جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133


اعطاي مجوز محرمانه صادرات نفت ايران در دستور کار سفر آبه به تهران


پيشنهاد سازمان برنامه براي اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي


معادلات انرژي


ميز خبر


 اعطاي مجوز محرمانه صادرات نفت ايران در دستور کار سفر آبه به تهران 

 ترامپ مجبور به لغو برخي از آنها به صورت علني و يا محرمانه خواهد شد تا ايران سر ميز مذاکره حاضر شود. در واقع، جدي ترين درخواست ايران در مذاکره ميان روحاني و آبه، توقف تحريم هاي نفتي دولت آمريکا به شمار مي آيد و چنين رويکردي را مي توان «نخستين گام براي گفتگو با آمريکا» تعبير و تفسير کرد.

به گزارش آژانس رويدادهاي مهم نفت و انرژي " نفت ما " ، آمريکا از ماه مه سال جاري فشار عليه ايران از جمله تحريم همه جانبه نفت خام عليه اين کشور را تقويت کرده و تحريم هاي اين بار در واقع بخشي از تحريم هاي حداکثري آمريکا عليه ايران بوده است. در واقع، تصميم اخير امريکا در راستاي عدم تمديد مهلت معافيت برخي از کشورها از تحريم ها، به افزايش تشنجات منجر شده است.

اخيراً وزارت خزانه داري آمريکا در 7 ژوئن اعلام کرد، صنايع پتروشيمي خليج فارس که بزرگترين صنايع پتروشيمي ايران به شمار مي آيد و همچنين 39 شرکت از جمله شرکتهاي تابع و نمايندگي هاي فروش صنايع پتروشيمي خليج فارس ، هدف تحريم هاي آمريکا قرار گرفته است. علت چنين تحريم هايي از آنجا ناشي مي شود که صنايع پتروشيمي خليج فارس از شرکتهاي مرتبط به سپاه پاسدران انقلاب اسلامي که ترامپ آن را «سازمان تروريست خارجي» خوانده، حمايت کرده است.

به همراه بلوکه شدن دارايي هاي صنايع پتروشيمي خليج فارس در آمريکا ، داد و ستد اين صنايع با افراد آمريکايي هم ممنوع شده است. استيون منوچين، وزير خزنه داري آمريکا، در بيانيه اي اعلام کرد:«اين هشداري است داير بر اينکه آمريکا شرکت‌هايي را که به سپاه پاسداران انقلاب اسلامي حمايت مالي مي‌کنند، هدف تحريم ها قرار مي دهد.» بر اساس گزارش وزارت خزنه داري آمريکا، صنايع پتروشيمي خليج فارس و شرکتهاي تابع، 40درصد از ظرفيت توليد و 50 درصد از ارزش صادرات صنعت پتروشيمي ايران را در اختيار دارند.واشنگتن پيش از سفر وزير امور خارجه آلمان و نخست وزير ژاپن به تهران فشارهاي خود را عليه ايران شدت بخشيد و با تحريم بخش پتروشيمي ايران دومين منبع درآمد ارزي کشور را هدف قرار داد. اين اقدام پيام منفي را به طرف ايراني ارسال کرد با اين مضمون که ميانجيگري ها يا مذاکراتي که آمريکا خواستار آن است در چارچوب سياست "بيشترين فشار " صورت مي گيرد که ايران بارها طي هفته هاي گذشته اعلام کرده است "تسليم اين ترفند آمريکا" نخواهد شد.

در اين ميان، نگاه ها به سفر آبه در 12 ژوئن به ايران براي گشودن روند گفتگو ميان تهران و واشينگتن دوخته شده است،در برابر اين پيچيدگي ها واشنگتن بي ترديد آبه را به نوعي از عقب نشيني ها درباره برخي تصميمات مجهز کرده است. به عنوان مثال مجوز سري به برخي کشورها از جمله ژاپن و کره جنوبي براي خريد نفت ايران و لغو برخي تحريم هاي مربوط به فروش فلزات و دارو و مواد غذايي.

راه آبه طولاني و دشوار است اما مسيري باز است و موضع گيري چين و روسيه حمايت از موضع ايران را شدت مي بخشد.


 پيشنهاد سازمان برنامه براي اصلاح قيمت حامل‌هاي انرژي 

 سازمان برنامه و بودجه براي اصلاح نظام يارانه انرژي پيشنهاد داد: به‌منظور پوشش حداقل سطح معيشت، ابتدا يک کف حمايتي مصرف براي تمام خانوارها در نظر گرفته مي‌شود و سپس حامل انرژي مربوطه با قيمت بازار عرضه خواهند شد.

به گزارش فارس ،همزمان با ارائه لايحه بودجه سال 98 به مجلس شوراي اسلامي در دي ماه سال گذشته مقام معظم رهبري درخصوص اصلاح ساختاري بودجه به دولت دستوراتي دادند براساس اين دستورانت دولت چهار ماه فرصت داشت پيشنهاد خود در اين زمينه به مجلس و شوراي عالي هماهنگي اقتصادي ارائه دهد.

در همين راستا، اخيرا سازمان برنامه و بودجه کشور گزارشي با عنوان «چارچوب اصلاحات ساختاري بودجه» در چهار محور اصلي آماده و رسانه اي کرد و قرار است به زودي اين گزارش در جلسه شوراي عالي هماهنگي اقتصادي مورد بررسي قرار گيرد.در بخشي از اين گزارش درباره برنامه کوتاه مدت اصلاح نظام يارانه انرژي (بنزين، گازوئيل و برق) آمده است: به‌صورت تاريخي دولت مالک، فروشنده و توزيع‌کننده انرژي در کشور بوده و بنابراين اين امکان را داشته که از قيمت‌ حامل‌هاي انرژي به‌عنوان ابزار سياست حمايتي معيشت و توليد استفاده کند.استمرار و گسترش اين رفتار، به‌تدريج ابعاد مالي قيمت‌گذاري را زياد کرده و فناوري توليد را تغيير داده و عام بودن شمول يارانه‌هاي پنهان نيز باعث شده تا ضريب اصابت آن‌ها پايين بوده و بهره‌مندي اقشار جامعه نامتناسب باشد.در شرايط کنوني که بسياري از اقشار آسيب‌ديده دچار مشکلات معيشتي ناشي از افزايش قيمت‌ها شده‌اند، هدررفت يارانه انرژي خود را بيشتر نمايان مي‌کند.لذا لازم است طرح اصلاحات ساختاري حامل‌هاي انرژي و کالاهاي اساسي با هدف افزايش ضر يب اصابت منابع صرف شده براي حمايت از توليد و اشتغال و همچنين افزايش بهره‌وري هر چه سريع‌تر آغاز شود و در چند فاز به اجرا برسد.


 معادلات انرژي 

 رويترز گزارش داد؛

تحريم نفت ايران، پالايشگاه‌هاي چين را با مشکل روبه‌رو کرده‌ است

رويترز در گزارشي به مشکلات پالايشگاه‌هاي نفتي چين پس از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران پرداخت.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، واردات نفت خام در چين پس از تحريم ايران، با 11 درصد کاهش در ماه مي روبرو بوده و در مقايسه با ماه قبل از 43،730 ميليون به 40.123 ميليون تن رسيده است.

تحريم نفت ايران و مشکلات واردات نفت براي چين، پالايشگاه‌هاي اين کشور را با مشکلات جدي روبه‌رو کرده‌ است و حتي تعدادي از پالايشگاه‌هاي نفتي را در چين به تعطيلي کشانده است.اين در حالي است که صادرات محصولات نفتي چين در 5 ماه اول سال 2019 از 6.17 به 4.49 ميليون تن رسيده است. اين اتفاق را مي‌توان عامل تشديد مشکلات اقتصادي چين دانست.

وزير نفت و گاز هند:

عربستان تاکنون نتوانسته جاي خالي نفت ايران را پُر کند

مقام‌هاي هند در روزهاي گذشته تلاش‌هاي گسترده‌اي را براي از سرگيري واردات نفت از ايران آغاز کرده‌اند.به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، مقام‌هاي هند در روزهاي گذشته تلاش‌هاي گسترده‌اي را براي از سرگيري واردات نفت از ايران آغاز کرده‌اند. در همين رابطه «دارمندرا پرادهان» وزير نفت و گاز هند گفت‌وگويي تلفني و مفصل با «ريک پري» وزير انرژي آمريکا داشته است.

وزير نفت و گاز هند در اين مکالمه تغييرات قيمت نفت خام و تاثير آن بر مصرف‌کنندگان هندي را مطرح کرده است. در حال حاضر قيمت هر بشکه نفت خام بين 50 تا 55 دلار است.پرادهان در مورد اين مکالمه افزود: در اين مکالمه به موضوع تبديل آمريکا به عنوان يکي از منابع نفت و گاز براي هند هم پرداخته شده و دو کشور بر همکاري تنگاتنگ و نزديک براي بهبود تعامل در زمينه انرژي گفت‌وگو کردند.


 ميز خبر 

 يک منبع آگاه فاش کرد:

مديرعامل حفاري شمال سرکار نميرود!

يک منبع آگاه خاطرنشان کرد: امروز که حفاري شمال با مشکلات متعددي دست و پنجه نرم‌ ميکند جاي تاسف دارد که مديراني بر اين سمت گماشته مي شود که به فکر خود بوده و به فکر منافع شرکت و سهامداران خود نيستند.يک منبع آگاه در گفت و گو با "نفت ما" با اشاره به عدم حضور مديرعامل اين شرکت در دفتر کار گفت:متاسفانه امروز شاهد اتفاقي نادر در عرصه مديريتي کشور هستيم که برخي مديران تلاش ميکنند تا در پست هاي مديريتي بمانند تا بتوانند در اين دوران با حقوق مديرعاملي بازنشسته شده و مستمري بالايي را دريافت کنند.

وي خاطرنشان کرد: امروز که حفاري شمال با مشکلات متعددي دست و پنجه نرم‌ مي کند جاي تاسف دارد که مديراني بر اين سمت گماشته مي شود که به فکر خود بوده و به فکر منافع شرکت و سهامداران خود نيستند.

اعتراض کارکنان حفاري شمال به عدم پرداخت حقوق

اين در حالي است که ،جمعي از کارکنان حفاري شمال از پرداخت نشدن 2 ماهه حقوق خود خبر دادند.اين کارکنان مي‌گويند هنوز تکليف مطالبات 2 ماه گذشته آن ها مشخص نيست. کارکنان اين شرکت همچنين گفته اند ادامه اين روند باعث خواهد شد تا برند شرکت حفاري شمال دچار مشکل شود و اين شرکت به مرز نابودي برود.

سومين سکوي فاز 14 پارس جنوبي آماده به آب‌اندازي شد

سومين سکوي فاز 14 پارس جنوبي به وزن 2400 تن که در نوع خود کم نظير است، در بندرعباس به منظور به آب اندازي، بارگيري شد.به گزارش مهر، اين سکو که 2400 تن وزن دارد و در نوع خود سازه‌اي کم نظير است، بر روي يک کفي شناور، 550 کيلومتر مسير را از بندرعباس تا بوشهر طي مي‌کند و در فاز 14 پارس جنوبي نصب مي‌شود.

با نصب اين سکو، توليد روزانه گاز ايران 500 ميليون فوت مکعب افزايش خواهد داشت.طراحي و ساخت اين سکو 100 درصد توسط مهندسان ايران انجام و از خروج 150 ميليون دلار ارز از کشور جلوگيري شده است؛ 60 درصد تجهيزات به کار رفته در اين سکو نيز از توليدکنندگان داخلي تأمين شده است.

در وضعيت فعلي و در شرايط تحريم نفتي، اجراي اين پروژه نماد کامل توانمندي مهندسان و صنعت داخلي است و گامي در جهت رونق توليد به شمار مي‌رود. گفتني است ايالات متحده امريکا ظرف هفته‌هاي گذشته تحريم‌هاي جديدي را عليه صنعت پتروشيمي ايران اعمال کرده و اخيراً نيز معافيت کشورهاي خريدار نفت ايران از تحريم‌ها را نيز تمديد نکرده است.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته