جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6134


اسامي اداره هاي دولتي پرمصرف برق روي ميز رئيس جمهور


عوارض 30 هزار توماني آزادراه تهران شمال


تريبون


نهادهاي مالي


 اسامي اداره هاي دولتي پرمصرف برق روي ميز رئيس جمهور 

 امسال همانند سال‌هاي گذشته سناريوهاي مختلفي از سوي وزارت نيرو براي گذر از پيک مصرف برق و مديريت آن در حال بررسي بوده و در ميان اين موارد، پرونده مصرف برق اداره هاي دولتي از سال گذشته تاکنون همچنان باز است؛ به طوري‌که قرار است مصرف برق اداره ها رصد و گزارش شود.

به گزارش ايسنا، افزايش مصرف برق در ايران به تبع نزديک شدن به فصل گرما و استفاده از وسايل سرمايشي، دغدغه گذر از فصل تابستان بدون خاموشي برنامه‌ريزي شده را باز هم پررنگ کرده و مسؤولان وزارت نيرو به دنبال راهکارهايي هستند که از اين اتفاق جلوگيري کنند. توليد و تأمين برق يک بعد اين ماجرا و نحوه مصرف بعد ديگر آن است.

برنامه وزارت نيرو براي ادارات دولتي جهت کاهش مصرف

در اين ميان، نحوه مصرف برق ادارات دولتي از اهميت ويژه‌اي برخوردار است که براي کاهش آن سال گذشته راهکارهاي مختلفي به کار گرفته شد. در اين راستا سال 1396 دستگاه‌هاي دولتي موظف شدند 20 درصد از برق مصرفي خود را از طريق انرژي‌هاي تجديدپذير تأمين کنند و در همان سال و سال 1397 نيز مصرف برق خود را نسبت به سال 1395، 10 درصد کاهش دهند.

همچنين سال گذشته بر اساس ابلاغيه وزارت کشور استانداران سراسر کشور به خصوص استاندار تهران مکلف به کاهش 20 درصدي در مصرف آب و 10 درصدي در مصرف برق، نسبت به مدت مشابه سال 1396 شدند؛ صراحتاً نيز اعلام شد که در صورت نياز به اختيارات بيشتر کليه اختيارات لازم جهت اجرايي کردن اين امر به استانداران محول مي‌شود و مقرر شد در صورت عدم رعايت صرفه‌جويي در دستگاه‌ها، استانداران نسبت به قطع آب و برق آن‌ها اقدام کنند.

از سوي ديگر، دستگاه‌هاي آب و برق مکلف شدند هر 15 روز يک بار مصرف برق و آب دستگاه‌ها را گزارش دهند که آب و برق دستگاه‌هايي که رعايت نکنند، قطع مي‌شود و از ساعت 13:30 نيز سيستم‌هاي سرمايشي در همه دستگاه‌ها بايد خاموش شود. تغيير ساعت کاري ادارات اقدام ديگري بود که در کنار همه اقدامات مذکور صورت گرفت و در تابستان سال گذشته شاهد تغيير ساعت کاري ادارات بوديم.

به نظر مي‌رسد وزارت نيرو بر موضع خود براي کاهش مصرف در ادارت در زمان پيک مصرف همچنان باقي است. به طوري که نه تنها زمزمه تغيير ساعت ادارات در برخي استان‌ها به گوش مي‌رسد بلکه قرار است با تعامل استان‌داران با وزارت نيرو، ميزان مصرف برق و درجه حرارت محيط در ادارات دولتي کنترل شود.در اين راستا، رئيس جمهور تاکيد کرده است که ليست اداراتي که قبض مصرفي آن‌ها نسبت به سال گذشته افزايش يافته است براي بررسي در اختيار دفتر رئيس جمهور قراربگيرد.

ادارات مصوبه صرفه‌جويي دولت را اجرا نکردند

در همين رابطه ،مديرعامل شرکت توزيع برق استان تهران از صدور اولين قبض برق پرمصرف‌ها تا 10 روز آينده خبر داد و گفت: تعداد مشترکين خانگي پرمصرف در شهرهاي استان تهران 149 هزار و 751 مشترک است که نشان مي‌دهد 8.3 درصد مشترکان خانگي پرمصرف هستند.

حاجي‌رضا تيموري در حاشيه همايش ساليانه خدمات مشترکين برق در پاسخ به سؤالي مبني بر اينکه ، آيا اقدام به شناسايي مشترکان پرمصرف برق در شهرهاي استان تهران شده‌ و چه زماني اولين قبض اين مشترکان صادر خواهد شد، گفت: تعرفه برق مشترکان عادي خانگي از اول ارديبهشت ماه 7 درصد افزايش يافته است و مشترکين پرمصرف از اول خرداد ماه 16 درصد بر تعرفه آنها اضافه خواهد شد. بنابراين کار شناسايي ما از ارديبهشت ماه آغاز و اخطارهايي به اين مشترکين داده شده است.


 عوارض 30 هزار توماني آزادراه تهران شمال 

 مديرعامل شرکت ساخت و توسعه زيربناهاي حمل و نقل کشور گفت: برآورد اوليه عوارض آزادراه تهران شمال از سوي بخش خصوصي 100 هزار تومان بود اما احتمالاً رقم نهايي کمتر از 30 هزار تومان تعيين مي‌شود.خيرالله خادمي در حاشيه بازديد از آزادراه‌هاي تهران- شمال و همت- کرج در جمع خبرنگاران در پاسخ به پرسش مهر درباره نرخ عوارض آزادراه تهران شمال گفت: با توجه به ابعاد و گستردگي اين پروژه، پرداخت عوارض 100 هزار تومان برآورد شده است اما رقم نهايي را کميته نرخ‌گذاري آزادراه‌ها، برآورد و تعيين مي‌کند که قطعاً زير 30 هزار تومان خواهد بود. بخشي از هزينه عوارض را دولت و بنياد مستضعفان پرداخت خواهند کرد.

وي درباره آزادراه همت-کرج ادامه داد: طول اين آزادراه 14.5 کيلومتر است که 5 کيلومتر آن، زير بار ترافيک بوده و 10 کيلومتر باقي مانده است که اين 10 کيلومتر باقي‌مانده، 85 درصد پيشرفت فيزيکي دارد. اقداماتي مانند لاينينگ تونل بايد انجام شود.معاون وزير راه و شهرسازي تأکيد کرد: آزادراه همت- کرج تا پايان امسال به بهره‌برداري خواهد رسيد اما تا پايان شهريور ماه به طور موقت به جاده چالوس متصل شده و زير بار ترافيک خواهد رفت.


 تريبون 

 جزئيات ميزان ماليات خريداران سکه مشخص شد

معاون سازمان امور مالياتي گفت‌: خريداران سکه تا حداکثر 200 عدد در سال 1397، مشمول ماليات مقطوع شده اند.به گزارش سازمان امور مالياتي، نادر جنتي معاون ماليات هاي مستقيم سازمان امور مالياتي کشور، با بيان اينکه خريداران سکه تا حداکثر 200 عدد در سال 1397، مشمول ماليات مقطوع شده اند، گفت: اشخاصي که بيش از 200 سکه خريداري کرده اند، مشمول ماليات مقطوع موضوع تبصره ماده 100 قانون ماليات هاي مستقيم نبوده و مي بايست تا پايان خردادماه 1398، اظهارنامه مالياتي مربوط به اين فعاليت را تسليم نمايند.

نادر جنتي خاطرنشان کرد: تمامي خريداران سکه که در سال 1397 نسبت به دريافت حداکثر 200 سکه از سيستم بانکي اقدام نموده اند، مشمول ماليات مقطوع بوده و از نگهداري اسناد و مدارک موضوع قانون مذکور و تسليم اظهارنامه مالياتي معاف هستند.

وي تاکيد کرد: اشخاصي که در سال 1397 بيش از 200 سکه دريافت نموده‎اند، مشمول ماليات مقطوع موضوع تبصره ماده 100 قانون ماليات هاي مستقيم نبوده و مي‎بايست اظهارنامه مالياتي مربوط به اين فعاليت (خريد و فروش سکه ) را تا پايان خردادماه سال 1398 به سازمان امور مالياتي کشور تسليم نمايند.

وي در خصوص نحوه تعيين ماليات مقطوع براي خريداران سکه که طي سال 1397 سکه خود را دريافت کرده اند، عنوان کرد: بر اين اساس، تا 20 سکه دريافتي مشمول ماليات نيست. نسبت به مازاد 20 سکه تا ميزان 60 سکه به ازاي هر سکه 150 هزار تومان ماليات مقطوع، نسبت به مازاد 60 سکه تا ميزان 100 سکه به ازاي هر سکه 200 هزار تومان ماليات مقطوع و نسبت به مازاد 100 سکه تا ميزان 200 سکه به ازاي هر سکه 250 هزار تومان ماليات مقطوع تعيين شده است.جنتي تصريح کرد: خريداران سکه در محدوده 20 تا 200 سکه با تاريخ تحويل سال 1397، لازم است ضمن مراجعه به سامانه عمليات الکترونيک موديان مالياتي به نشاني www.tax.gov.ir ، کد ملي خود را در بخش «ماليات مقطوع دريافت‎کنندگان سکه» وارد نموده و در صورتي که مشمول ماليات سکه بودند، اقدام به ثبت‎نام در اين سامانه نمايند.

معاون ماليات هاي مستقيم سازمان امور مالياتي کشور اضافه کرد: بديهي است اطلاعات مودي اعم از اطلاعات هويتي، محل اقامت و شماره همراه، پس از ثبت نام، اعتبار سنجي شده و در صورت صحت اطلاعات، نام کاربري و کلمه عبور به شماره همراه مودي پيامک خواهد شد.وي ادامه داد: مودي پس از دريافت نام کاربري و کلمه عبور اجازه ورود به بخش مربوطه در سايت عمليات الکترونيک سازمان را پيدا کرده و در ادامه، پس از مشخص کردن تعداد سکه خريداري شده، محاسبات سيستمي انجام شده و مبلغ ماليات تعيين مي گردد که پس از دريافت شناسه قبض و شناسه پرداخت، امکان پرداخت ماليات فراهم مي شود.جنتي همچنين از امکان پرداخت ماليات در چهار قسط مساوي خبر داد و گفت: عدم پرداخت ماليات تا پايان خرداد 1398 و يا عدم پرداخت اقساط در سررسيدهاي مقرر، مشمول جريمه خواهد بود.


 نهادهاي مالي 

 عضو هيأت مديره بانک رفاه:

حمايت از ايده هاي نوين و کسب و کار هاي بانکي

بانک رفاه - حسين رحمتي عضو هيأت مديره بانک رفاه در مراسم رفاتک پيچ که در حاشيه هشتمين نمايشگاه بين المللي نوآوري و فناوري – اينوتکس 2019 - برگزار شد گفت: لزوم توجه به روندهاي نوآورانه و خلاقانه يک الزام براي نظام بانکي است. بانک ها براي بقاء و دوام در صحنه رقابت لازم است به نحو شايسته اي روندهاي نوآورانه و تکنولوژي هاي نوين را رصد و از آنها براي توسعه و بهبود خدمات خود استفاده کنند.

به گزارش ايلنا، رحمتي با بيان اينکه بازيگران نوظهور حوزه هاي مالي، شتاب دهنده ها و اخلالگران حوزه ديجيتال در حال سبقت گرفتن از شبکه بانکي هستند گفت: در اين شرايط ساختار صنعتي جوابگوي نياز هاي عديده مشتريان نيست و بايد مدل هاي کسب و کار نوين را اتخاذ کرد. بانک رفاه در اين زمينه درصدد استقرار بانکداري جامع است که بتواند براساس آن خدمات، محصولات و راه حل براي مشتريان ارائه کند.

عضو هيأت مديره بانک رفاه با اشاره به اينکه اين بانک به دقت رويدادها و تحولات حوزه هاي مختلف و به ويژه حوزه فناوري اطلاعات را رصد مي کند گفت: بانک براي اين منظور اقدام به استقرار مرکز نوآوري با ساختاري چابک و همسو با تحولات روز حوزه کسب و کار هاي نوين کرده است.

وي بر استفاده حداکثري از ظرفيت هاي فناوري هاي نوين تأکيد کرد و گفت: بانک از طريق اين مرکز از ظرفيت ويژه استارتاپ ها براي پيشبرد اهداف خود استفاده مي کند. اين بانک همچنين حمايت از ايده هاي نوين و کسب و کار هاي بانکي را در دستور کار خود دارد.

با «پالس» کسب و کارتان را مديريت کنيد!

بانک ملي - فعالان بازار کسب و کار و پذيرندگان شرکت پرداخت الکترونيک سداد مي توانند با اپليکيشن «پالس» به راحت ترين شيوه ممکن با ثبت و يادآوري تعهدات مالي، کسب و کار خود را مديريت کنند.به گزارش روابط عمومي بانک ملي ايران، پالس اپليکيشني با ويژگي هاي جذاب و کاربردي براي ارايه خدمات پشتيباني به پذيرندگان شرکت پرداخت الکترونيک سداد طراحي شده و افراد مي توانند با نصب اين اپليکيشن بر روي تلفن همراه يا تبلت خود، علاوه بر مشاهده عملکرد و ريز تراکنش کارتخوان در هر ساعت از شبانه روز، درخواست پشتيباني نيز بدهند.

در پالس از طريق داشبورد موجود در صفحه اصلي امکان مشاهده کارکرد کارتخوان در روزها و هفته هاي گذشته ميسر است و کاربران مي توانند از گزارش هاي متنوع با امکان جست و جوي پيشرفته بهره مند باشند.ديگر امکان کاربردي و جذاب اپليکيشن پالس براي کاربران، ارايه گزارش هاي در لحظه است. از آنجايي که گزارش هاي بانکي اغلب کلي و تفکيک نشده اند، از اين رو پالس اين مشکل را مرتفع کرده است و افراد مي توانند به ريز تراکنش هاي خود دسترسي داشته باشند.

در بخش يادآوري اين اپليکيشن هم با ثبت طلب ها و بدهي ها، تعهدات مالي در موعد مقرر يادآوري مي شوند.

همچنين در صورتي که يک تراکنش پس از 72 ساعت به حساب مورد نظر واريز نشد، مي توان آن را در بخش مغايرت ها ثبت کرد تا در اسرع وقت رسيدگي شود.

دکتر صالح آبادي مطرح کرد:

بلاکچين خط بطلان بر تمرکزگرايي در جهان

بانک توسعه صادرات - مديرعامل بانک توسعه صادرات ايران در حاشيه کارگاه بلاک چين و بانکداري گفت: ابزارهاي نو مانند بلاک چين خط بطلاني روي سيستم هاي متمرکز فعلي در دنيا کشيده اند.

به گزارش روابط عمومي بانک توسعه صادرات ايران، دکتر علي صالح آبادي اظهار داشت: سوئيفت از يک پايگاه اطلاعاتي متمرکز برخوردار است و آمريکا به دليل برخورداري از کنترل سوئيفت، از اين دسترسي سواستفاده کرده و تبادلات مالي دنيا را مديريت مي کند؛ در واقع از طريق تهديد قطع دسترسي به سوئيفت، به کشورهاي مختلف فشار وارد مي آورد تا با ليست بانکهاي تحت تحريم تعامل نداشته باشند و اين بخاطر متمرکز بودن ساختار سوئيفت است.

وي افزود: از طرفي به دليل اينکه بسياري از ذخائر دنيا روي دلار متمرکز است، دلار نيز تبديل به ابزاري شده که آمريکا از آن براي فشار بر کشورهاي ديگر استفاده مي کند.

صالح آبادي بيان داشت؛ بر اين باورم که با توسعه ساختار بلاک چين در دنيا بعنوان ابزاري با ساز و کار غير متمرکز، سلطه ابزاري آمريکا و ساير قدرتهاي مستبد را به طرز چشمگيري کاهش خواهد داد.

وي در ادامه تشريح کرد: تکنولوژي بلاک چين بستري از اعتماد فراهم مي کند که بر مبناي آن معاملات بدون شبهه انجام مي شوند و افراد زيادي نيز در اين فرايند در نقش شاهد ظاهر شده و بر آن صحه مي گذارند.

معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صمت مطرح کرد:

بانک پارسيان؛ بازوي توسعه معادن کشور

بانک پارسيان - معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صمت، بانک پارسيان را به عنوان بازوي توسعه کشور به منظور اجراي طرح هاي صنعتي و معدني اعلام کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک پارسيان ،جعفر سرقيني افزود: اين بانک از سال هاي گذشته با هدف نقش آفريني در راستاي اجراي سياست هاي اقتصاد مقاومتي، با سرمايه گذاري در حوزه معدن و صنايع معدني به عنوان صنعتي پرمزيت و اشتغال زا، توانست نقش موثري در رونق توليد و اشتغال پايدار ايفا کند.سرقيني با اشاره به مشارکت بانک پارسيان در طرح هايي همچون؛ گندله‌سازي اپال پارسيان سنگان و پارس فولاد سبزوار، يادآور شد: ايجاد زنجيره استخراج تا توليد محصول در حوزه صنايع فولادي و معدني از اهداف اصلي مشارکت اين بانک خصوصي در بخش معادن مي باشد که هم اکنون با سرعت و قوت دنبال مي شود.

گشايش سپرده ويژه معاملات آنلاين سهام در بانک‌پاسارگاد

بانک پاسارگاد - با افتتاح سپرده ويژه معاملات آنلاين سهام در بانک‌پاسارگاد، علاوه بر برخورداري از سود اين سپرده، از طريق آن مي‌توان بدون مراجعه حضوري و به‌صورت کاملاً اينترنتي، در سيستم معاملات آنلاين کارگزاري بانک‌پاسارگاد نيز ثبت‌نام کرد.

به گزارش روابط عمومي بانک‌پاسارگاد، مشتريان مي‌توانند با مراجعه به يکي از نزديک‌ترين شعبه‌هاي بانک‌پاسارگاد نسبت به افتتاح سپرد? سرمايه‌گذاري کوتاه‌مدت «ويژ? معاملات آنلاين سهام» اقدام کنند. سپس با استفاده از نام كاربري و رمز عبور به سيستم بانكداري مجازي خود وارد شده و فرآيند ثبت‌نام را تکميل کنند. فرم‌هاي تکميل‌شده و تصوير مدارک هويتي مورد ارزيابي کارشناسان کارگزاري قرار گرفته و در صورت تأييد، ثبت‌نام قطعي انجام خواهد شد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته