جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6111

نبرد براي قهرماني و بقا
بررسي همه احتمالات هفته پاياني ليگ برتر


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 نبرد براي قهرماني و بقا
 بررسي همه احتمالات هفته پاياني ليگ برتر 

 
هفته بيست و نهم ليگ برتر فوتبال باشگاه هاي کشور، با تمام اتفاقات و حاشيه هاي فراوانش به پايان رسيد اما همچنان تکليف هيچ تيمي غير از استقلال خوزستان مشخص نشده است. به هرحال تا زماني که تيم ها روي کاغذ شانس دارند نمي توان درباره تکليف شان به طور قاطع حرفي زد. نتايج بازي هاي شنبه شب به شکلي رقم خورد که حالا تيم ها بايد منتظر سوت پايان بازي ها در پنج شنبه شب باشند. در اين گزارش، تمامي احتمالاتي که براي قهرماني، کسب سهميه آسيايي و البته سقوط به ليگ يک وجود دارد را مورد ارزيابي قرار داده ايم.

قهرماني در مشت پرسپوليس

شاگردان برانکو که فرصت بسيار خوب قهرماني را در ورزشگاه آزادي مقابل ماشين سازي از دست دادند، حالا اميدوارند که جام را در شهر جم بالاي سر ببرند. آن ها براي رسيدن به هدف شان کار چندان سختي ندارند و مي توانند با کسب يک نتيجه تساوي هم به قهرماني برسند. البته شکست مقابل پارس جنوبي و پيروزي سپاهان مقابل حريف خود، قهرماني را نصيب اصفهاني ها مي کند.

رتبه اول تا چهارم براي سپاهان

سپاهان اصفهان در شبي که پيام نيازمند در حد يک سوپر قهرمان حاضر شد، يک امتياز از پديده در مشهد گرفت.تيم اميرقلعه نويي هفته آخر در خانه، ميزبان تيم سقوط کرده استقلال خوزستان است. آن ها بايد برنده از زمين خارج شوند تا در صورت شکست پرسپوليس در جم قهرمان شوند. درواقع قهرماني آن ها به برنده نشده پرسپوليس هم بستگي دارد. سپاهان اگر حريف روز پاياني اش را شکست دهد حداقل دوم مي شود. اما اگر مقابل تيم اهوازي متوقف شود آن وقت نه تنها خيال قرمزهاي پايتخت را بابت قهرماني راحت مي کند بلکه در صورت پيروزي استقلال مقابل سپيدرود آن وقت جايگاه دومي را هم از دست مي دهد و به دليل تفاضل گل بهتر از پديده در جايگاه سوم مي ايستد. مگر اين که مشهدي ها در تبريز با يک نتيجه عجيب ماشين سازي را شکست دهند که بسيار بسيار بعيد است. اما اگر سپاهان به استقلال خوزستان ببازد و استقلال تهران و پديده حريفان شان را شکست دهند، آن وقت اين تيم به رده چهارم جدول مي رسد.

استقلال، دوم تا چهارم

استقلال تهران اگر برنده از آبادان برگشته بود يکي از شانس هاي قهرماني بود، اما اين اتفاق نيفتاد. به هرحال تساوي مقابل صنعت نفت اميد آبي هاي پايتخت را براي قهرماني از بين برد. با اين حال آن ها که جام حذفي را هم از دست داده اند در تلاش براي کسب سهميه آسيايي هستند.استقلال در هفته پاياني ميزبان تيم در حال سقوط سپيدرود است؛ تيمي که براي بقا فقط بايد برنده شود و اين کار ميزبان را سخت خواهد کرد. به هرحال اگر استقلال برنده از زمين خارج شود جايگاه سومي اش حتمي است.ضمن اين که اگر سپاهان مقابل استقلال خوزستان به نتيجه تساوي دست پيدا کند آن وقت استقلال به رده دوم مي رسد. اما اگر استقلال موفق به شکست سپيدرود نشود و پديده در تبريزماشين سازي را شکست دهد آن وقت تيم فرهاد مجيدي چهارم خواهد شد. علاوه بر اين، اگر استقلال به سپيدرود ببازد باز هم پديده براي سوم شدن بايد در آخرين بازي اش برنده شود.

دوم تا پنجم براي پديده

فوتبالي که پديده به لحاظ کيفي مقابل سپاهان ارائه داد بالاتر از سطح ليگ بود و شايد به جرات بتوان گفت که سپاهان طي چند سال اخير به اين شکل تحت فشار قرار نگرفته بود. تيم مشهدي حالا در آحرين بازي ميهمان ماشين سازي تبريز است؛ تيمي که ناخواسته براي تراکتورسازي بازي مي کند. پديده اگر برنده از زمين خارج شود، در صورتي به رده دوم جدول مي رسد که سپاهان به استقلال خوزستان ببازد و استقلال هم مقابل سپيدرود فقط برنده نشود.اما اگر آن ها سه امتياز بازي را بگيرند و سپاهان و استقلال مساوي کنند آن وقت پديده سوم خواهد شد. اما اگر پديده ببازد يا مساوي کند و تراکتورسازي در اهواز فولاد را شکست دهد در آن صورت پديده پنجم خواهد شد.

چهارمي براي تراکتورسازي

با توجه به تفاضل گل بهتر تيم استقلال نسبت به تراکتورسازي و البته وجود همين شرايط براي تيم تبريزي نسبت به پديده مشهد، فقط در شرايطي که تراکتورسازي موفق به شکست فولاد شود و پديده هم ماشين سازي را نبرد آن وقت شاگردان ليکنز در جايگاه چهارم جدول مي ايستند.
آن ها اگر شنبه شب تيم پارس جنوبي جم را شکست داده بودند، روي کاغذ شانس رسيدن به جايگاه دومي را هم داشتند.اين تيم که جام حذفي را با شکست مقابل صنعت نفت آبادان در مرحله يک شانزدهم نهايي از دست داد حالا همه اميدش به ماشين سازي است که پديده را در تبريز شکست دهد.

کار سخت سپيدرود

تيم سپيد رود اين هفته شکست تلخ و سنگيني را در خانه متحمل شد. آن ها که هفته گذشته دو امتياز با ارزش را در دقيقه پاياني مقابل مسجدسليمان از دست دادند اين هفته مي توانستند با پيروزي مقابل نساجي و با توجه به شکست تيم جنوبي مقابل پيکان، اميدوار به بقا باشند. اما حالا شرايط سخت تر شده و آن ها فقط بايد تيم فرهاد مجيدي را در تهران شکست دهند و نفت مسجدسليمان هم در آخرين بازي اش ذوب آهن را شکست ندهد تا بقاي شان در ليگ قطعي شود. اما اگر بازي سپيدرود در تهران برنده نداشته باشد آن وقت حتي نفتي ها در مسجدسليمان شکست هم بخورند با تفاضل گل بهتر در ليگ مي مانند.

همچنين اگر شاگردان فيروز کريمي ذوب آهن را شکست دهند آن وقت سپيدرود با هر نتيجه اي هم آبي هاي پايتخت را از پيش رو بردارد باز هم سقوظش قطعي خواهد بود.


 خبـــرنامه 

 ماجراي خبر عجيب فدراسيون جهاني جودو چيست؟

ايران هيچ گاه رژيم صهيونيستي را به عنوان يک کشور به رسميت نشناخته و دستگاه ورزش شامل وزارت ورزش و جوانان و کميته ملي المپيک و فدراسيون هاي ورزشي از سياست هاي عالي و کلان نظام پيروي و تبعيت مي کنند.به گزارش فارس، فدراسيون جهاني جودو در خبري عجيب، نامه کميته ملي المپيک ايران درباره موضوع عدم رويارويي ورزشکاران ايراني با ورزشکاران اسرائيل را به عنوان يک اتفاق بزرگ قلمداد کرد و آن را تعبير به اين موضوع کرده که دستگاه ورزش ايران و کميته ملي المپيک موضوع رويايي ورزشکاران ايران با اسرائيل را پذيرفته اند و از آن به عنوان «توافق قرن» ياد کرد! در حالي که در نامه ارسالي کميته ملي المپيک به فدراسيون جهاني مطلقا به چنين چيزي اشاره نشده است.

در نامه کميته ملي المپيک ايران که با امضاي رضا صالحي اميري رئيس کميته و آرش ميراسماعيلي رئيس فدراسيون جودو خطاب به مارکوس ويزر رئيس فدراسيون جهاني جودو در 8 مي 2019 نوشته شده و رونوشت آن به توماس باخ رئيس کميته ملي المپيک ارسال شده، صراحتا اشاره شده فدراسيون جودو و کميته ملي المپيک ايران به منشور المپيک پايبند هستند و از از آن تبعيت مي کنند؛ آنچه به نوعي جزو شعارها و اهداف کميته ملي المپيک به شمار مي رود و نکته تازه اي نيست.

در اين نامه اشاره شده که ايران هر گونه تبعيض نژادي و قوميتي را نفي مي کند که اين نکته نيز جزو قوانين المپيک و اهداف کميته ملي المپيک به شمار مي رود. ورزش ايران با هر حريف و کشوري در چارچوب ورزش مسابقه مي دهد اما نکته مهم اينجاست که ايران هيچگاه اسرائيل را به عنوان يک کشور به رسميت نشناخته و دستگاه ورزش شامل وزارت ورزش و جوانان و کميته ملي المپيک و فدراسيون هاي ورزشي از سياست هاي عالي و کلان نظام پيروي و تبعيت مي کنند که در اين زمينه هميشه با اقتدار موضع خود را روشن کرده و آن عدم به رسميت شناختن رژيم صهيونيستي در همه عرصه هاست.

سياست هاي کلي و کلان نظام در طول 40 سال گذشته هيچگاه رژيم صهيونيستي را به رسميت نشناخته اند و اين يک قانون کلي و پابرجا در همه حوزه ها و زمينه ها از جمله ورزش است.

فراموش نکنيم که دستگاه ورزش يعني وزارت ورزش و جوانان و کميته ملي المپيک هيچگاه نهاد قانونگذار نيستند و به سياست هاي کلي نظام هميشه پايبند و تابع خواهند بود.

غياثي:

قائدي توپ را از اوت وارد زمين کرد

پيشکسوت و کارشناس داوري فوتبال ايران معتقد است بايد به تصميم کمک داور بازي استقلال و صنعت نفت آبادان احترام گذاشت.

سيدرضا غياثي در خصوص اتفاقات ديدار استقلال و صنعت نفت و عملکرد داور اين ديدار گفت: آنطور که در تصاوير تلويزيوني ديده مي شود، به نظر مي رسد روي هوا توپ از خط رد شده و اوت است اما بازيکن با بغل پاي راست توپ را وارد زمين مي کند. با اين شرايط نظر قطعي را کمک داور مي دهد که زاويه مناسبي دارد و به نظر من هم بايد به نظر کمک داور توجه مثبت داشته باشيم.

وي در پايان گفت: بارها از باشگاه ها و همه عوامل فوتبالي خواهش کرده ايم که فضاي کار داوران را سخت تر نکنند. اين صحنه قطعا مشکوک است اما کمک داور بهترين زاويه و امکان را براي تشخيص داشته پس درست نيست که با قاطعيت بگوييم تيم داوري اشتباه کرده يا حتي برخي مدعي شوند که اينگونه اشتباهات عمدي و هدفمند است. اين رفتارها براي فوتبال ما مفيد نيست.

واکنش برانکو به اظهارات مجيدي

قهرمان مي‌شويم چون در دربي‌ها نباختيم

سرمربي تيم فوتبال پرسپوليس نسبت به اظهارات فرهاد مجيدي واکنش نشان داد.

صبح ديروز فرهاد مجيدي با انتشار پست‌هايي در صفحه اينستاگرام خود قهرماني پرسپوليس را منوط به حمايت هاي برخي افراد دانست.

در همين رابطه برانکو ايوانکوويچ درباره اظهارات فرهاد مجيدي، اظهار کرد: به او و بقيه بگوييد بازي ما مقابل ماشين سازي تبريز در تهران را ببينند که چطور داور به غير از پنالتي که برايمان گرفت، دو پنالتي ديگر را بر روي بوديمير نگرفت. چه کسي براي قهرمان شدن به ما کمک کرده است؟

وي افزود: اگر ما قهرمان مي‌شويم به خاطر اين است که امسال در هيچ دربي‌اي بازنده نبوديم. استقلال را برديم و يک بار هم مقابلش به تساوي رسيديم و در هر دو بازي از آنها بهتر بوديم. مقابل سپاهان هم مساوي کرديم، مقابل پديده هم در دو بازي برنده شديم و برابر تراکتورسازي هم دو تساوي به دست آورديم.

حضور شفر در بني‌ياس منتفي شد

حضور سرمربي پيشين تيم فوتبال استقلال در بني ياس امارات منتفي شد.

روزنامه البيان امارات در گزارشي پيرامون مذاکرات باشگاه بني ياس با سرمربي فعلي اين باشگاه نوشت: مسئولان باشگاه بني ياس از توافق نهايي با شفر آلماني عقب نشيني کردند، در حالي که گفته مي‌شد در روزهاي گذشته با اين مربي به توافق نهايي رسيده‌اند.

در همين حال بني ياس به توافق مجدد و تمديد قرارداد کرونوسلاو، سرمربي کروات باشگاه نزديک شده است. گفته مي‌شود دو طرف در خصوص موضوعات مالي به توافق رسيده اند.

مدافع جنجالي ليورپول در تيررس بارسلونا

مدافع جنجالي ليورپول که با کاپيتان بارسلونا در نيمه نهايي ليگ قهرمانان اروپا درگير شد زير نظر مسئولان باشگاه اسپانيايي قرار گرفت.نشريه «ميرر» انگليس خبر داد که مسئولان باشگاه بارسلونا بعد نيمه نهايي ليگ قهرمانان اروپا اندرو رابرتسون، مدافع اسکاتلندي ليورپول را زيرنظر گرفتند.

اين مدافع جوان در بازي برگشت نيمه نهايي در آنفليد با مسي، فوق ستاره بارسلونا درگيري کوچکي داشت. مسئولان بارسلونا به اين مدافع علاقه مند شدند و مي خواهند او را جذب کنند.قرارداد مدافع اسکاتلندي با لک لک ها تا سال 2024 است و بارسلونا براي جذب اين مدافع بايد 160 ميليون پوند بپردازد. رابرتسون در سال 2017 با مبلغ 8 ميليون پوند از هال سيتي به ليورپول آمد.


 خبـــرنامه 

 پيشنهاد اوليه پاري‌سن ژرمن به دخه‌آ

باشگاه پاري سن ژرمن پيشنهاد اوليه اش براي جذب گلر منچستريونايتد را ارائه کرد.

نشريه سان انگليس خبر داد که باشگاه پاري سن ژرمن پيشنهاد اوليه خود را براي جذب دخه آ، دروازه بان اسپانيايي منچستر يونايتد ارائه داد.

دخه آ پيشنهاد تمديد قرارداد با دستمزد هفتگي 350 هزار پوندي را نپذيرفت ولي باشگاه پاريسي نيز حاضر نيست دستمزدي بيشتر از اين به دخه آ پرداخت کنند.

قرارداد دخه آ با منچستر يونايتد تا سال 2020 است. با توجه به افت اخير گلر اسپانيايي پاريسي ها حاضر به پرداخت مبلغي نجومي براي جذب او نيستند.

تدبير پرسپوليس براي دريافت پول از فيفا

دريافت ارز از منبع درآمدهاي باشگاه هاي پرسپوليس از فيفا به دغدغه مديرعامل اين باشگاه تبديل شده است. باشگاه پرسپوليس قصد داشت بدهي ارزي خود به برانکو ايوانکوويچ را از طريق منبع مالي اش در فيفا به دليل حضور بازيکنان اين تيم با پيراهن تيم ملي فوتبال ايران در جام جهاني روسيه تأمين کند.

اما مشکلات مالي و تحريم‌هاي مربوط به دريافت اين پول از بانک‌هاي سوئيسي سبب شد تا اين پول فعلاً به باشگاه‌هاي ايراني از جمله پرسپوليس نرسد. ايرج عرب مديرعامل باشگاه پرسپوليس که هفته گذشته جلسه‌اي را با مهدي تاج رئيس فدراسيون فوتبال در اين زمينه داشت قصد پيگيري اين موضوع را دارد تا بتواند پول بلوکه شده سرخپوشان را از طريق فدراسيون فوتبال دريافت کند.

باشگاه پرسپوليس تصميم دارد وکالت اين موضوع را به مسئولان فدراسيون بدهد تا آنها با استفاده از قوانين مالي مربوط به آئين نامه‌هاي مالي فيفا، اين پول را به باشگاه‌هاي ايراني تزريق کنند. وحيد اميري، عليرضا بيرانوند و مهدي طارمي بازيکنان ملي پوش باشگاه پرسپوليس در جام جهاني 2018 روسيه محسوب مي‌شدند که بابت حضورشان در ليست تيم ملي براي سرخپوشان درآمدزايي داشته اند.

برانکو و يک علامت سوال بزرگ

چرا شريفي پرسپوليسي شد؟

مهدي شريفي مهاجم تيم فوتبال پرسپوليس بعد از يک فصل حضور در اين تيم نتوانست خودش را جا بيندازد.

شريفي که جزو اولين خريد‌هاي فصل جديد پرسپوليس بود، به علت محروميت نقل‌وانتقالاتي سرخپوشان تا نيم‌فصل اجازه بازي نداشت و يعني يک نيم‌فصل کامل فرصت داشت خودش را با تفکرات برانکو و تاکتيک‌هاي پرسپوليس هماهنگ کند، اما اين اتفاق رخ نداد. با شروع نيم‌فصل دوم و در همان چند بازي که شريفي به زمين رفت نشان داد کيفيت حضور در پرسپوليس را ندارد و برانکو هم اين موضوع را به خوبي متوجه شد.

شريفي در شرايطي نتوانست اين فصل کمکي به پرسپوليس کند که علي عليپور چند هفته‌اي است که از دوران اوجش فاصله گرفته و بوديمير هم چند هفته‌اي مصدوم شد. يعني در اين وضعيت هم شريفي نتوانست به کمک سرخپوشان بيايد و گره‌اي از کار برانکو در بخش هجومي باز کند.

هرچند در نوع پيوستن شريفي به پرسپوليس هم حرف و حديث‌هاي فراواني وجود دارد، اما اين بازيکن که شماره 10 سرخپوشان را هم به تن مي‌کند به هيچ عنوان در حد و اندازه‌هاي اين تيم نشان نداد تا حدي که برانکو در بازي‌هاي متعدد به سعيد کريمي و محمدامين اسدي جوان ميدان داد، اما به شريفي خير. به نظر مي‌رسد مهدي شريفي اولين خروجي فهرست پرسپوليس براي فصل آينده است.

رمزگشايي از جمله برانکو

پيشنهاد براي کدام بازيکنان؟

در نشست خبري قبل از بازي پرسپوليس با ماشين‌سازي تبريز، برانکو مدعي شد که طبيعي است عليرضا بيرانوند، شجاع خليل زاده و علي عليپور به واسطه درخشش در ليگ قهرمانان آسيا پيشنهاداتي از سايرکشور‌ها داشته باشند. البته برانکو به همين بسنده کرد و اشاره‌اي به کشور‌هاي خواهان بازيکنان پرسپوليس نکرد، اما به صراحت اعلام کرد هر بازيکني در پرسپوليس قصد جدايي داشته باشد مي‌تواند به باشگاه مراجعه کند و جدا شود! با انتشار مصاحبه برانکو در نشست خبري پيش از بازي خيلي‌ها پرسيدند منظور برانکو چيست و اين بازيکنان پرسپوليس از چه تيم‌هايي پيشنهاد دارند.

1- عليرضا بيرانوند (ترکيه)؛ عليرضا بيرانوند پس از درخشش در جام جهاني 2018 روسيه مورد توجه تيم‌هاي مختلفي قرار گرفت. او از دينامو کيف اوکراين و يکي دو تيم مطرح ترکيه‌اي پيشنهاد داشت، اما با توجه به داشتن قرارداد با پرسپوليس تا سال 1400 مجبور به ماندن شد. او در جام ملت‌هاي آسيا هم خوش درخشيد و حالا شنيده مي‌شود دوباره توجه تيم‌هاي ترکيه‌اي را به خود جلب کرده است. گلر شماره يک تيم ملي و پرسپوليس حتي از ليگ بلژيک هم پيشنهادي دارد، اما به نظر مي‌رسد در پرسپوليس ماندني باشد.

بيرانوند فقط در صورتي از پرسپوليس جدا مي‌شود که از 5 ليگ معتبر اروپا پيشنهاد داشته باشد. اگر اين پيشنهادات از اسپانيا، انگليس، ايتاليا، آلمان و فرانسه برسد آنگاه عليرضا بيرانوند با پرداخت مبلغ رضايتنامه‌اش قادر به جدايي از پرسپوليس خواهد بود در غير اين صورت در پرسپوليس خواهد ماند.

2- شجاع خليل زاده (قطر)؛ هرچند پرسپوليس در همان مرحله مقدماتي از ليگ قهرمانان آسيا حذف شد، اما با اين وجود شجاع خليل زاده همچون فصل گذشته در فصل جاري هم درخشش ويژه‌اي در اين رقابت‌ها داشت. او گل‌هاي زيبايي به الاهلي عربستان زد که ظاهراً توجه تيم‌هاي قطري را به خود جلب کرده است. يک تيم قطري حاضر است مبلغ خوبي به مدافع مورد علاقه برانکو بپردازد، اما اين بازيکن تا پايان فصل آينده با باشگاه پرسپوليس قرارداد دارد. بعيد هم مي‌دانيم باشگاه پرسپوليس به راحتي رضايتنامه مدافع سرزن و گلزن خود را صادر کند.

3- علي عليپور (کرواسي)؛ علي عليپور هم جزو بازيکنان خوب پرسپوليس در ليگ قهرمانان آسيا و ليگ برتر بود که با پيشنهاداتي روبه‌رو شده است. شنيده شده هايدوک اشپليت کرواسي جديدترين مشتري مهاجم اول پرسپوليس است.. با اين وجود علي عليپور با توجه به تجربه نه چندان موفق صادق محرمي در ديناموزاگرب کرواسي، تمايلي به رفتن به اين کشور ندارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته