جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6122

دکترلاريجاني:
صدا و سيما از طرح مسائل اختلافي بين مذاهب پرهيز کند


ماس: اروپا به تعهداتش در برجام عمل مي‌کند و از ايران هم همين انتظار را دارد


استولتنبرگ از تصويب استراتژي جديد نظامي ناتو براي مقابله با روسيه خبر داد


ترامپ در ژاپن به دنبال بازاريابي سلاح آمريکايي است


افشاي بندهاي توافق نظامي روسيه و سودان


ريابکوف: کميسيون مشترک برجام بايد هر چه سريع‌تر تشکيل شود


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


خبر


آيا کسي صداي اين تشت را خواهد شنيد؟!


سرمقاله


 دکترلاريجاني:
 صدا و سيما از طرح مسائل اختلافي بين مذاهب پرهيز کند 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي از صدا و سيما خواست از طرح مسائل اختلافي بين مذاهب پرهيز کند.به گزارش ايسنا، علي لاريجاني در جلسه علني مجلس در واکنش به تذکر نماينده محلات در خصوص طرح مسائل اختلافي از صدا و سيما گفت: صدا و سيما بايد از طرح مسائل اختلافي بين مذاهب پرهيز کند و همه رسانه‌ها نيز بايد دقت لازم را در اين زمينه داشته باشند.عليرضا سليمي نماينده محلات در تذکري گفت: صدا و سيما در پخش زنده خود دقت لازم را داشته باشد افرادي که دعوت مي‌کنند بايد عاقل و دور انديش باشند و مصالح ملي را رعايت کنند. گاهي ادبيات مجريان کوچه و بازاري است و گاهي مسائل اختلاف انگيز مذهبي از آنتن زنده پخش مي‌کنند که به مصلحت نيست.

سليمي همچنين در تذکر ديگري گفت: قرار بود هر 6 ماه يک بار گزارش برجام به مجلس ارائه شود اما يک سال است که گزارشي ارائه نشده است.رئيس مجلس در اين باره نيز گفت: گزارش برجام سر موقع ارائه شده و کميسيون امنيت در حال بررسي آن است تا آن را به مجلس ارائه کند.


 ماس: اروپا به تعهداتش در برجام عمل مي‌کند و از ايران هم همين انتظار را دارد 

 
فارس :وزير خارجه آلمان مدعي شد که طرف اروپايي در توافق‌هسته‌اي به تعهدات خود عمل مي کند به همين دليل از ايران هم انتظار دارد که همين‌طور رفتار کند. «هايکو ماس» وزير خارجه آلمان بار ديگر بر تلاش براي حفظ توافق هسته‌اي با ايران (برجام) تاکيد کرد.در گفت‌وگو با پرتال خبري t-online، وي درباره تحولات خاورميانه ايران و آمريکا به ويژه موضع‌گيري‌هاي «جان بولتون» و «مايک پامپئو» مشاور امنيت ملي و وزير خارجه آمريکا گفت: «هم آمريکا و هم ايران مي‌دانند که خواستار وقوع جنگي نيستند. هردو طرف مي‌دانند که چنين وضعيتي به معناي درگيري وحشتناک است که مي‌تواند منطقه را به آتش بکشد. خطر اصلي در حال حاضر اين است که تنش بزرگي وجود دارد.»وزير خارجه آلمان در ادامه گفت: «به همين دليل است که ما تلاش فراواني را در پيش گرفته‌ايم تا با طرفين مذاکره کنيم تا شرايطي را براي ايجاد کانال‌هاي مذاکره ايجاد کنيم .... تنش‌زدايي هم‌اکنون بيشتر از هر زمان ديگري ضروري است .


 استولتنبرگ از تصويب استراتژي جديد نظامي ناتو براي مقابله با روسيه خبر داد 

 
روزنامه ولت آم سونتاگ: دبيرکل ناتو در مصاحبه‌اي از تصويب يک استراتژي جديد نظامي از سوي کارشناسان اين ائتلاف براي مقابله با تهديد روسيه خبر داد.به گزارش ايسنا، ينس استولتنبرگ، دبيرکل ناتو در گفت‌وگو با روزنامه ولت آم سونتاگ گفت: در روزهاي اخير، کارشناسان ائتلاف استراتژي جديد نظامي تصويب کردند.وي به اين مساله اشاره کرد که از 2014، يک وضعيت جديد امنيتي و چالش‌هاي جديد در جنوب و شرق ظهور کرده‌اند. روسيه از تهديد اتمي در اغلب موارد عليه غرب استفاده کرده است.دبيرکل ائتلاف ناتو ادامه داد: اين نگراني‌ها آمادگي کامل و توانايي براي تضمين ثبات در آينده را مي‌طلبد و به نسبت، نيازمند يک رويکرد نظامي جديد است.استولتنبرگ همچنين اضافه کرد که ناتو قادر است تا در صورت لزوم با اين استراتژي جديد سازگاري کند.اعضاي ناتو اخيراً در بروکسل ديدار داشتند و اين ديدار بر استراتژي جديد ائتلاف تمرکز داشت.


 ترامپ در ژاپن به دنبال بازاريابي سلاح آمريکايي است 

 روسيااليوم :رئيس‌جمهور آمريکا بلافاصله پس از ورود به ژاپن به جمع بازرگانان اين کشور رفت و آنها را به خريد سلاح‌هاي آمريکايي ترغيب کرد.به گزارش آنا از روسيااليوم، دونالد ترامپ به محض ورود به توکيو گفت که واشنگتن بهترين نوع سلاح و تجهيزات نظامي را در اختيار دارد و از ژاپن و ديگر متحدانش مي‌خواهد تا آن‌ها را خريداري کنند.وي که پس از فرود هواپيمايش در توکيو به جمع تاجران ژاپني رفته بود، افزود: «روابط واشنگتن و توکيو مستحکم‌تر از هر زمان ديگري است و در اين دوره بايد روابط بازرگاني ممتازي با يکديگر داشته باشيم».رئيس‌جمهور آمريکا تصريح کرد: «ما ژاپن را دوست داريم و بهترين تجهيزات نظامي را نيز در اختيار داريم که اگر توکيو بخواهد، آن را در اختيارش قرار مي‌دهيم».وي خطاب به بازرگانان ژاپني تأکيد کرد که اکنون بهترين زمان سرمايه‌گذاري در آمريکاست.


 افشاي بندهاي توافق نظامي روسيه و سودان 

 روسيه بندهاي اصلي توافق نظامي ميان خود با سودان را فاش کرد که هدف از اين توافق، تسهيل در ورود ناوهاي جنگي به بنادر دو کشور است.

به گزارش ايسنا، شبکه روسيا اليوم به نقل از پايگاه اطلاعات حقوقي روسيه اعلام کرد که توافق نظامي صورت گرفته ميان روسيه و سودان بر اجازه ورود به کشتي‌هاي جنگي به بنادر دو کشور تاکيد دارد که بر اين اساس، اين امر بايد در حداقل هفت روز کاري قبل از زمان ورود کشتي‌ها اعلام شود.

طبق اين گزارش، هدف از توافق مذکور؛ گسترش همکاري نظامي ميان روسيه و سودان طبق قوانين دو کشور، اصول، قوانين و معاهدات بين‌المللي است.

طبق اين توافق، دو طرف به تبادل اطلاعات و ديدگاه‌ها درباره مسائل نظامي، سياسي و تقويت اعتماد متقابل و امنيت بين‌المللي خواهند پرداخت.


 ريابکوف: کميسيون مشترک برجام بايد هر چه سريع‌تر تشکيل شود 

 ريابکوف: کميسيون مشترک برجام بايد هر چه سريع‌تر تشکيل شودمعاون وزير امور خارجه روسيه بر لزوم تشکيل هر چه سريع‌تر کميسيون مشترک برجام تاکيد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه خبري اردو پوينت نيوز، سرگئي ريابکوف، معاون وزير امور خارجه روسيه در گفت‌وگويي با اسپوتنيک، اظهار کرد ما خواهان آن هستيم که اين اتفاق هر چه زودتر بيفتد اما کميته سياست خارجي اروپا به عنوان هماهنگ‌کننده اين کميسيون است که مسئوليت مسائل سازماني را به عهده دارد.به گفته اين ديپلمات روسي، اين کميسيون که پيش از اين در وين واقع شده بود با توجه به نزديکي فيزيکي آن به دفتر آژانس بين‌المللي انرژي اتمي که تعامل متخصصان و سران هيئت‌ها را با اين تشکيلات آسان مي‌کرد از هر نظر مؤثر بود و اين نقشي مهم در رسيدگي کردن به پايبندي ايران به تعهدات برجامي‌اش داشت.


 يك نكته از هزاران 

 آمارهاي غلط؛ برنامه ريزي‌هاي ويران کننده!

ضرب‌المثلي هست که مي‌گويد دو نوع دروغ داريم؛ اول دروغ‌هاي معمولي و دوم آمار!

آمار، معمولا منبع استناد بسياري گزارش‌هاست و نيز وسيله ارزيابي براي برنامه‌ريزي‌هاي خرد و کلان در تمام بسترهاي سياسي، اجتماعي، اقتصادي، فرهنگي و...

اما مشکل مهمي که نه در رابطه با دروغ‌هاي معمولي که در رابطه با آمار وجود دارد؛ اين است که به راحتي مي‌توان آن‌را دست‌کاري و اعداد و ارقام آن‌را جابه‌جا کرد. آمار حتي مي‌تواند از اساس بي‌پايه باشد و صرفا ليستي از اعداد و ارقام سفارشي باشد اگر نخواهيم براي بگوييم فريب دادن، اما براي دل‌خوش کردن دولت يا مردم و يا هردو. و البته که معمولا آمارگيران و پايش‌کنندگان، ساختاري دولتي دارند و يا نتيجه آمار و پايش خود را در اختيار دولت‌ها مي‌گذارند تا دولت‌ها اگر صلاح دانستند يا به همان شکل اصلي و راستين و يا دست‌کاري شده، در اختيار رسانه‌ها و در نتيجه مردم قرار دهند.

بنابراين، آمار يکي از آن ابزاري است که گاهي به‌راحتي مي‌تواند بسياري از برنامه‌ريزي‌ها را سمت‌وسو بدهد يا نتيجه برنامه‌‌ريزي‌ها را بر له يا عليه شخصي يا دستگاهي تغييردهد.

به هر حال آمار، اين روزها چندان مورد اعتماد نيست؛ به‌خصوص در جوامعي که دسته‌بندي‌ها، سوگيري‌ها، مشکلات خاص و يا هدف‌هاي ويژه‌اي را دنبال مي‌کنند و يا در صدد کنترل اوضاع اجتماع و روند تفکر و باور مردم هستند. در اين ميان مثلا اگر فردي مانند وزير مهاجرت هلند، آمار اشتباه در مورد پناهجويان بدهد، حداقل شجاعت پذيرفتن خطايش را دارد و از سمت خود کناره مي‌گيرد؛ اتفاقي که حسرتش در مورد مسئولان خطاکار خودمان، بر دل‎ها مانده است که اگر اشتباهي مرتکب مي‌شوند، به جاي تکذيب، اگر استعفا نمي‌دهند، حداقل اعتراف کنند تا کمي اعتماد به جامعه تزريق شود و بخشي از دامن اين‌همه شايعه پراکني و لاجرم بدبيني، برچيده شود.

مارک هاربرز؛ همان وزير مهاجرت هلند با سوگيري‌هاي شخصي‌اش، در آمار جرايم دست برده و سمت و سوي اعداد را به ضرر مهاجران تغيير داده است. در جامعه ما نيز حتما در اعداد و ارقام دست برده مي‌شود؛ اما دست‌بردي که معمولا به ضررمردم تمام مي‌شود؛ دست‌برد و دست‌کاري در آمار و ارقام، باورها و ايمان و اميد مردم را هدف مي‌گيرد و آن‌چه عايد مسئولان در ارتباط با چنين آماري مي‌شود، گسترش اتمسفر بي‌اعتمادي و بدبيني و حتي بي‌تفاوتي اجتماعي است. به نظر مي‌رسد ترميم جو و فضاي بدبيني و بي‌اعتمادي بين مردم و دولت، يک نياز اساسي براي تداوم انسجام اجتماعي است و البته که چنين امري هزينه‌ها و زمان و فرصت خاص خود را مي‌طلبد و چندان هم آسان نخواهد بود.


 ميز خبر 

 در حسينيه امام خميني(ره) برگزار شد؛

مراسم سوگواري مولاي متقيان امام علي(ع) در حضور رهبر معظم انقلاب

در سالروز ضربت خوردن مولاي متقيان حضرت اميرالمؤمنين امام علي عليه‌السلام، مراسم سوگواري و عزاداري آن امام همام، با حضور قشرهاي مختلف مردم و رهبر معظم انقلاب اسلامي، در حسينيه امام خميني (ره) برگزار شد.

در اين مراسم که بعد از اقامه نماز ظهر برگزار شد، حاج احمد چيني به ذکر مصيبت و مرثيه‌خواني در عزاي مولاي متقيان حضرت امام علي عليه‌السلام پرداخت.

پنتاگون مدعي دخالت ايران در حملات فجيره و بغداد شد

مايکل گيلدي، مدير ستاد مشترک ارتش ايالات متحده اظهار داشت: «ما مسئول حمله به نفت کش ها در فجيره را سپاه پاسداران ايران مي دانيم.»به گزارش عصر ايران ،‌ارتش آمريکا سپاه پاسداران ايران را به دخالت «مستقيم» در حمله به چهار نفت کش در ساحل امارات عربي متحده متهم کرد.به گزارش يورونيوز، وزارت دفاع آمريکا حمله به نفت کش ها در ساحل امارات را بخشي از «کارزار» ايران در منطقه خاورميانه دانسته است.


 خبــــر 

 يورو نيوز خبر داد؛

پمپئو براي مذاکره درباره ايران به اروپا برمي‌گردد

وزير امور خارجه آمريکا براي مذاکره درباره ايران به آلمان، سوئيس و انگليس سفر مي کند.

به گزارش مهر به نقل از يورو نيوز، «مايک پمپئو» وزير خارجه ايالات متحده آمريکا که اوايل ماه مه سفر اروپايي خود را نيمه کاره رها کرده بود تا به عراق سفر کند، بار ديگر به اروپا باز مي گردد.

وزير خارجه آمريکا سفر اروپايي خود را از پنجشنبه 30 مه آغاز مي کند و در نخستين مرحله از سفرش به برلين سفر مي کند تا با «آنگلا مرکل» صدر اعظم آلمان و «هايکو ماس» وزير خارجه اين کشور، ديدار کند.

پمپئو سپس به سوئيس مي رود تا با ايگنازيو کاسيس همتاي سوئيسي اش ديدار کند. پمپئو سپس در تاريخ 3 مه به لاهه سفر مي کند تا به همراه مارک روت نخست وزير هلند در نهمين نشست جهاني کارآفريني شرکت کند.

سفر اروپايي مايک پمپئو در لندن پايان خواهد يافت، جايي که او به دونالد ترامپ رئيس جمهوري ايالات متحده آمريکا ملحق خواهد شد که قرار است از 3 تا 5 ژوئن در بريتانيا ديدار کند.

ادعاي جديد بولتون:

کره شمالي قطعنامه‌هاي سازمان ملل را نقض مي‌کند

مشاور امنيت ملي رئيس‌جمهور آمريکا مدعي شد که کره شمالي ناقض قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل بوده و اين پيونگ‌يانگ است که تن به مذاکره نمي‌دهد.

به گزارش آنا از واشنگتن‌پست، جان بولتون ادعا کرد که کره شمالي با دست زدن به آزمايش موشک‌هاي بالستيک خود در ماه جاري قطعنامه‌هاي شوراي امنيت سازمان ملل را نقض کرده است.

وي ادامه داد که دونالد ترامپ مصمم است که فشار تحريم‌ها بر پيونگ‌يانگ را تا به شکست کشاندن کره شمالي ادامه دهد.

وزارت خارجه کره شمالي آمريکا را در به شکست کشاندن گفتگوهاي هانوي بين ترامپ و رهبر کره شمالي مقصر دانست.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

ادامه مطالب

II . بحث سياست بين المللي آموزش عالي

2. مطالعات و انتشارات

IAU کمک به بحث سياست بين المللي آموزش عالي را ازطريق چاپ سهم اوليه در رساله اش (تک پژوهش)، انتشارات سلسله موضوعات در آموزش عالي ومجله فصلي سياست آموزش عالي، پيگيري کرده است. مثل انتشارات چاپ شده مرجع توسط مرکز اطلاعات، انتشارات علمي هم اکنون تحت چاپ مشترک يونسکو ظاهر مي گردد، بدين ترتيب به صورت روشن اختصاص دادن آنها به عنوان يک کمک مستقيم انجمن به کار يونسکو مربوط به آموزش عالي و بيشتر به صورت اختصاصي، به پيگيري کنفرانس جهاني درمورد آموزش عالي مي باشد.

جدا از برنامه انتشارات معمول، يک وظيفه مهم در رابطه با درگيري IAU در مذاکرات آزادي آکادميک و تهيه بحث موضوعي در مورد اين مطلب در کنفرانس جهاني مربوط به آموزش عالي براي آنچه که مسئوليت هدايت به انجمن سپرده شده بود، تعهدگرديده بود. براي پاسخ به درخواست صورت گرفته توسط يونسکودر دهمين کنفرانس عمومي درسال 1995 ، نيروي وظيفه درمورد آزادي آکادميک وخود مختاري دانشگاه در نوامبر1995 براي هماهنگ کردن يک مطالعه درخواست شده توسط يونسکو به منظور ارزيابي امکان سنجي، شرايط مطلوب ومحتوي ممکن براي يک برنامه بين المللي در مورد آزادي آکادميک و خودمختاري دانشگاه به عنوان يک ابزار جهت کاربرد در سطح جهاني تشکيل شده بود. اين مطالعه در هماهنگي نزديک با يک متخصص از يک گروه متخصصين در ارتباط با کنفرانس ميان دوره اي (1997)، به نمايندگي از انجمن هاي حرفه اي درگير در آموزش عالي تشکيل گرديد. ودرسال 1998 همراه با يک بيانيه کامل IAU مربوط به اين موضوع به يونسکو تحويل داده شد.

سياست آموزش عالي

ابتدا در سال 1988 به عنوان بخشي از مسابقه به منظور بالابردن نمودار انجمن درميان اعضاء و آوردن آن به يک طيف گسترده تر از مذاکرات درمورد آينده دانشگاه، مجله فصلي سياست آموزش عالي با يک رويکرد علمي براي 12 سال راه اندازي شد. اکنون اين مجله براي تمام اعضا به عنوان بخشي از منافع عضويت توزيع شده است. علاوه براين حدود 900 مشترک توسط دانشگاه ها ومؤسسات پژوهشي، وزرا و افراد با يک بهره خاص دراين حوزه از مطالعات وجود دارد.


 خبر 

 هشدار مقام‌هاي آمريکايي به ترامپ در مورد افزايش تنش با ايران

مقام‌هاي آمريکايي به ترامپ در مورد رويارويي نظامي با ايران هشدار دادند.

به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، 76 ژنرال، دريادار و سفيران در نامه‌اي سرگشاده به ترامپ، به وي درباره افزايش تنش با ايران هشدار دادند.

اين مقام‌هاي آمريکايي در اين نامه نوشتند: جنگ با ايران نتايج فاجعه‌باري در خاورميانه به همراه خواهد داشت و همچنين آمريکا را به لحاظ مالي، انساني و ژئوپوليتيک، در يک جنگ پر هزينه وارد مي‌کند. تهديدهاي نظامي هرگز به تغيير رفتار ايران منجر نخواهد شد.

معاون وزير خارجه کويت:

بايد براي آرام کردن اوضاع منطقه تلاش کنيم

معاون وزير خارجه کويت بر تلاش کشورش براي آرام کردن اوضاع منطقه تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از ميدل ايست مانيتور، «خالد الجارالله» معاون وزير خارجه کويت، در مورد تحولات منطقه گفت: تحولات سريعي در منطقه در حال وقوع است ما اميدواريم اين تحولات نتايج و عواقب فاجعه‌باري نداشته باشد.

وي افزود: اين اطمينان وجود دارد با عقل و درايت، اوضاع منطقه به سمت آرام شدن پيش برود و رويارويي در منطقه رخ نخواهد داد. ما با نهايت هوشياري تحولات منطقه را بررسي مي‌کنيم و براي آرام کردن اوضاع تلاش خواهيم کرد.

سودان در آستانه اعتصاب عمومي

مخالفان سوداني با برپايي راهپيمايي و تظاهرات، خواستار اعتصاب عمومي در کشور شدند.

به گزارش آنا از اليوم‌السابع، مخالفان سودان که ائتلاف «قوي الحرية و التغيير» (گروه‌هاي خواستار آزادي و تغيير) را تشکيل داده‌اند، از مردم کشورشان خواستند تا به موج اعتصاب عمومي بپيوندند.

در بيانيه‌ مخالفان سوداني آمده است: «از مردم سودان مي‌خواهيم تا براي آزادي کشور روزهاي سه‌شنبه و چهارشنبه به خيابان‌ها بريزند تا شوراي نظامي مجبور به تحويل قدرت به مردم شود».

تاکيد عمران خان بر جلوگيري از افزايش تنش‌ در منطقه خليج فارس

نخست وزير پاکستان بر ضرورت مقابله با افزايش تنش در خليج فارس تاکيد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، عمران خان نخست‌وزير پاکستان در مورد افزايش تنش‌ها ميان ايران و آمريکا در منطقه خليج فارس هشدار داد.

در بيانيه دفتر عمران‌خان در اين خصوص آمده است: جنگ راه حل مشکلات نيست. افزايش تنش‌ها در منطقه‎اي که هم‌اکنون هم بي‌ثبات است به نفع هيچ‌کس نيست. همه طرف‌ها بايد در نهايت خوشتنداري در شرايط فعلي اقدام کنند.


 آيا کسي صداي اين تشت را خواهد شنيد؟! 

سال 97 براي اغلب مردم ما، سکويي شد نه براي پرتاب به‌سوي قله‌هايي که دولت اميد نويدش را داده بود، که بدل شد به پرتگاهي براي سقوط آزاد از يک زندگي معمولي و قابل تحمل و اداره به دره زندگي‌اي که مدام درگير تورم است و خط‌ها و لايه‌هاي فقر را پشت سر مي‌گذارد و فروتر مي‌رود. بحران و تورم و افزايش قيمت کالاهاي اساسي وکوچک و کوچک‌تر شدن سفره خانواده هم‌چنان ادامه دارد؛ تشتي که مدت‌هاست از بام دولت افتاده اما گويا مسئولان شنيدن صدايش را و گاه حتي وجود خود تشت را انکار مي‌کنند.اما به‌هرحال هم چنين تشتي هست و هم افتاده است و هم صدايش دارد گوش مردم را کر مي‌کند. شاهد مدعا اگر خواسته باشيد بايد سري بزنيد به حساب‌هاي سرانگشتي مرکز پژوهش‌هاي مجلس که گزارش افزايش جمعيت زير خط فقرمطلق در سال 97 را منتشرکرده و با بررسي آن، هشدارهايي به مسئولان اجرايي دولت داده است. با توجه به تورم 53 درصدي کالاهاي اساسي و تورم 85 درصدي کالاهاي غير مشمول، جمعيت کثيري از جامعه ما خط‌ها و مرزهاي معمول فقر را پشت سر گذاشته‌ و در فقر مطلق دست‌وپا مي‌زنند. کارشناسان اين مرکز معتقدند وقوع اين اتفاق در کنار رشد اقتصادي منفي پيش‌بيني‌شده براي سال‌هاي 1397 و 1398، کاهش شديد درآمد حقيقي و رفاه خانوار را در پي داشته؛ گزارش افطارکردن مردم مناطق محروم با نان و کشک که در فضاهاي مجازي منتشر شده، به‌عنوان يک نشانه هشداردهنده قابل تامل است و اگر از مسئولان و دولت‌مردان، کسي اين گزارش‌ها را ببيند و بخواند و دردش نيايد، حتما يک جاي کار مي‌لنگد.


 سرمقاله 

تلويزيون قرار بود دانشگاه باشد، اما فروشگاه شد!

آذر فخري 

فرقي نمي‌کند برنامه‌اي که در لحظه مشغول تماشاي آن از تلويزيون هستيم، چه باشد؛ ورزشي، هنري، سريال، برنامه کودک، فيلم، راز بقا و يا هرچيز ديگري به جز البته اخبار که از اين قاعده بيمارگونه فعلا مستثني است، ما با بمباران انواع پيام‌هاي بازرگاني مواجهيم؛ پيام‌هايي که ناگهاني و با صداي بلندتر از برنامه‌اي که در حال تماشايش بوديم، به اعصاب ما اصابت مي‌کند و باعث مي‌شود صداي اين رسانه را تا پايان آگهي قطع کنيم. اغلب ما کاربران تلويزيون، هنگام پخش آگهي در ميان برنامه‌هاي مختلف، صدا را قطع مي‌کنيم و سراغ کارهايي مي‌رويم که در اين فاصله مي‌شود انجام‌شان داد مثلا سرکشي به غذايي که در حال پخت است، يا کودکي که خوابيده و ...

آگهي‌هاي تلويزيوني به معضلي براي همين مقدار مخاطبي هم که برايش باقي مانده بدل شده است و بسياري از برنامه‌هاي مثلا آموزش آشپزي و يا ورزشي صرفا به خاطر پخش آگهي‌ها ساخته و روي آنتن مي‌روند. آگهي‌هايي که در واقع مخاطب چنداني در بين تماشاگران ندارند و فقط منبع درآمد کلاني هستند براي تلويزيون. آگهي‌هايي که در مورد محتواي مفيد و غيرمفيد، لازم و غيرلازم آن‌ها هيچ نظارت خاصي وجود ندارد، در حالي که ساخت تيزرهاي تبليغاتي در تلويزيون بايد از ضوابط و اصولي تبعيت کند که مصوبه شوراي اداره کل بازرگاني آگهي‌هاي صداوسيماست و 81 اصل دارد! آگهي‌هايي که در بسياري از آن‌ها براي تبليغ يک مايع ظرفشويي يا يک ماده خوراکي که بي‌شک براي فرزندان ما مضر است از لوکيشني لاکچري استفاده مي‌کنند که نه با فرهنگ ما هم‌خواني دارد و نه با وضعيت اقتصادي مردم و حتي گاهي اين شائبه را ايجاد مي‌کند که مصرف چنان محصولي صرفا مخصوص چنان لوکيشني است که در ميان افواه مردم چندان رواج ندارد.

پس هدف اين رسانه معرفي محصول و يا مشتري‌مداري نيست؛ هدف تنها پر کردن آنتن و درآمدزايي از اين طريق است. چنين است که علاوه بر صداي مردم، صداي برخي چون امامان جمعه هم درآمده است و آگهي‌هاي تلويزيوني را سرطاني براي جامعه و مردم دانسته‌اند که بايد در مورد آن فکري اساسي شود.

صدا و سيمايي که قرار بود دانشگاهي براي مردم باشد و موجبات رشد فرهنگي مردم را فراهم آورد، اکنون بيشتر شبيه يک بازارياب کار مي‌کند؛ بازاريابي براي کالاهاي به‌خصوص خوراکي يا آرايشي که چندان نظارتي بر بهداشتي و استاندارد بودن آن‌ها وجود ندارد و در مورد مواد خوراکي حداقل اغلب مردم مي‌دانند که تنقلات تبليغي در تلويزيون براي همه از کودک تا بزرگسال مضر است و بيماري‎زا.

اين قبول که تبليغات منبع درآمد مناسبي است براي هر رسانه‌اي و اغلب رسانه‌هاي دنيا از اين منبع درآمد استفاده مي‌کنند، اما بايد به اين نکته مهم توجه داشت که اولا هر جنس و کالايي اجازه پخش آگهي ندارد و حتما رسانه‌هاي نقاط ديگر اين سياره، به اين مهم واقفند و آن‌را رعايت مي کنند.

نکته مهم بعدي اين‌که نوع تبليغات بايد با فضاي فرهنگي واعتقادي و حتي اقتصادي هر جامعه هم‌خواني داشته باشد. که به نظر مي‌رسد در صدا و سيماي ما تنها مسئله‌اي که به آن توجه نمي‌شود همين هم‌خواني‌هاي فرهنگي و اعتقادي و اقتصادي است؛ هر چند مسائل بهداشتي و موارد استاندارد بودن يا نبودن محصولات نيز جاي بحث و تامل دارد.

a.f.far99@gmail.com


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته