جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6109

شهردار تبريز:
تبريز؛ در تکاپوي استقبال از گردشگران تابستاني

مدير جهاد کشاورزي ميناب :
پيش‌بيني برداشت بيش از 17 هزار تن محصول انبه از باغات


خبر


در استان


 شهردار تبريز:
 تبريز؛ در تکاپوي استقبال از گردشگران تابستاني  

 تبريز-توفيقي

شهردار تبريز از توسعه زيرساخت‌هاي گردشگري در اين شهر خبر داد و گفت: شهر تبريز با فراهم آوردن تمام ظرفيتها، خود را براي استقبال از ميهمانان و گردشگران تابستاني آماده مي‌کند.ايرج شهين‌باهر در حاشيه برگزاري همايش بين‌المللي فقه گردشگري در گفتگو با شبکه خبري العالم با بيان اين مطلب اظهار داشت: بهار گردشگري تبريز با نزديک شدن به فصل تابستان و گرم شدن هواي اين منطقه آغاز مي‌شود که در اين زمينه مجموعه شهرداري تبريز با تکاپوي دو چندان آماده استقبال از گردشگران تابستاني است.

شهردار تبريز خاطرنشان کرد:رويداد تبريز 2018 فرصت و بهانه‌اي بود تا اقدامات خوبي در زمينه توسعه گردشگري در شهر تبريز شاهد باشيم.وي افزود: پيش از اين، زيرساخت‌هاي گردشگري در تبريز بسيار اندک بود ولي امروز اين موضوع با اقداماتي همچون تخفيف 100 درصدي براي هتلداران و مجموعه‌هاي گردشگري در حال ارتقا و افزايش است که از آن جمله مي‎توان به احداث حدود 19 هتل در سطح استان در حال حاضر اشاره کرد.

ايرج شهين‌باهر همچنين يادآور شد: از ديگر اقدامات تبريز 2018 مي‎توان به افتتاح مرکز همايش‌هاي بين‌المللي تبريز طي سال گذشته اشاره کرد که اين مجموعه به عنوان جايگاهي مهم در رويدادهاي بين‎المللي مي‌تواند نقش آفرين باشد.وي با بيان اينکه تبريز در چند سال اخير از سوي سازمان بهداشت جهاني به عنوان تميزترين شهر ايران شناخته شده است، تصريح کرد: در آيين افتتاحيه تبريز 2018 نيز دکتر روحاني رياست محترم جمهوري به همين نکته اشاره کردند؛ اين تميزي در سطح شهر نيز کاملا ملموس است.

ايرج شهين‌باهر ادامه داد: همچنين در روزهاي اخير پايگاه بين‌المللي ديده‌باني آلودگي هوا، تبريز را به عنوان پاک ترين مرکز در بين مراکز استان‌هاي ايران معرفي کرده است.

شهردار تبريز با تاکيد بر اينکه با تکيه بر همين ظرفيت‌هاي مهم تلاش داريم زيرساخت‌هاي گردشگري در تبريز را بيش از پيش ايجاد کنيم، گفت:توسعه فضاي سبز، توسعه مناطق گردشگري، توسعه موزه‌ها و... از جمله اقدامات شهرداري تبريز در اين زمينه به شمار مي‌رود.وي افزود:برنامه‎ريزي براي افتتاح موزه هنرهاي معاصر طي سال جاري نيز از جمله اين اقدامات است که تمام اين موارد حضور گردشگر در تبريز را رونق مي‌دهد.

شهردار تبريز همچنين خاطرنشان کرد: تبريز شهري با تاريخ چهار هزار ساله بوده و اکتشافاتي که در تبريز انجام شده تاريخ اين شهر را تا چهار هزار سال عقب برده است.

ايرج شهين‌باهر ادامه داد:اولين پايتختي که به عنوان حکومت تشيع در ايران شکل گرفته، تبريزاست.وي افزود: آثار باستاني متعدد، بازار تاريخي تبريز به عنوان بزرگترين مجموعه تجاري دنيا که به شکل خشتي و مسقف است و ثبت جهاني شده، طبيعت کوهستاني، مناظر زيبا و طبيعت اين منطقه مي‎تواند گردشگر پذير باشد و فضاهاي خوبي را براي حضور گردشگران ايجاد کند.


 مدير جهاد کشاورزي ميناب :
 پيش‌بيني برداشت بيش از 17 هزار تن محصول انبه از باغات 

 بندرعباس- شهين صادقي

مدير جهاد کشاورزي ميناب گفت:از سطح يک هزار و 700 هکتار از باغات انبه اين شهرستان پيش‌بيني مي‌شود بيش از 17 هزار تن محصول برداشت شود.عباس مويدي با اشاره به آغاز زمان برداشت انبه نارس (کال) در باغات شهرستان ميناب، افزود:30 درصد محصول انبه از اواسط ارديبهشت به‌صورت سبز برداشت مي‌شود و بخش ديگر از آن نيمه دوم خردادماه به‌صورت رسيده برداشت خواهد شد.

مدير جهاد کشاورزي ميناب روستاهاي بهمني، شهوار، گلشوار و چلوگاو ميشي را از نقاط مهم توليد انبه در شهرستان دانست و عنوان کرد:شهرستان ميناب مقام نخست توليد انبه در استان هرمزگان را در کارنامه خود دارد.وي ارقام محلي اين محصول را آل مهتري، خياري، کلانفر، کلک سرخ و هليلي و ارقام خارجي شامل سندري و لانگرا برشمرد و گفت: پيش‌بيني توليد امسال اين نوع محصول 17 هزار تن با عملکرد 10 تن در هر هکتار است.

وي با اشاره به انواع ارقام اصلاح‌شده اظهار کرد: سندري، لانگرا و چوسا از ارقام نهال پيوندي و خارجي اين محصول است.مويدي سطح زير کشت انبه را مشابه سال گذشته برابر يک هزار و 700 هکتار دانست و بيان کرد: ازآنجايي‌که انبه نارس(کال) در شهرستان ميناب از اواسط ارديبهشت برداشت مي‌شود اما برداشت انبه رسيده و تازه خوري آن از نيمه دوم خردادماه آغاز و تا پايان مردادماه ادامه خواهد داشت.

مدير جهاد کشاورزي ميناب، خاطرنشان کرد: از ميوه انبه فرآورده‌هاي مختلفي ازجمله مربا، کمپوت، عصاره و انواع مختلف چاشني‌ها تهيه مي‌شود و همچنين از ميوه‌هاي نارس و کوچک آن‌هم در تهيه انواع ترشي استفاده مي‌شود.


 خبر 

 معاون داوطلبان جمعيت هلال احمر اصفهان:

راه اندازي خانه‌هاي هلال در روستاها

اصفهان –راعي

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان اصفهان گفت: نقش آموزش و فرهنگ‌سازي بين مردم براي مقابله با خطرات و زمان بحران بسيار با اهميت است اگر مردم بدانند در زمان بروز حادثه چه بايد بکنند به طور يقين شاهد کاهش صدمات و آسيب‌ها خواهيم بود.به گزارش خبرنگارما از اصفهان، محسن مومني به مناسبت هفته هلال احمر در نشست خبري با اصحاب رسانه، با اشاره به امدادرساني و کمک خالصانه مردم به سيل‌زدگان کشور، اظهار داشت: باز هم سيل مهرباني و حس نوع دوستي مردم اصفهان به نيازمندان انجام شد و مردم، هلال احمر اصفهان را تنها نگذاشتند.

مديرعامل جمعيت هلال احمر استان اصفهان با بيان اينکه همه ساله طرح خدماتي و امداد و نجات نوروزي در استان اجرا مي‌شود، گفت: امسال علاوه بر آماده باش نيروها در طرح نوروزي با بحران سيل در کشور مواجه شديم و از آنجايي که استان اصفهان معين استان‌هاي لرستان و خوزستان بود، بايد امدادرساني‌هايي هم براي مردم سيل‌زده انجام مي‌داديم.وي تصريح کرد: هلال احمر در دو جبهه امداد و نجات و ارسال مواد غذايي، لوازم مورد نياز و ايجاد سرپناه براي سيل‌زدگان اقداماتي انجام داد و خوشبختانه سربلند و پيروز بيرون آمد.

در ادامه معاون داوطلبان جمعيت هلال احمر اصفهان ضمن تبريک هفته صليب سرخ با بيان اينکه مردم استان اصفهان باوجود مشکلات اقتصادي در حوادث سيل اخير مساعدت و همکاري لازم را با مردم مناطق سيل زده داشتند، اظهار کرد:فعال سازي و جمع آوري کمک‌هاي مردمي از روز پنجم فروردين ماه شروع شد و به مدت 21 روز همه پايگاه‌ها در شهر و استان اصفهان جمع‌آوري کمک‌هاي مردمي را برعهده داشتند.معاون داوطلبان جمعيت هلال احمر اصفهان با بيان اينکه 90درصد اجناس و کمک‌هاي مردمي اصفهان براي مناطق سيل زده نو بود، ادامه داد: جمع آوري کمک‌ها با حضور 700 نفر داوطلب به ميزان 135 هزار و 800 کار داوطلبانه انجام شد.

وي با بيان اينکه ارزش کمک‌هاي غير نقدي ارسال شده به مناطق سيل زده از استان اصفهان 110 ميليارد ريال و کمک‌هاي نقدي نيز 14 ميليارد ريال بود اضافه کرد: 56 درصد اين کمک‌ها به خوزستان،43.5 درصد به استان لرستان و مابقي به استان گلستان ارسال شده است و در استان اصفهان هم فريدون شهر از مناطق حادثه ديده بود که امدادرساني لازم به مصدومان انجام شد.

همکاري بنگاه‌هاي اقتصادي

هاشمي تصريح کرد: امسال در واحد داوطلبان جمعيت هلال احمر واحد مسئوليت پذيري را فعال کرديم و در حوادث اخير بنگاه‌هاي اقتصادي اقدامات اجتماعي بسيار خوبي را انجام دادند، کمک‌ها از دو تا 100 ميليون تومان بود و بعد از کمک‌هاي مردمي همکاري بنگاه‌هاي اقتصادي حائز اهميت بالايي است.

معاون داوطلبان جمعيت هلال احمر اصفهان تأکيد کرد:ايجاد خانه‌هاي هلال اتفاق ديگري است که امسال در دستور کار قرار گرفته و با انعقاد تفاهم‌نامه با جمعيت هلال احمر کشور، تشکيل خانه‌هاي هلال در روستاها فراهم مي‌شود تا با توانمندسازي مردم و افزايش تاب‌آوري آن‌ها در حوادث بتوانيم اهداف رادر مواقع بحراني پيش ببريم.

نقش موسسه رازي در حذف بيماري سرخک در کشور

کرج-خاکپور

با توجه به تلاش‏هاي موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي، بيماري سرخک در کشور هم اکنون در مرحله حذف و ريشه کني قرار دارد، اين در حالي است که آمار موارد ابتلا به اين بيماري در آمريکا در آستانه ثبت رکوردي جديد در دو دهه گذشته است.

به گزارش خبرنگار آفرينش به نقل از روابط عمومي موسسه رازي، چندي پيش گروه بين‌الملل باشگاه خبرنگاران جوان، آماري از موارد ابتلا به بيماري سرخک در آمريکا منتشر کرد که بر اساس آن در سال جاري ميلادي، نسبت به 5 سال گذشته (از 2014 ميلادي تاکنون) آمار ابتلا به سرخک در آمريکا بي‌سابقه بوده است و در آستانه ثبت رکورد جديدي از سال 2000 است.مراکز کنترل و پيشگيري از بيماري (سي دي سي) آمريکا تا نوزدهم آوريل سال جاري ميلادي، 626 مورد ابتلا به سرخک در 22 ايالت اين کشور شناسايي کرده اند. بالاترين آمار ابتلا به سرخک سال 2000 ميلادي بود که در اين سال 667 مورد شناسايي و ثبت رسمي شد.

اين گزارش به نقل از سي دي سي مي‌افزايد :پيش بيني مي‌شود در هفته‌هاي آتي موارد ثبت شده ابتلا به سرخک از آمار سال 2014 فراتر برود.

اين آمار بيانگر آن است که تنها در يک هفته ، 71 مورد جديد ابتلا به سرخک در اين کشور ثبت شده است.

موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي از دهه 80 ميلادي منحصرا نسبت به توليد واکسن سرخک در کشور اقدام کرده و با اين توليدات شرايط ايمن سازي در کشور به حدي افزايش يافته که ميتوان گفت در مرحله حذف و ريشه کني اين بيماري قرار داريم.

ريشه کني و يا در شرف ريشه کن بودن بسياري از اين بيماري ها که زماني بومي کشور بودند مانند فلج اطفال، سرخجه، کزاز، اوريون، ديفتري، سياه سرفه، مرهون توليدات و تلاش محققين و دانشمندان موسسه تحقيقات واکسن و سرم سازي رازي است.

سرخک يکي از بيماري‌هاي حاد و بسيار مسري است که در سطح جهان يکي از عوامل عمده‌ي مرگ و مير در کودکان به ويژه کودکان دچار سوء تغذيه محسوب مي‎شود و نوعي عفونت سيستم تنفسي است که به شدت قابل سرايت بوده و مي‌تواند عوارض جدي چون آسيب به ريه‌ها و حتي مرگ به دنبال داشته باشد.


 در استان 

 معاون عمراني استانداري خوزستان:

دکل هاي برق هنوز دچار آبگرفتگي هستند

اهواز-محمدي

اولين جلسه شوراي پايايي شبکه برق خوزستان در سال 98 به منظور آمادگي عبور از پيک بار تابستان پيش رو با حضور مديران صنعت برق استان و معاون عمراني استانداري خوزستان برگزار شد.رئيس شوراي پايايي شبکه برق خوزستان در اين نشست گفت: بررسي وضعيت توليد و اورهال هاي انجام شده و ميزان آمادگي نيروگاه ها، شناسايي نقاط آسيب پذير شبکه و انعکاس آن و برنامه ريزي و سناريو نويسي براي مديريت پيک تابستان 98 از اهداف تشکيل شورايي پايايي برق در استان است.

محمود دشت بزرگ با ارائه گزارشي از اقدامات انجام شده در مقابله با سيلاب اخير و وضعيت پيک سال 97 و عبور موفقيت آميز از آن، اظهار داشت: با تعامل و هماهنگي که در سال 97 بين مديران صنعت برق خوزستان و استاندار وجود داشت توانستيم براي اولين بار کاهش 3.7 درصدي مصرف را داشته باشيم و اين دستاورد حاصل تشکيل شوراي پايايي و برگزاري منظم جلسات بود.

وي بيان کرد: پيک بار سال 97 با کاهش مصرف صورت گرفته 7 هزار و 917 مگاوات بوده و براي امسال 8 هزار و 880 مگاوات پيش بيني شده است.

رئيس شوراي پايايي شبکه برق خوزستان مجموع مديريت بار ابلاغي از سوي شرکت توانير براي امسال را 961 مگاوات اعلام کرد که بايد با کارهاي مديريت مصرف آن را محقق کنيم و اجازه رشد مصرف را ندهيم.

دشت بزرگ در بخش ديگري از صحبت هاي خود به عمر بالاي تجهيزات و پروژه هاي تابستان 98 اشاره کرد و افزود:برق، زيرساخت همه زيرساخت ها است و بايد حساسيت پايداري آن براي همگان درک شود و با تامين منابع مالي و تزريق نقدينگي به ما در حفظ پايداري، نوسازي و افزايش ظرفيت آن کمک کنند.

معاون عمراني استانداري خوزستان نيز در اين نشست گفت: عملکرد صنعت برق استان در سيلاب اخير فوق العاده بوده است و اجازه نداد که برق بر مشکلات سيلاب اضافه کند.

فاضل عبيات با بيان اينکه بايد تبعات پس از سيل را نيز رصد کرد، افزود: دکل هاي برق هنوز دچار آبگرفتگي هستند و ممکن است که فونداسيون آنها تخريب شده باشد و براي شبکه مشکل ايجاد کند.وي با اشاره به عبور موفقيت آميز از پيک تابستان 97، تصريح کرد: با تعامل همديگر تلاش مي‎کنيم تا همانند سال 97 برق در خوزستان بدون خاموشي برنامه ريزي شده سپري شود.معاون عمراني استانداري خوزستان عمر بالاي شبکه را نگران کننده خواند و تاکيد کرد: بايد در اين موضوع حساس باشيم و اين حساسيت را منتقل کنيم تا بتوانيم با تامين اعتبار ، مشکلات شبکه را برطرف کنيم.

شهردار تبريز:

احداث چند كانال جديد در سال جاري

تبريز-توفيقي

شهردار تبريز از با اشاره به احداث 15پارک محله اي و ميدان ورزشي در سال گذشته، از احداث 10پارک محله اي و 10 ميدان ورزشي در راستاي پدافند غيرعامل و مديريت بحران در سال جاري خبر داد.ايرج شهين باهر اظهار کرد: تاثير و نقش مهم موضوعات پدافند غيرعامل در حوادث اخير از جمله سيل در سراسر کشور مشخص شد و به واسطه همين پدافند غيرعامل ميتوان ميزان چشمگيري از اين خسارات را کاهش داد.

وي با بيان اينکه نجات جان يک انسان مانند نجات جان يک جامعه است، افزود:تبريز در موضوعاتي همچون زلزله و سيل به ميزان زيادي در معرض خطر و تهديد قرار دارد و وجود خطرناک ترين گسل کشور در شمال شهر تبريز و ساخته‎شدن مجتمع‏هاي مسکوني بر روي همان گسل حاکي از فجايعي عميق در هنگام بروز حادثه است.

شهردار تبريز تاکيد کرد: بهترين کار در شرايط فعلي اين است که به جاي پرداختن به چندين موضوع مختلف، تمام نيرو و توانمان را روي يک موضوع مهم متمرکز کنيم تا به نتايج مطلوب دست يابيم.

وي با تاکيد بر اهميت پيشگيري به جاي جبران خسارات در حوادث طبيعي و غيرطبيعي، عنوان کرد: براي پيشگيري از خسارات ناشي از سيل، شهرداري تبريز حتي پيش از فروردين سال جاري در حالت آماده باش بود و با 150دستگاه ماشين آلات مختلف، عمليات لايروبي را در نقاط مختلف شهر انجام داديم.

شهين باهر با بيان اينکه تبديل شدن برخي مسيل ها به خيابان، ضرورت احداث کانال ها را دوچندان کرده است، گفت: در سال گذشته 7کانال در سطح شهر تبريز ايجاد کرديم و امسال هم در نظر داريم تعدادي کانال جديد احداث کنيم.وي در بخش ديگري از صحبت هاي خود با اشاره به اينکه حدود 4هزار و 200هکتار از اراضي تبريز جزو بافت فرسوده و سکونتگاه هاي غيررسمي به شمار مي آيد، اعلام کرد: شهرداري تبريز در راستاي ايجاد نفوذپذيري به اين مناطق در زمان وقوع حوادث بخش عمده اي از بودجه عمراني خود را به مسيرگشايي، ايجاد پارک هاي محله اي و ميادين ورزشي و ساير امکانات خدماتي و رفاهي اختصاص داده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته