جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/09 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6125

حرف‌‌هاي متناقض مديران استقلال
هواداران، اميدوار باشند؟

هدف‌مان صعود به جام جهاني است
ويلموتس: ايران را يک کشور بافرهنگ و خوب ديدم


خبـــرنامه


خبـــرنامه


 حرف‌‌هاي متناقض مديران استقلال
 هواداران، اميدوار باشند؟ 

 
مشکلات مديريت در استقلال طي سالهاي اخير به حدي است که حتي با تغييرات پي در پي اعضاي هيات مديره، اين مشکلات بيش از گذشته مي شود و حتي وزير ورزش و جوانان هم که رياست مجمع اين باشگاه را بر عهده دارد حريف صحبت هاي گاه و بي گاه اين اعضا و تناقضات در اظهارات آنهانيست!

طي سال هاي گذشته مصاحبه هاي عجيب مقداد نجف نژاد، مسعود معيني، حسن زماني، شهاب جهانيان و ... هميشه اين باشگاه را با حواشي مواجه مي کرد و بعضا اظهارات متناقض آنها اشتباهات ساير اعضا را نشان مي داد اما با تغييرات در هيات مديره جديد باز هم شاهد اظهارات عجيب هستيم. به طور مثال در هيات مديره جديد استقلال فقط 2 عضو هستند که در اظهاراتشان روي اصول و چارچوب مديريتي باشگاه تاکيد مي کنند و بقيه به نوعي خارج مي زنند!

روز گذشته کامران منزوي در خصوص انتخاب سرمربي استقلال در گفت و گو با فارس مدعي شد که هيات مديره به هيچ عنوان در کار اجرايي دخالت نمي کند و انتخاب سرمربي، انتخاب زمين تمرين تيم، عزل و نصب در باشگاه و .... بر عهده مديريت باشگاه است. ميرشاد ماجدي نيز در اين مدت بارها و بارها ضمن ابراز بي اطلاعي از شرايط انتخاب سرمربي مدعي شده که امور اجرايي باشگاه بر عهده مديريت و معاون است و هيات مديره دخل و تصرفي در اين موضوع ندارد.

از طرف ديگر احمد سعادتمند که در ابتداي ورودش به استقلال مصاحبه هاي زيادي انجام مي داد حالا با برگزاري چند جلسه کاملا روزه سکوت گرفته و ترجيح مي دهد در مورد امور اجرايي باشگاه صحبتي انجام ندهد. اظهارات و رفتارهاي اين چند عضو هيات مديره استقلال نشان مي دهد که قرار نيست آنها به امور اجرايي وارد شوند اما در اين بين شخصي مثل اسماعيل خليل زاده بر خلاف بقيه اعضا عمل کرده و حتي به امور جذب بازيکنان هم ورود کرده است. اين عضو هيات مديره استقلال در يک نشست خبري( که البته نه زمان و مکان و نه افراد حاضر در آن مشخص بودند) اعلام کرد که سرمربي آبي پوشان مشخص شده و قرار است به زودي پنجشنبه معرفي شود.

وي در مورد روزبه چشمي و شايعه جدايي وي هم صحبت کرد و به قرارداد بازيکنان خارجي اين باشگاه مثل پاتوسي اشاره کرد. از صحبت هاي خليل زاده در نشست خبري که به نظر يک نفره بود اين طور مي توان برداشت کرد که ظاهرا اميرحسين فتحي مديرعامل باشگاه استقلال فقط همه جريانات اجرايي را به اطلاع همين عضو هيات مديره رسانده و مابقي اعضا گويي حق در جريان بودن ندارند!

به نظر مي رسد در هيات مديره استقلال هم اختلاف نظرهايي وجود دارد و در حالي که برخي اعضا با کنايه از بي اطلاعي پيرامون انتخاب سرمربي حرف مي زنند اما عضو ديگر هيات مديره حتي جزئيات ريز مذاکره با سرمربي تيم را هم مي داند.

آيا در اين شرايط بايد هواداران استقلال به اين تيم در فصل آينده اميدوار باشند؟آيا وزير ورزش که در دو سال اخير از سوي هواداران استقلال آماج شديدترين انتقادها بوده و بارها در فضاي مجازي از سوي آبي ها به طرفداري از تيم رقيب متهم شده حواسش به باشگاه استقلال و مديران منتخبش است؟ آيا او مي داند در اين باشگاه چه مي گذرد؟


 هدف‌مان صعود به جام جهاني است
 ويلموتس: ايران را يک کشور بافرهنگ و خوب ديدم 

 سرمربي تيم ملي فوتبال کشورمان گفت: ايران يک کشور بافرهنگ و خوب است و اميدوارم روزهاي خوبي داشته باشم.مارک ويلموتس، سرمربي تيم ملي فوتبال کشورمان در مراسم معارفه خود براي ايجاد صميميت بيشتر ابتدا با گفتن واژه «سلام عليکم» صحبت‌هاي خود را آغاز کرد و گفت: از همه شما اصحاب رسانه تشکر مي‌کنم و اين حضور شما نشان دهنده احترام متقابل بين ماست. من ايران را کشور پهناور، توسعه يافته و زيبا ديدم. در بروکسل درباره مسائل مختلفي مذاکره داشتيم و صحبت کرديم، همچنين از طريق ويدئوها، بازي‌هاي ايران و فرهنگ مردم را ديدم.

وي افزود: خيلي دوست داشتم ايران را از نزديک ببينم، چراکه تصويري که از ايران در ذهن اروپايي‌ها وجود دارد، نه تصوير کاملاً مثبت است و نه تصوير منفي، اما خوشبختانه آنچه من در اين روزها ديدم، اميدبخش بود. من به ورزشگاه‌ها و شهرهاي مختلف سفر خواهم کرد و آنها را از نزديک خواهم ديد، اما به هر حال از نظر حرفه‌اي، ايران در سطح خوبي به لحاظ ورزشي قرار دارد. در مجموعه ورزشگاه آزادي هم تمام تجهيزات و مواردي که نياز خواهيم داشت را ديديم. اميدوارم تيم‌هاي پايه‌اي، المپيک و جوانان هم بتوانند به ما کمک کنند.

سرمربي جديد تيم ملي فوتبال کشورمان در خصوص خانواده‌اش گفت: من سه فرزند دارم و اينکه به کشور ديگري منتقل شوم، کار سختي است. شايد همه موافق نبودند، اما به هر حال کار حرفه‌اي مي‌طلبد که با در نظر گرفتن همه شرايط بتوانيم به پيشبرد آنچه انتظار مي‌رود، کمک کنيم.

«اهداف من اين است هم مردم و هم بازيکنان بتوانند حرفه‌اي‌تر تيم را پيش ببرند. چراکه مردم نقش اساسي در همراهي تيم ملي دارند». ويلموتس با بيان اين جمله خاطرنشان کرد: زماني کاپيتان تيم ملي بلژيک بودم و اين يک افتخار بسيار بزرگ براي هر بازيکني است. در مورد اهداف صحبت کردم و مي‌خواهم در مورد مسئله ديگري صحبت کنم. اميدوارم همکاري بسيار خوبي با باشگاه‌ها داشته باشيم و هر هفته يک مسئول خواهيم داشت که بازي‌هاي ليگ را رصد مي‌کند. اين شانس به همه بازيکنان داده خواهد شد تا بتوانند به تيم ملي راه پيدا کنند. تنها موضوع لژيونرها مطرح نيست و ما همه بازيکنان را رصد خواهيم کرد.

وي افزود: در مورد مسائل فني و کادر بايد بگويم که آقاي مانو فريرا من را همراهي خواهد کرد که 25 سال سابقه حرفه‌اي دارد و دستيار سرمربي بوده و در تيم المپيک مارسي فعاليت مي‌کرده است. سعي کردم افرادي را پيدا کنم که زبان را هم به عنوان کمک مربي من بشناسند. وحيد هاشميان را به عنوان دستيار انتخاب کرده‌ام و از آنجايي که او آلماني صحبت مي‌کند و من هم زبان آلماني را بلد هستم، اين موضوع به ما کمک مي‌کند. او به فرهنگ و فوتبال ايران آشناست. اميدوارم که بتوانيم به جام جهاني 2022 صعود کنيم و همينطور به قهرماني جام ملت‌هاي آسيا 2023 برسيم.سرمربي بلژيکي تيم ملي درباره انتخاب ساير دستيارانش گفت: هنوز در مورد کساني مسئول بازبيني ويدئوها و آناليز هستند، کسي انتخاب نشده و اين انتخاب براي ما باز است. همکارم که از تيم استاندارد ليژ به اينجا مي‌آيد، اميدوارم بتوانم از کمک‌هاي او هم استفاده کنم. در دو بازي ابتدايي که با سوريه و کره‌جنوبي خواهيم داشت، اميدوارم بتوانيم آناليز خوبي از تيم ملي داشته باشيم.ويلموتس با تشکر از رسانه‌ها يادآور شد: بايد اين را بگويم که ما حداکثر تلاش‌مان را خواهيم کرد تا کشور شما که ديگر اکنون کشور من هم هست، به جام جهاني 2022 راه پيدا کند.


 خبـــرنامه 

 مذاکره تراکتور و برانکو چگونه لو رفت؟

خبر مذاکره برانکو ايوانکوويچ با محمدرضا زنوزي، مالک باشگاه تراکتورسازي که دوشنبه شب در شهرک غرب به صورت پنهاني انجام گرفت ،سر و صداي زيادي به راه انداخته است و همين امر به نظر مي‌رسد در تصميم نهايي سرمربي سرخپوشان تاثير گذاشته است.اين نشست که در دفتر زنوزي انجام شد و چند ساعت به طول انجاميد، قرار نبود رسانه‌اي شود و حتي طرفين از اطلاع‌رساني و همراهي افرادي که مورد اطمينانشان نبود خودداري کردند و همه چيز طوري برنامه‌ريزي شده بود تا نشست آن‌ها مخفيانه باقي بماند. برانکو در اين مذاکره موافقت ضمني خود را براي پيوستن به تراکتورسازي اعلام کرده بود، ولي پاسخ نهايي را به بعد از بازي نيمه نهايي مقابل سپاهان و نشست دوم که قرار بود روز پنجشنبه انجام شود موکول کرده بود.

برانکو از مسائل مالي پرسپوليس به شدت شاکي است و بند‌هايي درقراردادش وجود دارد که با توجه به معوقات دريافتي‌اش مي‌تواند بدون مشکل جدا شود و قراردادش را يک طرفه فسخ کند.با اين وجود برانکو که از رسانه‌اي شدن ماجرا شوکه شده است به دليل منتشر شدن خبر که از جانب اطرافيان زنوزي بوده است قيد تراکتوري شدن را زده است و تصميمش در اين مورد تغيير کرده است و در نشست دوم حاضر نمي‌شود و بدين ترتيب به نظر مي‌رسد بزرگترين بمب نقل و انتقالات تابستاني به سرانجام نرسيد.

البته بايد ديد انتشار اين خبر واقعاً باعث صرف نظر برانکو از رفتن به تبريز براي فصل بعد شده يا نه.

مهدوي‌کيا هم دستيار ويلموتس مي‌شود

فدراسيون فوتبال مذاکراتي را با مهدي مهدوي کيا انجام داده و به احتمال فراوان او هم مانند هاشميان دستيار مارک ويلموتس مي‌شود.

مراسم معارفه مارک ويلموتس، سرمربي 50 ساله بلژيکي ديروز در سالن هگمتانه هتل المپيک تهران با حضور مهدي تاج، رئيس فدراسيون فوتبال برگزار و در اين مراسم قرارداد اين مربي به صورت رسمي امضاء شد.

سرمربي جديد تيم ملي ايران در اين نشست از مانو فررا، مربي 60 ساله اسپانيايي- بلژيکي و البته وحيد هاشميان به عنوان دستياران خود در تيم ملي نام برد.

البته برخي منابع هم اعلام کردند لورن اسپينوزي، مربي فرانسوي سابق تيم‌هاي المپيک مارسي، الجزيره امارات و تيم ملي ساحل عاج هم در کادرفني ويلموتس حضور دارد.

به نظر مي‌رسد مسئولان فدراسيون فوتبال و ويلموتس قصد دارند پس از 2 بازي تدارکاتي ايران با سوريه و کره جنوبي، مهدي مهدوي کيا، ديگر بازيکن سابق تيم ملي فوتبال کشورمان که مانند هاشميان سابقه حضور در بوندس ليگاي آلمان را دارد و با پيراهن تيم‌هاي بوخوم، هامبورگ، اينتراخت فرانکفورت درخشش خوبي داشته است را به کادرفني تيم ملي اضافه کنند.

مهدوي کيا که اکنون به عنوان مربي تيم جوانان با باشگاه هامبورگ قرارداد دارد به تازگي پيشنهاد مهدي تاج را براي سرمربيگري تيم ملي اميد رد کرده است.

امير مهدي علوي، مدير روابط عمومي فدراسيون فوتبال درباره پيشنهاد اين فدراسيون به هافبک- مدافع سابق تيم ملي و پرسپوليس براي حضور در کادرفني ويلموتس گفت: ويلموتس شناخت بسيار خوبي روي فوتبال ايران دارد و در مدتي هم که وارد ايران شده است، بار‌ها سراغ لژيونر‌هاي سابق ايران در فوتبال اروپا و بوندس ليگا مانند وحيد هاشميان، مهدي مهدوي کيا و حتي علي دايي را گرفته است. ويلموتس بار‌ها نام هاشميان و مهدوي کيا را مطرح کرده است. در کنار توافق با هاشميان، صحبت‌هايي هم با مهدوي کيا شده است. حضور هاشميان را به عنوان نخستين مربي ايراني در کادرفني تيم ملي گرامي مي‌داريم. او رزومه درخشاني در دوران بازيگري داشته و با وجود جواني در عرصه مربيگري هم دانش و تجربه خوبي دارد.

آقاي گل ليگ آزادگان در يک قدمي استقلال

بيشترين دغدغه اين روز‌هاي باشگاه استقلال، انتخاب سرمربي جديد تيم فوتبال اين باشگاه است. اگر چه مديران استقلال در ترکيه به دنبال رايزني با سرمربي جديد هستند، اما پيش از آن با چند بازيکن براي پيوستن به استقلال مذاکره کرده‌اند. يکي از اين بازيکنان پيمان رنجبري است، بازيکني که فصل گذشته به همراه گل گهر سيرجان به ليگ برتر صعود کرد و با 15 گل زده آقاي گل شد.

رنجبري چندي پيش در باشگاه استقلال حضور يافته و مذاکراتي با مسئولان اين باشگاه انجام داده است. قرار شده که پس از انتخاب سرمربي جديد، بار ديگر مذاکرات نهايي براي پيوستن اين بازيکن به استقلال صورت بگيرد.

پيشنهاد 80 ميليون يورويي بايرن مونيخ براي ديبالا

باشگاه بايرن مونيخ شانس خود را براي به خدمت گرفتن مهاجم آرژانتيني يوونتوس امتحان خواهد کرد.نشريه ايتاليايي «کوريره دلو اسپورت» مدعي شد باشگاه بايرن مونيخ خود را آماده ارائه پيشنهادي 80 ميليون يورويي به يوونتوس براي جذب پائولو ديبالا مي‌کند. طبق اين گزارش مديران باشگاه يوونتوس اما قصد ندارند به اين راحتي ستاره آرژانتيني‌شان را از دست بدهند و تنها در صورت دريافت پيشنهادي 100 ميليون يورويي با جدايي وي موافقت خواهند کرد.

اين مهاجم 25 ساله که از او به عنوان بزرگترين بازنده يوونتوس پس از آمدن کريستيانو رونالدو به اين تيم ياد شده است، در فصل اخير تنها 10 گل براي بانوي پير به ثمر رساند که اين ضعيف‌ترين آمار گلزني وي از زمان پيوستنش به يوونتوس در سال 2015 بوده است.

مديران باشگاه بايرن مونيخ با پايان دوره حضور فرانک ريبري و آرين روبن در اين تيم، به دنبال تقويت تيم تحت‌هدايت نيکو کواچ به خصوص در فاز هجومي هستند و ديبالا يکي از گزينه‌هاي مدنظر آنها به شمار مي‌رود. ساديو مانه، ستاره آلماني منچسترسيتي هم مورد توجه باشگاه بايرن مونيخ قرار دارد.

پائولو ديبالا 25 ساله که تا سال 2022 با راه‌راه پوشان تورين قرارداد دارد، مورد توجه دو باشگاه منچستريونايتد و اينتر هم قرار دارد.


 خبـــرنامه 

 سرمايه‌سوزي به سبک استقلال

جدايي رايگان چشمي

روزبه چشمي از ماه‌ها قبل مورد توجه الاهلي بود و انتظار مي‌کشيد فصل تمام شود و فوتبالش را در ليگ قطر دنبال کند که در نهايت اين اتفاق رخ داد تا هافبک استقلال که در ليگ هجدهم نمايش مطلوبي نداشت، فصل بعد در کنار اميد ابراهيمي در ترکيب تيم الاهلي قطر ديده شود. مسئولان باشگاه الاهلي قطر با علم به اينکه روزبه در دو پست بازي مي‌کند اين بازيکن را به خدمت گرفته‌اند که بايد ديد آيا چشمي با همين ناآمادگي که در ليگ هجدهم داشت در ترکيب تيم جديدش قرار مي‌گيرد يا اينکه انگيزه تازه‌اي پيدا خواهد کرد و در اين تيم دوباره بدل به يکي از بازيکنان آماده و قبراق خواهد شد.

چشمي براي دو فصل بازي در تيم الاهلي قطر مبلغ يک ميليون و 400 هزار دلار دستمزد خواهد گرفت. رقمي که از لحاظ اقتصادي براي اين بازيکن به صرفه خواهد بود اما نکته‌اي که وجود دارد و نبايد از آن غافل شد اين است که از اين انتقال هيچ سودي به باشگاه استقلال نخواهد رسيد و شايد اگر مديران باشگاه استقلال قدري زرنگي به خرج مي‌دادند و در نقطه‌اي از فصل قرارداد چشمي را تمديد مي‌کردند حالا باشگاه الاهلي قطر مجبور مي‌شد براي دريافت رضايتنامه اين بازيکن مبلغي را هم به باشگاه استقلال بپردازد اما از آنجا که اصولا در باشگاه‌هاي فوتبال ايران مساله درآمدزايي چندان جدي گرفته نمي‌شود و سيستم دولتي کاملا مديران اين باشگاه‌ها را بي‌انگيزه کرده، چشمي بي‌آنکه مبلغي را به باشگاه استقلال پرداخت کند به تيم الاهلي خواهد رفت و از تمام حق و حقوق مالي اين انتقال خود و مديربرنامه‌هايش بهره مند خواهد شد.

البته از گوشه و کنار باشگاه استقلال شنيده مي‌شد که به دلايلي علاقه‌اي به ادامه همکاري با اين بازيکن وجود ندارد و حتي نام اين بازيکن از سوي کميته فني استقلال در فهرست سياه نوشته شده بود اما به هر شکل چشمي بازيکن جديد‌الورودي به باشگاه استقلال نبود که بتوان به راحتي با جدايي‌اش کنار آمد. اين بازيکن از سال‌ها پيش عضو باشگاه استقلال بود و کم هزينه برايش نشده است. به همين دليل حق استقلال بود که سهمي از اين انتقال داشته باشد اما سناريو طوري جلو رفت که روزبه در شرايطي که هيچ قراردادي با باشگاه استقلال نداشت با تيم الاهلي قطر به توافق رسيد.

مديران باشگاه استقلال که خود را تافته‌اي جدا بافته در نحوه نگارش و عقد قرارداد‌ها مي‌دانند در ماجراي روزبه چشمي شکست بزرگي متحمل شده‌اند و هر قدر هم که درباره کنار گذاشتن اين بازيکن ميان اعضاي باشگاه اتفاق نظر بود اما نبايد اجازه مي‌دادند چشمي به تيم الاهلي قطر برود، يک ميليون و 400 هزار دلار دستمزد بگيرد و چيزي عايد باشگاه استقلال نشود! البته در تاريخ باشگاه استقلال از اين دست اتفاقات کم رخ نداده و بارها شاهد بوديم که بازيکنان بي‌آنکه مبلغي به باشگاه بدهند، از چنگ اين تيم مي‌پرند.

سرنوشت نامعلوم آقاخان در استقلال

مرتضي آقاخان به عنوان يکي از ستاره هاي ليگ هفدهم در ليگ هجدهم از پيکان به استقلال آمد تا يکي از مهمترين خريد هاي آبي ها به نام او رقم بخورد اما اين بازيکن در همان هفته‌هاي ابتدايي در اردوي آماده‌سازي آبي‌ها مصدوم شد و نيم فصل اول را از دست داد. قرار بود در نيم‌فصل دوم نام آقاخان دوباره به ليست استقلال اضافه شود اما اين بازيکن با بدشانسي در يکي از تمرين‌هاي اين تيم مچ پايش آسيب ديد و اين بار هم مجبور شد تا پايان فصل به درمان مصدوميت خود بپردازد.

نکته مهم اين است که آقاخان در ابتداي فصل گذشته قراردادي سه ساله با استقلال امضا کرد و بعد از اينکه در همان هفته‌هاي ابتدايي مصدوم شد نامش از ليست خارج شد اما دوباره قراردادش را براي 4 سال ديگر با آبي‌ها تمديد کرد و به همين دليل او با شروع ليگ نوزدهم دوباره بايد در تمرين حاضر شود و خود را براي شروع فصل جديد آماده کند. با اين حال هنوز مشخص نيست که آيا آقاخان بعد از چند ماه دوري از ميادين در استقلال به کارش ادامه خواهد داد يا ترجيح مي دهد فوتبالش را در تيم ديگري ادامه بدهد.

شش گزينه‌ سرمربيگري رُم

چند سرمربي ايتاليايي و خارجي گزينه‌هاي جانشيني کلوديو رانيري در تيم فوتبال رم هستند.

تيم فوتبال رم در حالي فصل اخير سري A ايتاليا را در رتبه ششمي به پايان برد که مديران اين باشگاه اکنون به دنبال استخدام سرمربي جديدي هستند تا جانشين کلوديو رانيري کنند که اواسط فصل اخير جاي اوزه‌بيو دي‌فرانچسکو را گرفت.

بر اساس گزارش سايت ايتاليايي «توتو مرکاتو وب»، جان پي‌يرو گاسپريني سرمربي آتالانتا، مارکو جامپائولو سرمربي سامپدوريا، روبرتو دزربي سرمربي ساسولو و مائوريتزيو ساري سرمربي چلسي که مورد توجه يوونتوس هم قرار دارد، از گزينه‌هاي جانشيني رانيري در رم هستند.

نشريه «گاتزتا دلو اسپورت» ايتاليا هم از رافائل بنيتس سرمربي اسپانيايي نيوکاسل و لوران بلان سرمربي پيشين تيم ملي فرانسه و پاري‌سن‌ژرمن به عنوان گزينه‌هاي خارجي مديران باشگاه رم ياد کرده است.

پيش از اين حتي رسانه‌هاي ايتاليايي از ژوزه مورينيو، سرمربي پيشين تيم‌هاي اينتر، رئال مادريد و منچستريونايتد به عنوان يکي از گزينه‌هاي سرمربيگري رم ياد کرده بودند.

آرسن ونگر، گزينه اصلي جانشيني گتوزو در ميلان

پس از اينکه ميلان با قرار گرفتن در رده پنجم سري آ نتوانست سهميه ليگ قهرمانان را کسب کند، جنارو گتوزو از سمت خود استعفا داد تا دست سران ميلان براي پيدا کردن يک سرمربي جديد، باز شود.

طبق ادعاي رسانه هاي ايتاليايي، "آرسن ونگر"، گزينه اصلي جانشيني گتوزو در ميلان محسوب مي شود. سرمربي افسانه اي باشگاه آرسنال که از سال گذشته بدون تيم است، چندين بار از علاقه اش براي بازگشت به دنياي مرييگري سخن گفته و البته برخي شايعات از پيوستن او به پي اس جي به عنوان مدير فني حکايت دارند. چيزي که شانس ونگر براي حضور در ميلان را تقويت مي کند، سابقه همکاري او با ايوان گازيديس، مدير اجرايي ميلان است. گازيديس به مدت 10 سال در باشگاه آرسنال فعاليت داشت و اين دو از يکديگر شناخت کامل دارند. در واقع گادزيديس تمام مدت فعاليتش در فوتبال را با ونگر همراه بوده است.

از سيمونه اينزاگي، مارکو جامپائولو، لئونارد ژارديم، مکس آلگري و اوزه بيو دي فرانچسکو، به عنوان ديگر گزينه هاي هدايت ميلان نام برده مي شود.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته