جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

وزير خارجه :
گزينه خريد نفت هند از ايران همچنان باز است


تعلل عجيب وزارت نفت در ابلاغ آيين نامه اجرايي تهاتر نفت با کالا


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير خارجه :
 گزينه خريد نفت هند از ايران همچنان باز است 

 
سوشما سوارج، وزير خارجه هند به همتاي ايراني خود اعلام کرد دهلي نو درباره خريد نفت از ايران پس از انتخابات 23 مه تصميم مي‌گيرد.به گزارش ايسنا، محمد جواد ظريف، وزير خارجه کشورمان دوشنبه هفته جاري به هند سفر کرد که يکي از بزرگترين خريداران نفت ايران است. وي اين ديدار را مثبت و سازنده ارزيابي کرد.

پايگاه خبري لايو مينت به نقل از دو منبع آگاه از مذاکرات نوشت: وزير خارجه هند در اين ديدار به همتاي ايراني خود اعلام کرد هند پس از برگزاري انتخابات 23 مه، با توجه به ملاحظات بازرگاني، امنيت انرژي و منافع اقتصادي، درباره خريد نفت از ايران تصميم خواهد گرفت.هند نوامبر گذشته از آمريکا براي واردات نفت ايران معافيت شش ماهه دريافت کرده بود با اين حال واشنگتن ماه گذشته اعلام کرد معافيت‌ها از تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران را تمديد نخواهد کرد.

هند که يکي از خريداران بزرگ نفت ايران است به همراه چين تلاش مي‌کنند از آمريکا براي ادامه خريد نفت ايران معافيت بگيرند اما يک سخنگوي وزارت خارجه آمريکا دهم مه به پايگاه خبري اينديا وست گفت: هيچ معافيتي اعطا نخواهد شد.دهلي نو 23.6 ميليون تن نفت خام ايران را در سال مالي منتهي به مارس 2019 خريداري کرد. ايران سومين صادرکننده بزرگ نفت به هند پس از عراق و عربستان سعودي است. واردات بيش از 80 درصد از نيازهاي نفتي هند را تأمين مي‌کند.

واردات نفت از ايران بانک دولتي هند را نجات داد

در همين رابطه ،رسانه‌هاي هندي گزارش دادند که واردات نفت از ايران جلوي ضرر بانک دولتي اين کشور را گرفته است.به گزارش اکونوميک تايمز هند، واردات نفت هند از ايران به بانک دولتي يو.سي.او کمک کرده که ميزان ضرر و زيان خود را 27 درصد کاهش دهد و بتواند از پالايشگران نفت اين کشور تأمين اعتبار بدون سود داشته باشد.

اين بانک هندي يکي از بانک‌هاي اصلي بود که براي فرايند تسهيل پرداخت‌هاي پول نفت ايران در زمان تحريم آمريکا معين شده بود. تأمين اعتبار از سوي پالايشگران هندي به اين بانک دولتي هند کمک کرد که تا پايان مارس 2019 وضعيت حساب‌هاي جاري و پس‌انداز خود را بهبود ببخشد.

چاران سينگ، مديرعامل بانک يو.سي.او با تأييد اين گزارش‌ها تصريح کرده‌است: واردات نفت از ايران باعث بهبود عملکرد اين بانک شده است. در دوران تحريم‌هاي آمريکا پالايشگاه‌هاي هندي پرداخت‌هاي خود را به حساب‌هاي مشخص‌شده مبتني بر روپيه در اين بانک انجام مي‌دادند. اين بانک مستقر در کلکته در ازاي آن پرداخت‌هايي به صادرکنندگان کالاهاي ايراني به هند انجام مي‌داد.


 تعلل عجيب وزارت نفت در ابلاغ آيين نامه اجرايي تهاتر نفت با کالا 

 علي رغم وجود بستر قانوني و تأکيدات فراوان مقامات ارشد دولتي درباره باز کردن راه تهاتر نفت در برابر کالا، هنوز خبري از ابلاغ آيين نامه اجرايي تهاتر توسط وزارت نفت نيست.به گزارش فارس، تحريم‌هاي نفتي آمريکا در اوايل دهه نود نيز اتفاق افتاده بود. ايران در آن دوره زماني، توانست با اتخاذ سياست تهاتر نفت در برابر کالا با کشورهايي که خريدار نفت ايران بودند بخصوص کشورهاي شرق آسيا، وارد قراردادهاي دوجانبه شود و به‌ازاي نفت صادراتي، کالاهاي وارداتي موردنياز خود را تأمين نمايد.

با حصول توافق برجام بين ايران و کشورهاي 5+1 و بهبود وضعيت صادرات نفت ايران، مبادلات تهاتري بين ايران و ديگر کشورها کاهش يافت. اين شرايط تا اوايل سال 97 ادامه داشت تا آمريکا از برجام خارج شد و تحريم‌هاي اين کشور عليه ايران بازگشت. يکي از اهداف آمريکا از اين تحريم‌ها، به صفر رساندن فروش نفت ايران بيان شد که واکنش‌هاي فراواني در داخل و خارج کشور به دنبال داشت.اسحاق جهانگيري معاون اول رياست جمهوري در جلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي در تاريخ 11 تيرماه 97 با بيان اينکه دولت براي شرايط تحريم برنامه‌ريزي دقيق دارد، يکي از برنامه‌هاي دولت براي تأمين کالاهاي وارداتي موردنياز را استفاده از سازوکار تهاتر دانست. معاون اول رئيس‌جمهور در اين جلسه، خواستار تشکيل کارگروهي تحت‌عنوان "کميته تهاتر" با عضويت وزارت‌خانه‌هاي نفت، صنعت، معدن و تجارت، امور خارجه، امور اقتصادي و دارايي، جهاد کشاورزي و سازمان برنامه و بودجه شد و گفت: لازم است کارگروهي با محوريت وزارت نفت تشکيل شود و براي تهاتر نفت با کالاهاي اساسي برنامه‌ريزي و سازوکار آن تعيين و نتيجه تصميمات گزارش شود.


 معادلات انرژي 

 نماينده شرکت ملي نفت خبر داد:

عرضه نفت و ميعانات گازي در بورس در هفته آينده

نماينده شرکت ملي نفت در بورس از عرضه نفت و ميعانات گازي در بورس در هفته آينده خبر داد و گفت: به محض اين‌که اطلاعيه تنظيم شود، بر اساس شيوه نامه سال 1398 عرضه نفت در بورس از سر گرفته مي‌شود.

اميرحسين تبيانيان در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين‌که بر اساس قانون بودجه امسال، وزارت نفت مکلف شده حداقل شش ميليون بشکه در ماه را در رينگ صادراتي بورس انرژي عرضه کند، اظهار کرد: در همين راستا طي چند هفته اخير در وزارت نفت، شيوه نامه‌اي تنظيم و از سوي وزير نفت نيز ابلاغ شد.

به گفته وي، علت اين‌که در هفته جاري عرضه صورت نگرفت، اين بود که قرار شده از اين پس عرضه بر اساس شيوه‌نامه جديد صورت بگيرد و با توجه به اين‌که عرضه‌هايي که تا کنون صورت گرفته بر اساس مجوزهاي سال گذشته بود، اين موضوع متوقف شد.

نماينده شرکت ملي نفت در بورس تصريح کرد: بايد در اطلاعيه عرضه متناسب با شيوه نامه‌اي که در سال 1398 تهيه شده، تغييراتي اعمال شود و به محض اعمال در اطلاعيه عرضه، شرايط مانند روال سابق انجام خواهد شد و عرضه به صورت هفتگي از سر گرفته مي‌شود.

تبيانيان درباره ميزان عرضه نفت سبک، سنگين و ميعانات گازي اظهار کرد: حجمي که در قانون تصويب شده حداقل شش ميليون بشکه است که از اين ميزان دو ميليون بشکه نفت خام سبک، دو ميليون بشکه نفت خام سنگين و دو ميليون بشکه ميعانات گازي پارس جنوبي است که به صورت حداقل در نظر گرفته شده است.

وي با تاکيد به اين مساله که شرکت ملي نفت نيز اين آمادگي را دارد که به تناسب تقاضا بورس عرضه بيشتري را داشته باشد، گفت: تمام تلاش ما اين است که در هفته آينده عرضه نفت و ميعانات گازي از سر گرفته شود و بتوانيم بر اساس شيوه نامه سال 1398 اين امر را اجرايي کنيم تا وقفه‌اي که به وجود آمده سريع‌تر برطرف شود.

نماينده شرکت ملي نفت در بورس درباره اين موضوع که آيا نفت در بورس به فروش مي‌رود و يا خير پيش‌بيني کرد: با توجه به تجربه تمام عرضه‌هايي که طي اين چند ماه صورت گرفته، سعي کرديم در شيوه نامه سال 1398 تغييراتي را اعمال کنيم و بتوانيم از تمام ظرفيت‌ها استفاده کنيم که اين مساله موجب شده خريداراني که متقاضي اين مساله هستند، نسبت به اين قضيه جدي‌تر باشند.

تبيانيان با بيان اين‌که تغييرات اعمال شده در شيوه‌نامه قطعاً شرايط بهتري را نسبت به سال گذشته رقم خواهد زد، اظهار کرد: انتظار مي‌رود که وضعيت عرضه در بورس بهبود يابد که اين موضوع نيز بر اساس ساز و کارهاي در نظر گرفته شده در سريع‌ترين زمان اجرايي خواهد شد.

بيستم فروردين‌ماه براي نخستين بار در سال 1398 و براي هشتمين بار در تاريخ بورس، نفت خام سبک شرکت ملي نفت ايران در رينگ بين‌المللي بورس انرژي عرضه شد اما در نهايت هيچ مشتري در طرف تقاضا سفارشي ثبت نکرد و نفت خام سبک ايران در بورس بي‌مشتري ماند.

نفت سنگين ايران بيش از 4 دلار گران شد

طبق جديدترين گزارش ماهانه اوپک، توليد نفت ايران در آوريل سال 2019 به 2.554 ميليون بشکه در روز رسيد و نفت سنگين ايران 4 دلار و 35 سنت در هر بشکه گران شد.

به گزارش ايلنا، گزارش اوپک بر مبناي آمار منابع ثانويه نشان مي‌دهد توليد نفت ايران در ماه ميلادي گذشته به 2.554 ميليون بشکه در روز رسيد که 164 هزار بشکه در روز در مقايسه با توليد 2.718 ميليون بشکه در روز در مارس، کمتر بود.

طبق آمار منابع ثانويه، مجموع توليد اوپک که متشکل از 14 کشور است در آوريل 30.03 ميليون بشکه در روز بود که نسبت به ماه پيش از آن تغيير چنداني نشان نداد. توليد نفت در عربستان سعودي، آنگولا و ايران کاهش يافت، در حالي که توليد نيجريه، عراق و ليبي افزايش داشت.

قيمت نفت سنگين ايران در آوريل 68.52 دلار در هر بشکه بود که 4 دلار و 35 سنت يا 6.8 درصد در مقايسه با 64.17 دلار در مارس افزايش نشان داد. ميانگين قيمت نفت سنگين ايران از ابتداي سال 2019 تاکنون 62.53 دلار در مقايسه با 64.25 دلار در سال 2018 بوده است.

ارزش سبد نفتي اوپک در آوريل براي چهارمين ماه متوالي رشد کرد و با 6.6 درصد يا چهار دلار و 41 سنت افزايش، به 70.78 دلار در هر بشکه رسيد.

واکنش دبيرکل اوپک به حوادث اخير نفتي

دبيرکل اوپک در واکنش به انفجار نفتکش ها در سواحل امارات و همچنين حمله به تاسيسات نفتي عربستان گفت: ما نياز به صلح و ثبات داريم. خاورميانه بسيار استراتژيک است. هر اتفاقي بيفتد بقيه جهان را تحت تاثير قرار مي دهد.

به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " محمد بارکيندو، دبيرکل اوپک گفت براي صحبت در مورد محدود شدن عرضه نفت زود است. وي خواستار صلح و ثبات در خاورميانه پس از حمله به تاسيسات نفتي در امارات و عربستان شد. عربستان سعودي ، بزرگترين صادر کننده نفت جهان اعلام کرد دو ايستگاه پمپاژ نفتي آن که منطقه نفتي شرق را به شهر صنعتي ينبوع متصل مي‌کند، مورد حمله قرار گرفته است.

خالد الفالح ، وزير انرژي عربستان حمله پهپادها را در ساعات اوليه روز سه شنبه يک عمليات تروريستي عليه عرضه جهاني نفت دانست.

وي گفت هيچ اختلالي در توليد نفت عربستان به وجود نيامده است اين خط لوله که پنج ميليون بشکه در روز نفت خام را منتقل مي‌کند، موقتا بسته شده بود.

بارکيندو گفت طي اجلاس آينده توليدکنندگان اوپک و غير اوپک در جده، هنگام تصميم گيري در مورد کاهش يا افزايش توليد ،خطرات ژئوپلتيکي هم در نظر گرفته مي شود.


 ميز خبر 

 واردات نفت کره جنوبي از ايران افزايش يافت

آمار گمرکي نشان داد واردات نفت کره جنوبي از ايران در آوريل نسبت به مدت مشابه سال گذشته 17 درصد رشد کرد.به گزارش ايسنا، آمار گمرکي کره جنوبي نشان داد اين کشور در ماه ميلادي گذشته 1.45 ميليون تن نفت خام يا معادل 353 هزار و 223 بشکه در روز نفت ايران را در مقايسه با 1.24 ميليون تن در آوريل سال گذشته خريداري کرده است.

واردات نفت کره جنوبي از ايران در ژانويه تا آوريل به 3.87 ميليون تن يا معادل 235 هزار و 533 بشکه در روز رسيد که در مقايسه با 4.7 ميليون تن در مدت مشابه سال گذشته 17.4 درصد کاهش نشان داد.کره جنوبي نوامبر گذشته از آمريکا براي واردات نفت ايران معافيت شش ماهه دريافت کرده بود با اين حال واشنگتن ماه گذشته اعلام کرد معافيت‌ها از تحريم‌ها عليه صادرات نفت ايران را تمديد نخواهد کرد.

بر اساس گزارش رويترز، مجموع واردات نفت کره جنوبي در آوريل 12.76 ميليون تن يا 3.1 ميليون بشکه در روز بود که در مقايسه با 11.58 ميليون تن در مدت مشابه سال گذشته 10.2 درصد رشد داشت.واردات نفت کره جنوبي از عربستان سعودي در آوريل بر مبناي سالانه 8.5 درصد رشد کرد و به 3.59 ميليون تن يا 874 هزار و 401 بشکه در روز رسيد.همچنين واردات نفت کره جنوبي از آمريکا در آوريل نسبت به مدت مشابه سال 2018، پنج برابر افزايش يافت و به 1.45 ميليون تن يا معادل 353 هزار و شش بشکه در روز رسيد.

انتقال بيش از يک ميليون مترمکعب پساب به پالايشگاه نفت تهران

معاون بهره‌برداري شرکت فاضلاب تهران گفت: در طرح انتقال پساب تصفيه‌خانه فاضلاب جنوب تهران به پالايشگاه نفت تهران، از مردادماه سال گذشته تاکنون بيش از يک ميليون و 10 هزار متر مکعب پساب به اين پالايشگاه منتقل شده است.به‌گزارش ايرنا، عباسعلي مُصرزاده اظهار کرد: انتقال پساب تصفيه‌خانه فاضلاب جنوب تهران به پالايشگاه نفت تهران بر اساس قرارداد سال 1394 به مدت 30 سال با دبي متوسط حدود 600 ليتر بر ثانيه خواهد بود. بر پايه اين طرح سالانه 20 ميليون متر مکعب پساب تصفيه‌شده به پالايشگاه نفت تهران تحويل داده مي‌شود.

بنا بر اعلام وزارت نيرو، مُصرزاده با بيان اين که پنج درصد ظرفيت تصفيه‌خانه جنوب تهران به‌منظور مصارف صنعتي و آبياري فضاي سبز توسط شرکت فاضلاب تهران به شرکت پالايش نفت تهران ارائه مي‌شود، گفت: با اجراي اين پروژه 60 درصد از آب شرب شهري مصرفي در پالايشگاه به شبکه آب شهري باز مي‌گردد.

عمليات اجرايي خط انتقال پالايشگاه به‌طول 3500 متر و قطر 800 ميلي‌متر از محل کانال خروجي تصفيه‌خانه به پالايشگاه در مرداد سال 1397 با اعتباري بالغ بر 200 ميليارد ريال به پايان رسيد.

پاکستان:

عدم تکميل لوله گاز ايران براي ما جريمه سنگين دارد

وزير امور خارجه پاکستان اعلام کرد: اگر اين کشور به قرارداد تکميل خط لوله انتقال گاز از ايران عمل نکند محکوم به پرداخت جريمه روزانه به تهران خواهد شد.

به گزارش ايرنا به نقل از رسانه هاي پاکستاني، «شاه محمود قريشي» در نشستي با اعضاي کميسيون روابط خارجي مجلس ملي اين کشور افزود: ما در خصوص طرح خط لوله گاز آي پي با دولت ايران در تماس هستيم، دولت اسلام آباد خواهان عمل به اين قرارداد است.

وي با اشاره به اينکه طرف ثالث، کار طرح مشترک گازي را با مشکل روبرو کرده است، اظهار داشت: تحريم ها نيز مانع پيشروي طرح آي پي است.

وزير امور خارجه پاکستان افزود: خط لوله آي پي از لحاظ اقتصادي طرحي قوي است اما پاکستان درخصوص تامين مالي براي اين پروژه با مشکل روبرو است.

عمران خان نخست وزير پاکستان اعلام کرد که اسلام آباد با همکاري تهران اقدامات لازم را براي اجراي طرح خط لوله انتقال گاز از ايران موسوم به «آي پي» اتخاذ خواهد کرد.

منابع خبري پاکستان به نقل از اسناد منتشر شده توسط دولت اسلام آباد درخصوص دستور العمل جديد عمران خان درباره طرح خط لوله آي پي، افزودند: نخست وزير پاکستان خطاب به مسئولان دولتي تاکيد کرد که بايد با همکاري با ايران شرايط پيشبرد طرح خط لوله آي پي را فراهم کنيم.

با اين حال، اقدامات پاکستان براي تکميل طرح خط لوله آي پي تنها محدود به بيانيه هاي تکراري شد در حالي که دولت اسلام آباد موظف بود اين طرح را تا پايان دسامبر 2014 تکميل کند.

ضرب الاجل تعيين شده در قرارداد گازي آي - پي، در پايان سال 2014 ميلادي به پايان رسيد و جمهوري اسلامي ايران مدت ها قبل از سررسيدن اين ضرب الاجل، به تعهد خود عمل کرد و خط لوله گاز را در خاک خود از ميدان هاي گازي جنوب تا نزديک مرز پاکستان احداث کرد.

طبق قراردادي که در سال 2010 ميلادي ميان ايران و پاکستان امضا شد و به خط لوله صلح ميان دو کشور معروف شد، گاز طبيعي ايران از ميدان گازي پارس جنوبي در استان بوشهر به بندر نواب شاه در جنوب پاکستان منتقل مي شود.

پاکستان که نياز شديد به انرژي دارد، بارها اعلام کرده است که طرح خط لوله آي-پي کاملا مستقل از طرح تاپي است و اين کشور به اجراي هر دو طرح براي رفع بحران انرژي خود نياز دارد.

بر اساس آخرين تحولات اين خط لوله گازي، محمد فيصل سخنگوي وزارت امور خارجه پاکستان ماه هاي اخير در اظهار نظر رسمي درباه طرح خط لوله آي-پي گفت که طرح انتقال گاز ايران به پاکستان کنار گذاشته نشده و اين طرح در جاي خود باقي بوده و ادامه مي يابد.

سخنگوي وزارت نفت عراق:

همچنان به خريد گاز از ايران ادامه مي‌دهيم

سخنگوي وزارت نفت عراق تاکيد کرد که کشورش به واردات گاز از ايران ادامه مي‌دهد.

به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، «عاصم جهاد» سخنگوي وزارت نفت عراق در مورد ادامه خريد نفت از ايران گفت: ما تا زماني که در توليد انرژي و گاز به خودکفايي برسيم به خريد نفت و انرژي از ايران ادامه مي‌دهيم.

وي افزود: ما به دنبال جايگزين‌هايي براي گاز ايران هستيم اما جايگزين‌ها کافي نيستند، بنابراين همچنان به گاز ايران نياز داريم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته