جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6133


كمتر شدن اثرات واكسن سياه سرفه با گذشت زمان


کاهش سن ابتلا به سرطان‌هاي گوارش در کشور


خبرپزشكي


يادداشت


 كمتر شدن اثرات واكسن سياه سرفه با گذشت زمان  

 نتايج يک مطالعه حاکي از آن است که اثرات واکسن سياه سرفه با گذشت زمان کمتر مي‌شود.به گزارش ايسنا، متخصصان علوم پزشکي در آمريکا در بررسي جديد با بيان اينکه واکسن مدرن سياه سرفه با بالا رفتن سن کودکان اثرگذاري خود را از دست مي‌دهد بر ضرورت ساخت واکسن‌هاي جديدتر براي مصون ساختن کودکان در برابر اين بيماري مسري تاکيد کردند.

نوزادان و کودکان پيش از سن هفت سالگي پنج دوز از واکسن سه گانه را دريافت مي‌کنند. چهار واکسن پيش از 18 ماهگي و آخرين آن در سن چهار تا شش سالگي تزريق مي‌شود. همچنين در سن 11 يا 12 سالگي يک تزريق يادآور انجام مي‌شود.

در اين بررسي مشخص شد که خطر ابتلا به بيماري سياه سرفه با افزايش سن کودک و فاصله گرفتن از زمان آخرين تزريق واکسن بيشتر مي‌شود و مصونيت بدن در برابر اين بيماري در فاصله بين دوزهاي تزريقي واکسن کم مي‌شود.

واکسن سه گانه که بدن را در برابر بيماري‌هاي ديفتري و کزاز مصون مي‌سازد همچنين گزينه اثربخش به حساب مي‌آيد. احتمال ابتلا به سياه سرفه در افرادي که اين واکسن را دريافت نکرده‌اند 13 برابر بيشتر است.

سياه سرفه بيماري تنفسي است که از نوعي باکتري موسوم بهB. pertussis ناشي مي‌شود و مي‌تواند به سرفه شديد و غير قابل کنترل منجر شود که نفس کشيدن را سخت مي‌کند.

به گزارش شبکه خبري سي‌ان‌ان، محققان با بيان اينکه واکسن‌هاي جديد عوارض جانبي از قبيل تشنج همراه با تب را کاهش مي‌دهد، اظهار داشتند: اين واکسن‌ها در پيشگيري از ابتلا به اين بيماري موثرتر هستند اما شواهد متعددي وجود دارد که نشان مي‌دهد اثر حفاظتي آن با گذشت زمان کمتر مي‌شود.


 کاهش سن ابتلا به سرطان‌هاي گوارش در کشور 

 دبير انجمن راديوتراپي انکولوژي ايران ضمن هشدار در مورد کاهش سن ابتلا به سرطان‌هاي گوارش در کشور گفت: تشخيص به موقع بيماري سبب موفقيت درمان سرطان خواهد شد.به گزارش آفرينش از روابط عمومي انجمن راديوتراپي آنکولوژي ايران ، دکتر حسين فودازي، ضمن هشدار در مورد کاهش سن ابتلا به سرطان‌هاي گوارش فوقاني و تحتاني در کشور گفت: متأسفانه به دلايل مختلفي اين سرطان نسبت به گذشته جوان‌ترها را بيشتر گرفتار مي‌کند به طوري که سرطان روده بزرگ در دنيا سومين سرطان شايع به شمار مي‌رود که از دهه 6 و 7 زندگي بروز مي يابد ولي متاسفانه در ايران طي سال هاي اخير اين سرطان دو دهه زودتر از انتظار بروز يافته است.

وي گفت: عوامل مختلفي همچون زندگي شهري، عدم تحرک، افزايش وزن و استفاده از غذاهاي فرآوري شده و مصرف فست فودها سبب کاهش سن ابتلا به سرطان‌هاي گوارش شده است ولي به هر حال بايد توجه داشت که سرطان هايي همچون سرطان روده بزرگ در صورتي که به موقع تشخيص داده شوند مي‌توان درمان موثرتري را براي بيمارانجام داد.وي گفت: کم خوني يا دفع خون از طريق مدفوع يا خونريزي بدون علامت از جمله علائم ابتلا به سرطان روده بزرگ است؛ بنابراين افراد در صورت مواجه شدن با چنين مشکلاتي بايد حتما به پزشک مراجعه کنند و با انجام يک غربالگري ساده و يا کولونوسکوپي به بيماري خود آگاهي يابند.


 خبرپزشكي 

 بالا بودن فلزات سنگين و باقيمانده سموم در ليمو ترش هاي وارداتي

دبير انجمن صنفي صنعت آبليموي ايران، با انتقاد از کيفيت ليمو ترش هاي وارداتي، گفت: متاسفانه ليموترش هاي وارداتي به دليل بالا بودن فلزات سنگين و باقيمانده سموم از کيفيت مطلوبي برخودار نيستند.

به گزارش مهر، رويا جعفري شاهي، افزود: ليمو ترش هاي وارداتي از نظر قيمت نسبت به محصولات ايراني ارزان تر بوده و برخي واحدهاي توليدي به سمت خريد آنها مي روند.وي ادامه داد: کيفيت ليمو ترش هاي وارداتي به دليل بالا بودن فلزات سنگين و باقيمانده سموم، از محصولات داخلي پايين تر است.جعفري شاهي، روند تجارت ليموترش از باغ تا کارخانه را تاسف بار خواند و گفت: باغداران ليموترش را به واسطه ها مي فروشند و آنها ليموترش را بين دو تا سه برابر قيمت به کارخانجات مي فروشند که وجود اين واسطه ها و عملکرد برخي باغداران بلاي جان کارخانجات آبليموي کشور شده است.

ارتباط کمبود ريزمغذي‌ها با افت کيفيت خواب

نتايج يک بررسي نشان مي‌دهد خواب نامطلوب و بي‌کيفيت با تغذيه نامناسب مرتبط است.به گزارش ايسنا، گروهي از متخصصان علوم پزشکي در آمريکا با بيان اينکه اين دو فاکتور با يکديگر ارتباط دارند، اظهار داشتند: در اين مطالعه دو گروه از افراد که مدت زمان خواب آنان بيش از هفت ساعت و کمتر از هفت ساعت در شبانه‌روز بوده مورد بررسي قرار گرفتند و مشخص شد افرادي که کمتر از هفت ساعت در شب مي‌خوابند به طور ميانگين ميزان کمتري از مواد مغذي حاوي ويتامين‌هاي A، D و B1 همچنين منيزيم، کلسيم و روي مصرف مي‌کنند.همچنين متخصصان در اين بررسي دريافتند که تعداد بيشتري از مواد مغذي با افت کيفيت خواب در زنان ارتباط دارد اما اين تعداد در صورت مصرف مکمل‌هاي تغذيه‌اي کاهش پيدا مي‌کند. در حقيقت، مصرف مکمل‌ها مي‌تواند به فرد کمک کند تا مواد مغذي مورد نياز بدن را که از طريق رژيم غذايي تامين نمي‌شود، دريافت کند.

كاهش ريسک بيماري قلبي با مصرف روزانه بلوبري

محققان پي بردند مصرف روزانه 150 گرم بلوبري به کاهش ريسک بيماري قلبي-عروقي کمک مي کند.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه ايست آنجليا انگلستان در تحقيقي به بررسي تاثيرات مصرف روزانه بلوبري در 138 فرد چاق و داراي اضافه وزن مبتلا به سندروم متابوليک پرداختند. اين افراد در رده سني 50 تا 75 سال قرار داشتند.«آدين کاسيدي» سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: مطالعات قبلي نشان داده اند که افرادي که به طور مرتب بلوبري مصرف مي کنند، با کاهش ريسک ابتلا به مشکلاتي نظير ديابت نوع2 و بيماري قلبي عروقي مواجه هستند.وي در ادامه مي افزايد: بلوبري حاوي مقادير بالا ترکيبات طبيعي موسوم به آنتوسيانين ها است، فلاوونوئيدهاي که مسئول رنگ قرمز و آبي در ميوه ها هستند.


 يادداشت 

 والدين ناشنوا و ارتباط زباني با فرزند

ابراهيم علي آبادي

با پيشرفت پزشکي و رواج روش‌هاي بسيار مهم و مفيد غربالگري، معمولا نوزادان کم ياناشنوا خيلي زود مورد شناسايي قرارگرفته و براي آنان روش‌هاي درماني مانند جراحي و يا روش‌هاي ديگري چون استفاده از سمعک توصيه مي‌شود تا در بهترين و مناسب‌ترين زمان بتوانند از موهبت زبان برخوردار شوند.

اما در اين ميان موردي که کمتر به آن توجه مي‌شود،والدين ناشنوايي است که صاحب فرزند مي‌شوند و البته که اين والدين در ارتباط گرفتن با فرزندان‌شان و نيز سخن گفتن با آنان دچار مشکلات ويژه‌اي هستند. چنين والديني در صورتي‌که شناسايي شوند و خود يا اطرافيان‌شان از اين آگاهي برخوردار باشند که از مشاوره‌هاي مرتبط کمک بگيرند، مي‌توانند به کمک زبان اشاره با فرزندان خود ارتباط برقرار کنند، ارتباطي که البته دير اتفاق مي‌افتد، چون بايد در کنار اين والدين افرادي باشند تا به فرزندان آن‌ها زبان سخن گفتن با کلمات را بياموزند و لاجرم اين فرزندان معمولا دوزبانه هستند؛ هم زبان معمول و سخن گفتن با کلمات را مي‌آموزند و هم زبان اشاره را براي ارتباط گرفتن با والدين خود.

اما اخيرا کارشناسان به اين نتيجه رسيده‌اند که حتي همين والدين نيز با استفاده از زبان اشاره مي‌توانند براي کودکان خود داستان بگويند و ترجيحا کتاب بخوانند. استفاده از اين روش به ارتباط عاطفي اين والدين و فرزندان‌شان کمک بسياري مي‌کند و موجب مي‌شود آنان راحت‌تر مسائل خود را با يکديگر در ميان بگذارند، ضمن اين‌که کودک مي‌تواند از نعمت همراهي با والدين خود رد مطالعه کتاب نيز برخوردارشود.

البته کتاب‌خواني توسط والدين براي فرزندان، رفتاري است که هر خانواده‌اي بايد آن‌را درپيش گيرد و امر کتابخواني توسط والدين موجب مي‌شود فرزندان در آينده به افرادي کتاب خوان و صاحب دانش و آگاهي بدل شوند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته