جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

مديرکل بنياد مسکن ايلام:
پايان فروردين؛ آخرين مهلت ثبت‌نام خسارت سيل‌زدگان در ايلام

مدير شعب بانک کشاورزي در کهگيلويه وبويراحمد :
تقسيط معوقات بانکي کشاورزان از1 تا 5 سال

فرماندار شهرستان دماوند:
کمبود بيش از 218 کلاس درسي در دماوند

استاندار کهگيلويه و بويراحمد:
خسارت 10 هزار ميليارد ريالي سيل در استان


خبر


در استان


 مديرکل بنياد مسکن ايلام:
 پايان فروردين؛ آخرين مهلت ثبت‌نام خسارت سيل‌زدگان در ايلام 

 ايلام-سليماني

مديرکل بنياد مسکن استان ايلام گفت: خسارت ديدگان سيل اخير تا پايان فروردين سال‌جاري فرصت دارند به بنياد مسکن شهرستان‌ها يا بخشداري محل سکونت مراجعه و درخواست خود را جهت ارزيابي خسارات وارده تحويل دهند.حبيب‌اله محبي، مديرکل بنياد مسکن استان ايلام ، بيان داشت:بيش از 50 نفر از کارشناسان بنياد مسکن ايلام در حال ارزيابي خسارت‌هاي ناشي از سيلاب در مناطق سيل‌زده استان هستند.

وي افزود: خسارت ديدگان سيل اخير تا پايان فروردين سال‌جاري فرصت دارند به بنياد مسکن شهرستان‌ها يا بخشداري محل سکونت مراجعه و درخواست خود را جهت ارزيابي خسارات وارده تحويل دهند.

مديرکل بنياد مسکن استان ايلام با بيان اينکه ميزان برآوردهاي اوليه خسارت از وقوع سيل در اين استان بيش از 450 ميليارد ريال است، گفت:برآورد مذکور، تنها مربوط به گزارش‌ها و برآوردهاي اوليه بوده و هنوز جمع بندي نهايي انجام نشده است.

وي خاطرنشان کرد: کميته‌هاي ارزيابي با مراجعه به منازل مردم و بر اساس فرمت مربوطه ميزان خسارت‌هاي ناشي از وقوع سيل را ارزيابي خواهند کرد.

محبي تصريح کرد: در نتيجه وقوع سيلاب اخير در استان ايلام به حدود20 هزار واحد مسکوني شهري، روستايي و تجاري خسارت وارد شده است.مديرکل بنياد مسکن استان ايلام اضافه کرد:سيل اخير همچنين به ابنيه فني داخل محدوده سيل بندها و زيرساخت‌هاي محيط روستايي نيز خسارت زيادي وارد کرده است.


 مدير شعب بانک کشاورزي در کهگيلويه وبويراحمد :
 تقسيط معوقات بانکي کشاورزان از1 تا 5 سال 

 ياسوج-ربيعي

فرح بخش گفت:مجموع تسهيلات پرداختي بانک کشاورزي 6449 ميليارد ريال بوده که 2310 ميليارد ريال از محل وجوه و 4139 ميليارد از منابع داخلي تامين شده است و تعداد 21127 کشاورز از اين تسهيلات بهره مند گرديده اند .

مدير شعب بانک کشاورزي استان با اشاره به شرايط ويژه بانک کشاورزي استان براي کشاورزان داراي معوقات بانکي گفت: کشاورزاني که در پرداخت اقساط خود دچار مشکل شده اند با پرداخت 20 درصد از بدهي خود ميتوانند از 1 تا 5سال معوقات خود را تقسيط نمايند .

بهنام فرح بخش افزود: بانک کشاورزي استان در حال حاضر 2000 ميليارد ريال مطالبات معوق دارد که اگر اين مبلغ وصول شود، 1800 ميليارد ريال تسهيلات ديگر نيز ميتوانيم پرداخت نماييم و پرداخت تسهيلات اين بانک به حدود 8000ميليارد ريال خواهد رسيد که به نوبه خود اثر شگرفي در بخش کشاورزي استان و رونق توليدات کشاورزي خواهد داشت.

حمايت از توليد و اشتغال در حوزه کشاورزي

وي با اشاره به مهم ترين فعاليت هاي بانک کشاورزي استان در سال 97 اظهار کرد: اصلي ترين رسالت بانک کشاورزي حمايت از توليد و اشتغال در حوزه کشاورزي و صنايع تبديلي وابسته به آن است.

مدير شعب بانک کشاورزي در استان کهگيلويه وبويراحمد افزود : بانک کشاورزي به عنوان بانک عامل سازمانهاي حمايتي در زمينه نوسازي مسکن روستايي و شهري زلزله زدگان و توزيع تسهيلات مربوط به کميته امداد ،بنياد مسکن و بنياد شهيد فعاليت دارد .

فرح بخش با بيان اينکه بانک کشاورزي بيشترين پرداخت را در زمينه اشتغال روستايي داشته است، عنوان کرد: بيش از 1038 ميليارد ريال تسهيلات اشتغال روستايي توسط اين بانک پرداخت شده است، به طوري که بانک کشاورزي با جذب بيش از 80 درصد اعتبار اشتغال روستايي رتبه اول را در استان در اين زمينه دارد .

فرح بخش ياد آور شد: بر اساس رتبه بندي به عمل آمده در بحث پرداخت تسهيلات اشتغال روستايي ، بانک کشاورزي استان کهگيلويه و بويراحمد رتبه هشتم را در بين بانکهاي کشاورزي کشوردارد.

وي عنوان کرد: در حوزه بيمه در سال 97-96 نسبت به سال قبل از آن پرداخت غرامت ها رشد 5/1 برابري داشته است.

فرح بخش يادآور شد: کل حق بيمه دريافتي از بيمه گذاران در سال زراعي 97-96 حدود 89 ميليارد ريال بوده در حاليکه مبلغ کل غرامت مصوب شده بيش از 291 ميليارد ريال مي‎باشد و از اين ميزان غرامت مصوب شده مبلغ 88 ميليارد ريال آن پرداخت شده ، مبلغ 82 ميليارد ريال آن تهاتر شده و مبلغ 121 ميليارد ريال آن در حال پيگيري جهت پرداخت به بيمه گذاران مي‌باشد.

وي گفت:کشاورزان ميتوانند جهت بيمه محصولات کشاورزي براي سال زراعي 98 – 97 از محل طلبشان از صندوق بيمه ، حق بيمه هاي سال جاري خود را تهاتر نمايند .

بيمه محصولات كشاورزي چتر حمايتي كشاورزان

فرح بخش از بيمه محصولات کشاورزي به عنوان چتر حمايتي کشاورزان نام برد و گفت:اميداوريم که پوشش 100 درصدي بيمه در استان داشته باشيم.

وي بيمه محصولات کشاورزي را امري لازم عنوان کرد و گفت:اين موضوع مانند ساير مولفه‌هاي کشاورزي که در زمينه کاشت، داشت و برداشت وجود دارد بايد مد نظر کشاورزان قرار گيرد.مدير شعب بانک کشاورزي کهگيلويه و بويراحمد گفت: کل حق بيمه دريافتي بابت بيمه محصولات کشاورزي استان در سال 97 – 98 تا کنون 263 ميليارد ريال است که حق بيمه سهم بيمه گذار 99 ميليارد ريال و حق بيمه دولت 164 ميليارد ريال مي‌باشد.


 فرماندار شهرستان دماوند:
 کمبود بيش از 218 کلاس درسي در دماوند 

 دماوند-ايرج صادقعلي

فرماندار شهرستان دماوند مهمترين چالش در برنامه هاي آموزش و پرورش را مشکل مالي دانست و گفت:هم اکنون اين شهرستان با کمبود بيش از 218 كلاس درسي مواجه است .

به گزارش خبرنگارآفرينش، مجيد صفري در نشست شوراي معاونين و روساي مناطق اداره کل آموزش و پرورش شهرستان‌هاي استان تهران که به ميزباني شهرستان دماوند برگزار شده است، با اشاره به اينکه شوراي آموزش و پرورش يک مجمع سياست‌گذاري دولت محلي است و نقش تأثيرگذاري در تصميم‌گيري دارد، اظهار داشت: در تلاش هستيم تا با توجه به استعدادهايي که منطقه دارد، مشکلات آموزش و پرورش شهرستان را حل کنيم.

وي يکي از مشکلات اين بخش را کمبود کلاس‌هاي درسي دانست و بيان کرد: نقش خيرين طي سال‌هاي اخير مؤثر بوده ولي در جلسه‌اي که با استاندار سابق تهران در استان داشتيم همه کمبودهاي کلاس و نيازهاي شهرستان‌ها مورد بررسي قرار گرفت که سهم دماوند بيش از 218 کمبود کلاس اعلام و تقسيم‌بندي شد.

ظرف مدت 5 سال آينده کمبود کلاس‌هاي درس در شهرستان دماوند رفع مي‌شود

اين مقام مسئول بيان داشت: سهمي از اين مهم به سازمان مديريت و برنامه ريزي استان محول شده بود که بخشي از آن به خيرين و بخشي نيز از اعتبارات ويژه استان که توسط استانداري تهران واگذار مي‌شود، تخصيص يابد تا ظرف 5 سال آينده کمبود کلاس‌ها رفع شود.

فرماندار دماوند يکي از موضوعات مهم در شوراي آموزش و پرورش را خودکفا کردن اين نهاد دانست و تصريح کرد: وزارت آموزش و پرورش يک نهاد سرمايه‌اي است و براي حفظ و تقويت آن بايد هزينه کند که در اين ميان آموزش و پرورش شهرستان نيز نيازمند درآمد زايي است.


 استاندار کهگيلويه و بويراحمد:
 خسارت 10 هزار ميليارد ريالي سيل در استان 

 ياسوج-ربيعي

استاندار کهگيلويه و بويراحمد با نوبخت رئيس سازمان برنامه و بودجه ديدار کرد. به گزارش خبرنگار آفرينش از ياسوج، علي محمد احمدي استاندار کهگيلويه و بويراحمد در ديدار با رئيس سازمان برنامه و بودجه از توجه و نگاه ويژه دولت تدبير و اميد به خصوص از حيث تخصيص اعتبارات ملي براي تسريع در اجراي طرح هاي عمراني و زيربنايي اين استان در بخش هاي گوناگون خبر داد.

احمدي در اين ديدار همچنين گزارشي از آخرين وضعيت مناطق سيل زده و ميزان خسارات وارده در حوزه هاي مختلف استان را ارائه کرد.

استاندار کهگيلويه و بويراحمد گفت: رئيس سازمان برنامه و بودجه در اين ديدار ضمن ابراز همدردي با مردم و مناطق سيل زده، براي پرداخت هزينه هاي مربوط به جبران خسارات سيل در استان در اسرع وقت تاکيد داشت.

استاندار کهگيلويه وبويراحمد، ميزان خسارات سيل اخير در استان را افزون بر 10 هزار ميليارد ريال در بخش هاي مختلف عنوان کرد.

احمدي يادآور شد:رئيس سازمان برنامه و بودجه نيز در جريان وضعيت تخصيص اعتبارات سال گذشته اعم از عمراني و هزينه اي از محل‎هاي مختلف ملي ، استاني، دو درصد نفت و تملک و دارايي‎ها و سرمايه‎اي استان قرار گرفت.

وي ادامه داد که نوبخت با اشراف کامل بر روي استان کهگيلويه و بويراحمد و ميزان محروميت‌ها و چالش‌هاي فرا روي موجود براي همراهي و نگاه ويژه دولت در تخصيص اعتبارات سال 98 و تسريع درطرح هاي زيربنايي اولويت دار استان تاکيد کرد.


 خبر 

 معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار قزوين:

راه اندازي صندوق کشمش تاکستان با سرمايه گذاري 200 ميليارد ريالي

قزوين-خردمند

معاون هماهنگي امور اقتصادي استاندار قزوين گفت: سال گذشته 700 ميليون دلار از کالاهاي استان از گمرک قزوين و ديگر استانها به خارج از کشور صادر شد که نشان از رشد 17 درصدي صادرات قزوين داشت.منوچهر حبيبي در نشست کارگروه تسهيل و رفع موانع توليد استان قزوين افزود:سال گذشته هفت هزار و 500 هکتار از اراضي استان تحت پوشش سامانه هاي آبياري نوين قرار گرفت و 9 هزار هکتار ديگر نيز در دست اجرا قرار دارد.وي ادامه داد: طي اين مدت همچنين 70 هزار ميليارد ريال تسهيلات توسط سيستم بانکي استان به يک هزار واحد توليدي ارايه شد که اين ميزان نسبت به مدت مشابه سال 95 با افزايش 25 درصدي روبرو بود.

اين مسئول حوزه اقتصادي با اشاره به اينکه در سال قبل، 163 طرح سرمايه گذاري استان منجر به عقد قرارداد شد، تصريح کرد: طي اين مدت با وجود تحريم ها 65 ميليون دلار سرمايه گذاري خارجي جذب شد و همچنين شاهد راه اندازي صندوق کشمش تاکستان با سرمايه گذاري 200 ميليارد ريالي بوديم.

حبيبي همچنين به اشاره به يک هزار و 500 ميليارد ريال تسهيلات روستايي ارايه شده در استان، يادآور شد: اجراي بندر خشک، اخذ مجوزهاي لازم براي ايجاد منطقه اقتصادي تاکستان و نگاه ويژه به راه اندازي پايانه صادراتي در استان از ديگر برنامه‌هاي مهم اقتصادي در دست اجرا است.

مدير شرکت ملي پخش فراورده هاي نفتي گلستان :

توزيع 500 هزار ليتر انواع فرآورده هاي نفتي در مناطق سيل زده گلستان

گرگان-قهرمان

مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه گلستان از توزيع 500 هزار ليتر انواع فرآورده هاي نفتي در مناطق سيل زده استان خبر داد.عيسي افتخاري ضمن اعلام اين خبر گفت:با استقرار جايگاه عرضه سوخت سيار در شهرستان آق قلا 70 هزار ليتر بنزين به خودروهاي امدادي وقايق هاي موتوري امداد رسان توزيع شده است.وي همچنين از توزيع حدود 350 هزار ليتر نفت گاز به خودروهاي سنگين، ماشين آلات راهداري و تراکتورهايي که مشغول فعاليت وامداد رساني در مناطق سيل زده مي‌باشند خبر داد.

اين مقام مسئول اظهار داشت: 35 هزار ليتر نفت سفيد به خانوارهاي قابل دسترسي گرفتار در سيلاب و اماکن اسکان اضطراري در مناطق سيل زده توزيع شده است.مدير شرکت ملي پخش فرآورده هاي نفتي منطقه گلستان بيان کرد:باتوجه به گستردگي سيلاب و نياز به امداد رساني از طريق بالگردهاي هلال احمر، سپاه و ارتش، حدود 26 هزار ليتر فرآورده JP4 جهت سوخترساني به اين بالگردها توزيع شده است.

وي افزود:با ياري خداوند متعال و تلاش شبانه روزي و بي وقفه همکاران بسيجي در سطح منطقه و تمهيدات اتخاذ شده و باتوجه به گذشت حدود 20 روز از وقوع سيل گسترده در سطح استان گلستان، عمليات سوخترساني و خدمات دهي به سيل زدگان و امدادرسانان و خودروها و ماشين آلات امدادي به خوبي انجام شده و هيچ گونه مشکلي در اين زمينه وجود ندارد.

حضور شهردار تبريز در ايلام و لرستان

تبريز-توفيقي

شهردار تبريز به همراه استاندار آذربايجان شرقي و فرمانده سپاه عاشوراي استان با حضور در استان ايلام از خدمات موکب شهداي آذربايجان شرقي بازديد کردند.

موکب شهداي استان آذربايجان شرقي که با حضور 25 نفر با يک دستگاه اتوبوس عازم ايلام شده بود از روز پنجشنبه روزانه 9 هزار وعده غذايي در بين سيل‌زدگان اين منطقه توزيع مي کند.

بر اساس اعلام ستاد مرکزي اربعين، آذربايجان شرقي به عنوان استان معين منطقه سيل‌زده ايلام معرفي شده و به همين دليل موکب هاي امدادرساني استان در مناطق سيل زده ايلام حضور خواهند يافت.

موکب شهداي آذربايجان شرقي در مدت حضور خود در ايلام به خدماتي مانند تهيه و توزيع غذاي گرم براي 9 هزار نفر و خدمات درماني خواهند پرداخت. بر اساس اعلام معاون سياسي و امنيتي استانداري آذربايجان شرقي يک گروه به منظور ارزيابي نيازمندي‌هاي خدمات برق‌رساني اين مناطق نيز به ايلام اعزام خواهد شد.

شهردار تبريز به همراه استاندار آذربايجان شرقي و فرمانده سپاه عاشوراي استان از شهرهاي چم روته و چمه شير از توابع شهرستان سيروان استان ايلام و شهر قبر محمد مراد سيل زده استان لرستان بازديد کردند.

استان قزوين؛ معين شهرستان سيل زده دلفان در لرستان

قزوين-خردمند

مدير کل مديريت بحران استان قزوين اعلام کرد:استان قزوين، معين شهرستان سيل زده دلفان در استان لرستان خواهد بود.

قدرت اله مهديخاني مدير کل مديريت بحران استان ضمن اعلام اين خبر اظهار داشت : تا کنون کمکهاي زيادي از استان قزوين در قالب نيروهاي امدادي، امکانات و تجهيزات، اقلام زيستي و... به مناطق سيل زده کشور ارسال گرديده است. وي افزود:بنابر مصوبه وزارت کشور و سازمان مديريت بحران ، استان قزوين به عنوان معين شهرستان دلفيان استان لرستان انتخاب و کليه امور مربوط به امداد رساني، اسکان، تغذيه، بهداشت ، درمان و بازسازي آن بر عهده استان قزوين مي‎باشد.وي ادامه داد: با توجه به مصوبه فوق ازاين پس تمامي کمکها و اقدامات اين استان براي شهرستان دلفان انجام خواهد پذيرفت.مهديخاني در پايان از تمامي دستگاه‌ها و ارگانهاي ذيربط خواست تا هر گونه کمک رساني به مناطق سيل زده را اکيدا با هماهنگي اداره کل مديريت بحران استان انجام دهند.


 در استان 

 معاون منابع طبيعي استان تهران خبر داد:

اجراي طرح توسعه زراعت چوب در تهران

شميرانات-ايرج صادقعلي

معاون فني اداره کل منابع طبيعي و آبخيزداري استان تهران گفت:با توجه به محدوديت بهره برداري چوب از جنگلهاي شمال کشور طرح توسعه زراعت چوب در استان تهران اجرا مي‌شود.

به گزارش خبرنگارآفرينش، سيد علي عظيمي در جمع خبرنگاران حاضر در اداره منابع طبيعي استان تهران با بيان اينکه اين اداره کل آمادگي لازم را جهت اجراي اين طرح دارد افزود: برخي شهرستان‌هاي استان تهران همچون فيروزکوه، دماوند، ري، ورامين، پاکدشت و شميرانات از پتانسيل خوبي براي توسعه زراعت چوب برخوردار هستند که با هماهنگي و برنامه ريزي هاي به عمل آمده با مجموعه جهاد کشاورزي تعميم اجراي اين طرح در سطح استان تهران در دستور کار قرار دارد.

وي ادامه داد: با تحقيقات و نظر کارشناسان دوگونه صنوبر و اکاليپتوس براي اجراي اين طرح در استان تهران بسيار مناسب است که در صدد هستيم نياز آبي اين گونه‌ها با استفاده از پساب‌هاي شهري تأمين شود.

عظيمي تأکيد کرد:براي تسريع در اين خصوص تأمين نهال مورد نياز و نظرات کارشناسي از سوي اين اداره کل انجام خواهد گرفت.

وي ادامه داد،در سال گذشته اين طرح در سطح 50 هکتار به مرحله اجرا درآمد.

مدير کل بيمه سلامت گلستان:

ارائه خدمات رايگان به بيمه شدگان بيمه سلامت

گرگان-قهرمان

در ادامه بازديد از مناطق سيل زده استان گلستان ، مديران اداره کل بيمه سلامت گلستان از اداره بيمه سلامت شهرستان سيل زده بندر ترکمن،دفاتر پيشخوان ،گميشان و بيمارستان بندر ترکمن بازديد نمودند .

اين بازديد ها در راستاي ارائه خدمات بهينه به بيمه شدگان در مناطق سيل زده و بررسي فرآيند هاي اجرايي و چگونگي تسهيل ارائه خدمات بيمه اي به بيمه شدگان صورت گرفت .حسيني در اين بازديد اعلام کرد :به منظور رفاه حال بيمه‎شدگان شهرستانهاي مناطق سيل زده که براي صدور دفترچه المثني به دفاتر پيشخوان مراجعه مي کنند ، بدون در دست داشتن هيچ گونه مدرکي تمديد دفترچه صورت گيرد تا مشمول زمان انتظار نشوند .

وي افزود :شرايط فوق الذکر تا پايان خرداد ماه سال جاري بوده و بيمه شدگان محترم ميتوانند از اين خدمات بهره‌مند گردند .

در اين برنامه ، مديران اداره کل بيمه سلامت گلستان در شهرستان گميشان و بيمارستان امام خميني بندر ترکمن حضور يافته و با مديران اين دو دستگاه در خصوص چگونگي ارائه خدمات به بيمه شدگان تحت پوشش سازمان بيمه سلامت در مناطق سيل زده گفتگو نمودند .

مدير کل بيمه سلامت گلستان در اين ديدارها ارائه خدمات رايگان به بيمه شدگان بيمه سلامت را بصورت هدفمند از جمله اهداف اين اداره کل عنوان کرد و گفت :وظيفه ما کمک به بيمه‎شدگان سيل زده است ولي اين امر بايد هوشمندانه و با برنامه ريزي صورت گيرد.

شهردار تبريز:

ساخت سريال «بي‌قراري 2» گامي مهم براي معرفي شهرتبريز

تبريز-توفيقي

شهردار تبريز مشارکت در ساخت سريال «بي‌قراري 2» را که از شبکه 2سيما پخش مي‌شود، گامي مهم و موثر براي معرفي هرچه بيشتر جاذبه‌هاي تاريخي و گردشگري تبريز دانست.

ايرج شهين‌باهر با حضور در برنامه تلويزيوني «بير گئجه، بير گوروش» شبکه استاني سهند، اظهار کرد: براي توسعه گردشگري، بايد تمام دستگاه‌ها دست به دست هم بدهند و شهروندان نيز تلاش کنند ميزبانان خوبي براي مسافران باشند.

وي تصريح کرد: با آمدن هر مسافر، حداقل 10 شغل ايجاد مي‌شود. به همين خاطر بايد براي رونق اقتصادي شهرمان به بحث گردشگري و توسعه آن توجه ويژه‌اي داشته باشيم.

شهردار تبريز با تاکيد بر اهميت کارهاي فرهنگي و هنري در معرفي داشته‌هاي تبريز براي گردشگران، گفت: در اين راستا سريال «روزهاي بي‌قراري» با مشارکت شهرداري تبريز و صدا و سيماي مرکز آذربايجان شرقي توليد شده که از شبکه 2 سيما به روي آنتن رفته است.

وي توضيح داد: در اين سريال تلويزيوني تقريبا بيشتر مکان‌هاي ديدني و زيبايي‌هاي تبريز براي مخاطبان به نمايش گذاشته شده که بي‌شک در تبليغ و معرفي شهرمان بسيار تاثيرگذار خواهد بود.

شهردار تبريز در بخش ديگري از صحبت‌هاي خود انتقادات مسافران درباره آسفالت سطح شهر را به‌جا دانست و افزود: افزايش بارندگي‌ها در سال 97 و از طرفي ديگر افزايش چندين‌ برابري قيمت قير نسبت به سال‌هاي گذشته باعث شد روند آسفالت‌ريزي در سطح شهر با مشکل مواجه شود اما با اين حال ما در حوزه لکه‌گيري و آسفالت اساسي اقدامات خوبي هم انجام داديم.

شهين‌باهر تاکيد کرد: با توجه به اطلاعيه‌هاي هواشناسي مبني بر افزايش ميزان بارش‌ها در بهار سال جاري، ما برنامه‌هاي عمراني خود از جمله آسفالت را بيش‌تر براي تابستان برنامه‌ريزي مي‌کنيم چرا که همزمان‌ بودن بارش باران و آسفالت‌ريزي باعث کاهش عمر و کيفيت آسفالت مي‌شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته