جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6106

براي نيمسال اول سال آينده؛
آغاز پذيرش بدون کنکور کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد


جزئيات ثبت‌نام نقل‌ و انتقال دانشجويان علوم پزشکي


خبر


يادداشت


ميز خبر


 براي نيمسال اول سال آينده؛
 آغاز پذيرش بدون کنکور کارشناسي ناپيوسته دانشگاه آزاد 

 پذيرش براساس سوابق تحصيلي در مقطع کارشناسي ناپيوسته نيمسال اول سال تحصيلي 99-98 دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شد.به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي در مقطع کارشناسي ناپيوسته نيمسال اول سال تحصيلي 99-98 دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شد.تمامي متقاضيان مي‌توانند تا روز چهارشنبه (6 شهريور 98) با مراجعه به سامانه اين مرکز به نشاني azmoon.org ابتدا دفترچه راهنماي ثبت نام را دريافت و پس از مطالعه و کسب آگاهي‌هاي کامل در خصوص انتخاب رشته، در صورت تمايل و داشتن شرايط، بعد از تهيه کارت اعتباري، نسبت به ثبت نام در يک رشته و حداکثر 20 محل در سامانه اقدام کنند.

تمامي متقاضيان دوره کارشناسي ناپيوسته با دارا بودن مدرک کارداني (پيوسته و ناپيوسته) و کارداني دانشگاه علمي کاربردي مي‌توانند در هر رشته‌اي در دوره مذکور ثبت نام کنند.لازم به ذکر است گزينش نهايي داوطلبان بر اساس اولويت معدل کل دوره کارداني (فوق ديپلم) و برحسب کد رشته انتخابي داوطلب در فرم ثبت‌نام اينترنتي صورت خواهد گرفت.

متقاضيان دوره کارشناسي ناپيوسته که در رشته غير متجانس با مقطع کارداني پذيرفته مي‌شوند، لازم است با نظر گروه آموزشي مربوطه دروس پيش نياز يا جبراني رشته قبولي را در واحد دانشگاهي محل پذيرش بگذرانند.

نظر به اينکه پذيرش داوطلبان در اين مرحله بر اساس معدل کل دوره کارداني (فوق ديپلم) انجام مي‌گيرد، لذا ترتيب تقدم و تاخر کد رشته محل‌هاي انتخابي توسط داوطلب هيچگونه تأثير و يا امتيازي در پذيرش نخواهد داشت و اولويت صرفاً براساس علايق داوطلب مي‌باشد.براساس ضوابط و مصوبات مربوط، هر داوطلب مي‌تواند براساس شرايط خود، متقاضي يکي از سهميه‌هاي مصوب مندرج در دفترچه راهنما شود.داوطلبان بايستي معدل کل مقطع کارداني خود را دقيقاً مطابق معدل مندرج در مدرک فارغ التحصيلي درج نمايند، چرا که در صورت مغايرت اعلامي با معدل مندرج در مدرک فارغ التحصيلي از ثبت نام و ادامه تحصيل فرد جلوگيري خواهد شد و قبولي آنها لغو مي‌گردد.

مسئوليت ناشي از عدم رعايت دقيق ضوابط و شرايط اعلام شده در دفترچه راهنماي ثبت نام براي هر رشته تحصيلي به عهده داوطلب است و موضوع خلاف يا عدم رعايت ضوابط و شرايط (سهوي يا عمدي) حتي پس از قبولي فرد در اين مرحله پذيرش و يا هر مرحله از تحصيل مشخص شود قبولي وي در دانشگاه «کان لم يکن» تلقي و از ادامه تحصيل او ممانعت به عمل مي‌آيد.


 جزئيات ثبت‌نام نقل‌ و انتقال دانشجويان علوم پزشکي 

 فرصت ثبت نام درخواست انتقال و ميهماني دانشجويان دانشگاه‌هاي علوم پزشکي دانشجويان آغاز شد.

به گزارش موج، بر اساس جدول زمانبندي سامانه انتقال و ميهماني دانشجويان علوم پزشکي کشور براي نيمسال اول 99- 98، ثبت نام دانشجويان متقاضي در دانشگاه‌هاي مبدا و بارگذاري مدارک لازم تا 15 خرداد انجام مي‌گيرد و زمان ثبت نام دانشجويان از تاريخ 16 تا 26 خردادماه خواهد بود.نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان دانشگاههاي علوم پزشکي براي نيمسال اول 99-98 بر اساس سامانه نقل و انتقال انجام مي‌شود و ثبت درخواست، رسيدگي و پاسخگويي به تقاضا‌هاي انتقال و ميهماني دانشجويان تنها دربازه زماني مشخص شده انجام مي‌گيرد و دانشجويان متقاضي تنها در صورت ثبت تقاضا در سامانه مي‌توانند درخواست نقل و انتقال و مهماني خود را پيگيري کنند.همچنين مهلت بررسي مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مبدا و ويرايش آن توسط دانشجو از 27 خرداد تا 27 تيرماه خواهد بود و فرصت رسيدگي و اعلام نتيجه توسط دانشگاه مبدا از تاريخ 28 تيرماه تا 7 مرداد است.مهلت بررسي مدارک و اعلام نقص توسط دانشگاه مقصد و ويرايش توسط دانشجو نيز 8 مرداد تا 7 شهريور خواهد بود.


 خبر 

 تمديد مهلت ثبت نام آزمون کارداني به کارشناسي

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور از تمديد مهلت ثبت‌نام براي شرکت در آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 1398 تا روز شنبه 21 ارديبهشت ماه جاري خبر داد.

دکتر حسين توکلي در گفت‌وگو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب به تشريح جزئيات ثبت نام در آزمون کارداني به کارشناسي اشاره و اظهار کرد: ثبت نام براي شرکت در آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 1398 که از روز سه شنبه 10 ارديبهشت از طريق مراجعه به سايت سازمان سنجش آموزش کشور آغاز شده، تا ساعت 24 روز شنبه 21 ارديبهشت ماه سال جاري تمديد شد و ظرفيت پذيرش در اين آزمون بيش از 264 هزار داوطلب است.

وي در ادامه گفت: تمام داوطلبان متقاضي که واجد شرايط شرکت در اين آزمون هستند، مي‌توانند با مطالعه دفترچه راهنماي آزمون و انتخاب رشته که همزمان با ثبت نام بر روي سايت سنجش آموزش کشور قرار گرفته، در اين آزمون ثبت نام کنند. همچنين پذيرش دانشجو در 66 کد رشته‌هاي امتحاني کارداني به کارشناسي صورت مي‌گيرد که پذيرش در 50 کد رشته بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصيلي معدل کل مقطع کارداني و پذيرش در 16 کد رشته بر اساس آزمون صورت مي‌گيرد.

مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در خصوص زمان توزيع کارت ورود به جلسه آزمون فوق نيز گفت: داوطلبان از روز سه‌شنبه 8 مرداد تا روز پنجشنبه 10 مرداد با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش مي‌توانند نسبت به تهيه کارت ورود به جلسه آزمون و برگه راهنماي شرکت در آزمون اقدام کنند و اين آزمون روز جمعه 11 مرداد برگزار مي‌شود.

مرکز سنجش و پذيرش اعلام کرد:

زمان آزمون «اي پي تي» دانشگاه آزاد تغيير کرد

زمان برگزاري آزمون زبان انگليسي «اي پي تي» نوبت خردادماه دانشگاه آزاد اسلامي به دليل همزماني با آزمون کارشناسي ارشد سال 98 تغيير کرد.

به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، آزمون EPT نوبت خرداد دانشگاه آزاد اسلامي به دليل همزماني با آزمون کارشناسي ارشد سال 98 سازمان سنجش آموزش کشور از تاريخ 24 خرداد به تاريخ 31 خرداد تغيير يافت.

پيش از اين قرار بود اين آزمون در 24 خردادماه 98 برگزار شود و با توجه به تغيير زمان آزمون کارشناسي ارشد سال 98 به دليل وقوع سيل در برخي مناطق کشور، اين تاريخ تغيير کرد.

رئيس دانشگاه شريف:

نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه شريف يک به 17 مي شود

رئيس دانشگاه صنعتي شريف گفت: براساس سياست دانشگاه ظرفيت دانشجويان اين دانشگاه افزايش نمي‎يابد و تلاش ميکنيم نسبت استاد به دانشجو يک به 17 شود.محمود فتوحي در گفتگو با مهر با اشاره به نسبت استاد به دانشجو در دانشگاه صنعتي شريف گفت:بر اساس برنامه راهبردي که براي دانشگاه صنعتي شريف تا سال 1404 تعريف شده است، پيگير اين موضوع هستيم که نسبت استاد به دانشجو را يک به 17 برسانيم.

وي ادامه داد: در حال حاضر نسبت استاد به دانشجو يک به 23 است و بر اساس بررسي‌هايي که صورت گرفته با تعداد اساتيدي که بازنشست خواهند شد و اساتيدي که استخدام مي‌شوند، اگر در سال 30 نفر استاد استخدام کنيم در سال 1404 به آن عدد هدف خواهيم رسيد.

رئيس دانشگاه صنعتي شريف افزود: مشروط به اينکه تعداد دانشجويان دانشگاه را در همين تعداد نگاه داريم.سياست دانشگاه صنعتي شريف است که تعداد دانشجويان دانشگاه که چيزي حدود 12 هزار نفر است را تغيير ندهد.

ارزيابي صلاحيت دانشگاه‌ها براي پذيرش دانشجوي دکتري

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم از بازنگري وضعيت دانشگاه‌هايي که دوره دکتري دارند، خبر داد و گفت:از مهرسال جاري هيأت‌هاي چهار نفره‌اي به منظور ارزيابي وضعيت دوره‌هاي دکتري دانشگاه‌ها به اين مراکز اعزام خواهند شد.

دکتر محمدرضا آهنچيان در گفت‌وگو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب از بازنگري وضعيت دانشگاه‌ها در زمينه پذيرش دانشجويان دوره دکتري خبر داد و اظهار کرد: هيأت نظارت چهار نفره‌اي مرکب از اعضاي کارگروه‌هاي تخصصي و هيأت‌هاي نظارت استاني با ارزيابي کيفيت دوره‌هاي دکتري دانشگاه‌ها، وضع کيفي اين مراکز براي پذيرش دانشجوي دکتري را با بهره‌برداري از شاخص‌ها و قالب‌هاي مشخصي بررسي خواهند کرد.بر اين اساس فقط فعاليت دانشگاه‌ها و مراکزي که امتيازات لازم را داشته باشند، در پذيرش دانشجويان دکتري ادامه خواهد يافت.

وي همچنين خاطرنشان کرد: بر اساس ارزيابي‌هاي فوق، مجوز پذيرش دانشجوي دکتري براي دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالي که شرايط لازم را کسب نکنند، پس از تصويب شوراي گسترش و برنامه‌ريزي لغو مي‌شود.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم تاکيد کرد: هيأت‌ها و کارگروه‌هاي لازم براي بررسي وضعيت دانشگاه‌هايي که دوره دکتري دارند در وزارت علوم تشکيل مي‌شود و اميدواريم از مهرماه سال جاري اولين اعزام‌ها براي بررسي وضع کيفي دانشگاه‌ها به منظور پذيرش دانشجو در دوره دکتري آغاز شود.دکتر آهنچيان تاکيد کرد: بر اساس آئين‌نامه، هر دوره دکتري راه‌اندازي شده در دانشگاه‌ها حداقل هر سه و حداکثر پنج سال يک‌بار مورد ارزيابي قرار مي‌گيرد، بنابراين ارزيابي‌هاي فعلي براي دوره‌هاي دکتري براي پذيرش‌هاي سه سال قبل صورت مي‌گيرد و به اين ترتيب دانشگاه‌هايي که در سال 1397 دوره دکتري راه‌اندازي کرده‌اند در اين دوره ارزيابي نمي‌شوند.مديرکل دفتر برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم تصريح کرد: تاکنون ارزيابي وضع کيفي دوره‌هاي دکتري دانشگاه‌ها با جديت صورت نمي‌گرفت و يا در صورت احراز نبودن شرايط پذيرش دانشجو، مجوزي لغو نمي‌شد اما با اين برنامه، مجوز دانشگاه‌هايي که امتياز لازم براي تداوم پذيرش دانشجوي دکتري نداشته باشند لغو خواهد شد.


 يادداشت 

 معتبرترين دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«ماساچوست (MIT)»

تهيه و تنظيم: مريم اخوان صالح

دانشگاه ماساچوست (MIT)؛ دانشگاهي معتبر و يكي از برترين مراكز تحقيقاتي در دنيا است كه در شهر كمبريج در ايالت ماساچوست آمريكا واقع شده است.

دانشگاه MIT در سال 1861 توسط شخصي به نام «بارتون راجرز» تاسيس شد.

اين دانشگاه داراي چند دانشكده از جمله: معماري و نقشه كشي، مهندسي، علوم انساني، هنر و علوم اجتماعي و 31 دپارتمان آموزشي در رشته هاي گوناگون مي‎باشد.

معروف‎ترين رشته ها در اين دانشگاه، رشته هايي چون مهندسي برق، هوافضا و علوم رايانه است و همچنين رشته هايي چون تاريخ، زبان‌شناسي، ادبيات، موسيقي، مديريت، اقتصاد و بيولوژي نيز درMIT تدريس مي‎شود.

دانش آموختگان اين دانشگاه تا به حال 80 بار در رشته‌هاي مختلف علمي موفق به دريافت جايزه جهاني نوبل شده اند و تا کنون 47 مدال ملي آمريکا به پژوهشگران اين دانشگاه اختصاص يافته است.

اين دانشگاه تاكنون در كليه شاخص هاي مورد بررسي نمره كامل 100 از 100 را كسب نموده است.

مدارک ارائه شده توسط دانشگاه MIT از کارشناسي تا دکتراي تخصصي است.


 ميز خبر 

 ابطحي:

تأسيس اولين مرکز رشد در دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران

رئيس دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران، گفت: مجوز تأسيس اولين مرکز رشد در دانشگاه علوم پزشکي آزاد تهران را به تازگي دريافت کرديم که با توسعه اين مرکز و ايجاد شرکت‌‌هاي دانش بنيان در زمينه توليد و تجهيزات پزشکي کشور قدم برمي‌داريم.

سيد علي ابطحي، رئيس دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران در گفت‌و‌گو با ايسکانيوز، درباره نقش دانشگاه‌ها در رونق توليد، فعاليت بخش علوم پزشکي دانشگاه آزاد در تحقق اين امر و ساخت توليدات داخل پزشکي گفت: دانشگاه به عنوان پايگاه مهم علمي کشور، نقشي تعيين‌کننده در رونق توليد و گسترش علم دارد؛ بنابراين استفاده صحيح از دانش حاکم در مراکز آموزش عالي کشور، عاملي مهم در خودکفايي ملي است. اين امر در زمينه علوم پزشکي و توليد داروها، تجهيزات پزشکي در داخل با توجه به نياز و ضرورتي که براي مردم دارد به وضوح ديده مي‌شود.

وي افزود: در حال حاضر، مجوز تاسيس اولين مرکز رشد در دانشگاه علوم پزشکي آزاد تهران را به تازگي دريافت کرديم که با توسعه اين مرکز و ايجاد شرکت‌‌هاي دانش بنيان در زمينه توليد و تجهيزات پزشکي کشور قدم برمي‌داريم. اگر بتوانيم در بدنه دانشگاه‌هاي کشور در زمينه توليد امور لازم و مهمي چون پزشکي گام برداريم بدون شک، علاوه بر صرفه‌جويي در مصرف ارز در تامين بسياري از امور درماني و پزشکي هم خودکفا خواهيم شد.

ابطحي در زمينه توليد تجهيزات پزشکي در واحدهاي مختلف دانشگاه آزاد، خاطر نشان کرد: در زمينه توليد و تجهيزات پزشکي واحدهاي نجف آباد و شهررضا دستاوردهاي بسياري از جمله ساخت تخت بيمارستاني انجام شده و اين محصول به مرحله توليد و تجاري سازي هم رسيده است. بسياري از واحدهاي دانشگاه آزاد در زمينه توليد محصولات پزشکي و درماني و گياهان دارويي ورود کردند. اولين فن‌بازار تجهيزات پزشکي دانشگاه آزاد اسلامي17 آذرماه سال 97 برگزار شد.

وي در پايان درباره جذب دانشجو به واحد علوم پزشکي تهران، گفت: در حال حاضر، 200 دانشجوي خارجي در دانشگاه علوم پزشکي تهران داريم و درصدديم تا رايزني‌هايي در زمينه تبادل دانشجو و استاد با کشورهاي همسايه داشته باشيم. در آينده نه چندان دور اين تعداد افزايش چشمگيري خواهد داشت. جذب دانشجوي خارجي به کشور موجب ارزآوري و افزايش درآمد شده و منجر به تبادلات علمي مناسب با ديگر کشورها خواهد شد.

افزايش وام دانشجويي سه مقطع دانشگاه پيام نور

معاون اداري ، مالي و عمراني دانشگاه پيام نور گفت: افزايش شهريه اين دانشگاه در سال تحصيلي 97-98 از 15 درصد به 10 درصد کاهش يافت و وام دانشجويي در 3 مقطع تحصيلي افزايش يافته است.حسن عليزاده معاون اداري، مالي و عمراني دانشگاه پيام نور در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اينکه شهريه اين دانشگاه در سال تحصيلي 97-98 از 15 درصد با موافقت هيئت رئيسه به 10 درصد کاهش يافته است، گفت: دانشجويان دانشگاه پيام نور در سال تحصيلي97-98 نه تنها نسبت به ديگر دانشگاه ها شهريه کمتري خواهند داشت بلکه وام دانشجويي براي هر 3 مقطع تحصيلي افزايش يافته است.عليزاده درباره سقف پرداختي وام دانشجويي براي 3 مقطع تحصيلي اضافه کرد:با برنامه ريزي و همچنين در نظر گرفتن ميزان نسبي شهريه در مقاطع مختلف سقف تسهيلات براي دوره کارشناسي 800 هزار تومان، دوره کارشناسي ارشد 2 ميليون و پانصد هزار تومان و مقطع دکتري 5 ميليون تومان است.وي افزود:دانشجويان براي دريافت تسهيلات نياز به يک ضامن معتبر دارند، البته در صورت نياز مي توانند حساب مربوط به محل يارانه خود را به عنوان ضامن به بانک ارائه دهند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته