جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/13 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 6128


هشدار وزارت بهداشت درباره "تب کريمه کنگو"

از سوي کارشناسان سلامت در انگليس،
چاقي "سيگار جديد" عنوان گرفت


خبرپزشكي


يادداشت


 هشدار وزارت بهداشت درباره "تب کريمه کنگو" 

 
رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگير وزارت بهداشت ضمن هشدار نسبت به بروز موارد بيماري تب کريمه کنگو در فصل گرما و تاکيد بر لزوم رعايت موارد بهداشتي جهت جلوگيري از انتقال بيماري، گفت: از ابتداي امسال تا کنون 12نفر به اين بيماري مبتلا شده‌ و متاسفانه دو تن از آنها نيز جان باخته‌اند.

دکتر محمدمهدي گويا در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به کاهش 50 درصدي آمار ابتلا به بيماري تب کريمه کنگو تا اين مقطع زماني در سال جاري و نسبت به سال گذشته، گفت: از ابتداي امسال 12 نفر به اين بيماري دچار شده‌اند که از اين تعداد دو نفر فوت کرده‌اند؛ البته اين به هيچ عنوان نشان دهنده اين نيست که بتوانيم بگوييم موارد ابتلا به بيماري تا پايان سال نيز کمتر از سال گذشته خواهد بود.

وي تاکيد کرد: از آنجا که ابتلا به اين بيماري در فصول گرم سال بيشتر اتفاق مي‌افتد، پايان تابستان آمار دقيق‌تري از ابتلا به اين بيماري را خواهيم داشت.چه کساني به تب کريمه کنگو مبتلا مي‌شوند؟

گويا در ادامه انتقال بيماري تب کريمه کنگو به انسان را از سه راه محتمل دانست و گفت: معمولاً کساني به اين بيماري دچار مي‌شوند که با دام و حيوانات بيشتر سروکار دارند و کنه‌اي که منتقل کننده اين بيماري به انسان است از بدن دام به بدن انسان منتقل مي‌شود. کساني که در خانه دام نگهداري مي‌کنند، افراد شاغل در کشتارگاه‌ها، ساکنين مناطق روستايي که با دام ارتباط بيشتري دارند و… بيشتر در معرض خطر ابتلا به اين بيماري هستند. البته اين بيماري در دام آلوده، علامت ظاهري ندارد.

وي افزود: راه دوم انتقال بيماري، هنگام ذبح دام است. اگر ذبح به شکل اصولي و بهداشتي در کشتارگاه‌ها با حضور متخصصين مربوطه انجام شود، ديگر جاي نگراني براي انتقال اين ويروس از گوشت دام ذبح شده وجود ندارد؛ چراکه گوشت پس از ذبح به مدت 24 ساعت در فضايي به نام پيش‌سرد نگهداري مي‌شود که در همين مدت اگر ويروسي وجود داشته باشد، از بين مي‌رود.

رييس مرکز مديريت بيماري‌هاي واگيردار وزارت بهداشت، راه سوم انتقال اين بيماري را از طريق تماس با خون دام آلوده و يا ترشحات بدن دام آلوده دانست و گفت: کساني که در کشتارگاه‌ها کار مي‌کنند يا کساني که خودشان اقدام به ذبح دام مي‌کنند، ممکن است از طريق تماس با خون دام و يا ساير ترشحات بدن دام آلوده نيز به اين بيماري مبتلا شوند. همچنين در سال‌هاي گذشته گزارشاتي مبني بر ابتلاي پرستاران و پزشکان در مراکز درماني داشتيم. آنها در مواجهه با بيماري که هنوز بيماري‌اش تشخيص داده نشده بود، بدون پوشش مناسب و بي‌مهابا با خون و ترشحات بدن بيمار در ارتباط بودند که همين امر باعث انتقال بيماري به آنها شده بود.

وي در پايان شانس ابتلاء به بيماري تب کريمه کنگو از طريق خوردن گوشت را بسيار بعيد دانست و افزود: از آنجايي که معمولا گوشت، قبل از استفاده بسيار خوب پخته مي‌شود و همچنين رعايت نکات بهداشتي در کشتارگاه‌ها، بسيار بعيد است که فردي از طريق خوردن گوشت دچار اين بيماري شود. البته ممکن است اگر از جگر خام يا گوشت درست پخته نشده آلوده، استفاده کند، به بيماري دچار شود.


 از سوي کارشناسان سلامت در انگليس،
 چاقي "سيگار جديد" عنوان گرفت 

 سرويس سلامت همگاني انگليس (NHS) هشدار داد: در حال حاضر "چاقي" به لحاظ مضراتش براي سلامتي، جايگزين سيگار شده و اين فاکتور خطرزا به زودي موارد سرطان‌هاي مرتبط با وزن را افزايش مي‌دهد.به گزارش ايسنا، مدير سرويس سلامت همگاني انگليس گفت: چاقي عنوان "سيگار جديد" را به خود اختصاص داده و در مدت دو دهه موجب مي‌شود تعداد موارد ابتلا به سرطان‌هاي مرتبط با وزن، افزايش پيدا کند.

پيش‌بيني‌هاي سرويس سلامت همگاني انگليس نشان مي‌دهد تا سال 2035 ميلادي بيش از 40 هزار مورد سرطان مرتبط با وزن بالا در اين نهاد بهداشتي تحت درمان قرار خواهد گرفت در حالي که اين آمار در سال 2015 حدود 22 هزار و 800 نفربوده‌ است.همچنين آمارها حاکي از آن است که تا سال 2030 نيز سالانه تعداد چنين مواردي نزديک به 36 هزار و 800 - حدود 100 مورد در روز- خواهد بود. همچنين تا سال 2043 معضل چاقي بر استعمال سيگار غلبه کرده و به عامل اصلي قابل پيشگيريِ‌ ابتلا به سرطان در زنان تبديل مي‌شود.مدير اجرايي سرويس سلامت همگاني انگليس گفت: درحاليکه تعداد قابل توجهي از مبتلايان به سرطان از اين بيماري جان سالم به در مي‌برند، بسياري از افراد از نقش چاقي در بروز سرطان آگاهي ندارند. درصورتيکه روند فعلي ادامه پيدا کند تا سال 2030 روزانه 100 بيمار جديد که به دليل چاقي دچار سرطان شده‌اند تشخيص داده مي‌شوند.

به گزارش روزنامه تلگراف، بالاترين نرخ چاقي در غرب اروپا در انگليس گزارش شده و ميزان چاقي در اين کشور سريع‌تر از آمريکا پيش مي‌رود. اکنون حدود 29 درصد از بزرگسالان در انگليس به چاقي دچار هستند که نسبت به سال 1993 افزايش دو هبرابري داشته‌ است.


 خبرپزشكي 

 کلسيم بالا چه تاثيراتي بر مغز دارد

محققان مي گويند وجود غلظت بالاي کلسيم در مغز منجر به توده هاي سمي مي شود که در بروز پارکينسون نقش دارد.به گزارش بهداشت نيوز: طبق يافته محققان، ميزان بيش از حد کلسيم در مغز منجر به تشکيل توده هاي سمي مي شود که علامت بيماري پارکينسون هستند.

محققان دانشگاه کمبريج بريتانيا دريافتند کلسيم مي تواند تعامل بين ساختارهاي غشايي کوچک درون پايانه هاي مغزي را فراهم سازد که براي سيگنال دهي نوروني در مغز و آلفا سينوکلين، پروتئين مرتبط با بيماري پارکينسون، مهم هستند.وجود ميزان بيش از حد کلسيم يا آلفا سينوکلين ممکن است آغازگر واکنش زنجيره اي باشد که به مرگ سلول هاي مغز منتهي مي شود.

اين يافته ها نشانه گامي ديگر به سوي فهم نحوه و چرايي ابتلا افراد به بيماري پارکينسون است.

گسترش «تست استرس اکو» براي تشخيص بيماري‌هاي عروق کرونر قلب

يک متخصص قلب و عروق ضمن اعلام اين که تست استرس اکو براي تشخيص بيماري هاي عروق کرونر قلب در مجامع علمي دنيا در حال گسترش است، اين روش را داراي مزاياي مختلف دانست.يک متخصص قلب و عروق فلوشيپ اکوکارديوگرافي پيشرفته در اين باره به مهر گفت: تست استرس اکو براي تشخيص بيماري هاي عروق کرونر قلب در مجامع علمي دنيا در حال گسترش است.

داريوش ساعد در پاسخ به اينکه آيا استرس اکو مي‌تواند جاي تست ورزش يا اسکن قلب را بگيرد گفت: اگرچه اکوکارديوگرافي ساده در مراجعه کنندگان با دردسينه، ممکن است شواهد غير مستقيم بيماري عروق کرونر قلب را نشان دهد اما حساسيت آن در اين مورد، پايين است. اين در حالي است که دقت استرس اکو، مشابه دقت اسکن قلب و بسيار بيشتر از دقت تست ورزش است وعلاوه بر اطلاعات اسکن قلب، اطلاعات ارزشمندي را درمورد اختلالات دريچه هاي قلب وطيف وسيعي از بيماري‌هاي ساختاري قلب ارائه مي‌دهد.

اين متخصص قلب يادآور شد: زمان انجام استرس اکو برخلاف اسکن قلب که معمولاً طي دو جلسه و در دو روز مختلف انجام مي‌شود در يک جلسه وحدود يک‌ساعت صورت مي گيرد.وي تصريح کرد: تست استرس اکو با دقتي بسيار بالا بيماري انسدادي عروق قلب را تشخيص مي‌دهد، همچنين اين روش هزينه اي کمتر از نصف هزينه انجام اسکن قلب را براي بيماران قلبي دارد و نهايتاً انجام اين تست، مشکلات مربوط به استفاده از مواد راديواکتيو بر بدن فرد بيمار يا اطرافيان او را به همراه ندارد.


 يادداشت 

 اختلال تغذيه‌اي يا اختلال روان؟ مسئله اين است!

ابراهيم علي‌آبادي

گرسنگي يا سيري؟ کدام را ترجيح مي‌دهيد؟ گرسنه ماندن تا سرحد وزن کم کردن يا سير شدن تا جايي که نتوانيد تکان بخوريد؛ کدام را انتخاب مي‌کنيد؟

بله انتخاب با شماست، چرا که مدتي است ديگر غذا صرفا براي سيرشدن و انرژي گرفتن خورده نمي‌شود؛ غذا براي خودش کارکردهاي ويژه‌اي پيدا کرده است؛ نحوه برخورد با غذا، نوع آن و کم وزياد خوردن يا حتي نخوردن آن مي‌تواند خبر از اختلالات رواني بدهد. اختلالاتي که گاهي رابطه مستقيم دارد با نگاه ما به بدن‌مان و برداشتي که از آن داريم.

در مورد زنان و دختران با توجه به تبليغات و صنعت مد و تسلط آن بر بازار پوشاک و مدلينگ، اختلال از آن‌جا آغاز مي‌شود که اغلب زنان و دختران تلاش مي‌کنند اندامي شبيه مانکن‌هاي زنده و غيرزنده بازار داشته باشند و با کم خوردن و حتي نخوردن سعي دارند بدن خود را با آن معيارها منطبق کنند. نخوردن غذا به معناي نرسيدن مواد پروتئيني و ويتامين‌هاي لازم به بدن است، نخوردن غذا به معناي نرسيدن گلوکز لازم به مغز است چرا که سوخت مغز گلوکز و شيريني است و البته که خوردن شيريني درست در نقطه مقابل اندام متناسب قرار دارد. همين مسئله موجب به‌وجود آمدن وسواس‌هاي غذايي و گرسنگي عصبي مي‌شود؛ بيماري که عوارض بسيار و در نهايت مرگ به همراه دارد.

از سوي ديگر نوعي پرخوري هم هست که ناشي از افسردگي است و فرد بيمار براي رهايي از فشارها و استرس‌ها و توهمات ذهني خود و براي فرار از مشکلات و فراموش کردن آن‌ها به خوردن بيش از حد روي مي‌آورد. چنين فردي مدام در حال خوردن و بلعيدن است. اين نوع خوردن تا سرحد سيري و اشباع معده واکنشي عصبي است که هم موجب افزايش بيش از اندازه وزن و چاقي مفرط مي‌شود و هم زمينه‌ساز بيماري‌هاي ديگري است چون افزايش چربي و فشار خون، بيماري‌هاي عروقي و قلبي و در نهايت ايست قلبي.

مي‌بينيم که در هر دو حالت بالا، خوردن و نخوردن غذا، ارتباط مستقيمي دارد با اختلالات رواني و انتظارات غلطي که فرد از خودش و بدنش يا از روان ملتهبش دارد. در برخورد با چنين افرادي بهترين کاري که مي‌توان کرد اين است که آنان را به يک مشاور و روان‌کاو معرفي کنيم، زيرا براي خلاص شدن از چنين اختلالات، ابتدا بايد الگوهاي ذهني اين افراد تغيير کند، آن‌گاه مي‌توان به پزشک تغذيه مراجعه کرد و نيز به ورزش و تحرک بيشتر روي آورد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته