جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6109


بيماريهايي كه باعث عفونت كليه ها مي شوند


اين تنباکوها بوي سرطان خون مي دهند


يادداشت


خبرپزشكي


 بيماريهايي كه باعث عفونت كليه ها مي شوند 

 
علت عفونت کليه، تهاجم باکتري وارد شده به بدن چه از طريق خون و چه از طريق ادرار مي باشد که باکتري با حمله به سلول هاي کليه باعث التهاب کليه ها و تخريب عملکرد آن مي‌گردد.به گزارش بهداشت نيوز، عفونت کليه به دو نوع حاد، ناگهاني و مزمن تقسيم مي‌شود که تب بالاي 39 درجه، لرز شديد و درد پهلو سه علامت عفونت کليه هستند.

دکتر حسن کرمي، اورولوژيست در خصوص عفونت کليه‌ها اظهار داشت: علت عفونت کليه، تهاجم باکتري وارد شده به بدن چه از طريق خون و چه از طريق ادرار مي باشد که باکتري با حمله به سلول هاي کليه باعث التهاب کليه ها و تخريب عملکرد آن مي‌گردد.

وي درخصوص راه‌هاي حمله باکتري به کليه‌ها گفت: باکتري‌ها مي‌توانند از طريق خون، از مسير انتشار به ارگان‌هاي آلوده از قبيل آبسه و عفونت هاي دور کليه و از راه ادراري که باکتري از سوراخ مجراي ادرار وارد مجرا و مثانه و سپس به کليه ها مي‌رسد که اين راه شايع‌ترين مسير درگيري کليه ها و عفونت است.

دکتر کرمي در خصوص افرادي که بيشتر در خطر عفونت کليه از طريق سوراخ مجراي ادراري هستند، گفت: بچه‌هاي داراي برگشت ادراري که در اين افراد به علت برگشت ادراري از مثانه به کليه ها ادرار عفوني باکتري را به کليه‌ها رسانده و باعث عفونت کليه و آسيب به آن مي‌گردد که امروزه شايعترين علت از کارافتادن کليه و آسيب کليه‌هاي اطفال، برگشت ادرار از مثانه به کليه يا ريفلاکس و عفونت کليه ثانويه به اين اين برگشت ادراري است.

اين اورولوژيست تصريح کرد: افرادي که مبتلا به عفونت هاي مقاربتي از قبيل سوزاک، سيفليس و ايدز و … هستند که در اين جا به علت آلوده شدن مجرا باکتري آرام آرام به طرف کليه ها حرکت و با عفونت کليه آن را درگير و تخريب مي کند.

دکتر کرمي درخصوص علائم و نشانه هاي عفونت کليه ها توضيح داد: عفونت کليه به دو نوع حاد و ناگهاني و مزمن تقسيم مي‌شود که تب بالاي 39 درجه، لرز شديد و درد پهلو سه علامت عفونت کليه هستند.

وي در پايان در خصوص علائم ديگر اين عارضه گفت: تغيير رنگ ادرار و کدر شدن آن، بدبوشدن ادرار، تکرر ادراري، سوزش ادرار و خون در ادرار از جمله ساير علائم عفونت کليه است. در سنين پائين و در بچه‌ها کاهش وزن و عدم رشد بچه‌هامي‌تواند نشانه عفونت کليه باشد.


 اين تنباکوها بوي سرطان خون مي دهند 

 به گزارش بهداشت نيوز: دکتر خسرو صادق نيت بيان کرد: به تنباکوهاي معطر اسانس و طعم ميوه هاي مختلف را به صورت غير طبيعي و مصنوعي مي زنند، در حالي که هيچ ترکيبي از ميوه جات در آنها به کار نرفته است.وي تأکيد کرد: ترکيبات تنباکوهاي صنعتي؛ غير خوراکي و غير قابل استفاده انساني است و علاوه بر اين خطرات مواد شيميايي تنباکو از خود آن به مراتب بيشتر و جدي تر است.

وي ادامه داد: اين در حالي است که از زمان مواجهه با مواد سرطان زا معمولي بيش از يک تا دو دهه طول مي کشد تا اثر سرطان زايي در بدن ايجاد کند اما به دنبال مصرف قليان ابتلا به سرطان خون طي 3 سال ايجاد مي شود.

رئيس مرکز سلامت و محيط کار وزارت بهداشت ضمن هشدار جدي تصريح کرد: متأسفانه مصرف کنندگان قليان نه تنها خودشان را در معرض خطر قرار مي دهند؛ بلکه مصرف آن در منزل، اماکن و… حتي افرادي که قليان نمي کشند را آلوده و برايشان خطرآفريني مي کند.


 يادداشت 

 زولبيا و باميه؛ مسئله اين است!

آذر فخري

شکي نيست که زولبيا و همراه هميشگي آن باميه، يکي ازخوارکي‌هاي خوشمزه‌اي است که سال‌هاست پاي ثابت سفره افطارهاي ماست. خوارکي بسيار شيرين و البته بسيار مضري که کمتر کسي توان ايستادگي در برابر آن و نخوردنش دارد.

اما خوب است بدانيم که زولبيا و باميه، با قاطعيت، نه تنها هيچ نفعي براي بدن يک روزه‌دار ندارد بلکه استفاده بي‌رويه و زياده از حد آن براي بدن مشکلاتي به‌وجود مي‌آورد؛ مشکلاتي چون بيماري ديابت و افزايش چربي خون.

اين شيريني خوش‌خوراک، ترکيبي است از آرد سفيد و شکر در روغن قنادي و البته روغن قنادي يعني همان روغن پالم که احتمالا در مورد مضرات آن بسيار خوانده و شنيده‌ايم. روغن پالم هنگام جوشيدن مقدار زيادي «آکريل آميد» مي‌کند که نوعي ماده سرطان‌زاست. گذشته از اين، زولبيا و باميه هيچ‌کدام از انواع ويتامين‌هاي گروه B را در خود ندارد و خوردن آن انرژي براي بدن توليد نمي‌کند و سرانجام مصرف اين شيريني چرب و سنگين شدن کبد و ديابت و بالا رفتن فشار خون است.در حالي‌که يکي از شعارهاي مهمي که به فرهنگ ماه رمضان تبديل شده و هر روز به وقت افطار به گوش‌مان مي‌رسد بيت است که:

چند خوردي چرب و شيرين از طعام

يک دو روزي امتحان کن در صيام!

در واقع روزه‌داري يعني امتناع از خوردن چرب و شيرين و استراحت دادن به بدن. روزه‌داري هر چند در ظاهر نوعي عمل عبادي است اما در ذات خود شيوه تربيتي است براي پاکسازي جسم و روح به‌طور هم‌زمان. چنين است که در پايان اين ماه اغلب روزه‌داران، معمولا به جاي کم کردن وزن، دچار مشکل اضافه وزن و گاهي بيماري هم مي‌شوند.


 خبرپزشكي 

 آيا در فصل گرما سكنجبين بخوريم يا نه؟!

تهيه و تنظيم: مهسا خدامراد

سکنجبين مي تواند در گرم مزاجان و بخصوص در فصل تابستان، کبد گرم را خنک و پاک مي كند .

سکنجبين براي معده و اعصاب و رحم و ريه چندان خوب نيست، براي کساني که نفخ دارند مفيد است ولي براي (زخم) روده زيان بخش است.

سكنجبين در مبتلايان به رعشه و ضعف اعصاب و دردهاي رحمي بايد از نوشيدن سکنجبين پرهيز کنند.

در بيماراني که ادرارشان قطره قطره دفع مي شود ممنوع است و به مثانه زيان بسيار وارد مي كند.

نوشابه رژيمي در کاهش مصرف کالري کودکان تاثير ندارد

ميزان کالري مصرفي کودکان و نوجواناني که نوشابه هاي رژيمي مي خورند در مقايسه با همسن و سالان خود که آب آشاميدني مي نوشند، بيشتر است.

به گزارش مهر، «اليسونسيلوتسکي»، محقق ارشد اين مطالعه از دانشگاه جرج واشنگتن، در اين باره مي‌گويد: «اين نتايج مصرف نوشابه‌هاي رژيمي يا کم کالري را در مواقع ضرورت کاهش مصرف کالري و کنترل وزن به چالش مي‌کشاند.»

در اين مطالعه، محققان داده‌هاي بالغ بر 7000 کودک و نوجوان را که از سال 2011 تا 2016 در نظرسنجي سلامت شرکت کرده بودند، بررسي کردند.

در اين نظرسنجي، کودکان و نوجوانان در مورد آنچه که در طول 24 ساعت خورده و نوشيده بودند، گزارش دادند.محققان متوجه شدند کودکان و نوجواناني که مصرف نوشابه‌هاي شيرين کم کالري را گزارش کرده بودند، نه تنها در مقايسه با کودکاني که آب آشاميدني نوشيده بودند، کالري بيشتري دريافت کرده بودند، بلکه کالري بيشتري بواسطه مصرف مواد خوراکي شيرين هم مصرف کرده بودند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته