جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6109


جابه‌جايي پايتخت؛ يک تصميم استراتژيک

نخستين واکنش رسمي اتحاديه اروپا؛
کاهش تعهدات ايران و مواضع طلبکارانه اروپا

نيروي هوايي آمريکا تائيد کرد:
بمب‌افکن‌هاي بي-52 آمريکا در پايگاهي در قطر فرود آمدند


درخواست واشنگتن از اربيل براي قطع تعامل سياسي و تجاري با ايران


چراغ سبز گوايدو به مداخله نظامي آمريکا در ونزوئلا


خبر


آتش سوزي در بازار تاريخي تبريز


سالگرد پيروزي جبهه متفقين در جنگ دوم جهاني در پاريس


سرمقاله

عراقچي:
کشورهاي غربي به وظيفه خود مقابل مهاجران افغان عمل کنند


قطر: برخي سران کشورهاي عربي رؤياي شکست نظامي ايران را دارند


ترامپ بار ديگر خواهان گفت وگو با ايران شد


ترکيه: تحريم آمريکا عليه ايران به همه منطقه زيان مي رساند

عبدالمهدي خطاب به اروپا:
عراق بخشي از تحريم هاي ضد ايراني نخواهد بود

روسيه:
به ساخت نيروگاه بوشهر ادامه مي دهيم


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 جابه‌جايي پايتخت؛ يک تصميم استراتژيک  

آذر فخري

بعد از بارش‌هاي شديد بهاري و سيلاب‌هايي که در شهر تهران به راه افتاد و البته پيش از آن، به دليل گودبرداري‌ها، برداشت بي‌رويه آب‌هاي زيرزميني و در نتيجه از بين رفتن بافت اسفنجي خاک، تهران در برخي نقاط دچار فرونشست خاک شده و يا احتمال فرونشست‌ها، افزايش پيدا کرده است.

موردي که هم در زمان خشکسالي و با برداشت آب‌هاي زيرزميني بر سر زبان‌ها افتاد و هم بعد از بارش‌ها و شسته شدن خاک. اما به زودي از ذهن‌ها پاک شد و از حتي از خاطره‌ها نيز بيرون رفت!

اما اين مشکل هنوز برجاي خود باقي است. هنوز تهران، مانند بسياري از نقاط کشورمان وارد ترسالي نشده است و سفره‌هاي زيرزميني سيراب نشده‌اند؛ پس خطر فرونشست زمين در نقاط مخالف اين کلانشهر هم‌چنان شهروندان و منازل مسکوني و يا زمين‌هاي کشاورزي را تهديد مي‌کند. کشوراندونزي دقيقا به دليل فرونشست زمين در جاکارتا پايتخت اين کشور، تصميم گرفته است پايتخت را منتقل کند؛ تدبيري پيشگيرانه و به‌موقع که مي‌تواند هم جان و مال مردم را نجات دهد و هم موجب حفظ ساختارهاي صنعتي، اقتصادي، سياسي، آموزشي و هر آن‌چه که به يک پايتخت مرکزيت مي‌بخشد، شود.

به نظر مي‌رسد مسئولان شهري و شهرداري تهران نيز با توجه به اتفاقات اخير در مورد نشست زمين، بايد در پي چاره بوده و از بروز خسارت‌هايي بيش از اين براي مردم و ساختارهاي شهري جلوگيري کنند. در اين زمينه مسلما تصميمات بدون دخالت احساسات و روابط، و استفاده از کارشناسان زمين‌شناسي و شهرسازي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است.


 نخستين واکنش رسمي اتحاديه اروپا؛
 کاهش تعهدات ايران و مواضع طلبکارانه اروپا 

 
بيانيه اتحاديه اروپا و رد ضرب الاجل 60 روزه ايران، نخستين واکنش رسمي اتحاديه اروپا در قبال کاهش تعهدات برجامي ايران است

به گزارش صدا و سيما، در اين بيانيه سه عضو اروپايي برجام با رد هر گونه ضرب الاجل از ايران خواسته اند به طور کامل به برجام پايبند بماند.

درحالي اروپايي ها بازهم براي ايران شرط و شروط گذاشته اند که مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا پس از نشست سران اين اتحاديه در روماني در جمع خبرنگاران اذعان کرد، تاکنون, ما شاهد پايبندي کامل ايران به همه تعهدات مرتبط با هسته اي اش بوده ايم و آژانس بين المللي انرژي اتمي اين مسئله را تاييد کرده است.

سخناني که نشان مي دهد، گويا سياست يکي به ميخ و يکي به نعل زدن اروپايي ها همچنان ادامه دارد در همين حال امانوئل مکرون رئيس جمهور فرانسه اعلام کرده اروپا همچنان از اين توافقنامه حمايت مي کند.اما باز هم از موضعي طلبکارانه، مذاکره درباره موشک هاي ايران را خواستار شده است.


 نيروي هوايي آمريکا تائيد کرد:
  بمب‌افکن‌هاي بي-52 آمريکا در پايگاهي در قطر فرود آمدند 

نيروي هوايي آمريکا تائيد کرد که بمب‌افکن‌هاي بي-52 در پايگاهي هوايي اصلي اين کشور در قطر به زمين نشستند.به گزارش آنا از آسوشيتدپرس، نيروي هوايي آمريکا تائيد کرد که بمب‌افکن‌هاي بي-52 که به ادعاي کاخ سفيد براي برخورد با تهديدات نامشخص ايران به خليج‌فارس اعزام شده بودند در پايگاهي هوايي اصلي اين کشور در قطر به زمين نشستند.تصويرهايي که فرماندهي مرکزي نيروي هوايي آمريکا انتشار داده است نشان مي‌دهند که بمب‌افکن‌هاي بي-52 اچ استراتوفورترس وارد پايگاه هوايي آمريکايي العديد در قطر شده‌اند.


 درخواست واشنگتن از اربيل براي قطع تعامل سياسي و تجاري با ايران 

 يک هيئت از وزارت خارجه آمريکا به منطقه کردستان عراق سفر کرد و به مسئولان اين منطقه گفت که بايد به همکاري اقتصادي و سياسي با تهران پايان دهند.به گزارش فارس، يک هيئت از وزارت خارجه آمريکا به منطقه کردستان عراق سفر و با مسئولان آن ديدار کرد.يک منبع آگاه اعلام کرد که اين هيئت حامل پيامي از سوي «مايک پامپئو» وزير خارجه آمريکا براي «مسعود بارزاني» رهبر حزب دموکراتيک کردستان و رهبران حزب اتحاديه ميهني کردستان بوده است.اين منبع به پايگاه خبري «رأي اليوم» گفت که در اين پيام آمده بود که «کُردها بايد موضع خود را مشخص و تعامل سياسي و تجاري با ايران را متوقف کنند».


  چراغ سبز گوايدو به مداخله نظامي آمريکا در ونزوئلا 

 رهبر مخالفان دولت ونزوئلا مي گويد براي خروج از بحران سياسي اين کشور آماده پذيرش مداخله نظامي آمريکا است.

به گزارش ايلنا به نقل از يورونيوز، «خوان گوايدو» رهبر مخالفان «نيکلاس مادورو» رئيس‌جمهوري ونزوئلا در مصاحبه با روزنامه ايتاليايي «لا استامپا» گفت: «اگر آمريکايي‌ها پيشنهاد مداخله نظامي را مطرح کنند، من احتمالا آن را خواهم پذيرفت.»سخنان خوان گوايدو در حالي مطرح مي شود که دو تن از سياستمداران مخالف نيکلاس مادورو روز پنجشنبه به سفارتخانه‌هاي خارجي در کاراکاس پناهنده شدند.

رهبر مخالفان دولت ونزوئلا مدعي است که دولت اين کشور به دنبال شورش نظامي نافرجام در روز 30 آوريل (10 ارديبهشت) بر شدت سرکوب مخالفان افزوده است.


 خبر 

 پمپئو: دنبال جنگ با ايران نيستيم

وزير خارجه آمريکا در بيانيه‌اي ايران را به انجام اقدامات تحريک‌آميز متهم کرده و گفته هر گونه حمله از سوي ايران با پاسخ مواجه خواهد شد.به گزارش فارس، مايک پمپئو، وزير خارجه آمريکا ايران را به انجام اقدامات تحريک‌آميز متهم کرد.وزير خارجه آمريکا در اين بيانيه که بعد از اتمام جلسه شوراي امنيت ملي آمريکا صادر شده ايران را به «مجموعه‌اي از اقدامات و بيانات تهديدآميز» در هفته‌هاي گذشته متهم کرده است.

وي سپس نوشته است: «پاسخ ايالات متحده و شريکان و متحدان ما روشن بوده است: دنبال جنگ نيستيم، اما سابقه چهل ساله ايران در کشتن سربازان آمريکايي، حمله به تأسيسات آمريکا و گروگان گرفتن آمريکايي‌ها دائماً اين را به ما گوشزد مي‌کند که بايستي از خودمان دفاع کنيم.»

وزير خارجه آمريکا در ادامه اين بيانيه آميخته به ادعا ايران را تهديد کرده هر گونه حمله را پاسخ خواهد داد.وزير خارجه آمريکا گفت: «رژيم مستقر در تهران بايستي اين را درک کند که هر گونه حمله به آمريکا از سوي آنها يا نائبانشان با هر هويتي که باشند با پاسخي فوري و قاطع مواجه خواهد شد.»

پمپئو ادعا کرده است: «ايران نبايد خويشتنداري ما تا بدينجا را اشتباهاً به سست‌عزمي ما تعبير کند.»

جلسه "غيرمعمول" مقامات ارشد کاخ سفيد درباره ايران در مقر سيا

برخي مقامات آمريکايي گزارش داده‌اند که مقامات ارشد ديپلماتيک، اطلاعاتي و نظامي اين کشور جلسه‌اي "غيرمعمول" در مقر سازمان سيا براي گفت‌وگو درباره ايران تشکيل دادند.

به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه اينترنتي شبکه ان‌بي‌سي، طبق گفته شش مقام آمريکايي، جان بولتون، مشاور امنيت ملي آمريکا هفته گذشته با مشاوران ارشد اطلاعاتي، ديپلماتيک و نظامي دولت دونالد ترامپ در مقر سازمان سيا جلسه‌اي غيرمعمول براي گفت‌وگو درباره ايران تشکيل داد.

پنج تن از اين مقامات گفته‌اند که جلسه هفت صبح با حضور جينا هاسپل، رئيس سازمان سيا، پاتريک شاناهان، وزير موقت دفاع، جن جو دانفورد، رئيس ستاد مشترک کارکنان ارتش و مايک پمپئو، وزيرامور خارجه آمريکا تشکيل شد.جلسات امنيت ملي معمولاً در سالن کنفرانس جان‌اف کندي کاخ سفيد تشکيل مي‌شوند و به گفته اين شش مقام آمريکايي و چند تن ديگر از مقامات سابق اين رويدادي بسيار نادر است که مقامات ارشد کاخ سفيد يا اعضاي کابينه دولت در مقر سازمان سيا جلسه‌اي تشکيل دهند.

آمريکا تعرفه کالاهاي چيني را افزايش داد

رئيس‌جمهور آمريکا تعرفه 200 ميليارد دلار کالاي وارداتي از چين را افزايش داده و آن را به 25 درصد رساند.

به گزارش آنا از رويترز، دونالد ترامپ تعرفه 200 ميليارد دلار کالاي وارداتي از چين را افزايش داده و آن را به 25 درصد رساند که باعث شد پکن هم از اقدام متقابل سخن به ميان آورد.

اقدام ترامپ در حالي باعث تنش شده که دو کشور درگير گفتگو در خصوص انعقاد قرارداد تجاري جديد هستند.

وزير بازرگاني چين از تصميم آمريکا ابراز تأسف شديد کرد و قول اقدام متقابل را داد اما توضيح بيشتري نداد.


 آتش سوزي در بازار تاريخي تبريز 


 سالگرد پيروزي جبهه متفقين در جنگ دوم جهاني در پاريس 


 سرمقاله 

وحدت رويه در تصميمات خارجي

حميدرضا عسگري

اساس برجام يک تصميم ملي و راهبردي بود و برجام نه يک تصميم فردي، نه تصميم جناحي و نه تصميم دولتي، بلکه تصميم ملي و تصميم کل نظام بود. از آغاز توافق برجام دشمنان ايران با آن مخالف بودند. يعني تندروهاي آمريکا، صهيونيسم و ارتجاع منطقه؛ همه آنهايي که ضد برجام بودند، ضد ايران بودند و هستند. آمريکا با خروج از برجام و از سرگيري تحريم ها مخالفت علني خود با برجام را اعلام کرد و همچنان نيز بر افزايش فشارها و برچيده شدن باقي مانده برجام اصرار دارد.

اما برجام يک قرارداد برد- برد بود که به موجبش با تعليق فعاليت هاي هسته اي ، زمينه تجارت آزاد براي ايران فراهم شود. گشايش هايي ايجاد شد اما از بخت بد ترامپ رويه ديگري درپيش گرفت. ايران طي اين مدت با خويشتنداري خود و بازگذاشتن پنجره ديپلماسي، سعي کرد تا با حفظ چارچوب برجام بتواند به کمک ديگر طرف ها، خواسته هاي خود را محقق کند. اما آنچه از آن مي توان به عنوان ابرقدرتي آمريکا ياد کرد، مانع از آن شد که اروپا بتواند به طور مجزا براي گره گشايي از مشکلات اقتصادي ايران اقدام کند.

بي بهره ماندن از منافع برجام نهايتا موجب واکنش تهران گرديد و طي اعلام رسمي به طرف هاي برجامي، 60 روز مهلت داده شد تا منافع ايران را تامين کنند، درغير اين صورت اقدامات تعليقي ازسر گرفته خواهد شد. اين موضوع يک اولتيماتوم برجامي قلمداد شد و پاسخي بود به کساني که مدعي بودند ايران جاده يکطرفه برجام را طي کرده و راه بازگشتي ندارد.

اما نکته قابل توجه اعتبار بخشيدن به اين اولتيماتوم برجامي است. دادن هشدار و مهلت به غرب براي تامين خواسته هاي قانوني ايران اگرچه اقدامي به جا و مناسب بود، اما زماني نتيجه خواهد داد که اعتبار کافي را برخوردار باشد. اما متاسفانه همانند زمان اجراي برجام، مخالفان پيامي نامناسب از داخل مخابره مي کنند و به قولي اعتبار تصميم گرفته شده را مي کاهند.

اين رويه از آنجا نشأت مي گيرد که برخي جريان ها خود را جلوتر از عقل جمعي نظام و جامعه مي دانند. آن زمان که برجام امضا شد آن را نپذيرفتند و فرياد خيانت به آرمان ها سردادند، و امروز که ايران با حرکتي عقلاني توپ را به زمين دشمن انداخته، باز خود را جلوتر احساس مي کنند و گزينه هاي سخت تري را تجويز مي کنند که سرانجامش چيزي جز رويارويي مستقيم با دشمنان نيست.

اين درحالي است که اگر وحدت داخلي کشور در اعلام موضع گيري اخير نمايش مناسبي نداشته باشد، طرف هاي غربي با بي اعتنايي به آن زمينه را براي فشار بيشتر فراهم مي کنند. چرا که نبود وحدت رويه در هر حکومتي زمينه را براي طمع ورزي دشمنان فراهم خواهد ساخت.

بايد بپذيريم که کشورمان در وضعيت مناسبي قرار ندارد و اوضاع اقتصادي هر روز فشار بيشتري به جامعه وارد مي سازد. لذا اگر اين توان و مقاومت باقي مانده به خوبي مورد استفاده قرار نگيرد و انرژي کشور به جاي تمرکز به راهگشايي از مشکلات خارجي، صرف اختلافات داخلي گردد مسلماً پيروزي از آن دشمن خواهد شد و اين همه صبر و تحمل مشکلات از سوي مردم به باد خواهد رفت.

آن دسته از جريان هايي که سازشان همواره مخالف آراي عقل جمعي نواخته مي شود، بايد متوجه اين موضوع باشند که درقضيه برجام حق با ايران است و ديگر طرف هاي برجامي تحت فشار افکار عمومي جهان قرار دارند. نبايد اين موقعيت را از دست داد و بي جهت خود را به انزوا کشاند. گزينه هاي سخت همواره در دسترس هستند، اما بايد توجه داشت که اين گزينه ها همواره در آخرين انتخاب ها جاي دارند.

hamidasgari2020@yahoo.com


  عراقچي:
 کشورهاي غربي به وظيفه خود مقابل مهاجران افغان عمل کنند 

 
معاون سياسي وزير امور خارجه گفت: ايران 40 سال است که سخاوتمندانه حق ميهمان نوازي را در مورد مهاجران افغان بجا آورده است اما کشورهاي غربي که مسبب بسياري از مصيبت هاي مردم افغانستان هستند هم بايد به وظيفه خود در اين زمينه عمل کنند.

«سيد عباس عراقچي» در گفت وگو با ايرنا با اظهار تعجب از برخي اظهارنظرها و برداشت هاي غلط از سخنانش در فضاي مجازي اظهارداشت: ‎بحث مهاجرين و پناهندگان يک بحث بين المللي است و مديريت و تامين هزينه هاي مربوط به آن نيز يک مسئوليت بين المللي به شمار مي رود.

‎وي افزود: اين که مردم ايران بر مبناي اعتقادات انساني و اسلامي خود ظرف 40 سال گذشته سخاوتمندانه حق ميهمان نوازي را در مورد پناهندگان و مهاجرين اعم از افغان يا ساير مليت ها به طور کامل به جا آورده و باز هم به جا خواهد آورد يک بحث است، اينکه ساير کشورها و سازمان هاي بين المللي، به خصوص کشورهاي غربي که اتفاقا مسبب بسياري از مصيبت هاي مردم افغانستان هستند هم بايد وظيفه و مسئوليت خود را انجام دهند، يک بحث ديگر است.

معاون سياسي وزير امور خارجه تاکيد کرد: دولت هاي اروپايي بايد سهم خود را در پذيرايي از مهاجرين ادا کنند، حال يا در قالب پرداخت هزينه ها يا با پذيرش بخشي از آنها در کشورهاي خود.

عراقچي اظهار داشت : اين يک مطالبه جدي جمهوري اسلامي است و وزارت امور خارجه سال ها است که آن را از طريق کميسارياي عالي پناهندگان ملل متحد، مقامات اروپايي و دولت افغانستان پيگيري کرده و باز هم به طور جدي پيگيري خواهد کرد.

وي همچنين گفت: بديهي است در شرايط حاضر که تحريم هاي ظالمانه و غيرقانوني دولت آمريکا بدون هيچ توجيه بين المللي بر ايران تحميل شده و آن دولت سعي در محدوديت شديد منابع مالي جمهوري اسلامي دارد، مطالبه گري ملت ايران ابعاد جديدي مي يابد.

معاون سياسي وزير امور خارجه با تاکيد بر اين که جمهوري اسلامي ايران کاملا با مسئوليت هاي اسلامي، انساني و بين المللي خود آشنا بوده و به آنها پايبند است، گفت: موضوع اخراج يا بازگرداندن مهاجرين و پناهندگان به هيچ وجه در دستور کار دولت ايران قرار ندارد اما اين که گزينه هاي جديدي در برابر آنها قرار داده شود امر جداگانه اي است.


 قطر: برخي سران کشورهاي عربي رؤياي شکست نظامي ايران را دارند 

 
فارس :نخست‌وزير و وزير خارجه سابق قطر با اشاره به اينکه برخي کشور‌هاي عربي حاشيه خليج‌فارس رؤياي شکست نظاميايران را در سر دارند، تأکيد کرد که هرگز جنگي بين ايران و آمريکا رخ نخواهد داد. «حمد بن جاسم آل ثاني» وزير خارجه سابق قطر درباره تنش به وجود آمده بين واشنگتن و ايران گفت که هدف آمريکا بازگرداندن ايران به ميز مذاکرات است. وي در صفحه توئيتر خود نوشت: «تنش کنوني در منطقه خليج (فارس) با حمايت برخي کشور‌هاي عضو شوراي همکاري خليج (فارس)، به عقيده من، هرگز به وقوع درگيري نظامي گسترده با ايران منجر نخواهد شد بلکه هدف از آن در درجه نخست بازگرداندن توافق هسته‌اي به مير مذاکرات بين آمريکا و ايران است».وي افزود: «متأسفانه برخي کشور‌هاي عضو شوراي همکاري خليج (فارس) رؤياي وارد آوردن شکست نظامي به ايران را در سر دارند همچنانکه پيش از امضاي برجام نيز همين رؤيا را داشتند، اما همين کشور‌ها در همان زمان پس از امضاي توافقنامه به ناچار اين توافقنامه را ستودند».


 ترامپ بار ديگر خواهان گفت وگو با ايران شد 

 
ايرنا: دونالد ترامپ رئيس جمهوري آمريکا درحالي که شديدترين تحريم ها را عليه مردم ايران اعمال کرده است، خواهان تماس مقام هاي تهران با خود شد.ترامپ در يک کنفرانس خبري در کاخ سفيد از بيان علت اعزام ناوگروه آبراهام لينکلن به خاورميانه امتناع کرد و اظهار داشت: ما اطلاعاتي داريم که شما از آن آگاه نيستيد. اين اطلاعات بسيار تهديدآميز بوده و ما بايد امنيت زيادي در اين کشور و جاهاي ديگر داشته باشيم.ترامپ در کنفرانس خبري خود در پاسخ به اين پرسش که آيا خطر تقابل نظامي با نيروهاي آمريکايي در منطقه وجود دارد، گفت: به نظر من، هميشه مي توان اين را گفت. نمي خواهم بگويم نه. اما اميدوارم که اين اتفاق رخ ندهد.وي گفت: کاري که آنها بايد انجام دهند اين است که با من تماس بگيرند و [به صحبت] بنشينند. ما مي توانيم توافق کنيم، توافقي منصفانه. ما فقط نمي خواهيم که آنها سلاح هسته اي داشته باشند که اين خواسته بسيار زيادي نيست. ما کمک خواهيم کرد که آنها خود را به وضعيت مطلوب برگردانند.


 ترکيه: تحريم آمريکا عليه ايران به همه منطقه زيان مي رساند 

 
خبرگزاري آناتولي: «مولودچاووش اوغلو» وزيرخارجه ترکيه در واکنش به تحريم هاي آمريکا عليه ايران گفت: ايران کشور همسايه ما است و تحريم ها تنها به اين کشور ضرر نمي زند بلکه به همه منطقه زيان خواهد رساند.به گزارش ايرنا به نقل از خبرگزاري آناتولي ترکيه، وزير خارجه ترکيه گفت: تحريم ها فقط به ايران زيان نخواهد رساند بلکه به همه منطقه زيان مي رساند.رئيس جمهوري آمريکا در ادامه رفتارهاي خصمانه با مردم ايران با صدور فرمان اجرايي، بار ديگر تحريم هايي را عليه بخش آهن، فولاد، آلومينيوم و مس ايران اعمال کرد.وي همچنين در خصوص برخي شايعات در خصوص به تعويق افتادن تحويل سامانه ضد موشکي اس 400 از روسيه نيز گفت: هيچ اظهار نظري از سوي ما در خصوص اين موضوع صورت نگرفته است.


 عبدالمهدي خطاب به اروپا:
  عراق بخشي از تحريم هاي ضد ايراني نخواهد بود 

نخست وزير عراق خطاب به سفراي سه کشور اروپايي دربغداد براي چندمين بار موضع کشورش مبني بر اين که بغداد بخشي از نظام تحريم هاي آمريکا عليه ايران نخواهد بود، تکرار کرد.به گزارش ايرنا، عادل عبدالمهدي نخست وزير عراق در ديدار سفيران کشورهاي انگليس، آلمان و فرانسه در بغداد، بار ديگر تاکيد کرد که بغداد بخشي از نظام هاي تحريمي آمريکا عليه ملت ايران نخواهد بود.

در اين ديدار همچنين در خصوص آخرين تحولات منطقه در سايه تنش جاري ميان آمريکا با جمهوري اسلامي ايران بحث و گفت و گوشد.عبدالمهدي خطاب به سفراي اروپايي گفت: تاکيد عراق داشتن روابط و همکاري با همه همسايگان و کشورهاي عربي و منطقه اي و جهان از جمله آمريکا و ايران است.


 روسيه:
 به ساخت نيروگاه بوشهر ادامه مي دهيم 

وزارت امور خارجه روسيه با انتشار بيانيه اي اعلام کرده است که براي ساخت نيروگاه اتمي در بوشهر و انطباق تأسيسات فردو براي اهداف ديگر و پروژه هاي مشترک با ايران آماده است.به گزارش ايرنا از اسپوتنيک، در بيانيه وزارت خارجه روسيه آمده است: «براي همکاري آتي با ايران در چارچوب برجام و همچنين براي پيشبرد ديگر پروژه هاي دوجانبه آماده هستيم.»

« از جمله قصد داريم به کارها در رابطه با تجديد ساختار کارخانه غني سازي سابق اورانيوم فردو به کارخانه توليد ايزوتوپ هاي ثابت و ساخت نيروگاه اتمي «بوشهر» ادامه دهيم».همچنين آلکسي ليخاچف رئيس روس اتم در پاسخ به اين سوال که آيا رويدادهاي اخير پيرامون توافق هسته اي با ايران موسوم به برجام بر طرح هاي اتمي در اين کشور تاثير مي گذارد، اظهار داشت: روسيه همواره به تعهدات خود پايبند است.


 يك نكته از هزاران 

 الزام به رعايت قوانين توسط موتورسواران

مهم‌ترين و بيشترين علت مرگ‌ومير و معلوليت در کشور ما تصادف با وسايل موتوري است؛ وسايل نقليه از انواع اتومبيل‌هاي سنگين و سبک گرفته تا موتورسيکلت.

اما آن‌چه در اين ميان بيشتر تأسف‌برانگيز است، آمار بالاي تصادف با موتورسيکلت است به چند دليل عمده.

اولين و شايد مهم‌ترين علت تصادف و در نتيجه مرگ با موتور، خريد راحت آن توسط جوانان است و استفاده آنان از اين وسيله بدون گواهينامه.

داشتن گواهينامه موتورسواري از آن جهت مهم است که موتورسوار ناچار است براي گرفتن گواهينامه قوانين راهنمايي و رانندگي را مطالعه کرده و با کليات قانون آشنا شود. عدم آشنايي و بي‌توجهي به قوانين راهنمايي و رانندگي دربين موتورسواران چنان فراگير است که گويي که هيچ‌کدام از اين قوانين براي اين افراد نوشته نشده، و به همين دليل در سطح شهرشاهد لايي کشيدن‌ها، سرعت غيرمجاز، خلاف رفتن‌ها، وارد ورود ممنوع شدن‌ها، عدم رعايت چراغ قرمز و استفاده غير مجاز از خطوط ويژه هستيم.

و البته اين نکته را نيز نبايد از نظر دور داشت که ماموران راهنمايي و رانندگي نيز بنا به دليلي نامعلوم کمترين سخت‌گيري را در مورد موتور سيکلت‌ها اعمال مي‌کنند و تقريبا ديده نشده که جلوي راکبين اين وسايط نقليه را هنگام عبور از چراغ قرمز و يا خطوط ويژه بگيرند و اغلب تصادفات شهري هم درست در اين حالت‌ها اتفاق مي‌افتند؛ موتورسوار با عبور از چراغ قرمز و خط ويژه، يک خطر بالقوه براي جان خود و اتومبيل‌هاست. خطر جاني براي خودش زيرا اغلب موتورسواران از يک کلاه ايمني معمولي هم استفاده نمي‌کنند و اين روزها به دلايل اقتصادي و افزايش بيکاري، اغلب مسافرکش‌اند و چند سرنشين را با خود حمل مي‌کنند که همين مسئله ضريب تصادف و مرگ‌ومير را بالا مي‌برد.

تمام اين‌ها را گفتيم که بگوييم آمار پزشکي قانوني در مورد مرگ و مير موتورسواران بسيار نگران کننده است؛ حدود 3 هزار و 745 موتورسوار سال گذشته در حوادث رانندگي کشته شده‌اند. برهمين مبنا معاون اجتماعي پليس راهنمايي و رانندگي تهران بزرگ با واکاوي دلايل بروز تصادفات موتورسيکلت‌سواران، حذف سرويس ادارات، مشکل معابر و غيراستاندارد بودن اغلب آن‌ها، طرح ترافيک و زوج و فرد، مسائل اقتصادي و بيکاري، نبود پيست موتورسواري و ... را در وقوع تصادفات مرگبار موتورسيکلت‌ها موثر توصيف کرده است.

اما به نظر مي‌رسد در اين ميان عدم آشنايي با قوانين راهنمايي‌و‌رانندگي به همان دليل نداشتن گواهينامه رانندگي با موتور و نيز اهمال برخي از ماموران راهنمايي و رانندگي در برخورد با موتورسواران خلاف‌کار و استفاده نکردن از کلاه و حتي لباس ايمني از مهم‌ترين دلايل اين مرگ‌هاي دردناک و يا معلوليت‌هاي دائمي است.


 ميز خبر 

 ظريف: اتحاديه اروپا به تعهداتش عمل کند

محمدجوادظريف وزير امور خارجه ايران در پيامي توئيتري اعلام کرد: اتحاديه اروپا به جاي درخواست از ايران براي پايبندي يکجانبه به برجام به تعهدات خود عمل کند.

به گزارش ايرنا، ظريف در صفحه شخصي در توئيتر نوشت: بيانيه اتحاديه بيانگر اين است که چرا برجام به اينجا رسيده است؛ ايالات متحده يک سال است براي اروپا – و بقيه دنيا - قلدري کرده و اتحاديه اروپا تنها مي تواند ابراز «تاسف» کند.

اتحاديه اروپا به جاي آنکه ازايران بخواهد که به طور يکجانبه به يک توافق چندجانبه پايبند باشد، بايد به تعهدات خود ازجمله عادي سازي مناسبات اقتصادي عمل کند.

مسکو:از همه ميخواهيم به خريد نفت ايران ادامه دهند

وزارت امور خارجه روسيه در بيانيه با محکوم کردن تحريم‌هاي ناعادلانه آمريکا، از همه کشورها خواست تا برخلاف اين تحريم‌ها همچنان به خريد نفت از ايران ادامه دهند.

به گزارش ايسنا، به نقل از اسپوتنيک، در اين بيانيه وزارت امور خارجه روسيه تاکيد کرد: ما از تمامي کشورها مي‌خواهيم روابط اقتصادي خود با ايران از جمله خريد محصولات ايران که نفت و فراورده‌هاي نفتي در اولويت آن قرار دارد را از بين نبرند.در اين بيانيه آمده است: ما مصرانه درخواست داريم که واشنگتن از انجام هر گونه اقدام در ممانعت از ساير کشورها براي همکاري با ايران در زمينه‌هاي اقتصادي، سياسي و عرصه‌هاي ديگر پرهيز کند".

توئيت «جان بولتون» درباره مذاکره با ايران

مشاور امنيت ملي کاخ سفيد درباره مذاکره با ايران به موضع گيري پرداخت.به گزارش مهر، «جان بولتون» مشاور امنيت ملي کاخ سفيد در پيامي توئيتري نوشت: تا زماني که سران حکومت ايران تصميم به تغيير رفتار مخرب، احترام گذاشتن به حقوق مردم ايران و بازگشت به ميز مذاکره نگيرند، ايالات متحده به فشار حداکثري خود ادامه خواهد داد.

آنگلا مرکل:

اروپا خواستار جلوگيري از تشديد تنش بر سر برنامه هسته‌اي ايران است

صدراعظم آلمان گفت که اتحاديه اروپا خواستار جلوگيري از تشديد تنش بر سر مساله هسته‌اي ايران است.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان با اعلام اين‌که اتحاديه اروپا خواستار جلوگيري از تشديد تنش بر سر برنامه هسته‌اي ايران است، گفت که تهران بايد به اين باور برسد که متعهد ماندن به توافق هسته‌اي به نفع خود اين کشور است.

واکنش پاکستان به تنش‌هاي اخير بين ايران و آمريکا

سخنگوي وزارت امور خارجه پاکستان در واکنش به تشديد تنش ميان ايران و آمريکا گفت:ما اين تحولات را رصد مي‌کنيم.به گزارش ايرنا به نقل از رسانه‌هاي پاکستان، «محمد فيصل» در پاسخ به پرسش خبرنگاران اظهار داشت: اسلام آباد از نزديک تنش‌ها بين تهران و واشنگتن را رصد مي‌کند.

وي در واکنش به تشديد تنش‌ها در خاورميانه و اعزام ناو هواپيمابر آبراهام لينکلن به خليج فارس گفت که اسلام آباد بر حل مسالمت آميز مسائل از طريق مذاکرات تاکيد دارد.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي،22 تا 25 آگست 2000

سخنران کليدي

نوريني تيبجاني – سِپرُس

Noureini- Tidjani- Sepros

معاون مديرکل يونسکو

يادداشت هاي کليدي ساليانه

جلسه جامع (عمومي)، سه شنبه، 22 آگست، ساعت 11 تا 12

کمک يونسکو به يازدهمين کنفرانس عمومي

انجمن بين المللي دانشگاه ها ( دوربان، آگست 2000 )

يونسکو

دانشگاه ها – دروازه اي به سوي آينده

سخنراني افتتاحيه يونسکو در پنجاهمين سالگرد انجمن بين المللي دانشگاه ها دوربان 22 تا 25 آگست 2000

ادامه مطالب

آيا آموزش عالي يک بازار است؟

در طول يک دوره اي ازسال ها، تعليم وتربيت يک بازار عظيمي شده بود که دانشجو در آن تنها و به طور ساده يک مشتري بود . اگر تعليم وتربيت بازاربشود، اين عمل مشکل کيفيت را افزايش خواهد داد، کيفيت تدريس، کيفيت برنامه هاي آکادميک، کيفيت مديريت مؤسسات. دراين صورت اولويت به نقش اقتصادي دانشگاه براي رقابت بين ارائه دهندگان تعليم وتربيت داده شده است. لذا دانشگاه ها درتغيير خودشان به کارخانه هاي دانش و بنگاه هاي توزيع فارغ التحصيلان، در معرض خطرات بزرگي قرار ميگيرند. دانشگاه دراين صورت نقش اخلاقي ومهم خود را در جامعه، به خاطر توسعه روح تحليل و انعکاس در بخش دانشجويي، رها مي کند.

براي وظيفه پژوهشي دانشگاه – که با تعليم و تربيت تفکيک ناپذير است، چه اتفاقي خواهد افتاد؟

براي نقش دانشگاه به عنوان يک عامل برهم افزايي اجتماعي چه اتفاقي خواهد افتاد؟

کارکرد پژوهش

بگذار به وظيفه پژوهش برگرديم که يکي از ارکان دانشگاه باقي مي ماند.

آزمايشگاه هاي پژوهشي جايگاه آکادمي هاي دوره رُنسانس قرن نوزدهم را گرفته است، که اختصاص به دانش محض و پژوهش بنيادي با استاندارد خودشان داشت : که دانش براي دانش است . در حاليکه دومي (پژوهش بنيادي) از فنآوري ها که با آن خيلي مرتبط شده اند تفکيک ناپذير است .

در زمينه جهاني شدن اقتصاد سرمايه گذاري و فن آوري ، پژوهش علمي، بيش از هميشه، فن آوري را دربرگرفته و توسط منطق اقتصادي و مالي اندازه گيري شده است. در نتيجه، متخصصين کمتر تمايل به تحليل مفاهيم فعاليت هايشان داشته اند، بلکه آنها بيشتر روي پيشرفت فن آوري خودشان متمرکز مي شوند.

دانشگاه به تدريج متوجه اطلاعات و فن آوري هاي ارتباطات جديد شده است. اينترنت به يک احساس از مشارکت در هوش دسته جمعي کمک مي کند. اين فن آوري به توسعه مشارکت در دموکراسي ازطريق کاربرد سيستم هاي شبکه ارتباطات کمک مي نمايد. در دانشگاه، اين يک راه جديد از فروبردن خود در زمان حاضر در بحث دموکراتيک است.

همانطور که جوئل دي رسنِي( Joel de Rosnay) گفته است، ابزارها و سيستم هاي ارتباطات اين امکان را به وجود مي آورد که اطلاعات را از پايه يک سازمان به سطح تصميم گيرندگان بالا ببرد. گرچه، وجود واسطه ها در فرآيند بالابردن اطلاعات ضروري است.

دانشگاه ها و پژوهشگران هم يک نقش قاطعي در ارزيابي فرصت ها و تهديد ها بازي مي کنند که از تصميمات و استراتژي هاي اتخاذ شده توسط فن آوري هاي پيشرفته به دست آمده است که به مفهوم، پياده کردن و مديريت رياست هاي علمي و فن آوري است و به يکديگر جوش خورده اند .

اگربدين ترتيب تمام دانشگاهيان و متخصصين شمال متوجه حوزه ها و کشورهاي خودشان در نتيجه فن آوري هاي جديد بشوند، اين مورد براي دانشگاهيان از کشورهاي جنوب که در حال حاضر به اين فن آوري هاي جديد دست نيافته اند صدق نمي کند. خودمختاري آنها باعث کاهش و انزواي بيشتر آنها مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته