جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

مشاور عالي سازمان سنجش:
برگزاري آزمون سراسري در نيمه اول تيرماه

هفته آينده؛
اعلام نتايج انتخاب رشته آزمون دکتري 98

تا 31 ارديبهشت ادامه دارد؛
آغاز ثبت نام دوره دکتري شعبه بين‌الملل دانشگاه پيام نور امارات

وزير علوم:
الزام موسسات اعزام دانشجو به همکاري با سازمان امور دانشجويان


يادداشت


علمي


ميز خبر


خبر


 مشاور عالي سازمان سنجش:
 برگزاري آزمون سراسري در نيمه اول تيرماه 

 مشاور عالي سازمان سنجش گفت: وزارت علوم و سازمان سنجش تمايلي براي به تعويق انداختن کنکور ندارند.توکلي مشاور عالي سازمان سنجش و آموزش کشور در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره زمان برگزاري آزمون سراسري اظهار کرد:در حال حاضر درباره به تعويق افتادن زمان آزمون کارشناسي سراسري هيچ تصميمي اتخاذ نشده است.

مشاور عالي سازمان سنجش و آموزش کشور ادامه داد:مجموعه وزارت علوم، تحقيقات و فناوري در کنار سازمان سنجش و آموزش کشور تمايلي براي به تعويق انداختن آزمون سراسري ندارند.توکلي با بيان اينکه کنکور در زمان مقرر برگزار مي‌شود، گفت:آزمون سراسري در روزهاي 13 و 14 تيرماه و در زمان مشخص شده برگزار مي‌شود.

وي يادآوري کرد: اگر زماني درباره به تعويق افتادن آزمون سراسري تصميمي اتخاد شود، آن زمان مي‌توانيم درباره تاريخ جديد برگزاري آزمون صحبت کنيم.


 هفته آينده؛
 اعلام نتايج انتخاب رشته آزمون دکتري 98  

 مشاور عالي سازمان سنجش گفت:اسامي معرفي شدگان داراي حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم همراه با برنامه زماني مراجعه به دانشگاه‌هاي مجري، هفته آينده اعلام مي‌شود.حسين توکلي مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور در گفتگو با دانشجو بيان کرد: آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 98 در دوره‌هاي روزانه و شبانه دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد اسلامي، دانشگاه پيام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي، پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌ها جمعه سوم اسفند 97 در 7 گروه و 245 کدرشته امتحاني، 58 شهرستان و 104 حوزه امتحاني برگزارشد.توکلي با بيان اينکه در آزمون ورودي دوره دکتري (PhD) نيمه متمرکز سال 98 تعداد 196 هزار و 649 نفر ثبت نام کردند، ادامه داد: از اين ميان، تعداد 177 هزار و 579 نفر کارت شرکت در آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 98 را دريافت کردند. در نهايت تعداد 163 هزار و 321 داوطلب در جلسه آزمون حاضر شدند و از اين ميان تعداد 150 هزار و 535 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند.

مشاور عالي سازمان سنجش گفت: مهلت انتخاب رشته در آزمون ورودي دوره دکتري PhD نيمه متمرکز سال 98 به پايان رسيد و از تعداد 150 هزار و 535 نفر مجاز به انتخاب رشته، تعداد 108 هزار و 888 نفر معادل 72.33 درصد افراد مجاز، نسبت به تکميل فرم انتخاب رشته خود اقدام کردند.وي اظهار داشت: اسامي معرفي شدگان داراي حدنصاب به منظور شرکت در مرحله دوم (مصاحبه، بررسي سوابق علمي و پژوهشي و …) همراه با برنامه زماني مراجعه به دانشگاه‌هاي مجري دوره دکتري در هفته آينده از طريق سايت سازمان سنجش منتشر خواهد شد.


 تا 31 ارديبهشت ادامه دارد؛
 آغاز ثبت نام دوره دکتري شعبه بين‌الملل دانشگاه پيام نور امارات 

 مديرکل روابط عمومي دانشگاه پيام نور از آغاز ثبت نام اينترنتي دوره دکتري تخصصي شعبه بين‌الملل دانشگاه پيام نور – امارات (نوبت هفتم) خبر داد.به گزارش مهر، امير حسين بهروز گفت: ثبت نام نوبت هفتم پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي شعبه بين‌الملل دانشگاه پيام نور – امارات آغاز شده است.وي گفت:متقاضيان مي‌توانند جهت ثبت نام براي سال تحصيلي 99-98 از 23 ارديبهشت ماه لغايت 31 ارديبهشت ماه سال جاري نسبت به ثبت نام خود اقدام کنند.

مديرکل روابط عمومي دانشگاه پيام نور افزود: متقاضيان ثبت نام مي‌توانند ضمن مطالعه دفترچه راهنما از طريق لينک زير، با مراجعه به نشاني اينترنتي www.regazmoon.pnu.ac.ir نسبت به ثبت نام اقدام کنند.


 وزير علوم:
 الزام موسسات اعزام دانشجو به همکاري با سازمان امور دانشجويان 

 وزير علوم با اشاره به ساماندهي موسسات اعزام دانشجو گفت: موسسات اعزام دانشجو براي برخورداري از حمايت حقوقي و قانوني وزارت علوم بايد با سازمان امور دانشجويان همکاري کنند.

منصور غلامي در گفتگو با مهر درباره ساماندهي مؤسسات اعزام دانشجو اظهار داشت:سازمان امور دانشجويان وزارت علوم در ساماندهي و کنترل و نظارت مراکزي که به اعزام دانشجو کمک کرده و مشاوره مي‌دهند حتماً همکاري دارد.

وي ادامه داد: به افرادي که قصد دارند از اين ظرفيت استفاده کنند، توصيه مي‌کنيم حتماً با سازمان امور دانشجويان هماهنگ کنند تا مشخص شود که آيا نام مؤسسه مذکور در مجموعه مؤسسات مجاز تحت نظارت سازمان وجود دارد يا خير، تا اتفاقات بدي که بعضاً در گذشته رخ داده است براي آنها رخ ندهد.وزير علوم افزود: برخي از مؤسسات احساس مسئوليت جدي در قبال دانشجوياني که اعزام کرده بودند نداشتند و بعد از اعزام دانشجو که مشکل ايجاد شده بود، از خود سلب مسئوليت کردند و لذا توصيه من اين است افراد براي اعزام از طريق مؤسسات، با سازمان امور دانشجويان کنترل و هماهنگي کنند.

وي با بيان اينکه هر مؤسسه اعزام دانشجو که مشاوره مي‌دهد، بايد با سازمان امور دانشجويان هماهنگ باشد يادآور شد: مؤسسات اعزام دانشجو براي برخورداري از حمايت حقوقي قانوني بايد از طريق سازمان امور دانشجويان فعاليت کنند.غلامي افزود: همچنين نگراني‌هايي که احياناً متقاضيان و مراجعه کنندگان مي‌توانند داشته باشند با توصيه سازمان امور دانشجويان برطرف مي‌شود.

وي درباره اينکه آيا آماري از مؤسسات غيرقانوني اعزام دانشجو داريد گفت: آماري در حال حاضر ندارم ولي قطعاً با اين مؤسسات برخورد مي‌شود.يک مرجع قانوني بايد نظارت برکار اين مؤسسات داشته باشد که يکي از اين مراجع وزارت علوم است.وزير علوم تاکيد کرد: توصيه مي‌کنيم هر فردي که قصد دارد از خدمات مؤسسات اعزام دانشجو استفاده کند، حتماً جايگاه قانوني مؤسسات را بررسي کند.


 يادداشت 

 دفاع پايان‌نامه؛پذيرايي لاکچري و هداياي خاص!

ابراهيم علي آبادي

انگار حاشيه‌هاي پايان‌نامه نويسي تمامي ندارد؛ از هر سرش که بگيريم و به هر کدام از زاويه‌هايش که سرک بکشيم، مي‌بينيم پايان‌نامه به هرحال ماجراهاي هم پشت پرده دارد و هم هويدا و آشکار، و جالب اين‌جاست که اغلب دانشجويان و اساتيد از هر دو سوي اين پرده خبر دارند.

پس از ماجراهاي پر تب‌وتاب تهيه پايان‌نامه‌هاي تقلبي که توسط موسسات و حتي برخي دانشجويان و اساتيد نوشته يا کپي پيست مي‌شوند، ماجراي جلسه دفاع از پايان‌نامه هم براي خودش داستاني دارد. پذيرايي که گاهي نوع و شکلش به تنهايي شاخصي است براي نمره دادن استادان محترم.

شايد براي‌تان جالب باشد بدانيد که براي تهيه و تدارک مراسم پذيرايي جلسه دفاع، شرکت‌هاي خدماتي هم وارد ميدان شده‌اند و از صفر تا صد پذيرايي را به عهده مي‌گيرند و خيال دانشجو و خانواده‌اش را در اين زمينه راحت مي‌کنند. اين شرکت‌ها، منوهاي متفاوتي از خوراکي و ميوه و نوشيدني دارند که هر دانشجو بنا به وسعش مي‌تواند آن‌ها را انتخاب کند. گرچه گاهي نمره گرفتن چنان اهميتي پيدا مي‌کند که دانشجو خود را ملزم مي‌بيند در پذيرايي دست بالا را بگيرد، چون برخي از دانشجوهاي قبل از او چنان رفتار کرده‌اند و انتظار‌ها را بالا برده‌اند که اين مسير به بيراهه چشم و هم‌چشمي کشيده شده و اين دانشجويان جلسه دفاع را به جلسه پذيرايي و خوردن و نوشيدن تبديل کرده‌اند.

بله جاي تاسف دارد و انگشت تعجب به دندان گزيدن. اما داستان همين است که هست؛ تا زماني که تنها ملاک و معيار جامعه علمي ما نمره و مدرک به هر قيمتي است و کيفيت در آن حرف آخر را مي‌زند، همين بساط برقرار است؛ بساط پذيرايي‌هاي لاکچري جلسه پايان‌نامه همراه با هداياي خاص، که دانشجوي به زعم خود مي‌تواند با اين روش نمره مورد نظر خود را به دست آورد!


 علمي 

 معتبرترين دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«كلمبيا»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

دانشگاه کلمبيا ، يكي از معتبرترين دانشگاه هاي جهان در نيويورك آمريكا است.

اين دانشگاه كه 250 سال قدمت دارد در سه مقطع كارشناسي، كارشناسي ارشد و دكترا دانشجو مي پذيرد و از لحاظ علمي و تحقيقاتي در سطح بسيار بالايي قرار دارد.

دراين دانشگاه اختراعات بسياري مهمي ازجمله ليزر، راديواف.ام، ال سي دي و بسياري از اختراعات مهم پزشکي صورت گرفته و به ثبت رسيده است.

از افتخارات اين دانشگاه مي توان به کسب 82 جايزه نوبل اشاره نمود.

سه تن از سياستمداران معروف آمريکا در اين دانشگاه تحصيل کرده اند.

دانشكده هاي معروف اين دانشگاه عبارتند از:دانشكده پزشكي، دندانپزشكي، حقوق، مهندسي و علوم كاربردي، هنر، معماري و نقشه كشي، پرستاري، تربيت معلم، خبرنگاري، علوم بهداشت و... .

كتابخانه اين دانشگاه بيش از 9 ميليون جلد كتاب دارد.


 ميز خبر 

 رئيس دانشگاه آزاد سيستان و بلوچستان:

افزايش جذب دانشجوي خارجي در دانشگاه آزاد سيستان و بلوچستان

ارئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سيستان و بلوچستان تاکيد کرد: افزايش جذب دانشجوي خارجي در دانشگاه آزاد اسلامي استان در دستور کار قرار دارد.

به گزارش مهر، دکتر سلطانعلي مير با بيان اينکه افزايش جذب دانشجوي خارجي در دانشگاه آزاد اسلامي استان در دستور کار قرار دارد، گفت:با همکاري با مجموعه اجرايي استان، مقرر شده از ترم آينده جذب دانشجوي خارجي به چند برابر افزايش داشته باشد.

وي ادامه داد: از آنجا که ممنوعيت اتباع بيگانه براي تحصيل برداشته شده، اين طرح با اقبال خوبي روبرو خواهد شد.

وي با بيان اينکه دانشگاه آزاد اسلامي استان سيستان و بلوچستان در سال گذشته موفق به کسب رتبه‌هاي علمي و پژوهشي در سطح کشور شد، گفت: رتبه اول راه‌اندازي 12 آموزشکده سما و ساختمان آموزشي براي نخستين بار، رتبه اول برگزاري همايش‌هاي علمي و پژوهشي، کسب رتبه اول پايان‌نامه برتر با موضوع ريزگرد توسط يکي از دانشجويان دکتري دانشگاه آزاد اسلامي استان، رتبه اول کشوري در نمايشگاه پژوهشي و… از جمله افتخارات دانشگاه آزاد اسلامي استان است.

مير از برگزاري کرسي‌هاي ترويجي توسط دانشگاه آزاد اسلامي استان خبر داد و گفت: تاکنون 10 کرسي برگزار شده و 10 کرسي ديگر در آينده نزديک برگزار خواهد شد.

رئيس دانشگاه آزاد اسلامي استان سيستان و بلوچستان تاکيد کرد: قرارگاه جهادي دانشگاه آزاد اسلامي استان سيستان و بلوچستان از ابتداي سيل در کنار مردم بوده و روزانه هزار پرس غذاي گرم بين مردم سيل زده توزيع و اخيراً با کمک‌هاي همکاران دانشگاه سبد کالا بين مردم سيل زده زابل توزيع شد.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران:

راه‌اندازي اولين شعبه خارجي دانشگاه علوم پزشکي تهران در عراق

رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران از تلاش اين دانشگاه براي راه اندازي شعبه خارجي خبر داد و گفت: در حال حاضر با کشور عراق رايزني‌هاي لازم صورت گرفته و به زودي اولين شعبه دانشگاه تهران در اين کشور راه اندازي خواهد شد.دکتر عباسعلي کريمي در گفت و گو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب به مهمترين برنامه‌هاي حوزه بين الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران اشاره کرد و گفت: خوشبختانه ما در سال گذشته فعاليت خوبي در عرصه بين الملل دانشگاه انجام داديم به گونه‌اي که بيش از 950 دانشجوي خارجي از حدود 46 کشور دنيا در دانشگاه علوم پزشکي تهران در رشته‌هاي مختلف پزشکي در اين دانشگاه جذب شدند و اغلب اين دانشجويان در رشته‌هاي نظير پزشکي، دندانپزشکي و پرستاري تحصيل مي‌کنند.

وي در ادامه تاکيد کرد: موضوعي که در دانشگاه علوم پزشکي تهران مطرح است اين است که علاوه بر آموزش و پژوهش، خدمات درماني و بهداشتي به کشورهاي همسايه ارائه دهيم به گونه‌اي که تعداد بسيار زيادي از بيماران کشورهاي مجاور براي درمان به مراکز درماني اين دانشگاه مراجعه مي‌کنند.

دکتر کريمي تاکيد کرد: موضوع توريسم سلامت از ديگر فعاليت‌هاي مهم حوزه بين الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران به شمار مي‌رود و در اين زمينه امسال با همکاري دانشگاه تهران نمايشگاه بين الملل مشترک را برگزار نموديم چرا که دو دانشگاه حدود 70 سال پيش در قالب يک دانشگاه فعاليت خود را انجام مي‌دادند و در حال حاضر نيز مي‌توانند برنامه‌هاي بين‌الملل موفقي داشته باشند.

رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران خاطر نشان کرد: تلاش داريم در برخي از کشورهاي مجاور شعبه‌اي از اين دانشگاه راه اندازي کنيم به گونه‌اي که اولين شعبه اين دانشگاه در کشور عراق راه اندازي خواهد شد و با وزير علوم اين کشور هماهنگي‌هاي لازم انجام گرفته است. اميدواريم به زودي اين شعبه در اين کشور راه اندازي شود و ما در سال‌هاي آينده علاوه بر 2000 دانشجوي خارجي در داخل دانشگاه، بتوانيم در کشورهاي مجاور شعبه داشته باشيم و آمار اين دانشجويان افزايش يابد.


 خبر 

 اعلام زمان ثبت نام آزمون دانشنامه و گواهينامه دندانپزشکي

ثبت نام سي و پنجمين دوره آزمون دانشنامه و گواهينامه دندانپزشکي از 18 تا 25 خرداد ماه از طريق سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي به آدرس http://sanjeshp.ir انجام مي‌شود.

به گزارش ايسنا، آزمون کتبي نيز روز دوشنبه 4 شهريور و آزمون شفاهي طي روزهاي سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه 5 تا 7 شهريور ماه برگزار مي‌شود.

کليه داوطلبان واجد شرايط که دوره دستياري را طبق مقررات (کليه واحدها و پايان نامه) به پايان رسيده‌اند مي‌توانند در تاريخ مقرر ثبت نام کنند.

به گزارش مفدا، داوطلبان بايد نسبت به ثبت نام و ارسال مدارک در سامانه توزيع نيروي انساني، تعهدات و خدمات قانوني وزارت بهداشت به آدرس http://obligat.behdasht.gov.ir/ اقدام کنند.

ارائه 27 رشته پزشکي و دامپزشکي در دوره دکتري بدون آزمون

انتخاب رشته دوره دکتري بدون‌آزمون دانشگاه آزاد اسلامي در حالي به پايان مي‎رسد که رشته‌هاي متعددي در گروه پزشکي و دامپزشکي براي داوطلبان ارائه شده است.

به گزارش آنا،‌ پذيرش اين دوره براي داوطلبان استعدادهاي درخشان است.رشته‌هاي متعددي در گروه پزشکي و دامپزشکي است که متقاضيان مي‌توانند آنها را انتخاب کنند.

هشت رشته سم‌شناسي، نانوفناوري پزشکي، فارماکولوژي، داروسازي سنتي، اقتصاد و مديريت دارو، پرستاري، آموزش بهداشت و ارتقا سلامت و مديريت خدمات بهداشتي درماني در گروه پزشکي ارائه شده است.در گروه دامپزشکي نيز 19 رشته در معرض انتخاب داوطلبان قرار دارد که از آن ميان مي‌توان به رشته‌هاي جراحي دامپزشکي، مامايي و بيماري‌هاي توليد مثل دام، بيماري‌هاي داخلي دام‌هاي کوچک، بيماري‌هاي داخلي دام‌هاي بزرگ اشاره کرد.

رشته‌هاي راديولوژي دامپزشکي، کلينيکال پاتولوژي دامپزشکي، پاتولوژي دامپزشکي، بهداشت و بيماري‌هاي پرندگان، بهداشت و بيماري‌هاي آبزيان، بهداشت مواد غذايي،‌ بهداشت خوراک دام، انگل‌شناسي دامپزشکي، باکتري‌شناسي، ويروس‌شناسي،‌ قارچ‌شناسي،‌ ايمني‌شناسي، فارماکولوژي دامپزشکي، فيزيولوژي و آناتومي و جنين‌شناسي مقايسه‌اي از ديگر رشته‌هاي گروه دامپزشکي است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته