جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133

رئيس سازمان سنجش:
ظرفيت پذيرش کنکور ارشد 98 تغيير نمي کند

23 خرداد؛
برگزاري آزمون فلوشيپ پزشکي


يادداشت


علمي


ميز خبر


خبر


 رئيس سازمان سنجش:
 ظرفيت پذيرش کنکور ارشد 98 تغيير نمي کند 

 رئيس سازمان سنجش آموزش کشور در مورد سياست اين سازمان و وزارت علوم براي افزايش يا عدم تغيير ظرفيت پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسي ارشد، اظهار کرد:ظرفيت پذيرش در کنکور ارشد 98 به علت کنترل کيفيت، افزايش نمي يابد.ابراهيم خدايي در گفت و گو با ايرنا، افزود:ظرفيت‌هاي پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد 98 هنوز نهايي نشده است با اين حال، افزايشي را پيش بيني نمي‌کنيم.

وي دليل اين امر را سياست وزارت علوم دانست و خاطرنشان کرد: به اندازه کافي در پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد، ظرفيت اعمال شده است بنابراين سياست افزايشي در پيش نداريم.رئيس سازمان سنجش آموزش کشور، گفت: ظرفيت پذيرش کنکور کارشناسي ارشد سال 98 کمابيش مشابه سال قبل است.

ظرفيت پذيرش دانشجوي کارشناسي ارشد در سال 97 حدود 170 هزار نفر اعلام شده بود.کارت شرکت در کنکور کارشناسي ارشد تا امروز چهارشنبه 22 خردادماه توزيع مي‌شود و داوطلبان در اين بازه زماني مهلت دارند نسبت به دريافت اين کارت از طريق سايت سازمان سنجش اقدام کنند.آزمون کارشناسي ارشد سال 98 به همراه اولين مرحله المپياد علمي دانشجويي کشور در 6 گروه آموزشي و 131 کد رشته، در 77 شهر و 162 حوزه امتحاني روزهاي 23 و 24 خرداد برگزار مي‌شود.

در آزمون صبح پنجشنبه 23 خرداد 299 هزار و 564 داوطلب در 32 کد رشته، در بعدازظهر پنجشنبه 23 خرداد 82 هزار و 678 داوطلب در 63 کد رشته و در صبح جمعه 24 خرداد 273 هزار و 310 داوطلب در 36 کد رشته به رقابت مي‌پردازند.


 23 خرداد؛
 برگزاري آزمون فلوشيپ پزشکي  

 آزمون پذيرش دستيار دوره‌هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) سال 1398 که به دليل وقوع سيل به تعويق افتاده بود، 23 خرداد در دانشگاه هاي علوم پزشکي مجري دوره برگزار مي‌شود.به گزارش مهر، آزمون پذيرش دستيار دوره‌هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) پيش از اين قرار بود در روز پنجشنبه 5 ارديبهشت برگزار شود که به دليل مشکلات موجود در مناطق سيل زده زمان آزمون به تعويق افتاد.در آزمون پذيرش دستيار دوره‌هاي تکميلي تخصصي (فلوشيپ) سال 98 تعداد 1 هزار و 529 نفر ثبت نام کرده اند که از اين تعداد 793 نفر زن و 736 نفر مرد هستند.توزيع کارت آزمون آغاز شده است و داوطلبان تا امروز چهارشنبه 22 خرداد 98 مي‎توانند در دانشگاه‌هاي متولي برگزاري آزمون، کارت خود را دريافت کنند.آزمون کتبي در روز پنجشنبه 23 خرداد 98 در هر دانشگاه علوم پزشکي متولي آزمون برگزار خواهد شد.اين آزمون در دانشگاه علوم پزشکي تهران به صورت الکترونيک برگزار مي‌شود.

آزمون شفاهي کليه رشته‌ها جهت دانشگاه‌هاي تهران در روزهاي 25 تا 27 خرداد 98 و جهت ساير دانشگاه‌ها در روزهاي 25 تا 26 خرداد 98 برگزار مي‌شود.

پذيرش نهايي متقاضيان تحصيل در دوره‌هاي تکميلي تخصصي باليني بر اساس نمره کل مکتسبه داوطلبين آزمون پذيرش مربوطه از بالاترين نمره کل مکتسبه (بر اساس دو سوم آزمون کتبي و يک سوم آزمون آسکي) و با رعايت کسب حداقل 60 درصد نمره کل آزمون و ساير مقررات مربوطه صورت مي‌گيرد.


 يادداشت 

 تحصيلات تکميلي؛ زمان گرفتن به اميد آينده!

آذر فخري

با اين‌که از درصد شرکت‌کنندگان کنکور تا حدودي کم شده و برخي از دانش‌آموزان، پس از پايان دوران دبيرستان، ترجيح مي‌دهند به سراغ آموختن حرفه‌اي بروند و هرچه زودتر وارد بازارکار شوند، اما ادامه تحصيل براي عده‌اي هنوز يک دغدغه اساسي است؛ به چند دليل.

دليل نخست و شايد مهم‌ترين دليل اين باشد که تا فرد نام دانشجو را يدک مي‌کشد، مي‌تواند بيکاري و ماندن در خانه والدين و استفاده از پول و امکانات آنان را توجيه کند. به هرحال او هنوز مشغول تحصيل است و ترجيح بر اين است که تمام هم‌وغم خود را صرف آموختن کند. در واقع عده‌اي تنها به اين دليل عمده تحصيلات دانشگاهي را ادامه مي‌دهند که مي‌دانند آن بيرون احتمال پيدا کردن کار و امرار معاش مستقل براي‌شان وجود ندارد.

دليل ديگر شايد اين باشد که ادامه تحصيلات دانشگاهي تا آخرين حد ممکن، باعث مي‌شود برخي از مسئوليت‌هاي زندگي، دامنگير دانشجو نشود؛ دانشجو تا زماني‌که در حال تحصيل است مسئله سربازي به تاخير مي‌افتد، نکته ديگراين‌که تا دانشجوست مي‌تواند براي ازدواج نکردن بهانه بياورد.

به هرحال ادامه تحصيل دانشگاهي در ايران، در برخي موارد معنا و هدفي در درون خودش و متعلق به ذات دانش آموختن ندارد؛ بسياري تنها به اين علت دانشگاه را رها نمي‌کنند چون تحصيل موجب مي شود آن‌ها از پذيرفتن مسئوليت‌هاي اجتماعي سرباز بزنند. و يا براي ورود به جامعه، پيدا کردن کاري مناسب و در نهايت تشکيل خانواده، زمان بخرند. اما در واقع چنين راهکاري نوعي فرصت‌سوزي است؛ آن‌هم در جايي که انباشتن مدرک روي مدرک معمولا متضمن هيچ مهارت يا تخصص خاصي نيست مگر اين‌که فرد دانسته‌هاي خود را در جايي به محک بگذارد. و البته با توجه به شرايط شغلي امکان چنين به محک گذاشتن‌هايي هر روز کم و کمتر مي‌شود . براي همين است که جامعه ما با افراد بسيار مدرک به دستي مواجه است که يا هنوز بيکارند و يا شغلي در شان مدرکي که سال‌هاي طولاني از زندگي خود را به پايش گذاشته‌اند، نيافته‌اند و اکنون مجبورند وارد مشاغلي بشوند که هدف از آن تنها گذران زندگي است.

شايد آن‌هايي که از ابتداي خروج از دبيرستان، قيد تحصيلات دانشگاهي را مي‌زنند، يا آن‌هايي که در نيمه راه تحصيلات دانشگاهي، آن‌را رها مي‌کنند و به سراغ کسب و کار مي‌روند، از کارشناسان و کارشناسان ارشد و دکترها، وضعيت بهتري دارند. مسئله‌اي که نياز به جامعه‌شناسي و آسيب‌شناسي‌هاي عميق دارد.


 علمي 

 دانشگاه‎هاي جهان در يك نگاه؛

«کرنل»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

دانشگاه کرنل يکي از معتبرترين دانشگاه‌هاي آمريکا است كه در سال 1865 ميلادي تاسيس شده است.

اين دانشگاه داراي هفت دانشکده در سطح کارشناسي و هفت دانشکده در سطح تحصيلات تکميلي مي‎باشد.

در حال حاضر کرنل داراي بيش از 245 هزار فارغ‌التحصيل است و 34 پژوهشگر بورسيه طرح مارشال، 29 پژوهشگر بورسيه سسيل رودس، 7 پژوهشگر بورسيه گيتس، 44 پژوهشگر کسب کننده جايزه نوبل از جمله اعضاي هيئت علمي پيشين و كنوني اين دانشگاه محسوب مي‎شوند.

دانشکده‎هاي دانشگاه کرنل عبارتند از:دانشکده کشاورزي، هتلداري، معماري، هنر، حقوق، پزشكي، مهندسي و... .


 ميز خبر 

 رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران:

کاهش ظرفيت پذيرش دانشجوي شهريه اي در دانشگاه علوم پزشکي تهران

رئيس دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به رويکرد دانشگاه در جذب دانشجويان بين‌المللي گفت: در رشته‌هاي پزشکي، داروسازي و دندانپزشکي نبايد دانشجوي شهريه پرداز داخلي پذيرش شود.

به گزارش دانشگاه علوم پزشکي تهران، نشست هيئت‌رئيسه دانشگاه علوم پزشکي تهران با ارائه گزارش پيشرفت برنامه چهارساله معاونت بين‌الملل دانشگاه و اساسنامه بنياد حاميان دانشگاه برگزار شد.

در اين نشست دکتر رامين کردي معاون بين الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران به تشريح برنامه‌ها و اقدامات معاونت بين‌الملل دانشگاه پرداخت و بر هم‌افزايي حوزه‌هاي مختلف دانشگاه در توسعه امور بين‌الملل تاکيد کرد.

وي با اشاره به فعاليت پرديس بين‌المللي دانشگاه در کيش و دانشکده‌هاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي گفت: با دانشکده‌ها تفاهم‌نامه‌هايي را به‌منظور توسعه فعاليت‌هاي بين‌المللي تدوين کرديم تا از ظرفيت آن‌ها در اين عرصه استفاده کنيم.

کردي افزود: پس از مطالعات بسيار به اين نتيجه رسيديم که شبکه جهاني دانشگاه (TUMS Global Network) را ايجاد کنيم که هم اعضاي هيئت‌علمي دانشگاه و هم اعضاي هيئت‌علمي خارجي مي‌توانند عضو آن شوند. وب‌سايت آن نيز طراحي‌شده که پس از پايان اجراي آزمايشي و رفع اشکالات آن، به‌زودي اعلام عمومي مي‌شود.

افزايش شمار دانشجويان بين‌الملل دانشگاه طي يک سال گذشته

معاون بين‌الملل دانشگاه علوم پزشکي تهران از افزايش شمار دانشجويان بين‌الملل دانشگاه طي يک سال گذشته خبر داد و گفت:در حال حاضر تعداد دانشجويان بين‌الملل دانشگاه به بيش از 790 دانشجو از 44 کشور افزايش يافته است.

وي با اشاره به سياست دانشگاه در جذب دانشجويان پرديس بين‌الملل گفت:در حال حاضر شمار دانشجويان ايراني پرديس بين‌الملل حدود 900 نفر است.بر اساس سياست‌هاي اتخاذشده، بايد تعداد دانشجويان خارجي را افزايش دهيم و نبايد دانشجوي شهريه پرداز داخلي در رشته‌هاي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي جذب کنيم که در اين راستا نيز اقدام کرده‌ايم.

کردي به تشريح برنامه‌هاي دانشگاه در زمينه برگزاري دوره‌هاي مشترک بين‌المللي پرداخت و گفت: به اين منظور تفاهم‌نامه‌هايي را با دانشگاه‌هاي کشورهاي مختلف امضا کرديم و دوره‌هاي متعددي را برگزار مي‌کنيم. يکي از برنامه‌هاي معاونت بين‌الملل طراحي رشته‌هاي جديد و مورد نياز کشورهاي همسايه بود که در اين مدت برنامه آموزشي 9 رشته را طراحي و تصويب کرديم.

وي از ايجاد شعبه‌هاي خارج از دانشگاه خبر داد و گفت: مقدمات ايجاد شعبه سليمانيه و کربلا عراق فراهم‌شده و در حال رايزني براي ايجاد شعبه قطر هستيم.

رئيس دانشگاه همچنين با تأکيد بر اصلاح مسير بين‌المللي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: دانشگاه نمي‌تواند دو دانشکده پزشکي و دو دانشکده دندانپزشکي داشته باشد اما اين اصلاحات يک‌شب و يک‌ساله صورت نمي‌گيرد و بايد در طول زمان اتفاق بيافتد. معاونت بين‌الملل بايد در جهتي حرکت کند که مسئوليت‌هاي حوزه بين‌الملل را با يک برنامه روشن و به‌دور از شتاب‌زدگي و تخريب اقدامات مؤثر گذشته به دانشکده‌ها، گروه‌ها و زيرمجموعه دانشگاه واگذار کند.کريمي با اشاره به رويکرد دانشگاه در جذب دانشجويان بين‌المللي گفت: در اين دانشگاه با اين قدمت و پيشينه 170 ساله بايد افکار بلند حاکم باشد؛ يکي از وظايف ما تربيت نيروي متخصص در رده‌هاي مختلف است لذا در رشته‌هاي پزشکي، داروسازي و دندانپزشکي نبايد دانشجوي شهريه پرداز پذيرش شود اما در رشته‌هايي که دوره آنها دو تا چهار سال است با توجه به نياز کشور و ظرفيت دانشکده‌هاي پرستاري و پيراپزشکي مي‌توان دانشجوي داخلي پذيرش کرد.


 خبر 

 رئيس مرکز همکاري‌هاي علمي و بين‌المللي وزارت علوم :

راه‌اندازي 16 شعبه دانشگاهي خارج از کشور تا سال 1400

رئيس مرکز همکاري‌هاي علمي و بين‌المللي وزارت علوم گفت:تا سال 1400 بايد 16 شعبه دانشگاهي در خارج از کشور راه اندازي کنيم.حسين سالارآملي رئيس مرکز همکاري‌هاي علمي و بين‌المللي وزارت علوم در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، درباره امضاي تفاهم‎نامه مشترک وزارت علوم با کشورهاي ديگر اظهار کرد:قصد داريم با دانشگاه‌ها و موسسات و مراکز آموزشي در کشورهاي ديگر همکاري کنيم، درحال حاضر تفاهم‌نامه‌ها سير طبيعي خود را پشت سر مي‌گذارد و در دست بررسي است.

رئيس مرکز همکاري‌هاي علمي و بين‌المللي وزارت علوم بيان کرد:سعي مي‌کنيم در روزهاي آينده وزارت علوم با دانشگاه‌هاي سوئيس ارتباط برقرار کند؛ ارتباط با کشورهاي ديگر براي ايران بسيار خوب است و مي‌تواند هم از نظر اقتصادي هم علمي مزاياي زيادي داشته باشد، در همين راستا سال گذشته چندين هيئت دانشگاهي از کشور‌هاي مختلف جهت انجام پژوهش‌ها و دوره‌هاي آموزشي مشترک، تبادل استاد و دانشجو وارد کشور شدند.سالارآملي بيان کرد: به احتمال زياد وزير علوم در آينده براي همکاري به کشورهاي همسايه مانند عراق و ترکيه سفر خواهد کرد؛ جذب دانشجوي خارجي و راه اندازي دوره‌هاي مشترک از رويکرد‌هاي وزارت علوم در بخش بين‎الملل است؛ تا سال 1400 بايد 16 شعبه دانشگاهي در خارج از کشور راه‎اندازي کنيم.

وي يادآوري کرد: سال گذشته 18 دانشگاه کشور در رديف دانشگاه‌هاي برتر جهان بودند ؛ تا سال 1400 بايد 10 دانشگاه ديگر کشور نيز در رديف 100 دانشگاه برتر آسيا قرار گيرند.

اعلام زمان برگزاري آزمون زبان دانشگاه علامه

مديريت آموزش‌هاي تخصصي آزاد و مهارت افزايي دانشگاه علامه طباطبايي طبق برنامه ريزي قبلي و درخواست متقاضيان، آزمون زبان دانشگاه را در روز جمعه مورخ 98/04/21 ساعت 9 صبح برگزار مي‌نمايد.متقاضيان به منظور ثبت نام در اين آزمون مي‌توانند تا تاريخ 98/4/15 به سامانه آموزشي دانشگاه به نشاني otc.atu.ac.ir مراجعه نمايند. هزينه ثبت نام 200 هزار تومان مي‌باشد که 20 درصد تخفيف (160 هزار تومان) براي دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي و50 درصد تخفيف براي دانشجويان شاهد و ايثارگر در نظر گرفته شده است.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه علامه طباطبايي، اين آزمون در محل ساختمان مديريت آموزش‌هاي تخصصي آزاد و مهارت افزايي دانشگاه به نشاني خيابان توانير، خيابان نظامي گنجوي، نبش کوچ? هفت پيکر برگزار مي‌شود.

اعطاي مجوز فلوشيپ ايمپلنت به دانشکده دندانپزشکي آزاد

رئيس دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران گفت:مجوز فلوشيپ ايمپلنت به دانشکده دندانپزشکي دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي تهران اعطا شده است.سيدعلي ابطحي در گفتگو با آنا، درباره دريافت مجوز دوره فلوشيپ ايمپلنت دانشکده دندانپزشکي گفت:با توجه به ظرفيت‌ها، امکانات و توانمندي‌هاي هيئت‌علمي اين دانشکده که توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي مورد تأييد قرار گرفته، مجوز فلوشيپ ايمپلنت به دانشکده دندانپزشکي اعطا شده است.

وي افزود:ظرفيت پذيرش در دوره فلوشيپ ايمپلنت در سال اول دو نفر است؛ دانشگاه علوم پزشکي آزاد اسلامي به دنبال ارتقاي کيفي دوره‌ها و اعتباربخشي آموزش‌هاي رسمي و غيررسمي است. توجه به مقوله کيفيت آموزش و اعتباربخشي، افزايش ظرفيت اين دوره‌ها و اخذ مجوز ساير دوره‌ها را نيز به دنبال خواهد داشت.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته