جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

به مناسبت روز جهاني صنايع دستي
صنايع دستي به عنوان پشتوانه فرهنگي کشور مي تواند مورد توجه قرار گيرد


يك نكته از هزاران


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


جهانگيري: نبايد در مبارزه با مفاسد اقتصادي تعلل کنيم


به کجا چنين شتابان؟


خبر


سرمقاله


به آب اندازي سکوي گازي فاز 14 پارس جنوبي


سقوط هليکوپتر در منهتن نيويورک با يک کشته


 به مناسبت روز جهاني صنايع دستي
 صنايع دستي به عنوان پشتوانه فرهنگي کشور مي تواند مورد توجه قرار گيرد 

گزارش از صديقه محرابي

امروزه به علت روزمرگي ها و ترويج خشونت در دنيا، تزريق رنگ، لطافت و دميدن آن در روح آدمي بيش از پيش احساس مي شود .وجود صنايع دستي و آثار هنري متنوع و رنگارنگ هر کشور به عنوان بخشي از حيات فرهنگي و اقتصادي ملت ها مي تواند جلوه گر زيبايي هاي دنياي امروز باشد . شوراي جهاني صنايع دستي روز 10 ژوئن (20 خرداد) را به عنوان روز جهاني و هفته صنايع دستي نامگذاري کرده است و لذا اين روز در سراسر دنيا و همچنين در کشور ما گرامي داشته مي شود.

لذا به مناسبت بزرگداشت روز جهاني صنايع دستي، مراسمي با حضور غدا هيجاوي رئيس منطقه آسيا و اقيانوسيه شوراي جهاني صنايع دستي، آقاي دکتر علي اصغر مونسان معاون رئيس جمهوري و رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، آقاي پيروز حناچي شهردار تهران، آقاي محمدرضا دهداري پور شهردار منطق شش تهران، تعدادي از معاونان و مديران سازمان ميراث فرهنگي، مديران شهرداري، نمايندگان مجلس و شوراي اسلامي شهر تهران و جمع کثيري از هنرمندان صنايع دستي و عموم مردم در خيابان استاد نجات الهي(گذر صنايع دستي) برگزار شد . در اين مراسم هر يک از مسئولين به بيان سخناني پرداختند.

دکتر علي اصغر مونسان رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري در اين مراسم با بيان اينکه صنايع دستي ايراني شامل دانش صنعتي و نيز دانش هنري است و تلفيق اين دو دانش با سنت هاي اصيل ايراني باعث خلق آثار بسيار زيبا شده است.

هر شهر ايران حداقل يک بازارچه صنايع دستي خواهد داشت

وي در ادامه افزود: صنايع دستي پيش تربه عنوان آثار فاخري شناخته مي شد که براي دکوراسيون از آنها بهره مي برديم اما اکنون شاهد ورود صنايع دستي به زندگي روزمره مردم هستيم.

مونسان گفت: صنايع دستي به يکي از بخش هاي اقتصادي کشور تبديل شده و به توليد اشتغال و رونق اقتصادي و درآمدزايي در کشور کمک مي کند و هر شهر ايران حداقل يک بازارچه صنايع دستي خواهد داشت.

آقاي حناچي شهردار تهران در ادامه اين مراسم ضمن تبريک روز جهاني صنايع دستي بيان کرد : ما آنگونه که شايسته است در اين حوزه سرمايه گذاري لازم را نکرده ايم ولي پتانسيل کافي در حوزه ميراث فرهنگي کشورمان وجود دارد که به عنوان پشتوانه فرهنگي کشور مي تواند مورد توجه قرار گيرد.

وي عنوان کرد: ثروت يک شهر مجموعه اي از مؤلفه هايي است که مي تواند چرخ هاي قتصادي کشور را به گردش در آورده و ايجاد جاذبه و توليد مقصد سفر کند. شهر اصفهان را در همه جاي دنيا مي شناسند چرا که اين شهر به واسطه جاذبه هاي تاريخي خود شناخته شده است نه ساخت و سازهاي جديد . شهر تهران نيز روزگاري مانند اصفهان بود و ارزشهاي فرهنگي و تاريخي آن در همين حد اندازه گيري مي شد .

گردشگري به واسطه جاذبه هاي ميراث فرهنگي، امکان توسعه را در شهرها فراهم مي کند

ثروت در شهر مبتني است بر ارزش هاي پيدا و پنهان آن شهر وجاذبه هايي که اين ارزش ها مي توانند به شهر به عنوان يک مقصد بدهند. گردشگري به واسطه جاذبه هاي ميراث فرهنگي به مانند دو بالي هستند که امکان توسعه را در شهرها فراهم مي کن ن د و چنين فضاهاي ي مي تواندروح خشن شهر را لطيف تر کند و همچنينسازمان ميراث فرهنگي و گردشگري تلاش خواهد کرد تا به سرمايه گذاري ارزش هاي فرهنگي و تاريخي شهر تهران بيش از پيش بپرداز د و ارزش هاي پيدا و پنهان اين شهر را به ايران و به دنيا بشناسان د.

منطقه شش تهران به لحاظ موقعيت جغرافيايي در مرکزيت شهر تهران قرار گرفته است و به لحاظ موقعيتي با مرکز ثقل قديمي يعني ناحيه بازار، ميدان ارگ و توپخانه همجوار است و بيش از 30 درصد ساختمان هاي حکومتي- دولتي، نهادها و بانک هاي دولتي ، خصوصي و ارگان هاي اصلي کشوري را در خود جاي داده است و به عبارتي مغز متفکر حکومتي، سيستم تصميم سازي، مديريت دولتي و همچنين موتور نظام بازرگاني، اقتصادي نوين تهران به شمار مي رود و به لحاظ وجود پهنه اي مشخص از نظر فعاليت ها و عملکردها نظير پهنه اداري، حکومتي، فرهنگي، آموزشي و ورزشي در سطح منطقه و همچنين کاربري هاي پرتعامل در محورهاي شهري، شرايط لازم و مناسبي براي برنامه ريزي و سي است گذاري منسجم فراهم آورده است. وجود پتانسيل هاي بالقوه و بالفعل در منطقه شش، آن را مستعد کسب رتبه نخست در تمامي عرصه هاي مديريت شهري ساخته است و شهرداري منطقه شش تهران همواره به دنبال تسري روحيه نشاط و شادابي ميان شهروندان، تبديل شد ن به منطقه جشنواره ها از طريق تدوين روزشمار دقيق و مدون مبني بر مناسبت هاي موجود در تقويم سالانه است و اميد است تا با تلاش ها و تعامل ات بيش از پيش شهرداري با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري، اقدامات سازنده و گام هايي مثبت در جهت توسعه شهر صورت گيرد.

شهردار منطقه شش:

رويکرد کلي مديريت ارشد شهرداري تهران بحث حوزه فرهنگي و هنري است

رضا دهداري پور شهردار منطقه شش تهران در گفتگو با آفرينش در خصوص همکاري شهرداري تهران با سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري اظهار داشت که رويکرد کلي شوراي شهر فعلي و همچنين مديريت ارشد شهرداري تهران آقاي دکتر حناچي بحث حوزه فرهنگي و هنري است و منطقه شش تهران نيز يکي از مناطق ويژه در حوزه فرهنگي، گردشگري ، هنري و صنايع دستي به شمار مي رود و به لحاظ عرفي ، منطقه شش منطقه اي بوده که صنايع دستي بسياري را در خود جاي داده است اما تا به امروز اتفاق ويژه اي در حوزه گردشگري و صنايع دستي نيفتاده بود ولي با انجام کارهاي مطالعاتي در شهرداري منطقه شش ، هم اکنون وارد فاز اجرا شده ايم و از هفته آينده نيز پروژه پياده راه فرهنگي براي عابرين پياده اجرا و به عنوان برند اصلي صنايع دستي شناخته خواهد شد.وي همچنين در خصوص تغيير نام خيابان استاد نجات الهي به گذر صنايع دستي خاطرنشان کرد: هيچ گونه تغيير نامي صورت نگرفته است و اين خيابان فقط به عنوان گذر صنايع دستي معرفي شده است.

در حاشيه اين مراسم هنرمندان آثار هنري خود را به نمايش گذاشته و عموم مردم نيز به بازديد از اين آثار هنري پرداختند.گفتني است در پايان اين مراسم از تابلو ي گذر صنايع دستي تهران در خيابان استاد نجات الهي با حضور مسئولين حاضر در مراسم پرده برداري شد.


 يك نكته از هزاران 

 از بيمارستان تا گورستان؛ نمايش لاکچريسم يا لمپنيسم!

مدتي است اشرافي‌گري و تجمل‌گرايي البته بدون عقلانيت، همچون آفتي به جان جامعه ما افتاده است. اشرافي‎گري در اين معنايي که از آن سخن خواهيم گفت تنها منحصر به قشر مرفه و پولدار و صاحب سرمايه کشور نمي‎شود که پديده تاريخي چشم‎و هم‎چشمي و عقده کم نياوردن پيش سروهمسر، موجب شده افرادي هم که وسع مالي مناسبي ندارند، براي به قول خودشان «آبروداري» و در اصل نمايش ثروتي که اساسا ندارند، در تله چنين رفتارهاي ناهنجاري بيفتند. مردم ما از جايي به بعد، زندگي به سبک عادي و در حد توان را کنار گذاشته‌اند و با تاسي از برخي مسئولان و متوليان امر که رفته‌رفته زندگي‌هاي لاکچري‌شان رو شد، روي به سبکي از زندگي بسيار پرهزينه آورده‌اند.

اگر در اين ميان پاي برخي از چنان و چنين مسئولاني را پيش مي‌کشيم، به اين دليل مهم است که مردم هميشه نگاه به مسئولان و رفتارها و سبک زندگي‌شان دارند و روش آنان را الگويي براي زيست فردي و اجتماعي و حتي انديشايي خود انتخاب مي‌کنند و اين البته امري بسيار طبيعي است.

در نتيجه نوع و سبک زندگي برخي از افراد بالادست و صاحب اختيار موجب شده که مردم نيز به چنان روش‌هايي روي بياورند. يکي از جديدترين رفتارهاي نمايش ثروت را مي‌توان در بيمارستان و گورستان مشاهده کرد؛ يعني در دو نقطه مهم از اجتماع که مستقيما با تولد و زندگي و مرگ شهروندان ارتباط دارد.

شدت تجمل‌گرايي در اين دونقطه خاص به‌حدي است که حتي اين روزها صداي برخي مسئولان را هم درآورده است و براي مثال نماينده اصفهان در مجلس گفته است که از سرايت اشرافي‌گري به اين دو مکان جلوگيري مي‌کنيم. اما اين سرايت اتفاق افتاده است. فقط خبرش تازه به گوش ما مي‌رسد.

در پديده اشرافي‌گري بيمارستاني، بيماراني که پول بيشتري مي‌پردازند، نه تنها از بهترين تيم پزشکي و تجهيرات برخوردار مي‌شوند بلکه مي‌توانند خود و همراه يا همراهان‌شان پاويون اختصاصي داشته باشند. و در کنار آن اگر فردي معمولي به بيمارستان مراجعه کند، تقريبا ناديده گرفته شده و يا به کارش دير رسيدگي مي‌شود در حالي‌که بيمارستان وهر مرکز پزشکي ديگري در برابر همه بيماران و سلامت و زندگي‌شان به يک ميزان مسئول‌اند. گيريم که به مراجع معمولي اتاق خاص با پذيرايي‌هاي لاکچري ندهند، اما همين بيمار معمولي حق دارد از امکانات پزشکي و درماني بيمارستان به‌طور مساوي و در حد نيازش برخوردار شود.

اين‌که بخش خدمات درماني و پزشکي به‌خاطر پول و ثروت از وظايف انساني خود عدول مي‌کند، از هيچ منظر ديني و انساني قابل تاييد و پذيرش نيست.

مکان ديگر براي خودنمايي ثروت و سرمايه گورستان است که البته در اين باره سخن فراوان گفته‌ايم و گفته‌اند؛ از محل دفن گرفته تا جنس سنگ قبر و نوع حکاکي مشخصات متوفي گرفته تا استفاده از نقره و طلا براي تزئينات روي سنگ قبر و ديگر اکسسواري که پرداختن به آن مجال و مقال ديگري مي‌طلبد.

قبرهايي که هرينه تامين و تجهيز! آن‌ها تا صدها ميليون تومان هزينه مي‌برد، نشان مي‌دهد که مردم ما بُعدي از ابعاد انساني خود را در جايي يا جا گذاشته و پنهان کرده‌اند يا اساسا از خيرش گذشته و گمش کرده‌اند. اين گم‌شدگي و کم‌کردگي است که نيازمند بررسي و پي‌گيري مسئولان در کنار جامعه‌شناسان و کارشناسان امر آسيب‌شناسي اجتماعي است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

ادامه مطالب

4 . آموزش عالي و توسعه پايدار انساني

دراين رابطه، و به پيشنهاد نيروي وظيفه، IAU توسعه يک وب سايت موضوعي اختصاص داده شده در مورد سايت اينترنت IAU را آغاز کرد. اين سايت به صورت منظم به روز شده است. اين بدين معني است که رهبران آموزش عالي وساير کاربران را در رابطه با الزام براي پايداري بيشترو درخواست تعامل بين مؤسسات، حساس نمايند. يک سيستم اتصال وسيع براي فعاليت ساير سازمان ها وسايت هاي مربوط تأسيس شده است، ويک پرسشنامه پست شده است، که توسط کاربران براي جنبه هاي مختلف موضوع جلب ميکند وازآنها درخواست ميکند تا براي شناخت سطوح امکان فعاليت هاي IAU کمک کنند. اين وب سايت خيلي نظرات مثبت را از دانشمندان و کاربران سازمان هاي شريک به دست آورده است، که ملاحظه ميشود انحصاري و خيلي مفيد است.

همزمان، IAU درجستجوي همکاري با سايرسازمان ها با فعاليت ها درمورد منافع مربوط به آموزش عالي وتوسعه پايدار و به خصوص، با دانشگاه ملل متحد(UNU) که مسئوليت هدايت را در سازماندهي بحث موضوعي مربوط درکنفرانس جهاني درسال1997 مربوط به آموزش عالي دارد، است. يک ابتکار اخيراً ، در رابطه باشفافيت وشروع قراردادزمين 1 (Earth Charter) همراه با انجمن رؤساي دانشگاه ها براي آينده پايدار2( ULSF) 3 (CRE)، کپرنيکس 4 ( COPERNICUS) و يونسکو صورت گرفته است. قرارداد زمين ايجاد يک مشارکت آموزش عالي جهاني را براي توسعه پايدار مورد توجه قرار مي دهد. هدف ازاين مشارکت اساساً عبارتند از :

• براي ترويج پايداري که قراراست به عنوان مرکزيتي براي تدريس، پژوهش، دستاورد وعمليات در دانشگاه ها و شناخت تمدن ها واستراتژي هاي قابل تحسين باشد؛

• براي تحليل پيشرفت صورت گرفته در بخش آموزش عالي ازکنفرانس ملل متحد در مورد محيط زيست وتوسعه 5 (UNCED) درسال 1992، با ديدگاهي براي تدارک يک ارزيابي جامع درمورد چگونگي اصول توسعه پايدارکه ميتواند بهرين پيگيري و ترويج توسط مؤسسات آموزش عالي باشد.

اين ابتکار مشارکت بخصوص پاسخي است به فرخوان براي توسعه يک سکوي دانشگاه براي پايداري وساير توصيه هاي کنفرانس جهاني يونسکو درمورد آموزش عالي، ازجمله ايجادشبکه هاي رهبران مؤسسات آکادميک مربوط به پايداري، از کشورهاي جنوب .

بيانيه کيوتو (Kyoto) براي توسعه پايدار هم در سند سال 2000 سياست IAU گنجانده شده تا به کنفرانس عمومي براي تصويب تقديم گردد.

1. قراردادزمين (Earth Charter) يک بيانيه بين المللي از ارزشهاي مفيد تشخيص داده شده توسط حاميان آن براي ساختن يک جامعه جهاني عادلانه، پايدارو صلح آميز درقرن بيستم ويکم است که توسط يک فرايند مشاوره جهاني ايجادشده وتوسط سازمان هايي با نمايندگي ميليون ها انسان به امضا رسيده است، اين قرارداد " در جستجوي الهام بخشيدن يک حس وابستگي متقابل جهاني و مسئوليت مشترک براي خانواده انساني، جامعه بزرگتر زندگي ونسل هاي آينده مي باشد".

2. ULSF : University Leaders for a Sustainable Future

3. CRE : Carbapenem Resistant Enterobacteriaceae

4. COPERNICUS :

5. UNCED : United Nations Conference on Environment and Development


 جهانگيري: نبايد در مبارزه با مفاسد اقتصادي تعلل کنيم 

 
معاون اول رئيس جمهوري گفت: در مبارزه با مفاسد اقتصادي نبايد تعلل و سستي به خود راه دهيم و بايد با جديت در اين مسير گام برداريم و در عين حال از عملکرد نظام در امر مبارزه با فساد قاطعانه دفاع کنيم.به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رئيس جمهوري، «اسحاق جهانگيري» در چهل و چهارمين جلسه ستاد هماهنگي مبارزه با مفاسد اقتصادي که به رياست وي برگزار شد، تاکيد کرد: آسيب شناسي تخلفات صورت گرفته بايد با جديت و دقت هر چه بيشتر دنبال شود.

وي افزود: در مبارزه با مفاسد افتصادي نبايد تعلل و سستي به خود راه دهيم و بايد با جديت در اين مسير گام برداريم و در عين حال از عملکرد نظام در امر مبارزه با فساد قاطعانه دفاع کنيم.معاون اول رئيس جمهوري با ابراز تأسف از اينکه شاهد تکرار فسادهاي مشابه در کشور هستيم، تصريح کرد: پرونده‌هاي فسادي که کشف و با آنها برخورد شده است نبايد رها شوند بلکه بايد ضمن برخورد با موارد مختلف فساد، رويه‌ها و روندها نيز اصلاح شود تا از تکرار وقوع فسادهاي مشابه جلوگيري شود.

جهانگيري اصلي ترين راه مبارزه با فساد و تخلفات اقتصادي را شفافيت دانست و اظهار داشت: اگر فرآيندها اصلاح شود و عملکردها در معرض ديد عموم جامعه باشد از بسياري تخلفات و سو استفاده‌ها جلوگيري مي‌شود.وي با بيان اينکه بخش زيادي از تخلفات و سو استفاده‌ها در نظام پولي و بانکي کشور اتفاق مي‌افتد، گفت: بانک مرکزي بايد به عنوان اصلي ترين دستگاه ناظر بر عملکرد بانک‌هاي عامل با اقتدار کامل در انتخاب مديران حرفه‌اي و اعضاي هيأت مديره بانک‌ها که داراي صلاحيت اخلاقي و تخصصي هستند عمل کند و در مبارزه با فساد و تخلفات جدي باشد.


 به کجا چنين شتابان؟ 

 
«هيچ کجا خانه خود آدم نمي‌شود» اين يکي از زيباترين ضرب‌المثل‌هاي ما ايراني‌هاست. ضرب‌المثلي که با تعميم آن به تمام سرزمين ايران با سابقه تاريخي و فرهنگي کهن و اصيلش، اين مفهوم را مي‌رساند که ايراني به هرجا و هرکشور ديگري که برود، در نهايت دلش براي وطنش پرمي‌کشد و هواي بازگشت آسوده‌اش نمي‌گذارد. شايد!

شايد تا مدت‌ها چنين بود، اما افزايش ايرانيان دوتابعيتي، افزايش تمايل قشري از جامعه که يا مرفه است يا به هرحال دستش به دهانش مي‌رسد براي تولد فرزند خود در خارج از ايران، و مهم‌تر از همه گزارش تازه معاونت فرهنگي شهرداري که خود استاد جامعه‌شناسي دانشگاه تهران نيز هست حاکي از آن است که حدود يک‌سوم از ايرانيان ديگر دوست ندارند در کشورشان-خانه‌شان زندگي کنند.

اين معاونت بر اساس پيمايش وضعيت اجتماعي، فرهنگي و اخلاقي جامعه ايران اعلام کرده است 29.8 درصد از مردم ايران تمايل دارند در کشوري به‌جز ايران زندگي کنند. خبري که که نشان از اتفاقات ناگواري نه فقط در جامعه ايراني و در رابطه با هبستگي اجتماعي و عِرق ملي ما اتفاق افتاده، دارد؛ بلکه نشان مي‌دهد ذهن و انديشه ايراني تغييرات زيادي کرده است.

اکنون معضل جامعه ما فقط مهاجرت نخبگان نيست که آن‌هم نگراني‌هاي خاصي در مورد کاهش ضريب هوش ايرانيان را در پي دارد. مشکل اساسي جامعه ايراني اين است که 29 درصد يا از هر سه نفر، يک نفر کشور خود را جاي مناسبي براي زندگي نمي‌داند. واين خبر با تمام زواياي پيدا و پنهانش براي آنان‌که دستي بر آتش مسئوليت و اداره اين کشور دارند هشدار بزرگي است که نبايد ناديده‌اش بگيرند.


 خبر 

 سخنگوي وزارت خارجه آمريکا:

با تبادل کالاهاي غيرتحريمي مشکلي نداريم

سخنگوي وزارت خارجه آمريکا از کانال مالي ايران اروپا براي مبادله کالاهاي غيرتحريمي حمايت کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از پايگاه اينترنتي وزارت خارجه آمريکا، مورگان اورتاگوس، سخنگوي وزارت امورخارجه آمريکا در مورد درباره سازوکار مالي اروپا با ايران گفت: قطعا هر سازوکاري براي پرداخت که در آن کالاها و خدماتي مبادله شود که در تحريم‌هاي آمريکا قرار ندارد، مطلوب است و ما با آن مشکلي نداريم.

لاوروف:

مسکو خروجي «پيمان عدم تعرض» را مثبت ارزيابي مي‌کند

وزير امور خارجه روسيه با حمايت از پيشنهاد وزير امور خارجه کشورمان درباره امضاي پيمان عدم تعرض، گفت که مسکو خروجي اين پيمان را مثبت ارزيابي مي‌کند.به گزارش آنا از روسيااليوم، سرگئي لاوروف گفت: ايران همچنان در چارچوب توافق برنامه جامع اقدام مشترک باقي مانده و به محدوديت‌هاي مربوط به اورانيوم و آب سنگين پايبند است.وي درباره پيشنهاد محمدجواد ظريف، وزير امور خارجه کشورمان به کشورهاي عربي براي امضاي «پيمان عدم تعرض» تصريح کرد: پيشنهاد خوبي از سوي ايران مطرح شده است و ما خروجي آن را مثبت ارزيابي مي‌کنيم.

وزير امور خارجه روسيه درباره روابط اين کشور با واشنگتن گفت: روسيه و آمريکا بايد در عالي‌ترين سطوح رايزني و به توافق بر سر يک بيانيه مشترک در زمينه غيرقابل پذيرش بودن هرگونه جنگ اتمي دست يابند. ما اين درخواست را به طرف آمريکايي مطرح کرده‌ايم و منتظر اتخاذ گام‌هاي محکم در اين زمينه هستيم.

شوراي امنيت ممنوعيت فروش سلاح به ليبي را تمديد کرد

شوراي امنيت که در دو ماه گذشته گزارش‌هايي از ارسال سلاح به اين کشور دريافت کرده بود، ممنوعيت فروش سلاح به ليبي را بدون اعمال اقدامات جديدي براي يک سال ديگر تمديد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از پايگاه ايلاف، شوراي امنيت دوره ماموريت عمليات اروپايي موسوم به "صوفيا" براي نظارت بر ممنوعيت فروش سلاح به ليبي را بدون اعمال اقدامات جديدي به مدت يک سال ديگر تمديد کرد.

اين تصميم شوراي امنيت با اتفاق نظر تمامي 15 عضو اين شورا تصويب شد و در اين ميان کشورهاي بلژيک و آفريقاي جنوبي، دو عضو غير دائم اين شورا نسبت به ادامه ارسال زميني و دريايي سلاح به ليبي ابراز تاسف کردند.همچنين کشورهاي مختلفي از روند اجراي عمليات "صوفيا" استقبال کردند.

اين عمليات سال 2015 با هدف "مبارزه با شبکه‌هاي قاچاق مهاجران" آغاز شد و اواخر مارس 2019 به مدت شش ماه تا تاريخ 30 سپتامبر 2019 تمديد شد.

در اين مدت، عمليات ياد شده به دليل مخالفت ايتاليا به صورت موقت متوقف شد.


 سرمقاله 

واليبال؛ الگويي مناسب براي رشد و توسعه رشته هاي ورزشي

سعيد ونکي

اين روزها درخشش تيم ملي واليبال ايران در رقابت هاي ليگ ملت ها چشم جهانيان را به خود خيره کرده است. ايران که کم هزينه ترين تيم بين قدرت هاي برتر جهان محسوب مي شود، توانسته با عملکردي فوق العاده، بالاتر از قدرت هايي چون روسيه، آمريکا، فرانسه، ايتاليا و .. بايستد و قدرت نمايي کند.

اگر چه اين درخشش رشته واليبال براي بسياري از دوست داران ورزش کشور تازگي ندارد و سال هاست که مردم ايران به يکه تازي واليبال در بين رشته هاي ورزشي ما عادت
کرده اند.

اما سوال مهمي که در اين بين مطرح مي شود، اين است که واليبال چگونه به اين جايگاه رسيده است؟ اين رشته ورزشي چه مسيري را طي کرده که امروزه مدعيان قدرتمند دنيا از صف آرايي مقابل تيم ملي ايران هراس دارند؟ براي پاسخ به اين سوال بايد به برنامه ريزي مسئولان وقت در اواخر دهه 60 و اوايل دهه 70 اشاره کنيم. پس از در جا زدن واليبال در سال هاي قبل از انقلاب و همچنين دهه 60، رئيس وقت فدراسيون واليبال طي يک برنامه درازمدت تصميم گرفت تا شرايط مناسبي براي رشد و توسعه اين رشته ورزشي فراهم شود.

بدين ترتيب و پس از فراهم کردن حداقل امکانات لازم، تيم هاي ملي رده هاي سني مختلف به صورت جدي تري فعاليت خود را آغاز کردند و اين سنگ بنايي شد براي شناسايي و پرورش استعدادها. در واقع برنامه اصلي واليبال در آن مقطع زماني، توجه به رده هاي پايه و کشف بازيکنان رده نوجوانان و هدايت آنها به مسير صحيح بود. البته اين مسير به همان مقطع کنوني ختم نشد و تمامي متوليان رشته واليبال، اين راه را ادامه دادند.

در حقيقت براي واليبال مسير مشخص و درستي تعيين شد و همه افراد در اين راه گام برداشتند؛ اگر چه برخي ها اين مسير را سريع تر پيمودند و برخي از مسئولان، کندتر. اما به هر حال اين راه دنبال شد و امروزه مي بينيم که تيم ملي واليبال ايران با توجه به آموزش درست استعدادهاي جوان، هميشه در عرصه هاي بين المللي حرف هاي زيادي براي گفتن دارد و هيچ گاه در عرصه پشتوانه سازي با مشکل مواجه نشده است.

اين مسئله، مشخص مي کند که براي رسيدن به موفقيت راه ميانبري وجود ندارد و بايد به شکل اصولي و صحيح، در رده هاي پايه فعاليت هاي جدي تري کرد. در رشته هايي مثل فوتبال و بسکتبال که همواره موفقيت هاي ما مقطعي بوده است، مي توان از اين الگوي صحيح استفاده کرد و به اهداف مد نظر رسيد.

اگر چه اين راه بسيار طولاني و طاقت فرسا است اما روشي است که با توجه به استعدادهاي موجود در کشور، موفقيت ورزش هاي گروهي در آينده را تضمين مي کند. اميدواريم با حاکم شدن اين استراتژي درست در ديگر رشته ها، شاهد درخشش تيم هاي ملي کشور در آوردگاه هاي بين المللي در ساليان آتي باشيم.


 به آب اندازي سکوي گازي فاز 14 پارس جنوبي 


 سقوط هليکوپتر در منهتن نيويورک با يک کشته 


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته