جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/02/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6117

سريال بي‌پولي استقلال
پُز دادن با جيب خالي!


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 سريال بي‌پولي استقلال
 پُز دادن با جيب خالي! 

 
استقلال در ليگ هجدهم و به خصوص در يک ماه گذشته، يکي از پر فراز و نشيب‌ترين و پر حاشيه‌ترين روزهاي خودش را تجربه کرد. آبي‌هاي پايتخت در اين مدت درگير حواشي مختلفي مانند برکناري وينفرد شفر، ابهام در انتخاب سرمربي آينده، کنار گذاشته شدن فرشيد باقري، منشا و طارق همام، نامشخص بودن زمين تمرين، پرداخت نشدن مطالبات مالي و در نهايت اعتصاب بازيکنان بودند. اين حواشي تنها بخشي از مشکلات استقلال در فصلي که گذشت بود؛ مشکلاتي که در نهايت باعث شد استقلال با وجود کسب فرصت‌هاي خوب رسيدن به صدر جدول و کسب قهرماني، در نهايت به رتبه سوم ليگ برتر بسنده کند.

در حال حاضر و با پايان ليگ برتر، مهم‌ترين دغدغه هواداران استقلال، انتخاب سرمربي آينده آبي‌پوشان و تمديد قرارداد بازيکنان تأثيرگذار اين تيم است. با اين حال آيا مديران استقلال کار آساني در تأمين خواسته‌هاي هواداران دارند؟ قطعاً جواب اين سوال منفي است. مديران استقلال در طول فصل از درآمد يک ميليون دلاري حاصل از انتقال تيام و سيد مجيد حسيني و در ادامه 850 هزار دلاري که از انتقال اللهيار صيادمنش به باشگاه رسيد، صحبت کردند اما با توجه به مشکلات مالي که استقلال در طول فصل داشت، به نظر اين درآمدها هيچ کمکي به اين باشگاه نکرد.

باشگاه استقلال تا قبل از بازي با سپيدرود حدود 45 درصد از مبلغ قرارداد بازيکنانش را پرداخت کرده بود که همين مساله منجر به اعتراض و اعتصاب آن‌ها پيش از اين ديدار شد. البته دليل اصلي اعتصاب بازيکنان استقلال، بدقولي و حرف‌هاي ضد و نقيض مديران اين باشگاه درباره پرداختي‌ها بود که موجب سرريز شدن کاسه صبر آن‌ها شد. حتي در ماجراي اعتصاب بازيکنان، دادن اولتيماتوم از سوي علي خطير، معاون ورزشي باشگاه استقلال هم کارساز نشد و در نهايت با درخواست کادر فني اين ماجرا به پايان رسيد.

اين مورد نشان مي‌دهد که در حال حاضر آبي‌هاي پايتخت پول پرداخت بازيکنان اين فصل‌شان را هم ندارند که البته يکي از دلايل آن بدقولي اسپانسر باشگاه هم بوده است.

از سوي ديگر آن‌ها بايد پول فسخ قرارداد وينفرد شفر، سرمربي پيشين استقلال که در صورت تخفيف ندادن اين مربي آلماني نزديک به 5/1 ميليون دلار است را پرداخت کنند. نکته عجيب در مورد روند فسخ قرارداد شفر، انفعال مديران استقلال در حل اين مشکل است.

آن‌ها تاکنون هيچ صحبتي با شفر نداشتند و حتي تاريخي هم براي مذاکره با او مشخص نکردند، در نتيجه روند مذاکره با او در مبهم‌ترين حالت ممکن قرار دارد و احتمالاً نتوانند تخفيف زيادي از اين مربي آلماني بابت فسخ قراردادش بگيرند. اين در حالي است که مديران استقلال بدون روشن کردن وضعيت شفر، در حال مذاکره براي انتخاب سرمربي جديد اين تيم هستند.

با اين اوصاف نکته واضح در مورد باشگاه استقلال، افزايش مشکلات مالي اين باشگاه در ادامه راه است. با اين وجود علي خطير هم‌چنان عنوان مي‌کند که بودجه 5/1 ميليون دلاري قرارداد وينفرد شفر از پيش تأمين شده و آن‌ها مشکلي براي فسخ قرارداد با او ندارند اما آيا بودجه‌اي هم براي آوردن سرمربي خارجي جديد استقلال وجود دارد؟ در اين بخش سوال ديگري که پيش مي‌آيد اين است که اگر باشگاه استقلال چنين بودجه‌اي براي فسخ قرارداد شفر دارد، پس چرا اين فصل با چنين مشکلات مالي‌اي دست و پنجه نرم کرد؟

همه مسائل نيمکت استقلال را در کنار صحبت‌هاي فرهاد مجيدي و علي خطير پس از بازي با سپيدرود قرار دهيد تا متوجه شويد، وضعيت آينده نيمکت آبي‌ها از آنچه که فکرش را مي‌کنيد مبهم‌تر است. فرهاد مجيدي، سرمربي موقت استقلال پس از بازي با سپيدرود به شکلي صحبت کرد که ذهن را به ادامه دوران سرمربي‌گري او در استقلال براي فصل آينده مي‌برد اما يک روز بعد علي خطير دوباره تاکيد کرد که سرمربي آينده آبي‌هاي پايتخت قطعاً خارجي است تا هواداران استقلال سردرگم‌تر شوند.

در کنار پرداخت مبلغ فسخ قرارداد شفر، حقوق سرمربي خارجي استقلال – همان طور که مديران اين باشگاه روي آن تاکيد دارند – و ابهاماتي که وجود دارد، بايد به پروسه تمديد قراردادها (رحمتي، وريا غفوري، علي کريمي، سيد حسين حسيني و احتمالاً پاتوسي و…) و جذب بازيکنان جديد هم توجه کرد. اين پروسه به خودي خود مستلزم منابع مالي قوي‌اي است که به نظر نمي‌رسد استقلال با مشکلاتي که دارد، در اختيار داشته باشد.

در نتيجه احتمالاً مديران استقلال در ادامه راه مجبور به تغيير موضع 180 درجه‌اي و انتخاب سرمربي داخلي شوند؛ اتفاقي که با توجه به مواردي که در بالا آورده شد و اشاره اسماعيل خليل‌زاده، عضو هيأت مديره باشگاه به آن در يک مصاحبه راديويي، اصلاً دور از ذهن نيست.

در پايان بايد گفت که استقلال روزهاي سختي را به خاطر مشکلات مالي پيش‌رو خواهد داشت؛ مشکلاتي که در روزهاي اخير به وضوح مشخص شده، با اين حال مديران استقلال هم‌چنان به وعده دادن ادامه مي‌دهند.

در حال حاضر بايد اميدوار بود که آن‌ها بتوانند راهي براي برون رفت استقلال از اين شرايط پيدا کنند در غير اين صورت احتمالاً فتحي، خطير و ديگر اعضاي مديريتي باشگاه در سال‌هاي آينده با تغيير تيم مديريتي استقلال، مورد هجوم انتقادات مديران جديد باشگاه قرار گيرند؛ درست همان اتفاقي که اکنون براي افتخاري، توفيقي و باقي اعضاي مديريتي قبلي باشگاه توسط مديران فعلي رخ داده است. در اين بين، تنها هواداران استقلال از وقوع چنين چرخه‌اي در باشگاه مورد علاقه‌شان رنج مي‌برند.


 خبـــرنامه 

 خشت اول کج گذاشته شد

امضاي قرارداد در بلژيک!

مارک ويلموتس بلژيکي هفته گذشته به ايران آمد و از امکانات فوتبال ايران بازديد کرد؛ بازديدي که موجب شد او پس از آن به کشورش برگردد تا بعداً قرارداد همکاري منعقد شود اما اکنون فدراسيون فوتبال اعلام کرده که قرار است مهدي تاج به عنوان رئيس فدراسيون به بلژيک برود و امضاي اين مربي بلژيکي را براي قرارداد تيم ملي ايران بگيرد؛ اتفاقي عجيب که يقيناً شأن فوتبال ايران را زير سوال خواهد برد.

تجربه تلخ "عدم رعايت تشريفات همکاري با مربيان خارجي" همواره بر گرده فوتبال ايران سوار بوده است و در پي آن نيز دودش تنها و تنها به چشم فوتبال ايران رفته است. اينکه رئيس فدراسيون به عنوان بالاترين مقام اجرايي فوتبال کشور براي امضاي قرارداد سرمربي تيم ملي به کشور ديگري برود، اگر در سطح فوتبال ملي در دنيا موردي بي‌نظير نباشد قطعاً کم‌نظير در آغاز همکاري با يک مربي خارجي است.

آيا ارزش تيم ملي فوتبال ايران از ارزش سرمربي اخراج شده تيم ملي ساحل عاج و شالکه بالاتر است؟ چرا بايد گروهي از ايران براي امضاي قرارداد مربي خارجي به کشور ديگري بروند؟ مگر نه اينکه گفته شده، ويلموتس قرار است چند روز پس از امضاي قرارداد بار ديگر وارد ايران شود، پس چرا حرمت امامزاده را نگه نمي‌داريم و پس از اينکه ويلموتس وارد ايران شد با او قرارداد منعقد نمي‌کنيم؟

بهتر است همان گونه که در ورود ويلموتس به تهران، به گفته تاج پروتکل تشريفات و مذاکره به خوبي رعايت شد تا او نيز مانند کي‌روش دور برندارد يا به قول معروف هوايي نشود، فدراسيون فوتبال در دومين قدم نيز تشريفات اداري و مديريتي فوتبال را رعايت کند و رئيس فدراسيون را براي اخذ امضاي سرمربي آينده به بلژيک نفرستد تا هم احترام ميز مديريتي فدراسيون حفظ شود و هم شأن و جايگاه فوتبال ايران و منافع ملي.

حدود 8 سال پيش که سرمربي پرتغالي قصد پذيرفتن هدايت تيم ملي را داشت بعد از يک رفت و آمد به روسيه، وارد ايران شد و پاي ميز مذاکره نشست و در تهران قراردادش را امضا کرد؛ مربي‌اي که بعد از آن چالش‌هاي زيادي با فدراسيون داشت و از سال چهارم به بعد هيچ‌وقت آبش با مديران فوتبال و شخص مهدي تاج در يک جوي نرفت. در آن زمان رئيس وقت فدراسيون فوتبال سرمربي سابق رئال مادريد را به ايران آورد اما حالا تاج براي عقد قرارداد با مربي‌اي که دو سال است رنگ نيمکت را نديده، قرار است با افرادي از فدراسيون به بلژيک برود تا قرارداد امضا کند. آيا فدراسيون فوتبال مي‌خواهد خشت اول بناي جديد تيم‌ملي را کج بگذارد و انتظار داشته باشد ساختمانش تا ثريا استوار بماند؟

اگر توئيت جذاب اما باورنکردني مازيار ناظمي درست از آب در مي‌آمد و يکي از مربياني چون مورينيو، گوارديولا و زيدان قرار بود سرمربي تيم ملي شوند، باز هم اين کار رئيس فدراسيون در شأن فوتبال ايران نبود چه برسد به مربي‌اي که سابقه دو اخراج در کارنامه خود دارد و هنوز معلوم نيست که تفکرات تاکتيکي‌اش در ايران جواب خواهد داد يا نه.

تاج که در يکي از مصاحبه‌هاي خود به تجربه قرارداد با کي‌روش افتخار کرده و تاکيد کرده بود که قراردادي با ويلموتس مي‌بندد که او در خدمت تيم ملي باشد، به نظر مي‌رسد حالا از همين شروع همکاري جديد باز هم موضوع وارونه ديده شده و قرار است فدراسيون فوتبال در خدمت اين مربي بلژيکي باشد. اميد است که مهدي تاج و مسؤولان ورزش ايران در اين استراتژي منکوب شده تجديدنظر کنند و شرايطي را فراهم کنند که ويلموتس بار ديگر در ايران حاضر شده و اگر به همکاري با تيم ملي افتخار مي‌کند، قراردادش را در ساختمان فدراسيون فوتبال امضا کند.

يک احتمال

عاليشاه شاگرد يحيي مي‌شود

ادامه همكاري اميد عاليشاه با پرسپوليس با اما و اگرهايي روبرو شده. به نظر مي‌رسد كه شماره 2 سرخ‌ها شانس زيادي براي ادامه حضور در پرسپوليس ندارد و يكي از گزينه‌هاي محتمل براي جدايي از جمع سرخ‌ها محسوب مي‌شود. در اين راستا خبر مي‌رسد يحيي گل‌محمدي كه به تازگي قرارداد خود را با پديده به مدت 2 فصل ديگر تمديد كرد، خواهان همكاري با اين بازيكن پرسپوليس است. با توجه به اينكه تيم يحيي شانس زيادي براي كسب سهميه آسيايي دارد (در صورت قهرماني پرسپوليس يا سپاهان در جام حذفي) مي‌توان گفت اگر برانكو براي فصل بعد عاليشاه را نخواهد، او مي‌ تواند روي پيشنهاد پديده‌اي‌ها جدي‌تر فكر كند.

سيگنال مثبت کنعاني

بازگشت به پرسپوليس؟

مدافع تيم ماشين سازي که فصل بسيار خوبي را پشت سر گذاشه و حتي همراه تيم ملي در جام ملت‌هاي آسيا حضور داشت، در مصاحبه‌هاي اخير خود مدام صحبت از پيشنهاد تيم‌هاي بزرگ را مطرح مي‌کند. اين بازيکن چند بار در مصاحبه هايش، نام پرسپوليس را نيز به ميان آورده است.

صحبت از محمدحسين کنعاني زادگان مدافع مياني ماشين سازي تبريز است؛ بازيکني که بعد از تساوي برابر پرسپوليس در ميکسدزون آزادي، حرف‌هاي عجيبي به زبان آورد و حتي موضوع پيشنهادي که از جانب سرخپوشان پايتخت به دستش رسيده را رسانه‌اي کرد.

کنعاني زادگان همچنين در مورد استقلال با ادبيات خاصي صحبت کرد و مجبور به عذرخواهي هم شد. به هر حال اين بازيکن در هر مصاحبه‌اي که انجام مي‌دهد، پيام‌هاي خاصي براي پرسپوليسي‌ها ارسال مي‌کند و انگار بدش نمي آيد خيلي زود به جمع پرسپوليسي ها ملحق شود.او در تازه‌ترين مصاحبه اش گفته: «من در پرسپوليس حدود 2 سال و نيم حضور داشتم و در استقلال فقط چندبازي. اميدوارم شرايطي ايجاد شود تا فصل آينده در تيمي بزرگ بازي کنم.»

گفتني است قرارداد کنعاني زادگان که سابقه حضور در استقلال را دارد، با ماشين سازي به پايان رسيده و او به عنوان يک بازيکن آزاد مي‌تواند با ساير باشگاه‌ها مذاکره کند.

شايعه روز

پيشنهاد سايپا به وينفرد شفر

روز گذشته شايعاتي در فضاي مجازي مطرح شد مبني بر اينکه باشگاه سايپا براي فصل آينده به وينفرد شفر، سرمربي فصل آينده سايپا پيشنهاد همکاري داده است.

با اين وجود در جلسه‌اي که با حضور مصطفي مدبر (مديرعامل) احمد مددي (معاون ورزشي) مرتضي فراهاني (قائم مقام) حسين خوش نظر (مدير تيم) و ابراهيم صادقي (سرمربي) سايپا برگزار شده مديران باشگاه سايپا ضمن حمايت از سرمربي جوان خود به تشکيل تيمي جوان و قدرتمند براي ليگ نوزدهم با سرمربيگري صادقي تائيد کردند و برهمين اساس خبر پيشنهاد باشگاه سايپا به وينفرد شفر در حد يک شايعه بي اساس است.


 خبـــرنامه 

 هديه سيتي به يونايتد

مستقيم در يورو ليگ

بر خلاف انتظار، پيروزي 6-0 منچسترسيتي مقابل واتفورد و قهرماني شاگردان گوارديولا در جام حذفي انگليس براي رقيب همشهري اين تيم، منچستريونايتد خبر خيلي خوبي بود چرا که با اين قهرماني سيتي، منچستريونايتد مي‌تواند فصل آينده ليگ اروپا را مستقيماً از مرحله گروهي آغاز کند و ديگر نيازي به شرکت در رقابتهاي مقدماتي ندارد.اگر واتفورد به جاي سيتي قهرمان جام حذفي شده بود، يونايتد مجبور بود فصل آتي ليگ اروپا را از مرحله سوم انتخابي آغاز کند. اين مي‌توانست براي شاگردان سولسشر کابوسي بزرگ باشد و به برنامه‌هاي آماده‌سازي يونايتد براي فصل جديد لطمه شديدي وارد کند.حالا که سيتي قهرمان جام حذفي شده، يونايتد از مرحله گروهي وارد ليگ اروپا خواهد شد و نيازي به شرکت در مراحل انتخابي ندارد. حالا اين تيم هفتم جدول ليگ برتر، يعني ولوز است که بايد در مراحل انتخابي ليگ اروپا شرکت کرده و راه خود را براي حضور در مراحل گروهي باز کند.

قهرمان جام حذفي انگليس مستقيماً به ليگ اروپا راه پيدا مي‌کند ولي در سالهاي اخير هميشه تيمي که جام قهرماني حذفي را بالاي سر برده پيش از آن حضور خود يا در ليگ قهرمانان يا در ليگ اروپا را قطعي کرده و در نتيجه تيم ديگري که در جدول ليگ برتر يک رتبه تا رسيدن به ليگ اروپا فاصله داشته مي‌تواند به اين رقابتها راه پيدا کند.

نکونام به نيمکت تراکتورسازي نزديک شد

مربي جوان فوتبال کشورمان که قرار بود دو فصل پيش به عنوان سرمربي تراکتورسازي انتخاب شود با گذشت حدود 24 ماه دوباره به نيمکت اين باشگاه نزديک شد.

جواد نکونام در مقطعي به عنوان گزينه اصلي نيمکت تراکتورسازي مطرح شده بود که اين باشگاه محروميت نقل و انتقالاتي را پشت سر مي‌گذاشت اما در نهايت يحيي گل محمدي هدايت سرخ‌هاي تبريز را در دست گرفت.

حالا و با گذشت دو سال از آن مقطع در شرايطي که تراکتورسازي به بخش خصوصي واگذار شده نکونام گزينه اول زنوزي براي هدايت تراکتورسازي است و بيش از هر زمان ديگري به نيمکت اين تيم نزديک شده است. نکونام در نظر دارد از دو دستيار اسپانيايي در کادر خودش و روي نيمکت تراکتورسازي استفاده کند؛ انتخابي که شايد موجب کاهش فشار انتقادات برخي هواداران اين تيم در فضاي مجازي شود.انتظار مي‌رود سرنوشت نيمکت تراکتورسازي بعد از ليکنز بلژيکي در هفته جاري مشخص شود و اين احتمال وجود دارد که قرارداد نکونام در روزهاي پاياني هفته به امضا برسد.

غفور:

لياقت صعود به المپيک را داريم

ملي‌پوش واليبال ايران گفت: اميدوارم که در دور اول به المپيک صعود کنيم اما اگر نشد، قطعا در دور بعدي لياقت صعود به المپيک را داريم.

امير غفور در گفت وگو با روابط عمومي فدراسيون واليبال اظهار داشت: 3 هفته است که در کنار تيم تمرين مي‌کنم. تيم شرايط نسبتاً خوبي دارد و بر خلاف سال‌هاي قبل که مصدومان زيادي داشتيم، امسال مصدومان کمتري داريم و مصدوميت هاي جزئي که براي بازيکنان اتفاق مي‌افتد، قابل درمان است.

او در ادامه صحبت‌هاي خود تصريح کرد: بايد خود را براي ليگ ملت‌هاي 2019 آماده کنيم. به واسطه دو هفته ميزباني بايد نتيجه خوب و قابل قبولي بگيريم. اميدوارم با تلاش بازيکنان به آن چه که استحقاق آن را داريم، برسيم.

غفور درباره اهميت رقابت‌هاي انتخابي المپيک تصريح کرد: مهم‌ترين هدف واليبال، راه پيدا کردن به المپيک است. مرحله اول خيلي سخت است و با روسيه هم گروه هستيم و در آن کشور بازي مي‌کنيم. اميدوارم که در دور اول به المپيک صعود کنيم اما اگر نشد، قطعا در دور بعدي لياقت صعود به المپيک را داريم.

يوونتوس به دنبال جذب اينزاگي

شانس پيوستن سرمربي لاتزيو به بانوي پير براي جانشيني ماسيميليانو آلگري قوت گرفت.

احتمال انتصاب سيمونه اينزاگي به عنوان سرمربي فصل آينده يوونتوس و جانشين ماسيمليانو آلگري قوت گرفت چرا که چند منبع خبري در ايتاليا اعلام کرده‌اند که اين مرد ايتاليايي با بانوي پير وارد مذاکره شده است.

از مربياني مانند مائوريتزيو ساري، پپ گوارديولا و مائوريسيو پوچتينو به عنوان گزينه هدايت بيانکونري در فصل آينده ياد مي‌شود اما هر سه آنها با تيم‌هاي فعلي‌شان (به ترتيب چلسي، منچسترسيتي و تاتنهام) قرارداد دارند. گزينه ديگر آنتونيو کونته بوده که او هم گويا با اينتر توافق کرده است.

در برخي گزارش‌ها آمده است که يووه به دنبال يک مربي ايتاليايي جوان با تفکراتي هجومي‌تر از آلگري است. طبق ادعاي شبکه اسپورت مدياسيت ايتاليا و نشريات استمپا و کوريره دلواسپورت، يوونتوس با اينزاگي تماس هم گرفته و او را در حالت آماده‌باش براي سفر به تورين قرار داده است.

سيمونه اينزاگي تا سال 2020 با لاتزيو قرارداد دارد اما او پس از قهرماني تيمش در جام حذفي ايتاليا گفت که از آينده‌اش مطمئن نيست و تا زماني که با ايگلي تاره (مدير ورزشي لاتزيو) جلسه نگذارد، نمي‌تواند با قاطعيت درباره آينده‌اش صحبت کند.

قرارداد پائولو سرجيو تمديد مي‌شود؟

وضعيت تمديد قرارداد سرمربي پرتغالي تيم فوتبال صنعت نفت آبادان در روزهاي آينده مشخص خواهد شد.

پائولو سرجيو، پس از پايان بازي زردپوشان آباداني برابر سايپاي تهران عازم کشورش شد تا تعطيلات چند هفته‌اي پايان فصل را سپري کند و منتظر تعيين وضعيت خود براي ادامه همکاري با تيم آباداني باشد.

کسب نتايج خوب و قرار گرفتن صنعت نفت آبادان در رتبه نهم جدول مسابقات ليگ برتر، مديران باشگاه را براي ادامه همکاري با سرجيو ترغيب کرده است تا سرمربي پرتغالي‌ براي دومين سال پياپي هدايت زردپوشان آباداني را برعهده داشته باشد.

گفتني است، تمديد قرارداد سرجيو براي فصل جديد منوط به توافق مالي با باشگاه صنعت نفت خواهد بود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته