جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 6129


ايران فقط يک جهت جغرافيايي دارد!

دکتر روحاني در ديدار مسئولان نظام و سفراي کشورهاي اسلامي با رهبر معظم انقلاب:
راه اصلي در برابر توطئه دشمنان ، راهي شجاعانه، خردمندانه و مبتکرانه خواهد بود


تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه بخش پتروشيمي ايران


خبر


گردشگران در همدان


تصادف يک قايق توريستي با يک کشتي در ونيز ايتاليا


سرمقاله

رهبر معظم انقلاب اسلامي:
جوانان روزي را خواهند ديد که فلسطين به ملت آن بازگردد


پوتين:ايران، تاييد شده‌ترين کشور جهان است


نانسي پلوسي: مي‌خواهم ترامپ را در زندان ببينم!


مسکو: تهران و واشنگتن مي‌توانند بدون ميانجي گفت ‌وگو کنند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 ايران فقط يک جهت جغرافيايي دارد! 

 
مهم نيست تعطيلات چند روز باشد؛ دو روز آخرهفته باشد يا چند روزي به مناسبت‌هاي مختلف، مهم اين است که اغلب ما خودرويي داريم و اراده‌اي ستودني براي سفر و گيرکردن در ترافيکي که فقط به‌سوي يک جهت جغرافيايي قفل مي‌شود؛ همه راه‌ها به شمال ختم مي‌شود!

اغلب آناني که راهي شمال مي‌شوند، بيشترين زمان تعطيلي خود را در مسير و در جاده گير مي‌افتند و طول راه، در شانه جاده يا حتي زماني‌که اميدي به باز شدن جاده نيست، وسط جاده، زيرانداز خود را پهن مي‌کنند ودر بهترين حالت اگر بساط قليان را علم نکنند! مشغول خوردن و صحبت و تخمه شکستن مي‌شوند. به‌جز اين اگر هم به شهري از شهرهاي شمال برسند در پياده‌روها و کنار خيابان‌ها چادر مي‌زنند و با پيک‌نيک و قابلمه‌اي دوسه روز را در گرما و شرجي يک شهر شمالي سپري مي‌کنند و اين داستان هربار مثل سفر قبلي تکرار مي‌شود؛ ساعت‌ها گيرکردن و توقف در ترافيک سنگين، دو سه شب خواب و بيداري کشيدن در چادر و گرما و دنبال سرويس بهداشتي گشتن و ... در نهايت برجاي گذاشتن حجم عظيمي از زباله و بازگشتن به تهران.

اين داستاني است که ديگر خود شهروندان تهراني بايد فکري به حالش بکنند، چون اخيرا در شبکه‌هاي مجازي در مورد جاذبه‌هاي مناطق ديگر هم به اندازه کافي اطلاع ‌رساني مي‌شود. مردم بايد به ياد بياورند که ايران فقط يک جهت جغرافيايي ندارد و در شهرهاي شرقي و غربي و جنوبي هم مي‌شود چادر زد و به همان نسبت شمال، مي‌توان از امکانات داشته و نداشته آن‌ها استفاده کرد.


 دکتر روحاني در ديدار مسئولان نظام و سفراي کشورهاي اسلامي با رهبر معظم انقلاب:
 راه اصلي در برابر توطئه دشمنان ، راهي شجاعانه، خردمندانه و مبتکرانه خواهد بود 

 رئيس جمهور با اشاره به ضرورت مقاومت، ايستادگي و بردباري شجاعانه در برابر توطئه ها و نقشه هاي دشمنان عليه ملت ايران، تاکيد کرد: بي‌ترديد دشمن هرگز نمي‌تواند ملت ايران را به زانو درآورده و ملت و نظام جمهوري اسلامي در اين عرصه با صبر خود پيروز خواهند شد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در ديدار مسئولان و کارگزاران نظام و سفراي کشورهاي اسلامي با رهبر معظم انقلاب به مناسبت عيد سعيد فطر با تبريک اين عيد بزرگ به ملت بزرگ ايران و همه جوامع اسلامي، گفت: عيد فطر، عيد پاکي، بندگي، آزادي، آزادگي و رهايي از عذاب الهي است.

دکتر روحاني با اشاره به اينکه در دو ماه رمضان و محرم توطئه‌ها و نقشه‌هاي دشمنان خنثي و واژگون شده و ملت ايران اتصال بيشتري به حق پيدا مي‌کند، اظهار داشت: دشمن در برنامه‌ريزي‌هاي خود عليه ملت ايران دو صبر را در نظر نگرفته است؛ اول صبر نظام و مسئولين و دوم صبر ملت ايران و به همين دليل است که دائماً دچار اشتباه محاسباتي مي‌شوند.

رئيس جمهور ادامه داد: آنها از توافق بين‌المللي خارج شدند تا صبر ما پايان پذيرد و از اين توافق خارج شويم و بتوانند تحريم بين‌المللي را بدون اينکه آمريکا هزينه‌اي پرداخت کند به راحتي عليه‌مان اعمال کنند؛ اما صبر راهبردي نظام و ملت باعث شد که نقشه‌هاي شوم آمريکا در خروج از برجام از بين رفت و ناچار شدند بار تخلف از مقررات را خود بر عهده بگيرند و ايران در افکار سياسي و اجتماعي جهان به پيروزي برسد.

دکتر روحاني خاطر نشان کرد: امروز پس از يکسال صبر راهبردي اگر از تعهدات خود در برجام بکاهيم هيچ کس نمي‌تواند ما را ملامت کند، اما بايد از امکانات اين توافقنامه در برابر متخلفين استفاده کنيم و مطمئناً با همکاري و تلاش نظام و ملت همه صحنه‌ها به صورت ديگري ترسيم مي‌شود.

رئيس جمهور ادامه داد: دشمن امروز هم برنامه خود را در منطقه تغيير مي‌دهد و هم لحن خود را نسبت به ايران تغيير داده و ناچار به آن شده است، اگر چه اين سخنان در راه و اراده ما تأثير و تغييري نخواهد داشت.

دکتر روحاني تأکيد کرد: اگر آنها مسئوليت‌هاي خود را برعهده گرفته و در برابر قانون سرتسليم فرود آورده و خسارت‌هايي که وارد کرده‌اند را جبران کنند آن وقت شايد شرايط ديگري را براي حل مشکلات پيش رو ببينند و گر نه با تغيير لحن و سخن کاري از پيش نخواهند برد.دکتر روحاني تأکيد کرد: راه اصلي در برابر دشمنان براساس فرموده رهبر معظم انقلاب، راهي شجاعانه، اميدوارانه، عاقلانه، خردمندان و مبتکرانه خواهد بود و در اين مسير و با اين هدايت در سال جديد که سال رونق اقتصادي است مي‌توانيم به اهداف اقتصادي خود دست يابيم.


 تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه بخش پتروشيمي ايران 

 خزانه‌داري آمريکا در بيانيه‌اي اعلام کرد بزرگترين شرکت هلدينگ پتروشيمي ايران و شبکه گسترده‌اي از شرکت‌هاي تابعه و عوامل فروش آن را تحت تحريم قرار داده است.به گزارش فارس، دفتر کنترل دارايي‌هاي خارجي وزارت خزانه‌داري آمريکا تحريم‌هاي جديدي عليه بخش پتروشيمي ايران اعلام کرد.اين نهاد آمريکايي در بيانيه‌اي اعلام کرده بزرگترين شرکت هلدينگ پتروشيمي ايران و «شبکه گسترده‌اي از زيرمجموعه‌ها» و عوامل فروش آن را تحت تحريم قرار داده است.

آمريکا با بيان اينکه «شرکت صنايع پتروشيمي خليج فارس» از قرارگاه سازندگي خاتم‌الانبيا حمايت مالي کرده گفته 39 زيرمجموعه اين شرکت و نمايندگي‌هاي فروش آن در خارج از ايران در فهرست سياه قرار داده شده‌اند.

«استيون منوشين»، وزير خزانه‌داري آمريکا اين تحريم را هشداري دانسته مبني بر اينکه واشنگتن شرکت‌هايي در بخش پتروشيمي که با سپاه پاسداران انقلاب اسلامي همکاري داشته باشند را تحريم خواهند کرد.


 خبر 

 رييس ستاد مرکزي فرماندهي آمريکا مدعي شد؛

تهديد‌هاي ايران همچنان وجود دارد

رييس ستاد مرکزي فرماندهي آمريکا (سنتکام) مدعي شد تهديد‌هاي ايران همچنان وجود داشته و حضور نظامي ايالات متحده در منطقه، موجب شد ايران در اقداماتش بازنگري کند.

به گزارش ايلنا به نقل از آسوشيتد‌پرس، «ژنرال فرانک مکنزي» رييس ستاد مرکزي فرماندهي آمريکا اظهارات بي‌اساسي درباره خاورميانه و ايران مطرح کرد.

مکنزي مدعي شد حضور نظامي آمريکا در خليج‌فارس موجب شد ايران عقب‌نشيني کرده و در تصميماتش بازنگري کند.

وي ادامه داد: «باور ندارم که تهديد‌هاي از سوي ايران کاملا از بين رفته و اين تهديد‌هاي همچنان وجود دارند.»

ترامپ چين را به افزايش تعرفه 300 ميليارد دلاري تهديد کرد

ترامپ چين را تهديد کرد که اگر به توافق موردنظر کاخ سفيد تن ندهد، دور جديدي از تعرفه‌ها به ارزش 300 ميليارد دلار را بر کالاهاي اين کشور اعمال خواهد کرد.

به گزارش آنا از اسپوتنيک، دونالد ترامپ، تهديد کرد که دور ديگري از تعرفه‌ها به ارزش 300 ميليارد دلار را بر کالاهاي چيني اعمال خواهد کرد.

وي در اين خصوص گفت: «در خلال گفتگوي ما با چين، اتفاقات جالب زيادي در حال رخ دادن است. بايد بينيم چه اتفاقي مي‌افتد. مي‌توانم حداقل 300 ميليارد دلار تعرفه بر کالاهاي چيني اعمال کنم که به وقتش آن را انجام خواهد داد اما فکر مي‌کنم که چين مي‌خواهد توافق کند.»

مسئولان چيني اعلام کردند که شرکت خودروسازي آمريکايي فورد را 23,6 ميليارد دلار جريمه کرده‌اند. اين کمپاني آمريکايي با شرکت خودروسازي چانگان، سرمايه‌گذاري مشترک انجام داده است.

ترزا مي از رياست حزب محافظه کار کناره گيري کرد

نخست وزير مستعفي انگليس از تمام مسئوليت هاي خود به عنوان رئيس حزب محافظه کار اين کشور کناره گيري کرد.

به گزارش مهر به نقل از خبرگزاري آلمان، «ترزا مي» که دو هفته پيش از نخست وزيري انگليس استعفا داده بود اين بار از رياست حزب حاکم محافظه کار کنار رفت.وي که حدود سه سال رياست اين حزب را عهده دار بود طي نامه اي کناره گيري خود را اعلام کرد.

به اين ترتيب روند رسمي ثبت نام نامزدهايي که تمايل به جانشيني وي و رياست دولت کنوني انگليس را دارند، آغاز مي شود.قرار است نتيجه نهايي انتخاب جانشين مي که مراحل مختلفي دارد، تا پايان ماه جولاي اعلام شود و تا آن زمان وي مسئوليت اداره امور دولت را عهده دار خواهد بود.

آمريکا تحريم نفتي عليه ونزوئلا را تشديد کرد

وزارت خزانه‌داري آمريکا با اعلام اينکه صادرات رقيق‌کننده‌ها به ونزوئلا شامل تحريم خواهد شد فشار را بر شرکت نفت دولتي اين کشور بيشتر کرد.

به گزارش آنا از رويترز، وزارت خزانه‌داري آمريکا با اعلام اينکه صادرات رقيق‌کننده‌ها به‌ وسيله شرکت‌هاي بين‌المللي کشتيراني به ونزوئلا شامل تحريم خواهند شد فشار را بر شرکت نفت دولتي اين کشور بيشتر کرد.


 گردشگران در همدان 


 تصادف يک قايق توريستي با يک کشتي در ونيز ايتاليا 


 سرمقاله 

ايران و پتانسيل کشورهاي اسلامي

حميدرضا عسگري

در عرصه ديپلماسي جايي براي نا اميدي نيست و به هربهانه اي مي توان دستاويزي براي گسترش روابط و تعاملات مختلف سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي ايجاد کرد. اين خصوصيت ويژه در عرصه ديپلماسي، فرصتي است تا با بهره گيري از توان مذاکرات، اشتراکات، منافع طرفين و ديگر عوامل جذاب، تعاملات تقويت و خصومت ها خنثي گردد.

درحال حاضر به سبب پيشينه اي از تحولات مختلف، روابط ايران با همسايگان خليج فارسيش براساس مناسبات حسن همجواري نيست. البته ايران بارها تمايل خود براي حل و فصل اختلافات را اعلام کرده است، اما عوامل مختلفي از داخل وخارج از منطقه مانع رفع اين کدورت ها مي شود.

در جريان نشست اخير مکه نيزمشاهده کرديم که عربستان سعي داشت با بهره گيري از جايگاه کشورهاي اسلامي، بار ديگر ايران را در انزواي جهان اسلام در آورد و با همراهي ديگر کشورهاي اسلامي، ايران را عامل نا امني در منطقه و کشورهاي اسلامي معرفي کند. اما اين مسئله تا حد قابل توجهي با اعلام پيشنهاد "معاهده عدم تعارض" از سوي ايران و موضع گيري هاي اخير آمريکا درمورد عدم تمايل به رويارويي با ايران و آمادگي براي مذاکرات بدون پيش شرط ، خنثي شد و کشورهاي اسلامي به صورت چراغ خاموش از اعلام نظر جدي عليه ايران خودداري کردند.

کشورهايي همچون مصر، عمان، مغرب، عراق و لبنان از تخريب مواضع کشورمان خودداري کردند و به صورت کلي مخالفت خود با نا امني هاي منطقه را ابراز داشتند وخواستار توجه جامعه جهاني براي ايجاد امنيت و آرامش در منطقه شدند. اين مسئله يعني يک پتانسيل بالقوه در عرصه ديپلماسي جهان اسلام وجود دارد که ما بايد سريع تر آن را بالفعل کنيم و روابط با کشورهاي اسلامي را ارتقا بخشيم.

ما مي توانيم سطح روابط خود با کشورهاي اسلامي معتدل تر همچون مالزي، اندونزي، ترکيه، پاکستان، و حتي برخي شيوخ خليج فارس را ارتقا بخشيم و از اين بابت زمينه براي ايران هراسي را از بين ببريم. لذا مي بينيم که قدرت ديپلماسي ايران در عراق، لبنان، ترکيه، سوريه و حتي پاکستان سبب شده است تا مقامات اين کشورها در شرايط کنوني مواضع دوستانه اي در قبال کشورمان در پيش بگيرند.

بنابراين تقويت مناسبات و چانه زني هاي ديپلماتيک، افزايش مناسبات و وابستگي هاي تجاري و بازرگاني و گسترش مناسبات سياسي و مذهبي مي تواند به تدريج کشورهاي همسايه را از موضع دشمني و ايران هراسي به سمت همکاري و دوستي سوق دهد.

با حرکت در مسير ائتلاف سازي هاي جديد و بهره گيري از توان کشورهاي اسلامي، مي توانيم در مقابل زياده خواهي ها و يا خصومت هاي برخي همسايگان و حتي قدرت هاي غربي خود را واکسينه کنيم و موجبات تعديل اين سياست ها را فراهم سازيم.

hamidasgari2020@yahoo.com


 رهبر معظم انقلاب اسلامي:
 جوانان روزي را خواهند ديد که فلسطين به ملت آن بازگردد 

 
رهبر معظم انقلاب اسلامي تأکيد کردند: مبارزه ملت فلسطين بايد ادامه پيدا کند و در اين مبارزه مسالمت آميز، انساني و مورد قبول همه عُرف هاي عاقل عالم، ملت فلسطين پيروز نهايي خواهد بود و جوانان آن روز را خواهند ديد که کشور فلسطين به مردم آن بازخواهد گشت.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي در ديدار جمعي از مسئولان نظام، سفراي کشورهاي اسلامي و قشرهاي مختلف مردم، پيام عيد فطر را اتحاد و همبستگي کشورهاي اسلامي و بازگشت به مضمون «امت مسلمان» خواندند و گفتند: علاج مشکلات امروز دنياي اسلام بازگشت به خواسته قرآن کريم مبني بر «اشداءُ علي الکفار» و «رحماءُ بينهم» است و روشنفکران و علماي اسلامي براي تحقق اين خواسته، وظيفه مضاعفي دارند.

رهبر انقلاب اسلامي با تبريک عيد سعيد فطر، با اشاره به طراحي‌هاي دشمنان براي ايجاد صف‌آرايي و جنگ و درگيري ميان مسلمانان افزودند: کشورهاي اسلامي به‌جاي آنکه در مقابل يکديگر قرار گيرند، بايد در مقابل حضور جنايتکارانه دشمن غاصب در فلسطين صف‌آرايي کنند.حضرت آيت الله خامنه اي ضمن توصيه به برخي کشورهاي اسلامي که به دنبال سازش با رژيم صهيونيستي و اختلاف افکني هستند، براي توبه از مسير نادرستي که در پيش گرفته‌اند، تأکيد کردند: چرا بايد در کشور اسلامي همچون ليبي، دو گروه در مقابل هم قرار گيرند و خون يکديگر را بريزند و چرا بايد يک کشور مدعي اسلام، مردم يمن و زيرساخت‌هاي اين کشور را بمباران و براساس خواست و نظر دشمنان، عمل کند.ايشان مسئله فلسطين را مسئله اول دنياي اسلام خواندند و با انتقاد از برخي کشورهاي اسلامي که در جهت اهداف امريکا و رژيم صهيونيستي تلاش مي‌کنند، افزودند: جمهوري اسلامي ايران از همان ابتدا بر دفاع از ملت فلسطين تأکيد کرد و در مقابل دنياي استکبار ايستاد و به اين ايستادگي ادامه خواهد داد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأکيد بر اينکه پيروزي متعلق به ملت فلسطين خواهد بود، افزودند: ديدگاه جمهوري اسلامي بر خلاف برخي رهبران قديمي عرب که معتقد بودند بايد يهودي‌ها را در دريا ريخت، اينگونه نيست بلکه ما معتقديم مبارزه همه جانبه ملت فلسطين در ابعاد نظامي، سياسي و فرهنگي بايد ادامه پيدا کند، تا زماني که غاصبان، تسليم رأي اين ملت شوند.

حضرت آيت الله خامنه اي با يادآوري پيشنهاد جمهوري اسلامي براي نظرخواهي از ساکنان مسلمان، مسيحي و يهودي فلسطين و همچنين از آوارگان فلسطيني درباره چارچوب نظام حکومتي اين کشور تأکيد کردند: مبارزه ملت فلسطين بايد تا آن روز ادامه پيدا کند و به لطف الهي در اين مبارزه مسالمت آميز و انساني و مورد قبول همه عُرف هاي عاقل عالم، ملت فلسطين پيروز نهايي خواهد بود و جوانان آن روز را خواهند ديد که کشور فلسطين به مردم فلسطين بازخواهد گشت.


 پوتين:ايران، تاييد شده‌ترين کشور جهان است 

 اينترفکس : رييس ‌جمهوري روسيه با تاکيد بر پايبندي ايران به تعهدات هسته‌اي خود، گفت که مساله موشکي و اتمي بايد به صورت مجزا بررسي شوند.به گزارش ايلنا به نقل از اينترفکس، «ولاديمير پوتين» رييس‌جمهوري روسيه در ديدار با روساي رسانه‌هاي خارجي مستقر در اين کشور، گفت: «از نقطه نظر کنترل برنامه هسته‌اي، در حال حاضر ايران، تاييد شده‌ترين کشور در جهان است. اين سخنان بي پايه و اساس نيست. اينها چيزي است که آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مي‌گويد. آنها مدام از ايران بازرسي کرده و تاکنون حتي يک بار هم نشانه‌اي از نقض مفاد توافق هسته‌اي(برجام) کشف نکردند.»پوتين افزود: «از تحريم‌هاي ضدايراني حمايت نمي‌کنيم.


 نانسي پلوسي: مي‌خواهم ترامپ را در زندان ببينم! 

 
آنا :رئيس مجلس نمايندگان آمريکا تصريح کرد که نمي‌خواهد استيضاح ترامپ را ببيند بلکه خواهان ديدن او در زندان است.به گزارش آنا از پولتيکو، نانسي پلوسي در ديدار اعضاي ارشد حزب دموکرات در مجلس نمايندگان اعلام کرد که نمي‌خواهد شاهد استيضاح ترامپ باشد بلکه مي‌خواهد او را در زندان ببيند.وي اين سخنان را در نشستي با حضور جري ندلر، رئيس کميته قضايي مجلس نمايندگان و برخي از دموکرات‌هاي ارشد که رهبري تحقيقات عليه مستأجر کاخ سفيد را در دست دارند، بيان کرد.ندلر در اين جلسه به پلوسي اصرار کرده بود تا کميته قضايي مجلس نمايندگان، تحقيقات مرتبط با استيضاح ترامپ را کليد بزند ولي رئيس اين نهاد قانون‌گذاري با اين درخواست مخالفت کرده، چراکه وي خواستار زنداني شدن ترامپ است نه استيضاح وي.


 مسکو: تهران و واشنگتن مي‌توانند بدون ميانجي گفت ‌وگو کنند 

 الجزيره :سخنگوي وزارت خارجه روسيه گفت که تهران و واشنگتن مي‌توانند بدون ميانجي و به صورت مستقيم گفت‌وگو کنند.به گزارش فارس، «ماريا زاخاروا» سخنگوي وزارت خارجه روسيه اظهاراتي را درباره احتمال مذاکره بين ايالات متحده آمريکا و جمهوري اسلامي ايران مطرح کرد.زاخاروا به شبکه خبري «الجزيره» گفت که «تهران و واشنگتن مي‌توانند بدون ميانجي، مستقيما گفت‌وگو کنند».اين ديپلمات روس تأکيد کرد که «گفت‌وگوي بين واشنگتن و تهران نيازمند اراده سياسي از سوي دولت آمريکا است».

وي همچنين خاطرنشان کرد که مسکو آماده است از رهگذر روابط خود با کشورهاي منطقه، به کاهش سطح تنش در خليج فارس کمک کند.


 يك نكته از هزاران 

 احساس سوختن به تماشا نمي‌شود!

تمدن پديده‌اي است که ما را از ديگر موجودات جهان هستي، متمايز مي‌کند؛ اين‌که مي‌توانيم شهرهايي بسازيم، صنعتگري کنيم، کسب‌وکار راه بيندازيم و جور ديگري زندگي‌مان را بگذرانيم؛ شهرو تمدن با همه الزاماتش است که ما را انسان و لاجرم متمايز مي‌کند. اما با سرعت‌گرفتن رشد جمعيت و درپي آن بزرگ‌تر شدن شهرها و افزوده شدن نيازهاي انساني، دست‌درازي آدمي به طبيعت و استفاده از منابع طبيعي امري گريز‌ناپذيربود. اما همين امر گريزناپذير از جايي به بعد تبديل شده به مصيبتي که دامن و گريبان همه ما را گرفته است و ما را به‌عنوان انسان متمدن با چالش‌هاي اقليمي و زيست‌محيطي مواجه کرده است.در کنار تمام مشکلات زيست محيطي که وجود دارد و تلاش‌هايي که دولت‌ها و ملت‌ها براي حفظ و نجات محيط زيست‌شان انجام مي‌دهند؛ ناگهان خبري مي‌خوانيم که هوش از سرمان مي‌پراند: چند نفر تصميم مي‌گيرند جنگل چيتگر در منطقه 22 تهران را آتش بزنند تا ببينند اين آتش تا کجا گسترده مي‌شود و بر سر ميزان گستردگي آتش، شرط‌بندي مي‌کنند! حتي تصور اين‌که آدم‌هايي باشند با چنين تفکراتي، بسيار مشکل است.

بسيار سخت است بتوانيم باورکنيم افرادي باشند که با نام انسان در فکر و خيال‌شان نقشه‌هايي چنين عجيب و غيراخلاقي براي فقط دمي خوش‌باشي مي کشند و به سراغ ريه‌هاي سبز شهري مي‌روند که به‌زور نفس مي‌کشد و آن‌را آتش مي‌زنند. با اين چنين افرادي چگونه بايد برخورد کرد؟ يا در اصل پرسش اساسي اين است که چرا جامعه ما به اين‌جا رسيده است که از بستر آن چنين افرادي با اين تفکرات سخيف بيرون مي‌آيند؛ آدم‌هايي که کمترين سواد و آموزشي در مورد مسائل زيست‌محيطي ندارند و از ارزش درخت و جنگل چيزي نمي‌دانند. آدم‌هايي که به گفته معاون خدمات شهري منطقه 22 تهران اگر به‌موقع از اين عمل غيرمتمدنانه‌شان با خبر نمي‌شدند معلوم نبود حالا آتش با توجه به گستردگي چيتگر و وزش باد، تا کجا دامن گسترده بود.

خوشبختانه اين افراد دستگير شده‌اند و اميدواريم با روش‌هاي متمدنانه! به آن‌ها در مورد آتش و سوزانندگي‌اش اطلاعات مفيدي داده شود تا ديگر چنين شرط‌بندي‌هايي بر سر محيط زيست اتفاق نيفتد.


 ميز خبر 

 در پي استعفاي بطحايي براي شرکت در انتخابات مجلس؛

رئيس جمهور با استعفاي وزير آموزش و پرورش موافقت کرد

دفتر سخنگوي دولت اعلام کرد: سيد محمد بطحايي وزير آموزش و پرورش به دليل شرکت در انتخابات مجلس از سمت خود استعفا داده است.

به گزارش مهر، به دنبال استعفاي سيد محمد بطحائي وزير آموزش و پرورش، حسن روحاني رئيس جمهور نيز پيش از موعد مقرر ثبت نام براي کانديداتوري مجلس با استعفاي وي موافقت کرده است.

گفتني است سرپرست وزارتخانه آموزش و پرورش امروز از طرف رياست جمهوري اعلام خواهد شد.

هايکو ماس:آلمان آماده شرکت در عمليات نظامي در سوريه مي‌شود

وزير امور خارجه آلمان اعلام کرده است که کشورش درصدد افزايش حضور نظامي در سوريه است.

به گزارش آنا از اشپيگل، هايکو ماس اعلام کرد که آلمان درصدد افزايش حضور نظامي و کمک به ارتش آمريکا براي ايجاد منطقه امنيتي در شمال شرقي سوريه است.

ماس ادامه داد که در هفته‌ها و ماه‌هاي گذشته مذاکراتي در اين زمينه بين مقامات آلمان و آمريکا در خصوص آينده سوريه برگزارشده است.

به دنبال تنش چين و آمريکا:

هشدار هواوي به آمريکا: با قطع رابطه به خودتان آسيب مي زنيد

يک مقام ارشد اجرايي شرکت هواوي به آمريکايي ها هشدار داد که با قطع رابطه تنها به خود و منافع اين کشور آسيب مي زنند و اين کار به منزله شليک به پاي خود است.

به گزارش مهر به نقل از ياهونيوز، «ميکا لوهد» معاون اجرايي شرکت هواوي در حوزه امنيت سايبري و حريم شخصي به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفته که وي اميدوار است اين درگيري در نهايت سرانجام مثبتي داشته باشد و دولت آمريکا از درگيري و رفتار خصومت آميز با هواوي دست بردارد.اين مدير ارشد هواوي افزود: درگيري چين و آمريکا تنها به هواوي مربوط نمي‌شود و بخشي از درگيري و نبرد تجاري گسترده‌تر ميان چين و آمريکا محسوب مي‌شود.

دولت آمريکا مدعي است هواوي به نفع دولت چين دست به جاسوسي سايبري مي‌زند، اتهامي که بارها از سوي مقامات پکن و خود اين شرکت رد شده است.

مسکو:درخواستي از سوي ايران براي خريد سامانه اس-400 دريافت نشده است

معاون نخست‌وزير روسيه گفت که اين کشور تاکنون درخواستي از سوي ايران براي خريد سامانه ضد هوايي اس-400 دريافت نکرده است.

به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، «يوري بوريسوف» معاون نخست‌وزير روسيه گفت که تاکنون درخواستي از سوي ايران براي خريد سامانه ضد هوايي اس-400 دريافت نکرده است.

وي افزود: «بگذاريد شايعات را منتشر کنند. روابط بين ايران و روسيه همانطور که بايد، پيش مي‌رود.»

طرح سناتورهاي کنگره آمريکا عليه نتانياهو

سناتورهاي آمريکا با ارائه طرحي تلاش دارند تا از الحاق کرانه باختري به ديگر مناطق اشغالي که از جمله شعارهاي انتخاباتي نتانياهو به شمار مي‌رود، جلوگيري کنند.

به گزارش مهر به نقل از کانال 13 اسرائيل، برخي سناتورهاي آمريکايي در تلاش براي تصويب طرحي هستند که بر اساس آن الحاق کرانه باختري به ديگر مناطق فلسطين اشغالي، غيرقانوني اعلام مي‌شود.

اين طرح با استقبال قابل توجهي از سوي برخي سناتورهاي آمريکايي از جمله نامزدهاي انتخابات آتي رياست جمهوري روبرو شده است.


 خبــــر 

 توقف آموزش به خلبان‌هاي ترک براي پرواز با اف-35

آمريکا در اعتراض به توافق ترکيه با روسيه براي خريد سامانه ضد هوايي، برنامه آموزش به خلبان‌هاي ترک براي پرواز با جنگنده‌هاي اف-35 را متوقف کرد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، منابع آگاه که نخواستند نامشان فاش شود، از توقف برنامه آموزش پرواز با اف-35 براي خلبان‌هاي ترک خبر دادند.اين منابع اعلام کردند احتمالا توقف برنامه آموزش به خلبان‌هاي ترک براي پرواز با جنگنده‌هاي اف-35، با توافق آنکارا و مسکو براي خريد سامانه اس-400 رابطه مستقيم دارد.

برخي مقام‌هاي آمريکايي: پيشنهادات ترامپ براي مذاکره با ايران جدي نيست

روزنامه نيويورک‌تايمز به نقل از برخي مقام‌هاي آمريکايي گزارش داده پيشنهادهاي ترامپ براي مذاکره با ايران جدي نيست و او قصد دارد سياست دولت خود را جايي بين ديپلماسي و تهديد نظامي قرار دهد، بدون آنکه قصد عملي کردن هيچ‌يک را داشته باشد.به گزارش فارس، مقام‌هاي آمريکايي در گفت‌وگو با يک رسانه اين کشور تفسيرهاي جديدي از راهبردهاي «دونالد ترامپ»، رئيس‌جمهور آمريکا عليه ايران و به ويژه پيشنهادهاي اخير او براي مذاکره با تهران مطرح کرده‌اند.روزنامه نيويورک‌تايمز نوشته ترامپ و دستيارانش در روزهاي گذشته پيام‌هاي گيج‌کننده و ظاهراً متناقضي در خصوص ايران مطرح کرده‌اند. آنها از يک طرف اقدام به ارسال نيروي نظامي، ناوشکن و بمب‌افکن به منطقه کرده‌اند و از طرف ديگر مي‌گويند که به دنبال درگيري نظامي نيستند. علاوه بر اين، شخص ترامپ چندين بار گفته که خواستار گفت‌‌وگوي مستقيم با مقام‌هاي ايران است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

ادامه مطالب

IV .اولويت هاي موضوعي

1.آزادي آکادميک، خودمختاري ومسئوليت اجتماعي

سرانجام مهمترين آن اينکه، انجمن با کمک IAU با محتوي يک منشورجهاني ممکن درمورد اين مطلب، موضعي اتخاذ کرد ويک بيانيه درمورد آزادي آکادميک، خودمختاري دانشگاه و مسئوليت اجتماعي که درکنفرانس جهاني درمورد آموزش عالي مورد بحث قرار گرفته بود، منتشر نمود. براين اساس وبنا به درخواست IAU ، موضوع دوم به صورت اختصاصي در بيانيه جهاني آن و چارچوب اقدام اولويت ها گنجانده شد و از دولت ها، پارلمان ها وتصميم گيرندگان براي " تدارک واطمينان ازآن دسته شرايط لازم به منظور تمرين آزادي آکادميک وخودمختاري مؤسساتي به گونه اي که به مؤسسات آموزش عالي، همچنين آن دسته از افراد درگيرشده در آموزش عالي و پژوهش، به منظور انجام الزامات آنها نسبت به جامعه" درخواست گرديد تا اقدام نمايند. درميان اقداماتي که قراراست دريک سطح بين المللي، به خصوص تحت حمايت يونسکو، به طور صريح گنجانده شود عبارت است از " توسعه يک ابزار بين المللي براي آزادي آکادميک، خود مختاري و مسئوليت اجتماعي" . IAU آماده مي شود تا به يونسکو کمک کند وبخشي ازاين تلاش را به عهده بگيرد.

بيانيه IAU درمورد آزادي آکادميک، خودمختاري دانشگاهي ومسئوليت اجتماعي بخشي از سياست سند سال 2000 IAU است که به اين کنفرانس عمومي براي تصويب تقديم گرديد.

2 . دانشگاه ها وفن آوري هاي اطلاعات

به منظور تأمين نياز مؤسسات عضو براي پژوهش و بحث بيشتر در مورد اين مطلب فوري، نيروي وظيفه در نوامبر 1995 تحت رياست هِنريک تُفت جِنسِن (Henrik Toft Jensen) تشکيل گرديد. ازاين پس حداقل سالي يکبار ملاقات کردند. پيرو سومين اجلاس در سال 1997، اين نيروي وظيفه تصميم گرفت تا فعاليت هاي خود را در مورد سه اولويت اصلي متمرکز نمايد:

• نمونه مؤسساتي در رابطه با کاربرد فن آوري هاي اطلاعات و ارتباطات در تدريس ويادگيري ؛

• نمونه تمرين خوب در توسعه فن آوري کتابخانه دانشگاه ؛

• چاپ يک جلد در سلسله رساله (تک پژوهش) IAU در مورد ظهور دانشگاه هاي مجازي اينترنتي: ايجاد يک وب دانش .

براي دو وظيفه اول، صفحات مخصوص اختصاص داده شده است در وب سايتIAU ازيک طرف اشاره شده است تا دانشگاه هاي مجازي و دوره هاي تحصيلي را مثال بزنند، ازطرف ديگر، به منابع مختلف اطلاعات درمورد توسعه هاي فن آوري کتابخانه دانشگاه اشاره شود. تا جاييکه در همکاري با دانشگاه ملل متحد است اين کار درحال انجام است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته