جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6119

وزير نفت مطرح کرد:
هماهنگي وزارتخانه‌هاي نفت و امور خارجه درباره درخواست‌هاي نفتي ايران از اروپا


نرخ جديد عرضه سي‌ان‌جي اعلام شد


معادلات انرژي


ميز خبر


 وزير نفت مطرح کرد:
 هماهنگي وزارتخانه‌هاي نفت و امور خارجه درباره درخواست‌هاي نفتي ايران از اروپا 

 وزير نفت درباره درخواست‌هاي نفتي ايران از اروپا در مهلت 60 روز به اتحاديه اروپا گفت: وزارت امور خارجه، مديريت کار را با نظارت و سياست‌هاي شوراي عالي امنيت ملي لحاظ مي کند و وزارت نفت در اين زمينه با آنها بسيار هماهنگ است.به گزارش خانه ملت، بيژن زنگنه درباره دهمين مرحله عرضه نفت خام سبک در بورس انرژي گفت: اين مرحله از عرضه نيز همچون مراحل پيشين خواهد بود. وزارت نفت موظف است هر ماه مقدار مشخصي نفت و ميعانات گازي عرضه کند، بنابراين بر مبناي شيوه‌نامه ابلاغي در هفته‌هاي گذشته و قانون بودجه کل کشور اين محموله‌ها عرضه خواهد شد.

وي با بيان اينکه محموله‌هاي عرضه نفت در بورس تا حد امکان کوچک شده، بنابراين امکان خوبي براي خريداران فراهم شده است، افزود: لجستيک (مديريت جريان کالا، اطلاعات بين محل توليد تا نقطه مصرف براي برآورده کردن نيازهاي مصرفي) آن‌ نيز توسط وزارت نفت براي تحويل اين محموله‌هاي کوچک آماده شده است.وزير نفت ادامه داد: همچنين تسهيلات بسياري نيز براي خريداران مانند تعهدهاي ريالي و اعتباري در نظر گرفته شده است، البته بايد ابتدا 6 درصد مبلغ را به‌عنوان ضمانت قرار دهند و سپس بقيه پول در طول زمان و قبل از بارگيري محموله از آنها دريافت مي‌شود.زنگنه در ارزيابي عرضه‌هاي نفت و ميعانات گازي تاکنون در بورس انرژي، عنوان کرد: اين عرضه‌ها کم و بيش موفق بوده و اميد است با رفع مشکلات و ناآشنايي‌ها بتوانيم عرضه را گسترده‌تر کنيم، زيرا بيشتر فعالان عرصه بورس معتقدند به دست آوردن موفقيت چشمگير در زمينه عرضه نفت در بورس کمي زمان‌بر است، بنابراين وارد ميدان شدن کنش‌گران و فعالان اين عرصه به زمان نياز دارد.

وزير نفت درباره اينکه در مهلت 60 روزه ايران به اروپا چه درخواست‌هايي براي فروش نفت ديده شده است، تصريح کرد: اگرچه نمي‌توانم در اين‌ باره صريح صحبت کنم، اما وزارت امور خارجه، مديريت کار را با نظارت و سياست‌هاي شوراي عالي امنيت ملي لحاظ مي‌کند، وزارت نفت نيز با آنها بسيار هماهنگ است، من و دکتر ظريف کارها را دنبال مي‌کنيم و مرتبط با موضوع، ملاقات‌هايي داريم و از طرف ايران کارها با حسن‌نيت دنبال مي‌شود و ان‌شاءالله پاسخ اين حسن نيت‌ها داده شود.

قول زنگنه براي فروش نفت مطابق قانون بودجه

در همين مورد ،عضو کميسيون انرژي مجلس با اشاره به حضور وزير نفت در جلسه اين کميسيون گفت: زنگنه در اين جلسه قول داد تا فروش نفت براساس انچه که در بودجه گفته شده است محقق شود.علي گلمرادي عضو کميسيون انرژي مجلس شوراي اسلامي، با اشاره به حضور وزير نفت در جلسه اين کميسيون گفت: علت حضور بيژن زنگنه در کميسيون انرژي پاسخ به دو سوال اعضاي اين کميسيون بود.

وي با اشاره به اينکه سوال اول مربوط به مسئوليت‌هاي اجتماعي شرکت مناطق نفتخيز جنوب در منطقه خوزستان بود و سوال دوم نيز مربوط به تکميل پروژه‌هاي تعريف شده در منطقه سبزوار بود که ظاهرا عمليات اين پروژه‌ها به کندي انجام مي‌شود.


 نرخ جديد عرضه سي‌ان‌جي اعلام شد 

 شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران با صدور اطلاعيه‌اي نرخ جديد عرضه گاز طبيعي فشرده شده ‌(سي‌ان‌جي) را اعلام کرد.

به گزارش شانا، متن اطلاعيه شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران درباره نرخ جديد قيمت گاز طبيعي فشرده شده (سي‌ان‌جي) به اين شرح است:

در راستاي اجراي بند 4 تصويب‌نامه هيئت وزيران، به‌منظور تامين منابع مالي اجراي الزام‌هاي ايمني و هوشمندسازي جايگاه‌هاي عرضه گاز طبيعي فشرده (سي‌ان‌جي) و کمک به تعويض مخازن وسايل نقليه با سوخت گاز طبيعي فشرده (سي‌ان‌جي)، از ساعت 24 (سه‌شنبه، 31 ارديبهشت‌ماه) هر کيلوگرم گاز طبيعي فشرده شده (سي‌ان‌جي) به قيمت 6 هزار و 568 ريال عرضه خواهد شد. براساس اين اطلاعيه، نرخ فروش کنوني سي‌ان‌جي به ازاي هر کيلوگرم 6 هزار ريال است که با اعمال نرخ جديد، افزايش قيمت اين سوخت پاک کمتر از 10 درصد خواهد شد و منابع حاصل از افزايش آن نيز صرف اجراي الزام‌هاي ايمني و هوشمندسازي جايگاه‌هاي عرضه گاز و کمک به تعويض مخازن سي‌ان‌جي خودروها خواهد شد.

افزايش قيمت سي‌ان‌جي صندوق پس‌انداز براي صاحبان خودروهاي گازسوز است

در همين مورد ،مدير طرح سي‌ان‌جي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي اعلام کرد: افزايش کمتر از 10 درصدي قيمت سي‌ان‌جي به نفع صاحبان خودروهاي گازسوز و به‌منزله صندوق پس‌انداز براي آنان است.

حميد قاسمي درباره تناسب قيمت بنزين و گاز طبيعي فشرده (سي‌ان‌جي) گفت: قيمت سي‌ان‌جي از نخستين روز خردادماه امسال، کمتر از 10 درصد افزايش مي‌يابد که اين افزايش قيمت سرانجام به خودروها و مصرف‌کنندگان سي‌ان‌جي به عنوان کمک براي تعويض مخزن گاز و استانداردسازي خودرو باز مي‌گردد.


 معادلات انرژي 

 عرضه‌هاي متنوع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي در بورس انرژي

رينگ بين‌الملل بورس انرژي ايران، شاهد عرضه‌هاي متنوع شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران خواهد بود.

به گزارش بورس انرژي، در رينگ داخلي اين بورس، کالاهاي برش سنگين پتروشيمي جم، بلندينگ نفتا حلال 410 پالايش نفت شيراز، پنتان پلاس پتروشيمي پارس، رافينت پتروشيمي بيستون، متانول پتروشيمي زاگرس، متانول پتروشيمي شيراز، متانول پتروشيمي فن‌آوران، ميعانات گازي پتروشيمي رازي، ميعانات گازي پالايش گاز ايلام و نيتروژن مايع پتروشيمي تبريز عرضه مي‌شود.

رينگ بين‌الملل نيز شاهد عرضه کالاهاي سوخت هوايي (ATK) شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت اراک به مقصد ارمنستان، سوخت هوايي شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت اراک به مقصد عراق، گاز مايع پالايش نفت اصفهان، گاز مايع پالايش نفت شازند به مقصد ارمنستان، نفت خام سبک شرکت ملي نفت ايران، نفت سفيد شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، نفت سفيد شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت اصفهان به مقصد عراق، نفت سفيد شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت کرمان، گازوئيل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت اراک، گازوئيل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت اراک به مقصد عراق، نفت گازوئيل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت اصفهان، گازوئيل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت اصفهان به مقصد عراق و گازوئيل شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران از انبار نفت کرمان است.

شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي اعلام کرد:

بنزين سبز در پايتخت نفت ايران

شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران در اطلاعيه‌اي از آغاز توزيع بنزين يورو 4 در همه جايگاه‌هاي عرضه سوخت سه شهر مهم آبادان، خرمشهر و شادگان خبرداد.

به گزارش وزارت نفت، در اطلاعيه شرکت ملي پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران آمده است: به اطلاع عموم هموطنان عزيز مي‌رساند، همسو با اهداف، برنامه‌ها و رسالت‌هاي زيست‌محيطي صنعت نفت و تدوام برنامه گسترش شهرهاي زير پوشش توزيع سوخت يورو در کشور از سال 97، عمليات توزيع بنزين با کيفيت يورو 4 در جايگاه‌هاي عرضه سوخت شهرهاي آبادان، خرمشهر و شادگان از روز يکشنبه (29 ارديبهشت ماه) آغاز شد.

گفتني است با توجه به توليد پايدار بنزين با کيفيت يورو 4 در پالايشگاه آبادان، توزيع اين فرآورده پاک که در اين سه شهر آغاز شده و مازاد آن نيز به انبار نفت اهواز ارسال شده است، به‌تدريج در همه جايگاه‌هاي عرضه سوخت سطح استان خوزستان توزيع خواهد شد.


 ميز خبر 

 70 درصد ارز حاصل از صادرات پتروشيمي‌ها به داخل آمد

دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايان پتروشيمي گفت: حدود 70 درصد از ارز پتروشيمي‌ها در 2 ماه ابتدايي سال 98 به داخل کشور آمد و در سامانه نيما عرضه شد.احمد مهدوي ابهر در گفت‌وگو با فارس با اشاره به اينکه شرکت‌هاي پتروشيمي همانند گذشته ارز حاصل از صادرات خود را به داخل کشور مي‌آورند، گفت: براساس پيگيري‌هاي صورت گرفته 70 درصد از ارز حاصل از صادرات پتروشيمي در دو ماه سال جاري به داخل کشور آمده و در سامانه نيما عرضه شده است.

دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايان پتروشيمي تصريح کرد: البته 30 درصد از ارز باقي مانده نيز براساس مجوزي که دولت به ما داده است، به منظور خريد تجهيزات و ماشين آلات و يا پرداخت ديون در خارج از کشور باقي مي ماند که البته عوايد آن ارز نيز به کشور مي‌رسد.

وي تصريح کرد: شرکت هاي پتروشيمي بازوي قدرتمند دولت و نظام در دوران تحريم هستند و همانند گذشته بخشي از ارز مورد نياز کشور را تامين مي‌کنند.

مهدوي در پايان با اشاره به امکان تحريم پذيري پتروشيمي‌ها خطاب به دشمنان نظام گفت: آنها نمي‌توانند هيچ غلطي در مورد صادرات پتروشيمي ايران انجام دهند.

صادرات فرآورده‌هاي نفتي به افغانستان متوقف شد

براساس تصميم مقامات افغانستاني صادرات فرآورده هاي نفتي به اين کشور از 22 ارديبهشت ماه متوقف شد.

به گزارش ايرنا ، درحالي که بخشي از فراورده هاي نفتي ايران از جمله نفت سفيد، نفت کوره و برخي از حلالها و ديگر فراورده هاي نفتي به کشورهاي همسايه از جمله افغانستان صادر مي شد، اين کشور رسما از يک هفته قبل واردات فراورده هاي نفتي از ايران را به صفر رسانده است.

حميد حسيني سخنگوي اتحاديه صادرکنندگان فرآورده هاي نفتي از مدت ها پيش از کاهش صادرات فراورده هاي نفتي ايران به افغانستان خبر داده بود و گفته بود اين بازار يکي از بهترين و مطلوب ترين بازارهاي ايران هستند که متأسفانه ميزان صادرات ما به آن کاهش يافته و متاسفانه برنامه ريزي براي قطع صادرات به اين کشور نيز انجام شده است.

اين گزارش حاکي است برخي از کارشناسان معتقدند توقف صادرات فراورده به افغانستان موجب افزايش قاچاق به اين کشور خواهد شد.

بازي دو سر باخت آمريکا با عدم تمديد معافيت از تحريم نفت ايران

جمهوري اسلامي ايران هجدهم ارديبهشت‌ماه همزمان با گذشت يک سال از زمان خروج آمريکا از برجام، به اروپا 60 روز مهلت داد که درباره حفظ توافق هسته‌اي و يا پيروي از رئيس جمهور آمريکا درباره اين توافق تصميم‌گيري کند. در اين باره وزير نفت کشورمان درباره درخواست‌هاي نفتي ايران از اروپا، تاکيد کرده است که وزارت نفت با وزارت امور خارجه که مديريت کار را با نظارت و سياست‌هاي شوراي عالي امنيت ملي لحاظ مي‌کند، بسيار هماهنگ است.

به‌گزارش ايسنا، نوزدهم ارديبهشت ماه که اتحاديه اروپا و فرانسه، انگليس و آلمان در بيانيه خود در واکنش به کاهش تعهدات برجامي کشورمان با تاکيد بر اين‌که به برجام پايبند هستند، تصريح کردند که اولتيماتوم ايران درباره اين توافق را نمي‌پذيرند. مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا و وزيران امور خارجه فرانسه، انگليس و آلمان در بيانيه‌اي مشترک به تصميم جديد ايران براي کاهش تعهدات برجامي‌اش واکنش نشان دادند.

بيژن زنگنه - وزير نفت - اخيراً درباره اين‌که در مهلت 60 روزه ايران به اروپا چه درخواست‌هايي براي فروش نفت ديده شده است، به خانه ملت تصريح کرده است اگرچه نمي‌توانم در اين باره صريح صحبت کنم، اما وزارت امور خارجه، مديريت کار را با نظارت و سياست‌هاي شوراي عالي امنيت ملي لحاظ مي‌کند، وزارت نفت نيز با آن‌ها بسيار هماهنگ است، من و دکتر ظريف کارها را دنبال مي‌کنيم و مرتبط با موضوع، ملاقات‌هايي داريم و از طرف ايران کارها با حسن‌نيت دنبال مي‌شود و ان‌شاءالله پاسخ اين حسن نيت‌ها داده شود.پس از خروج آمريکا از برجام در ارديبهشت پارسال و بازگشت تحريم‌هاي اين کشور عليه ايران، قدرت‌هاي اروپايي عضو برجام به حمايت از اين قرارداد ادامه داد ه و بر پايبندي ايران و ساير اعضا به آن تاکيد کردند. پس از اين اتفاقات، کشورهاي اروپايي ضمن حمايت از تصميم ايران براي پايبندي به برجام از سياست‌هاي يک‌جانبه آمريکا انتقاد و اعلام کردند که کانالي را براي تجارت کشورهاي اروپايي با ايران راه‌اندازي خواهند کرد.

در ابتدا فدريکا موگريني، مسئول سياست خارجي اتحاديه اروپا از راه‌اندازي کانال مالي موسوم به SPV براي تجارت با ايران از آبان ماه سال گذشته خبر داد که طبيعتاً اين اقدام محقق نشد. پس از آن پايان سال 2018 ميلادي دومين تاريخي بود که براي راه‌اندازي اين کانال اعلام شد و باز هم قول اروپايي‌ها قول نبود.

در نهايت اروپايي‌ها حدود سه ماه پيش، از راه‌اندازي يک ساز و کار مالي براي تجارت با ايران خبر دادند و در همين راستا شرکتي با عنوان «اينستکس» (INSTEX) به ميزباني فرانسه، مديريت آلمان و نظارت انگليس ثبت و از ايران نيز خواسته شد تا شرکت متناظر آن را در ايران به ثبت برساند. اين کار حدوداً يک ماه پس از اعلام اروپايي‌ها انجام شد و شرکت «ساتما» به عنوان شرکت متناظر اينستکس در ايران به ثبت رسيد، اما عملاً اين کار نيمه‌تمام ماند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته