جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6128

20 خرداد؛
آغاز توزيع کارت کنکور کارشناسي‌ ارشد

رئيس سازمان سنجش پاسخ داد؛
سهميه مازاد کنکور 98 به چه کساني تعلق مي‌گيرد؟


يادداشت


خبر


علمي


ميز خبر


 20 خرداد؛
 آغاز توزيع کارت کنکور کارشناسي‌ ارشد 

 
آزمون‌ کارشناسي‌ ارشد ناپيوسته‌ سال‌ 1398 و بيست و چهارمين دوره المپياد علمي‌ دانشجويي‌ کشور در روزهاي 23 و 23 خرداد برگزار خواهد شد و توزيع کارت آزمون از 20 خرداد آغاز مي شود.

به گزارش مهر، آزمون ورودي دوره‌هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته سال 1398 و مرحله اول بيست و چهارمين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور در نوبت صبح و بعدازظهر روز پنجشنبه 23 خرداد و نوبت صبح جمعه 24 خرداد 98 و بر اساس اطلاعات مندرج بر روي کارت شرکت در آزمون رشته امتحاني مربوط برگزار خواهد شد.

داوطلبان متقاضي هر يک از کدرشته‌هاي امتحاني لازم است به نشاني مندرج بر روي کارت شرکت در آزمون مراجعه کنند. شهرستان محل برگزاري آزمون داوطلبان با توجه به استان محل اقامت آنان مشخص شده است.

آغاز توزيع کارت شرکت در آزمون کارشناسي ارشد از 20 خرداد

کارت شرکت در آزمون حاوي اطلاعات ثبت‌نامي، تاريخ و محل برگزاري آزمون داوطلبان از روز دوشنبه 20 خرداد 98 براي مشاهده و پرينت بر روي سايت سازمان سنجش به آدرس www.sanjesh.org قرار خواهد گرفت.

داوطلبان لازم است بر اساس مشخصات شناسنامه‌اي (نام‌، نام‌خانوادگي، شماره شناسنامه، سال تولد) و مشخصات ثبت‌نامي (شماره پرونده و کد رهگيري) نسبت به پرينت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.

براي شرکت در جلسه آزمون همراه داشتن پرينت کارت شرکت در آزمون و همچنين اصل کارت ملي و يا اصل شناسنامه عکسدار و ارائه آن الزامي است. تمامي داوطلبان بايد شخصاً براي پرينت کارت شرکت در آزمون اقدام کنند.

تبصره: آن دسته از داوطلباني که علاوه بر کدرشته امتحاني اصلي متقاضي شرکت در يکي از 63 کدرشته امتحاني به عنوان رشته امتحاني دوم (رشته شناور) نيز بوده‌اند، بايد کارت شرکت در آزمون رشته امتحاني دوم خود را نيز از سايت اين سازمان پرينت و به آدرس حوزه امتحاني مندرج بر روي کارت مراجعه کنند.

آزمون کدرشته‌هاي امتحاني 1128 (آموزش زبان ژاپني)، 1129 (زبان و ادبيات اردو)، 1287 (مهندسي طراحي محيط زيست)، 1356 (نمايش عروسکي) و 1360 (مجموعه موسيقي‌) منحصراً در شهرستان تهران برگزار مي‌شود و داوطلبان هر يک از اين کدرشته‌هاي امتحاني بايد بر اساس آدرس و تاريخ مندرج بر روي کارت شرکت در آزمون به حوزه امتحاني مربوط در تهران مراجعه کنند.

محل برگزاري آزمون براي 8 کدرشته امتحاني شامل کدرشته‌هاي امتحاني 1149‌،‌1147، 1150‌، 1154، 1155، 1157 ،1158 و 1159 که ثبت‌نام آنها توسط دستگاه‌هاي اجرايي ذيربط و با هماهنگي اين سازمان صورت گرفته در شهرستان تهران خواهد بود و از طريق اطلاعيه‌اي که هريک از ارگان‌هاي ذيربط صادر مي‌کنند آزمون اين کدرشته‌ها در تاريخ‌هاي پيش‌بيني شده برگزار خواهد شد.

براي اين دسته از داوطلبان کارت شرکت در آزمون از طريق سايت سازمان سنجش صادر نشده است.

جزئيات مربوط به المپياد علمي دانشجويي

اولين مرحله آزمون بيست و چهارمين دوره المپياد علمي دانشجويي کشور نيز همزمان با آزمون کارشناسي ارشد برگزار مي‌شود.

اين آزمون در رشته‌هاي زبان و ادبيات فارسي، مجموعه علوم جغرافيايي، علوم اقتصادي، مجموعه الهيات و معارف اسلامي – علوم قرآني، مجموعه علوم تربيتي، مجموعه حقوق، مجموعه روانشناسي، علوم زمين، شيمي، مجموعه فيزيک، مجموعه زيست‌شناسي سلولي ملکولي، آمار، مجموعه رياضي، زيست‌شناسي گياهي، زيست‌شناسي جانوري، مجموعه مهندسي برق، مجموعه مهندسي شيمي، مهندسي صنايع، مجموعه مهندسي عمران، مجموعه مهندسي مکانيک، مجموعه مهندسي مواد و متالورژي، مهندسي کامپيوتر، مجموعه زراعت و اصلاح نباتات و طراحي صنعتي برگزار مي‌شود.

آن دسته از داوطلباني که منحصراً متقاضي شرکت در آزمون المپياد علمي دانشجويي کشور شده‌اند، لازم است بر اساس برنامه زماني اعلام شده براي هريک از رشته‌هاي مذکور، در آزمون رشته امتحاني دوره کارشناسي ارشد مربوط شرکت کنند. اين داوطلبان بايد همزمان با ساير داوطلبان کدرشته‌هاي مربوط از تاريخ 20 خرداد 98 به سايت اينترنتي سازمان مراجعه و نسبت به پرينت کارت شرکت در آزمون اقدام و بر اساس تاريخ و آدرس تعيين شده بر روي کارت شرکت در آزمون، به حوزه امتحاني مربوط مراجعه کنند.

کنترل مندرجات کارت شرکت در آزمون

داوطلبان در خصوص مندرجات کارت شرکت در آزمون چنانچه مغايرتي مشاهده کردند، لازم است به شرح زير اقدام کنند:

1- چنانچه زبان خارجي مندرج در کارت شرکت در آزمون با زبان خارجي وي که در ثبت‌نام اينترنتي انجام شده (البته با توجه به مفاد مواد امتحاني)، مغايرت دارد، يا در رابطه با معلوليت (نابينا، کم بينا، ناشنوا، کم شنوا و معلول جسمي حرکتي) اختلافي مشاهده مي‌شود، ضروري است از روز سه شنبه 21 خرداد تا چهارشنبه 22 خرداد از ساعت 8:30 تا 12 و 14 تا به نماينده سازمان سنجش مستقر در باجه رفع نقص حوزه مربوطه مراجعه کند.

2- در صورتي که در رابطه با ساير مندرجات کارت شرکت در آزمون از جمله نام رشته تحصيلي، نام محل تحصيل و معدل دوره کارشناسي و با توجه به ثبت‌نام اينترنتي انجام شده، اشکالي مشاهده مي‌شود، لازم است جهت اصلاح مورد يا موارد مذکور از طريق لينک مربوط حداکثر تا تاريخ 24 خرداد 98 منحصراً به سايت اينترنتي سازمان سنجش قسمت ويرايش اطلاعات کارت مراجعه و از آن طريق اقدام شود.

3- داوطلبان شرکت‌کننده چنانچه متقاضي اعمال بند مربوط به گزينش در رشته‌هاي دانشگاه پيام‌نور و مؤسسات غيرانتفاعي هستند لازم است در زمان تکميل فرم انتخاب رشته اينترنتي در اين خصوص طبق اعلام اين سازمان اقدام کنند.


 رئيس سازمان سنجش پاسخ داد؛
 سهميه مازاد کنکور 98 به چه کساني تعلق مي‌گيرد؟ 

 خدايي گفت: کنکور سراسري سال 98 به هيچ وجه به تعويق نمي‌افتد بلکه سهميه مازاد به داوطلبان مناطق سيل زده داده مي‌شود.ابراهيم خدايي رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره تعويق کنکور سراسري سال 98، اظهار کرد:بحث تعويق آزمون سراسري که بسياري از داوطلبان آن را دنبال مي‌کردند، به سرانجام نرسيد و بر اساس تصميمات اخذ شده کنکور به تعويق نمي‌افتد.وي ادامه داد: داوطلباني که به سهميه تصويب شده در کنکور سراسري سال 98 اعتراض دارند، بايد اين اعتراض را به شوراي عالي انقلاب فرهنگي ببرند.خدايي با بيان اينکه امکان به تعويق افتادن آزمون سراسري وجود ندارد، تصريح کرد: به هيچ وجه امکان تعويق آزمون سراسري وجود ندارد و اگر هم زماني اين اتفاق بي‌افتد بايد دانشگاه‌هاي سراسر کشور زمان آغاز و پايان ترم‌هاي آموزشي خود را تغيير دهند.

رئيس سازمان سنجش و آموزش کشور افزود: اگر دانشگاه‌ها ترم اول و ترم دوم خود را به تعويق بي‌اندازند، برنامه‌هاي آموزشي دچار اختلال مي‌شوند و بر همين اساس امکان تغيير زماني برگزاري آزمون سراسري سال 98 وجود ندارد.

وي با اشاره به سهميه مازاد تصويب شده براي داوطلبان مناطق سيل زده، گفت: داوطلبان معترض فکر مي‌کنند سهميه مازاد قرار است به تمام دانشگاه‌ها و دانشجويان کشور اختصاص يابد اما بايد بدانيم که 5 درصد سهميه مازاد صرفا به داوطلبان و دانشگاه‌هاي مناطق سيل زده اختصاص دارد و داوطلبان مناطق ديگر آن را دريافت نمي‌کنند.


 يادداشت 

 نشريات دانشجويي را جدي بگيريم

آذر فخري

در روزهاي اخير شاهد انتشار دوباره و دوره جديد روزنامه «شريف» هستيم؛ روزنامه‌اي که در ميان دانشجويان نيز اقشار ديگر جامعه، روزنامه‌اي تقريبا پرمخاطب است. اين خبر از دو جنبه اهميت بسيار دارد و قابل بررسي است. روزنامه «شريف» به همت خود دانشجويان دانشگاه صنعتي شريف تهيه و منتشر مي‌شود و اين يعني دانشجويان ما علاوه بر حوزه علم و فنآوري، در حوزه‌هاي فرهنگي نيز مي‌توانند موثر باشند و اتفاقا با نکته‌بيني و دقت خاص وارد اين مسائل بشوند. يک نگاه اجمالي به فهرست مطالب اين روزنامه نشان مي‌دهد که اين دانشجويان با چه نگاه خاصي و از کدام زاويه ويژه‌اي وارد حوزه روزنامه‌نگاري شده‌اند.

مورد مهم ديگر، اهميت دادن به داشتن يک نشريه آن‌هم به صورت روزانه در وضعيتي است که کاغذ و صنعت نشر و چاپ دچار تلاطمات و مشکلات زيادي است و همين امر موجب شده برخي روزنامه‌هاي با سابقه و حرفه‌اي نيز که درگيراين مشکلات هستند ميدان را خالي کرده و از اين عرصه خارج شوند.

نشريه‌هاي دانشجويي بي‌شک نيازمند مشاوره و حمايت‎هاي خاص دانشگاه، استادان و نيز جامعه روزنامه‎نگاري کشور هستند. اي بسا روزنامه‎نگاران حرفه‎اي و کاربلدي که از دل همين نشريات دانشجويي بيرون آمده و وارد عرصه کلان توليد محتوا شده‎اند.

در هر حال حضور دوباره روزنامه «شريف» مي‎تواند نويدبخش باشد؛ نويدبخش از آن جهت که نشان مي‌دهد فرزندان اين سامان تک ساحتي نبوده و به همان اندازه که انگيزه آموختن علوم و فنون جديد را دارند، به علوم انساني، ادبيات، روان‌شناسي، جامعه‌شناسي و ... توليد محتوا در اين بسترها هم توجه دارند و از آن غافل نيستند.


 خبر 

 اعلام زمان برگزاري آزمون فلوشيپ

آزمون کتبي پذيرش دستيار دوره‌هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) 23 خرداد ماه برگزار مي‌شود.به گزارش ايسنا، اين آزمون قرار بود پنجم ارديبهشت ماه برگزار شود که به خاطر وقوع سيل در برخي نقاط کشور و آسيب ديدن عده‌اي هموطنان، آزمون به خرداد ماه موکول شد.داوطلبان در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه 21 و 22 خرداد ماه مي‌توانند از طريق دانشگاه‌هاي متولي برگزاري آزمون براي دريافت کارت اقدام کنند. آزمون دانشگاه علوم پزشکي تهران به صورت الکترونيک برگزار مي‌شود.يادآوري مي‌شود آزمون شفاهي کليه رشته‌ها نيز از تاريخ 25 تا 27 خرداد ما براي دانشگاه‌هاي سطح شهر تهران و 25 تا 26 خرداد ماه براي ساير دانشگاه‌ها برگزار خواهد شد.

ظرفيت آزمون پذيرش دستيار دوره‌هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) سال 98 تعداد 421 نفر در 82 دوره تکميلي تخصصي و 17 دانشگاه علوم پزشکي و دو مرکز جهاد دانشگاهي است.

آزمون پيش‌کارورزي الکترونيک (ميان دوره) و علوم پايه پزشکي و دندانپزشکي نيز 23 خرداد ماه برگزار مي‌شود.

18 خردادماه؛

آغاز ثبت‌نام نقل و انتقال دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي

ثبت‌نام نقل و انتقال و ميهماني نيمسال اول 99-98 دانشگاه آزاد اسلامي از 18 خرداد ماه آغاز مي‌شود.به گزارش روابط عمومي دانشگاه آزاد اسلامي، ثبت‌نام نقل و انتقال و ميهماني دانشجويان دانشگاه آزاد اسلامي براي نيمسال اول تحصيلي از18 خرداد ماه آغاز و تا 18 تيرماه ادامه دارد.

متقاضيان بايد براي ثبت نام به سامانه منادا به نشانيhttp://monada.iau.ir مراجعه کرده و ثبت نام خود را کامل کنند.

تمامي مراحل و فرآيند رسيدگي به درخواست هاي نقل و انتقال و ميهماني از طريق سامانه منادا قابل پيگيري است و متقاضيان از مراجعه حضوري به سازمان مرکزي دانشگاه آزاد اسلامي خودداري کنند.

مشاور وزير خبر داد:

پرداخت وام و تسهيلات ويژه صندوق رفاه براي دانشجويان روشندل

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم، تحقيقات و فناوري از پرداخت وام و تسهيلات ويژه اين صندوق براي دانشجويان روشندل خبر داد.

به گزارش ايسکانيوز، صندوق رفاه دانشجويان در اطلاعيه‌اي اعلام کرده است که اين صندوق در نظر دارد براي حمايت از دانشجويان نابينا و کم‌بينا سازوکارهاي قانوني را بررسي و تدوين کند، به طوري که تسهيلات ويژه‌اي از نظر پراخت وام براي اين دانشجويان درنظر گرفته است و اين هدف از اين کار حمايت از فعاليت‌هاي آموزشي دانشجويان نابينا و کم‌بينا است.

ناصر مطيعي در اين خصوص گفت: باتوجه به شرايط خاص دانشجويان نابينا و کم‌بينا صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم شرايطي استثنايي و ويژه‌اي براي اين دانشجويان در نظر گرفته است به طوري که دانشگاه‌هاي سراسر کشور موظف هستند تا 10 تيرماه اسامي دانشجويان نابينا خود را به صندوق وزارت علوم اعلام کنند.

رئيس صندوق رفاه وزارت علوم اضافه کرد: اين کار هرساله انجام مي‌شود و در هر دوره براي دانشجويان تحصيلات تکميلي شرايط خاصي از نظر وام بابت خريد لوازم کمک آموزشي و سايل مورد نياز اين دانشجويان درنظر گرفته شده که پس از برآورد اوليه، منابع پيش‌بيني و سپس پرداخت مي‌شود.

مطيعي تصريح کرد: سقف وام در نظر گرفته شده براي اين دانشجويان يک ونيم تا 2 ميليون تومان است و پرداخت اين وام به دانشجويان کم بينا و نابينا يک بار درسال امکان‌پذير است و باز پرداخت اين وام‌ها يکسال پس از فراغت تحصيل است.وي يادآورشد: در سال گذشته هم بيش از يک ميليارد و 100 ميليون ريال در قالب مساعدت به دانشگاه‌ها براي خريد لوازم کمک آموزشي ويژه دانشجويان روشندل پرداخت شده است.


 علمي 

 دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«بولونيا»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

دانشگاه بولونيا در ايتاليا با بيش از 900 سال قدمت يكي از قديمي ترين دانشگاه ها در جهان غرب است.

دانشگاه بولونيا از 33 گروه آموزشي و 11 مدرسه تشکيل شده است و در حال حاضر داراي 5 پرديس مي باشد.

دانشکده هاي اين دانشگاه عبارتند از: دانشکده کشاورزي و دامپزشکي، اقتصاد، آمار و مديريت، داروسازي، بيو تکنولوژي و تربيت بدني، حقوق، مهندسي و معماري، هنر و علوم انساني، ادبيات و زبانهاي خارجي، ترجمه و تفسير، پزشکي، روانشناسي، علوم سياسي.

دانشگاه بولونيا تا دوره‌اي از دوره معاصر تنها دوره‌هاي دکترا ارائه مي‌داد ولي امروزه دوره‌هاي متنوع در همگي مقاطع در اين دانشگاه تدريس مي‌شود.

اين دانشگاه در رتبه‌بندي دانشگاه‌هاي جهان، رتبه 204 جهان است.

"گوليلمو مارکني" مخترع راديو، "دانته" شاعر نام‌ آشناي ايتاليايي و "اراسموس" فيلسوف هلندي از جمله فارغ التحصيلان اين دانشگاه هستند.


 ميز خبر 

 وزير علوم:

ايجاد رشته‌هاي جديد به امکانات دانشگاه‌ها بستگي دارد

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت:ايجاد يک رشته محل در دانشگاه‌ها به امکانات يک دانشگاه مربوط مي‌شود و اين موضوع نيز حائز اهميت است که يک دانشگاه اساتيد کافي داشته باشد.

منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در گفت‌وگو با فارس، با اشاره به بررسي رشته‌هاي تخصصي در معاونت آموزشي اين وزارتخانه گفت:موضوع رشته‌هاي تخصصي به اين موضوع مرتبط مي‌شود که نيروهاي برنامه‌ريزي آنها را به عنوان يک دوره کارشناسي ارشد يا دکتري توصيف و تنظيم کنند.

وي تاکيد کرد:طبعا متخصصين براي تهيه سرفصل رشته‌هاي جديد،محتواي درست را تعريف و ارائه مي‌دهند و بعد در دانشگاه‌ها مجوز ايجاد رشته محل صادر مي‌شود.

وزير علوم اضافه کرد:ايجاد يک رشته محل در دانشگاه‌ها به امکانات يک دانشگاه مربوط مي‌شود و اين موضوع نيز حائز اهميت است که يک دانشگاه اساتيد کافي داشته باشد.

غلامي با اشاره به لزوم گسترش علوم اسلامي گفت: به طور قطع هر چه علوم حوزه اسلامي را توسعه دهيم مي‌تواند براي کشور آينده خوبي را رقم بزند.

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي:

نتيجه آزمون دستياري 18 خرداد منتشر مي شود

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي از اعلام نتايج آزمون دستياري پزشکي در 18 خرداد خبر داد و گفت: با توجه به تعطيلات پيش رو، نتايج آزمون شنبه 18 خرداد منتشر مي شود.دکتر آبتين حيدرزاده در گفتگو با مهر افزود: نتايج نهايي چهل و ششمين دوره آزمون پذيرش دستيار تخصصي ساعت 15 روز شنبه18 خرداد در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر مي‌شود.

رئيس مرکز سنجش آموزش پزشکي يادآور شد: نتايج نهايي پذيرش در چهل و ششمين دوره آزمون پذيرش دستياري تخصصي پزشکي با توجه به تعطيلات پيش رو در روز شنبه اعلام مي‌شود.

وي افزود: در اين دوره از آزمون 3 هزار و 353 نفر پذيرفته شده اند.

چهل و ششمين آزمون دستياري پنجشنبه دوم اسفند در 20 شهر و 22 حوزه با حضور 11 هزار و 832 داوطلب برگزار شد و کارنامه آزمون دستياري تخصصي پزشکي 18 اسفند 97 در سايت مرکز سنجش آموزش پزشکي منتشر شده است.

توسط صندوق رفاه دانشجويان؛

سازوکارهاي قانوني حمايت از دانشجويان نابينا وکم بينا تدوين مي شود

صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم سازوکارهاي قانوني حمايت از دانشجويان نابينا و کم بينا را بررسي و تدوين مي کند.

به گزارش مهر، صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم قصد دارد براي حمايت از دانشجويان نابينا و کم بينا سازوکارهاي قانوني را بررسي و تدوين کند.

برهمين اساس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از دانشگاه ها درخواست کرد تا 10 تير 98 آمار دانشجويان نابينا و کم بيناي دانشگاه خود را به اين صندوق اعلام کنند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته