جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134


کولبران ديده مي‌شوند؛اختصاص بودجه براي ساماندهي معيشتي

رييس جمهوري در جلسه هيات دولت:
تحريم‌ها و فشارهاي آمريکا عليه ايران، ظرفيت خود را از دست داده است

کيم جونگ‌اون:
توافق‌هاي صورت‌گرفته با پوتين به نتيجه مي‌رسد


خبر


کنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت در دانشگاه تهران


سيل در جنوب و شرق چين‎


سرمقاله

دکتر لاريجاني در ديدار با رئيس کميسيون امور خارجي پارلمان صربستان:
ايراني ها در برابر فشارهاي آمريکايي ها مقاومت مي کنند


روسيه:آمريکا در سياست خود در قبال برنامه هسته‌اي ايران تجديد نظر کند


ادعاي ترامپ درباره تاثير تحريم‌هاي آمريکا بر تغيير رفتار ايران


نخست‌وزير ژاپن:سفرم به ايران در راستاي تقويت صلح و ثبات در منطقه است


ژاپن آماده است هر کاري که به کاهش تنش منجر شود انجام دهد


يك نكته از هزاران


ميز خبر


خبــــر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 کولبران ديده مي‌شوند؛اختصاص بودجه براي ساماندهي معيشتي  

 يکي از مهم‌ترين مشکلات استان‌هاي مرزي در غرب کشور، فقر معيشتي حاصل از بيکاري است. برخي آمارها حکايت ازميزان 50 تا 60 درصدي بيکاري در اين استان‌ها دارد و 99 درصد از اين بيکاران وارد فرايند کولبري شده‌اند. کولبراني که براي تاجران و بازاريان در مقابل مزد اندکي، کالاهاي گاه بسيارسنگين را از مناطق صعب‌العبور وارد شهرهاي مرزي مي‌کنند.اکنون پس از مدت‌ها به نظر مي‌رسد وجود کولبران و مشکلات آنان به رسميت شناخته شده و قرار است تصميماتي در مورد ساماندهي آنان گرفته شود. بنا به گفته معاون هماهنگي امور اقتصادي و توسعه منطقه‌اي وزير کشور، 42 هزار ميليارد ريال براي کمک به ساماندهي معيشتي مرزنشينان تحت عنوان کولبري، از سوي دولت اختصاص يافته است.

مناطق مرزي به دليل نزديکي با کشورهاي همجوار، براي کولبران موقعيت شغلي مناسب-هر چند سخت و خطرناک- و نيز براي برخي خريداران، بازار ارزان‌تري به‌وجود آورده و موجب رونق شهرهاي مرزي شده است؛ چنان‌که عده‌اي براي خريدهاي عمده و با قيمت مناسب به اين مناطق سفر مي‌کنند و سفر برخي نيز با بر سرزبان افتادن اين شهرها شکل گردشگري به‌خود گرفته است. با اين تفاصيل و با در نظر گرفتن آن بودجه کلان، اميد مي‌رود کار و معيشت کولبراني که صخره‌هاي صعب‌العبور را درمي‌نوردند حل شود. البته محل و نحوه هزينه‌کرد چنين بودجه کلاني بايد کاملا واضح و شفاف باشد تا در آينده موجب پديدايي برخي شائبه‌هايي که امروزه شايع است، نشود.


 رييس جمهوري در جلسه هيات دولت:
 تحريم‌ها و فشارهاي آمريکا عليه ايران، ظرفيت خود را از دست داده است 

 
رئيس جمهوري با بيان اينکه امروز شرايط عمومي کشور عليرغم آنکه بدخواهان تبليغ مي‌کنند، بسيار خوب است، گفت: ملت ايران بدانند که فشار آمريکا عليه کشورمان به اوج رسيده و عملاً ظرفيت آن رو به پايان است و از اين به بعد اين تحريم‌ها و فشارها، ظرفيت خود را از دست داده و تخليه خواهد شد.به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، حجت‌الاسلام والمسلمين حسن روحاني در جلسه هيأت دولت با اشاره به اينکه آمريکا بي‌سابقه‌ترين تحريم و فشار تاريخي را طي يکسال گذشته بر ملت ايران وارد کرده، اظهار داشت: اينگونه فشارهاي آمريکا در تاريخ بي‌سابقه است و حتي با فشارهايي که از طريق سازمان ملل و تحت فصل هفتم منشور اين سازمان عليه کشورها اعمال شده، قابل مقايسه نيست.

وي تاکيد کرد: برغم همه اين فشارها و آنچه بدخواهان تبليغ مي‌کنند، از شرايط بسيار خوبي برخورداريم و البته اين بدان معنا نيست که سختي وجود ندارد و همه مشکلات برطرف شده است.رئيس جمهوري اضافه کرد: بي‌ترديد کاري که آمريکا عليه ملت ايران انجام داده از نمونه‌هاي بارز تروريسم اقتصادي است و اين در تاريخ به عنوان جلاداني که عليه ملت ايران تلاش مي‌کنند، ثبت مي‌شود، اما در عين حال و برغم همه فشارها، ملت ايران به خوبي ايستادگي و مقاومت کردند.

روحاني اظهارداشت: اينکه وزير خارجه يک کشور اروپايي در جريان سفر به تهران به صراحت اعلام مي‌کند که آمريکا در مسيري که انتخاب کرده خطا و اشتباه مي‌کند و هرکس تاريخ ايران را بشناسد مي‌داند که فشار حداکثري هيچ تأثيري بر مردم اين کشور نمي‌گذارد، بدين معناست که ديگران به عظمت و قدرت ملت ايران اعتراف مي‌کنند و مي‌دانند که راهي که متحدشان انتخاب کرده غلط است و اين بسيار حائز اهميت است.رئيس جمهوري افزود: همين وزير امور خارجه اعلام کرد که تدبير دولت ايران در يکسال اخير در انتخاب راه عقلي، منطقي و حقوقي مايه شگفتي همه بوده است در يکسال گذشته مسئولين و ملت ايران دستپاچه نشدند و صبر و تدبير خود را در برابر فشار دشمنان نشان دادند.

وي با تأکيد بر اينکه شرايط امروز کشور نسبت به گذشته بهتر شده است، بيان داشت: امروز مردم ايران نسبت به 6 ماه و يکسال گذشته آرامش بيشتري دارند و نسبت به آينده کشور خود اميدوارتر هستند و امروز مسئولين کشور نيز ديدگاه و نظر متحد و واحدي دارند و راه کلام و نظرات مسئولين رده بالا و همه مردم و فرهيختگان جامعه يکسان و واحد شده است.روحاني تصريح کرد: امروز همه به خوبي مي‌دانند که مقصر اصلي همه مشکلات آمريکا است و هيچ‌کس در آن ترديدي ندارد.


 کيم جونگ‌اون:
 توافق‌هاي صورت‌گرفته با پوتين به نتيجه مي‌رسد 

 رهبر کره شمالي ابراز اميدواري کرد که مسکو و پيونگ‌يانگ بتوانند روابط سنتي و استراتژيک خود را ارتقا دهند.

به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري يونهاپ، «کيم جونگ‌اون» رهبر کره‌شمالي، ابراز اميدواري کرد که توافق‌هاي صورت‌گرفته با «ولاديمير پوتين»، رئيس‌جمهوري روسيه،‌ در ماه آوريل «به بار بنشيند» و دو طرف بتوانند روابط سنتي و استراتژيک خود را ارتقا دهند. اين خبر را خبرگزاري رسمي کره شمالي گزارش کرد.

کيم در پيامي به پوتين به مناسبت روز ملي روسيه همچنين گفت که دو کشور «مسئوليت مشترکي» براي «ارتقاي دوستي قديمي با يکديگر» دارند. کيم جونگ‌اون همچنين گفت: «هر دو در برابر زمانه و تاريخ مسئوليت داريم تا سنت دوستي درازمدت‌مان را به سطوح جديدي برسانيم.»


 خبر 

 در مجموعه فرهنگي – تاريخي سعد آباد انجام شد؛

استقبال رسمي دکتر روحاني از نخست وزير ژاپن

حجت الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني رئيس جمهور به طور رسمي از «شينزو آبه» نخست وزير ژاپن در مجموعه تاريخي – فرهنگي سعد آباد تهران استقبال کرد.

به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، در آيين استقبال رسمي، ابتدا سرود ملي دو کشور نواخته شد و پس از آن دکتر روحاني و شينزو آبه از يگان تشريفات مستقر در جايگاه سان ديده و هيات هاي عاليرتبه همراه را به يکديگر معرفي کردند.رئيس جمهور ايران و نخست وزير ژاپن پس از مراسم استقبال رسمي، مذاکرات دوجانبه را آغاز کردند.

يک منبع آگاه فاش کرد:

هدف شينزو آبه از سفر به ايران دعوت رهبر انقلاب به نشست اوزاکاست

يک منبع آگاه ديپلماتيک فاش کرد که هدف از سفر نخست‌وزير ژاپن به ايران، دعوت از رهبر انقلاب براي حضور در نشست اوزاکاست.

به گزارش آنا از اسپوتنيک، يک منبع آگاه ديپلماتيک فاش کرد که هدف غيرمنتظره سفر شينزو آبه به تهران دعوت از امام خامنه‌اي، رهبر انقلاب اسلامي براي سفر به ژاپن و حضور در نشست اوزاکاست.

وي افزود: نخست‌وزير ژاپن در سفر به تهران که در 41 سال اخير بي‌سابقه است، قصد دارد از رهبر ارشد ايران براي حضور در نشست سران گروه 20 در شهر اوزاکا دعوت کند؛ نشستي که قرار است اواخر ماه جاري ميلادي برگزار شود.اين منبع با بيان اينکه پذيرش دعوت از سوي رهبر انقلاب ايران هدف آرماني آبه از اين سفر است، تصريح کرد که نخست‌وزير ژاپن مي‌کوشد تا در پس اين دعوت مقدمات ديدار ميان مقامات ارشد ايران و آمريکا را فراهم کند.

ادعاي واهي وزير خارجه بحرين در مورد نقش ايران در حمله به فرودگاه عربستان

وزير خارجه بحريم خواستار مقابله جهاني با انصارالله و حمايت ايران از اين نيروها شد.

به گزارش ايلنا به نقل از اسپوتنيک، «خالد بن احمد آل خليفه» وزير خارجه بحرين به حمله موشکي ارتش و نيروهاي مردمي يمن به فرودگاهي در عربستان واکنش نشان داد و در اين باره گفت: حمله به فرودگاه بين‌المللي عربستان اقدامي به شدت خطرناک و ناپسند است.

وزير خارجه بحرين مدعي شد:‌ اين حمله با سلاح ايراني رخ داده‌ است و افراد بي‌گناه مورد حمله قرار گرفته‌اند. بنابراين لازم است تمام جهان در سطح بين‌المللي با انصارالله و حمايت ايراني‌ها از اين نيروها مقابله کنند.

ماس:نابودي برجام به نفع هيچ‌کس نيست

وزير امورخارجه آلمان در تازه‌ترين اظهارات خود با تاکيد بر لزوم تداوم برجام، نابودي اين توافق را به ضرر همه جهان دانست.

به گزارش ايلنا به نقل از آسوشيتدپرس، هايکو ماس وزير امورخارجه آلمان در تازه‌ترين اظهارات خود در مورد تداوم برجام گفت: نابودي برجام در واقع به نفع هيچ کس نيست.

وي در ادامه مدعي شد: وقتي برجام نباشد، ديگر نمي‌توانيم مطمئن باشيم که ايران به سلاح‌هسته‌اي دست پيدا نمي‌کند.


 کنفرانس الگوي اسلامي ايراني پيشرفت در دانشگاه تهران 


 سيل در جنوب و شرق چين‎ 


 سرمقاله 

طلاق‌هاي صوري، پس لرزه‌هاي بحران اقتصادي

آذر فخري 

تا چندي پيش، برخي همسران براي معاف شدن فرزندشان از سربازي، اقدام به طلاق صوري مي‌کردند. چرا که طبق قانون، مادري که همسرش فوت کرده يا از همسرش طلاق گرفته، تحت تکفل فرزند پسر خود قرارمي‌گيرد و اين پسرمي‌تواند از امتياز معافيت برخوردار شود. البته تا مدت‌ها معافيت بلافاصله پس از طلاق انجام مي‌گرفت. اما سوءاستفاده‌هايي که از اين قانون شد، و افزايش طلاق‌هاي صوري براي گرفتن معافيت و رجوع زنان به همسران خود، موجب شد قانون در اين زمينه محدوديت‌هايي قائل شود و صدورمعافيت از خدمت سربازي را موکول کرد به گذشت 30 ماه از مدت طلاق و استمرار شرايط معافيت.البته بماند که بازهم به روش‌هاي گوناگوني مانند ازدواج مجدد يا موقت ثبت نشده، خانواده‌ها مي‌توانند از اين قانون استفاده کنند.

خبر تازه‌اي که اين روزها در مورد طلاق‌هاي صوري به گوش مي‌رسد در رابطه با 6 هزارطلاق صوري است که براي دريافت مستمري پدران اتفاق افتاده! در اين نوع طلاق هم زنان با طلاق صوري و درصورتي که شاغل نباشند و درآمدي نداشته باشند مي‌توانند از مستمري بازنشستگي پدران خود استفاده کنند.

سرپرست سازمان تأمين اجتماعي ضمن اعلام اين خبر، به مورد ديگري در اين زمينه هم اشاره کرده و آن ازدواج دختران جوان با مستمري‌بگيران مسن سازمان تأمين اجتماعي است تا پس از فوت همسر، بتوانند مستمري‌اش را دريافت کنند.

اين خبر از دو جنبه قابل بررسي و تامل است؛ اول اين‌که خود سازمان تامين اجتماعي براي تأمين نقدينگي افزايش 36.5 درصدي حداقل مستمري‌ها در سال 98 دچار مشکلاتي است و مجبور است ازسيستم بانکي کشور پول قرض کند. و در همين حال پرداخت مستمري‌ها با بازگشت دختران به خانه پدري و يا ازدواج دختران جوان با مردان مسن مستمري‌بگير، موجب مي‌شود پرداخت مستمري تا سال‌هاي طولاني ادامه داشته باشد.

سوي ديگر ماجرا که به مردم بازمي‌گردد، بيکاري و سختي معيشت و گذران زندگي است. مردمي که يکي يا هر دو نان‌آور خانواده بيکارند، و دختراني که نتوانسته‌اند وارد بازار کار بشوند، با استفاده يا سوءاستفاده از قوانين، از اين طريق براي خود منشا درآمدي تامين مي‌کنند.

به هر حال قضاوت در مورد چنين رفتارهايي در اين شرايط اقتصادي چندان آسان نيست و نمي‌توان له يا عليه هيچ کدام از دو طرف اين ماجرا، حکمي صادر کرد و نتيجه‌اي گرفت.

اما اکنون با برملا شدن چنين استفاده‌هايي از قانون، مديرکل امور فني و مستمري‌هاي سازمان تأمين اجتماعي مي‌گويد براي شناسايي چنين طلاق‌هايي کارگروه‌هايي تشکيل داديم تا طلاق‌هاي صوري را رصد کنيم. وي حتي از مردم خواسته است چنين طلاق‌هايي را به سازمان تامين اجتماعي گزارش دهند. به نظر مي‌رسد با تداوم روند مشکلات معيشتي وبحران اقتصادي که گريبانگير خانواده‌هاي بسياري شده است، چنين رفتارهاي نه چندان اخلاقي شيوع بيشتري خواهد يافت و البته سازمان‌هاي ذيربط ضمن رصد مردم، شهروندان را هم مامور رصد کردن يکديگر مي‌کنند و همين مسئله موجب رواج نوعي سرکشي به زندگي خصوصي مردم و صدمه ديدن اعتماد اجتماعي خواهد شد. پرسش اساسي اين است که چرا به‌جاي تدبير راهکارهاي مناسب براي تامين زندگي مردم و کاستن از مشکلات معيتشي، آنان را به جان هم مي‌اندازيم و موجب به‌وجود آمدن مشکلات زمينه‌اي ديگري مي‌شويم؟ آيا اين سازمانِ تامين اجتماعي هيچ امکان قانوني موسعي براي تشخيص چنين سوءاستفاده‌هايي ندارد؟

a.f.far99@gmail.com


 دکتر لاريجاني در ديدار با رئيس کميسيون امور خارجي پارلمان صربستان:
 ايراني ها در برابر فشارهاي آمريکايي ها مقاومت مي کنند 

 رييس مجلس شوراي اسلامي، گفت: آمريکايي ها با اعمال تحريم هاي مضاعف به دنبال تحت فشار قرار دادن ايران هستند، اما ايراني ها در برابر اين فشارها مقاومت مي کنند.

به گزارش خانه ملت، دکتر علي لاريجاني رئيس مجلس شوراي اسلامي با ژارکو ابرادوويچ رئيس کميسيون امور خارجي پارلمان صربستان ديدار و گفت وگو کرد.

دکتر لاريجاني در ابتداي اين نشست با بيان اينکه روحيه استقلال طلبي صربستان براي ايران جذاب است، گفت: کشورهايي که تحت سيطره آمريکا قرار گرفته اند، سرنوشت خوبي نداشته و در درازمدت هزينه زيادي پرداخت مي کنند.

روابط سياسي ايران و صربستان در سطح بالايي قرار دارد

رئيس مجلس شوراي اسلامي با اشاره به اينکه ايران تحت فشارهاي آمريکا قرار گرفته است، افزود: آمريکايي ها حتي برجام را که با توافق آنها امضا شده بود، زيرپا گذاشتند و با اعمال تحريم هاي مضاعف به دنبال تحت فشار قرار دادن ايران هستند، اما ايراني ها در برابر اين فشارها مقاومت مي کنند.

وي با بيان اينکه روابط سياسي ايران و صربستان در سطح بالايي قرار دارد، ادامه داد: متاسفانه روابط اقتصادي بين دو کشور گسترده نيست و در سطح نازلي قرار دارد، در حالي که مي توانيم از توان يکديگر در حوزه اقتصادي استفاده کنيم.

روحيه محافظه کاران صربستان در توسعه روابط اقتصادي به نفع آمريکايي ها است

دکتر لاريجاني با تاکيد بر اينکه روحيه محافظه کاران صربستان در توسعه روابط اقتصادي به نفع آمريکايي ها است، تاکيد کرد: اگر پيوندهاي عميقي بين کشورهاي دوست برقرار شود، آمريکايي ها ديگر نمي توانند اين کشورها را تحت فشار قرار دهند.

رئيس قوه مقننه با بيان اينکه ايران و صربستان مي توانند در حوزه صنعت، کشاورزي و نفت و گاز با يکديگر همکاري کنند، افزود: ما مي توانيم درحوزه کشت فراسرزميني با صربستان همکاري داشته باشيم تا روابط اقتصادي دو کشور توسعه يابد.


 روسيه:آمريکا در سياست خود در قبال برنامه هسته‌اي ايران تجديد نظر کند 

 
اسپوتنيک :نماينده دائم روسيه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي گفت که مسکو از واشنگتن مي‌خواهد تا در سياست‌هاي خود در قبال توافق هسته‌اي با ايران تجديد نظر کند.به گزارش آنا از اسپوتنيک، ميخائيل اوليانوف گفت: سياست‌ها در قبال برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) به دليل رويکرد غير مسئولانه آمريکا بدتر مي‌شود و ما از واشنگتن مي‌خواهيم تا در سياست‌هاي خود نسبت به توافق هسته‌اي تجديد نظر کند.وي در جلسه مديران آژانس بين‌المللي انرژي اتمي افزود: روسيه از مهر تأييد آژانس بين‌المللي انرژي اتمي بر اجراي تعهدات ايران در قبال برنامه جامع اقدام مشترک ابراز رضايت مي‌کند. تهران در اين موضوع مسئولانه برخورد مي‌کند و در بدترين شراط واکنشي بي‌سابقه نشان مي‌دهد که شايسته ستودن است.نماينده دائم روسيه در آژانس بين‌المللي انرژي اتمي تصريح کرد: برنامه هسته‌اي ايران همچنان يک نمونه شفاف و موفقيتي ارزشمند است و ما نيازمند اين هستيم که تا حد ممکن با آن تعامل کنيم.


 ادعاي ترامپ درباره تاثير تحريم‌هاي آمريکا بر تغيير رفتار ايران 

شبکه آر تي روسيه :رئيس جمهور آمريکا مدعي شده است که ايران رفتار خود را در نتيجه تاثير تحريم‌هاي آمريکا و خروج دولت آمريکا از توافق هسته‌اي تغيير داده است.به گزارش ايسنا به نقل از شبکه خبري آر تي روسيه، ترامپ در کاخ سفيد و در حضور جمعي از خبرنگاران درباره ايران مدعي شد: «ايران اکنون به خاطر تحريم‌ها و بقيه چيزهاي ديگر، کشوري متفاوت از آن وقتي هست که من به اينجا [کاخ سفيد] آمدم».ترامپ در ادامه درباره تفاوتي که از آن ياد کرد بر ادعاي خود افزود: «وقتي من به اينجا آمدم آن‌ها در همه جا بودند، ايجاد ترور کرده و مشکلاتي به بار مي‌آورند».رئيس جمهور آمريکا با استناد به ادعاي خود اين اظهارات را نيز مطرح کرد: «آن‌ها اکنون بسيار بيشتر از قبل به آمريکا احترام مي‌گذارند».ترامپ که استدلالي براي هيچ يک از اين اظهاراتش نداشت سعي کرد توجه را به فعاليت‌هاي ياد شده اين کشور [ايران] جلب کرده و استدلال کند که دليل تغيير رفتار ايران به دنبال خروج آمريکا از توافق هسته‌اي و «اعمال تحريم‌هاي فلج‌کننده» بر اقتصاد ايران انجام شده است.


 نخست‌وزير ژاپن:سفرم به ايران در راستاي تقويت صلح و ثبات در منطقه است 

 کيودو :نخست‌وزير ژاپن در فرودگاه هاندا به خبرنگاران گفت که سفرش به تهران در راستاي کاهش تنش و تقويت ثبات در منطقه کليدي غرب آسياست.به گزارش آنا از کيودو، شينزو آبه که ساعاتي قبل توکيو را به مقصد تهران براي ديداري دو روزه با مقامات ارشد ايران ترک کرد به خبرنگاران گفت که سفرش در راستاي تقويت ثبات پايدار در منطقه مهم غرب آسياست.نخست‌وزير ژاپن تصريح کرد: «براي تسهيل تنش‌ها، من قصد دارم که تبادل‌نظر واضحي (با مقامات ايران) داشته باشم.»

وي تأکيد کرد: «نگراني‌هايي در خصوص تشديد تنش‌ها در غرب آسيا وجود دارد. به علت اينکه اوضاع جاري توجه جامعه بين‌الملل را به خود جلب کرده، ژاپن در راستاي استقرار صلح و ثبات در اين منطقه حساس و کليدي درصدد است در حد توان نقش مثبتي در اين قضيه ايفا کند.»


 ژاپن آماده است هر کاري که به کاهش تنش منجر شود انجام دهد 

 وزير خارجه ژاپن در ديدار با ظريف گفت: آماده ايم هر کاري که به کاهش تنش منجر شود، انجام دهيم.به گزارش فارس، محمدجواد ظريف و تارو کونو وزراي خارجه ايران و‌ ژاپن در تهران ديدار و گفتگو کردند.در دور اول اين ديدار، وزير امور خارجه کشورمان ضمن خوشامدگويي به همتاي ژاپني و هيات همراه، با اشاره به روابط ديرينه دو کشور و 90 سال روابط ديپلماتيک ايران و ژاپن، اين کشور را دوست و شريک خوب ايران در حوزه هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي خواند و از سفر مقامات عاليرتبه ژاپن به ايران استقبال کرد.

ظريف با اشاره به جنگ و تروريسم اقتصادي دولت آمريکا ضد ملت ايران افزود: با ملت ما جنگ اقتصادي را آغاز کرده اند و روزانه هم با تبليغات و نفرت پراکني هاي آمريکايي ها مواجه هستيم.وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد: در اين شرايط سخت براي رفاه و آسايش مردم خود راههايي را خواهيم يافت که از جمله آن تجديد نظر در بودجه و سياست هاي مالي بدون اتکاء به نفت است.


 يك نكته از هزاران 

 پژوهشگران؛ خانواده‎ها سخت مي‌گيرند، جوانان آسان بگيرند!

جوانان دلايل زيادي براي به تاخيرانداختن ازدواج يا حتي گذشتن از خير ازدواج دارند.

بيکاري و نداشتن درآمد مکفي، گران و گاه سرسام‎آوربودن هزينه ازدواج و اداره خانواده، عدم اعتماد دوطرفه، پايين بودن آستانه تحمل ديگري به‌عنوان فردي مستقل از نظر فکري و حتي تمايل به فرديت بيش از حد و خودمحوري از جمله مواردي است موجب ازدواج هراسي در جوانان شده است.

از سوي ديگر، خانواده دختران دم بخت، گاهي به دليل منطقيِ خير و صلاح و خوشبختي فرزندشان و گاهي نيز به بهانه چشم و هم‌چشمي‌هاي فاميلي، شرايط سختي براي خواستگاران مي‌گذارند؛ شرايطي چون داشتن شغل و درآمدي مناسب، خانه و ماشين. شرايطي که مطمئنا اغلب اين خانواده‌هاي مرجع، خود در زمان ازدواج‌شان در 30 يا 40 سال پيش نداشتند. اما شرايط به گونه‌اي بود که مي‌توانستند در مدت کوتاهي تمام اين خواسته‌ها را براي خانواده خود تامين کنند. اما اکنون با توجه به شرايط فعلي، تامين خانه و ماشين براي جوانان اگر نگوييم محال است اما مي‌توان اذعان کرد که نياز به زماني بسيار طولاني و صبر و قناعتي خارج از حد توان دارد. چنين است که والدين معمولا براي ازدواج دختران‌شان دست بالا را مي‌گيرند و موانع مختلفي مي‌تراشند. در حالي‌که البته خودشان نيز از طرف ديگر درگير تامين جهيزيه‌اي مي‌شوند که هزينه‌اش نياز به وام‌ها و قرض‌هاي چندين ميليوني دارد. حتي برخي والدين مجبور شده‌اند براي تامين جهيزيه خانه يا ماشين خود را بفروشند.

اما خود جوانان نيز در اين ميان مشکلات خاصي دارند.برخي از جوانان امروز، صبح عاشقند و عصر فارغ! براي آن‌ها ملاک همسرگزيني به سادگي زمان والدين‌شان نيست. برخي از آنان به‌شدت آسان‌گيرند البته با اين توجيه که بايد به فرديت و اراده مستقل طرف مقابل‌شان احترام بگذارند، اما گاهي اين شکل ازآسان‌گيري که تنه به تنه بي‌تفاوتي مي‌زند وموجب اختلافاتي مي‌شود. برخي هم هستند که درست در نقطه مقابل قرار دارند؛ دچار شک و بي‌اعتمادي‌اند و نامزد و همسر خود را تحت فشار و اضطرار قرار مي‌دهند تا گزارش کاملي از جاهايي که مي‌روند و افرادي که مي‌بينند بدهند، داستان چک کردن گوشي‌ها هم براي خودش ماجرايي است. در مورد مسائل مشترک زندگي اغلب جوانان ما، مهارت‌هاي لازم را ندارند. برخي از اين سوي بام و برخي ديگر از آن سوي بام مي‌افتند. برخي جوانان آستانه تحمل بسيار پاييني دارند و با بروز کوچک‌ترين مشکل ترجيح مي‌دهند جدا شوند و به خانواده مرجع خود بازگردند.

از هر سويي که به ماجراي ازدواج نگاه کنيم، مشکلي هست که ريشه در اقتصاد و عدم آموزش مناسب مهارت‌هاي زندگي و پذيرش و تحمل و احترام به حريم و فرديت ديگري دارد و عدم درک لازم از معناي زندگي مشترک. مسلما پرکردن چنين خلاءهايي به يک هم‌افزايي ملي در سطوح گسترده خانوادگي، آموزشي و فرهنگي-اجتماعي نيازمند است.


 ميز خبر 

 انفجار در سکوي نفتي ايران در خليج فارس

سکوي نفتي نايين در خليج فارس دچار انفجار گاز شد.

به گزارش عسلويه نيوز، سکوي نفتي نايين متعلق به شرکت نفت و گاز پارس در 92 کيلومتري از ساحل عسلويه متعلق به فازهاي پارس جنوبي دچار حادثه شد.

چندين کشتي آتشخوار به منطقه اعزام شده است.

مديران ارشد آتش نشاني منطقه عسلويه هم با بالگرد به محل حادثه رفته اند.

نخست‌وزير عراق:

توافقي با فرانسه بر سر محاکمه اعضاي فرانسوي داعش وجود ندارد

نخست‌وزير عراق گفت که بغداد و پاريس در زمينه محاکمه عناصر داعش هيچ توافقي انجام نداده‌اند.

به گزارش آنا از سومريه‌نيوز، عادل عبدالمهدي در نشست هفتگي خود گفت که هيچ توافقي با فرانسه درباره محاکمه عناصر فرانسوي گروه تروريستي داعش وجود ندارد.

وي افزود: در کشور ما حکم دادگاه لازم‌الاجراست و کسي از آن مستثني نيست و بنابراين، قانون در همه حال بايد يکسان اجرايي شود.

نخست‌وزير عراق تأکيد کرد که در راستاي اجراي قانون، بغداد خواهان محاکمه تروريست‌هاي عراقي و سپس خارجي و عناصري است که در کنار داعش جنگيده‌اند. دولت عراق همه تلاش خود را به کار مي‌بندد تا کساني را که در صف داعش بودند و از کشور فرار کرده‌اند، براي محاکمه به بغداد بکشاند.

به مدت يک سال ديگر؛

اتحاديه‌اروپا تحريم‌هاي ضد روسيه را تمديد کرد

اتحاديه اروپا اعلام کرد تحريم ها عليه روسيه را يک سال ديگر تمديد مي کند.

به گزارش مهر به نقل از کي‌يف پُست، اتحاديه اروپا تحريم ها عليه روسيه را براي يک سال ديگر تمديد کرد.

گفتني است، از سال 2014 ميلادي تاکنون که شبه جزيره کريمه و سواستوپول پس از برگزاري يک همه پرسي ازاد و عمومي دوباره به خاک روسيه ملحق شدند؛ آمريکا و اتحاديه اروپا با غيرقانوني دانستن بازالحاق کريمه به خاک روسيه، تحريم هايي را ضد روسيه وضع کرده اند.

اين در حاليست که برخي از سران اروپائي تا کنون بارها به بي نتيجه بودن تحريم هاي مذکور اذعان داشته و از لزوم بهبود روابط بروکسل با مسکو سخن گفته اند.

جانسون: برگزيت تا 9 آبان اجرايي مي‌شود

وزير خارجه سابق انگليس وعده داد در صورتيکه نخست وزير شود، تا 9 آبان برگزيت را اجرايي مي کند.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، «بوريس جانسون» وزير خارجه سابق انگليس که به طور رسمي کارزار خود براي جانشيني ترزا مي نخست وزير مستعفي کشورش را آغاز کرده است، وعده داد تا در صورت پيروزي لندن را تا 31 اکتبر سال جاري ميلادي (9 آبان ماه) از اتحاديه اروپا خارج مي کند.

وزير خارجه سابق انگليس در اين خصوص ادامه داد: پس از گذشته 3 سال و 2 ضرب الاجل بايد اتحاديه اروپا را تا 31 اکتبر سال جاري ميلادي تَرک کنيم. هدف من برگزيت بدون توافق نيست.


 خبــــر 

 سخنگوي نيروهاي مسلح يمن:

موشک‌هاي کروز برج مراقبت فرودگاه ابها را تخريب کردند

سخنگوي نيروهاي مسلح يمن از اصابت موشک‌هاي کروز به برج مراقبت فرودگاه ابها در خاک عربستان خبر داد.

به گزارش آنا از «الميادين»، ژنرال «يحيي سريع» گفت که موشک‌هاي کروز پرتابي از خاک اين کشور برج مراقبت فرودگاه «ابها» در منطقه عسير عربستان را تخريب کردند.

سخنگوي نيروهاي مسلح يمن افزود: اين اقدام در راستاي واکنش به تجاوزات ائتلاف عربي و محاصره بزدلانه ملت يمن انجام شده است.

ترکيه: به زودي پاسخ نامه تهديدآميز آمريکا را مي‌دهيم

وزارت دفاع ترکيه اعلام کرد نامه اخير آمريکا درباره خارج کردن آنکارا از پروژه «اف-35»، هيچ هماهنگي با روح اتحاد و ائتلاف 2 همپيمان ناتو نداشت و به زودي پاسخ آن را مي‌دهيم.به گزارش فارس، ترکيه از نامه اخير واشنگتن در خصوص جزئيات خارج کردن ترکيه از پروژه جنگنده «اف-35» انتقاد کرد و اعلام کرد که لحن اين نامه هيچ هماهنگي با روح ائتلاف ميان دو همپيمان ناتو ندارد.

بنا به گزارش خبرگزاري رويترز،‌«پاتريک شاناهان» سرپرست موقت پنتاگون (وزارت دفاع آمريکا) با ارسال نامه‌اي به «خلوصي آکار» وزير دفاع ترکيه، اطلاع داد که واشنگتن چگونه آنکارا را از پروژه جنگنده‌ اف-35 خارج مي‌کند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

ادامه مطالب

V . امور مالي

IAU دوره پنج ساله را دريک وضعيت امور مالي خيلي بحراني آغازکرد. درآمد به خاطر تأثير مستقيم رکود اقتصادي فرسايشي شده بود. موانع و محدوديت هاي عمومي که اقتصاد ملي وسيستم ها و مؤسسات آموزش عالي درسراسر جهان را تحت تأثير قرار داده بود روي پرداخت به موقع حق عضويت، منبع اصلي درآمد انجمن، انعکاس منفي داشت، ودر ساير منابع تأمين مالي هم اين واقعيت وجود داشت. اين وضعيت با يک فرسايش در ذخاير انجمن ازطريق افت دلار ايالات متحده آمريکا (ازميانه دهه 1980)روبرو شد. وکاهش اساسي کمک مالي يونسکو، به خصوص براي عمليات مشترک مرکزاطلاعات در آموزش عالي به عنوان نتايج جدي محدوديت هاي مالي که به خاطر کنارگذاشتن ايالات متحده آمريکا ازيونسکو صورت گرفت به وجود آمد. درسال 1996 مجموع بدهي انجمن به حدود 4/2 ميليون فرانک فرانسه رسيد.

دراين وضعيت قبل ازسوال درمورد منطق سازمان براي انتخاب، هيأت مديره تعيين گرديد. آيا فعاليت هاي IAU بايستي به شدت کاهش يابد يا در پاسخ به وضعيت مالي تغيير کند؟ يا اينکه بايد برعکس سعي کندتا بحران را ازطريق يک تلاش پرانرژي وبيش فعال مرتفع کندتا ظرفيت استعداد هاي موجود به طورکامل بارور شود؟ اگر راه حل اين بود که عمليات کمتر ورقيق شود، براي فعاليت هاي انجمن سؤال پيش مي آيد، آيا دريک چنين مقطعي کفايت مي کردکه حتي در ميان يک واگرايي زياد، درآمد لازم براي عضويت را افزايش دهيم، آن هم با اقتضاي جهاني که ممکن است به آساني قادر نباشد يا نخواهد مشارکت در چنين فعاليت ها را داشته باشد؟ پايين آوردن عمليات جاري همچنين به معني ازدست دادن سرمايه گذاري اساسي گذشته ميباشد. از طرف ديگر، انتخاب براي يک راهبرد افزايش فعاليت، همانطور که در طرح جمع بندي پيشنهاد سياست وتوسعه پايدار مصوب دهلي بود. معيارهاي سختي را براي مرتفع کردن بحران مالي اعلام مي کند.

عليرغم محدوديت ها، کميته امورمالي، تحت رهبري ميکائيل فاليسي (Michael Falise) پيشنهاد داد وهيأت مديره تصويب کرد، تا يک استراتژي تهاجمي به جاي يک کاهش شديد فعاليت ها که احساس مي شد، شانس IAU را براي انجام مأموريتش، نگهداري اعضايش و جذب افراد جديد، و توليد درآمد لازم، بيشتر پايين مي آورد، را انتخاب کند.

تصميم گرفته شد تا هزينه هرجايي که ممکن است کاهش يابد. درآمد از بدهي هاي عضويت، هردو، يک افزايش 7درصد از 1997 (بدهي ها در طول يک دوره پنجساله افزايش نمي يابد) و تعداد اعضا؛ براي تحت تأثير قراردادن يونسکو و الزام براي دادن کمک هاي اساسي بيشتر به منظور خدمت عمومي ارائه شده توسط دفتر بين المللي دانشگاه ها و، به خصوص، مرکز اطلاعات مشترک IAU / يونسکودر موردآموزش عالي؛ و جستجوي تأمين بودجه اضافي از خارج افزايش پيدا کند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته