به دليل آلودگي ها آب استخرها اتفاق مي افتد و رعايت بهداشت فردي در پيشگيري از اين بيماري ها بسيار ضروري است. به گزارش آفرينش از روابط عمومي انجمن چشم پزشکي ايران، اين چشم پزشک گفت: افرادي که دچار قرمزي چشم شدند، بايد از درمان هاي خودسرانه پرهيز کرده و سريعا به چشم پزشک مراجعه کنند.

محمود جباروند در رابطه با مناطق سيل زده ايران اظهار داشت:احتمال شيوع آلودگي چشم در مناطق سيل زده به علت پايين بودن سطح بهداشت زياد است؛ بر اين اساس در حال حاضر اورژانس مراکز درماني در اين زمينه به بيماران خدمات ارايه مي دهند و با استقرار درمانگاه سيار چشم پزشکي تمام خدمات چشمي به نيازمندان در مناطق سيل زده با حضور همکاران چشم پزشک ارايه خواهد شد.وي اظهار داشت:فراخوان حضور چشم پزشکان در درمانگاه سيار مناطق سيل زده داده شده تا آنها در اين درمانگاه حضور داشته باشند.

جباروند اضافه کرد: در هنگام سيل، آلودگي هاي عفوني چشم شيوع فراواني دارد ولي از آنجايي که بافت چشم حساس و مقاوم است براي ايجاد عفونت مقاومتر عمل مي کند.وي ادامه داد: اکنون همکاران چشم پزشک انجمن در استان ها فعال هستند و خدمات به سيل زدگان ارايه مي دهند.

جباروند با اشاره به اينکه ارز دولتي براي واردات تجهيزات چشم پزشکي اختصاص داده نمي شود، گفت: اين وضعيت باعث افزايش هزينه هاي چشم پزشکي مي شود.

وي با اشاره به اينکه مراکز چشم پزشکي قدرت خريد تجهيزات مورد نياز را ندارند، گفت: انتظار داريم، دولت در زمينه تأمين تجهيزات چشم پزشکي با قيمت مناسب، همکاري لازم را داشته باشد.

جباروند با انتقاد از بيمه‌ها که هزينه‌هاي مراکز پزشکي را با تأخير پرداخت مي‌کنند، افزود: اين وضعيت باعث شده توانمندي‌هاي مالي مراکز چشم پزشکي، کم شده و توان خريد تجهيزات چشم پزشکي را نداشته باشند.وي با عنوان اين مطلب که تعرفه‌هاي پزشکي کارشناسي شده نيست، گفت: متأسفانه هرگز نظر ما را براي تعيين تعرفه‌ها نمي‌پرسند در حالي که حرفه چشم پزشکي وابسته به تجهيزات است که هر روز در حال گران شدن است.

سومين همايش بهاره چشم پزشکي، 28 تا 30 فروردين ماه در مرکز همايش‌هاي رازي برگزار مي شود .


 خبر 

 تاثير سلامت ميکروبيوم روده بر اوتيسم

نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد که سلامت ميکروبيوم روده علائم اوتيسم را تسکين مي‌دهد.

پزشکان معتقدند ميکروبيوم روده به شکل‌هاي مختلفي بر سلامت انسان اثر مي‌گذارد و اکنون براساس بررسي‌هاي جديد سلامت ميکروبيوم حتي مي‌تواند علائم اوتيسم را نيز تسکين دهد.

مطالعه انجام شده روي 18 کودک مبتلا به اوتيسم که به مشکلات گوارشي شديد نيز دچار بودند، نشان داد متعادل ساختن ميکروبيوم روده در اين کودکان مي‌تواند همزمان علائم اختلال اوتيسم و مشکلات گوارشي را در آنها تسکين دهد.همچنين تسکين علائم بيماري اين کودکان با گذشت مدت دو سال از شروع بررسي ادامه داشت.

متخصصان علوم پزشکي در آمريکا اظهار داشتند: کودکان مبتلا به اوتيسم را با تغيير ميکروبيوم روده درمان کرديم. تمامي کودکان با علائم مشکلات گوارشي همچون اسهال، يبوست، درد شکم روبرو بودند که با تغيير ميکروبيوم روده علائم مشکلات گوارشي و اختلالات رفتاري آنان به طور چشمگيري بهبود پيدا کرد.به گفته اين متخصصان همچنين مجددا دو سال پس از آنکه اين بيماران تحت معاينه قرار گرفتند مشاهده شد علائم رفتاري اين کودکان و مشکلات گوارشي آنان بهبود داشته‌ است.

منبع:.isna.ir

مطالعات نشان مي دهد؛

تاثير نوع زايمان بر سلامت تنفسي نوزاد

تحقيق اخير نشان مي دهد نوع زايمان بر سلامت نوزاد تاثير زيادي دارد.

طبق نتايج مطالعات، نوع زايمان بر رشد ترکيب ميکروبي روده (ميکروبيوم هاي روده) در نوزادان، بدون توجه به مصرف آنتي بيوتيک توسط مادر، تأثير دارد. همين مسئله مي‌تواند بر سلامت تنفسي نوزاد هم در طول اولين سال عمرش تأثير گذارد.

در اين مطالعه که شامل 120 نوزاد بود مشخص شد که در مقايسه با کودکان به دنيا آمده به روش طبيعي، کودکان متولدشده به روش سزارين در رشد ميکروبيوم هاي روده شأن تأخير وجود دارد و فراواني باکتري‌هاي مضر در آنها به مراتب بيشتر است، که همين مسئله مي‌تواند علت افزايش ريسک عفونت‌هاي تنفسي در آنها باشد.بالغ بر 1000 نوع متفاوت باکتري در روده زندگي مي‌کند که عملکردهاي مختلفي در سلامت دارند نظير کمک به هضم غذا، تحريک رشد سيستم ايمني، و حفاظت از بدن در مقابل عفونت‌ها. بعد از تولد، افزايش تنوع ميکروب‌هاي روده آغاز مي‌شود تا زمانيکه به وضعيت نسبتاً ثابتي برسد. به نظر مي‌رسد سرعت و الگوي دستيابي نوزادان به ميکروبيوم هاي روده، تأثير قابل توجهي بر سلامت آنان در سنين بالاتر دارد. اختلال در رشد نرمال ميکروبيوم هاي روده با برخي بيماري‌ها نظير بيماري روده تحريک پذير، آسم، آلرژي‌ها و سرطان مرتبط است.محققان با بررسي 10 بار مدفوع جمع آوري شده از نوزادان در طول سال اول زندگي شأن دريافتند ترکيب ميکروبيوم هاي روده بين نوزادان متولدشده به روش سزارين و طبيعي به شکل قابل توجهي فرق دارد.

منبع:mehrnews.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته