جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/26 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6114

وزير راه :
اخذ ماليات تصاعدي از موجراني که سقف اجاره بها را رعايت نکنند

بانک مرکزي:
رمز يک بار مصرف براي تراکنش‌هاي زير 500 هزار تومان الزامي نيست


تريبون


يادداشت


نهادهاي مالي


 وزير راه :
 اخذ ماليات تصاعدي از موجراني که سقف اجاره بها را رعايت نکنند 

 وزير راه و شهرسازي گفت: اصلاحيه اي را با مجلس شوراي اسلامي پيگيري مي کنيم که در صورت تصويب چنانچه سقف اجاره بهاي مسکن رعايت شود مشمول معافيت مالياتي شود در غير اين صورت اخذ ماليات به صورت تصاعدي افزايش مي يابد.به گزارش ايرنا ،محمد اسلامي در حاشيه جلسه هيات دولت در جمع خبرنگاران، افزود: اين اصلاحيه هنوز در مرحله اجرايي نيست و در تعامل با مجلس هستيم. نکته مهم اين اصلاحيه اين است که کار اثربخشي براي مستاجران انجام شود. وي ادامه داد: براي اتصال سامانه مالياتي آن نيز اقداماتي را انجام داديم و بايد چند سيستم به هم متصل شود. البته مهم اين است که اطلاعات دقيق وجود داشته باشد و از آن استفاده کرد. وزير راه و شهرسازي درخصوص اقدامات انجام شده در حوزه مسکن گفت: مسکن تابع شرايط عمومي و اقتصادي کشور است و تابع بخش مسکن نيست.

اسلامي افزود: کار مهمي که انجام مي دهيم عرضه زمين و مشوق هايي است که ايجاد کرديم و علاوه بر آن تسهيلات را براي سازندگان افزايش داديم که قابل انتقال به خريداران است. وي تاکيد کرد: در واقع امکاني در جهت ساخت و ساز فراهم کرديم تا مردم صاحب خانه شوند.


 بانک مرکزي:
 رمز يک بار مصرف براي تراکنش‌هاي زير 500 هزار تومان الزامي نيست 

 بانک مرکزي اعلام کرد استفاده از رمز دوم ايستا براي تراکنش‌هاي کمتر از 500 هزار تومان در صورت پذيرش مسئوليت سوءاستفاده‌ها و جبران خسارت توسط بانک مجاز است.به گزارش تسنيم، بانک مرکزي جمهوري اسلامي ايران دستورالعمل تکميلي جايگزيني رمزهاي پويا به جاي رمزهاي ايستا در پرداخت‌هاي بدون حضور کارت را به منظور افزايش سطح امنيت مشتريان بانکي و جلوگيري از تضعيع حقوق سپرده گذاران به شبکه بانکي ابلاغ کرد؛ اين بخشنامه که از سوي ناصر حکيمي، معاون فناوري‌هاي نوين بانک مرکزي ابلاغ و منتشر شده، تاکيد دارد که ضروري است تا رمز يکبار مصرف براي مشتريان کاملا رايگان باشد و تمامي بانک‌هازيرساخت رمز دوم يکبار مصرف را از تاريخ اول خرداد ماه ارائه کنند.

در بخش اول اين بخشنامه در خصوص رمز دوم يکبار مصرف و مسئوليت بانک‌ها اعلام شده که از ابتداي خردادماه تامين امنيت مشتريان نظام بانکي در تراکنش‌هاي بدون حضور کارت بر عهده بانک‌ها بوده و هرگونه مسئوليت استفاده از حساب‌هاي مشتريان به دليل آسيب‌پذيري‌هاي امنيتي در سرويس‌هاي بانکي مستقيما به عهده بانک خواهد بود و در اين موارد تاييد مراجع قضايي براي جبران خسارت مشتريان کفايت مي‌کند؛ بر همين اساس در صورتي که بانک زيرساخت رمز دوم يکبار مصرف را از ابتداي خرداد ماه نداشته و با ديرکرد به مشتريان ارائه کند، در صورتي که در اين بازده زماني کلاهبرداري رخ دهد يا اگر به دليل نفوذ و سوءاستفاده از زيرساخت رمز دوم يکبار مصرف به دليل آسيب پذيري امنيتي کلاهبرداري از مشتري انجام شود، بانک مذکور بايد نسبت به جبران خسارت مشتري با تاييد مراجع قضايي اقدام کند.


 تريبون 

 رئيس کل بانک مرکزي:

مردم در حوزه ارز سرمايه‌گذاري نکنند

رئيس کل بانک مرکزي در خصوص نرخ ارز گفت: عده‌اي خواستند پس از تصميم جمهوري اسلامي ايران در خصوص برجام که هفته پيش اعلام شد، نرخ را بالا ببرند، ولي نتوانستند.به گزارش تسنيم، عبدالناصر همتي رئيس کل بانک مرکزي در حاشيه جلسه هيئت دولت و در جمع خبرنگاران در پاسخ به اين سوال که زماني که شما به بانک مرکزي آمديد ارز در کانال 11 هزار تومان بود و الان در کانال 14 هزار تومن است؛ چه تدابيري براي کاهش قيمت ارز داريد؟، تصريح کرد:نرخ ارز تابع متغير‌هاي اقتصادي و سياسي است.

وي افزود: از بابت اقتصادي ما مي‌دانيم وضع چگونه است. ذخاير ارزي و اسکناس ما بهتر شده، ولي متغير‌هاي سياسي تاثير مي‌گذارد که مبناي اقتصادي ندارد. روزي شايعه مي‌کنند قرار است جنگ يا مذاکره شود و عده‌اي از اين فرصت‌ها استفاده مي‌کنند تا نرخ را بالا و پايين کنند.رئيس کل بانک مرکزي اظهار کرد: گفته‌ام که مردم نبايد با توجه به اين متغير‌ها به ارز نگاه کنند. عده‌اي خواستند پس از تصميم جمهوري اسلامي ايران در خصوص برجام که هفته پيش اعلام شد، نرخ را بالا ببرند، ولي نتوانستند. مي‌گويم که مردم روي ارز سرمايه‌گذاري نکنند و نرخ موجود نرخ مدنظر ما نيست.

وام نوسازي مسکن روستايي 40 ميليون تومان شد

شوراي پول و اعتبار افزايش «تسهيلات نوسازي و بهسازي مسکن روستايي» و «تسهيلات قرض‌الحسنه اشتغالزايي» را تصويب کرد.به گزارش بانک مرکزي، شوراي پول و اعتبار در يکهزار و دويست و هفتادمين جلسه خود به رياست عبدالناصر همتي، با افزايش سقف فردي «تسهيلات يارانه‌اي قابل اعطا بابت بازسازي و نوسازي اماکن مسکوني روستايي» به مبلغ 400 ميليون ريال موافقت کرد. تسهيلات مورد اشاره با معرفي متقاضيان به بنياد مسکن انقلاب اسلامي به بانک‌هاي عامل قابل پرداخت است.

همچنين اعضاي شوراي پول و اعتبار با افزايش سقف فردي «تسهيلات قرض‌الحسنه اشتغالزايي» به 500 ميليون ريال موافقت کردند. لازم به ذکر است، اين تسهيلات با معرفي نهادهاي حمايتي مندرج در قوانين مرتبط (از جمله کميته امداد امام خميني (ره)، بهزيستي، صندوق اشتغال و کارآفريني امور ايثارگران و وزارت کار و امور اجتماعي) به بانک‌هاي عامل قابل اعطاست.

دستور خودرويي وزير صنعت به دو معاونت

وزير صنعت در ابلاغي به معاون امور صنايع و رييس هيأت عامل ايدرو بر استفاده از ظرفيت حداکثري سرمايه‌هاي انساني کشور براي تعميق ساخت داخل قطعات مصرفي و وارداتي تأکيد کرد.به گزارش ايرنا، رضا رحماني در اين ابلاغ با اشاره به تأکيد مقام معظم رهبري در حمايت از توليد و نامگذاري امسال به عنوان "رونق توليد"، اظهارداشت: ضروري است تا تمام شرکت‌هاي خودروسازي با همکاري قطعه سازان، شرکت‌هاي دانش بنيان، فعالان اقتصادي، ظرفيت‌هاي دانشگاهي، متخصصان داخلي و جوانان خلاق نسبت به تعميق ساخت داخل قطعات مصرفي و وارداتي اقدام کنند.

وي با اشاره به تأکيدات گذشته در اين زمينه، افزود: ضروري است تا با فراخوان عمومي از طريق رسانه‌هاي گروهي نسبت به اطلاع رساني جامع جهت استفاده از ظرفيت حداکثري سرمايه هاي انساني کشور اقدام لازم انجام شود تا ضمن حمايت از صنعتگران و کارگران کشور گام‌هاي عملي نيز در مقابله با جنگ اقتصادي و جلوگيري از خروج ارز برداريم.

وزير صنعت، معدن و تجارت با تأکيد بر ضرورت اولويت قراردادن اين خط مشي خطاب به دو معاون خود، اضافه کرد: برنامه زمان بندي فعاليت‌هاي انجام شده و در دست اقدام حداکثر تا 20 خردادماه و گزارش اقدامات انجام شده به همراه ميزان ارز صرفه جويي شده در بازه هاي زماني 3 ماهه تهيه و گزارش شود.

شيوه‌نامه دريافت ماليات از خريداران ارز ابلاغ شد

سرپرست سازمان امور مالياتي کشور، شيوه‌نامه رسيدگي مالياتي به خريد‌هاي ارزي اشخاص حقيقي و حقوقي از بانک مرکزي را به ادارات کل امور مالياتي سراسر کشور ابلاغ کرد.به گزارش رسانه مالياتي ايران، اين شيوه نامه به منظور رسيدگي مالياتي به خريدهاي ارزي با توجه به تحولات ارزي سال هاي 1395 تا 1397 و فعاليت سوداگرانه برخي اشخاص که مبادرت به خريد ارز به هر طريق از بانک مرکزي کرده اند صادر شده است.

محمد قاسم پناهي در اين خصوص گفت: کليه اطلاعات مربوط به خريد ارز اشخاص حقوقي در پايگاه اطلاعاتي مالياتي بارگذاري شده است و ادارات امور مالياتي مربوطه مطابق مقررات اقدام مي نمايند.وي در خصوص نحوه رسيدگي مالياتي به خريد ارز اشخاص حقيقي نيز گفت: کليه اطلاعات مربوط به خريد ارز اشخاص حقيقي نيز براساس حجم خريد ارز جهت رسيدگي در کارگروه منتخب امور مالياتي شهر و استان تهران و نيز ادارات کل امور مالياتي مربوط در استان ها ارسال شده و اطلاعات جديد به دست آمده نيز ارسال خواهد شد.سرپرست سازمان امور مالياتي کشور افزود: اطلاعات مربوط به تراکنش هاي بانکي اشخاص حقيقي نيز از طريق دفتر بازرسي ويژه، مبارزه با پولشويي و فرار مالياتي به امور مالياتي شهر و استان تهران و ادارات کل امور مالياتي استان ها ارسال مي گردد.

پناهي تاکيد کرد: در خصوص آن دسته از مودياني که مبادرت به خريد ارز نموده و فاقد پرونده مالياتي مشاغل هستند، ابتدا تشکيل پرونده مالياتي صورت گرفته و نسبت به صدور احکام جهت رسيدگي به کليه منابع مالياتي موديان مزبور اعم از ماليات هاي مستقيم و ارزش افزوده اقدام خواهد شد.


 يادداشت 

 فقرو محروميت روزافزون وضرورت حفظ حرمت کرامت انساني

آذر فخري

بحران‌هاي اقتصادي حاصل از تحريم و سودجويي عده‌اي که مترصد گرفتن ماهي از اين آب گل‌آلود بوده و هستند، موجب شده است بنا بر آماراعلام شده، 40 درصد از مردم به زير خط فقر سقوط کنند. و اين يعني 40 درصد از افراد جامعه ما در تامين معاش روزمره خود دچار مشکلات عديده‌اي شده‌اند و توان اداره خانواده خود را در حد بخورونمير هم ندارند.

يکي از عوارض بسيار ناخوشايند فقر و تهي‌دستي، نيازمند شدن به ديگران است؛ حال چه به صورت وام وقرض و چه به‌صورت صدقه در لباس اکرام. هر چند که دولت در تلاش است نياز اين خانواده‌ها را به هر روش ممکني حل کند و براي آنان تدابيري چون سبد کالا و در سطح کلان کالابرگ را انديشيده است، اما سخنان اخير يکي از نمايندگان به تلخي اين ماجراي في‌نفسه دردناک، دامن زده است.

اين نماينده از ثروتمندان خواسته است هر کدام تامين معاش دو خانواده درگير بحران اقتصادي و سقوط کرده به زير خط فقر را به عهده بگيرند و مثلا ماهانه يک ميليون تومان به آنان کمک کنند.

بديهي است که يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي انساني فرهنگ ما، انفاق و دهش است، که البته بسيار توصيه شده است به‌صورت پنهاني و مخفيانه انجام بگيرد به گونه‌اي که دست چپ از دهش و بخشش دست راست خبردار نشود. اما متاسفانه بخشش و دهش‌هاي اين روزهاي دولت در قالب سبد کالا و يا ارائه کالاهاي تنظيم بازاري به گونه‌اي است که کرامت و حرمت اين مردم را زير سوال برده است؛ مردمي که در صف‌هاي طويل و طولاني‌مدت مي‌ايستند و در نهايت خسته و مانده، کالايي نه چندان با کيفيت دريافت مي‌کنند و طبيعي است که اين ايستادن در صف و زمان هدر دادن، توان عصبي و آستانه تحمل افراد را پايين آورده و موجب برخوردهاي کلامي و حتي فيزيکي نامناسب مي‌شود.

اين‌جاست که کرامت انساني افراد فرودست بازيچه قرار مي‌گيرد. اي‌کاش به‌جاي چنين تدابيرو توصيه هايي که نتيجه‌اي جز گداپروري ندارد، فکري براي اشتغال و خوداتکايي افراد شود و همان پولي که قرار است ماهانه به‌صورت صدقه به خانواده‌ها پرداخت شود در زمينه توليد و اشتغال به کار گرفته شود.


 نهادهاي مالي 

 عملکرد مسوولانه بانک مسکن در تامين مالي عرضه و تقاضا

بانک مسکن - معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي اعلام کرد عملکرد مسوولانه بانک مسکن در حوزه تامين مالي دو حوزه عرضه و تقاضاي بازار ملک شايسته تقدير است.سيد مازيار حسيني، معاون مسکن و ساختمان وزير راه و شهرسازي در گفت و گو با پايگاه خبري بانک مسکن-هيبنا، با بيان اينکه بانک مسکن رکن محوري تامين مالي بخش مسکن محسوب مي شود خاطرنشان کرد: در اجراي طرح ها و برنامه هاي تدوين شده از سوي وزارت راه وشهرسازي براي رونق بخشي به حوزه ساخت و بازار معاملات مسکن بانک مسکن نقش محوري و کليدي دارد و خوشبختانه با همکاري دلسوزانه مديران ارشد اين بانک در پيشبرد اين برنامه ها اميدواريم بتوانيم در آينده نزديک نياز خانوارها را به مسکن مورد نيازشان مرتفع کنيم.

حسيني با بيان اينکه در سياست هاي تامين مسکن که از سوي دولت در مقطع زماني فعلي دنبال مي شود تعادل بخشي بين ميزان و کيفيت عرضه با جنس تقاضا مورد تاکيد و توجه است؛گفت:اعتقاد داريم قبل ار آنکه بخواهيم هر اقدام حمايتي درباره سمت تقاضا انجام دهيم بايد براي رونق ساخت و ساز و توليد مسکن چاره انديشي کرده باشيم و آن را شکل داده باشيم؛پيشنهاد ما در اين باره اين است که بتوانيم هر دو سمت عرضه و تقاضا را به يکديگر متصل کنيم؛پيوند مشارکت در ساخت به فروش اقساطي عملا مصرف کننده را به توليد کننده در بخش ساختمان به صورت مستقيم وصل مي کند و بانک هم با روش هاي مختلف به عنوان مرجعي که قابل اعتماد براي مردم است مي تواند زمينه اين اعتماد را براي مردم شکل دهد.

مديرعامل بانک توسعه صادرات اعلام کرد:

تامين کامل واردات از صادرات غيرنفتي در تحريم

بانک توسعه صادرات - مديرعامل بانک توسعه صادرات گفت: اگر ما نفتي هم صادر نکنيم يعني فروش نفت کشور به صفر برسد بايد بتوانيم از محل صادرات غيرنفتي، کل واردات کشور را تامين مالي کنيم.

دکتر علي صالح آبادي در گفتگو با پايگاه خبري اگزيم نيوز در اين باره گفت: امروز نبايد ترديدي در اين باره داشته باشيم که صادرکننده غير نفتي بايد ارز حاصل از صادرات خود را به چرخه تجاري بازگرداند.مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران افزود: با نگاهي به آمار درمي يابيم که کشور بين 40 تا 50 ميليارد دلار واردات دارد که البته تحريم ها اين رقم را کاهش مي دهد؛ از طرفي بر اساس آمار بيش از 40 ميليارد دلار صادرات غير نفتي داريم؛ بنابراين اگر ما نفتي هم صادر نکنيم يعني فروش نفت کشور به صفر برسد بايد بتوانيم از محل صادرات غير نفتي، کل واردات کشور را تامين مالي کنيم.

حمايت بانک پارسيان ازرونق توليد و اشتغال پايدار

بانک پارسيان - معاون توسعه روستايي و مناطق محروم کشور ازحمايت بانک پارسيان و بنياد برکت در رونق اشتغال و پرداخت تسهيلات اشتغالزايي روستايي بر اساس انعقاد تفاهم نامه سه جانبه ميان اين نهاد ها خبر داد و گفت: استان قزوين همچنين ازمحل اعتبارات خارج از تسهيلات روستايي و از طريق بانک‌هاي پارسيان و سينا به نحو مناسبي بهره مند شده است.

به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان ،مديرکل امور روستايي و شوراهاي استانداري قزوين با اشاره به انعقاد تفاهم نامه معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم کشور با بنياد برکت و بانک پارسيان گفت : 61 طرح به ارزش 329 ميليارد و 750 ميليون ريال در استان معرفي شد که از محل اعتبارات اين تفاهم نامه، تا کنون 6 طرح به ميزان 29 ميليارد و 700 ميليون ريال با اشتغالزايي 53 فرصت شغلي محقق شده است.اکرم نجفي، سهم اعتبارات استان از تسهيلات اشتغال پايدار روستايي را يک هزار و 870 ميليارد ريال اعلام کرد و افزود: اعتبارات تخصيص يافته تاکنون 937 ميليارد ريال و ميزان پرداخت شده نيز تاکنون يک هزار و 830 ميليارد ريال بوده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته