جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6125

سازمان جهاني بهداشت:
"فرسودگي شغلي" بيماري اعلام شد

رئيس سي امين کنگره ساليانه انجمن فيزيوتراپي ايران:
در ايران شيوع کمردرد به 85 درصد رسيده است


خبرپزشكي


يادداشت


 سازمان جهاني بهداشت:
 "فرسودگي شغلي" بيماري اعلام شد 

 
سازمان جهاني بهداشت (WHO) فرسودگي شغلي يا کارزَدگي را به طور رسمي يک بيماري اعلام کرد.به گزارش ايسنا، اين سازمان که در حال حاضر مجمع جهاني بهداشت را در ژنو برگزار مي‌کند ،يک سال پس از توصيه کارشناسان جهاني سلامت، فرسودگي شغلي را به فهرست خود در طبقه‌بندي بين‌المللي بيماري‌ها (ICD) اضافه کرد.

اين بيماري از سال 2022 ميلادي به طور جهاني به رسميت شناخته خواهد شد و نمونه‌هايي براي تشخيص، درمان و پوشش‌دهي علائم فرسودگي شغلي براي ارائه‌دهندگان خدمات درماني و بيمه‌گران فراهم خواهد شد.سازمان جهاني بهداشت، فرسودگي شغلي را "استرس مزمن محيط کار که به درستي مديريت نشده است" توصيف کرده و سه نشانه زير را براي آن در نظر گرفته است:

- احساس کمبود انرژي، خستگي و فرسودگي

- افزايش فاصله روحي با شغل يا احساسات منفي‌گرايي يا احساس پوچي نسبت به شغل

- کاهش کارآمدي حرفه‌اي و شغلي

در فهرست طبقه‌بندي بين‌المللي بيماري‌ها (ICD) به اين نکته اشاره شده که فرسودگي شغلي به طور خاص پديده‌اي در محيط کاري بوده و نبايد براي توصيف تجربيات مشابه در ديگر زمينه‌هاي زندگي به کار برده شود.

به گفته مولفان اين فهرست، اين بيماري با ديگر اختلالات تطبيقي، اختلالاتي که به طور خاص با استرس مرتبط‌ اند، اختلالات مرتبط با اضطراب يا ترس و اختلالات خلقي که همگي طبقه‌بندي مخصوص به خود را دارند، متمايز است.

بنا بر گزارش ديلي ميل، طارق ياسارويچ، سخنگوي سازمان جهاني بهداشت نيز اظهار کرده که اين نخستين باري است که فرسودگي شغلي به طور رسمي در فهرست طبقه‌بندي بين‌المللي بيماري‌ها (ICD) به رسميت شناخته شده است.

همچنين اعتياد به بازي‌هاي ويدئويي نيز به عنوان يک بيماري در فهرست فوق قرار گرفت.


 رئيس سي امين کنگره ساليانه انجمن فيزيوتراپي ايران:
 در ايران شيوع کمردرد به 85 درصد رسيده است 

 رئيس سومين کنگره بين المللي و سي امين کنگره ساليانه انجمن فيزيوتراپي ايران، گفت: پديده شيوع بيماري هاي غير واگيردار، زنگ خطر جدي براي نظام سلامت همه کشورها است.محمد علي محسني بند پي با اشاره به شيوع اختلالات عضلاني اسکلتي، افزود::بيماري هاي اسکلتي بر اثر فقر حرکتي، حضور تکنولوژي مدرن، تغذيه نامناسب ، چاقي بر اثر بي تحرکي و...پيش مي آيد .در حال حاضر شيوع گردن درد به حدود 70 درصد و کمر درد به 85 درصد در ايران رسيده است.

به گزارش آفرينش از روابط عمومي کنگره، محمد علي محسني بند پي، به مناسبت برگزاري "سومين کنگره بين المللي" و "سي امين کنگره ساليانه انجمن فيزيوتراپي ايران" كه از 22 تا 24 خرداد 98 در سالن همايش‌هاي برج ميلاد برگزار مي‌شود، افزود: با توجه به تغيير رويکرد بيماري‌ها از واگيردار به غير واگيردار در جهان و ايران، لازم است که خدمات توانبخشي و فيزيوتراپي در کشور، بيش از پيش مورد توجه وزارت بهداشت قرار گيرد.

محسني بند پي، ادامه داد: نظام درمان محور بايد به نظام سلامت محور تغيير رويکرد بدهد.

وي با انتقاد از بيمه‌ها که خدمات توانبخشي و فيزيوتراپي را تحت پوشش قرار نمي‌دهند، گفت: پوشش بيمه‌اي خدمات فيزيوتراپي مربوط به چهار دهه قبل است. در حالي که امروزه شاهد گسترده‌تر شدن خدمات توانبخشي و فيزيوتراپي در جهان هستيم و ما بايد اين خدمات را تحت پوشش بيمه‌ها ببريم.

سومين کنگره بين المللي و سي امين کنگره ساليانه انجمن فيزيوتراپي ايران با حضور کشورهاي آلمان، هند، پاکستان، سوريه و لبنان و چهار سخنران ايراني مقيم خارج از کشور برگزار خواهد شد.


 خبرپزشكي 

 عادت‌هايي که به استخوان‌ها آسيب مي‌زنند

اغلب اين تصور اشتباه وجود دارد که مشکلات مربوط به سلامت استخوان‌ها در سنين بالا ظاهر مي‌شوند و به همين دليل کمتر در دوران جواني مورد توجه قرار مي‌گيرند.

به گزارش ايسنا، هر يک از ما در طول روز کارهايي انجام مي‌دهيم که مي‌تواند استخوان‌ها را در معرض بيماري‌هاي مربوط به استخوان همچون پوکي استخوان قرار دهد. اگرچه ممکن است در حال حاضر تاثير منفي اين کارها بر سلامت استخوان‌ها را احساس نکنيم و پيامدهاي جدي آن بعدها و در سنين بالاتر مشاهده خواهد شد. پوکي استخوان بيماري‌ است که موجب تضعيف استخوان‌ها شده، آن‌ها را شکننده مي‌کند و در معرض آسيب قرار مي‌دهد. اين بيماري به تدريج پيشرفت مي‌کند و معمولا پس از آسيب‌ديدگي استخوان در سنين بالا تشخيص داده مي‌شود.

به گزارش ايسنا به نقل از نشريه تايمز آو اينديا، از جمله عادات روزمره‌اي که استخوان‌ها را در معرض بيماري پوکي استخوان قرار مي‌دهند، مي‌توان به موارد زير اشاره کرد:

ميزان کافي از نور خورشيد دريافت نکنيم: قرار گرفتن در معرض آفتاب به بالا رفتن سطح ويتامين D کمک مي‌کند. اين ويتامين سلامت استخوان‌ها را حفظ ‌کرده و به بدن در جذب کلسيم کمک مي‌کند. درصورتيکه ميزان ويتامين D کافي از طريق قرار گرفتن در معرض نور خورشيد تامين نشود پزشکان مصرف مکمل‌هاي اين ويتامين را توصيه مي‌کنند.

تحرک کافي نداريم: به هر ميزان که تحرک بدني بيشتري داشته باشيم استخوان‌ها استحکام بيشتري پيدا خواهند کرد. همچنين، ورزش نه تنها ماهيچه‌ها را محکم مي‌کند بلکه استخوان‌ها را نيز مقاوم مي‌سازد. ورزش کردن، پياده‌روي و دويدن از جمله کارهايي هستند که انجام آن‌ها براي داشتن استخوان‌هايي سالم توصيه مي‌شود.

سيگار بکشيم: استعمال سيگار نه تنها سلامت ريه‌ها را تهديد مي‌کند بلکه به استخوان‌ها نيز آسيب مي‌زند.

الگوي خواب سالمي را رعايت نمي‌کنيم: بي‌توجهي به نقش الگوي خواب سالم در ميان بسياري از افراد متداول است اما اين عادت اشتباه تاثير جدي بر سلامت دارد.

دچار کاهش وزن شده‌ايم: کنترل وزن براي سلامتي اهميت دارد اما کاهش ميزان قابل توجهي از وزن براي بدن ضرر دارد. نتايج برخي مطالعات حاکي از آن است که شاخص توده بدني (BMI) کمتر از 18.5 خطر پوکي استخوان را افزايش مي‌دهد.


 يادداشت 

 عطاري‌ها و مشکلات دارويي

آسيه ويسي

شايد روزگاري طب سنتي که متوليانش، عطارها بودند، مي‌توانست جوابگوي بيماري‌هاي مردم باشد؛ بيماري‌هايي که به‌واسطه کوچک و محدودبودن مناطق زيستي انسان، از تنوع چنداني برخوردار نبودند و در واقع هر ناحيه و منطقه، تقريبا بيماري و طبعا داروي گياهي خاص خودش را داشت.

بيماري‌ها زماني گسترش پيدا کردند و متنوع شدند که دايره ارتباطات انساني به‌واسطه تکنولوژي گسترده‌تر شد. از اين‌جا به بعد، بيماري‌ها مثل هر چيز ديگري بين آدم‌ها مبادله شد، بيماري‌هاي مناطق حاره وارد مناطق سردسير شدند و بيماري‌هاي مناطق سردسير سر از جلگه‌هاي مرطوب و داغ مناطق گرمسير درآوردند، حالا ديگر کارگاه جمع‌وجور عطاري‌ها با چند گياه دارويي و شيشه از پيش نمي‌برد وبا روند تکامل ويروس‌ها و باکتري‌ها، کار به جايي رسيد که دکان عطاري‌ها تخته شد و دانش نوين با آزمايشگاه‌هاي پيشرفته و با کمک علم شيمي، به مبارزه با بيماري‌ها برخاستند . اين مبارزه هنوز که هنوز است ادامه دارد.

هر دارويي، چه گياهي و چه شيميايي همان‌طور که مشهور است، سمي است که وارد بدن مي‌شود؛ اين سم همان‌قدر که بر بهبود بيماري موثر است، عوارض و اثرات سويي هم دارد که تاثيرش را بر ارگان‌هاي ديگر بدن مي‌گذارد.

اما فرق يک داروي دست‌ساز عطاري، حتي اگر در طي ساليان دراز تجربه ساخته باشد، با يک داروي شيميايي که در کارخانه داروسازي توليد شده، بسيار است. داروي دست‌ساز عطاري، همان‌طور که در اسمش نهفته است، «دست»ساز است و اين دست مي‌تواند آلوده به هر نوع باکتري و ويروس ديگري باشد و ناخواسته وارد داروي عطاري شود. در حالي‌که دارويي که در کارخانه توليد مي‌شود تحت شرايط کاملا ايزوله و بدون دخالت دست و نفس انسان توليد و بسته‌بندي مي‌شود. البته که داروهاي شيميايي هم عوارض خاص خود را دارند. اما اين عوارض و روش‌هاي مقابله با آن به تفصيل در بروشور داخل جعبه دارو توضيح داده شده و بيمار با مطالعه آن مي‌داند که در صورت بروز عارضه‌اي خاص چه بايد بکند و به کجا مراجعه کند. در عين حال ميزان و زمان استفاده هر داروي شيميايي کاملا مشخص است و در صورت رعايت اين موارد معمولا مشکلي براي مصرف‌کننده به‌وجود نمي‌آيد.

اما داروهاي دست‌ساز عطاري که معمولا به‌صورت تجربي ساخته مي‌شوند، اولا بايد به مقدار زياد و طي يک پروسه طولاني زماني مصرف شوند و دوم اين‌که عارضه هيچ کدام از اين داروها و نحوه مقابله با آن‌ها براي عطارامروزي چندان مشخص نيست، تنها به اين دليل ساده که اين داروها قبلا و طبق روال آزمايشگاه‌هاي توليد داروي شيميايي، آزمايش نشده‌اند و نتايج مفيد و مضر آن‌ها به اثبات نرسيده است.

چنين است که خريدوفروش داروهاي دست‌ساز توسط عطاري‌ها بر اساس دستورمديرکل امور فرآورده‌هاي طبيعي، سنتي و مکمل سازمان غذا و دارو ممنوع اعلام شده و فروش داروهاي گياهي تنها در داروخانه مجاز است و بيماران مي‌توانند به‌راحتي و با اطمينان به داروهاي گياهي تجويز شده توسط پزشک توسط داروخانه‌ها دسترسي داشته باشند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته