جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

سخنگوي صنعت برق کشور:
امسال خبري از خاموشي‌هاي برنامه‌ريزي‌ شده نيست

بر اساس بخشنامه جديد سازمان امور مالياتي
ميزان ماليات بر حقوق ابلاغ شد


تريبون


نهادهاي مالي


 سخنگوي صنعت برق کشور:
 امسال خبري از خاموشي‌هاي برنامه‌ريزي‌ شده نيست 

 سخنگوي صنعت برق کشور گفت: در پي بارش‌هاي اخير و توسعه توليد نيروگاه‌هاي برق آبي پيش‌بيني مي‌شود که امسال خاموشي برنامه‌ريزي‌ شده‌اي نداشته باشيم.محمودرضا حقي‌فام در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که بر اساس برآوردهاي صورت گرفته 4500 تا 5000 مگاوات نسبت به سال گذشته توان نيروگاه‌هاي آبي در پيک افزايش يافته است، اظهار کرد: طبيعتاً قدرت توليد شبکه برق افزايش مي‌يابد، اما همچنان انتظار داريم که موضوع مديريت مصرف در تمام بخش‌ها مورد توجه قرارگيرد.

وي با تاکيد بر اين مساله که تنها توليد در صنعت برق کارساز نيست و بايد به مديريت توأمان توليد و عرضه توجه شود، تصريح کرد: بارش‌هاي اخير وضعيت شبکه برق را بهبود داد، اما اين بدين معني نيست که طرح‌هاي توليدي متوقف شود.سخنگوي صنعت برق کشور با بيان اين‌که طرح‌ها را بر اساس برنامه زمان‌بندي شده پيش مي‌بريم، ادامه داد: اگر نيروگاه‌هاي حرارتي در مدار بماند و کارها به خوبي پيش برود، قطعاً امسال هيچ مشکلي براي تأمين برق مشترکان نخواهيم داشت و مي‌توانيم با کمترين چالش تابستان را سپري کنيم.

به گفته حقي‌فام، 21 واحد نيروگاهي جديد تا پيک وارد مدار مي‌شود و تمام برنامه‌ها را دنبال خواهيم کرد. در اين مسير نيز به طرح‌ها و برنامه‌هاي مديريت مصرف نيز توجه خواهد شد، چرا که تنها به وسيله مديريت مصرف، بهسازي، کاهش تلفات و افزايش توان نيروگاه‌ها مي‌توان تابستان را سپري کرد.

سخنگوي صنعت برق کشور با تاکيد بر اين مساله که اتکاي ما به بارش‌ها نيست، اظهار کرد: برنامه‌هاي متعددي را براي تابستان امسال در نظر گرفته‌ايم و انتظار داريم که تمام مشکلات برطرف شود.

تابستان سال گذشته به‌دليل وجود بحران آب، ايران با خاموشي‌هاي برنامه‌ريزي شده‌ مواجه شد و پيش‌بيني مي‌شد که امسال نيز اين چالش ادامه داشته باشد چراکه طبق برآوردها قرار بود امسال 8000 مگاوات کمبود عملي برق داشته باشيم که 5223 مگاوات آن توسط نيروگاه‌هاي حرارتي و مابقي توسط نيروگاه‌هاي برق آبي تجديدپذير و هم‌چنين مديريت مصرف، تأمين شود.


 بر اساس بخشنامه جديد سازمان امور مالياتي
 ميزان ماليات بر حقوق ابلاغ شد 

 بر اساس بخشنامه جديد سازمان امور مالياتي، سقف معافيت مالياتي حقوق بر اساس قانون ماليات‌هاي مستقيم سالانه 33 ميليون تومان است.به گزارش ايلنا ، محمدقاسم پناهي - رئيس کل امور مالياتي کشور - با ابلاغ بخشنامه‌اي ميزان معافيت سالانه حقوق و همچنين نرخ ماليات بر درآمد حقوق سال 1398 را اعلام کرد.

بر اساس اين بخشنامه با استناد به مقررات بند (الف) تبصره شش قانون بودجه سال 1397 کل کشور مقرر شده است:

1- سقف معافيت مالياتي موضوع ماده 84 قانون ماليات‌هاي مستقيم مصوب 4/12/1366 و اصلاحات بعدي آن در سال 1398 سالانه مبلغ 33 ميليون تومان است.

2- نرخ ماليات بر کل درآمد کارکنان دولتي و غير دولتي اعم از حقوق و مزاياي فوق العاده و کارانه مازاد بر معافيت مذکور تا يک و نيم برابر آن مشمول ماليات سالانه 10 درصد و نسبت به مازاد يک و نيم برابر تا دو و نيم برابر آن مشمول ماليات سالانه 15 درصد و نسبت به مازاد دو و نيم برابر تا چهار برابر آن مشمول ماليات سالانه 20 درصد و نسبت به مازاد چهار برابر تا شش برابر مشمول ماليات 25 درصد و نسبت به مازاد شش برابر 35 درصد است.

3- حقوق اعضا هيأت علمي دانشگاه‌ها با رعايت ماده (5) قانون اصلاح پاره‌اي از مقررات مربوط به اعضاي هيأت علمي (آموزشي و پژوهشي) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي مصوب 16/12/1368 با اصلاحات و الحاقات بعدي، با رعايت معافيت‌هاي مقرر در قانون ماليات‌هاي مستقيم، در سال 1398 مشمول ماليات به نرخ 10 درصد خواهد بود.

4- بر اساس ماده 5 قانون اصلاح پاره‌اي از مقررات مربوط به پايه حقوقي اعضا رسمي هيأت علمي (آموزشي و پژوهشي) شاغل و بازنشسته دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي از درآمد مشمول ماليات حقوق اعضاي هيأت علمي موضوع اين قانون، با رعايت معافيت‌هاي مقرر در قانون ماليات‌هاي مستقيم حداکثر 10 درصد به عنوان ماليات کسر مي‌شود.


 تريبون 

 بورس تهران به اوج تاريخ رسيد

پس از روزها رشد مداومِ قيمت سهام در بورس تهران که يکي از عوامل مهمش قيمت ارز است، نماگر اصلي بازار سرمايه کانال تاريخي 195 هزار واحدي را پشت سر گذاشت و وارد کانال 196 هزار واحدي شد؛ به اين ترتيب 25 فروردين 1398 به عنوان روز تاريخي بازار سرمايه ايران به ثبت رسيد.

به گزارش ايسنا، سال 1397 شايد براي هميشه در تاريخ بازار سرمايه سالي خاص باشد. در اين سال نماگر اصلي بورس همگام با رشد مداوم و لجام گسيخته قيمت ارزهاي خارجي رشد کرد و با کانال شکني‌هاي مداوم توانست براي اولين بار در نهم مهر ماه وارد کانال 195 هزار واحدي شود. اما از آن روز به بعد اين شاخص رو به کاهش رفت و در محدوده 150 تا 160 هزار تايي نوسان داشت.

اين فراز و فرودها پول‌هاي خوبي را به جيب حرفه‌اي‌هاي بازار برد. از ابتداي امسال نيز بازار ارز شاهد رشد آرامي بود و قيمت سهم‌ها در بورس تهران نيز هم‌پاي آن رشد کرده است؛ به طوري که از ابتداي سال تا شاخص کل بازده نقدي و قيمتي فقط يک روز کاري اندکي افت را شاهد بوده است.به اين ترتيب نيز براي اهالي بازار سرمايه روز تاريخي رقم خورد و شاخص کل توانست براي اولين بار رکورد نهم مهر ماه 1397 را بشکند و وارد ترازي جديد شود.

رکوردي که براي اقتصاد ايران نشان از شمشيري دو لبه دارد؛ رکودي که با آن کارنامه بورس را در سرمايه‌گذاري قوي‌تر نشان مي‌دهد اما نشان از وضعيت خوب اقتصاد ندارد، بلکه حاصل رشد قيمت ارزهاي خارجي طي مدت‌هاي گذشته است. رشدي که هر چند که شيريني‌اش به کام اهالي حرفه‌اي بازار مي‌نشيند و مي‌تواند سرمايه‌هاي خرد را بيشتر به بازار سهام بکشاند اما از ديدگاهي باعث افتخار نيست، چرا که اين رشد به دليل افزايش توليد و رونق اقتصادي نبوده بلکه به دليل تضعيف ارزش پول ملي طي ماه‌هاي گذشته رخ داده است.

شاخص کل بازده نقدي و قيمتي بورس اوراق بهادار تهران 882 واحد رشد کرد و به رقم 196 هزار و 84 واحدي رسيد. همچنين شاخص کل هم وزن با 252 واحد رشد رقم 39 هزار و 112 واحدي را تجربه کرد.

شاخص آزاد شناور با 1058 واحد افزايش تا رقم 221 هزار و 494 واحدي بالا رفت و شاخص بازار اول با رشد 1076 واحدي به رقم 146 هزار و 501 رسيد اما شاخص بازار دوم با 248 واحد کاهش تا رقم 380 هزار و 801 پايين رفت.در معاملات دومين روز کاري اين هفته نماد معاملاتي شرکت توسعه معادن و فلزات به تنهايي 383 واحد به شاخص‌هاي بازار سرمايه کمک کرد. پس از اين نماد، نماد شرکت‌هاي گسترش نفت و گاز پارسيان، گروه مپنا و پالايش نفت بندر عباس هر کدام به ترتيب 192، 133 و 85 واحد تأثير افزاينده روي شاخص‌هاي بازار داشتند.

در طرف مقابل، صنايع پتروشيمي خليج فارس، ملي صنايع مس ايران، بانک ملت و فولاد مبارکه اصفهان هر کدام به ترتيب 106، 76، 54 و 50 واحد نقش کاهنده روي نوسانات شاخص‌هاي بازار داشتند. در معاملات گروه استخراج کانه‌هاي فلزي عمدتاً با رشد ملايمي همراه شدند، البته نماد توسعه معادن و فلزات که به تازگي مجمع عمومي فوق‌العاده‌اش برگزار شد بدون محدوديت نوسان قيمت بازگشايي شد و توانست در قيمت پاياني بيش از 9 درصد رشد را تجربه کند.


 نهادهاي مالي 

 بانک مسکن براي تکميل اطلاعات مشتريان فراخوان داد

بانک مسکن - مشتريان بانک مسکن که در زمان افتتاح حساب اطلاعات کامل شناسايي خود را اعلام نکرده يا ناقص اعلام کرده‌اند، بايد به منظور جلوگيري از انسداد حساب اطلاعات خود را تا قبل از ارديبهشت 98 نزد شعب تکميل کنند.

به گزارش پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا، با توجه به آخرين بخشنامه بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، تمام بانک‌ها و موسسات مالي و اعتباري کشور موظف شده‌اند ارائه خدمات بانکي به سپرده‌گذاران را منوط به دريافت شناسه هويت الکترونيکي بانکي (شهاب) کنند. بر اساس بخشنامه بانک مرکزي، بانک‌ها و موسسات مالي و اعتباري به زودي ناگزير خواهند بود نسبت به انسداد حساب کساني که به دليل نقص در اطلاعات هويتي، کد شهاب براي آنها صادر نشده، اقدام کنند.

از اين رو مشتريان بانک مسکن که ممکن است در زمان افتتاح حساب آنها در سال‌هاي گذشته اعلام کامل اطلاعات شناسايي از قبيل شماره ملي، شماره شناسنامه و ساير اطلاعات هويتي و براي اتباع بيگانه کد اختصاصي مربوطه، صورت نگرفته است، اکنون بايد در فرصت اندک باقي‌مانده تا زمان اجراي بخشنامه بانک مرکزي در خصوص انسداد حساب، نسبت به تکميل اطلاعات هويتي خود نزد شعبي که در آنجا حساب دارند، اقدام کنند.

دکتر علي صالح آبادي:

بانک توسعه صادرات براي "رونق توليد"عزم جدي دارد

بانک توسعه صادرات - مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران در ديدار با هيات مديره کارخانه توليد لوله و ماشين سازي ايران، حمايت و کمک به واحدهاي توليدي را در راستاي رونق توليد، صادرات، اشتغالزايي و کارآفريني از افتخارات بانک توسعه صادرات ايران دانست و گفت: مجموعه کارشناسان و همکاران ما در بانک توسعه صادرات هر کجا به اين جمع بندي برسند که يک واحد توليدي توان، ظرفيت و انگيزه دستيابي به اهداف يادشده را دارد، با عزم جدي و کمال ميل با آن واحد همکاري خواهند داشت.

به گزارش روابط عمومي بانک توسعه صادرات ايران، آقاي دکتر علي صالح آبادي با تقدير از عملکرد مديريت شرکت لوله و ماشين سازي ايران گفت: اشتغالزايي براي 2500 نفر در شرايطي که توليد کارآساني نيست، باعث افتخار است.

صالح آبادي در ادامه روند رشد و احياي اين واحد را تحسين آميز خواند و گفت: بانک توسعه صادرات در آغاز همکاري در جريان شرايط نامساعد شرکت قرار داشت اما پس از بررسي هاي کارشناسي، تصميم گرفته شد که براي احيا و بازيابي آن، بانک از طريق اعطاي تسهيلات سرمايه در گردش وارد عمل شود.

مديرعامل بانک توسعه صادرات راه اندازي و احياي مجدد شرکت هايي که در شرف تعطيلي هستند را يک کار ارزشمند عنوان کرد و يادآور شد: برخورداري از مديريت خوب و قوي، کارآفرين و پرتلاش مي تواند در ساختار يک واحد توليدي نقش اساسي ايفا کند و تامين مالي تنها يکي از عوامل رونق توليد است.

وي با اظهار خوش بيني از استمرار روند رشد توليد اين واحد توليدي گفت: اميدواريم رويه رو به رشد اين واحد توليدي در حوزه توليد و صادرات ادامه داشته باشد؛ بي ترديد حمايت هاي بانک توسعه صادرات در مسير احياي اين دست واحدها ادامه دار خواهد بود.

بانک پاسارگاد با تمام توان در مناطق سيل‌زده امدادرساني خواهد کرد

بانک پاسارگاد- اسماعيل دوستي عضو هيأت عامل بانک پاسارگاد در بازديد از مناطق سيل‌زده استان لرستان با آقاي خادمي استاندار لرستان ديدار کرد و از سوي بانک پاسارگاد براي امدادرساني اعلام آمادگي کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک پاسارگاد،در اين ديدار خادمي استاندار لرستان وضعيت مناطق سيل زده را تشريح کرد و از مسئولان بانک‌هاي کشور درخواست نمود که در عرصه کمک به مردم آسيب ديده از سيل حضور يابند.

اسماعيل دوستي، عضو هيأت عامل و نماينده بانک پاسارگاد در اين ديدار آمادگي خود را براي امداد به مردم سيل‌زده و به‌ويژه همکاري در زمينه بازسازي مدارس، مراکز خدمات‌رسان عمومي و کمک‌هاي مستقيم به مردم اعلام نمود.اسماعيل دوستي از طرف مديرعامل و مديران ارشد بانك پاسارگاد از پلدختر و معمولان بازديد نمود و تصريح کرد: خسارات وارده بسيار سنگين و غير قابل تصور است، اما حضور نيروهاي مردمي، سپاه و ارتش بسيار پر رنگ است و مسئولان دولتي پاي كار هستند ولي خسارات و نگراني مردم به حدي زياد است كه تلاش وافر مي‌طلبد.

اعلام نرخ حق الوکاله بانک سينا در سال 98

بانک سينا - نرخ حق الوکاله بانک سينا براي انواع سپرده هاي سرمايه گذاري در سال مالي 1398 معادل 3 درصد خالص منابع سپرده گذاران اعلام شد.به گزارش روابط عمومي بانک سينا، با عنايت به بخشنامه و دستورالعمل بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران، نرخ حق الوکاله بکارگيري سپرده هاي مشتريان در بانک سينا در سال 1398، به ميزان 3 درصد خالص منابع سپرده گذاران براي هر يک از انواع سپرده هاي بکار گرفته شده جهت مصارف مشاع، تعيين و جهت اطلاع عموم اعلام مي گردد.

حق الوکاله مبلغي است که بانکها مي توانند در قبال بکارگيري منابع سپرده گذاران، از آنان دريافت کنند.

معاون برنامه‌ريزي و فناوري اطلاعات بانک شهر:

حفظ منافع شهروندان، اولويت کاري بانک شهر است

بانک شهر - معاون برنامه‌ريزي و فناوري اطلاعات بانک شهر با تاکيد بر اين که مديريت استراتژيک در اين بانک با هدف کمک به افزايش منافع مشتريان و شهروندان به کار گرفته مي‌شود، بر ضرورت همسويي مباحث استراتژيک با منافع استراتژي ملي تاکيد کرد.

به گزارش مرکز ارتباطات و روابط عمومي بانک شهر، جواد عطاران با بيان اين مطلب گفت: امروزه سازمان ها به اين موضوع رسيده اند که اگر بخواهند منافع خود در بنگاه ها را حفظ و تامين کنند، اول بايد به منافع جامعه، حاکميت و مردم را مورد توجه قرار دهند.وي با بيان اينکه يکي از بحث هاي مهم در مباحث استراتژيک، همسويي اين مباحث در بنگاه و منافع استراتژي ملي است، افزود:خوشبختانه در بانک شهر که به دنبال ارائه خدمات مناسب به شهروندان است، مباحث استراتژيک در راستاي حفظ منافع شهروندان، سرلوحه فعاليت هاي اين بانک قرار گرفته و اين مهم در تمام محصولات و خدمات اين بانک طراحي و ارائه مي شود .


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته