جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6109

مدير اسبق اموربين الملل شرکت ملي نفت ايران:
بايد جاي نفت فرآورده بفروشيم


زنگنه: وزارت نفت آرايش جنگي گرفته است


هزينه ماهانه 1 ميليون دلاري تحريم نفتي ايران براي پالايشگاه ژاپني


معادلات انرژي


ميز خبر


 مدير اسبق اموربين الملل شرکت ملي نفت ايران:
 بايد جاي نفت فرآورده بفروشيم 

 
مدير اسبق اموربين الملل شرکت ملي نفت ايران گفت: ما بايستي کمک کنيم تا بخش‌هاي خصوصي وارد کنسرسيوم شوند تا بتوانند در زمينه پايين‌دستي ورود کنند و پتروشيمي و پالايشگاه‌هاي بزرگ بسازند.محمدعلي خطيبي، مدير اسبق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران در گفت‌وگو با تسنيم، با اشاره به اجراي فاز دوم تحريم‌هاي نفتي توسط آمريکا، درباره راهکارهاي مقابله با تحريم‌هاي نفتي اظهار داشت: همواره مجموعه‌اي از راهکارها مدنظر بودند؛ يکي از مهمترين مسائلي که در اين چهار دهه همه روي آن تأکيد داشتند ولي اقدامي در جهت آن صورت نگرفت، بحث کاهش وابستگي اقتصادي به درآمدهاي نفتي بود.

وي افزود: هر موقع که دشمن تصميم مي‌گيرد به ما فشار وارد کند، از اين نقطه ضعف استفاده مي کند، اگر از ابتدا سالي دو الي سه درصد وابستگي خود را به درآمدهاي نفتي کم مي کرديم، الآن تقريباً اين وابستگي منتفي شده بود.

در فروش فرآورده مشکلي نداشتيم

وي در ادامه با بيان ضرورت صادرات فرآورده به جاي نفت خام، به تجربه تحريم‌هاي سال 90 اشاره کرد و گفت: در آن زمان ما در فروش فرآورده‌هاي نفتي کوچکترين مشکلي نداشتيم و به راحتي آنها را مي فروختيم، ولي در فروش نفت خام مشکلات وجود داشت؛ زيرا هر نفت خام مشخصات خاص خودش را دارد و در هر بندر و اسکله‌اي با يک تست ساده، مشخص مي‌شود اين نفت از کدام کشور آمده است.

وي ادامه داد: بنابراين به سادگي صادرات نفت خام قابل رصد و تحريم‌پذيري است، ولي فرآورده‌هاي نفتي اين طور نيست، من فکر مي‌کنم مي‌شود از تجربيات تحريم قبلي استفاده کرد و مانع از افت ميزان صادرات نفت کشور شد، ولي اگر فرآورده بود مسلم بدانيد که صادرات آن خيلي آسانتر صورت مي گرفت.

مدير پيشين اموربين الملل شرکت ملي نفت درباره توانمندي ايران در توسعه صنايع پالايشي تصريح کرد: اگر ما در اين حوزه مشکلي داشتيم نمي توانستيم پالايشگاه ستاره خليج فارس را با نيروهاي متخصص داخلي راه اندازي کنيم، ما در حوزه پالايشگاه سازي توانايي لازم را داريم.

وي افزود: سه فاز بزرگ ستاره خليج فارس بدون حضور نيروهاي خارجي آغاز به کار کرد؛ نيروي انساني متخصص و تحصيل کرده زيادي در اختيار کشور ما هست و مي توانيم آنها را سازماندهي و استفاده کنيم.خطيبي تصريح کرد: در بحث تأمين مالي هم ما صندوق ذخيره ارزي را داريم که هر سال مقداري از فروش نفت بايد در اين صندوق ذخيره شده باشد، بنابراين مي‌توانيم از آن به عنوان پشتوانه کار استفاده کنيم؛ از اين رو از نگاه من، ما در اين سه عامل مشکل جدي نداريم.

وي در پاسخ به ادعاي عدم سوددهي پالايشگاه‌سازي خاطر نشان کرد: در شرايطي که دشمن در حال کاهش ميزان صادرات نفت ايران است، ساخت پالايشگاه براي ما حالت حياتي و امنيتي پيدا کرده است. ضمن اينکه غيراقتصادي بودن آن را هم من قبول ندارم؛ اگر اينطور باشد بايد تمام پالايشگاه­ها در دنيا بسته شود؛ چرا کشوري مثل هندوستان که کشوري فقير است، در حال ساخت پالايشگاه بيش از نياز خودش است؟ زيرا نفت را در آنجا تبديل به فراورده کرده و مي‌فروشد، پس اين کار سودآوري دارد.

خطيبي ادامه داد: در همه جاي دنيا از صنايع پالايشي و پتروشيمي سود مي برند. به فاصله قيمتي فرآورده‌ها با نفت خام توجه کنيد، اگر کاري سودآور نباشد، کسي به سراغ آن نمي‌رود. حالا ممکن است بگوييم پالايشگاه‌ها در ايران سودآور نيست که اين به مشکل خاص کشور ما برمي گردد؛ ما بايد اين را حل کنيم نه اينکه بگوييم اين کار در همه جا سودآور است جز ايران.

وي علت سودآور نبودن صنايع پالايشي در ايران را قديمي بودن فناوري آنها دانست و بيان کرد: مشکل در اينجا، دولت ها هستند که اين فناوري را به روز نکردند؛ اما در نهايت مشکل به پالايشگاه برنمي‌گردد، مساله در نوع مديريت ما است؛ حجم نفت کوره زياد است بايد اين نفت را به فرآورده‌هاي سبک تر و با ارزش تر تبديل ميکرديم اما اين کار را انجام نداديم. بايد همواره به پالايشگاه رسيدگي کرد، فناوري آن را به روز کرد و راندمان را افزايش داد؛ ولي ما هيچ کاري نکرديم در نتيجه تاکيد داريم اين کار اقتصادي نيست.

ضرورت تشکيل کنسرسيوم براي تامين مالي پالايشگاه‌هاي بزرگ

مدير اسبق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت با بيان اينکه "در حال حاضر چين، ژاپن، کره جنوبي و سريلانکا پالايشگاه هاي زيادي دارند که سودآور هم هست"، گفت: نفت کوره ما در واقع نفت کوره نيست، نفت کوره غني است؛ نفتي که خوب پالايش نشده يا پالايش اوليه شده است و غني از فرآورده‌هاي نفتي است. برخي اين نفت کوره ايران را مجدد پالايش
مي­کنند و از آن فرآورده باارزش به دست مي‌آورند.

وي افزود: در حال حاضر بخش خصوصي در زمينه پالايش ميعانات گازي و نفت کوره آمادگي کامل دارد؛ منتها ما بايد به اينها مجوز بدهيم و حمايت کنيم. در حال حاضر برخي سرمايه‌­گذاران خصوصي روي پالايشگاه‌هاي کوچک کار مي­کنند، دولت بايد از اينها حمايت کند تا بتوانند در اين راستا قدم بردارند.

خطيبي درباره امکان استفاده از نقدينگي داخل کشور در حوزه صنايع پالايشي و پتروشيمي گفت: متأسفانه در کشور ما فرهنگ کنسرسيوم تشکيل دادن خيلي ضعيف است، در حالي که در کشورهاي ديگر فرض کنيد 10 يا 20 شرکت سرمايه‌­هاي خود را روي هم مي گذارند، کنسرسيوم تشکيل مي دهند و به جاي کار روي پروژه‌هاي کوچک، وارد پروژه‌هاي بزرگ مي شوند، اما بخش خصوصي ما از نظر فرهنگي در تشکيل اين کنسرسيوم‌ها چندان قوي نيست.

مدير اسبق امور بين‌الملل شرکت ملي نفت خاطرنشان کرد: ما بايستي کمک کنيم تا بخش خصوصي وارد کنسرسيوم شوند تا بتوانند در زمينه پايين دستي ورود کنند و پتروشيمي و پالايشگاه‌هاي بزرگ بسازند؛ سرمايه‌هاي کوچک امکان چنين کاري را ندارند، مگر اينکه فرهنگ‌سازي شود و چند سرمايه کوچک، يک کنسرسيوم بزرگ تشکيل دهند و براي ساخت پالايشگاه اقدام کنند.


 زنگنه: وزارت نفت آرايش جنگي گرفته است 

 
وزير نفت گفت: وزارت نفت حدود يک سال است که نه تنها آرايش جنگي گرفته، بلکه درگير جنگي خشن با يک تجاوزگر بي‌رحم و بي‌منطق شده است.به گزارش وزارت نفت، بيژن زنگنه، وزير نفت نسبت به اظهارنظري از سوي عزت‌الله ضرغامي مبني بر اينکه «چرا وزارت نفت آرايش جنگي نمي‌گيرد»، واکنش نشان داد.

در بخشي از پاسخ وزير نفت آمده است:بايد به‌صراحت اعلام کنم که وزارت نفت حدود يک سال است که نه تنها آرايش جنگي گرفته، بلکه درگير جنگي خشن با يک تجاوزگر بي‌رحم و بي‌منطق شده است. جنگي که در هنگامه آن البته با کمين‌هاي متعدد روبه‌رو شده و نه تنها از تک تيراندازها ، بلکه از آتش توپخانه‌هاي مستقر در درون کشور نيز رنج و آسيبي بسيار ديده است و مي‌بيند.

متاسفانه نوع اين جنگ به گونه‌اي است که وزارت نفت نه مي‌تواند از دستاوردهاي خود آشکاراسخن بگويد و نه مي‌تواند، روش‌ها و حتي کليات عمليات خود را حتي براي خواص تشريح کند. در طول اين مدت، دشمن، از راه‌هاي مختلف بسيار کوشيده است که ما را به حرف زدن و افشاي رازها وادارد؛ اما ما فشارها و زخم زبان‌ها را، همچون هزاران سرباز گمنام ديگر اين سرزمين مبارک، به جان خريده‌ايم و خاموش و مظلوم به تلاش و مقاومت مجاهدانه خود براي سرافرازي ايران و جمهوري اسلامي ادامه داده و خواهيم داد.تا زماني که اين امانت مردم در دستان حقير باشد، به ياري خداوند بزرگ حتي به بهاي جان و مهم‌تر از آن به بهاي آبرويم، با حمايت مقام معظم رهبري و در ادامه رياست محترم جمهوري و ديگر بزرگان، از اين امانت، حفاظت کرده و خواهم کرد و اجازه هم نخواهم داد که ذره‌اي به اموال مردم تجاوز شود. گرچه عده‌اي که نمي‌دانم در وصف آنان چه بگويم، اين شرايط خطير را فرصتي براي غارت مردم مي‌دانند و البته در مقابل بايد اعتراف کنم، عده‌اي ديگر نيز با درک شرايط و احساس مسئوليت از هيچ کوششي براي ياري به مردم کوتاهي نمي‌کنند.

به هرحال، اين جنگي است که هنوز به زمان اعلام پيروزي در آن نرسيده‌ايم و تازه دور جديد آن آغاز و جبهه‌اي نو در آن گشوده شده و بسيار ضروري است که همه، به فرماندهان و ديگر رزمندگان مستقر در خط مقدم اين جبهه، ياري برسانند.

ما با تلاش بي‌وقفه، با اتکال به خداوند توانا، راه هاي جديد را باز مي‌کنيم و البته در اين نبرد سنگين به حمايت همه نياز داريم؛ فقط اين نکته را فراموش نکنيم که امروز حتي زمان سنگ‌پراکني در درون خانه هم نيست چه رسد به شليک آتشبارهاي توپخانه در داخل خانه.


 هزينه ماهانه 1 ميليون دلاري تحريم نفتي ايران براي پالايشگاه ژاپني 

 
مديرعامل شرکت فوجي اويل ژاپن مشکلي براي تامين نفت از ساير منابع غير از ايران نمي بيند ولي انتظار دارد هزينه‌هايش 100 ميليون ين ( حدود يک ميليون دلار) در يک ماه افزايش يابد.به گزارش تسنيم به نقل از رويترز، پالايشگاه هاي ژاپن پس از لغو معافيت هاي خريداران ايران از تحريم‌ها توسط آمريکا نفت بيشتري از خاورميانه مي خرند.

شرکت فوجي اويل 1.5 ميليون بشکه نفت خام عمان ، بحرين و ابوظبي را براي بارگيري در ماه ژوئن خريده است.تاکايوکي آماتسو، يک مقام اجرايي ارشد در شرکت کوزمو انرژي گفت: با توجه به زنجيره موجود عرضه، جايگزين هاي نفت ايران براي ژاپن بيشتر از خاورميانه هستند.

وي اضافه کرد: آمريکا جايگزين واردات از ايران نيست. درست است که آمريکا در حال حاضر بزرگترين توليد کننده نفت جهان است، ولي نفت خام آمريکا سبکتر از نفت خام ايران است.نفت ايران حدود 5 درصد کل خريد کوزمو را تشکيل مي داد. سومين پالايشگاه بزرگ ژاپن مطمئن است مي‌تواند نفت کافي از توليدکنندگان ديگر بخرد.

آتسو شيبوتا، مديرعامل شرکت فوجي اويل مشکلي براي تامين نفت از ساير منابع غير از ايران نمي بيند ولي انتظار دارد هزينه‌هايش 100 ميليون ين ( 911000 دلار) در يک ماه افزايش يابد.وي گفت: ما در موقعيتي هستيم که مي توانيم نفت خام را از بازار آزاد بخريم، بنابراين انتظار نداريم اختلالي در عرضه نفت حتي بدون نفت ايران به وجود بيايد.


 معادلات انرژي 

 مصرف بنزين کل کشور در سطح تراز طبيعي قرار گرفت

مدير برنامه‌ريزي تلفيقي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران گفت: مصرف بنزين کل کشور در سطح تراز طبيعي قرار گرفته است.

به گزارش شرکت ملي پالايش ‌و پخش فرآورده هاي نفتي، عليرضا آرمان‌مقدم با اشاره به اينکه در روزهاي چهارشنبه و پنجشنبه هفته گذشته (11 و 12 ارديبهشت‌ماه) مصرف بنزين افزايش خيره‌کننده‌اي داشت، گفت: اما از روز جمعه و با توجه به پر بودن باک خودروها مصرف بنزين کاهش قابل توجهي يافت.

وي افزود: ميانگين مصرف روزانه بنزين در هفت روز گذشته در سطح تراز طبيعي قرار گرفته است.

مديرعامل جديد شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت منصوب شد

مديرعامل جديد شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران با حکم معاون وزير نفت در امور پالايش و پخش منصوب شد.به گزارش شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، عليرضا صادق‌آبادي در حکمي «قاسم عرب يارمحمدي» را به عنوان مديرعامل جديد شرکت خطوط لوله و مخابرات نفت ايران منصوب کرد.صادق آبادي همچنين در اين حکم از زحمات عباس‌علي جعفري‌نسب قدرداني کرد.عرب يارمحمدي پيش از اين به عنوان مديرعامل شرکت خطوط لوله و مخابرات منطقه تهران مشغول به فعاليت بود.

ظرفيت توليد روزانه گاز پارس جنوبي 60 ميليون مترمکعب افزايش مي‌يابد

مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس از نصب و راه‌اندازي پنج سکوي گازي پارس جنوبي در سال 98 خبر داد و گفت: تا پايان امسال به ظرفيت توليد روزانه گاز ميدان مشترک پارس جنوبي، بيش از 60 ميليون مترمکعب افزوده مي‌شود.

به گزارش شرکت نفت و گاز پارس، محمد مشکين‌فام با اشاره به عملياتي شدن دو سکوي دريايي فاز 14 در سال 97 و برداشت روزانه يک ميليارد فوت‌مکعب گاز ترش از اين دو عرشه اظهار کرد: فاز 14 پارس جنوبي شرايط مطلوبي دارد و بر اساس برنامه‌ريزي‌ها، مقرر است دو سکوي باقيمانده اين طرح با ظرفيت روزانه هر يک 500 ميليون فوت مکعب تا پايان امسال عملياتي شوند و گاز توليدي اين دو سکو براي تصفيه به يکي از پالايشگاه‌هاي پارس جنوبي ارسال شود.

وي با ابراز اميدواري درباره تقويت گروه پيمانکار پروژه به‌منظور شتاب در روند پيشرفت بخش پالايشگاهي طرح فاز 14 افزود: تغييراتي در سطوح مديريتي کارفرما اعمال شده و انتظار مي‌رود در گروه پيمانکار پروژه هم اصلاحاتي انجام شود.مديرعامل شرکت نفت و گاز پارس پيش‌بيني کرد که مطابق با برنامه زمان‌بندي، نخستين رديف شيرين‌سازي پالايشگاه فاز 14، اواخر امسال يا ابتداي سال آينده به بهره‌برداري برسد.

مشکين‌فام با اشاره به بهره‌برداري رسمي از فاز 13 پارس جنوبي در اسفندماه 97 و توليدي شدن دو عرشه دريايي اين طرح نيز گفت: امسال نيز يکي از سکوهاي فرعي اين فاز با ظرفيت برداشت روزانه 500 ميليون فوت مکعب گاز عملياتي مي‌شود.


 ميز خبر  

 در پي حادثه خط لوله اهواز - اميديه؛

4 نفر از مسئولان شرکت نفت و گاز آغاجاري برکنار شدند

به دستور مديرعامل شرکت ملي مناطق نفت‌خيز جنوب، رئيس خدمات عمليات، رئيس HSE، رئيس بازرسي خطوط لوله و سرگروه آزمايش چاه شرکت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري برکنار شدند.

‌به گزارش مهر، اين تصميم به علت سهل انگاري اين افراد در انجام وظايف محوله، عدم رعايت دستورالعمل‌هاي ايمني و عدم بکارگيري تمهيدات لازم براي انجام تعميرات صادر شد. همچنين در مورد تخلفات و يا قصور ساير افراد نيز بررسي و اقدام خواهد شد.

بر اين اساس تا تعيين جانشين نهايي اين افراد، ابراهيم پيرامون مديرعامل شرکت بهره برداري نفت و گاز آغاجاري، علي شکيبا کيا را به عنوان سرپرست اداره ايمني بهداشت و محيط زيست و علي محمدي را به عنوان سرپرست خدمات عمليات اين شرکت منصوب کرد.

روز دوشنبه 16 ارديبهشت ماه 1398 خط لوله 42 اينچ نفت اميديه هنگام تعميرات در اثر برخورد لودر با اين لوله نفتي دچار نشت و آتش سوزي شد و متعاقب آن خط 12 اينچ انتقال گاز مايع مجاور آن نيز آتش گرفت که آتش سوزي هر دو خط تا روز سه شنبه 17 ارديبهشت ماه به طور کامل مهار شد.

اميد اروپا به چين و هند براي حفظ برجام با ادامه خريد نفت ايران

رويترز طي گزارشي نوشت قدرت هاي اروپايي اميدوارند چين و هند بار دفاع از منافع ايران در چارچوب برجام را بر دوش بکشند و به خريد نفت اين کشور ادامه دهند.

به گزارش ايرنا به نقل از رويترز، عليرغم تصميم تهران براي عقب‌نشيني از تعهداتش نسبت به قرارداد برجام در پاسخ به تحريم‌هاي آمريکا ، اروپايي‌ها از اين قرارداد دفاع مي‌کنند ولي قدرت‌هاي اروپايي مي‌گويند بدون فروش نفت ايران به چين يا هند اميدي به حفظ اين قرارداد نيست.

انگليس فرانسه و آلمان که به همراه آمريکا، چين و روسيه قرارداد برجام را امضا کرده بودند، مصمم هستند نشان دهند مي توانند خروج آمريکا از اين قرارداد را جبران کنند ، تجارت با ايران را ادامه دهند.

ولي به خاطر وابستگي اقتصاد ايران به صادرات نفت خام به دلار آمريکا، ايجاد يک کانال براي دور زدن تحريم‌هاي آمريکا پيچيده شده است، هنوز عملياتي نيست و به نظر مي رسد نمي تواند فروش نفت را کنترل کند.

قرارداد برجام قبل از خروج ترامپ، بزرگترين موفقيت سياست خارجي غرب بود که طبق آن ايران در ازاي برداشته شدن تحريم‌هاي سازمان ملل به اين قرارداد پايبند مي ماند.

آمريکا با وضع دوباره تحريم ها اعلام کرد هدفش تضعيف دولت ايران و اجبار تهران براي مذاکره دوباره در مورد يک قرارداد وسيع تر است.

اتحاديه اروپا عقيده دارد هنوز هم مي توان بدون پاره کردن قرارداد برجام به اين هدف رسيد و غني سازي ايران را محدود کرد.

طرح دوم اروپا

چين که واردات نفت از ايران را در آوريل افزايش داده است اعلام کرد مخالف تحريم‌هاي يکجانبه آمريکا عليه ايران است و از حق شرکت هايش دفاع مي کند . گنک شانگ، وزير امور خارجه چين گفت قرارداد برجام بايد به صورت کامل و موثر اجرايي شود ولي مشخص نکرد چين چگونه از اين قرارداد دفاع مي‌کند.

هند بزرگترين مشتري نفت ايران پس از چين خريد نفت از ايران را از نوامبر نصف کرده است. مقامات هندي گفته‌اند به دنبال خريد نفت از توليدکنندگان ديگري هستند.

مقامات اتحاديه اروپا مي‌گويند دهلي‌نو تمايل به پيوستن به اينستکس دارد تا نفت ايران را بخرد ولي مذاکرات به تازگي آغاز شده و سوالاتي در مورد امکان پذير بودن آن وجود دارد.

فدريکا موگريني، رئيس سياست خارجي اتحاديه اروپا در حاشيه اجلاس چين و اتحاديه اروپا در بروکسل با وانگ يي، يک عضو شوراي دولتي چين ديدار کرد و در مورد خريد نفت چين از ايران گفتگو کردند.

چين هنوز مي تواند نفت ايران را بخرد ولي با خطر تحريم‌هاي آمريکا مواجه است.

يک ديپلمات ديگر اروپايي گفت: ايرانيها به اروپا مي‌گويند بايد کاري کند ولي چين و روسيه چي؟ آنها هيچ کاري نکرده اند. چيني ها به خاطر تحريم‌هاي آمريکا در زمينه هاي بسياري عقب نشسته اند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته