جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6106

رئيس قوه قضاييه:
قانون رسيدگي به دارايي مسئولان به زودي اجرا مي شود


لاوروف: آمريکا دست از اقدامات غيرمسئولانه در قبال ونزوئلا بردارد


41 نفر در آتش‌سوزي هواپيماي مسافربري روسيه کشته شدند


خبر


برداشت از مزارع گندم به زير آب رفته شادگان


فرود هواپيماي مسافربري در آب هاي کم عمق فلوريدا


سرمقاله

معاون اول رييس جمهوري:
توسعه صادرات غيرنفتي اصلي ترين اولويت کشور است

رييس سازمان برنامه و بودجه:
تاثير ارز دولتي بزودي در سفره هاي مردم احساس مي شود


تلاش دولت ترامپ براي وضع تحريم‌ جديد عليه ايران در روزهاي آتي


نتانياهو: جنگ هنوز تمام نشده ؛بايد صبر کنيم و براي مرحله آينده آماده شويم


آمريکا: ناو هواپيمابر و نيروهاي بمب‌افکن به خاورميانه مي‌فرستيم

لوس‌آنجلس تايمز گزارش داد؛
تحريم‌هاي اقتصادي نمي‌تواند حکومت‌ها را تغيير دهد

کنسولگري ايران در بصره اعلام کرد
روزانه 6 هزار عراقي براي سفر به ايران درخواست ويزا مي‌کنند


اردن: توافقنامه گازي با اسرائيل منتفي است


آمار اقتصادي مثبت، جايگاه ترامپ را در رقابت براي رياست جمهوري تقويت مي‌کند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 رئيس قوه قضاييه:
 قانون رسيدگي به دارايي مسئولان به زودي اجرا مي شود 

 
رئيس قوه قضاييه گفت: آيين نامه اجرايي قانون «رسيدگي به دارايي مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوري اسلامي ايران» مصوب سال 94 در حال نهايي شدن است و به زودي اين قانون اجرا مي شود.به گزارش روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله سيد ابراهيم رئيسي در جلسه مسئولان عالي قضايي با اشاره به قانون «رسيدگي به دارايي مقامات، مسئولان و کارگزاران جمهوري اسلامي ايران» مصوب سال 94 که پس از تصويب مجلس از سوي شوراي نگهبان و مجمع تشخيص مصلحت نظام نيز بررسي و به دستگاه قضايي ابلاغ شده است، افزود: تدوين آيين نامه اجرايي اين قانون بر عهده دستگاه قضايي نهاده شده و در حال نهايي شدن است. به زودي اين قانون که مبناي آن اصل 142 قانون اساسي است، به مرحله اجرا درمي آيد.

قانوني براي صيانت بيشتر از حيثيت مسئولان

وي افزود: هدف ما از اجراي اين قانون، مچ گيري نيست بلکه در پي شفافيت و اقدامات پيشگيرانه هستيم. در واقع، اين قانون براي صيانت هر چه بيشتر از حيثيت مسئولان و مقامات جمهوري اسلامي است؛ به نحوي که با تدوين ساز و کارهاي مناسب، عملا نظارت بر دارايي کارگزاران نظام به گونه اي صورت گيرد که مسئولان مدام از سوي هر شخص يا رسانه اي در معرض اتهام نبوده و شبهه اي در خصوص دارايي هايشان وجود نداشته باشد.

مسئولان دولتي پيش از ورود قوه قضاييه بر قيمت ها نظارت کنند

رئيس قوه قضاييه با تاکيد بر انجام تکاليف قانوني دستگاه قضايي در حوزه مقابله با گراني ها، از مسئولان دولتي خواست که پيش از ورود قوه قضاييه، به وظايف قانوني خود در زمينه نرخ گذاري و نظارت بر قيمت ها عمل کنند تا مردم، هر روز با يک نرخ جديد مواجه نشوند.

رئيس قوه قضاييه، دگرخواهي در پرتو خداخواهي را از مهمترين جلوه هاي معنوي ماه مبارک رمضان برشمرد و افزود: اين جلوه معنوي براي کساني که مسئوليتي بر عهده دارند، مضاعف است. امروز مهم ترين وظيفه مسئولان، گره گشايي از زندگي مردم و رفع مشکلات معيشتي است. در همين راستا، لازم است همه دستگاه هاي دولتي اعم از سازمان حمايت از حقوق مصرف کنندگان، وزارت صنعت، معدن و تجارت و همچنين سازمان تعزيرات حکومتي، وظايف قانوني خود را در حوزه نرخ گذاري و نظارت بر قيمت ها انجام دهند و پيش از آنکه دستگاه قضايي ورود کند، اين وضعيت را که مردم هر روز با يک نرخ جديد مواجه مي شوند، سامان دهند.


 لاوروف: آمريکا دست از اقدامات غيرمسئولانه در قبال ونزوئلا بردارد 

 وزير امور خارجه روسيه از آمريکا خواست تا دست از اقدامات غير مسئولانه در قبال ونزوئلا بردارد و در چارچوب حقوق بين المللي عمل کند.

به گزارش ايسنا، سرگئي لاوروف، وزير امور خارجه روسيه در اظهاراتي پيش از ديدار با همتاي ونزوئلايي خود، جورج آريزا در مسکو، از آمريکا خواست در خصوص کودتا در کاراکاس در چارچوب قوانين بين‌المللي رفتار کند.

وي با بيان اين که تلاش براي تغيير حکومت با زور در کاراکاس ارتباطي با دموکراسي ندارد، گفت: اين رويکرد به راه حل سياسي اين بحران ضربه وارد مي‌کند.لاوروف تصريح کرد: ادامه اين مسير نتايج بدي در پي خواهد داشت.


 41 نفر در آتش‌سوزي هواپيماي مسافربري روسيه کشته شدند 

 بازرسان روسيه اعلام کردند که 41 نفر شامل دو کودک در انفجار و آتش‌سوزي هواپيماي مسافربري در يک فرودگاه در مسکو کشته شدند.به گزارش آنا از رويترز، بازرسان روسيه اعلام کردند که 41 نفر شامل دو کودک در انفجار و آتش‌سوزي هواپيماي مسافربري در فرودگاه شرمت يوو در مسکو کشته شدند.يک فروند هواپيماي مسافربري سوپر جت سوخو-100 ناگهان آتش گرفت و مجبور به فرود اضطراري شد که در مدت اندکي آتش قسمت عقب هواپيما را در برگرفت.سازمان نظارت هوايي روسيه اعلام کرد که اين هواپيما قرار بود از مسکو به مقصد مارمانسک پرواز کند.73 مسافر و پنج خدمه در اين هواپيما بودند.


 خبر 

 وندي شرمن:

هرگز جنگي نديده‌ام که بولتون خواهان آن نباشد

مذاکره‌کننده سابق آمريکا در گفتگوهاي هسته‌اي گروه 1+5 با ايران تصريح کرد هرگز نديده است که بولتون از کنار جنگ‌افروزي بگذرد.

به گزارش آنا، وندي شرمن با انتشار تصويري از بيانيه جان بولتون، مشاور امنيت ملي ترامپ در خصوص اعزام ناو آمريکايي يو اس اس لينکلن به منطقه غرب آسيا، به رويکرد جنگ‌طلبانه وي به‌ويژه در خصوص ايران و ونزوئلا تاخت.

وي در يادداشتي توئيتري نوشت: «واقعاً جان بولتون جنگ با ونزوئلا و ايران را براي ما به ارمغان مي‌آورد؟ هرگز جنگي نديده‌ام که وي نخواهد آن را بر پا کند.»

در چارچوب بندهاي 26 و 36 برجام ؛

ايران چهارشنبه به خروج آمريکا از برجام پاسخ متقابل مي‌دهد

روز چهارشنبه هفته جاري برنامه‌هاي مرحله‌اي ايران براي انجام اقدامات متقابل در برابر خروج آمريکا از برجام اعلام خواهد شد.

به گزارش ايسنا برنامه‌هاي پيش‌بيني شده در چارچوب بندهاي 26 و 36 برجام بوده و فعلاً موضوع خروج از برجام مطرح نيست.

کاهش جزئي و کلي برخي تعهدات ايران و آغاز بخشي از فعاليت‌هاي هسته‌اي که انجام آن در چارچوب برجام متوقف شده بود، اولين گام ايران در واکنش به خروج آمريکا از برجام و همچنين بدعهدي کشورهاي اروپايي در اجراي تعهداتشان است.

راه براي ديپلماسي باز است و اقدامات مرحله‌اي ايران فرصت مجددي است به ديپلماسي و طرف‌هاي مقابل که مسير اشتباه يکجانبه گرايي را تصحيح کنند و به نقطه گذشته و عمل به تمام مفاد برجام برگردند.

هم‌چنين مقامات اتحاديه اروپا که در يک سال گذشته تنها به ارائه وعده‌هاي اجرا نشده اکتفا کرده‌اند به صورت غير رسمي در جريان اين تصميم قرار گرفته‌اند.

روسيه:

آمريکا مانع اجراي برجام توسط تمامي طرف‌هاي توافق مي‌شود

وزارت خارجه روسيه با انتشار بيانيه‌اي اعلام کرد که آمريکا مانع اجراي برجام مي‌شود.

به گزارش ايلنا به نقل از تاس، وزارت امور خارجه روسيه با انتشار بيانيه‌اي از تصميم‌ آمريکا براي اعمال تحريم عليه کشورهاي متعهد به برجام انتقاد کرد.

در اين بيانيه آمده‌ است: «آمريکا نه تنها خود از برجام خارج شده است و تعهدات خود را ناديده گرفته است، بلکه اکنون مانع از انجام تعهدات توسط ساير اعضاي اين توافق شده است.

آمريکا از ايران خواسته تا به اجراي تمامي تعهدات ادامه دهد و تصميم‌ها خود و طرح‌هاي کميسيون مشترک را براي تاييد به واشنگتن بفرستد. اين بار اول در تاريخ است که ايالات متحده اقدام به تهديد طرف‌هايي کرده که در حال اجراي تصميم شوراي امنيت سازمان ملل و شوراي حکام آژانس بين المللي انرژي اتمي درباره برجام هستند.»


 برداشت از مزارع گندم به زير آب رفته شادگان 


 فرود هواپيماي مسافربري در آب هاي کم عمق فلوريدا 


 سرمقاله 

تامين اجتماعي، بيماري و لزوم رويکردهاي نوين به بيماري

آذر فخري 

با ورود به هزاره سوم و روند پرشتاب استفاده از تکنولوژي‌هاي پيشرفته، به‌خصوص در زمينه فن‌آوري‌هاي ديجيتال، لزوم بازنگري‌هاي بنيادين در بسياري از مسائل اداري و سازماني در کشور ما به‌شدت احساس مي‌شود.

يکي از مهم‌ترين اين نيازها، تغيير رويکرد در مسئله بيمه و تامين اجتماعي است. چرا که براي بسياري از بيماران و همراهان آنان داشتن سوابق بيماري بسيار مهم است، اما در دفترچه‌هاي بيمه‌اي که در اختيار مردم قرار دارد، صرفا نسخه‌اي کپي شده که معمولا هم قابل خواندن نيست، باقي مي‌ماند و سوابق بيماري شامل علائم و متغيرهاي آن، داروهاي تجويز شده و ميزان مصرف آن، چنان‌که بايد و شايد نه براي بيمار باقي مي‌ماند و نه براي پزشک؛ مگر آنکه خود پزشک براي هر بيمار پرونده‌اي خاص تشکيل دهد و به‌طور مبسوط اين موارد را در آن ثبت و ضبط کند.

در حالي‌که در بسياري از کشورهاي چه توسعه يافته، چه در حال توسعه، امروزه سوابق بيمار، نوع بيماري‌اش و داروهايي که مصرف مي‌کند، به‌صورت الکترونيکي و ديجيتالي ثبت مي‌شود، آن‌هم به‌صورت متمرکز و به شکلي که بيمار، پزشک و داروخانه و هر شخص حقيقي يا حقوقي که با بيمار در ارتباط است، تحت ضوابطي به اين اطلاعات دسترسي دارد و حتي بيمار براي دريافت داروي خود از داروخانه، نسخه به دست راهي نمي‌شود. و صرفا با حضور در داروخانه و بر اساس اطلاعات وارد شده توسط پزشک خود، داروهايش را دريافت مي‌کند.

چنين روشي علاوه بر اين‌که موجب مي‌شود پزشک، داروخانه و حتي بيمارستان از بيماران يک بانک اطلاعاتي بسيار مفيد در اختيار داشته باشند و بر اساس اين اطلاعات پيمايش‌هاي لازم در مورد انواع بيماري‌ها نيز انجام شود؛ ديگر دست افراد ار استفاده خودسر دارو کوتاه مي‌شود، چرا که هر نسخه اينترنتي مربوط به بيمار نياز به تاييد دوباره پزشک دارد. درغير اين صورت بيمار نمي‌تواند خودسرانه و چندين باره نسخه‌اش را تمديد و استفاده کند.

بنا به گفته معاون درمان سازمان تامين اجتماعي و در همين راستا قرار است به تدريج دفترچه‌هاي بيمه حذف شده و بيمار از طريق کارت ملي خود مورد معاينه و درمان قرار گيرد. در واقع قرار است با حذف دفترچه‌هاي تامين اجتماعي در تمامي مراکز درماني سراسر کشور و بررسي‌هاي به عمل آمده کارت‌ ملي جايگزين شود. در صورت اجراي چنين طرحي، ديگر افراد مختلف نمي‌توانند با مراجعه به داروخانه‌ها، به صورت خودسرانه از داروهايي که احتمالا مناسب بيماري فعلي‌شان نيز نيست، استفاده کنند.

و در اين ميان دست برخي داروخانه‌ها از فروش آزاد و بدون نسخه دارو به مردم و البته با قيمت آزاد و بدون فرانشيز کوتاه مي‌شود. و از سويي ديگر مي‌توان آمار دقيقي از شيوع بيماري‌هاي مختلف در جامعه به دست آورد و براي پيشگيري و درمان آن‌ها راهکارها و برنامه‌هاي کوتاه مدت، ميان مدت و طولاني مدت انديشيد.

اين مهم اگر چه دير، اما اميد است قابليت اجرايي شدن در بستر پزشکي جامعه را پيدا کند و پزشکان تن به استفاده از کامپيوتر و اينترنت بدهند؛ مشکلي که در برخورد با برخي پزشکان ديده مي‌شود و البته بهانه آن‌ها عدم توانايي در استفاده از کامپيوتر است. که آن هم با آموزش‌هاي فشرده حل خواهد شد.

a.f.far99@gmail.com


  معاون اول رييس جمهوري:
 توسعه صادرات غيرنفتي اصلي ترين اولويت کشور است 

 
معاون اول رييس جمهوري با بيان اين که توسعه صادرات کالا و خدمات اصلي‌ترين و حياتي‌ترين اولويت کشور است، تاکيد کرد: مهمترين پيشران رونق توليد، توسعه صادرات است.به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، اسحاق جهانگيري در جلسه شوراي عالي توسعه صادرات غيرنفتي کشور با بيان اينکه يکي از شاخص هاي موفقيت و پيشرفت کشورها توان صادرات محصولات، کالاها و خدمات آنها به بازارهاي جهاني و منطقه اي است، افزود: امروز صادرات موضوعي حياتي، وظيفه اي ملي و قانوني است و بايد تلاش کنيم تا کالاها و خدمات با کيفيت و مطابق با استانداردهاي بين المللي براي عرضه و رقابت در بازارهاي جهاني ارائه کنيم.

جهانگيري با اشاره به اهميت صادرات غيرنفتي در سال 98 تاکيد کرد: توسعه صادرات کالا و خدمات اصلي‌ترين و حياتي‌ترين اولويت کشور و مهم‌ترين وظيفه امروز همه بنگاه‌ها و مديران است تا بتوانيم ارز مورد نياز براي واردات کالا‌هاي اساسي به کشور را فراهم کنيم.رييس شوراي اقتصاد با بيان اينکه امسال از سوي مقام معظم رهبري بعنوان سال «رونق توليد» نامگذاري شده است، افزود: مهمترين پيشران رونق توليد، صادرات است و بايد در اين جهت تلاش خود را دو چندان کنيم تا صادرات کالاهاي غيرنفتي کشور بيش از پيش افزايش يابد.

معاون اول رييس جمهوري با اشاره به برنامه آمريکايي ها براي کاستن منابع درآمدي و کاهش ارزآوري کشور اظهار داشت: مردم انتظار دارند که مديران کشور با طراحي و برنامه هاي مناسب کاري کنند که معيشت آنها کمتر دچار آسيب شده و کشور به لحاظ اقتصادي و توسعه دچار اختلال نشود.

وي به اهميت کشورهاي همسايه و بازارهاي هدف در توسعه تجارت کشور و استفاده از ظرفيت همسايگان براي افزايش صادرات بر استفاده از ظرفيت بخش خصوصي تاکيد کرد و خواستار بهره گيري وزارت صنعت، معدن و تجارت از توانمندي اتاق بازرگاني ايران در ايجاد تشکيلاتي با حضور رايزنان بازرگاني به منظور تدوين و طراحي ساز و کارهاي لازم براي رفع موانع صادرات و تسهيل در مبادلات تجاري شد.

معاون اول رييس جمهوري گفت: وظيفه فرماندهي صادرات کشور برعهده وزارت صنعت، معدن و تجارت است و اين وزارتخانه هر اختياري در جهت توسعه صادرات نياز داشته باشد از طريق مصوبه دولت و يا ستاد مقابله با تحريم در اختيار اين وزارتخانه قرار خواهد گرفت.

جهانگيري با اشاره به برخي اظهار نظرهاي نادرست درخصوص بازگشت ارز به چرخه اقتصاد کشور گفت: اين سياست يکي از مهمترين سياست هاي بانک مرکزي است و قرار است که در ازاي صادرات کالا و خدمات، نياز کشور در زمينه کالاهاي اساسي مرتفع شود به اين معني که واردات در قبال صادرات انجام شود.

وي ادامه داد: در اين خصوص هم لازم است بانک مرکزي و وزارت صنعت، معدن و تجارت برنامه ريزي هاي لازم را انجام دهند تا بسته مشوق هاي صادراتي مبدل به بسته رفع موانع از صادرات کشور شود.


  رييس سازمان برنامه و بودجه:
 تاثير ارز دولتي بزودي در سفره هاي مردم احساس مي شود 

 رييس سازمان برنامه و بودجه کل کشور اعلام کرد: در توزيع ارز دولتي به کالاهاي اساسي به نحوي عمل مي شود که مردم آثار آن را در سفره هايشان احساس کنند.

به گزارش خانه ملت، محمدباقر نوبخت درباره تاثير اختصاص ارز دولتي براي کالاي اساسي در بازار و سفره مردم گفت: در قانون بودجه سال 98، براي تامين کالاهاي اساسي اعتبار 14 ميليارد دلاري ديده شده است، اکنون تاثير اين ميزان اعتبار در بازار احساس نمي شود.

وي ادامه داد: اين مورد غير از مسائلي است که مجلس اعلام کرده و اکنون مورد بازبيني قرار گرفته است تا به روشي اقدام شود که مردم آثار اين 14 ميليارد دلار را در سفره هايشان احساس کنند.

رييس سازمان برنامه و بودجه با بيان اين که اين روش در حال بررسي است و به زودي اجرا مي شود،افزود:علاوه بر اين قرار است ارز دولتي به 25 قلم اختصاص پيدا کند.

رييس سازمان برنامه و بودجه درخصوص اصلاح ساختار بودجه ريزي کشور گفت: اصلاح ساختار بودجه در قالب لايحه نيست، در اين زمينه طرحي آماده شده است طبق ابلاغيه مقام معظم رهبري در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي سران قواي سه گانه مورد بررسي قرار مي گيرد.


 تلاش دولت ترامپ براي وضع تحريم‌ جديد عليه ايران در روزهاي آتي 

 
اسپوتنيک :دو مقام ارشد آمريکايي گفته‌اند که دولت ترامپ قصد دارد در سالگرد خروج واشنگتن از برجام تحريم‌هاي جديد عليه ايران اعمال کند.به گزارش ايسنا به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، دو مقام ارشد دولت آمريکا که خواستند نامشان فاش نشود در گفت‌وگو با پايگاه خبري اکسيوس از تلاش دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا براي وضع تحريم‌هاي جديد عليه ايران در روزهاي آينده خبر دادند. اين دو مقام به‌طور دقيق مشخص نکردند که کدام بخش‌ها هدف تحريم قرار مي‌گيرد اما تحريم‌ها مربوط به حوزه انرژي نخواهد بود.مقامات دولت ترامپ هدف از اين اقدامات را سه چيز عنوان مي‌کنند: ايران مجبور به بازگشت به ميز مذاکره شود و به آمريکا پيشنهاد يک توافق هسته‌اي مطلوب‌تر (براي آمريکا) را مطرح کند، سران ايران مجبور به تصميم‌گيري درباره چگونگي صرف درآمدهاي کاهش يافته‌شان شوند يا تغيير نظام در ايران روي دهد.


 نتانياهو: جنگ هنوز تمام نشده ؛بايد صبر کنيم و براي مرحله آينده آماده شويم 

 
روسيا اليوم :نخست وزير رژيم صهيونيستي با بيان اينکه جنگ غزه هنوز تمام نشده و مستلزم صبر است، تأکيد کرد که براي ورود به مرحله بعد آماده شده و هدف آنها همچنان تضمين تأمين امنيت و آرامش ساکنان جنوب سرزمين‌هاي اشغالي است.به گزارش ايلنا به نقل از روسيا اليوم،‌ «بنيامين نتانياهو» نخست‌وزير رژيم صهيونيستي گفت که جنگ غزه هنوز تمام نشده و مستلزم صبر است. وي در ادامه افزود: «ما براي ورود به مرحله بعد آماده مي‌شويم و کل هدف ما تضمين امنيت و آرامش ساکنان جنوبي سرزمين‌هاي اشغالي است».نتانياهو طي گزافه گوئي‌هايي مدعي شد: «طي دو روز گذشته با قدرت به حماس و جهاد اسلامي با بيش از 350 هدف ضربه وارد کرده و رهبران و نيروهاي اين دو حزب را هدف قرار داديم».بر اساس اين گزارش، چهار اسرائيلي بر اثر اصابت موشک‌هاي شليک شده از سوي غزه به عسقلان، بئر السبع و اسدود کشته و ده‌ها نفر زخمي شدند.


  آمريکا: ناو هواپيمابر و نيروهاي بمب‌افکن به خاورميانه مي‌فرستيم 

روزنامه گاردين :مشاور امنيت ملي آمريکا اعلام کرده است که آمريکا در واکنش به آن‌چه "برخي نشانه‌ها و هشدارهاي مشکل‌ساز و جنگ‌افروزانه" از سوي ايران خوانده، ناو هواپيمابر و نيروهاي بمب‌افکن به خاورميانه مي‌فرستد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري روزنامه گاردين جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا در يک بيانيه مکتوب نوشت: کشتي‌ها و هواپيماها با هدف "ارسال پيامي واضح و بي‌ترديد به حکومت ايران مبني بر اين که هر گونه حمله به منافع آمريکا يا متحدانمان با شدت عملي بي امان مواجه خواهد شد" به کار گرفته شده‌اند.

در اين بيانيه همچنين آمده است: " آمريکا به دنبال جنگ با ايران نيست اما ما آمادگي کامل داريم تا به هر گونه حمله‌اي چه از سوي نيروهاي نيابتي، سپاه پاسداران انقلاب اسلامي يا نيروهاي نظامي قانوني ايران پاسخ دهيم".


 لوس‌آنجلس تايمز گزارش داد؛
 تحريم‌هاي اقتصادي نمي‌تواند حکومت‌ها را تغيير دهد 

 روزنامه لوس‌آنجلس تايمز در گزارشي، بر بي‌اثر بودن تحريم‌هاي اقتصادي در تغيير حکومت‌ها تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از لوس‌آنجلس تايمز، دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا و مشاورانش مدعي هستند که از طريق تحريم‌ها، ايران و اقتصاد اين کشور را هدف قرار داده‌اند.

اين در حالي است که کوچک شدن و کاهش رشد اقتصاد ايران هرگز هدف اصلي آمريکا نبوده است، اين تحريم‌ها همواره ابزاري براي هدفي بزرگ‌تر بوده‌اند؛ اهدافي مانند تغيير سياست‌هاي منطقه‌اي ايران و پذيرش محدوديت‌هايي که مورد نظر آمريکا است. اما به نظر مي‌رسد که اين اهداف اکنون در دسترس نيست و حتي بعيد است به اين زودي ها محقق شود.

اصلا تعجب‌آور نيست که چرا تحريم‌هاي اقتصادي اغلب شکست مي‌خورند. مثال هاي زيادي در اين موزد وجود دارد. تحريم ها نمي‌تواند حکومت ها را تغيير دهند.


 کنسولگري ايران در بصره اعلام کرد
  روزانه 6 هزار عراقي براي سفر به ايران درخواست ويزا مي‌کنند 

روابط عمومي کنسولگري جمهوري اسلامي ايران در بصره اعلام کرد که روزانه 6 هزار عراقي براي سفر به ايران درخواست ويزا مي‌کنند و اين عدد رو به افزايش است.

به گزارش ايسنا به نقل از موازين نيوز، محمد اسماعيلي، مسئول روابط عمومي کنسولگري جمهوري اسلامي ايران در بصره اعلام کرد که تعداد مراجعه کنندگان عراقي براي دريافت ويزاي سفر به ايران روزانه کم‌تر از 6 هزار نفر نيست.

وي افزود: از همان روز اول که اعلام شد ويزاي سفر به ايران رايگان شده است اين تعداد هيچ کاهشي نداشته است بلکه روبه افزايش است.


 اردن: توافقنامه گازي با اسرائيل منتفي است 

 کميسيون نيرو در پارلمان اردن اعلام کرد، توافقنامه گاز طبيعي ميان اين کشور و اسرائيل منتفي شده و در اين پارلمان مورد بررسي قرار نخواهد گرفت.

به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه القدس العربي، موسي هنطش، سخنگوي کميسيون نيرو در پارلمان اردن گفت: براي اين پارلمان توافقنامه گازي با اسرائيل منتفي شده و بسياري از نهادهاي کشور نيز همين رويکرد را دارند. هيچکس حتي نخست وزير و نه وزير انرژي جرأت نمي‌کنند بگويند ما با اين توافقنامه موافق هستيم.وي با بيان اينکه پارلمان اردن اين توافقنامه را رد کرده و به هيچ وجه آن را نمي‌پذيرد، تصريح کرد: اردن مرحله بسيار مهمي را پشت سر مي‌گذارد و وضعيت سياسي به نفع کشور نيست. بنابراين بايد موضع مستحکمي اتخاذ کرد و ما پيامي به اسرائيل و حاميانش مبني بر اين امر مي‌فرستيم که ما تسليم نمي‌شويم.


 آمار اقتصادي مثبت، جايگاه ترامپ را در رقابت براي رياست جمهوري تقويت مي‌کند 

 يک پايگاه اينترنتي در گزارشي پيش‌بيني کرد، آمارهاي اقتصادي مثبت اخيرا دولت دونالد ترامپ جايگاه او را در رقابتهاي پيش‌رو براي انتخابات رياست جمهوري 2020 تقويت خواهد کرد.

به گزارش ايسنا، پايگاه اينترنتي "هيل" در گزارشي نوشته است:

«اطلاعات و آمار جديد مربوط به اقتصاد آمريکا که به شکلي شگفت‌انگيز قدرتمند بوده‌اند باعث تقويت جايگاه دونالد ترامپ با نزديک شدن به موعد انتخابات رياست جمهوري 2020 خواهند شد.در همين راستا بازار کار آمريکا در ماه آوريل با اضافه شدن 263 هزار شغل جديد، فراتر از انتظار عمل کرده و نرخ بيکاري در آمريکا به پايين‌ترين سطح خود در 50 سال اخير رسيده و ميزان رشد توليد ناخالص داخلي نيز در سه ماهه اول سال 2019 رشد 3.2 درصدي را نشان داده است.


 يك نكته از هزاران 

 افزايش حقوق و مشکلات مضاعف کارگر و کارفرما

پس از وقوع بحران‌هاي اقتصادي اخير؛ نوسان‌هاي شديد قيمت ارز و گراني‌هاي پي‌درپي که در وهله نخست دامنگير قشر آسيب‌پذير جامعه به‌خصوص کارگران شد؛ دولت به دنبال راه چاره‌اي بود تا کسري درآمد کارمندان و کارگران را به نحوي جبران و تامين کند. البته که در مورد کارمندان، از آن‌جا که اين گروه دستمزد خود را از دولت دريافت مي‌کنند، مشکل چنداني وجود ندارد و دولت به هر نحوي و از هر محلي مي‌تواند حقوق کارمندان خود را بپردازد.

اما آن‌چه در اين ميان شايان توجه است؛ از سويي اهميت و لزوم اضافه شدن دستمزد کارگران بوده و هست و از سويي رکود توليد است که دامنگير کارخانه‌ها و کارگاه‌ها شده و دست برخي کارفرمايان را در افزايش دستمزد کوتاه کرده است.

طبيعي است که هر کارگري تحت شرايط امن و مناسب و دريافت دستمزدي که بتواند زندگي‌اش را تامين کند؛ با انگيزه و شوق بيشتري کار خواهد کرد؛ اما مسئله مهم اين است که کارخانه‌ها و کارگاه‌ها، به دليل کمبود، نبود و افزايش قيمت مواد اوليه، ميزان توليد خود را پايين آورده‌اند و پايين آمدن ميزان توليد برابر است با کاهش درآمد کارفرما و در نتيجه ناتواني او در افزايش دستمزد کارگرانش.

چنين است که بحران اقتصادي، گراني مواد اوليه، رکود توليد و ... همه و همه موجب گران شدن کالاهاي اساسي و نيازمندي‌هاي روزمره مردم مي‌شود و همين چرخه باطل خود را تا افزايش دستمزد کارگران نيز مي‌رساند.

به نظر مي‌رسد افزايش دستمزد، بدون توجه به بسترها و بنيان‌هاي توليد، تاثير موثر و مناسبي در اصلاح رابطه کارگر و کارفرما نخواهد داشت. و لازم است دولت با توجه به اهميت توليد داخلي، امکانات و مواد اوليه مورد نياز کارخانه‌ها و کارگاه‌ها را با قيمت مناسب در اختيار آنان قرار دهد تا هم توليد افزايش يابد و هم توان کارفرمايان در پرداخت و افزايش دستمزد کارگران.


 ميز خبر 

 گوآيدو: در حال بررسي درخواست از آمريکا براي مداخله نظامي هستم

خوآن گوآيدو مدعي شد، مشغول بررسي درخواست از آمريکا براي مداخله نظامي به نفع وي در ونزوئلا است.

به گزارش ايسنا، خوآن گوآيدو، رهبر مخالفان دولت ونزوئلا در مصاحبه با بي‌بي‌سي مدعي شد، براي سرنگون ساختن نيکولاس مادورو، رئيس جمهور ونزوئلا "همه گزينه‌ها را ارزيابي مي‌کند". اين اظهارات او در حالي منتشر شده که چند روز پيش قصد اجراي يک کودتاي نظامي شکست خورده عليه نيکولاس مادورو و دعوت به قيام مسلحانه عليه حکومت او را داشت.

گوآيدو در ماه ژانويه به صورت يکجانبه خود را رئيس جمهور موقت ونزوئلا اعلام کرد.

او به بي‌بي‌سي تصريح کرد، حمايت آمريکا براي او "تعيين کننده" بوده است.

پکن خواستار خروج فوري ناوهاي آمريکايي از درياي جنوبي شد

به دنبال ورود دو رزمناو آمريکايي به جزاير مورد منازعه در درياي جنوبي چين، نيروي دريايي اين کشور از ناوهاي آمريکايي خواست هر چه سريعتر منطقه را ترک کنند.

به گزارش ايرنا وزارت امور خارجه چين با صدور بيانيه اي اعلام کرد نيروي دريايي اين کشور از واشنگتن خواسته است ناوهاي خود را به بيرون از منطقه هدايت و به اين «اقدامات تحريک‌آميز» خاتمه دهد.

نيروي دريايي آمريکا با هدف آنچه «تضمين دسترسي به اين آب‌راه مستقل» عنواني کرده است دو رزمناو خود را به اين منطقه گسيل داشت.

ايالات متحده درياي جنوبي را از آب‌هاي بين‌المللي مي‌داند و بر حق قانوني کشتي‌ها و زير دريايي‌ هايش در رفت ‌و آمد در اين دريا تاکيد مي‌ورزد و مخالف ساخت تاسيسات دريايي توسط چين در اين آب راهه است.

پمپئو: پوتين در آزمايش موشکي کره شمالي دخيل است!

وزير خارجه آمريکا مدعي است رهبر کره شمالي بعد از ديدار با رئيس جمهوري روسيه به فکر آزمايش موشکي افتاد که انجام شد.

به گزارش مهر، مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا در گفتگو با «سي‎بي‌‏اس» تلاش کرد آزمايش موشکي اخير کره شمالي را به ديدار کيم جونگ اون رهبر اين کشور و ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه، ربط دهد!

وي در اين باره مدعي شد: کره شمالي تحت شديدترين تحريم‌هاي تاريخ خود قرار دارد. شايد اين همان چيزي است که به رئيس کيم اعمال فشار مي‌کند.

پمپئو در ادامه ادعاهاي خود افزود: مي‌بينيد که اين (آزمايش موشکي) درست بعد از سفر وي به روسيه اتفاق افتاد. درست بعد از اينکه با پوتين صحبت کرد؛ تصميم گرفت چنين کاري کند.

البته وي توضيح بيشتري درباره تأثير اين ديدار که روز 5 ارديبهشت در ولادي‌وستوک روسيه انجام شد؛ ارائه نداد.

يک روزنامه عبري‌زبان فاش کرد

80 هزار دلار هزينه رهگيري هر راکت فلسطيني

يک روزنامه عبري‌زبان گزارش داد، هزينه رهگيري و اسقاط هر راکتي که از نوار غزه شليک مي‌شود، حدود 80 هزار دلار است.

به گزارش ايسنا، روزنامه عبري زبان يسرائيل هيوم در گزارشي که منتشر کرد، آورده است: در کنار هزينه بالاي آتشبارها و سامانه‌هاي دفاع موشکي و عملياتي کردن آنها، رهگيري هر راکت فلسطيني‌ها توسط سامانه دفاعي گنبد آهنين حدود 80 هزار دلار است.

طبق گزارش اين روزنامه، اينکه رژيم صهيونيستي از سامانه موشکي ديگري يعني فلاخن داوود يا آرو استفاده کند، هزينه‌هاي مقابله با راکت‌هاي فلسطين را به شدت افزايش مي‌دهد و به بيش از دو ميليون دلار براي هر راکت مي‌رساند.

اين روزنامه عبري زبان در ادامه نوشت، فرايند توليد راکت‌هاي ضد اهداف هوايي در اراضي اشغالي بسيار هزينه‌بر است و به زمان زيادي نياز دارد زيرا توليد آنها به کندي انجام مي‌شود.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

سخنران کليدي

نوريني تيبجاني – سِپرُس

Noureini- Tidjani- Sepros

معاون مديرکل يونسکو

يادداشت هاي کليدي ساليانه

جلسه جامع (عمومي)، سه شنبه، 22 آگست، ساعت 11 تا 12

کمک يونسکو به يازدهمين کنفرانس عمومي

انجمن بين المللي دانشگاه ها ( دوربان، آگست 2000 )

يونسکو

دانشگاه ها – دروازه اي به سوي آينده

سخنراني افتتاحيه يونسکو در پنجاهمين سالگرد انجمن بين المللي دانشگاه ها دوربان 22 تا 25 آگست 2000

ادامه مطالب

احترام به آفريقاي جنوبي

در ايالات متحده آمريکا، ويليام مِري (William and Mary) المامترجفرسون (the alma mater of Jefferson ) برميگردد به 1693 . مؤسسين دانشگاه هاروارد که در سال 1701 شروع کردند ( مرکز قبلي کالج کنکتيکال Connectical )، ودر کانادا، دانشگاه لاوال (Laval)، در سال 1825 تأسيس شده بود .

اگرچه دانشگاه ها اصالتاًَ براي افراد نخبه و تربيت روحانيون اختصاص يافته بود که کليسا احتياج داشت تا تأثير اروپا به عنوان يک عامل تعيين کننده درتوسعه آموزش عالي در مقياس جهاني باشد .

هرمنطقه اي به هريک از ناحيه هاي خود اجازه مي داد تا مشخصات دانشگاه هايش را مشخص کند و براي پيداکردن خط سيرخود اقدام نمايد . همانطور که آبراهام فِلي نِر (Abraham Fleyner) درسال 1930 گفت يک " دانشگاه مبتني بر يک مدل متحدالشکل هرگز قادر نخواهد بود خود را از يک کشور به کشور ديگر پيوند بزند" .

اينکار به خصوص براي ژاپن واقعيت داشت که اولين دانشگاه هايي که درتوکيو (1886)، کيوتو (1897) ايجاد شده بود توسط مدال هاي فرانسوي و آلماني برجسته گردد .

در جهان عرب ، الازهر به عنوان قديمي ترين دانشگاه ها ايجاد شده بود ، اما تنها بين سال هاي 1950 و 1970 بود که فعاليت هاي سطح دانشگاه گسترش يافته بود .

همانطور که درمورد دانشگاه هاي اروپايي و آمريکايي بوده است ، قديمي ترين دانشگاه ها مذهبي بودند تأثير اروپايي ها هم بعداً آمد .

در آفريقا، پيدايش دانشگاه يک پديده نسبتاً جديد است . حتي اگر تيمبو کتو1 (Timbuo catoo)در امپراتوري مالي درسال 1100 به عنوان يک مرکز مهم دانشي و مذهبي محل ارجاع بوده است، در دهه 1960 تنها چند مؤسسه مدرن يادگيري عالي؛ نه مؤسسه در آفريقاي غربي، يک مؤسسه در آفريقاي شرقي و دو مؤسسه در آفريقاي جنوبي ( به استثناي کشور آفريقاي جنوبي )، وجود داشته است .

اين مؤسسات با الهام از مدل انگليسي يا فرانسوي به صورت شبه منطقه اي (ناحيه اي) بودند.

اين دوره دوره طلايي سيستم دانشگاهي بود. دانشگاه ها صاحبان دانش بودند و در ميانه آن دوره دانشمندان مشهوري داشته اند. آنها کمک هاي بزرگي به علم وفرهنگ برخي از مردمان آنجا کردند از جمله در اِ راسموس (Erasmus)، جوامع آکادميک به وجود آمده وتأثير آنها با توجه به تعداد کم آنها تصاعدي بود . بنابراين معمول بود که برخي ازمردم نوشتند که دانشگاه بوته آهنگري (امتحان سخت) اروپا بود .

1. يک شهري در مالي مرکزي نزديک رودخانه نيجر شمال شرقي باماکو در قرن يازدهم توسط تورِگ (tuoreg) تأسيس شده است، که يک مرکز مهم تجاري شد(اساساً براي طلا و نمک) ويک مرکز يادگيري اسلامي تا قرن چهاردهم. تيمبوکتو درسال 1591 توسط مهاجمين مراکش غارت شد ودرسال 1894 به دست فرانسوي ها افتاد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته