جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6110

از امروز؛
آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون دکتري تخصصي پزشکي

رئيس دانشگاه آزاد :
10 چالش ملي و منطقه‌اي موضوع پايان نامه دانشجويان مي‌شود

رئيس سازمان امور دانشجويان:
ارائه تسهيلات به 54 هزار دانشجوي خارجي

سرپرست صندوق رفاه دانشجويان:
پرداخت وام وديعه مسکن به دانشجويان متاهل از خرداد 98


خبر


يادداشت


ميز خبر


 از امروز؛
 آغاز مهلت مجدد ثبت نام آزمون دکتري تخصصي پزشکي  

 مهلت جديد ثبت نام و ويرايش اطلاعات آزمون دکتري تخصصي علوم پايه پزشکي و بهداشت، دندانپزشکي و داروسازي سال 98 از امروز 22 ارديبهشت آغاز مي‌شود.به گزارش مهر، با توجه به تغيير زمان آزمون دکتري تخصصي (Ph.D) و دکتري پژوهشي رشته‌هاي علوم پايه پزشکي و بهداشت، دندانپزشکي و داروسازي سال 98، مهلت ويرايش و ثبت نام مجدد در ارديبهشت ماه در نظر گرفته شد.

زمان آزمون دکتري تخصصي (Ph.D) و دکتري پژوهشي رشته‌هاي علوم پايه پزشکي و بهداشت، دندانپزشکي و داروسازي سال 98 به منظور کمک به متقاضيان شرکت در آزمون دکتري تخصصي ساکن در مناطق درگير با سيل اخير از 12 و 13 ارديبهشت به 30 و 31 خرداد ماه سال جاري تغييرکرد.از همين رو آزمون کتبي تمامي رشته‌هايي که روز 12 ارديبهشت 98 برگزار مي‌شد به روز پنجشنبه 30 خرداد 98 و آزمون کتبي رشته‌هايي که روز 13 ارديبهشت برگزار مي‌شد نيز به روز جمعه 31 خرداد 98 منتقل شد.

مهلت جديد براي ثبت نام و ويرايش اطلاعات داوطلبان آزمون دکتري تخصصي (Ph.D) و دکتري پژوهشي رشته‌هاي علوم پايه پزشکي و بهداشت، دندانپزشکي و داروسازي به مدت دو روز در نظر گرفته شده است و داوطلبان از روز يکشنبه 22 ارديبهشت تا پايان وقت اداري روز دوشنبه 23 ارديبهشت 98 مي‌توانند در اين آزمون ثبت نام و يا اطلاعات خود را ويرايش کنند.


 رئيس دانشگاه آزاد :
 10 چالش ملي و منطقه‌اي موضوع پايان نامه دانشجويان مي‌شود 

 
رئيس دانشگاه آزاد گفت:10 هزار موضوع پژوهشي پيرامون 10 چالش ملي و منطقه‌اي از مهر 98 موضوع پايان نامه دانشجويان مي‌شود.محمد مهدي طهرانچي در گفتگو با مهر در تشريح جزئيات طرح پايش (پژوهش اثرگذار يکپارچه شبکه‌اي) اظهار داشت: اين طرح که 6 ماه گذشته به صورت رسمي رونمايي شد، به منظور حل مشکلات و چالش‌هاي موجود در حوزه‌هاي اقتصادي، اجتماعي، فرهنگ و … با همکاري و استفاده از ظرفيت اعضاي هيأت علمي و دانشجويان طراحي و برنامه ريزي شده است.

وي با اشاره به اينکه دانشگاه آزاد سالانه 80 هزار فارغ التحصيل در مقطع کارشناس ارشد و 10 هزار نفر در مقطع PHD دارد که اين افراد مي‌توانند به عنوان يک اتاق فکر نقش مناسبي در حل مشکلات کشور داشته باشند، افزود: در حال حاضر نظام موضوعات آماده شده به طوري که 10 هزار موضوع و زمينه پژوهشي پيرامون 10 چالش علمي در سامانه قرار گرفته است.

وي درباره چالش‌هاي مورد بررسي و موضوعات پژوهش‌ها نيز گفت: محيط زيست و مواد و انرژي در بخش چالش‌هاي مهم ملي کشور قرار دارند.همچنين چالشهاي منطقه‌اي نيز احصا شده‌اند.مثل منطقه آذربايجان که 60 درصد توليد کفش چرم را برعهده دارد و يا يزد که در صنعت نساجي حائز اهميت است، مورد بررسي و پژوهش قرار خواهندگرفت.

رئيس دانشگاه آزاد با اعلام اينکه از مهر 98 دانشجويان کارشناسي ارشد مأموريت محور با اين نظام حرکت کرده و براي پايان نامه‌هاي خود موضوعات پژوهشي ذکر شده در سامانه پايش را انتخاب خواهند کرد، اظهار داشت: در اين راستا متخصصان در حوزه‌هاي مختلف مي‌توانند در کنار اساتيد دانشگاه به عنوان استاد مشاور به دانشجويان و پژوهشگران کمک کنند.


 رئيس سازمان امور دانشجويان:
 ارائه تسهيلات به 54 هزار دانشجوي خارجي 

 رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: اين سازمان تاکنون به 54 هزار و 670 نفر از دانشجويان خارج از کشور تسهيلات مختلف ارائه کرده است.به گزارش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دکتر مجتبي صديقي گفت: تعداد دانشجويان غير ايراني شاغل به تحصيل در دانشگاه‌هاي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، به 27 هزار و 500 نفر رسيده است.

وي با اشاره به آمار دانشجويان دکتري که از فرصتهاي تحقيقاتي بهره برده اند ادامه داد: هزار و 118 نفر از دانشجويان دکتري داخل در سال 1397 از امکان فرصت‌هاي تحقيقاتي کوتاه‌مدت خارج و داخل استفاده کردند.

وي عنوان کرد: عملياتي‌سازي سامانه «سجاد» در بخش دانشجويان بين‌المللي، هدفمند کردن پذيرش دانشجويان غير ايراني در رشته‌هاي با اولويت، تمرکززدايي امور کنسولي و آموزشي، پذيرش دانشجوي خارجي در مناطق آزاد، طراحي و به‌کارگيري سامانه الکترونيک، نظارت مستمر و ارزيابي مراکز زبان فارسي، بازنگري شيوه‌نامه اجرايي فرصت تحقيقاتي کوتاه مدت داخل و خارج از کشور با توجه به سياست‌هاي جديد بانک مرکزي و مشکلات اعتباري ارزي و ريالي، ارائه تسهيلات مختلف دانشجويي از طريق سامانه «تاک» و ثبت پايان‌نامه‌ها و رساله‌هاي تحصيلي دانش‌آموختگان خارج از کشور در سامانه ايرانداک از جمله فعاليت‌هاي انجام شده در اين سازمان به شمار مي‌روند.

اجراي 27 پروژه در دانشگاه‌ها با هدف افزايش نشاط دانشجويان

رئيس سازمان امور دانشجويان گفت: گسترش فعاليت‌هاي اين سازمان براي انجام فعاليت‌هاي سالم با هدف افزايش نشاط و اميد دانشجويان از طريق اجراي برنامه‌هاي ورزش همگاني، قهرماني و فوق‌برنامه و افزايش بهره‌وري و استفاده بهينه از فضاهاي ورزشي از برنامه‌هاي راهبردي در نظام فرهنگي انسان‌ساز و اخلاق‌مدار است. در اين راستا 27 پروژه تجهيز زمين چمن مصنوعي دانشگاه‌ها اجرا شد که بيش از نيمي از آنها تا پايان سال 97 به بهره‌برداري رسيد و مابقي در نيمه اول سال 98 به اتمام مي‌رسد.

وي افزود: طراحي و اجراي فاز يک طرح جامع خدمات دانشجويي در دانشگاه‌ها، تنظيم و تصويب سند راهبردي سازمان، تأمين يارانه ويژه به مبلغ 200 ميليارد تومان براي کمک به غذاي دانشجويان، تأسيس و راه‌اندازي 103 غذاخوري مکمل دانشجويي در 53 دانشگاه، ارائه تسهيلات مختلف دانشجويي به 54 هزار و 670 نفر از دانشجويان خارج از کشور، از طريق سامانه «تاک»، تهيه شناسنامه خدمت براي 43 خدمت سازمان و ارائه آن به سازمان امور استخدامي از طريق وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و تفويض امضاي الکترونيکي دانشنامه‌هاي تحصيلي دانش‌آموختگان نيز از ديگر فعاليت‌هاي انجام شده در اين سازمان (براي اولين بار) به شمارمي‌روند.


 سرپرست صندوق رفاه دانشجويان:
 پرداخت وام وديعه مسکن به دانشجويان متاهل از خرداد 98 

 سرپرست صندوق رفاه دانشجويان از پرداخت وام وديعه مسکن به دانشجويان متاهل خبر داد.ناصر مطيعي سرپرست صندوق رفاه دانشجويان در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: براي حمايت از دانشجويان متاهل اقدامات خوبي در دستور کار قرار گرفته است؛ وام دانشجويي متاهلي بر اساس سهميه‌اي که براي صندوق رفاه دانشجويان در نظر گرفته شده است، پرداخت خواهد شد؛ ممکن است صد نفر متقاضي دريافت وام باشند اما بايد ديد که چه تعداد سهميه براي صندوق در نظر مي‌گيرند زيرا بحث ظرفيت مطرح است.وي با اشاره به اينکه درصد دريافت وام مشخص نيست، گفت: وام‌هاي مختلفي بايد ابلاغ شود و وام وديعه مسکن تنها وامي نيست که به صندوق تعلق گرفته است؛ در سال جاري صندوق رفاه براي توسعه خوابگاه‌ها بخشي از درآمد حاصل شده ازاجاره بهاي خوابگاه‌هاي دانشجويي را از خردادماه در اختيار معاونان دانشجويي قرار مي‌دهد.

سرپرست صندوق رفاه دانشجويان افزود: در سال 98 مطابق سال 97 وام دانشجويي ابلاغ مي‌شود که بايد با تصويب هيئت امنا باشد؛ هيئت امنا در سال 2 الي سه بار براي ابلاغيه وام‌ها جلساتي برگزار مي‌کند که در آنجا پيشنهادات داده مي‌شود و پس از بررسي ابلاغ خواهد شد.مطيعي از پرداخت وام وديعه مسکن به دانشجويان متاهل خبر داد و تصريح کرد: صندوق رفاه براي کمک و حمايت از دانشجويان متاهل درصدي از درآمد باقي مانده اجاره بهاي خوابگاه‌هاي دانشجويي را از خرداد ماه به وديعه مسکن دانشجويان اختصاص مي‌دهد.


 خبر 

وزير علوم:

اختصاص منابع مالي کمکي به دانشگاه‌ها در حوزه رفاهي

وزير علوم، تحقيقات و فناوري از اختصاص منابع مالي کمکي به دانشگاه‌ها در حوزه رفاهي خبر داد و گفت:رايزني‌ها براي واريز اين مبالغ با سازمان برنامه و بودجه صورت گرفته است.منصور غلامي وزير علوم تحقيقات فناوري در گفتگو با خبرگزاري دانشجو، در خصوص وضعيت تغذيه دانشجويان در سال جديد با توجه به افزايش قيمت‌ها گفت:بحث نگراني‌ها در اين خصوص وجود دارد، اما سعي‌مان اين است که در بخش رفاهي دانشجويان کمبودي نداشته باشيم.

وي افزود: دانشگاه‌ها همواره عنوان مي‌کنند اگر نتوانيم بودجه مواد غذايي دانشجويان را تامين کنيم مجبور به تغيير رويه هستيم، اما در شرايط فعلي آنچه انجام مي‌شود و نگراني‌هاي ناشي از افزايش قيمت برخي از اقلام غذايي است و تلاش ما اين است که منابع مالي کمکي به دانشگاه‌ها تزريق کنيم.

وزير علوم اضافه کرد: اواخر سال 97 مبلغي به عنوان کمکي به دانشگاه‌ها پرداخت شد براي اين که کيفيت غذا‌ها و ميزان خدماتي که ارايه مي‌شود در دانشگاه حفظ شود.

غلامي يادآور شد: امسال نيز براساس رايزني‌هايي که با سازمان برنامه و بودجه شده است مبالغ کمکي به دانشگاه‌ها براي هزينه‌کرد در حوزه رفاهي اختصاص داده خواهد شد که اين مبلغ علاوه بر بودجه دانشگاه است و پيگيري مي‌کنيم که در سريع‌ترين زمان اين مبالغ براي دانشگاه‌ها واريز شود.

در بيست و هفتمين کنفرانس انجمن مکانيک؛

استاد خواجه نصيرالدين طوسي؛ مهندس برجسته سال شد

استاد دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي در بيست و هفتمين کنفرانس انجمن مکانيک به عنوان مهندس برجسته سال 97 انتخاب و معرفي شد.

به گزارش ايرنا، رزاق بلوري افشار استاد دانشکده مهندسي مکانيک دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي به دليل فعاليتهاي مختلف علمي و آموزشي طي 40 سال گذشته خود به عنوان مهندس برجسته انتخاب شد.

بيست و هفتمين کنفرانس سالانه بين المللي انجمن مهندسان مکانيک ايران و هفتمين کنفرانس صنعت نيروگاه هاي حرارتي به ميزباني دانشگاه تهران و تربيت مدرس با محورهاي مکانيک جامدات مکانيک ضربه، حرارت و سيالات محاسباتي، انرژي و محيط زيست، مهندسي خودرو، مکانيک مواد مرکب، مهندسي هوافضا و ... برگزار شد.

يکي از اقدامات مهم بلوري افشار در زمينه مکانيک ساخت مدل هاي آموزشي خودرو است که اين مدل ها وسيله اي براي آموزش بهتر اطلاعات خودرو به شمار مي‌روند.اين مدل هاي آموزشي خودرو به سازمان ها و مراکز آموزشي مختلفي فروخته شده اند.

همچنين اين استاد در دانشکده مکانيک خواجه نصير با همکاري ديگر اساتيد و دانشجويان موفق به تبديل خودرو ساينا به خودرو برقي شده است.اين پروژه با همکاري مرکز تحقيقات و نوآوري شرکت سايپا، يک شرکت بلژيکي و دانشگاه صنعتي خواجه نصيرالدين طوسي انجام شده است.

قائم مقام وزير علوم :

اجراي بيش از 400 پروژه مشترک بين دانشمندان ايراني و خارجي

قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل گفت:سالانه 1300 نفر از دانشجويان دوره دکتري در قالب فرصت‌هاي مطالعاتي 6 تا 9 ماهه به خارج از کشور اعزام مي‌شوند.

به گزارش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، دکتر حسين سالار آملي، رئيس مرکز همکاري‌هاي علمي بين المللي گفت: هدف از شرکت اساتيد و محققان کشورمان در سمينارها و کنفرانس‌ها آن است که بهترين نفرات داخل کشور با ارائه مقاله به کشورهاي خارجي اعزام شوند تا بستري مناسب در جهت استفاده از علم جهاني و مراودات علمي شکل گيرد.

به گفته وي، در سال 1397 حدود 1022 نفر از اعضاي هيئت علمي کشورمان به سمينارها و کنفرانس‌ها و کارگاه‌هاي بين المللي اعزام شدند که حاصل اين امر ورود ده‌ها نوع دانش فني و روز دنيا به کشور است.

وي اظهار کرد: در سال 1397 بيشترين اعزام اساتيد به کشورهاي ترکيه، ايتاليا، آلمان، اسپانيا، فرانسه، کانادا و هلند بوده است و مسلماً ايرانيان به عنوان ارائه‌دهنده در اين کشورها حاضر خواهند شد.

قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل گفت: در سال 1397 در مجموع 2 هزار و 168 نفر از دانشمندان، اعضاي هيئت علمي و افراد برجسته دنيا به ايران آمدند که اين آمار قابل توجهي است؛ در واقع هر هفته 10 هيئت علمي خارجي به ايران مي‌آيند و اين افراد با تمرکز روي 4 محور حضور در سمينارها و کنفرانس‌ها، راهنمايي دانشجويان دوره دکتري (مشترک)، آموزش و انجام پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترک به ايران مي‌آيند.

وي با اشاره به زمان به سرانجام رسيدن پروژه‌هاي تحقيقاتي عنوان کرد: هم اکنون 466 پروژه بين دانشمندان داخلي و خارجي در حال انجام است. محورهاي کلان اين پروژه‌هاي مشترک از سوي معاونت پژوهش و فناوري وزارت علوم تبيين مي‌شود و سپس دانشگاه‌هاي ما عمدتاً هدايت علمي اين امر را بر عهده مي‌گيرند.

راه اندازي 3 مرکز پايش هوا در کشور

وي پروژه‌هاي تحقيقاتي مشترک را بيشتر با کشورهاي هدف شامل اتحاديه اروپا، چين، روسيه، ژاپن و کره دانست و گفت: در يک ماه اخير طي پروژه‌اي با چين، دانشگاه‌هاي شيراز، گيلان و اصفهان 3 مرکز پايش هوا را در کشور راه‌اندازي کردند و مقرر شد دستگاه‌ها و تجهيزات از کشور چين وارد شوند و پايش هوا در آنجا صورت گيرد.

به گفته وي، اساتيد و دانشجويان ما توانمندي و نوآوري و تراوش فکري خوبي دارند و اين امر باعث شده تا کشورهاي خارجي براي مراودات علمي با ايران تمايل داشته باشند. بسياري از کشورهاي منطقه با وجود امکانات و تجهيزات کافي، اما مانند ايرانيان از علم و تيزهوشي برخوردار نيستند.


 يادداشت 

 معتبرترين دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

« كاليفرنيا، بركلي»

تهيه و تنظيم: مريم اخوان صالح

دانشگاه «كاليفرنيا، بركلي» مشهور به بركلي؛ دانشگاهي دولتي در شهر بركلي در ايالت كاليفرنيا است.

اين دانشگاه كه يكي از قديمي ترين دانشگاه ها به حساب مي آيد در سال 1868 ميلادي تاسيس شد.

پرديس دانشگاهي بركلي ، نماد و سمبل دانشگاه كاليفرنيا است و رتبه بندي يو اس نيوز اين دانشگاه را چهارمين دانشگاه برتر دنيا مي‎داند.

دانشگاه برکلي کاليفرنيا شامل 14 دانشکده و کالج اصلي و بيش از130 بخش يا همان دپارتمان است و داراي 106 رشته در مقطع ليسانس، 88 رشته در مقطع فوق ليسانس و 97 رشته در مقطع دكترا است.

مهمترين دانشكده هاي اين دانشگاه عبارتند از:

دانشگاه شيمي، مهندسي، طراحي محيط زيست، منابع طبيعي، روزنامه نگاري، بازرگاني، حقوق، بهداشت، زيست، رفاع اجتماعي و... .

محبوب ترين رشته ها در مقطع كارشناسي در دانشگاه بركلي مهندسي برق، كامپيوتر، علوم سياسي، زيست ملكولي، علوم طبيعي و اقتصاد است.

«اپل»، «اينتل»، «اچ تي سي» از جمله شركتهاي تاسيس شده اي هستند كه حداقل يكي از فارغ التحصيلان بركلي در آن كار كرده اند.


 ميز خبر 

 به ميزباني دانشگاه بوعلي؛

برگزاري نخستين جشنواره غذاي ملل دانشجويان غيرايراني

اولين جشنواره غذاي ملل دانشجويان غيرايراني دانشگاه بوعلي سينا، در راستاي افزايش شناخت دانشگاهيان با تنوع فرهنگي و غذايي ملل مختلف، در اين دانشگاه برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومي وزارت علوم، در اين جشنواره که با شرکت 9 کشور سريلانکا، بنگلادش، چين، افغانستان، عراق، يمن، سوريه، پاکستان و ونزوئلا برگزار شد، دانشجويان با پخت انواع غذاها و تهيه پيش غذا، دسر و شيريني‌هاي کشور خود با يکديگر رقابت کردند.در اين جشنواره يک روزه که به همت اداره همکاري‌هاي بين‌المللي دانشگاه بوعلي سينا و با تعامل معاونت دانشجويي، فرهنگي و اداره کنسولي دانشجويان غيرايراني اين دانشگاه و با بازديد هيئت رئيسه دانشگاه و آحاد دانشگاهي همراه بود، بيش از 60 نوع غذا، پيش غذا، دسر و نوشيدني سنتي از کشورهاي مختلف عرضه شد.

در پايان، گروه‌هاي برتر برگزيده شدند و مقرر شد در مراسم ويژه‌اي از گروه‌هاي شرکت کننده و گروه‌هاي برتر تقدير شود.

به همت استاد دانشگاه اميرکبير؛

برگزاري کارگاه آموزشي «مديريت پژوهش»در برلين

به همت استاد دانشکده مهندسي برق دانشگاه صنعتي اميرکبير کارگاه آموزشي «مديريت پژوهش» در شهر برلين آلمان برگزار شد.به گزارش روابط عمومي دانشگاه صنعتي اميرکبير؛ کارگاه بين‌المللي آموزش مديريت پژوهش با حمايت وزارت آموزش و پژوهش آلمان BMBF و مؤسسه‌هاي پژوهشي لايپ نيتز، هلمهولتز، DFG و DLR براي برخي از مديران مؤسسات پژوهشي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و پژوهشگاه نيرو، در شهر برلين آلمان برگزار شد.

در بخش آغازين نشست اين کارگاه آموزشي بين‌المللي، دکتر گئورگ قره‌پتيان استاد دانشگاه صنعتي اميرکبير، در سخناني به اهداف و ضرورت اين کارگاه آموزشي پرداخت و گفت: هر چند طبيعي است که روش‌هاي مديريت پژوهش در آلمان طراحي و پياده‌سازي مي‌شود اما مي‌توان در بستر يک رويکرد تطبيقي، اين مدل را فراگيريم و آن را متناسب و مطابق با فرهنگ فعاليت‌هاي سازمان‌هاي پژوهشي و ساختارهاي مرتبط با آن در ايران بومي کرده و عملياتي کنيم.

دکتر قره پتيان به عنوان طرف ايراني، پيشنهاددهنده و هماهنگ‌کننده اين کارگاه آموزشي تأکيد کرد: درخواست برگزاري اين کارگاه از سوي پژوهشگاه نيرو با نمايندگان مؤسسات پژوهشي آلمان مطرح و با پذيرش اين درخواست، طرح پيشنهادي براي ارائه موضوعات مرتبط با عنوان کارگاه با توجه به نيازهاي مراکز پژوهشي ايران تهيه و مقدمات اجرايي آن فراهم شد.کارگاه آموزشي «مديريت پژوهش» با تدريس استادان و صاحب‌نظران آلماني از مؤسسات معتبري همچون لايپ نيتز، هلمهولتز، DFG و DLR و با شرکت حدود 20 تن از استادان و مديران مؤسسات پژوهشي وابسته به وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و پژوهشگاه نيرو (وابسته به وزارت نيرو) در شهر برلين آلمان برگزار شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته