جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6128


روزجهاني نه به دخانيات و افزايش توليد داخلي!


خبر


سرمقاله

دکتر لاريجاني در ديدار با سفير سوريه:
رفتار سعودي‌ها و اماراتي‌ها در دراز مدت به زيان آنها است


پمپئو:حاضريم بدون پيش‌شرط با ايران مذاکره کنيم


ترامپ: انگليس بايد بدون پرداخت غرامت از اتحاديه اروپا خارج شود


تقاضاي سوئيس از آمريکا درباره ايران


دستگيري 20 عضو داعش در ترکيه


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 روزجهاني نه به دخانيات و افزايش توليد داخلي!  

 
اين روزها تا 31 خردادماه در هفته جهاني بدون دخانيات قرارداريم. هفته‌اي با شعار و رويکرد مهمِ «نگذاريد دخانيات نفس شما را بگيرد». مسلما براي اين روز از سوي نهادها، مراکز بهداشت و حتي دانشگاه‌ها مراسم خاصي تدارک ديده شده و نشست‌ها و جلسه‌هاي مختلفي براي بازآموزي و بازنگري در مصرف اين ماده بسيار مضر که متاسفانه سن مصرف آن‌هم پايين آمده، برگزار مي‌شود وخواهد شد. اما بخش عجيب ماجرا اين است که هيچ حرکتي در مورد کاهش توليد سيگار از سوي برخي مسئولان ديده نمي‌شود و براي مثال دربازه زماني کوتاه چندسال اخير، تعداد 4 کارخانه توليد سيگار داخلي به مجموعه شرکت دخانيات ايران افزوده شده است. دليل آن‌هم کاملا مشخص است؛ هم سن مصرف سيگار کاهش يافته و هم زنان و دختران به مصرف‌کنندگان اين محصول مضر اضافه شده است و چه کسي است که بتواند يا بخواهد از چنين بازار پرسودي بگذرد.

بنابريان علي‌رغم تمام توصيه‌ها و تاکيدهاي نهادهاي بهداشت و سلامت مبني بر مضر و بيماري‌زا بودن سيگار، توليد سيگار در داخل، درکنار قاچاق آن از خارج کشور ادامه دارد.

بله روي پاکت‌هاي سيگار توصيه شده از مصرف اين ماده به دليل امکان ابتلا به مثلا سرطان ريه خودداري شود؛ اما درج اين توصيه روي پاکت سيگار و فروش آزاد آن، حکم نارنجکي را دارد که با ضامن کشيده شده به دست مردم داده مي‌شود!


 خبر 

 حداقل فطريه 8هزار تومان؛

دفتر مقام معظم رهبري مبلغ فطريه و کفاره 98 را اعلام کرد

دفتر مقام معظم رهبري مبلغ فطريه و کفاره روزه سال 98 را اعلام کرد.به گزارش مهر، دفتر مقام معظم رهبري مبلغ فطريه و کفاره روزه سال 98 را اعلام کرد.

مطابق اعلام دفتر مقام معظم رهبري حضرت آيت‌الله سيدعلي خامنه‌اي مبلغ زکات فطره براي سال 1398 حداقل 8 هزار تومان مانند سال گذشته است.فطريه عبارت است از سه کيلو طعام غالب هر مسلمان اعم از جو، گندم و برنج و اقلامي که به‌عنوان طعام محسوب مي‌شوند. بر اساس محاسبات صورت‌گرفته ميزان زکات فطره براي يک نفر با محاسبه سه کيلو گندم، 8,000 تومان است و پرداخت اين مبلغ به عنوان فطريه کفايت مي‌کند. اما هم‌وطنان مي‌توانند با توجه به برنجي که مصرف مي‌کنند، سه کيلو از آن يا معادل قيمت آن را به‌عنوان فطريه بپردازند. البته در هر صورت پرداخت حداقل 8,000 تومان براي هر نفر کفايت مي‌کند.

بر اساس اعلام دفتر مقام معظم رهبري، مبلغ کفاره يک روز قضاي روزه با عذر شرعي، مبلغ 2,500 تومان و کفاره يک روز قضاي روزه عمدي، مبلغ 150 هزار تومان است.

رژيم صهيونيستي درصدد تحريک روسيه به خروج نيروهاي ايراني از سوريه

رژيم صهيونيستي قصد دارد در راستاي تلاش‌هايش براي دور کردن نيروهاي ايراني از خاک سوريه، نشستي سه‌جانبه با آمريکا و روسيه برگزار کند.به گزارش آنا از روزنامه فرامنطقه‌اي الشرق‌الاوسط، رژيم صهيونيستي در تلاش است تا با هدف تحريک روسيه براي اقناع ايران به خروج نيروهايش از خاک سوريه، نشستي سه‌جانبه با حضور آمريکا و روسيه در بخش غربي قدس برگزار کند.در اين نشست جان بولتون مشاور امنيت ملي آمريکا، نيکلاي پاتروشف مشاور امنيت ملي روسيه و مئير شابات مشاور امنيت ملي رژيم صهيونيستي حضور دارند. اين نخستين نشست در اين سطح، ميان مقامات دو کشور و رژيم صهيونيستي براي رايزني بر سر پرونده سوريه است.منابع ديپلماتيک غربي خبر دادند که قرار است در اين نشست درباره آينده حضور نيروهاي ايراني در سوريه که براي آمريکا و رژيم صهيونيستي به يک موضوع امنيت منطقه‌اي در غرب آسيا تبديل شده است، تبادل نظر شود.

ترس پنتاگون از رشد چين در بازار تسليحات خاورميانه

بر اساس گزارش اخير پنتاگون، دولت دونالد ترامپ نگران است که تسليحات با برند " ساخت چين" در همه جاي خاورميانه فراگير شود.

به گزارش ايسنا، پايگاه خبري المانيتور در گزارشي اعلام کرد: متحدان سنتي آمريکا براي تکنولوژي‌هايي که آمريکا از فروش آنها بر اساس معاهدات کنترل تسليحات خودداري مي‌کند، روي خود را به سمت پکن چرخانيده‌اند. پنتاگون نگران است که ميزان روبه رشد فروش تسليحات توسط چين به اين کشور نفوذ بيشتري بدهد و توان اقتصادي و نظامي اين کشور را افزايش دهد.راندال شريور، کارشناس تسليحاتي در گفت‌وگو با المانيتور اعلام کرد: به طور محتمل اين يک وسيله براي ارتقاي روابط نظامي و دفاعي براي آنها به خصوص براي آينده‌شان است. چين کمتر مقيد و پايبند به قوانين است. برهمين اساس خطر اشاعه وجود دارد.


 سرمقاله 

 حلقه گمشده پايان‏نامه‏‏هاي دانشگاهي

مريم اخوان صالح

دانشگاه، محلي براي کسب علم و آموزش دانشجويان است و بايد خروجي دانشگاه نيز يک دستاورد علمي براي جامعه و نهايتاً روند توسعه کشور داشته باشد.

دانشجويان در طول دوران تحصيل خود موظفند که در دروس مختلف تحقيقات و پژوهش هاي مختلفي انجام دهند.متاسفانه روند فعلي در تحقيقات دانشگاهي به گونه اي پيش مي رود که دانشجويان به دنبال باز کردن اين فعاليت از گردن خود و کسب نمره هستند و در آخر به صورت برگه و جزوه تحقيق خود را تحويل مي‎دهند بي آنکه تحقيق آنها براي خودشان و براي فضاي علمي کشور نتيجه مفيدي در بر داشته باشد.

اما اهميت اين موضوع در مقاطع بالاتر که دانشجويان بايد براي پايان دوره تحصيلي خود پايان نامه ارائه دهند، بسيار حائز اهميت است.

چرا که هر پايان نامه نتيجه چند سال تحصيل يک دانشجو دررشته اي خاص است و بايد نتيجه تحصيلات خود را در قالب يک پايان نامه يا رساله دکتري نشان دهد.

اما بحث اصلي ما بر سر اين مسئله است که اولا چرا با اين تعداد کثير دانشجو و اين ميزان حجم تحقيقات و پژوهش‏هاي دانشگاهي و مقالات isi روند توسعه علمي کشور آنچنان‎که بايد و شايد سرعت نمي‎گيرد.

دوم اينکه چرا پايان‎نامه‏هاي علمي دانشجويان ما تنها در داخل دانشگاه‎ها باقي مي‎ماند و كارايي ديگري ندارد.

درحالي که در کشورهاي توسعه يافته ارتباطي وثيق و موثر ميان دانشگاه و صنعت و جامعه وجود دارد که در چارچوب آن جامعه مهمترين نيازها و اولويت‎هاي پژوهشي را تعيين و مراکز علمي و دانشگاهي نيز تحقيقات خود را بر يافتن پاسخهاي علمي و فن‌آورانه براي تامين اين نيازها متمرکز مي‏نمايند.

در چنين فضايي پايان‏نامه‏هايي که از سوي دانشجويان مقاطع تکميلي ارائه مي‌گردد، عمدتا زمينه‎اي براي يک حرکت و تحول علمي در عرصه‎هاي مختلف فراهم مي سازد.

در اروپا و آمريکا، محور توسعه کشورها دانشگاه ها هستند و اگر امروز پيشرفت چشم‎گيري در حوزه‎هاي مختلف داشته‎اند و به قطب علمي دنيا تبديل شده‎اند به اين سبب است که هر دستاوردي را از دل دانشگاه و از خلاقيت دانشجويان خود به دست مي‏آورند.

ما هم اگر ميخواهيم به موفقيت برسيم بايد مسيري درست و ارتباطي موثر ميان دانشگاه و توسعه کشور را برقرار کنيم.نقش استادان در اين ميان اهميت بسياري دارد، چرا که آنان با مشاوره‌هايي که در مورد انتخاب موضوع پايان نامه به دانشجو ميدهند، بايد نيم نگاهي هم به نيازهاي توسعه‌اي کشور داشته باشند و دانشجويان را از مسائل نظري به سوي مسائل عملي و مهارتي سوق دهند.

چرا که کشور رو به توسعه ما، امروز نيازمند نيروي مهارتي همراه با علم و دانش لازم است و مهارت تنها زماني اتفاق مي‌افتد که دانشجو حداقل در طي پايان نامه‌اش، وارد عرصه‌هايي بشود که دانسته‌هايش را به کار گيرد و نتايج به کارگيري اين دانسته‌ها را به‌عنوان يک تحقيق و پژوهش در اختياردانشگاه قرار دهد.

در اين حالت هم دانشجو تا حدودي مهارت کسب کرده است و هم دانشگاه ميتواند از نتايج چنين پژوهش‌هاي عملي در توسعه کشور استفاده کند.

در غير اين صورت سرمايه‎هاي ارزشمندي همچون دانشجويان ما هدر مي‎روند و هزينه‎هاي مالي صرف شده براي تحصيل آنها نيز به هدر خواهد رفت.


 دکتر لاريجاني در ديدار با سفير سوريه:
 رفتار سعودي‌ها و اماراتي‌ها در دراز مدت به زيان آنها است 

 
رئيس مجلس شوراي اسلامي با بيان اينکه اجلاس هاي اخير و اجلاس مکه نشان داد که برخي از کشورهاي عربي تجربه شکست‌هاي گذشته خود را تکرار مي کنند ، گفت: رفتارهاي سعودي ها و اماراتي ها در درازمدت به زيان آنها است.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني در ديدار با عدنان محمود سفير سوريه در ايران گفت: خوشحاليم کشور و حکومت سوريه در ميان شيطنت‌هاي صورت گرفته در سال‌هاي گذشته با درايت عمل کرد و با مقاومت خود پيروز شد.

رئيس مجلس شوراي اسلامي، ادامه داد: مايه تاسف است در سال هاي گذشته برخي از کشورهاي عربي منطقه عليه سوريه گرد هم جمع شده‌اند و ضد اين کشور عمل مي کنند و البته با مقاومت سوريه اين کشورها شکست خوردند.

وي با اشاره به اينکه اجلاس هاي اخير و اجلاس مکه نشان داد که برخي از کشورهاي عربي تجربه شکست‌هاي گذشته خود را تکرار مي کنند، ادامه داد: اين کشورهاي با تصور دستيابي به موفقيت اقدام به برگزاري جلسه و صدور بيانيه مي‌کنند، البته در اينجا بايد از دولت سوريه و رئيس جمهور عراق تشکر کنم که نشان دادند که اين اظهارات را قبول ندارند؛ رفتارهاي سعودي ها و اماراتي ها در درازمدت به زيان آنها است.

دکتر لاريجاني با تاکيد بر اينکه در روز قدس مردم منطقه از مظلوميت مردم فلسطين دفاع و طرح ترامپ با عنوان معامله قرن را تقبيح کردند، عنوان کرد: ما دولت سوريه را دولت دوست و برادر خود مي دانيم.

در ادامه اين نشست عدنان محمود سفير سوريه در ايران، گفت: در همه زمينه ها و جبهه ها جنگ ادامه دارد، اما در زمينه منطقه‌اي جنگ آشکارتر است، رژيم صهيونيستي از زمان آغاز جنگ در سوريه با گروه هاي تروريستي همکاري کرده و سعي در آسيب رساني دارد.

سوريه مواضع اجلاس مکه را رد کرده است

وي با اشاره به اينکه کشور سوريه درخصوص اجلاس مکه بيانيه اي را صادر و مواضع آن را رد کرده است، تاکيد کرد: حضور ايران در سوريه مشمول قوانين و به درخواست خود کشور سوريه و در راستاي مبارزه با تروريست است.

اجلاس مکه دستاوردي نداشت

عدنان محمود با تاکيد بر اينکه اجلاس مکه دستاوردي نداشته است، عنوان کرد: کشورهايي که اينگونه اجلاس ها را برگزار مي کنند بهاي جنگ در منطقه را مي‌دانند، جنگ امروز جنگ تجهيزات نيست، بلکه جنگ تفکرات عليه جبهه مقاومت است.

ايران اساس استراتژيک منطقه است

سفير سوريه در ايران با اشاره به اينکه حاشيه مانور ترامپ سير نزولي دارد و به دنبال کسب سود است، تصريح کرد: نظرسنجي ها نشان مي دهد در صورت وقوع جنگ اين اتفاق به زيان ترامپ و انتخابات آنها رقم مي‌خورد، جمهوري اسلامي ايران اساس استراتژيک منطقه است و آن را مديريت مي کند. امروز بسيار مهم است که دستاوردهاي جبهه مقاومت در سوريه را تثبيت و طرح هاي ترامپ و آمريکا را شکست دهيم./


 پمپئو:حاضريم بدون پيش‌شرط با ايران مذاکره کنيم 

 
هارتص :مايک پمپئو در تازه‌ترين اظهاراتش در مورد ايران گفت که دولت کشورش حاضر است بدون هيچ پيش شرطي با ايران مذاکره کند

به گزارش ايلنا به نقل از هارتص، مايک پمپئو اعلام کرد که آمريکا حاضر است بدون هيچ پيش‌شرطي با ايران مذاکره کند.وي در ادامه مدعي شد که لازمه اين کار آن است که ايران مانند يک کشور عادي رفتار کند.پمپئو در ادامه گفت: اين موضوع به معني پايان فشار بر ايران نيست و فشار بر ايران ادامه خواهد داشت.وزير امور خارجه آمريکا تاکيد کرد: ما با دقت پايبندي ايران به برجام را بررسي مي‌کنيم. همه موضوعات مربوط به برجام را در نظر داريم مسائلي مانند آب سنگين، ذخيره‌سازي اورانيوم غني‌شده و همچنين سانتريفيوژهاي آنها را بررسي خواهيم کرد.پيش از اين پمپئو مدعي شده بود که ايران بايد به 12 شرط آمريکا عمل کند.با اين اظهارات و پس از سخنان اخير ترامپ اين براي چندمين بار است که آمريکا در برابر مقاومت ايران ناچار به عقب‌نشيني شده است.


 ترامپ: انگليس بايد بدون پرداخت غرامت از اتحاديه اروپا خارج شود 

 سان دي تايمز : رئيس‌جمهور آمريکا به انگليس پيشنهاد داد که از پرداخت 39 ميليارد پوند غرامت به اتحاديه اروپا سر باز زده و از گفتگوهاي برگزيت و اين اتحاديه خارج شود.به گزارش آنا از سان دي تايمز، دونالد ترامپ در مصاحبه با اين نشريه انگليسي اعلام کرد: اگر بروکسل (مقر اتحاديه اروپا) نتواند خواسته‌هاي انگليس را برآورده کند، لندن بايد از پرداخت 39 ميليارد پوند غرامت به اتحاديه اروپا سر باز زده و از گفتگوهاي برگزيت خارج شود.وي در ادامه مصاحبه اعلام کرد: «رهبر (نخست‌وزير) آينده انگليس بايد نايجل فاراژ رهبر حزب برگزيت را براي گفتگو به اروپا بفرستد.»وي افزود که دولت انگليس بايد اين قرارداد را مختومه کند.ترامپ تصريح کرد: «اگر آن‌ها (اتحاديه اروپا) خواسته‌هاي انگليس را برآورده نکنند و قراردادي را که انگليس انتظارش را دارد عملي نکند و قراردادي عادلانه ارائه ندهد آن‌وقت لندن بايد از گفتگوهاي برگزيت و اتحاديه اروپا خارج شود.»


  تقاضاي سوئيس از آمريکا درباره ايران 

سوئيس اينفو :وزير خارجه سوئيس در ديدار با همتاي آمريکايي خود درخواست کرده شرايط ارسال کالاهاي بشردوستانه به ايران تسهيل شود.به گزارش فارس، سوئيس از آمريکا درخواست کرده تا در اقدامي جهت کاهش تنش با ايران، امکان ارسال کالاهاي بشردوستانه به ايران ميسر شود. به نوشته وبگاه «سوئيس اينفو» «ايگنازيو کاسيس» وزير خارجه سوئيس از آمريکا خواسته تا شرايط براي ارسال کالاهاي بشردوستانه به ايران تسهيل شود.کاسيس پس از مذاکرات رسمي خود با «مايک پامپئو» وزير خارجه آمريکا ابراز اميدواري کرده که علي‌رغم تحريم‌هاي اقتصادي آمريکا عليه ايران از سال گذشته تاکنون، واشنگتن امکان خريد برخي اقلام ضروري و دارو را از طريق معاملات مالي به ايران ميسر کند.وزير خارجه سوئيس اظهار داشته است: «مي‌خواهيم اطمينان حاصل شود که نيازهاي اساسي افراد غير نظامي که از ساز و کار تحريم‌هاي جديد رنج مي‌برند، تامين مي‌شود.»


 دستگيري 20 عضو داعش در ترکيه 

 وزير کشور ترکيه اعلام کرد که نيروهاي امنيتي اين کشور 20 عضو گروهک داعش را پيش از انجام هرگونه عملياتي بازداشت کرده‌اند.به گزارش فارس، «سليمان صويلو» وزير کشور ترکيه در سخناني گفت که نيروهاي امنيتي اين کشور 20 عضو داعش را در استان‌هاي مختلف دستگير کرده‌اند و اين در حالي بوده که آن‌ها آماده انجام حمله تروريستي بودند.به نوشته خبرگزاري آناتولي، وزير کشور ترکيه همچنين گفت که زمان و مکاني که تروريست‌ها قصد انجام عمليات داشتند براي دستگاههاي امنيتي کشف شده بود و اندکي پيش از موعد عمليات نيروهاي امنيتي تروريست‌ها را دستگير کرده‌اند.روزنامه استار ترکيه نيز در اين خصوص نوشته است که در پي دستور دادستان کل استان «ساکاريا»، مأموران پليس مبارزه با ترور ترکيه با انجام عمليات در شهرهاي ساکاريا، قونيه، آنکارا، استانبول، شانلي اورفا، آيدين، آدانا، بورسا، چانکري، وان و سامسون، 20 مظنون از جمله 6 تبعه عراقي و سوري را به اتهام عضويت در گروه داعش دستگير کردند.


 يك نكته از هزاران 

 شهريه مدارس؛ معضلي که به بحران تبديل شده است

طبق قانون اساسي کشور ما، تحصيل تا پايان مدرسه و نيز در دانشگاه‌هاي دولتي رايگان است. بر اين اساس و طبق قانون از هيچ دانش‌آموزي براي باسواد شدن و ادامه تحصيل تا پايان دوران متوسطه نبايد وجهي دريافت شود. اما پس از ظهور مدارس غيرانتفاعي که البته امروزبه دليل شهريه‌هاي سرسام‌آوري که دريافت مي‌کنند از حيطه غيرانتفاعي بودن خارج شده و نام غيردولتي را بر دوش مي‌کشند، ماجراي باسوادشدن و مدرسه رفتن فرزندان ما شکل ناخوشايندي به خود گرفته است.

مدارس غيردولتي با دست گذاشتن بر نقطه ضعف‌هاي خاص والدين مثل علاقه آن‌ها به آموختن يک زبان ديگر و يا توانايي نواختن يک ساز، تبحرداشتن در يک رشته ورزشي و هر مهارت ديگري از اين دست، اين روزها علاوه بر شهريه‌هاي مصوب آموزش‌وپرورش، خرج تراشي‌هاي ديگري هم براي والدين مي‌کنند. اغلب والدين گاهي به ناچار مجبور مي شوند فرزندان خود را در اين کلاس هاي فوق برنامه ثبت نام کنند. چرا که نمي‌خواهند فرزندشان در کنار همکلاسي‌هايي که در چنين کلاس‌هاي متفرقه‌اي شرکت مي‌کنند، دچار احساس خودکم بيني و عدم اعتماد به‌نفس شوند. اين‌گونه است که مدارس غيردولتي با تدارک کلاس‌هايي که عملا هيچ خروجي خاصي ندارند و تا کنون از درون آن‌ها نه نوازنده ماهري و نه ورزشکار مطرحي سربرآورده، براي والدين کيسه دوخته‌اند. کيسه‌اي هر روز بزرگ‌تر مي‌شود؛ چرا که هر سال هنگام ثبت نام ليست بلندبالايي از چنين کلاس‌هايي تقديم والدين مي‌شود.

با توجه به اين‌که مدارس دولتي نه تنها از نظر امکانات سخت‌افزاري مثل ساختمان مدرسه و ... دچار کمبود و مشکل هستند، عملا در رسيدگي به وضعيت درسي و تربيتي دانش‌آموزان چندان حساسيتي هم ديده نمي‌شود و اغلب تنبيهات بدني در مدارس دولتي اتفاق مي‌افتد، والدين ناچارند به سراغ مدارس غيردولتي بروند. و عجيب اين‌جاست که با گران شدن شهريه اين مدارس ازسوي خود وزارت آموزش‌و‌پرورش، اين وزراتخانه از مدارس غيردولتي خواسته اگر خواهان افزايش شهريه هستند، درخواست خود را اعلام کنند! چنين است که سوادآموزي و درس‌خواندن هم بازار پرسودي شده است براي کاسباني که اين‌بار از در وزارت آمورش‌و‌پرورش وارد شده‌اند.


 ميز خبر 

 سازمان هواپيمايي کشوري:

فرودگاه‌هاي تهران 14خرداد ازساعت 16 تا 21 تعطيل هستند

سازمان هواپيمايي کشوري اعلام کرد: فعاليت فرودگاه هاي استان تهران در روز برگزاري مراسم سالگرد رحلت امام خميني (ره) از ساعت 16 تا 21 متوقف خواهد بود.

به گزارش مهر به نقل از سازمان هواپيمايي کشوري، رضا جعفرزاده اظهارداشت: هم‌زمان با برگزاري مراسم سالگرد ارتحال بنيان‌گذار جمهوري اسلامي ايران، پروازهاي فرودگاه‌هاي استان تهران به مدت 5 ساعت تعطيل مي‌شوند و به دليل هم‌زماني اين روز با ماه مبارک رمضان، مراسم بعدازظهر برگزار مي‌شود و تمام پروازهاي اين فرودگاه‌ها به وقت ايران از ساعت 16 تا 21 و به وقت جهاني (UTC) از ساعت 11:30 تا 16:30 تعطيل خواهد شد.

وزير دفاع چين: پکن از آمريکا هراسي ندارد

وزير دفاع چين در پاسخ به اقدامات آمريکا در بروز جنگ تجاري و ايجاد تنش در جنوب درياي چين و تايوان تأکيد کرد که پکن از واشنگتن هيچ هراسي ندارد.

به گزارش آنا از سي ان ان، ژنرال وي فنگ در پاسخ به اقدامات آمريکا در بروز جنگ تجاري و ايجاد تنش در جنوب درياي چين و تايوان تأکيد کرد که پکن از واشنگتن هيچ هراسي ندارد.

وي تصريح کرد: «به ديگران اجازه نخواهيم داد که ما را قرباني يا از هم جدا کنند.»

وي فنگ که در اجلاس امنيتي شانگريلا در سنگاپور سخنراني مي‌کرد تأکيد کرد که هرگونه دخالت خارجي محکوم‌به شکست است.

وي به قانون رابطه آمريکا با تايوان اشاره کرد و گفت اين قانون به آمريکا اجازه مي‌دهد که به تايوان تسليحات بفروشد.

وزير دفاع تأکيد کرد که تايوان استان جدايي‌ناپذير چين است.

عربستان نسبت به کاهش رشد اقتصادي خود هشدار داد

عربستان در پي بحران احتمالي کاهش رونق اقتصادي جهان در سال آينده نسبت به نزول رشد اقتصادي خود نگران است.

به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، بانک مرکزي عربستان سعودي پيش‌بيني مي‌کند که با توجه به کاهش جهاني رشد اقتصادي در سال آينده که ممکن است بر بازار نفت نيز تاثير بگذارد، رشد اقتصادي اين کشور نيز کاهش خواهد يافت.ريسک اقتصادي کاهش رونق اقتصادي جهان از اين بابت براي عربستان خطرناک است که اين کشور 63 درصد درآمد دولتي خود و همينطور 45 درصد از توليد ناخالص داخلي را از فروش نفت کسب کرده است.همينطور اصلاحات ساختاري مورد توجه اين کشور در بحث اقتصادي توسط «محمد بن سلمان» وليعهد اين کشور نيز تبعات مالي در برخواهد داشت.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

وب سايت IAU

وب سايت IAU ، که در پاييز سال 1998 در يونسکو باز شد. (www. Unesco org / iau) درطول سال ها به روز شده و بهبود يافته است. اين سايت يک منبع اصلي توزيع اطلاعات عمومي در مورد انجمن و فعاليت هاي آن است. اين سايت همچنين به عنوان يک دروازه ورود به اعضاي IAU و اعضاي انجمن خدمت کرده است. علاوه بر صفحات موضوعي وب که متصل به IAU براي تعداد زيادي از آژانس هاي تخصصي است، کاربران شبکه ميتوانند ازطريق IAU داخل سايت شبکه براي صفحات اصلي نزديک به 500 دانشگاه شوند، بدين ترتيب يک سکوي انحصاري درسراسر جهان ومخزن اطلاعات را براي آموزش عالي ارائه دهند.

IV . اولويت هاي موضوعي

درطول پنج سال موردنظر، هيأت مديره چهار اولويت موضوعي براي کار انجمن وتشکيل نيروهاي وظيفه اي خاص به منظور هدايت فعاليت هاي مربوط مورد شناسايي قرار داد. اولويت ها عبارتنداز: آزادي آکادميک، مسئوليت اجتماعي وخودمختاري دانشگاه؛ دانشگاه ها وفن آوري اطلاعات؛ بين المللي کردن آموزش عالي؛ و آموزش عالي براي توسعه پايدار انساني.

1. آزادي آکادميک، خودمختاري ومسئوليت اجتماعي

نيروي وظيفه درنوامبر 1995 تحت رهبري جستين تورنز(Justin Thorens) در پاسخ به درخواست يونسکو براي ارزيابي امکان سنجي، مطلوبيت و محتوي ممکن ازيک امتياز بين المللي در مورد آزادي آکادميک و خودمختاري دانشگاهي تشکيل گرديد. تحت راهنمايي آن فعاليت هاي زير صورت گرفت:

يک سميناردرجون1996به ميزباني دانشگاه سنت پترزبورگ (St.Petersburg)، روسيه سازماندهي شده بود. نتايج به دست آمده دراين اجلاس در ژرنالIAU به نام سياست آموزش عالي به چاپ رسيد. همزمان، با يونسکو توافقي حاصل شد تا بحث موضوعي درمورداين مطلب در کنفرانس جهاني درمورد آموزش عالي در اکتبر 1998 سازماندهي و هماهنگ گردد.

در رابطه با کنفرانس ميان مدت IAU که به خصوص براي موضوع مسئوليت هاي دانشگاه ها در برابر جامعه در بانکوک اختصاص داده شده بود، يک اجلاس متخصصين با مسئوليت هايي از اعضاي IAU وساير سازمان هاي شريک تشکيل شده بود. نتيجه اين اجلاس ويک مشاوره وسيع ترکه پيگيري شد، IAU را قادر ساخت تا کارخود را کامل کند و به يونسکو يک تحليل از تأييد امکان سنجي و مطلوبيت يک وسيله بين المللي درمورد آزادي آکادميک وخودمختاري دانشگاه ارائه دهد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته