جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/08 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6124


سال جاري ، پر از رويدادهاي جديد براي صنعت پتروشيمي


هند قصد دارد واردات نفت ايران را از سر بگيرد


معادلات انرژي


ميز خبر


 سال جاري ، پر از رويدادهاي جديد براي صنعت پتروشيمي  

 سال جديد مي‌تواند به سالي پر از رويدادهاي جديد و خبرهاي خوش براي صنعت پتروشيمي تبديل شود و حال صنعت نفت و کشور را خوب‌تر کند. افتتاح‌هايي در پيش است و خيلي زود نوبت به پروژه‌هاي در نوبت افتتاح در سال 98 مي‌رسد که تک تک با حضور رئيس‌جمهوري يا مقام‌هاي ديگر به بهره‌برداري مي‌رسند. وزير نفت از پارسال وعده آماده بهره‌برداري شدن اين پتروشيمي‌ها را داده و بايد منتظر باشيم و ببينيم طبق برنامه، الفين پتروشيمي بوشهر، الفين ايلام، متانول سبلان، اوره و آمونياک لردگان، پتروشيمي مياندوآب و پالايشگاه گاز بيدبلند چه زماني رسانه‌ها را براي آيين گشايش رسمي دعوت مي‌کنند.

متانول کاوه؛ بزرگ‌ترين متانول جهان

قول گشايش رسمي طرح متانول کاوه را که هم‌اکنون با 99 درصد پيشرفت در پله‌هاي آخر افتتاح است، براي امسال داده‌اند. در واقع طرح متانول کاوه اواخر سال 97 توليد آزمايشي خود را آغاز کرده است و به‌تدريج امسال با افزايش توليد و عادي شدن واحد، شاهد توليد هر چه بيشتر اين طرح خواهيم بود. طرح متانول کاوه، يکي از پروژه‌هاي پيش‌راه‌اندازي‌شده پتروشيمي است که سهمي قابل توجه در افزايش توليدات سال آينده دارد. اين پروژه با توليد روزانه هفت هزار تن، يکي از بزرگ‌ترين واحدهاي متانول جهان است که به دليل نزديکي به دريا و داشتن اسکله اختصاصي، امتياز خوبي براي صادرات دارد.

پتروشيمي بوشهر به سمت پايان کار

فاز نخست پتروشيمي بوشهر نيز که اين روزها به پيشرفت 96 درصدي رسيده است، در نوبت افتتاح قرار دارد. طبق اعلام شرکت ملي صنايع پتروشيمي، سه واحد از فاز نخست پتروشيمي بوشهر امسال به بهره‌برداري خواهد رسيد. واحد شيرين‌سازي و اتان ريکاوري توليد اين مجموعه نيز چندي پيش به‌طور آزمايشي آغاز به کار کرده‌اند و واحد متانول نيز در مرحله پيش‌راه‌اندازي است. گازهاي دريافتي از فازهاي 6 و 7 و 8 پارس جنوبي در اين فاز شيرين‌سازي و گاز غني به واحد بازيافت اتان ارسال مي‌شود. متان هم براي سوخت و هم براي خوراک واحد متانول است و سال 98 شاهد راه‌اندازي واحد متانول پتروشيمي بوشهر خواهيم بود. فاز نخست مجتمع متانول بوشهر شامل واحدهاي متانول، استحصال اتان و شيرين‌سازي گاز به مرحله پيش راه‌اندازي رسيده است. اين مجتمع با ظرفيت توليد سالانه يک ميليون و 650 هزار تن متانول، يک ميليون تن الفين، 550 هزار تن اتيلن گلايکول، 300 هزار تن پليمر سنگين و سبک و 300 هزار تن اسيد استيک اجرا مي‌شود. پتروشيمي بوشهر در فاز 2 عسلويه در زميني به مساحت 62 هکتار اجرا مي‌شود.

لردگان در دل دنا جان گرفت

طرح پتروشيمي لردگان نيز يکي ديگر از برنامه‌هاي افتتاح در سال 98 است که پيشرفت فيزيکي آن به بيش از 96 درصد رسيده است و پيش‌تر از آماده بودن اين مجموعه براي افتتاح خبر داده‌اند. مجتمع پتروشيمي لردگان با ظرفيت توليد سالانه يک ميليون و 755 هزار تن محصول در استان چهارمحال و بختياري، منطقه فلارد در 55 کيلومتري شهرستان لردگان در حال ساخت است. محصولات توليدي مجتمع پتروشيمي لردگان، اوره و آمونياک است که بخش عمده‌اي از آمونياک براي توليد اوره در داخل مجتمع مصرف مي‌شود و بقيه براي عرضه مستقيم به بازار در نظر گرفته شده است. عمده‌ترين کاربرد آمونياک در توليد انواع کودهاي شيميايي است.

برکت بيدبلند براي استان‌هاي جنوبي

طرح پالايش گاز بيدبلند خليج فارس با تدبير وزير نفت و تغيير مالکيت به شرکت صنايع پتروشيمي خليج‌فارس به بيش از 92 درصد پيشرفت رسيده است. براي اين پروژه 3.2 ميليارد دلار سرمايه‌گذاري شده و پيش‌بيني مي‌شود درآمد سالانه آن 700 ميليون دلار باشد. 1.5 تن محصول اتان اين پروژه به وسيله خط لوله 95 کيلومتري به پتروشيمي گچساران ارسال و با توليد اتيلن در اين مجتمع، خوراک طرح‌هاي خط لوله اتيلن غرب شاخه دنا تامين مي‌شود. بيد بلند، يکي از پروژه‌هاي مهم صنعت نفت و گاز کشور به شمار مي‌رود که در حوزه بالادست از چهار NGL خوراک دريافت خواهد کرد و اين وجه تمايز با پالايشگاه‌هاي پارس‌جنوبي است.


 هند قصد دارد واردات نفت ايران را از سر بگيرد 

 هفته ها پس از توقف واردات نفت از ايران ، دولت مودي قصد دارد واردات از اين کشور را از سر بگيرد و به دنبال راه هايي براي پرداخت با روپيه براي دور زدن تحريم هاي آمريکا است.به گزارش تسنيم به نقل از دپرينت، دولت مودي فورا مذاکرات با ايران را آغاز مي‌کند ولي انتظار مي‌رود مقدار اين واردات کاهش قابل توجهي داشته باشد.

هند واردات نفت از ايران را پس از يک معافيت 6 ماهه که در دوم ماه مي پايان يافت، متوقف کرد.يک مقام ارشد دولت هند گفت: دولت از اين تحريم‌ها راضي نيست و ميخواهد واردات را از سر بگيرد ولي مقدار آن محدود خواهد بود. وي گفت احتمالاً از بانک پاسارگاد ايران که مجوز بانک رزرو هند را براي باز کردن يک شعبه در بمبئي دارد ، براي پرداخت پول نفت ايران استفاده مي شود.

پرداخت ها احتمالا در اين بانک ايران واريز مي‌شود و بعد مقامات ايران تصميم مي گيرند چگونه از اين پول استفاده کنند. اين مقام رسمي با اشاره به پرداخت پول نفت به روپيه گفت: اين مذاکرات قبلا هم انجام شده بود ولي به خاطر انتخابات متوقف شد. حالا دوباره از سر گرفته مي‌شود. اين مسئله يکي از اولويت‌هاي دولت هند است.


 معادلات انرژي 

 عضو کميسيون انرژي مجلس مطرح کرد:

ضرورت راه‌اندازي بورس نفت

عضو کميسيون انرژي مجلس گفت: وزارت نفت بايد زيرساخت‌هاي ايجاد بازار بورس نفت را فراهم کند و اگر اين مسئله نياز به قانون دارد، دولت لايحه آن را به مجلس ارائه دهد.

حسين اميري‌خامکاني در گفتگو با مهر، با اشاره به تلاش‌هاي نافرجام غرب براي آنکه نفت عربستان و امارات را جايگزين نفت ايران کنند، گفت: ايران پيش از تحريم‌هاي جديد، روزانه 2 ميليون و 200 هزار بشکه نفت صادر مي‌کرد و در حال حاضر و علي رغم تحريم‌ها، فروش بسيار خوبي دارد و هدف دشمنان براي کاهش شديد صادرات نفت ايران محقق نخواهد شد.

وي با بيان اينکه بسياري از کشورهاي دنيا در توليد نفت مشکل دارند، افزود: ميزان توليد و صادرات نفت ونزوئلا و نيجريه به دليل تحولات سياسي اخير و فشارها و تحريم‌هاي آمريکا بسيار کاهش يافته و ليبي هم هنوز به بازار نفت بازنگشته است و توليد کمي دارد.

عضو کميسيون انرژي مجلس تصريح کرد: همچنين آمريکا و کانادا برنامه‌هايي براي جايگزيني نفت غيرمتعارف (نفت شيل) بر نفت خاورميانه داشتند که برنامه آنان مطابق با آنچه به دنبالش بودند، پيش نرفت.

اميري‌خامکاني با اشاره به اينکه چندي پيش اعضاي اوپک پلاس يعني اعضاي اوپک و همتايان غير اوپکي در کاهش توليد نفت به مصالحه رسيدند که هنوز به توافقشان پايبند هستند، تصريح کرد: البته عربستان سعودي از جمله کشورهايي است که بدقولي کرد و همه توان خود را براي افزايش توليد نفت به کار گرفت اما اين توليدات هم پاسخگوي نيازهاي موجود نيست و تقاضا براي خريد نفت بسيار بيشتر از اين ميزان توليد است.

اميري‌خامکاني با اشاره به ضرورت راه‌اندازي بورس نفت براي جبران فشارهاي آمريکا، تصريح کرد: وزارت نفت بايد زيرساخت‌هاي ايجاد بازار بورس نفت را فراهم کند و اگر اين مسئله نياز به قانون دارد، دولت لايحه آن را به مجلس ارائه دهد.

واردات نفت چين از ايران رکورد زد

آمار منتشره از سوي اداره کل گمرک چين نشان داد واردات نفت‌خام چين از ايران پيش از پايان مهلت معافيت‌ها، در آوريل به 792 هزار و 380 بشکه در روز معادل 3.24 ميليون تن رسيد که بالاترين ميزان درپنج سال گذشته بود.به گزارش ايسنا، واردات چين از ايران آخرين بار در آوريل سال 2014 رکورد زده و به 803 هزار و 152 بشکه در روز رسيده بود. حجم واردات آوريل 45.8 درصد در مقايسه با مارس و 21.2 درصد در مقايسه با آوريل سال گذشته افزايش داشت.واردات نفت چين از آمريکا در آوريل 116 هزار و 750 بشکه در روز يا معادل 477 هزار و 833 تن بود که بالاترين ميزان در هفت ماه گذشته بود. جريان صادرات نفت آمريکا به چين از اکتبر سال گذشته به دليل جنگ تجاري ميان دو کشور آهسته شد و چين در دسامبر و فوريه محموله‌هاي کوچکي از آمريکا خريداري کرده بود. به گفته تحليلگران، با اين حال چند پالايشگاه چيني در فاصله آوريل تا ژوئيه براي خريد محموله‌هاي نفت آمريکا سفارش داده‌اند.


 ميز خبر 

 وزير نفت کويت:

بازار نفت تا پايان امسال متعادل مي‌شود

وزير نفت کويت پيش‌بيني کرد بازار نفت تا پايان امسال متعادل خواهد شد، اما کار اوپک هنوز پايان نيافته است.به گزارش ايسنا، خالد الفاضل گفت: هنوز ابهاماتي پيرامون رشد تقاضا براي نفت به دليل نگراني‌ها نسبت به تأثير منفي اختلافات تجاري چين و آمريکا روي اقتصاد جهاني وجود دارد. از سوي ديگر رشد توليد شيل آمريکا همچنان ادامه دارد.

اين دورنماي مبهم داشتن يک برنامه عرضه واضح در نيمه دوم سال را براي اوپک و متحدانش دشوار کرده است. فاضل گفت: هنوز زود است درباره تمديد شدن توافق کاهش توليد اوپک پس از ژوئن صحبت کنيم.اوپک، روسيه و ساير توليدکنندگان غيراوپک که به اوپک پلاس معروف هستند با هدف کاهش سطح ذخاير نفت و تقويت قيمت‌ها، توافق کرده‌اند توليدشان را به مدت شش ماه به ميزان 1.2 ميليون بشکه در روز محدود کنند.وزير نفت کويت در پاسخ مکتوبي به پرسش‌هاي رويترز نوشت: اضطراب زيادي در بازار وجود دارد که به نگراني‌هاي عرضه مربوط مي‌شود. به عنوان نمونه تأثير تصميم دولت آمريکا که اعلام کرد معافيت‌ها براي واردات نفت ايران را تمديد نمي‌کند هنوز در بازار ملموس نشده است. وي همچنين به احتمال تحريم‌هاي بيشتر آمريکا عليه ونزوئلا، تنش‌هاي سياسي در ليبي، رشد توليد نفت شيل آمريکا و اختلاف تجاري ميان واشنگتن و پکن به عنوان دلايل مبهم ماندن دورنماي عرضه و تقاضاي جهاني اشاره کرد.

فاضل گفت: اگر به ذخاير تجاري سازمان توسعه و همکاري اقتصادي نگاه کنيم، تصور مي‌کنم ما در مسير درستي قرار داريم. ذخاير نفت سازمان توسعه و همکاري اقتصادي در حال پايين آمدن و رسيدن به ميانگين پنج ساله است و سطح بالاي پايبندي توليدکنندگان به توافق محدوديت عرضه نقش مهمي ايفا کرده است.

با تنش‌هاي خاورميانه و کاهش توليدات؛

قيمت نفت جهش کرد

با تداوم تنش‌هاي خاورميانه و کاهش توليدات اوپک پلاس، نفت دوباره به 70 دلار نزديک شد.به گزارش مهر به نقل از رويترز، با تداوم تنش‌هاي خاورميانه و کاهش توليدات اوپک پلاس، نفت دوباره به 70 دلار نزديک شد، هرچند نگراني‌ها از تشديد جنگ تجاري و کاهش رشد رشد اقتصادي، افزايش قيمت‌ها را محدود کرده است.

کاهش توليدات نفت در جهان که هم به علت توافق کاهش توليد اوپک پلاس به صورت داوطلبانه صورت مي‌گيرد و هم افت صادرات ناشي از تحريم‌هاي آمريکا بر ضد ايران و ونزوئلا را شامل مي‌شود، باعث شده است قيمت شاخص‌هاي نفت، امسال 29 درصد جهش کنند.قيمت پيش‌خريد هر بشکه نفت خام برنت درياي شمال، بنچ‌مارک بين‌المللي قيمت نفت، که هفته قبل 4.5 درصد سقوط کرده بود، 1.19 دلار يا 1.73 درصد جهش کرد و به 69.88 دلار رسيد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته