جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/01 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6119


سرطان معده؛ شايع ترين سرطان در مردان


فلورايد با مغزتان چه مي‌کند


خبرپزشكي


يادداشت


 سرطان معده؛ شايع ترين سرطان در مردان 

 رئيس پژوهشکده گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکي تهران، گفت: نرخ سرطان در ايران، 158 مورد به ازاي هر 100 هزار نفر جمعيت کشور است.به گزارش آفرينش از روابط عمومي هفته سلامت گوارش، رضا ملک زاده، اظهارداشت: در يکي دو سال اخير توانسته‌ايم نظام ثبت کامل سرطان در ايران را برقرار کنيم.رئيس هفته سلامت گوارش، گفت: آخرين گزارش مربوط به سال 93 است که نشان مي‌دهد در يک سال، 112 هزار مورد سرطان در کشور ثبت شده است.

ملک زاده با اشاره به نرخ سرطان در ايران، افزود: در حال حاضر شاهد هستيم که 158 مورد انواع سرطان به ازاي هر 100 هزار نفر جمعيت کشور است.وي با عنوان اين مطلب که سرطان‌هاي دستگاه گوارش 27 درصد انواع سرطان‌ها را در کشور شامل مي‌شوند، ادامه داد: در مردان، سرطان معده همچنان شايع‌ترين سرطان است که البته شيوع آن در سال‌هاي اخير افزايش نداشته است.ملک زاده همچنين به کاهش شيوع سرطان مري در کشور اشاره کرد و گفت: ميزان شيوع سرطان مري در ايران، به يک پنجم کاهش يافته است که مهم‌ترين دليل آن، بهبود شرايط زندگي مردم بوده است.

رئيس هفته سلامت گوارش، از ترياک به عنوان عامل سرطانزا نام برد و افزود: با توجه به اينکه 10 درصد جمعيت بالاي 40 سال در کشور به صورت تفنني و مستمر از ترياک استفاده مي‌کنند، ميزان سرطانزايي اين ماده مخدر بسيار بالاتر از تنباکو است.

وي ادامه داد: اين مسئله در شواهد علمي کاملاً محرز شده است و قرار است سازمان جهاني بهداشت نيز، به زودي بيانيه‌اي در همين ارتباط منتشر کند و ترياک به عنوان عامل سرطانزايي شناخته شود


 فلورايد با مغزتان چه مي‌کند 

 بسياري از مراکز تحقيقاتي علمي و بهداشتي دنيا، از افزودن فلورايد به آب با عنوان "يکي از 10 دستاورد بزرگ سلامت عمومي در قرن بيستم" ياد مي‌کنند. با اين وجود، اگرچه فلورايد به طور طبيعي و در مقادير اندک در آب وجود داشته و مي‌تواند در پوسته زمين نيز پيدا شود، اما افزودن آن به آب آشاميدني با تصور تقويت دندان‌ها و جلوگيري از ايجاد حفره‌ها، مي‌تواند يک عمل بسيار جنجالي و خطرناک به شمار آيد.

به گزارش بهداشت نيوز: سازمان بهداشت جهاني، با اشاره به کشورهايي که ميزان فلورايد آب آن‌ها بالاست، هشدار مي‌دهد:

مصرف آب آشاميدني غني از فلورايد موجب اثرات جدي بر سلامت انسان مي‌شود، اثراتي که دامنه‌اي از فلوروزيس دنداني تا فلوروز عيوب اسکلتي را شامل خواهد شد و هر دو اين اثرات غير قابل برگشت و تغييرناپذيرمي‌باشند. کودکاني که دندان‌ها و استخوان‌هايشان هنوز در حال رشد هستند، از حساسيت و استعداد بيشتري نسبت به انباشتگي فلورايد برخوردارند و اين وضعيت با برنامه‌ تغذيه‌اي ضعيف نيز تشديد مي‌گردد. اين علائم از دوران کودکي شروع و پيشگيري، تنها راه اجتناب از بروز اين مشکل به شمار مي‌آيد.

با اين حال و با توجه به اينکه تقريباً شواهدي دال بر اثرات تقويت کننده‌يفلوئور اضافه شده بر دندان وجود ندارد، اما شواهدي وجود دارد که نشان مي‌دهد که اين نوروتوکسين اثرات ويران کننده‌اي بر مغز انسان خواهد داشت.

برخي از مراکز تحقيقاتي اخيراً در مورد 9 روش مختلف که در آن فلورايد موجود در آب مي‌تواند اثرات منفي بر سلامت روان انسان داشته باشد گزارش کرده‌اند. اين موارد عبارتند از:

نوروتوکسين رشدي

مطالعات اخير نشان مي‌دهد که فلورايد به عنوان يک نوروتوکسين توسعه يافته شناخته مي‌شود و به همراه آرسنيک، جيوه، تولوئن و سرب اثرات مخربي را بر مغز، سيستم عصبي و يا نخاع قبل از زايمان و در دوران پس از زايمان خواهد داشت.

کاهش IQ،پيشرفت بيماري آلزايمر

دو برابر شدن خطر ابتلا به کم کاري تيروئيد،انحطاط بخش‌هايي از مغز

هيپوکامپ، به عنوان جايگاه حافظه شناخته مي‌شود و براي يادگيري، تنظيمات عاطفي و تعليق پاسخ استرس بسيار مهم است.

نئوکورتکس ،به عنوان منطقه تکامل يافته مغز (کامل‌ترين منطقه مغز) در نظر گرفته مي‌شود که در آن ادراک حسي، تفکر آگاهانه و مهارت‌هاي زبان به طور عمده ساماندهي مي‌گردد.

مخچه ،مسئول هماهنگي و تعادل است.

تداخل با غدد پينه آل و توليد ملاتونين

ملاتونين هورموني است که کنترل خواب و خنثي‌سازي آسيب‌هاي ناشي از اختلالات مغزي مانند زوال عقل را بر عهده داشته و همچنين به عنوان يک آنتي‌اکسيدان عمل مي‌کند.

ارتباط با بيش فعالي

مطالعات صورت گرفته در مراکز علمي نشان مي‌دهد که قرار گرفتن در معرض سطوح بالاي فلورايد در رحم موجب افزايش علائم بيش فعالي (ADHD) در کودکان دبستاني مي‌شود. عامل افسردگي ... و در داروهاي ضدافسردگي يافت مي‌شود

بسياري از داروهاي ضدافسردگي و ضداضطراب معمولاً حاوي فلورايد بالا هستند.

فلورايد؛ شمشير دو لبه

فلورايد؛ استحکام دهنده دندان

مصرف زياد فلورايد باعث بدرنگي و لکه دندان مي‌شود.


 خبرپزشكي 

 بيماري که با مصرف سس مايونز به سراغ شما مي آيد

مصرف سس مايونز مضرات فراواني از جمله بروز بيماري‌هاي قلبي به ويژه در بزرگسالان دارد. به گزارش بهداشت نيوز، مصرف سس مايونز در حال حاضر در اکثر خانواده‌ها رواج پيدا کرده است و متأسفانه برخي از مردم به دليل ناآگاهي از اين ماده، مصرف آنرا در سبد غذايي خود قرار مي‌دهند لذا آگاه کردن مردم از مضرات اين ماده بسيار ضروري به نظر مي‌رسد.

بر اساس اين گزارش، افرادي که داراي بيماري‌هاي قلبي و قندي هستند بايد از مصرف سس مايونز دوري کنند چرا که رشد باکتري‌ها و ميکروب‌ها در سس مايونز بيشتر شده و موجب تشديد بيماري‌هاي بدن مي‌شود؛ از طرفي به دليل وجود رسوبات پتاسيم و بنزوات سديم در سس، اين ماده سرطان‌زاست و مصرف بيش از حد آن به ويژه براي بزرگسالان مضر خواهد بود.

بر همين اساس، چروک کردن پوست، جوش زدن، چرب شدن پوست، آلرژي، ناراحتي کبدي، گرفتگي عروق و ضعيف شدن ريشه مو از ديگر مضرات مصرف سس مايونز است.

بر اساس اين گزارش، اکثر متخصصان طب سنتي مصرف روغن زيتون را به جاي سس مايونز توصيه مي‌کنند.

سه ماده غذايي که خطر ابتلا به سرطان را افزايش مي دهد

يک فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و کبد، ضمن اشاره به عوامل اصلي ابتلا به سرطان، نسبت به عوارض مواد غذايي خطرناک، هشدار داد.

به گزارش مهر، حسن طاهري، در آستانه هفته سلامت گوارش، با اشاره به اينکه مصرف ميوه و سبزيجات در پيشگيري از ابتلاء به سرطان‌هاي گوارش بسيار مؤثر است، گفت: چاقي، عدم تحرک، استرس و مصرف مواد غذايي ناسالم از عوامل دخيل در بروز سرطان است.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش کبد، اظهار داشت: سرطان زماني که به وقوع مي‌پيوندد همچون زلزله‌اي به شمار مي‌رود که همه بنيان‌هاي خانواده را در هم در مي‌نوردد و بار فکري و اقتصادي زيادي را براي خانواده به همراه دارد.وي با اشاره به اينکه سرطان به طور کلي علاج خاصي ندارد، گفت: البته اگر سرطان در مرحله ابتدايي شناسايي شود درمان آن مشکل و پيچيده نخواهد بود و مي‌توان راحت تر با اين بيماري مقابله کرد.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي گوارش و کبد در ارتباط با بهترين راه‌هاي پيشگيري از سرطان، ادامه داد: چاقي يکي از عواملي است که شانس ابتلاء به انواع سرطان‌ها را بيشتر مي‌کند و بنابر اين جوامع ماشيني امروز بيشتر از ساير جوامع درگير سرطان شده‌اند.طاهري گفت: عدم تحرک، استرس، سبک غذايي ناسالم نيز از ديگر عوامل ابتلاء به سرطان به شمار مي‌رود. بنابراين با فعاليت فيزيکي و استفاده از مواد غذايي سالم مي‌توان ريسک ابتلاء به اين بيماري را کاهش داد.وي در ارتباط با مصرف مواد غذايي، گفت: نمک، قند و چربي در مواد غذايي در صورتي که زياد استفاده شود، شانس سرطان و ابتلاء به بيماري‌هاي قلبي عروقي را مضاعف مي‌کند، اين در حالي است که مصرف مواد غذايي حاوي فيبر همچون سبزيجات و ميوه‌ها در پيشگيري از سرطان مؤثر است.


 يادداشت 

 حيوانات خانگي و لزوم دسترسي به واکسن هاري

آسيه ويسي

جامعه رو به گذار ما، که هنوز بين سنت و مدرنيته دست و پا مي‌زند و تکليفش هم چندان با خودش مشخص نيست، اين روزها درگير مشکلات ساده اما در عين حال پيچيده‌اي است.

مدرنيته در ذهن بخشي از افراد جامعه ما يعني تقليد بي‌حساب‌وکتاب از کشورهاي توسعه يافته‌اي که عمدتا غربي هم هستند. در اين کشورها بنا به سنت و فرهنگ ويژه خودشان، البته به حيوانات توجه خاصي مي‌شود و مثلا اغلب خانواده‌ها در خانه از يک حيوان نگهداري مي‌کنند. حيوان خانگي که بيش از ساير حيوانات به آن توجه مي‌شود، سگ است، به دليل کاملا مشخص، سگ جزو اولين حيواناتي است که اهلي شد و توانست با انسان انس بگيرد و در کنار او زندگي کند و با شرايط زندگي انسان کنار بيايد.

در عين حال سگ، موجودي است که صفات ويژه‌اي مانند وفاداري و مراقبت‌گري هم دارد، چنان‌که براي مثال اين حيوان براي کمک به افراد نابينا و معلول تربيت شده وتحت آموزش‌هاي ويژه‌اي قرار مي‌گيرد. اما البته در جامعه و در بين جوانان ما به اين بُعد از ماجراي نگه‌داري حيوانات توجه نشده و به حيوان خانگي به چشم نوعي سرگرمي نگاه مي‌شود؛ سرگرمي که گاهي خطرات و عوارض خاص خودش را دارد.

نگهداري سگ، مثل نگه‌داري هر جاندار ديگري الزاماتي دارد. اما البته سگ از يک جهت ديگر هم بايد مورد توجه قرار بگيرد و آن مسئله بيماري مشترک هاري است که سگ مي‌تواند آن‌را به انسان منتقل کند. و همين لزوم واکسينه کردن حيوان را نشان مي‌دهد؛ موردي که هرگز نبايد مورد غفلت قرار گيرد.

واکسن هاري، اما از جمله موارد دارويي است که در کشور ما توليد نمي‌شود و ما در مورد اين دارو يک واردکننده هستيم. و طبعا با اين اوضاع و شرايط اقتصادي، تهيه و توزيع اين واکسن گران تمام مي‌شود و ممکن است افرادي که در خانه سگ نگه مي‌دارند به دليل همين گراني توجهي به واکسينه کردن حيوان خود نداشته باشند.

در عين حال در صورت گزيده و گاز گرفته شدن انسان توسط حيوان مبتلا، اين واکسن بايد تا بيست‌وچهار ساعت به فرد آسيب‌ديده تزريق شود، به‌خصوص تزريق آن در ساعت‌هاي اوليه و هنگام شست‌وشو و پانسمان بسيار ضروري است. در حالي‌که دقيقا به دليل وارد شدن اين واکسن، معمولا دسترسي به آن يا مشکل است يا گران.

چنين است که توصيه مي‌شود بهتر است در اين خانه‌هاي آپارتماني به هم فشرده و گاهي کوچک، از خير نگه‌داري حيوانات بگذريم و بگذاريم آن‌ها به زندگي طبيعي خود در طبيعت ادامه بدهند؛ تا هم براي همسايگان مزاحمت ايجاد نکنيم و هم زمينه‌هاي ابتلا به انواع بيماري را ازبين ببريم.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته