جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6106

رئيس مجلس:
مجلس مخالف افزايش قيمت بنزين است


واکنش زنگنه به دستگيري سخنگوي شرکت پالايش و پخش


معادلات انرژي


ميز خبر


 رئيس مجلس:
 مجلس مخالف افزايش قيمت بنزين است 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي گفت: مجلس مخالف افزايش قيمت بنزين به خاطر قاچاق سوخت از کشور است.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي در نشست علني مجلس شوراي اسلامي، در تشريح نشست غيرعلني مجلس گفت: در نشست موضوع سهميه بندي بنزين و افزايش قيمت آن مورد بحث و بررسي قرار گرفت از اين رو مجلس مخالف افزايش قيمت بنزين به خاطر قاچاق سوخت از کشور است. اکثر نمايندگان معتقدند براي کاهش قاچاق سوخت از کشور، نظام سهميه‌بندي سوخت احيا شود.

رئيس مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: در شرايط کنوني موثرترين راهکار‌ها براي کاهش مصرف سوخت، استفاده فراگير از سوخت CNG در شبکه حمل و نقل عمومي و خصوصي است و اين موضوع جزء مطالب و پيشنهادات نمايندگان در جلسه غيرعلني مجلس بود از اين رو وزارت نفت بايد از اين مسئله حمايت کند.

قيمت بنزين هزار تومان باقي ماند

در همين رابطه ،سخنگوي هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي گفت: به منظور جلوگيري از قاچاق سوخت بنزين همان ليتري هرازتومان باقي ماند.

بهروز نعمتي در حاشيه جلسه علني مجلس شوراي اسلامي درباره جلسه غير علني درخصوص مديريت سوخت، گفت:بنا بر مذاکرات صورت گرفته از سوي دولت و نمايندگان دولت مقرر شد کارت‌هاي سوخت بدون سهميه‌بندي و با قيمت فعلي هر ليتر هزار تومان به منظور جلوگيري از قاچاق سوخت احيا شود.

سخنگوي هيأت رئيسه مجلس شوراي اسلامي ادامه داد: اين نشست غير‌علني مجلس در واقع يک نشست غيرمشترک مجلس و دولت براي ساماندهي سوخت بود که نمايندگان دولت از جمله وزير کشور و رئيس سازمان برنامه و بودجه حضور يافتند.

تصميم مجلس و دولت براي احياي کارت سوخت

براساس تصميم نمايندگان مجلس شوراي اسلامي و برخي وزراي دولت در جلسه‌ غيرعلني پارلمان مقرر شد که کارت سوخت احيا شود.

سيدجواد ابطحي نماينده مردم خميني‌شهر در مجلس شوراي اسلامي با اشاره به جزئياتي از جلسه غيرعلني که پيش از جلسه علني برگزار شد، گفت: در اين جلسه موضوع قيمت بنزين، مديريت مصرف سوخت و نيز اصلاح ساختار بودجه‌هاي سنواتي مورد بررسي قرار گرفت.

وي افزود: در جلسه غيرعلني مجلس که وزراي اقتصاد، نفت و کشور و نيز رئيس سازمان برنامه و بودجه حضور داشتند، وضعيت قيمت بنزين و همين‌طور سهميه‌بندي آن بررسي و مقرر شد که کارت سوخت براي جلوگيري از قاچاق، مجدداً احيا شود اما قيمت بنزين فعلاً تغيير نکند.

نماينده مردم خميني‌شهر در مجلس تصريح کرد: در اين جلسه آقاي لاريجاني گفت که تغيير در قيمت بنزين بايد پس از اصلاح ساختار بودجه انجام شود.

ابطحي ادامه داد: آقاي لاريجاني در بخش ديگري از اين جلسه گفت که بايد براي جلوگيري از مصرف بي‌رويه بنزين، جايگاه‌هاي سوخت CNG تقويت و به‌روزرساني شود.وي با اشاره به بخشي از اظهارات زنگنه وزير نفت، گفت: آقاي زنگنه نيز در اين جلسه گفت که مجلس هر تصميمي راجع‌به قيمت و نحوه عرضه بنزين بگيرد، دولت آن را اجرا مي‌کند.


 واکنش زنگنه به دستگيري سخنگوي شرکت پالايش و پخش 

 وزير نفت درباره خبر دستگيري زيبا اسماعيلي در ارتباط با اعلام خبر سهميه‌بندي بنزين به دو خبرگزاري گفت: علاوه بر وي چندين نفر در اين رابطه بازداشت شده‌اند.

بيژن زنگنه وزير نفت در گفت‌وگو با تسنيم، در پاسخ به اين سؤال که "آيا اقدام اخير سخنگوي شرکت پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي در مصاحبه با خبرگزاري‌ها و اعلام خبر سهميه‌بندي بنزين اقدامي خودسرانه بوده است که منجر به بازداشت وي شده؟" گفت: من نمي‌دانم که اصلاً علت بازداشت ايشان چه بوده است.

وي در پاسخ به اين سؤال که "آيا علت را از مسئولان قضايي جويا نشده‌ايد؟"، ادامه داد: وقتي مقام قضايي براي بازداشت شخصي اقدام مي‌کند، ما قانوناً نمي‌توانيم از او درباره اين بازداشت توضيح بخواهيم. البته تنها ايشان نيست در اين ارتباط بازداشت شده و چندين نفر ديگر در اين رابطه بازداشت شده‌اند.

زنگنه در واکنش به اين سؤال که برخي‌‌ رسانه‌ها معتقدند که علت بازداشت خانم اسماعيلي، مصاحبه با خبرگزاري‌هاي تسنيم و فارس و درخواست از اين دو خبرگزاري براي انتشار خبر رسمي سهميه‌بندي بنزين بوده، تصريح کرد: سهميه‌بندي بنزين اصلاً رسميت‌ نداشته و به‌طور کلي در وزارت نفت تصميمي در اين رابطه گرفته نشده است.

وزير نفت همچنين در پاسخ به سؤال ديگري مبني بر اينکه "اگر اثبات شود که خانم اسماعيلي خبر سهميه‌بندي بنزين را به خبرگزاري‌ها داده، آيا از سوي شما با وي برخورد صورت مي‌گيرد؟" گفت: بله، اگر اثبات شود، برخورد مي‌کنيم.


 معادلات انرژي 

 نماينده سابق ايران در اوپک:

دفاع از منافع اعضا در برابر تحريم جزو وظايف اوپک است

نماينده سابق ايران در اوپک گفت: فلسفه وجودي تشکيل سازمان اوپک اين است که از منافع اعضاي خود حمايت و همين طور در بازار نفت ثبات را برقرار سازد.به گزارش تسنيم، محمدعلي خطيبي افزود: وقتي دو عضو اوپک يعني ايران و ونزوئلا دچار تحريم شدند جزء وظايف اوپک است که از اعضاي خود در برابر اين تحريم ها حمايت کند.

وي همچنين اظهارداشت: واقع امر اينکه در تحريم هاي قبلي اين موضوع مطرح شد که سازمان از جمهوري اسلامي بايد در برابرتحريم ها حمايت کند واکثريت اعضا هم با نظر ايران موافق بودند.نماينده سابق ايران در اوپک در پاسخ به اين پرسش که سازمان اوپک چه دفاعي مي تواند از ايران و ونزوئلا بعمل آورد، گفت: حداقل کار اينکه اعضاي اوپک يک بيانيه صادر يا قول جايگزيني نفت و همين طور همکاري با تحريم کنندگان را ندهند.

وي همچنين در پاسخ به پرسش ديگري مبني بر اينکه بحث جايگزيني نفت ايران تنها مربوط به اوپک نمي شود حتي غير اوپکي ها هم امکان دارد در اين زمينه با تحريم کنندگان همکاري کنند، افزود: اين حرف درست است اما انتظاري که از اعضاي اوپک مي رود چنين انتظاري از غيراوپکي ها نمي رود.خطيبي بيان داشت: کشورهايي که در يک سازمان گردهم جمع و حول منافع مشترک با يکديگر همکاري مي کنند حداقل انتظار اينکه قول جايگزيني و همکاري به تحريم کنندگان را ندهند واز اعضاي خانواده اوپک به نوعي حمايت کنند که صدور يک بيانيه حداقل کار است.

آتش سوزي خط انتقال نفت اميديه - اهواز

براثر يک حادثه، خط انتقالي نفت اميديه به اهواز دچار آتش سوزي شد.

به گزارش ايلنا ،کيامرث حاجي زاده ، در خصوص اين حادثه اظهار داشت: در حين تعمير اين خط لوله، براثر برخورد يک دستگاه لودر با خط 42 اينچ نفت، آتش سوزي رخ داد.

وي افزود: خوشبختانه اين حادثه تلفات جاني نداشته است.

مديرکل مديريت بحران استانداري خوزستان تصريح کرد: بدين منظور در محل آتش سوزي ستاد مديريت بحران تشکيل و اعضاي مديريت بحران شهرستان در محل حاضر شده و در حال مديريت کار و عمليات مهار آتش سوزي هستند.

حاجي زاده در پايان خاطرنشان کرد: در حال حاضر وضعيت تحت کنترل است، ولي خط انتقال مذکور مسدود شده است.


 ميز خبر  

 مدير پالايشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبي:

سال آينده در فازهاي 4 و 5 تعميرات اساسي نخواهيم داشت

مدير پالايشگاه سوم پارس جنوبي گفت : برنامه ريزي تعميرات سال جاري در فازهاي 4 و 5 به صورتي انجام شده که در سال آينده اين فازها تعميرات اساسي نداشته باشند.

به گزارش ايسنا، محمد شفيع مؤذني با اعلام اين خبر گفت: تعميرات اساسي پالايشگاه سوم با مجموع يک هزار و 146 دستور کار شامل 628 دستور کار اصلاحي و 518 دستور کار پيشگيرانه و با پيش بيني25 روز زمان تعميرات اساسي از 25 فروردين آغاز شده است.

وي تاکيد کرد: در بازه پيش بيني شده تعميرات اساسي، 5 روز از اين زمان براي توقف کامل واحدهاي عملياتي به منظور انجام فعاليت‌هاي قابل انجام، برنامه ريزي شده است.

سرپرست تعميرات پالايشگاه سوم مجتمع گاز پارس جنوبي در ادامه بيان کرد: تعميرات اساسي سال 98 پالايشگاه سوم يک تعميرات اساسي عمده با تمرکز بر فعاليت‌هاي بازرسي و تعميرات فاز 5 (رديف‌هاي سوم و چهارم شيرين سازي گاز) شامل 17 برج، 10 بستر غربال مولکولي، 48 درام و 34 مبدل و غيره مي‌باشد.

جمال رحيمي اظهار داشت: اقدامات و فعاليت‌هاي مهم تعميراتي اين دوره شامل تعويض خطوط مربوط به بخار "ريبويلر" برج، احيا رديف سوم و چهارم با تعويض جنس لوله، تعويض سيني‌هاي برج واحد 114 و تعويض پيچ و مهره‌هاي دودکش واحد 108 است.

اين مقام مسئول خاطرنشان کرد: در راستاي ارتقاي سيستم تأمين برق پالايشگاه و افزايش قابليت اطمينان توليد، پس از وصل برق پشتيبان همکاران تعميرات برق پالايشگاه سوم، با طراحي و پياده سازي سيستم توزيع برق پالايشگاه و در سرويس قرار دادن آن پس از چک‌هاي نهايي، اين امکان جهت وصل برق پشتيبان در هر زمان را ايجاد مي‌کند.

وي افزود: همچنين جهت افزايش اطمينان برق اضطراري 48 ولت پالايشگاه تغييرات سخت افزاري در اين سيستم انجام خواهد شد.

شرکت مجتمع گاز پارس جنوبي بزرگترين شرکت گازي ايراني است، که به عنوان يکي از زيرمجموعه‌هاي شرکت ملي گاز ايران، در زمينه توليد و بهره‌برداري از تأسيسات مستقر در خشکي (فاز 1 تا 24) ميدان گازي پارس جنوبي فعاليت مي‌کند.اين شرکت در سال 1377 تأسيس شده و مسئوليت بهره‌برداري و پالايش ميعانات گازي و گاز طبيعي تمامي فازهاي ميدان گازي پارس جنوبي را بر عهده دارد، همچنين مالکيت و مديريت بر 10 پالايشگاه گازي، در منطقه ويژه اقتصادي انرژي پارس واقع در بندر عسلويه، استان بوشهر را نيز در اختيار دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته