جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(يكشنبه) نسخه شماره 6122

19 خرداد؛
آغاز ثبت نام و انتخاب رشته در کارداني نظام جديد


شهريه دانشجويان مقطع دکتري سال 99-98 اعلام شد

توکلي در پاسخ به معترضان دکتري؛
حدنصاب علمي دکتري در اختيار دانشگاه‎ها است


خبر


ميز خبر


علمي


 19 خرداد؛
 آغاز ثبت نام و انتخاب رشته در کارداني نظام جديد 

 ثبت نام و انتخاب رشته در آزمون دوره‌هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و موسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي سال 1398 از 19 تا 26 خرداد انجام مي‌شود.

به گزارش مهر، با توجه به مصوبه 26 اسفند 97 شوراي سنجش و پذيرش دانشجو و نظر به تغيير نظام آموزشي وزارت آموزش و پرورش به نظام 3-3-6، کليه متقاضيان ثبت‌نام و انتخاب رشته در آزمون دوره‌هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي سال 1398 مي‌توانند در روزهاي 19 تا 26 خرداد در اين آزمون ثبت نام کنند.

لذا کليه متقاضيان، ضرورت دارد که در مهلت در نظر گرفته شده و پس از مطالعه دقيق دفترچه راهنماي ثبت نام و انتخاب رشته و فراهم نمودن مدارک و اطلاعات مورد نياز ثبت‌نام، به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش آموزش کشور به نشاني: www.sanjesh.org مراجعه و نسبت به ثبت‌نام و شرکت در آزمون مذکور اقدام کنند.

با توجه به اينکه ثبت نام و انتخاب رشته در اين آزمون، در يک مرحله انجام مي‌شود، داوطلبان مي‌بايست همزمان با ثبت‌نام، نسبت به درج رشته محل‌هاي تحصيلي خود در فرم تقاضانامه اينترنتي با توجه به رشته‌هاي اعلام شده در دفترچه راهنما، اقدام کنند.

پرداخت هزينه ثبت‌نام به صورت اينترنتي انجام مي‌شود و داوطلبان لازم است به وسيله کارت‌هاي عضو شبکه بانکي شتاب که پرداخت الکترونيکي آن‌ها فعال است با مراجعه به پايگاه اطلاع رساني سازمان سنجش مبلغ 275 هزار ريال (27 هزار و 500 تومان) به عنوان وجه ثبت‌نام پرداخت کنند.

داوطلباني که علاقه مند به شرکت در گزينش رشته‌هاي تحصيلي مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي هستند، لازم است که علاوه بر پرداخت مبلغ ثبت‌نام، نسبت به پرداخت مبلغ 69 هزار ريال (6 هزار و 900 تومان) ديگر نيز براي اعلام علاقه مندي به شرکت در گزينش رشته‌هاي مؤسسات مذکور اقدام کنند.

دفترچه راهنما همزمان با شروع ثبت‌نام از طريق پايگاه اطلاع‌رساني سازمان سنجش از روز يکشنبه 19 خرداد منتشر مي‌شود.

پذيرش در رشته‌هاي امتحاني دوره‌هاي کارداني نظام جديد دانشگاه فني و حرفه‌اي و مؤسسات آموزش عالي غير دولتي و غيرانتفاعي سال 1398 به 2 روش صورت خواهد پذيرفت:

1- پذيرش در 9 رشته امتحاني از طريق آزمون خواهد بود که مشخصات اين رشته‌هاي امتحاني به همراه اطلاعات مربوط به منابع و ضرايب دروس آزمون هر يک از رشته‌ها و عناوين ديپلم، کد رايانه‌اي و هم‌چنين ديپلم‌هاي مورد پذيرش (شاخه‌هاي فني و حرفه اي، کاردانش و نظري) متناسب با هر يک از کدرشته‌هاي امتحاني در قالب جداول شماره 1 و 2 در سايت سازمان سنجش درج شده است. آزمون رشته‌هايي که پذيرش در آنها «با آزمون» صورت مي‌گيرد در روز جمعه 11 مرداد 98 برگزار خواهد شد.

2- پذيرش در 30 رشته امتحاني صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (بدون آزمون) است. مشخصات اين رشته‌هاي امتحاني به همراه اطلاعات مربوط به عناوين ديپلم، کد رايانه‌اي و هم‌چنين ديپلم‌هاي مورد پذيرش (شاخه‌هاي فني و حرفه اي، کاردانش و نظري) متناسب با هر يک از کدرشته‌هاي امتحاني در قالب جدول شماره 3 در سايت سازمان سنجش درج شده است.

متقاضيان اين رشته‌هاي امتحاني در اين مرحله، فقط بايد ثبت‌نام و انتخاب رشته کنند و آزمون براي اين دسته از داوطلبان برگزار نخواهد شد و ملاک پذيرش آنان معدل کل ديپلم خواهد بود.

دانش‌آموزان و يا فارغ‌التحصيلان شاخه تحصيلي نظري مجاز به ثبت‌نام در اين آزمون هستند. اين داوطلبان ضمن داشتن شرايط و ضوابط مندرج در دفترچه راهنماي ثبت‌نام توجه داشته باشند که فقط مجاز به انتخاب رشته‌هاي تحصيلي کارداني ناپيوسته هستند و معدل آنها در مقايسه با داوطلبان شاخه تحصيلي فني و حرفه‌اي و کاردانش در رشته‌هايي که پذيرش آنها صرفاً براساس سوابق تحصيلي صورت مي‌گيرد تراز خواهد شد.

نحوه تراز معدل و عنوان رشته‌هاي کارداني ناپيوسته در جداول مربوط به کدرشته‌محلهاي دفترچه راهنما مشخص خواهند شد.

جداول شماره (1) منابع و ضرايب دروس آزمون دوره کارداني فني و حرفه‌اي براي 9 رشته پذيرش از طريق آزمون، شماره (2) عناوين ديپلم، کد رايانه‌اي و هم‌چنين ديپلم‌هاي مورد پذيرش شاخه نظري متناسب با هر يک از کدرشته‌هاي امتحاني- رشته‌هاي با آزمون و شماره (3) عناوين ديپلم، کد رايانه‌اي و هم‌چنين ديپلم‌هاي مورد پذيرش شاخه نظري متناسب با هر يک از کدرشته‌هاي امتحاني - رشته‌هاي بدون آزمون در سايت سازمان سنجش آموزش کشور درج شده است.


 شهريه دانشجويان مقطع دکتري سال 99-98 اعلام شد  

 دانشگاه تهران ميزان شهريه دانشجويان دکتري در سال تحصيلي آينده را اعلام کرد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، دانشگاه تهران در اطلاعيه‌اي ميزان شهريه دانشجويان دکتري در سال تحصيلي آينده براي پرديس‌هاي ارس، البرز، پرديس،کيش و نوبت دوم در رشته هاي علوم انساني و علوم رفتاري و ساير گروه‌ها را اعلام کرد.

براساس اين اطلاعيه شهريه دانشجويان ايراني انتقال از خارج از کشور در تمام واحدهاي دانشگاه معادل تعرفه پرديس‌هاي اقماري محاسبه خواهد شد.


 توکلي در پاسخ به معترضان دکتري؛
 حدنصاب علمي دکتري در اختيار دانشگاه‎ها است 

 مشاور عالي سازمان سنجش آموزش کشور گفت:حد نصاب علمي براي آزمون دکتري نيمه متمرکز در اختيار دانشگاه‌ها است و آنها در اعلام حدنصاب علمي مختار هستند.حسين توکلي در گفتگو با مهر درباره اعلام حد نصاب علمي برخي از دانشگاه‌ها و پرسش داوطلبان در اين باره گفت: اعلام حد نصاب علمي در اختيار دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي است و آنها مختار هستند که در هر سال بنا بر شرايط دانشگاه، حدنصاب علمي خود را اعلام کنند. سازمان سنجش تنها مجري است و در اين زمينه فعاليتي ندارد.

وي افزود: با اين وجود داوطلباني که انتخاب رشته کرده‌اند و وضعيت علمي آنها در کارنامه در هريک از کد رشته محل‌هاي انتخابي منعکس شده، در صورتي که سوالي در اين زمينه داشته باشند مي‌توانند تا 7 خرداد 98 منحصراً از طريق سيستم پاسخگويي اينترنتي مندرج در سايت سازمان سنجش تقاضاي خود را ارسال کنند.

پس از انتشار کارنامه نتيجه انتخاب رشته آزمون دکتري سال 98 برخي از داوطلبان نسبت به حدنصاب علمي اعلام شده از سوي برخي از دانشگاه‌ها به ويژه دانشگاه‌هاي بزرگ اعتراض داشته اند.

به گفته اين معترضان برخي از دانشگاهها اقدام به تغيير حد نصاب علمي کرده اند که در نتيجه آن بسياري از داوطلبان امکان دعوت به مصاحبه دکتري را از دست داده‎اند.

آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 98 در دوره‌هاي روزانه و شبانه دانشگاه‌ها، دانشگاه آزاد اسلامي، دانشگاه پيام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي، پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌ها جمعه سوم اسفند 97 برگزار شد.از تعداد 196 هزار و 649 نفر ثبت نام کننده در آزمون تعداد 163 هزار و 321 داوطلب در جلسه آزمون حاضر بودند. از اين تعداد 150 هزار و 535 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند و 108 هزار و 899 نفر فرم انتخاب رشته خود را تکميل کردند.

از تعداد 108 هزار و 899 داوطلب انتخاب رشته کننده تعداد 47 هزار و 648 داوطلب در کدرشته محل‌هاي انتخابي داراي حد نصاب علمي لازم هستند.ظرفيت پذيرش دانشجو در آزمون ورودي دوره دکتري نيمه متمرکز سال 98 در دوره‌هاي روزانه و شبانه دانشگاه‌ها، دانشگاه پيام نور، دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالي غيردولتي و غيرانتفاعي، پرديس‌هاي خودگردان دانشگاه‌ها (به جز ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي) تعداد 14 هزار و 277 نفر است.


 خبر 

 تمديد مهلت ثبت نام دکتري امارات دانشگاه پيام نور تا 8 خرداد

مديرکل روابط عمومي دانشگاه پيام نور از تمديد مهلت ثبت نام اينترنتي دوره دکتري تخصصي شعبه بين الملل دانشگاه پيام نور –امارات (نوبت هفتم) خبر داد.به گزارش دانشگاه پيام نور، امير حسين بهروز گفت: مهلت ثبت نام نوبت هفتم پذيرش دانشجوي دکتري تخصصي شعبه بين الملل دانشگاه پيام نور – امارات تمديد شد متقاضيان تا تاريخ 8 خردادماه براي ثبت نام فرصت دارند.

مدير کل روابط عمومي دانشگاه پيام نور افزود: متقاضيان ثبت نام مي‌توانند ضمن مطالعه دفترچه راهنما با مراجعه به نشاني اينترنتيwww.regazmoon.pnu.ac.ir نسبت به ثبت نام اقدام و همچنين جهت کسب اطلاعات بيشتر با شماره تلفن 23322559-021 تماس حاصل کنند.

8 خرداد ماه؛ آخرين مهلت ثبت نام آزمون پيش کارورزي و علوم پايه

ثبت نام آزمون الکترونيک ميان دوره پيش کارورزي و علوم پايه تا هشتم خرداد ماه ادامه دارد.

به گزارش ايسنا، داوطلبان تحصيل کرده در خارج از کشور که در مرکز خدمات آموزشي تشکيل پرونده داده‌اند، قبل از ثبت نام از طريق سايت www.sanjeshp.ir مبلغ يک ميليون و 500 هزار ريال به صورت اينترنتي به عنوان هزينه ثبت نام پرداخت کنند و با در دست داشتن پرينت پرداخت هزينه و يک قطعه عکس و کارت ملي به مراکز قطب برگزار کننده آزمون‌هاي علوم پايه و پيش کارورزي اقدام به ثبت نام نمايند. مهلت ثبت نام تا هشتم خرداد ماه ادامه دارد.

مرکز سنجش آموزش پزشکي تاکيد کرده است که پرداخت وجه ثبت نام به منزله ثبت نام در آزمون نيست و بايد براي تکميل فرآيند ثبت نام به مراکز قطب برگزار کننده آزمون مراجعه کنند.

با توجه به عدم برگزاري آزمون ميان دوره در دانشگاه علوم پزشکي تهران، داوطلبان تحصيل کرده در خارج از کشور که محل آزمون را مرکز سنجش آموزش پزشکي انتخاب کنند، بايد در تاريخ‌هاي معين شده براي ثبت نام به اين مرکز واقع در خيابان آزادي، بين خيابان دکتر قريب و اسکندري، نبش خيابان بيمارستان کمک مراجعه کنند.

يادآوري مي‌شود، داوطلبان قبل از واريز وجه ثبت نام از مراکز قطب برگزار کننده آزمون در خصوص برگزاري آزمون براي داوطلبان خارج از کشور استعلام کنند.

داوطلبان تحصيل کرده در داخل کشور نيز براي ثبت نام تا ساعت 16 هشتم خرداد ماه به دانشگاه محل تحصيل خود در حوزه مراکز برگزار کننده آزمون‌هاي جامعه علوم پايه و پيش کارورزي ميان دوره مراجعه و يا با معرفي دانشگاه به نزديکترين مرکز قطب برگزار کننده آزمون مراجعه کنند.

زمان برگزاري آزمون روز پنج شنبه 23 خرداد ماه است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري:

افزايش تعدادي از وام هاي دانشجويي

وزير علوم، تحقيقات و فناوري، گفت:صندوق رفاه دانشجويان پيشنهاد افزايش تعدادي از وام‎هاي دانشجويي را مطرح کرده است و براي سال تحصيلي آينده در رقم اين وام‎ها تجديد نظر مي‎شود.

منصور غلامي در گفت و گو با ايرنا، افزود:پايان سال گذشته بخشي از بودجه صندوق رفاه دانشجويان محقق نشد.هر چند اين صندوق پيشنهاد افزايش وام هاي دانشجويي را به وزارت علوم ارائه کرده بود.

وي ادامه داد:با منابعي که هم اکنون در اختيار صندوق رفاه دانشجويان قرار دارد، افزايش تعدادي از وام هاي دانشجويي پيش بيني مي‎شود.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت:افزايش اين وام‎ها به علت محقق نشدن اعتبارات صندوق رفاه دانشجويان کمتر از اهداف اعلام شده در برنامه‎هاي اين صندوق است.دانشجويان تمام مقاطع در طول تحصيلي خود وام‎هايي با عنوان، وام تحصيلي، مسکن، ضروري، وديعه مسکن مجردي، وديعه مسکن متاهلي، تحصيلي دانش هسته‎اي، تغذيه، شهريه، ازدواج، شهريه دانشگاه هاي غيردولتي و آزاد، ويژه دکتري دريافت مي‎کنند.

برگزاري دوره پودماني مجازي پزشکي خانواده براي پزشکان عمومي

معاون آموزشي وزارت بهداشت گفت: دوره پودماني مجازي پزشکي خانواده براي پزشکان عمومي با همکاري معاونت هاي آموزشي و بهداشت وزارت بهداشت، اجرا خواهد شد.

به گزارش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي، باقر لاريجاني معاون آموزشي وزارت بهداشت و دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي با اشاره به اهميت نقش پزشکان خانواده به عنوان ارائه کنندگان خدمت در سطح اول ارائه خدمات سلامت گفت: اين گروه از همکاران، مراقبت هاي سلامت را به صورت جامع و ممتد به افراد، خانواده و جامعه تحت پوشش ارائه مي دهند و تاثير زيادي در ارتقاي سلامت جامعه محور دارند.

لاريجاني به برنامه وزارت بهداشت براي اجراي برنامه پزشکي خانواده و نظام ارجاع اشاره کرد و افزود:پياده‌سازي نظام پزشکي خانواده از جمله تکاليف قانوني در اسناد بالادستي از جمله برنامه ششم توسعه است.

وي با بيان اينکه لازم است از ظرفيت پزشکان عمومي در توسعه برنامه پزشکي خانواده استفاده شود، گفت: بر اين اساس، دوره پودماني مجازي پزشکي خانواده با همکاري و اقدام مشترک وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي جمهوري اسلامي ايران و دفتر منطقه‌اي کشورهاي مديترانه شرقي سازمان جهاني بهداشت توسط دانشگاه علوم پزشکي مجازي و معاونت هاي آموزشي و بهداشت وزارت متبوع طراحي شده است.

معاون آموزشي وزارت بهداشت اضافه کرد: براي اجراي اين برنامه، تفاهم‌نامه همکاري بين معاونت هاي آموزشي و بهداشت وزارت بهداشت منعقد شد.

وي در ادامه اظهار کرد: اين دوره به عنوان يک برنامه ميانبر آموزشي به منظور توانمندسازي پزشکان در حوزه پزشکي خانواده طراحي شده و هدف اصلي آن آموزش پزشکان عمومي است.

دبير شوراي آموزش پزشکي و تخصصي با بيان اينکه اين دوره آموزشي به صورت ترکيبي از دوره هاي آموزش مجازي و يادگيري حاصل از ارائه خدمات مراقبت سرپايي در عرصه‌هاي آموزشي مراکز جامع خدمات سلامت اجرا خواهد شد، گفت: بخش نظري اين آموزش‌ها از طريق دانشگاه علوم پزشکي مجازي ارائه مي‌شود و آموزش‌هاي در عرصه نيز در مراکز خدمات جامع سلامت با هماهنگي حوزه معاونت بهداشت اجرا خواهد شد.

وي با بيان اينکه اولين فراخوان ثبت‌نام و پذيرش دوره پودماني مجازي پزشکي خانواده به دانشگاه هاي علوم پزشکي کشور ابلاغ شده است، گفت: پزشکان عمومي و پزشکان خانواده شاغل در معاونت هاي بهداشت و درمان تحت پوشش دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مي‌توانند با هماهنگي دانشگاه محل خدمت در اين دوره شرکت کنند.

معاون آموزشي وزارت بهداشت در پايان ابراز اميدواري کرد که با اجراي اين برنامه زيرساخت‌هاي برنامه پزشکي خانواده و نظام ارجاع بيش از پيش فراهم شود.


 ميز خبر 

 براي نخستين بار در کشور؛

پذيرش دانشجوي رشته روزنامه نگاري راديو و تلويزيون

رئيس دانشگاه صدا و سيما از پذيرش دانشجوي رشته روزنامه نگاري راديو و تلويزيون در اين دانشگاه براي نخستين بار در کشور در آزمون کارشناسي ارشد سال 98 خبر داد.

شهاب اسفندياري رئيس دانشگاه صدا و سيما در گفت‌وگو با فارس از پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد رشته روزنامه‌نگاري راديو و تلويزيون در اين دانشگاه براي نخستين بار در کشور خبر داد و گفت:داوطلبان آزمون کارشناسي ارشد سال 98 مي‌توانند اين رشته تحصيلي را در دفترچه انتخاب رشته، براي نخستين بار انتخاب کنند.

به گفته وي، حدود 7 سال قبل دانشگاه صدا و سيما سرفصل ها و شرح‌ درس‌هاي اين رشته تحصيلي را در وزارت علوم، تحقيقات و فناوري به تصويب رسانده بود اما متاسفانه در اين سال‌ها به دلايلي مجوز اجرا از سوي اين وزارتخانه به دانشگاه داده نشد.رئيس دانشگاه صدا و سيما خاطرنشان کرد: عدم ارايه مجوز اجراي رشته روزنامه نگاري راديو و تلويزيون باعث شده بود که اين دانشگاه به ناچار رشته روزنامه‎نگاري را براي تربيت خبرنگاران راديو و تلويزيون اجرا کند و براي جبران کمبود آموزش‌هاي حرفه ‌اي و تخصصي آنها دوره‌هاي ويژه و مهارت‌افزايي داشته باشد، چرا که آموزش‌ خبرنگاران راديو تلويزيون با خبرنگاران مطبوعاتي متفاوت است.

وي ضمن تشکر از حمايت مسئولان عالي وزارت علوم براي صدور مجوز اجراي رشته روزنامه‌نگاري راديو و تلويزيون به اين دانشگاه، گفت:با توجه به اينکه سازمان صدا و سيما تنها از طريق دانشگاه صدا و سيما نيروي جديد استخدام مي‌کند، پذيرش دانشجوي رشته روزنامه نگاري راديو و تلويزيون مي‌تواند سبب جذب استعدادهاي جديد در حوزه خبر سازمان صدا و سيما شود.

معاون آموزشي دانشگاه تهران:

تجميع عناوين گرايش هاي دکتري در دستور کار قرار گرفت

معاون آموزشي دانشگاه تهران با بيان اين که گرايش هاي مقطع دکتري درسال هاي اخير افزايش داشته است گفت: دانشگاه تهران تجميع عناوين گرايش هاي دکتري در قالب يک عنوان رشته را مورد توجه قرار داده است.سيد حسين حسيني در گفت و گو با ايرنا اظهار داشت: دانشگاه تهران در نظر دارد در برخي گروه هاي درسي در مقطع کارشناسي ارشد نيز دوره هاي کهاد را راه‎اندازي کند.وي افزود: دانشجويان تحصيلات تکميلي نيز بايد در سطح مدت مجاز بتوانند در حوزه هاي خاص مرتبط با رشته تحصيلي خود مهارت هاي لازم براي ورود به بازار کار را کسب کنند.

به گفته وي، دانشجويان در مقطع کارشناسي ارشد و دکتري بايد دروس خاصي را از يک بسته پيشنهادي دانشگاه انتخاب کنند و هدفمندتر در جهت دورهاي پژوهشي گام بردارند.

به گفته حسيني، دانشگاه تهران به دنبال آن است تا ظرفيتي ايجاد کند که دوره هاي پژوهشي در مقطع دکتري بيش از پيش تقويت شود، دانشجويان در اين دوره بايد براي گذراندن دوره هاي پژوهشي آماده شوند.وي خاطرنشان کرد: گرايش هاي دوره دکتري بايد کاهش يابد، تجميع عناوين دوره هاي دکتري يکي از مهم ترين برنامه دانشگاه است، چراکه دغدغه اصلي توجه بيشتر به کيفيت دوره دکتري است.

رشته هاي پايه همواره مورد توجه باشند

معاون آموزشي دانشگاه تهران در ادامه درباره مطابقت رشته هاي تحصيلات تکميلي دانشگاه تهران با نيازهاي روز جامعه اظهار کرد: در برخي حوزه ها عملا بازار کار در جامعه وجود ندارد بنابراين امکان انتخاب رشته هاي مورد نظر براي داوطلبان کاهش مي يابد.

حسيني افزود: در حال حاضر دانشگاه در بسياري از رشته ها براساس پذيرش سوابق تحصيلي اقدام مي کند تا داوطلبان براساس شرايط جامعه و بازار کار تنظيم شده تحصيل کنند.

به گفته وي، پذيرش براساس سوابق تحصيلي بسياري از مشکلات در مسير بازار کار و تحصيل دانشجويان را اصلاح کرده است.

معاون آموزشي دانشگاه تهران به اهميت رشته هاي پايه اشاره کرد و گفت: بسياري از دانشجويان به دليل توجه بيش از حد به برخي رشته ها، ديگر به رشته هاي پايه مانند فيزيک، رياضي، ادبيات توجه نمي کنند.

حسيني يادآورشد:سياست‎گذاري‎هاي آموزش عالي بايد به گونه‎اي انجام شود که رشته‎هاي علوم پايه همواره مورد توجه باشند چرا که بسياري از نيازهاي جامعه بواسطه اين رشته ها مرتفع مي‎شود.وي افزود: کشور به افراد با نبوغ بالا براي رشته‎هاي پايه نياز دارد، نبايد فضا به گونه‎اي جهت داده شود که فقط برخي رشته‎هاي خاص مورد توجه باشند و از برخي رشته‎هاي اساسي که پايه تحول ديگر علوم هستند، غفلت شود.


 علمي 

 معتبرترين دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«واشنگتن»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

دانشگاه واشنگتن يكي از بهترين دانشگاه‎هاي تحقيقاتي و قديمي ترين دانشگاه غرب آمريكا به حساب مي‎آيد.

اين دانشگاه كه در سال 1861 در شهر واشنگتن افتتاح شد؛ شامل بيش از 500 ساختمان است و دانشجوياني بيش از 100 ملت جهان در اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند.

دانشکده‌ها و کاج‌هاي دانشگاه واشنگتن عبارتند از:

کالج علوم و هنر، مهندسي، محيط زيست، دانشكده اقيانوس شناسي، پزشكي، دندانپزشكي، مهندسي و علوم كامپيوتر، حقوق و علوم اجتماعي و... .


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته