جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6106


اين زولبيا و باميه ها را نخريد


مفيدترين گياهان دارويي براي رفع تشنگي در ماه رمضان


عطاري


خبرپزشكي


 اين زولبيا و باميه ها را نخريد  

 مديرکل امور فرآورده هاي غذايي و آشاميدني سازمان غذا و دارو گفت: جعبه هاي زولبيا و باميه بايد حتما از محل ها و کارخانه هايي تهيه شده باشد که پروانه ساخت از اين سازمان گرفته باشد درغيراينصورت مردم نبايد آنها را بخرند.به گزارش بهداشت نيوز دکتر وحيد مفيد افزود: مردم زمان خريد زولبيا و باميه يا هر شيريني ديگر حتما به آرم سيب سلامت وزارت بهداشت روي جعبه آن دقت کنند، درصورت عدم رويت آن، از قنادي بخواهند که از جعبه هاي داراي مجوز استفاده کند.

وي افزود: متاسفانه بسياري از جعبه هاي شيريني بدون علامت سازمان غذا و دارو عرضه مي شوند؛ اين جعبه ها از کارگاه هاي غيرمجاز به خاطرقيمت پايين تر تهيه مي شوند و اجزاء تشکيل دهنده آن معلوم نيست و ممکن است براي سلامت مضر و خطرناک باشد.وي با يادآوري تشديد نظارت ها بر قنادي ها از سوي وزارت بهداشت در ايام ماه رمضان، گفت: توصيه ما به مردم اين است که هرگونه شيريني به ويژه زولبيا و باميه را از محل هاي معتبر خريداري کنند.مديرکل نظارت برفرآورده هاي غذايي سازمان غذا و دارو از مردم خواست هنگام خريد زولبيا و باميه به رنگ آن توجه داشته باشند و اگر زولبيا و باميه قهوه اي يا کدر شده باشد، امکان وجود ترکيب شيميايي «اکريل آميد» در آنها وجود دارد که اثرات سرطان زا دارد.


 مفيدترين گياهان دارويي براي رفع تشنگي در ماه رمضان 

 يک متخصص داروسازي سنتي با اشاره به افزايش بروز اختلال دهيدراتاسيون بدن در ماه رمضان به علت کاهش آب بدن، اظهار کرد: در طب سنتي ايراني اسلامي گياهاني معرفي شده‌اند که مصرف آنها مي‌تواند در رفع عطش و پيشگيري از بروز اين اختلال در ساعات طولاني عدم مصرف آب موثر باشد. به گزارش بهداشت نيوزبه نقل از ايسنا، دکتر محمد حسين فرزايي با بيان اينکه کاهش قابل توجه آب بدن مي‌تواند موجب بروز اختلالي به نام دهيدراتاسيون شود، اظهار کرد: اين اختلال به معناي کاهش حجم آب بدن بوده که با اختلال در پروسه‌هاي متابوليک بدن همراه است.

وي با بيان اينکه حجم آب مورد نياز بدن در شرايط عادي بوسيله مصرف مايعات و غذا تامين مي‌شود، گفت: در حقيقت در شرايطي که ميزان آب مصرفي انسان به طور معني داري کمتر از حجم آبي باشد که طي پروسه‌هاي فيزيولوژيک بدن مصرف مي‌شود، دهيدراتاسيون رخ مي‌دهد.

اين متخصص داروسازي سنتي خاطرنشان کرد: خوشبختانه بر اساس متون طب سنتي ايراني اسلامي مصرف برخي گياهان دارويي مي‌تواند از بروز اين اختلال جلوگيري کند.

خاکشير، تخم شربتي ،تمبر هندي،خيسانده جو در آب ، مصرف ماء‌الشعير ،برگ و ريشه و تخم کاسني ،دانه‌هاي خرفه و همچنين ريشه آن ، دانه‌ها و ريشه اين گياه مي‌تواند موجب افزايش توان بدن در برابر عطش مفرط و شرايط آب و هوايي گرم و خشک شود.عناب را يکي ديگر از گياهان مفيد در پيشگيري از بروز دهيدراتاسيون در ماه مبارک رمضان عنوان کردو همچنين گل شربت بنفشه و سکنجبين.

اين متخصص داروسازي سنتي در پايان توصيه کرد: افراد در فصول گرم به ويژه در ماه مبارک رمضان از مصرف ادويه‌هايي با مزاج گرم و خشک اجتناب کنند، زيرا مصرف اين ادويه‌جات باعث تشديد دفع آب از بدن شده و متابوليسم بدن را به‌گونه‌اي تغيير مي‌دهند که احتمال بروز دهيدراتاسيون بيشتر شود.


 عطاري 

 
عصاره ريحان مناسب براي آلرژي

تهيه وتنظيم : مهسا خدامراد

ريحان آرامش دهنده اعصاب است و گياهي نشاط آور است. دم کرده 50 گرم ريحان که شيرين شده باشد پس از هر غذا براي معالجه سردردهاي يک طرفه ميگرن و سردردهاي عصبي مفيد است .

حتي استنشاق بوي ريحان له کرده سردردهاي ناشي از سفر را برطرف مي کند.در آن هشت خاصيت است:هضم کننده است، رگ ها و مجاري را باز مي کند، بازدم را خوشبو مي سازد، بدن را بوي خوش مي بخشد، اشتهاآور است، درد را از بدن بيرون مي برد، از جذام در امان مي دارد و چون وارد معده شود درد را به کلّي از بين مي برد.

همچنين روغن ريحان يک ضد التهاب قوي است و مي تواند با پاکسازي بدن از باکتري ويروس با مواد حساسيت زا مبارزه کند و سبب کاهش التهاب، درد و خستگي شود. مطالعات نشان داده است که اين ماده خواص ضد ميکروبي نيز دارد و مي تواند باکتري، مخمر و کپک را ازبين ببرد.

روش درماني آن به اين صورت مي باشد كه به منظور کاهش التهاب شما مي توانيد يک قطره از اين عصاره را به سالاد، سوپ و يا هر غذاي ديگري اضافه کنيد. جهت تقويت سيستم ايمني بايد دو يا سه قطره را با همان ميزان روغن نارگيل رقيق کنيد و مستقيماً آن را روي قفسه سينه، پشت گردن و شقيقه ها قرار دهيد.


 خبرپزشكي 

 راه‌اندازي درمانگاه "ديابت" و "فشار خون" در 1000 بيمارستان کشور

معاون درمان وزارت بهداشت از ايجاد کلينيک و درمانگاه تخصصي فشار خون و ديابت در بيش از 1000 بيمارستان کشور خبر داد و گفت: اگر بيمارستاني اين درمانگاه‌ها را ايجاد نکند، آن را اعتبار بخشي نخواهيم کرد.

دکتر قاسم جان‌بابايي اگر در بيمارستاني ببينيم که اين دو درمانگاه را ندارد، آن را اعتبار بخشي نخواهيم کرد، افزود: اين بخشنامه به تازگي به همه بيمارستان‌ها ابلاغ شده است و اجراي آن برايمان بسيار حائز اهميت است.

بايد توجه کرد ايجاد اين درمانگاه‌ها علاوه بر بيمارستان‌هاي وزارت بهداشت، در بيمارستان‌هاي ارتش، تامين اجتماعي، خصوصي و... هم ضروري است و اگر بيمارستاني اين درمانگاه‌ها را ايجاد نکند، آن را اعتبار بخشي نخواهيم کرد.

دلايل توصيه پزشکان به مصرف روزانه سيب

به گزارش مشرق، از روزگار قديم سيب را ميوهاي بهشتي مي‌دانستند و در روايات مذهبي نيز بر مصرف آن تأکيد شده است.

بر اساس يافته‌هاي پزشکي سيب به‌واسطه ترکيبات خاصش مي‌تواند باعث تنظيم يا از بين رفتن کلسترول‌هاي مضر در بدن، جلوگيري از آلزايمر، کنترل قند خون، کاهش خطر ابتلا به آسم و حتي سم‌زدايي از کبد شود.

سيب به‌واسطه ترکيبات متنوعي همچون ويتامين B2، C و A و مواد معدني مثل آهن، منيزيم، کلسيم و پتاسيم به هضم غذا هم کمک مي‌کند.گفتني است پزشکان مصرف يک سيب در روز را براي همه افراد به‌ويژه خانم‌هاي باردار توصيه مي‌کنند؛ حتي در کتب قديم و طب سنتي اين‌گونه نقل شده است که مصرف روزانه سيب به صورت ناشتا شما را از مراجعه به پزشک بي‌نيازمي‌کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته