جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6119

روحاني در آيين بهره‌برداري از طرح‌هاي توسعه آذربايجان غربي:
ملت ايران هميشه پر افتخار و سربلند بوده است

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از شاعران و استادان زبان و ادب پارسي:
راجع به زبان فارسي نگرانم نگذاريد زبان فارسي فرسوده و ويران شود


روسيه: اقدامات ايران درچارچوب برجام است


ترامپ: از ايران مي‌خواهم وقتي زنگ بزند که آماده مذاکره است!


واکنش سخنگوي اتحاديه اروپا به تنش‌هاي ميان واشنگتن و تهران


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبر


سرمقاله


 روحاني در آيين بهره‌برداري از طرح‌هاي توسعه آذربايجان غربي:
 ملت ايران هميشه پر افتخار و سربلند بوده است 

 رييس جمهوري گفت: شايد ملت ما در فشار قرار گيرد ولي سر تعظيم در برابر قلدرمابان فرود نمي آورد.به گزارش ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني در آيين بهره‌برداري از طرح‌هاي توسعه منابع آب و خاک نواحي مرزي استان آذربايجان غربي افزود: با تصورات خام خود فکر کردند مي توانند عظمت ايران را در هم بشکنند و ما در روزهاي سخت و تحريم هر روز شاهد شکوفايي در اين سرزمينيم.

وي اظهار کرد: اين همان پاسخ قاطع ما به کاخ سفيد است و افتتاح هاي اخير و بعدي ما دراستان هاي ايران اين پاسخ صريح و قاطع ما در برابر آنهايي است که فکر مي کنند مي توانند ملت بزرگ ايران را در برابر فشارهاي خودشان خم کنند.رييس جمهوري ادامه داد: ملت ايران هميشه پر افتخار و سربلند بوده و امروز نيز اين چنين هستند و آنها که لحظه اي ما را تهديد مي کنند، دو ساعت طول نمي کشد که پشيمان مي شوند.

وي گفت: کاخ سفيد اعلام مي کند که مردم ايران بايد از حمله ما بترسند و دو ساعت بعد فشار پنتاگون باعث مي شود رييس جمهوري آمريکا اعلام کند که ما قصد تحريم و حمله نداريم و اين همان قدرت ملت ايران است.وي اضافه کرد: اين ملت متحد و يکپارچه ما در طول سال مخصوصا در ماه رمضان با ايمان با اخلاص هستند؛ روزه خالص ترين عبادت خداست و در روزه ريايي نيست.

حجت الاسلام و المسلمين روحاني افزود: ايمان و اخلاص مردم ما همان قدرت بزرگي است که ملت ما را در برابر بزرگترين قدرت هاي جهان سرافزار کرده است؛ البته توطئه دشمنان به زندگي مردم ما فشار وارد کرده، ولي اين مردم را نمي تواند بشکند.


 رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار جمعي از شاعران و استادان زبان و ادب پارسي:
 راجع به زبان فارسي نگرانم نگذاريد زبان فارسي فرسوده و ويران شود 

 در شب ولادت با سعادت کريم اهل‌بيت حضرت امام حسن مجتبي (عليه‌السلام) جمعي از استادان زبان و ادب پارسي و شاعران جوان و پيشکسوت با حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي ديدار کردند.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري ، حضرت آيت الله خامنه‌اي در اين ديدار، حرکت و پيشرفت جريان شعر انقلاب را اميدوارکننده دانستند و گفتند: البته جريانهاي شعري ديگري نيز وجود دارد اما اين جريان شعر انقلاب است که از لحاظ مضمون، نوآوري در مضامين و صيقل‌يافتگيِ الفاظ پيشرفت بسيار چشمگيري داشته است.

رهبر انقلاب اسلامي، بيان و پديده شعر را از معجزات آفرينش خواندند و افزودند: شعر از جنبه‌ي جمال و زيبايي برخوردار است و اين امتياز، شعر را به يک رسانه اثرگذار و مسئوليت‌آور تبديل مي‌کند که بايد اين تعهد را در خدمت جريان روشنگري و هدايت قرار داد.

ايشان با اشاره به يک مغالطه ناشيانه که شعر را به «شعر هنري» و «شعر متعهد» تقسيم مي‌کند و مي‌کوشد با شعار قلمداد کردن شعر متعهد، از آن ارزش‌زدايي کند، خاطرنشان کردند: اشعار بزرگان و قله‌هاي شعر فارسي همچون حافظ، سعدي، فردوسي و مولوي آکنده از اخلاق، تعليم، تعهد، حکمت، عرفان، معنويت و اسلام ناب است، بنابراين تفکيک جنبه هنري و زيباشناختي شعر از جنبه رسالت و تعهد آن، مغالطه‌اي واضح و ناشي از غفلت يا کم‌سوادي است.

حضرت آيت الله خامنه‌اي قرار دادن شعر در خدمت معارف توحيدي، فضائل اهل‌بيت عليهم‌السلام، انقلاب و حوادث مهم کشور و مسائل گوناگون دنياي اسلام را موجب اعتلاء شعر دانستند و افزودند: در اشعار خود زيبايي‌هاي رفتاري ملت همانند حماسه زيبا و پر شکوه حضور فداکارانه مردم در کمک‌رساني به سيل‌زدگان را به تصوير بکشيد، زيرا اين کار، شعر شما را به پرچم هويت ملت تبديل مي‌کند.

ايشان تأکيد کردند: حفظ هويت ملت بسيار مهم است، چرا که ملتي که هويت خود را گم کند، در مشت بيگانگان آب مي‌شود و از بين مي‌رود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي در بخش ديگري از سخنانشان، در خصوص زبان فارسي ابراز نگراني کردند و گفتند: من راجع به زبان فارسي حقيقتاً نگرانم زيرا در جريان عمومي، زبان فارسي در حال فرسايش است.

رهبر انقلاب اسلامي افزودند: من از صداوسيما گله‌مندم، به دليل اينکه به جاي ترويج زبان صحيح و معيار و زبان صيقل‌خورده و درست، گاهي زبان بي‌هويت و تعابير غلط و بدتر از همه تعابير خارجي را ترويج مي‌کند. انتشار فلان لغت فرنگي يک مترجم يا نويسنده از تلويزيون، موجب عمومي شدن آن لغت و آلوده شدن زبان به زوائد مضرّ مي‌شود.

ايشان با تقبيح استفاده فراوان از لغات بيگانه در رسانه‌ها، خطاب به مسئولان تأکيد کردند: نگذاريد زبان فارسي دچار فرسودگي و ويراني شود.

حضرت آيت الله خامنه‌اي همچنين از ولنگاري زباني و ساخت لفظي بسيار نازل برخي ترانه‌ها و پخش آنها از صداوسيما در سريالها نيز انتقاد کردند و گفتند: زبان فارسي قرنهاي متمادي است که عمدتاً بوسيله شاعران بزرگ حفظ شده و اينگونه سالم و فصيح به دست ما رسيده است، بنابراين ما بايد حرمت زبان را حفظ کنيم و اجازه نداريم با بي‌مبالاتي آن را به دست فلان ترانه‌سراي بي‌هنر بدهيم که الفاظ را خراب کند و بعد نيز با پول بيت‌المال در صداوسيما و دستگاههاي دولتي و غيردولتي پخش شود.


 روسيه: اقدامات ايران درچارچوب برجام است 

 
ايرنا: نماينده دائم روسيه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي اعلام کرد: اقدامات ايران خارج از برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) نيست و ايران اين توافق بين المللي را نقض نکرده است.«ميخاييل اوليانوف» در گفت وگو با خبرنگار ريانووستي در وين تاکيد کرد: ايران که در اوايل ماه مي توقف اجراي برخي تعهدات خود در چارچوب برجام را اعلام کرد در شرايط کنوني از پارامترهاي برنامه هسته اي اجازه داده شده در اين توافق بين المللي خارج نشده است.وي افزود: اين اقدام ايران متناقض تعهدات اين کشور در چارچوب برجام نيست و مطابق برجام ايران حق دارد 300 کيلوگرم اورانيوم غني شده و 130 تن آب سنگين دراختيار داشته باشد.نماينده روسيه در سازمان هاي بين المللي در وين گفت: ايران در عرصه ذخيره اورانيوم غني شده و آب سنگين هنوز با پارامترهاي اجازه داده شده فاصله زيادي دارد.اوليانوف افزود: مقام هاي آژانس بين المللي انرژي اتمي هم در اين باره اظهار نظر نمي کنند زيرا اقدامات ايران برجام را نقض نکرده است.


  ترامپ: از ايران مي‌خواهم وقتي زنگ بزند که آماده مذاکره است! 

کاخ سفيد :رئيس‌جمهور آمريکا از مقامات کشورمان خواست که فقط وقتي با وي تماس بگيرند که آماده مذاکره شده باشند.به گزارش آنا از وب‌سايت کاخ سفيد، رئيس‌جمهور آمريکا در جمع خبرنگاران در خصوص مذاکره با ايران، تماس از سوي کشورمان را مقدمه گفتگوي دو طرف دانست.وي در پاسخ به سؤال خبرنگاري که پرسيد آيا مذاکره‌اي با ايران در پيش است گفت: «خير. ما صحبتي دراين‌باره نداشتيم. منتظر مي‌مانيم که چه پيش خواهد آمد. اگر آن‌ها تماس بگيرند، قطعاً مذاکره مي‌کنيم. اما اين موضوع به آن‌ها بستگي دارد. من فقط از آن‌ها مي‌خواهم که وقتي آماده هستند، تماس بگيرند و اگر آماده نيستند زنگ نزنند.»رئيس‌جمهور آمريکا در پاسخ به سؤالي که آيا اکنون تهديدي از جانب ايران مي‌بيند تصريح کرد: «من فکر مي‌کنم اگر ايران اقدامي عليه آمريکا انجام دهد، اشتباه بسيار بزرگي مرتکب شده است چراکه با نيروي عظيمي مواجه مي‌شوند اما ما نشانه‌اي دال بر اينکه آن‌ها چنين کاري را در آينده انجام دهند، نداريم.»


 واکنش سخنگوي اتحاديه اروپا به تنش‌هاي ميان واشنگتن و تهران 

 
خبرگزاري آناتولي : سخنگوي اتحاديه اروپا درباره تنش‌هاي اخيري که به واسطه اظهارات دونالد ترامپ و مقامات کابينه وي ميان ايران و آمريکا ايجاد شده است، بر لزوم پرهيز از ايجاد تحريک و تلاش براي برطرف کردن تنش‌ها تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري آناتولي ترکيه، مايا کوچيانچيک، سخنگوي بخش امنيت و سياست خارجي اتحاديه اروپا در اظهارات خود در اين باره گفت: منطقه ديگر عوامل بيشتري که منجر به بي‌ثباتي شوند را نمي‌خواهد. اين چيزي است که به طور مداوم آن را گفته‌ايم.اين اظهارات سخنگوي اتحاديه اروپا پس از پيام توييتري رئيس جمهور آمريکا مطرح شده است که در آن گفته بود" اگر ايران به دنبال جنگ باشد، اين پايان ايران خواهد بود. هيچ‌گاه دوباره آمريکا را تهديد نکن".کوچيانچيک با گفتن اين که به پيام توييتري خاصي اشاره نخواهد کرد مطرح کرد که "بايد از هرگونه تحريکي رويگردان بود و نهايت تلاش را براي برطرف کردن تنش‌ها به کار بست".


 يك نكته از هزاران 

 رواج هوليگانيسم در فوتبال دختران

فوتبال مدت‌هاست به مشکلي براي جامعه ورزشي ما تبديل شده است؛ ورزشي که در سال‌هاي اخير پيشرفت چنداني در آن اتفاق نيفتاده و موجب افتخارات خاص جهاني نشده است، اما در داخل هزينه‌هاي سنگيني بر دوش ملت و دولت مي‌گذارد؛ هزينه‌هايي هم مالي و مادي و هم اخلاقي.

شايد بتوان با هزينه‌هاي مادي اين ورزش فراگيرو همه‌پسند به نحوي کنار آمد و آن‌را براي تزريق نشاط در جامعه و در ميان جوانان حتي ضروري دانست، اما مسئله مهم در ارتباط با اين ورزش، سمت و سوهاي گاهي غيراخلاقي است که به خود گرفته است.

هوليگانيسم يا اوباشي‌گري در فوتبال در همه کشورها با نسبت‌هاي متفاوت رواج دارد؛ نوعي خشونت که هم طرفداران اين بازي را درگير مي‌کند و هم بازيکنانش را. اما البته فضاي خشونت در فوتبال کشور ما متاسفانه آميخته به انواع بداخلاقي‌هاي زباني هم هست که گاهي منجر به کتک‌کاري و خشونت فيزيکي مي‌شود؛ موردي که حداقل انتظارش را در فوتبال دختران با توجه به روحيه خاص‌شان، نداشتيم. اما به نظر مي‌رسد اين خشونت زباني و فيزيکي به فوتبال دختران هم نفوذ کرده است به گونه‌اي که اخيرا شاهد درگيري و کتک‌کاري فوتباليست‌هاي دختر هم شديم. موردي که جاي تعجب و نگراني دارد. دختران ما، در هر لباسي که باشند، دختران جامعه‌اي هستند که تعلقات و الزامات خاص اخلاقي دارد، و اين تعلقات و الزامات نبايد فداي بداخلاقي‌ها و عصبانيت‌هاي آني شود.


 ميز خبر 

 معاون وزير امور خارجه کويت:

کويت هر اقدامي براي کاهش تنش در منطقه انجام مي‌دهد

معاون وزير امور خارجه کويت گفت که اين کشور از هيچ تلاشي براي کاستن از تنش در منطقه فروگذار نمي‌کند.

به گزارش آنا از روزنامه «الجريده» چاپ کويت، «خالد الجارالله» با بيان اينکه به آينده روابط کشورش با عراق خوش‌بين است، گفت: «دو کشور در حال رايزني براي توسعه همکاري‌ها در همه زمينه‌ها هستند».

وي با يادآوري اين نکته که قرار است فردا عادل عبدالمهدي، نخست‌وزير عراق براي تبادل نظر درباره همکاري‌هاي دوجانبه به کويت سفر کند، افزود: «دراين‌ديدار چندين پرونده مهم مشترک ازجمله موضوع مرزهاي دريايي بررسي مي‌شود».

روسيه: تا ابد حضور تروريست‌ها در ادلب سوريه را تحمل نمي‌کنيم

معاون وزير خارجه روسيه تاکيد کرد: مسکو تا ابد حضور تروريست‌ها در استان ادلب سوريه را تحمل نخواهد کرد و به آنها اين اجازه را نخواهد داد. ما منابع شليک موشک به پايگاه حميميم روسيه واقع در غرب سوريه را از بين مي‌بريم.

به گزارش ايسنا، به نقل از روسيااليوم، سرگئي ورشنين، معاون وزير خارجه روسيه در گفت‌وگوي مطبوعاتي خود خاطرنشان کرد: تا ابد اجازه حضور تروريست‌ها در اراضي سوريه را نخواهيم داد. تعداد تروريست‌ها در ادلب متاسفانه زياد است. آنها اين منطقه را تحت کنترل دارند.

وي در ادامه افزود: روسيه به اجراي توافقاتي که با شريکانش درخصوص پرونده سازش سوريه به آن دست يافته، ادامه مي‌دهد و بايد درد و رنج غيرنظاميان در سوريه خاتمه يابد.

معاون وزير خارجه روسيه تصريح کرد: اين امر کاري سخت است. ما براي حل آن تلاش مي‌کنيم همانطور که نيروهاي دولتي براي آن تلاش مي‌کنند.

عامل حمله به سفارت آمريکا در بغداد مشخص شد

يک گروه ناشناس مسئوليت حمله به سفارت آمريکا در بغداد را برعهده گرفت.

به گزارش آنا از «اليوم‌السابع»، گروه موسوم به «يگان‌هاي علي منصور» در عراق مسئوليت حمله به منطقه سبز بغداد را برعهده گرفت.

آنها اعلام کردند اين حمله که در نزديکي سفارت آمريکا رخ داد، در واکنش به تصميم دونالد ترامپ، رئيس‌جمهور آمريکا براي آزادي يک تروريست آمريکايي انجام شد که تعدادي زنداني عراقي را چند سال پيش کشته بود. وابستگي اين گروه به جريان‌هاي عراقي يا تروريست مشخص نشده است. با وجود اين، سخنگوي گروه که نخواست نامش فاش شود، در تماس تلفني با پايگاه خبري «اولترا عراق» مدعي شد که گروه وي، گروهي محلي است و از هيچ جا حمايت نمي‌شود و تنها خواسته آنها، بازداشت مجدد تروريست آمريکايي است.وي افزود: «ما به علت نداشتن توان مالي، در اين عمليات از راکت کاتيوشاي دست‌ساز استفاده کرديم».


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي،22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

2. عضويت IAU

اعضاي IAU از طريق راهنمايي وحمايت امورمالي و اخلاقي خود، پايه اي را براي کار انجمن بنا مي نهد. به منظور حفظ وتوسعه بيشتر يک پي ريزي مستحکم عضويت براي زندگي انجمن ما، حقانيت، اعتبار و استقلال واجب است. دروس مطالب سياست هاي 1995 تا 2000 مصوب دهلي پيشنهادکرد که IAU بايستي دارايي هاي مهم خود را براي تهيه يک نکته کانوني به منظور تعامل بين اعضاي خود و پوياکردن ودرگيرکردن آنها دريک بحث شديد درمورد نقش دانشگاه ها درشکل دادن يک آينده پايدار درتمامي قسمت هاي جهان ترسيم نمايد. تلاش هاي بکارگرفته شده دراين مفهوم دردوره 5 ساله گذشته، هم توسط اعضاي هيأت مديره وهم دبيرخانه، يک افزايش عضويت حدود چنددرصد را فراهم آورده است. تا آخر جولاي سال 2000 ، انجمن 649 عضو مؤسسه در 127 کشور ، وحدود 20 تقاضاي اضافي که قرار است توسط هيأت مديره در اجلاس خود قبل از کنفرانس عمومي مورد بررسي قرار گيرد دارد . درطول همين مدت تعداد اعضاي وابسته از 15 به30 (12 دانشگاه بين المللي و 18 سازمان دانشگاهي ملي ) افزايش يافته است.

يادآوري اين نکته مي ارزد که درهيچ زماني ازتاريخIAU به نظر نمي رسد که بيشتر از مقداري حدود 10تا 15 درصد از دانشگاه هاي جهان به عنوان اعضاي فعال باشند. آنچه که درطول سال ها تغييرکرده است ترکيب اين عضويت، تنوع نسبي آن برحسب انواع مؤسسات و توزيع جغرافيايي مي باشد. پنج سال گذشته با جابجايي مستمر به سمت يک مشارکت قوي تر از دانشگاه هاي کشورهاي درحال توسعه است. اما همچنين بيشتر اعضا از اروپاي مرکزي و شرقي به آن مي پيوندند. درحال حاضر، حدود نصف عضويت ها ازکشورهاي درحال توسعه و نصف ديگر از کشورهاي صنعتي مي آيند. يک موضوع قابل توجه مي ماندکه تعداد نمايندگي کمي از مؤسسات آمريکاي شمالي مي آيند جايي که مجموع اعضاي IAU تنها يک دهم آن چيزي است که از اروپا مي باشد.

در مجموع وضعيت عضويت IAU درطول سال ها، عليرغم افزايش تلاش ها براي حفظ تماس متداول با اعضا، براي تدارک خدمات کيفيت و جذب اعضاي جديد دريک سطح نسبتاًٌ پايدار باقي مانده است. براي مرور اين وضعيت و سياست عضويت انجمن، يک کار گروه کاري درمورد عضويت توسط هيأت مديره به رياست تام بارلت (Tom Barlett) تأسيس شده بود. اين گروه يک گزارش تحويل داد تحت عنوان کارکردن به سوي دانشگاه، که درآن درميان ساير موارد پيشنهاد مي کند IAU بايستي

• اصول کلي و ارزش هاي آموزش عالي که براي آن انجمن برپا است را فرموله کنيم:

• يک رابطه ساختاري مستحکمي با انجمنهاي ملي دانشگاه هاوجستجوي هدايت درگيري آنها در هيأت وکار IAU از جمله حق رأي نمايندگي درمورد هيأت مديره برقرار گردد .

• در دادن مؤسسات، انتخاب اشتراک IAU يا به صورت فردي يا ازطريق انجمن ملي آنها، بررسي شود.

اين توصيه ها بيشترتوسط هيأت مديره ويک کميته اساسنامه به رياست ميکائيل فاليسي (Michel Falise) که تجديد درازمدت ساختارکلي و عملکرد انجمن را مورد دقت قرار داده، توسعه پيدا کرد. اين پيشنهاد براي تجديد در اساسنامه IAU و براي سياست آينده سال 2000 IAU که قبل ازکنفرانس عمومي به عنوان يک وسيله به منظور افزايش نمايندگي انجمن، دستاورد و انرژي واز طريق آن، استعداد براي خدمت به عضويت آن و دانشگاه هاي جهان واقدام به عنوان يک صداي قوي ودر حمايت از آنها است، قرار داده شد.


 خبر 

 سخنگوي دبيرکل سازمان ملل متحد:

ايران و آمريکا تنش‌ها را کاهش دهند

سخنگوي دبيرکل سازمان ملل متحد با ابراز نگراني از بروز تنش ميان ايران و آمريکا، از دو کشور خواست تا تنش‌ها را کاهش دهند.

به گزارش آنا از «الميادين»، استفان دوجاريک در يک نشست خبري گفت: «سازمان ملل متحد از افزايش تنش و جنگ لفظي ميان مقامات ايران و آمريکا به شدت نگران و خواستار کاهش تنش ميان دو طرف است».

وي افزود: «ايران و آمريکا بايد از مجادلات لفظي و اقدام عليه يکديگر بکاهند».سخنگوي دبيرکل سازمان ملل متحد تصريح کرد: «مجادلات ايران و آمريکا بر بي‌ثباتي منطقه مي‌افزايد و با هر اظهار نظري امکان سوءبرداشت وجود دارد».

مخالفت جمهوري‌خواهان با هرگونه درگيري نظامي آمريکا و ايران

اعضاي حزب جمهوري‌خواه آمريکا تاکيد کردند نه آنها و رييس‌جمهور آمريکا خواهان درگيري و جنگ با ايران نيستند.

به گزارش ايلنا به نقل از پوليتيکو، بسياري از سناتورهاي جمهوري‌خواه آمريکا خواهان جنگ با ايران نيستند.

«رند پال»، نماينده ايالت کنتاکي در مجلس سنا و «مايک لي»، نماينده ايالت يوتا دو نماينده جمهوري‌خواه در مورد درگير نظامي با ايران گفتند: هر گونه اقدامي عليه ايران، بايد با مجوز کنگره صورت بگيرد.حتي سناتورهايي که تفکراتشان جريان اصلي حزب را بيشتر بازتاب مي‌هد (مانند ميت رامني) هم نسبت به درگيري نظامي با ايران خوش‌بين نيستند.

ترامپ: تا هستم اجازه نمي‌دهم چين ابر قدرت شود

در بحبوحه تشديد مناقشه تجاري با چين، رئيس‌جمهوري آمريکا گفت اجازه نخواهد داد اين کشور آسيايي در دوران حاکميت او به ابر قدرت اول جهان تبديل شود.

به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، آمريکا و چين از سال گذشته درگيري مناقشه‌اي تجاري شدند. آنها مرتبا جلساتي را در راستاي يافتن يک راه‌حل درباره اين تنش تجاري برگزار مي‌کنند اما گفت‌وگوها تاکنون حاصلي نداشته و در آخرين مراحلش به مانعي برخورد کرد. ايالات متحده از آن زمان چين را به عقب‌نشيني لحظه‌ آخري از يک توافق متهم مي‌کند.ترامپ به شبکه خبري فاکس نيوز گفت: اقتصاد ما فوق‌العاده بوده است. چون آنها دنبال ما مي‌آمدند، مي‌خواستند از ما جلو بزنند. اگر هيلاري کلينتون رئيس‌جمهوري آمريکا مي‌شد، چين تا پايان دولت او اقتصادي به مراتب بزرگتر از ما ايجاد مي‌کرد اما اکنون آنها به چنين خواسته‌اي نزديک هم نشده‌اند.

وزير دارايي فرانسه:يورو بيش از هر زمان ديگري در معرض تهديد قرار دارد

وزير دارايي فرانسه نسبت به آينده واحد پولي يورو ابراز نگراني کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه‌، «برونو لو مر» وزير دارايي فرانسه، گفت که يورو «بيش از هر زمان ديگري در معرض تهديد» است. وي دليل اين امر را نه‌تنها تنش‌هاي تجاري ميان آمريکا و چين، بلکه ظهور رهبران راست افراطي در اروپا دانست که از نابودي اين واحد پولي بسيار خوشحال مي‌شوند.


 سرمقاله 

دوستي همسايگان را فراموش کرده ايم!

حميدرضا عسگري

تنش ميان ايران و آمريکا خواسته و ناخواسته به تنگناهاي حساس خود نزديک شده و هيچ تضميني وجود ندارد رويارويي دو کشور در چارچوب توئيت ها باقي بماند و طرفين پاسخ يکديگر را در اين قالب بدهند. براساس تفکرات لحظه اي ترامپ نمي توان تفسير و فرضيه هاي با اعتباري به دست داد. چرا که يکبار تهديد نظامي را تنها راهکار برخورد با ايران اعلام مي کند و از سوي ديگر توئيت مي زند که با ايران سرجنگ ندارد و صرفاً احازه نخواهد داد ايران به بمب اتمي دست يابد!

بي ثباتي و تصميمات غيرقابل پيش بيني بزرگترين و خطرناک ترين آفت عالم سياست است. چرا که نمي توان با استناد به اين شرايط ، واکنش مناسبي براي مواجهه با اين تصميمات لحظه اي اتخاذ کرد. لذا عقلانيت و مصلحت ايجاب مي کند تا سياست هاي کشور را بر اصو ل با ثبات و پتانسيل هاي بالقوه بنا نهاد و از اين طريق اهداف مورد نظر را به فعاليت رساند.

آنچه امروز در ميدان درگيري و ديپلماسي پر چالش ما با غرب به صورت يک نقص بايد به آن اشاره داشت، موضوع ديپلماسي منطقه اي و تثبيت پايه تعاملات سياسي با همسايگان است. خصوصا کشورهاي حاشيه خليج فارس که متاسفانه جايگاه آنها از نقش دوستان و همسايگان درحال تبديل شدن به مخالفان و دشمنان مي باشد.

امروز به جز يک يا دو کشور عربي خليج فارس(که آنها هم رويه اي خنثي درپيش گرفته اند) ، الباقي همسايگان جنوبي خود را از دست داده ايم و به عبارتي با بي توجهي به حسن همجواري و ضرورت تحکيم روابط، آنها را به دامان آمريکا و اسرائيل سوق داده ايم.

خوشبختانه يا شوربختانه نگاه کشورهاي حاشيه خليج فارس به سمت عربستان سعودي است و هريک از آنها براي ارتباط با ايران منتظر يک گوشه چشم آل سعود هستند. ايران و عربستان به عنوان دو قطب جهان اسلام و دو قدرت منطقه اي براي تحکيم ثبات منطقه نياز به روابط دوستانه يا حداقل غير خصمانه دارند. متاسفانه کندي ديپلماسي ما در اين زمينه باعث شده تا اسرائيل جاي خالي ايران را به خوبي براي اعراب پر کند و روابطي که تا سال ها غيرعلني بود را به صورت علني دنبال کنند.

ما امروز در وضعيت "نه جنگ و نه مذاکره" با آمريکا هستيم. در چنين وضعيتي به سبب ابرقدرت بودن طرف مقابل قاعدتاً تمام فشارها بر ايران تحميل خواهد شد. لذا وقتي نمي توانيم مشکل را با آمريکا حل و فصل کنيم، ضرورت ايجاب مي کند روابط با همسايگان را در اولويت قرار دهيم.

متاسفانه آمريکا هر اقدامي را به صورت يکطرفه به نفع خود مي خواهد. حال اگر به اين خودخواهي ، گزينه همراهي و اجماع جهاني را هم اضافه کنيم، عملا حلقه فشار را تنگ تر ساخته ايم. ايران امروز بايد بيش از هر زمان ديگر دامنه ارتباطات خود را با کشورهاي همسايه بهبود بخشد و در رأس آن بايد رقيب سنتي خود يعني عربستان را از اين گارد تهاجمي خارج سازد. بايد قبول کنيم که طي اين سال ها منافع دوکشور به سبب مواجهه غيرمستقيم با يکديگر آسيب فراواني ديده است. چرا که اگر روباط به اين سردي نبود، شايد با مذاکرات و پادرمياني هاي سنتي بحران هاي منطقه اي به اين جا نمي کشيد.

حرکت به سمت ارتقاي سطح روابط با همسايگان تنها به توئيت زدن و کلي گويي از تمايل براي گفتگو با عربستان و ديگر همسايگان کافي نيست. بلکه بايد به صورت مستقيم درمورد مسائل مورد اختلاف وارد مذاکره شد و با ابراز حسن نيت تنش هاي موجود را کاهش داد و به سمت حل وفصل مشکلات بزرگتر همچون رويارويي مستقيم و غير مستقيم با آمريکا رفت.

hamidasgari2020@yahoo.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته