جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/01/26 - روزنامه سراسري صبح ايران (دوشنبه) نسخه شماره 6089

بررسي بازي هاي باقي مانده مدعيان
کدام تيم قهرمان ليگ مي شود؟


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 بررسي بازي هاي باقي مانده مدعيان
 کدام تيم قهرمان ليگ مي شود؟ 

 ليگ برتر هجدهم به هفته‌هاي حساس خود رسيده و تنها 5 هفته تا پايان مسابقات و مشخص شدن تيم قهرمان باقي مانده است ؛ 5 هفته‌اي که در طول يک ماه برگزار خواهد شد و چهار تيم مدعي پرسپوليس، تراکتورسازي، استقلال و سپاهان شانس رسيدن به صدر جدول و کسب قهرماني را دارند.

مقايسه نتايج 10 هفته ابتدايي ليگ با 10 هفته سپري شده از نيم فصل دوم، يک متر و معيار مناسب براي پيشرفت يا پسرفت تيم‌ها به دست مي‌دهد و اگر با همين معيار نتايج 5 هفته پاياني نيم فصل اول در اين 5 هفته باقيمانده تکرار شود جدول کنوني (در پايان هفته 25) دست نمي‌خورد؛ يعني پرسپوليس که روي کاغذ بيشترين بخت براي رسيدن به عنوان مجدد قهرماني و در واقع هت تريک قهرماني را داراست، جام را بالاي سر خواهد برد. تراکتورسازي نيز به مقامي بهتر از دومي دست نمي‌يابد و اگر شاگردان شفر نيز بخواهند در 5 هفته پاياني همان امتيازات دور رفت را کسب کنند به عنواني بهتر از سومي دست پيدا نخواهند کرد.

پرسپوليس؛ 11 امتياز – قهرمان!

شاگردان برانکو که در 10 هفته ابتدايي ليگ 20 امتياز کسب کرده بودند، در دور برگشت و در 10 هفته ابتدايي نيم فصل دوم پيشرفت کردند و 23 امتياز به دست آوردند. پرسپوليسي‌ها که در 5 هفته پاياني نيم فصل اول از مجموع 15 امتياز موجود 11 امتياز کسب کرده بودند، اگر همين پيشرفت را حفظ کنند و در بدبينانه ترين حالت همان نتايج دور رفت را تکرار کنند (3 برد و 2 مساوي)، با 54 امتيازي که حالا ذخيره دارند عدد 65 امتياز براي اين تيم ثبت خواهد شد که قاطعانه سومين قهرماني پياپي اين تيم را تضمين خواهد کرد.

بازي‌هاي باقيمانده پرسپوليس و نتايج دور رفت:

ذوب آهن – پرسپوليس (بازي رفت 0-1)

پرسپوليس – سپاهان (بازي رفت 1-1)

تراکتورسازي – پرسپوليس (بازي رفت 0-0)

پرسپوليس – ماشين سازي (بازي رفت 1-0)

پارس جنوبي جم – پرسپوليس (بازي رفت 1-3)

تراکتورسازي؛ 10 امتياز – نايب قهرمان!

تيم تراکتورسازي که حالا 49 امتيازي است در 5 هفته پاياني دور رفت 10 امتياز دشت کرد. اگر باز هم روبروي همان 5 تيم به همان اندازه امتياز بگيرد 59 امتيازي شده و دومي ليگ برتر را از آن خود مي‌کند.

تراکتورسازان هم نسبت به مقطع زماني مشابه نيم فصل اول پيشرفت کرده اند و البته با شتابي بيشتر از 4 مدعي ديگر. سرخپوشان تبريزي که ليکنز را به عنوان سومين مربي اين فصل روي نيمکت خود مي‌بينند، در حالي در 10 هفته ابتدايي نيم فصل دوم موفق به کسب 23 امتياز شده اند که در 10 هفته ابتدايي ليگ تنها 16 امتياز کسب کرده بودند. تبريزي‌ها اگر مي‌خواهند نخستين قهرماني خود را در ليگ برتر جشن بگيرند، بايد 15 امتياز ممکن را بگيرند و منتظر شکست پرسپوليس در يکي از 4 ديدار ديگرش باشند.

بازي‌هاي باقيمانده تراکتورسازي و نتايج دور رفت:

تراکتورسازي – پيکان (بازي رفت 2-1)

ذوب آهن - تراکتورسازي (بازي رفت 1-4)

تراکتورسازي – پرسپوليس (بازي رفت 0-0)

تراکتورسازي – پارس جنوبي جم (بازي رفت 1-0)

فولاد خوزستان - تراکتورسازي (بازي رفت 2-1)

استقلال؛ 11 امتياز - سوم ليگ!

شاگردان وينفرد شفر هم مانند تراکتورسازي نشان دادند در نتيجه گيري در 10 هفته ابتدايي نيم فصل دوم پيشرفتي قابل ملاحظه داشته اند و از 30 امتياز ممکن 22 امتياز دشت کرده اند؛ در حالي که در 10 هفته اول ليگ تنها 17 امتياز دشت کرده بودند.
آبي پوشان پايتخت که در هفته‌هاي پاياني دور رفت نتايج خوبي مي‌گرفتند اگر در 5 هفته آخر مانند دور رفت امتيازگيري کنند 11 امتياز به 47 امتياز فعلي شان افزوده و با 58 امتياز در نهايت سومي اين فصل را به نام خود مي‌زنند.

قهرماني استقلال در صورتي مسجل مي‌شود که حداقل 5 بازي باقيمانده خود را ببرند و منتظر لغزش پرسپوليس و تراکتورسازي در 5 بازي باقيمانده شان باشند؛ يعني پرسپوليس از 15 امتياز ممکن حداکثر 7 يا 8 امتياز بگيرد و تراکتورسازي هم حداکثر 11 يا 12 امتياز بگيرد که با توجه به بازي‌هاي باقيمانده و بازي رودرروي پرسپوليس و تراکتورسازي دور از ذهن نيست اما بسيار سخت است.

بازي‌هاي باقيمانده استقلال و نتايج دور رفت:

استقلال – ماشين سازي تبريز (بازي رفت 0-0)

پديده شهر خودرو - استقلال (بازي رفت 0-0)

استقلال – استقلال خوزستان (بازي رفت 1- 0)

صنعت نفت آبادان - استقلال (بازي رفت 0-3)

استقلال – سپيدرود رشت (بازي رفت 5-0)

سپاهان؛ 9 امتياز – چهارم ليگ!

تيم سپاهان که فصل قبل را با رده نازل چهاردهمي تمام کرده بود اگر در 5 بازي پاياني دور برگشت اين فصل همان نتايج دور رفت را کسب کند و 9 امتياز به 47 امتياز فعلي اش بيفزايد با 56 امتياز چهارمي را از آن خود مي‌کند تا با 10 پله صعود نسبت به فصل قبل به کارش خاتمه بدهد.البته سپاهان در 10 هفته ابتدايي نيم فصل دوم ضعيف‌تر از دور رفت ظاهر شده و از 30 امتياز ممکن تنها 16 امتياز دشت کرده است، در حالي که در 10 هفته ابتدايي فصل 22 امتياز گرفته بود و اين امر نشان دهنده پسرفت شاگردان قلعه نويي است. اگر زردپوشان قهرماني مي‌خواهند قطعاً بايد بيشتر از دور رفت امتياز بگيرند و چشم انتظار لغزش 3 مدعي ديگر باشند. روي کاغذ بايد معادلات زيادي رقم بخورد تا پرافتخارترين تيم ليگ برتر به ششمين قهرماني خود دست يابد. البته که ديدار رودررو با پرسپوليس و دو بازي همشهري اين تيم يعني ذوب آهن با پرسپوليس و تراکتورسازي هم در جايگاه سپاهان تاثير زيادي خواهد داشت.

بازي‌هاي باقيمانده سپاهان و نتايج دور رفت:

سايپا - سپاهان اصفهان (بازي رفت 0-3)

پرسپوليس - سپاهان اصفهان (بازي رفت 1-1)

سپاهان اصفهان – ماشين سازي (بازي رفت 1-1)

پديده مشهد - سپاهان اصفهان (بازي رفت 0-1)

سپاهان اصفهان – استقلال خوزستان (بازي رفت 1-1)


 خبـــرنامه 

 نيم‌فصل درخشان ذوب‌آهن

بهتر از سپاهان

نتايج خوب ذوب‌آهن در نيم‌فصل دوم همچنان ادامه دارد. اين تيم با وجود استراحت دادن به بيش از نيمي از بازيکنان اصلي خود، موفق شد در تهران پيکان را با يک گل شکست دهد و 3 امتياز ديگر کسب کند. حالا ذوب‌آهن با 29 امتياز در رده هشتم جدول است و البته يک بازي عقب افتاده هم دارد.

براي ديدن سير صعودي ذوب‌آهن بايد جدول نيم‌فصل دوم ليگ هجدهم را مرور کنيم. مرور اين جدول به ما نشان مي‌‎دهد که شاگردان عليرضا منصوريان در نيم‌فصل دوم با 4 برد، 4 مساوي و يک باخت 16 امتياز کسب کرده‌اند؛ يعني درست به اندازه امتيازات سپاهان در نيم‌فصل دوم! اين را هم در نظر بگيريد که ذوب‌آهن يک بازي عقب‌افتاده دارد که با پيروزي يا تساوي در آن، امتيازات نيم‌فصل دوم خود را از سپاهان هم بيشتر خواهد کرد!

کنايه هاي ژنرال به استقلالي ها

انگار قهرمان آسيا شده بودند!

امير قلعه‌نويي بعد از باخت سپاهان به استقلال در نشست خبري به آبي‌هاي پايتخت تبريک گفت اما در يک مصاحبه راديويي طور ديگري صحبت کرد؛ جوري که انگار خيلي دلش پر بود! صحبت‌هاي سرمربي سپاهان با راديو تهران را بخوانيد:

*از هواداران سپاهان عذرخواهي مي‌کنم مسئوليت باخت استقلال با من است ما در نيم‌فصل دوم آن طور که بايد و شايد خوب نبوديم هميشه رک حرفم را مي‌زنم. تيم ما از لحاظ نتيجه‌گيري در اين مدت خوب نبود و حقيقت را کتمان نمي‌کنم اما از لحاظ نوع بازي و ايجاد موقعيت خوب هستيم. چند سال قبل با استاد خودم، آقاي معيني به نشستي در هلسينکي رفتيم که آنجا عملکرد مربيان را دو جور آناليز مي‌کنند که يک جنبه‌اش ايجاد موقعيت بود. سپاهان به نحو احسن در اين مورد عمل مي‌کند اما اگر گل نزنيد، قطعا گل مي‌خوريد. چند هفته است در ديدارهاي ما عدالت ايجاد نمي‌شود و با بدشانسي توپ‌هايمان گل نمي‌شود و با کمترين موقعيت گل مي‌خوريم که البته مقصر اين موضوع هم من هستم.

*وقتي در ورزشگاه آزادي مقابل استقلال برنده شدم به حريف خسته نباشيد گفتم و در بازي اخير که در نقش جهان شکست خوردم هم به حريف تبريک و خسته نباشيد گفتم. بايد حرمت ها را نگه داشت. در فوتبال همه چيز برد و باخت نيست و من با اين کار فهم، شعور و تربيت خانوادگي خودم را نشان دادم. چه زماني که بازنده بودم تبريک گفتم و چه زماني که برنده شدم اين کار را انجام دادم فوتبال اين مسائل را مي‌‌طلبد.

*خدا را شکر مي‌کنم سپاهان به تيمي تبديل شده که وقتي حريفي که بيش از 100 ميليارد هزينه کرده ما را شکست مي‌دهد از شادي مربي خود را بالا مي‌اندازد که انگار قهرمان آسيا شده‌اند! ما در بازي با استقلال تا قبل از گل مشکل خاصي نداشتيم و فقط از لحاظ تکنيک فردي مقابل بازيکني مثل پاتوسي مشکل داشتيم. بهترين موقعيت‌مان نصيب سجاد شهباززاده شد که وقتي آن توپ گل نشد به اعضاي نيمکت تيم گفتم خدا اين بازي را به خير بگذراند ما موقعيت‌هاي 70، 80 درصدي که به دست ‌آورديم را به گل تبديل نکرديم. تا دقيقه 82 همه چيز خوب بود و استقلال حتي به دروازه ما هم نزديک نشد،‌ اما در ادامه نمي‌دانم چه اتفاقي افتاد که ما دچار سکته تاکتيکي شديم و تمرکز تيم‌مان به هم ريخت. شايد استقلال يک نفس‌گير کرد و توانست در 7، 8 دقيقه پاياني بهتر باشد.

تائيد منشا

رحمتي گفت تو پنالتي نزن!

ماجراي دربي تهران و پنالتي جنجالي استقلال کم کم داشت به باد فراموشي سپرده مي‌شد اما گادوين منشا که مهمان برنامه فوتبال برتر بود، ناچار شد در پاسخ به سوالات محمد حسين ميثاقي در اين باره توضيحاتي بدهد. منشا در حرف‌هايش تائيد کرد که سيد مهدي رحمتي به او گفته پنالتي را نزند: « من رفتم که توپ را بردارم و پنالتي را بزنم. بعد متوجه شدم که من نبايد ضربه پنالتي بزنم و بازيکن ديگري مي خواهد اين ضربه را بزند و اين لحظات در فوتبال طبيعي است. يادم نمي‌آيد کدام بازيکن مي‌خواست پنالتي بزند اما رحمتي آمد و به من گفت که پنالتي را نزنم!»

پاسخ منفي به اعتماد برانکو

فرصت‌سوزي شريفي

مهدي شريفي در برابر سايپا با حضور در ترکيب 11 نفره پرسپوليس اين شانس را داشت تا توانايي‌هاي خود را بيش از پيش به کادر فني نشان دهد اما او نتوانست در اين امر موفق شود. شريفي در نيمه اول بازي برابر سايپا تحرک خاصي نداشت در آغاز نيمه دوم جاي خود را به مهدي ترابي داد تا ادامه بازي را از روي نيمکت تماشا کند. شريفي درحالي اين فرصت را از دست داد که مي‌توانست از آن به نحو احسن استفاده کند اما عدم انجام حرکت مثبت از سوي او برانكو را مجاب کرد که تصميمش را عوض کند و در نيمه دوم از ستاره شماره 9 خود يعني مهدي ترابي براي تغيير روند بازي استفاده کرد. با اين تفاسير بعيد به نظر مي‌رسد تا پايان فصل دوباره چنين فرصتي در اختيار شريفي قرار داده ‌شود و دوباره در ترکيب فيکس سرخپوشان حضور پيدا نمايد.

هافبک استقلال ساز جدايي را کوک کرد

هافبک عراقي تيم فوتبال استقلال به مسئولان اين باشگاه تأکيد کرده که اگر پولش را ندهند، از استقلال جدا خواهد شد.

طارق همام يکي از خريد‌هاي خارجي استقلال در اين فصل بود که بيشتر بازي‌هاي اين تيم را به دليل مصدوميت يا بازي در تيم ملي عراق از دست داد.

اين بازيکن که به نسبت الحاجي گرو و مارکوس نيوماير عملکرد خوبي در نيم فصل اول داشت، در نيم فصل دوم تنها در يکي دو بازي آن هم چند دقيقه به ميدان رفت. طارق که به خاطر حضور در اردوي تيم سابقش در نيم فصل اول خبرساز شده بود، در بازي‌هاي تيم ملي در دو مقطع آسيب ديد.

در خصوص مصدوميت آخر او حرف و حديث‌هاي زيادي مطرح شده، تا جايي که کادر پزشکي استقلال هم در مقطعي از حضور اين بازيکن اظهار بي‌اطلاعي کرد. خبر مي‌رسد که هافبک جوان عراقي به دليل عدم پرداخت مطالباتش در تمرينات شرکت نمي‌کرده و مديران استقلال براي اينکه موضوع رسانه‌اي نشود، چند بار با اين بازيکن مذاکره کرده و به اين بازيکن قول پرداخت پولش را دادند.

اين بازيکن هم هفته گذشته در يک جلسه تمريني شرکت کرد، اما به مديران باشگاه تأکيد کرده که اگر پولش را ندهد، از استقلال جدا خواهد شد. طارق در شرايطي به استقلال آمده که نتوانست بازي‌هاي زيادي براي اين تيم انجام دهد و با توجه به گراني ارز، حضور او با هزينه زيادي در استقلال همراه بوده است.


 خبـــرنامه 

 روايتي از اختلاف جديد شفر و خطير

وقتي سرمربي استقلال حاضر به دست دادن نشد!

سرمربي تيم فوتبال استقلال همچنان با معاون ورزشي باشگاه اختلاف دارد.

به گزارش آفرينش و به نقل از تسنيم، پس از شکست استقلال در دربي 89 و تساوي برابر سايپا، شانس اين تيم براي قهرماني در ليگ برتر کاهش يافت. با توجه به حواشي دربي و تنش‌هايي که براي تيم بوجود آمد،هيئت مديره باشگاه استقلال پانزدهم فروردين‌ماه جلسه‌اي تشکيل داد و از وينفرد شفر نيز دعوت شد تا در اين جلسه شرکت کنند. علي خطير معاون ورزشي باشگاه نيز در اين جلسه حضور داشت.

با توجه اختلافاتي که شفر و خطير داشتند، هيئت مديره استقلال از سرمربي آلماني آبي‌پوشان خواست که به اختلافات دامن نزده و کاري به معاونان باشگاه نداشته باشد. شفر و خطير هم عکسي در کنار هم انداخته و سايت باشگاه نيز با انتشار اين عکس و همچنين عکس يادگاري اعضاي هيئت مديره پس از پايان جلسه، خبر از آرامش در باشگاه داد. جالب اينکه گفت‌وگويي از معاون ورزشي باشگاه نيز در سايت باشگاه منتشر شد که اعلام کرد هيچ اختلافي با شفر ندارد!

استقلال پس از اين اتفاق، صاحب دو برد حياتي برابر الهلال عربستان در ليگ قهرمانان آسيا و سپاهان در ليگ برتر شد تا آرامش به اين باشگاه بازگردد، اما اتفاقاتي در قطر افتاد که از چشم‌ خيلي‌ها پنهان ماند؛ اتفاقي که شرح آن نشان مي‌دهد شفر همچنان با خطير اختلاف دارد و نمي‌خواهد به اين اختلافات پايان دهد.

ماجرا از اين قرار است که اميرحسين فتحي مديرعامل استقلال به همراه خطير به قطر رفتند تا براي بازي با الهلال در کنار تيم باشند. در هتل، پژمان منتظري و علي کريمي از خطير مي‌خواهند که به سمت شفر رفته تا با او صحبت کند. معاون ورزشي باشگاه مي‌گويد که بهتر است اين اتفاق نيفتد، اما با اصرار اين دو بازيکن و همچنين فتحي مديرعامل باشگاه، خطير به سمت شفر مي‌رود و براي دست دادن دستش را دراز مي‌کند، اما سرمربي آلماني آبي‌پوشان از دست دادن خودداري مي‌کند و با عصبانيت به منتظري مي‌گويد که چرا اين کار را کرده است. دو بازيکن استقلال با تعجب از رفتار سرمربي تيم‌شان به اتاق‌هاي خود مي‌روند. خطير هم که از رفتار شفر به شدت ناراحت شده بود، از منتظري گلايه مي‌کند که چرا پادرمياني کرد تا کار به اينجا بکشد.

شفر که در قطر اعضاي هيئت مديره استقلال را جنتلمن خطاب کرده بود، به نظر مي‌رسد توجهي به درخواست هيئت مديره نکرده و به صورت صوري در کنار خطير عکسي به يادگار انداخته بود. بايد ديد واکنش هيئت مديره باشگاه به رفتار سرمربي آلماني آبي‌پوشان چه خواهد بود و آيا اين بار موضع تندي خواهند گرفت يا باز هم به صورت صوري خبر از پايان اختلافات مي‌دهند.

توافق اوليه نفت مسجد سليمان با فيروز کريمي

مديران باشگاه نفت مسجد سليمان براي هدايت اين تيم با فيروز کريمي به توافق اوليه دست يافتند.

پس از برکناري عليرضا مرزبان از هدايت تيم نفت مسجد سليمان، مديران اين باشگاه مذاکرات خود براي انتخاب سرمربي جديد را آغاز کردند و در همين راستا هم به توافقات اوليه با فيروز کريمي رسيدند.

فيروز کريمي هنوز قراردادي به طور رسمي با نفت مسجد سليمان امضا نکرده اما انتظار مي‌رود به زودي قرارداد اين مربي با اين باشگاه رسمي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته