جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6109

مشاور عالي سنجش:
ثبت‌نام 72 هزار نفر در کارداني به کارشناسي 98


اعلام جزئيات پذيرش دانشجوي ارشد در پرديس‌هاي دانشگاه تهران


زمان برگزاري آزمون جامع دکتري دانشگاه آزاد تغيير کرد


تمديد مهلت انتخاب رشته آزمون دستيار تخصصي


خبر


يادداشت


ميز خبر


 مشاور عالي سنجش:
 ثبت‌نام 72 هزار نفر در کارداني به کارشناسي 98 

 
مشاور عالي سازمان سنجش گفت: تاکنون بيش از 72 هزار نفر در آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 1398 ثبت نام و انتخاب رشته کرده اند. حسين توکلي در گفتگو با مهر افزود: با توجه به مهلت تمديد شده براي متقاضيان شرکت در آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 1398، داوطلبان تا امروز شنبه 21 ارديبهشت فرصت دارند با مطالعه دفترچه راهنماي آزمون و انتخاب رشته که همزمان با ثبت نام بر روي سايت سنجش قرار مي‌گيرد، در اين آزمون ثبت نام کنند.

وي گفت: با توجه به اصلاحات اعلام شده در تاريخ 16 ارديبهشت ماه 98 براي دفترچه و تغييراتي در ظرفيت و کدرشته محل‌ها، لازم است داوطلبان با توجه به اين اصلاحات نسبت به انتخاب رشته و ثبت نام و همچنين اصلاح فرم ثبت نام خود در صورت نياز، اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: تا ساعت 8 صبح روز پنجشنبه 19 ارديبهشت تعداد 72 هزار و 262 نفر نسبت به ثبت نام و انتخاب رشته در اين آزمون اقدام کرده‌اند.

وي گفت: پذيرش دانشجو در 66 کد رشته‌هاي امتحاني کارداني به کارشناسي صورت مي‌گيرد که پذيرش در 50 کد رشته بدون آزمون و بر اساس سوابق تحصيلي (معدل کل مقطع کارداني) و پذيرش در 16 کد رشته بر اساس آزمون صورت مي‌گيرد. ظرفيت نهايي پذيرش در آزمون کارداني به کارشناسي سال 98 تعداد 264 هزار و 584 نفر است.

توکلي يادآور شد: آزمون کارداني به کارشناسي ناپيوسته سال 1398 (براي آن دسته از رشته‌هاي امتحاني که پذيرش آنها با آزمون است) در روز جمعه 11 مرداد 98 برگزار خواهد شد.

وي با اشاره به هزينه‌هاي ثبت نام در اين آزمون اظهار داشت: با توجه به اينکه پرداخت هزينه ثبت‌نام منحصراً به‌صورت اينترنتي انجام مي‌گيرد، داوطلبان لازم است به وسيله کارت‌هاي بانکي عضو شبکه شتاب که پرداخت الکترونيکي آنها فعال است، با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش و پرداخت مبلغ 340 هزار ريال (34 هزار تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام شرکت در آزمون، نسبت به ثبت‌نام و انتخاب رشته اقدام کنند.

مشاور عالي سازمان خاطرنشان کرد: چنانچه داوطلبي علاقه مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات آموزش عالي غير دولتي– غيرانتفاعي است، لازم است که علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت نام، نسبت به پرداخت مبلغ 69 هزار ريال (6 هزار و 900 تومان) ديگر نيز براي دوره‌هاي مذکور اقدام کند.

وي گفت: با توجه به اينکه مقرر شده است در مراحل مختلف فرآيند اين آزمون، خدماتي از طريق پيام کوتاه به داوطلبان ارائه شود، داوطلباني که تمايل به استفاده از خدمات پيام کوتاه دارند، با انتخاب گزينه مربوط و پرداخت مبلغ 6 هزار ريال (600 تومان) به عنوان هزينه استفاده از خدمات پيام کوتاه، مي‌توانند از اين خدمات استفاده کنند.

توکلي خاطرنشان کرد: داوطلبان لازم است از روز سه‌شنبه 8 مرداد تا روز پنجشنبه 10 مرداد با مراجعه به پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش نسبت به تهيه پرينت کارت شرکت در آزمون و راهنماي شرکت در آزمون اقدام کنند.


 اعلام جزئيات پذيرش دانشجوي ارشد در پرديس‌هاي دانشگاه تهران 

 
دانشگاه تهران طي اطلاعيه‌اي جزئيات پذيرش دانشجوي خارجي در پريس‌هاي بين المللي کيش و ارس براي دوره کارشناسي ارشد را تشريح کرد.

به گزارش ايسنا، در اطلاعيه دانشگاه تهران آمده است پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد از طريق شيوه‌نامه در پرديس‌هاي بين‌المللي کيش و ارس دانشگاه تهران براي سال تحصيلي 99-1398 صورت مي‌گيرد.پرديس‌هاي بين‌المللي کيش و ارس دانشگاه تهران سال 93 بر اساس مجوز دفتر گسترش آموزش عالي وزارت علوم در مقطع کارشناسي ارشد براي نيم‌سال اول سال تحصيلي 99-1398، صرفاً از طريق شيوه‌نامه و آزمون اختصاصي (بررسي سوابق آموزشي-پژوهشي و مصاحبه) دانشجو مي‌پذيرد. داوطلبان مي‌توانند براي کسب اطلاعات بيشتر از جزئيات، رشته‌ها و نحوه پذيرش به آدرس Academics.ut.ac.ir مراجعه کنند.


 زمان برگزاري آزمون جامع دکتري دانشگاه آزاد تغيير کرد 

 دانشگاه آزاد طى اطلاعيه‌اى اعلام كرد: براي همراهي با داوطلبان مناطق سيل‌زده زمان برگزاري اولين آزمون جامع دکتري تغيير کرد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دانشگاه آزاد طي اطلاعيه‌اي از تغيير آزمون آزمون جامع دکتري خبر داد.

در اطلاعيه اين دانشگاه آمده است:با توجه به بارش و سيلاب‌هاي اخير کشور و در راستاي همراهي با دانشجويان دوره دکتري و فراهم کردن فرصت بيشتر براي مطالعه و آمادگي جهت شرکت در آزمون جامع دکتراي زمان برگزاري اين آزمون تغيير کرد.

به استناد مصوبه شوراي راهبردي معاونين آموزشي و پژوهشي دانشگاه، تاريخ برگزاري اولين آزمون جامع دکتري سال 98 تمامي واحد‌هاي دانشگاهي از نيمه دوم خرداد به دهه دوم تيرماه تغيير پيدا کرد.


 تمديد مهلت انتخاب رشته آزمون دستيار تخصصي 

 مهلت انتخاب رشته آزمون پذيرش دستيار تخصصي تمديد و امکان ويرايش براي داوطلبان فراهم شد.به گزارش موج، داوطلبان چهل و ششمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي 98 که مجاز به انتخاب رشته شده‌اند مي‌توانند از امروز شنبه 21 ارديبهشت تا روز يکشنبه 22 ارديبهشت نسبت به انتخاب رشته محل و ويرايش فرم مربوطه اقدام کنند.

اين مهلت با توجه به تقاضاهاي فراوان واصله در خصوص ارائه مجوز ويرايش و نظر به اينکه برخي از افراد به دنبال برگزاري مصاحبه چهار رشته زنان و زايمان، روانپزشکي، پزشکي خانواده و پزشکي قانوني براي انتخاب اين رشته‌ها غير مجاز شناخته شده اند و تمايل به حذف اين رشته‌ها از انتخاب رشته خود دارند، فراهم شده است.

کساني که تاکنون در انتخاب رشته خود هريک از رشته‌هاي زنان و زايمان، روانپزشکي، پزشکي خانواده و پزشکي قانوني انتخاب نکرده بودند، يا در مصاحبه شرکت نکرده اند و يا غير مجاز اعلام شده اند نمي‌توانند در فرصت ويرايش نسبت به انتخاب آن رشته‌ها اقدام کنند.

همچنين کليه داوطلبان رشته تخصصي پزشکي خانواده بايد مدارک مربوط به گذراندن دوره MPH پزشکي خانواده و سوابق کار به عنوان پزشک خانواده يا مسئوليت در سيستم بهداشتي را نيز در قسمت مدارک سايت بارگذاري کنند. داوطلبان توجه داشته باشند که فرصت ديگري براي ارسال مدارک نخواهند داشت.


 خبر 

 وزير علوم:

مشارکت دانشگاهيان براي ساخت مسکن سيل زدگان

وزير علوم درباره پويش بهار همدلي و کمک به ساخت مسکن سيل‌زدگان گفت: اين همکاري با مشارکت استادان، دانشجويان و کارمندان دانشگاه‌هاي سراسر کشور صورت خواهد گرفت.به گزارش وزارت علوم، نشست پويش بهار همدلي با حضور وزراي علوم، تحقيقات و فناوري، بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و رئيس دانشگاه آزاد اسلامي به دعوت رئيس نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري در دانشگاه‌ها در محل اين نهاد برگزار شد.

در اين نشست وزارتخانه‌هاي علوم، تحقيقات و فناوري همچنين بهداشت، درمان و آموزش پزشکي و دانشگاه آزاد اسلامي، آمادگي خود را براي بازسازي مسکن هموطنان آسيب ديده از سيل اعلام کردند و همچنين برنامه‌هاي اين سه ارگان درباره اجراي بيانيه گام دوم و ابلاغيه آن ارائه شد.

منصور غلامي، در اين نشست با بيان اينکه دانشگاهيان از ابتدا در کنار هموطنان آسيب ديده از سيل قرار گرفتند اظهار داشت: دانشگاه‌هاي استان‌هاي آسيب ديده از سيل همچون دانشگاه شهيد چمران اهواز از ابتدا تاکنون در کنار هموطنان سيل‌زده قرار داشتند و هم اکنون نيز عضو ستاد بحران هستند.

وي با بيان اينکه کمک به هموطنان آسيب ديده از سيل از جمله وظايف اخلاقي و انساني است تصريح کرد: به دستور رئيس جمهور، دانشگاه تهران نيز مسئوليت بخش پژوهشي و تخصصي در زمينه سيل‌هاي اخير را به عهده گرفت.

وزير علوم درباره پويش بهار همدلي و کمک به ساخت مسکن سيل‌زدگان خاطرنشان کرد: اين همکاري با مشارکت استادان، دانشجويان و کارمندان دانشگاه‌هاي سراسر کشور صورت خواهد گرفت.

وي درباره اجراي بيانيه گام دوم عنوان کرد: از آنجا که بخش‌هاي مرتبط با آموزش نسل جوان، مربوط به دانشگاه‌ها است، بايد اين بيانيه را با برنامه‌هاي آموزشي جديد و نگاه نوين به آموزش به صورت آموزش براي نسل جوان کشور در آوريم.

اعلام مهلت ثبت نام دکتري بدون آزمون دانشگاه شهيد بهشتي

ثبت‌نام فراخوان دکتري بدون آزمون سال تحصيلي 99-98 دانشگاه شهيد بهشتي آغاز شد، واجدان شرايط تا 4 خرداد 98 براي ثبت نام فرصت دارند.

به گزارش ايلنا، دانشگاه شهيد بهشتي بر اساس آئين‌نامه «پذيرش بدون آزمون استعدادهاي درخشان در دوره‌تحصيلي دکتري» وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و دستورالعمل اجرايي دانشگاه شهيد بهشتي، از بين دانش‌آموختگان و دانشجويان ممتاز دوره کارشناسي‌ارشد دانشگاه‌هاي مشمول اين فراخوان، فقط در نيم‌سال اول سال تحصيلي 99-98، دانشجو مي‌پذيرد.

ثبت‌نام اينترنتي از 18 ارديبهشت 98 آغاز شده و تا 4 خرداد 98 ادامه دارد.

معاون آموزشي وزارت علوم :

ارائه 2 درس مهارتي براي کمک به افزايش معدل دانشجويان


معاون آموزشي وزارت علوم گفت: دانشگاه‌ها مي توانند به صورت رايگان 2 درس مهارتي را مازاد بر واحدهاي درسي به هر دانشجو ارائه کنند که بتواند در افزايش معدل آنان تاثير گذار باشد.مجتبي شريعتي نياسر معاون آموزشي وزارت علوم در گفت‌وگو با فارس با بيان اينکه شاخص‌هاي تشويقي را براي دانشگاه‌ها ابلاغ شده است،گفت:يکي از اقدامات خوب معاونت آموزشي وزارت علوم در راستاي شاخص هاي تشويقي به دانشگاه ها، ارائه 2 درس مهارتي است که ميتواند به صورت رايگان مازاد بر واحدهاي درسي به هر دانشجو داده شود تا در معدل آنان تاثير گذار باشد.

وي افزود:بخشنامه‌اي به دانشگاه ها براي اختصاص 2 درس مهارتي ابلاغ شده که با اين کار در واقع بسترسازي براي پيشرفت دانشجويان فراهم شده است.شريعتي نياسر اضافه کرد: معتقد هستم مديران دانشگاهي بايد خودشان مقتدرانه با اختيار کامل يک نوآوري را در نظام آموزشي رقم بزنند که در اين راه وزارت علوم هم پشتيباني لازم را انجام خواهد داد.

معاون فرهنگي وزارت علوم:

براي برگزاري انتخابات شوراي نشريات دانشجويي تا خرداد فرصت داريم

معاون فرهنگي وزارت علوم از بازنگري شيوه نامه نشريات دانشجويي خبرداد و گفت:براي برگزاري انتخابات شوراي نشريات دانشجويي تا خرداد ماه فرصت داريم.

به گزارش مهر، غلامرضا غفاري از بازنگري شيوه نامه نشريات دانشجويي خبر داد و گفت: آئين نامه و شيوه نامه‌هايي که به نوعي در راستاي آنها فعاليت‌هاي بيشتري در حوزه فرهنگي انجام مي‌شود، بازنگري خواهد شد.

وي ادامه داد: برخي آئين نامه‌هاي دانشجويي سال‌هاي قبل تدوين شده و در دوره خود خيلي مشکل نداشتند ولي با توجه به تغييرات و شکل‌گيري تشکل‌هاي دانشجويي بيشتر آن آئين نامه‌ها هم بايد بازنگري شوند.

معاون فرهنگي وزارت علوم اعلام کرد: بيش از 4 هزار نشريه دانشجويي در کشور فعاليت مي‌کنند و با توجه به فعاليت دانشجويان مي‌توان از اين عرصه به عنوان زمينه مشارکت حداکثري دانشجويان در امور فرهنگي ياد کرد.


 يادداشت 

 معتبرترين دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«آكسفورد»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

دانشگاه آكسفورد؛ يك دانشگاه معتبر و شناخته شده در شهر آكسفورد انگلستان است.

از تاريخ تاسيس اين دانشگاه اطلاع دقيقي وجود ندارد، اما مدارکي مبني بر آموزش در اين دانشگاه موجود است که به سال 1096 بازمي‌گردد.

رئيس كنوني دانشگاه آكسفورد «كريس پاتن» نام دارد.

رشته هاي پزشكي،شيمي، موسيقي، حقوق، رياضيات، زبان، مهندسي، اقتصاد و مديريت، فلسفه و مذهب در اين دانشگاه تدريس مي شود.

دانشگاه آكسفورد از 38 كالج تشكيل مي شود.

تا دهه 1970 دانشکده‌هاي آکسفورد از نظر جنسيتي کاملا دسته‌بندي شده بودند و همين موضوع تعداد دانشجويان زن را کاهش داده بود.اما امروزه تمامي دانشکده‌هاي اين دانشگاه پذيراي دانشجويان مرد و زن هستند.

همچنين اين دانشگاه داراي 30 كتابخانه و بيش از 11 ميليون جلد كتاب مي‎باشد.


 ميز خبر 

 رييس دانشگاه علم و صنعت:

آغاز ساخت خوابگاه 350 نفري در دانشگاه علم و صنعت

رييس دانشگاه علم و صنعت از آغاز پروژه ساخت خوابگاه 350 نفري پسرانه در محوطه دانشگاه و بهره برداري آن تا دو سال آينده خبر داد.

دکتر جبار علي‌ذاکري در گفت و گو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب به ظرفيت پذيرش دانشجويان خوابگاهي در دانشگاه علم و صنعت اشاره کرد و گفت: با توجه به اينکه پذيرش بخشي از دانشجويان در سال جاري مازاد بر پيش‌بيني‌هاي انجام شده در دانشگاه اتفاق افتاد بنابراين با مشکلاتي در حوزه تأمين خوابگاه‌هاي دانشجويان دختر مواجه شديم که اين مشکل نيز با اختصاص خوابگاهي در نزديکي دانشگاه رفع شد.

وي در ادامه تصريح کرد: با توجه به برنامه‌ريزي‌ها و سياست‌گذاري‌هاي صورت گرفته وضعيت اسکان دانشجويان دختر در سال جاري و همچنين سال آينده بهبود خواهد يافت و اين امر نقطه عطفي در وضعيت خوابگاه‌هاي دانشگاه علم و صنعت به ويژه در حوزه دانشجويان دختر است.

رئيس دانشگاه علم و صنعت تجهيز خوابگاه‌هاي اين دانشگاه به امکانات ورزشي را يکي از مهمترين اولويت‌هاي اين دانشگاه در سال جاري دانست و گفت: در اين زمينه سالن‌هاي ورزشي خوابگاه‌ها تجهيز شده‌اند و اين امکانات براي سال جاري در خوابگاه‌هاي دانشگاه علم و صنعت توسعه خواهد يافت.وي با بيان اينکه هيچ خوابگاه رتبه پايين در خوابگاه دختران نداريم، گفت: تمامي خوابگاه‌هاي دختران اين دانشگاه در رتبه يک و دو قرار دارند و براي بخش پسران نيز خوابگاه‌هاي ما در رتبه 1، 2 و 3 قرار دارند. بنابراين خوابگاه‌هايي با رتبه‌هاي 4 و 5 در اين دانشگاه نخواهيم داشت.

دکتر ذاکري از دريافت مجوز براي احداث يک خوابگاه جديد در دانشگاه علم و صنعت براي سال جاري خبر داد و گفت: اين خوابگاه پسرانه با ظرفيت 350 نفر دانشجو در داخل دانشگاه و در حدود 4250 متر احداث و کمبود ظرفيت خوابگاه‌هي در دانشگاه را پوشش خواهد داد. بنابراين اعتبارات نقدينگي ساخت اين خوابگاه موجود است و با همکاري بانک‌ها طي دو سال آينده به بهره برداري خواهد رسيد.

امضاي تفاهم نامه همکاري بين دانشگاه مازندران و دانشگاه فرانسوي

رئيس دانشگاه علوم پزشکي مازندران گفت: تفاهم نامه همکاري علمي و تبادل دانشجو بين دانشگاه علوم پزشکي مازندران و دانشگاه پوآتيه فرانسه در ساري به امضا رسيد.

به گزارش موج ، سيدعباس موسوي اظهار داشت: اين تفاهم نامه در ديدار رئيس و معاونان دانشگاه علوم پزشکي مازندران و دانشگاه پوآتيه فرانسه به امضا رسيد و بر اساس آن همکارهاي علمي، پژوهشي و درماني بين اين دو دانشگاه برقرار خواهد شد.وي ادامه داد: دو طرف توافق کردند که با تبادل دانشجو و استاد، زمينه توسعه علمي و پژوهشي در
زمينه هاي روانشناسي و ساير رشته هاي پزشکي گسترش يابد.رئيس دانشگاه علوم پزشکي استان مازندران در پايان گفت: دانشگاه پوآتيه در شهر پوآتيه در 300 کيلومتري پاريس قرار دارد و با 35 هزار دانشجو، يکي از قديمي‎ترين و بزرگ ترين دانشگاه هاي فرانسه محسوب مي‎شود.

راه‌اندازي نمايندگي امور کنسولي دانشجويان خارجي در دانشگاه رازي

مسئول دفتر همکاري‌هاي بين‌المللي دانشگاه رازي کرمانشاه گفت: بزودي دفتر نمايندگي امور کنسولي دانشجويان خارجي دانشگاه‌هاي غرب ايران در دانشگاه رازي راه‌اندازي مي‌شود.

کيومرث زرافشاني در گفت‌وگو با ايسنا با اعلام اين خبر اظهار کرد:از چند مدت پيش پيگيري‌هايي را از طريق وزارت علوم براي اخذ مجوز راه‌اندازي اين دفتر در دانشگاه رازي انجام داديم که خوشبختانه منجر به نتيجه شد.وي افزود: با صدور مجوز راه‌اندازي دفتر امور کنسولي دانشجويان خارجي دانشگاه‌هاي غرب ايران در دانشگاه رازي، فضايي براي فعاليت اين دفتر اختصاص داديم که مشغول تجهيز آن هستيم.

مسئول دفتر همکاري‌هاي بين‌المللي دانشگاه رازي تاکيد کرد: طبق برنامه‌ريزي‌هاي انجام شده، پس از پايان ماه مبارک رمضان با حضور مسئولان دفتر امور دانشجويان غير ايراني وزارت علوم، اين دفتر افتتاح خواهد شد.وي در خصوص مزاياي راه اندازي اين دفتر نيز اظهار کرد: تا پيش از اين تمام دانشجويان غير ايراني دانشگاه‌هاي غرب کشور – دولتي و غيردولتي – جهت انجام امور کنسولي خود مدام به تهران رفت و آمد مي‌کردند که اين امر سختي‌هايي را براي آنها به همراه داشت، لذا راه‌اندازي اين دفتر در دانشگاه رازي باعث راحتي بيشتر دانشجويان غيرايراني و صرفه‌جويي در هزينه‌ها و زمان آنان خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته