جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/04 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 6144


نشاط اجتماعي ؛نيازي که نبايد ناديده گرفته شود

فاقدين کارت مراجعه کنند؛
پرونده کارت هوشمند تا پايان98 بسته مي شود


اعلام ‌هم‌سويي جرمي هانت با مواضع ضدايراني آمريکا


ترامپ: بولتون اگر اختيار داشت يک مرتبه با کل دنيا در مي‌افتاد

نتانياهو مدعي شد؛
براي مقابله با نيروهاي ايراني در فلسطين تلاش مي‌کنيم


خبر


فارغ التحصيلي دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي


پيروزي امام اوغلو در انتخابات شهرداري استانبول


سرمقاله

رئيس قوه قضاييه:
رعايت حقوق، مبناي هر تصميم و اقدام در جمهوري اسلامي است


اوليانوف :اعلام حمايت روسيه از ايران در مقابل تحريم‌هاي احتمالي آمريکا


هوک مدعي شد؛ترامپ خواهان مذاکره با ايران است


بان کي مون: تنش‌ها در خليج‌ فارس نتيجه خروج آمريکا از برجام است


امام اوغلو مخالف اردوغان پيروز انتخابات شهرداري استانبول شد


160 آلماني طرفدار داعش ناپديد شده‌اند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 نشاط اجتماعي ؛نيازي که نبايد ناديده گرفته شود 

جامعه ما با توجه به شرايط برحاني اقتصادي و سختي معيشت و مسائل مبتلابه آن، جامعه‌اي است تا حدودي بي‌نشاط و خسته؛ جامعه‌اي که به دليل همين فشارها و بحران‌ها، براي اين که آستانه تحملش بالا برود نيازمند شادي و نشاط است؛ موردي که متاسفانه از سوي برخي مسئولان امر مغفول مانده است. در چنين شرايطي بديهي است که اغلب جوانان خود به جست‌وجوي راهي براي يافتن اندکي نشاط و تحرک بروند و در اين مسير البته که گاه مرتکب خطاهايي هم مي‌شوند که بسيار طبيعي مي‌نمايد و جامعه همچون خانواده، در برخورد با خطاي فرزندان خود بايدراه تربيت و تدبير را و نه تنبيه و طرد را در پيش ‌گيرد. اين روزها با توجه به مسائلي که در بالا گفته آمد، متاسفانه برخوردهايي با جواناني که اقدام به آب بازي در فضاي پارک کرده‌اند، صورت گرفته که واکنش‌هاي نه چندان خوشايندي را برانگيخته است. قصد ما در اين مجال بررسي چند و چون اين ماجرا نيست. اما نوع و شدت برخورد با اين جوانان ما را وامي‌دارد از برخورد کنندگان و نيز مسئولاني که موافق چنين برخوردهايي هستند بپرسيم که آيا در زمينه مسائل و مشکلات ديگري که گريبان جامعه و همين جوانان را گرفته است نيز به همين شدت برخورد مي‌شود؟ آيا با مسئله خفت و زورگيري در روز روشن که اين روزها به‌شدت رواج دارد و آسايش و امنيت مردم به‌خصوص زنان و دختران را مختل کرده، چنين برخوردهاي قهرآميزي صورت مي‌گيرد؟ آيا در جايي‌که پاي تعرض و تجاوز درميان است، در جايي‌که سرقت‌هاي روزانه و شبانه و گران‎فروشي‎هاي عجيب و غريب امان مردم را بريده و موجب شده امنيت اجتماعي زير سوال برود نيز، ما شاهد چنين برخوردهاي بازدارنده‌اي هستيم؟


 فاقدين کارت مراجعه کنند؛
 پرونده کارت هوشمند تا پايان98 بسته مي شود  

 
سخنگوي سازمان ثبت احوال با اشاره به اينکه کارتهاي هوشمند ملي به مرور به ثبت نام کنندگان ارائه مي شود، گفت: تا پايان سال پرونده کارت هوشمند بسته مي شود.سيف الله ابوترابي در گفتگو با مهر افزود: تاکنون چاپخانه دولتي در دو مرحله تعدادي کارت هوشمند را تحويل ثبت احوال داده که ميان متقاضياني که در گذشته ثبت نام کرده بودند توزيع شده است.وي با اشاره به اينکه با افزايش کارتهايي که توليد مي‌شود مي‌توانيم به سرعت آنها را ميان هموطنان فاقد کارت توزيع کنيم گفت: در حال حاضر حدود 46 ميليون کارت هوشمند ملي صادر شده است.سخنگوي سازمان ثبت احوال تاکيد کرد: همچنين 8 تا 10 ميليون نفر نيز کارت هوشمند ندارند و براي ثبت نام نيز مراجعه نکرده اند.وي از هموطنان درخواست کرد با توجه به اينکه از اول خرداد ماه ارائه خدمات بانکي فقط با کارت هوشمند ملي انجام مي‌شود به همين دليل افرادي که تا کنون براي ثبت نام و دريافت کارت مراجعه نکرده اند هرچه زودتر به دفاتر پيشخوان دولت مراجعه کنند.

ابوترابي گفت: براساس برنامه ريزي هاي انجام شده قصد داريم تا پايان امسال براي تمامي افراد فاقد کارت، کارت صادر کنيم و بدين ترتيب پرونده کارت هوشمند بسته خواهد شد.


 اعلام ‌هم‌سويي جرمي هانت با مواضع ضدايراني آمريکا 

 وزير امور خارجه انگليس ضمن تکرار ادعاهايي عليه ايران تاکيد کرد که از آمريکا حمايت خواهد کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از روزنامه ديلي اکسپرس، جرمي هانت، وزير امور خارجه آمريکا در پي هم‌سويي اخيرش با رويکرد ضد ايراني آمريکا گفت: ما از قوي‌ترين متحدمان يعني آمريکا حمايت خواهيم کرد اما البته بايد هر درخواستي را براي حمايت نظامي بر مبنايي جداگانه بررسي کنيم.

وي با بيان اين که ما به طور جدي باور داريم که راهکار، متوقف کردن آن‌چه رفتار بي‌ثبات‌کننده ايران در منطقه مي‌خواند، است، گفت که درباره خرابکاري درباره نفت‌کش‌ها که آن را کار ايران مي‌خواند را بسيار نگران‌کننده مي‌دانيم و به طور مداوم با آمريکا در تماس هستيم.وي در ادامه گفت: ما مي‌خواهيم تنش وضعيت را کاهش دهيم اما به شدت نگرانيم.


 ترامپ: بولتون اگر اختيار داشت يک مرتبه با کل دنيا در مي‌افتاد 

 دونالد ترامپ در مصاحبه‌اي از جان بولتون به عنوان يکي از" شاهين‌ها" (جنگ‌طلب‌ها) در دولتش ياد کرد که به گفته‌ي ترامپ، "اگر اختيارش با خودش بود يک مرتبه با کل دنيا در مي افتاد".به گزارش ايسنا، دونالد ترامپ، رئيس جمهور آمريکا در مصاحبه‌اي با چاک تاد، مجري شبکه ان‌بي‌سي با اين سوال مواجه شد که آيا احساس مي‌کند افراد ديگري در دولتش با فشار او را به سمت جنگ با ايران مي‌برند؟ ترامپ در پاسخ به اين سوال گفت که او در دولتش هم "کبوتر" (صلح طلب) و هم "شاهين" (جنگ طلب) دارد.ترامپ تصريح کرد: جان بولتون مسلماً يک شاهين است و اگر اختيارش دست خودش بود يک مرتبه با کل دنيا در مي‌افتاد. اما از نظر من اين مهم نيست چون من حضور هر دو گروه را در دولتم مي‌خواهم.


 نتانياهو مدعي شد؛
 براي مقابله با نيروهاي ايراني در فلسطين تلاش مي‌کنيم 

 نخست وزير رژيم صهيونيستي بر تلاش براي مقابله با نيروهاي ايراني تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از جروزالم پست، «بنيامين نتانياهو» نخست وزير رژيم صهيونيستي در نشست مشترک با «نيکولاي پتروشف» دبير شوراي امنيت ملي روسيه مدعي شد: ما تمام تلاش خود را براي مقابله با نيروهاي ايراني در فلسطين به کار خواهيم گرفت.


 خبر 

 ترامپ خطاب به مسئولان ايران:

حمايت از تروريسم را متوقف کنيد

رئيس جمهور آمريکا در تازه‌ترين گزافه‌گويي خود از مسئولان ايران خواست حمايت از تروريسم را متوقف کنند.به گزارش ايلنا به نقل از خبرگزاري فرانسه، دونالد ترامپ در تازه‌ترين اظهارات ضدايراني خود خطاب به مسئولان ايران گفت: حمايت از تروريسم را متوقف کنيد و دست از تلاش براي سلاح هسته‌اي برداريد.

وي افزود که ساير کشورها بايد از حمل و نقل دريايي خود ازتنگه هرمز حمايت کنند.

پمپئو: درباره امنيت کشتي‌راني با پادشاه سعودي رايزني کردم

پمپئو: درباره امنيت کشتي‌راني با پادشاه سعودي رايزني کردموزير خارجه آمريکا پس از ديدار با ملک سلمان اعلام کرد: درباره امنيت کشتي‌راني در تنگه هرمز با پادشاه سعودي رايزني کردم.به گزارش مهر، مايک پمپئو وزير خارجه آمريکا ا پس از ديدار با ملک سلمان به خبرنگاران اعلام کرد: درباره امنيت کشتي راني با پادشاه سعودي رايزني کردم.وزير خارجه آمريکا با انتشار پيامي توئيتري در اين خصوص نوشت: درباره لزوم ارتقاي امنيت کشتي راني در تنگه هرمز با وي رايزني کردم. آزادي کشتي راني از اهميت زيادي برخوردار است.

ترزا مي:

مي‌خواهيم در برجام بمانيم

ترزا مي بر تداوم حضور انگلستان در برجام تاکيد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از اسکاي نيوز، «ترزا مي»، نخست‌وزير سابق انگليس در مورد تنش ميان ايران و آمريکا گفت: تمام تلاش ما اين است که از طريق ديپلماسي و راهکار سياسي بتوانيم به موضوع ايران رسيدگي کنيم.

وي افزود: ما مي‌خواهيم در برجام بمانيم و مي‌خواهيم که ايران با ما همکاري کند. اما اگر اين همکاري صورت نگيرد، گزينه‌هاي ديگري در مورد ايران در دسترس ما وجود دارد.

سرگئي ريابکوف:به همراه متحدانمان با تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران مقابله مي‌کنيم

معاون وزير امورخارجه روسيه تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران را غيرقانوني دانست.به گزارش ايلنا به نقل از تاس، «سرگئي ريابکوف» معاون وزير خارجه روسيه در واکنش به تصميم آمريکا براي اعمال تحريم‌هاي جديد عليه ايران گفت: تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران بسيار خطرناک و غيرقانوني به حساب مي‌آيد. ترامپ با اين تصميم‌ها تنش در خاورميانه را تشديد مي‌کند.

وي در ادامه افزود: ما و متحدانمان با تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران مقابله مي‌کنيم.


 فارغ التحصيلي دانشجويان دانشگاه علامه طباطبايي 


 پيروزي امام اوغلو در انتخابات شهرداري استانبول 


 سرمقاله 

 افزايش عجيب رقم قراردادها

چه کسي مسئول "پول پاشي" در فوتبال است؟

سعيد ونکي

با آغاز فصل نقل و انتقالاتي فوتبال ايران، تيم هاي ليگ برتري دست به کار شده اند و مذاکره با بازيکنان مد نظر خود را براي حضور در فصل جديد فوتبال باشگاهي کشور آغاز کرده اند. اما اتفاق عجيبي که در اين بين و در سکوت خبري در حال رخ دادن است، افزايش عجيب رقم قرارداد بازيکنان است.

در روزهاي گذشته شاهد بوديم که برخي از فوتباليست هاي ملي پوش، مبالغ سرسام آوري را براي تمديد قرارداد درخواست کردند که در کمال ناباوري، برخي مديران عامل اين باشگاه ها که از بودجه هاي دولتي هم ارتزاق مي کنند، حاضر شدند در برابر اين خواسته هاي عجيب مالي تسليم شوند.

به عنوان مثال، يکي از بازيکنان تيم هاي پايتخت، براي تمديد قرارداد به مدت 3 فصل، مبلغ 9 ميليارد را درخواست کرد که در نهايت به خواسته خود هم رسيد! در واقع سالي 3 ميليارد تومان ناقابل براي دويدن در مستطيل سبز! اين پول هاي هنگفت در حالي پرداخت مي شود که تقريبا ماليات سنگيني هم براي آن منظور نمي شود و خالص ترين دريافتي را نصيب فوتباليست هاي ايران مي کند. آن هم در شرايطي که در بسياري از مشاغل کشور، کسب اين درآمد تقريبا دست نيافتني است.

حتي اگر بخواهيم شاخص افزايش تورم در يک سال اخير را هم مبنايي براي اضافه شدن پرداختي ها منظور کنيم، باز هم پرداخت اين مبالغ غير منطقي است. علاوه بر اين، از ياد نبريم که اکثر اين فوتباليست ها از نظر فني در حال در جا زدن هستند و به کيفيت کاري خود چيزي اضافه نکرده اند، پس در اين اوضاع اقتصادي چه توجيهي براي پول پاشي در فوتبال وجود دارد؟ به نظر مي رسد که مسئولان باشگاه هاي ليگ برتري که فاقد هر نوع نگاه و برنامه بلند مدتي هستند و در انديشه نتيجه گيري مقطعي هستند، تنها به فکر ثبت يک کارنامه مثبت کوتاه مدت و گرفتن چند جام قهرماني هستند و براي رسيدن به اين هدف، از اين تلاشي فروگذاري نمي کنند.

بنابراين با اين نوع راهبرد آسيب زا، بايد انتظار داشته باشيم که بي جهت گردش مالي فوتبال ايران سر به فلک بکشد و هيچ گونه آورده کيفي هم نداشته باشد.

قطعا ادامه اين روند نه تنها هزينه هاي سنگيني را به فوتبال ايران تحميل مي کند، بلکه ديگر رشته هاي ورزشي را هم با چالش مواجه مي کند. در سال هاي گذشته که فاصله پرداختي ها در رشته هاي مدال آوري چون کشتي، وزنه برداري، تکواندو و دووميداني با فوتبال تا اين حد زياد نبود، صداي اعتراض بسياري از قهرمانان ورزش کشور نسبت به اين بي عدالتي ها بلند شد و امسال هم با اين وضعيت افزايش دستمزدها، قطعا چالش هاي بيشتري را شاهد خواهيم بود.

بنابراين بهتر است ساز و کار مالي درستي در فوتبال حاکم شود. مي توان از يک نظام مالياتي تصاعدي دقيقي بهره برد تا ترمز افزايش قراردادها تا حد زيادي کشيده شود و علاوه بر اين، فاصله فوتبال با ديگر رشته ها هم تا حدودي کم شود.


 رئيس قوه قضاييه:
 رعايت حقوق، مبناي هر تصميم و اقدام در جمهوري اسلامي است  

 
رئيس قوه قضاييه با اشاره به فعاليت 24 هزار نهاد مردمي که بيش از نيمي از آنها در زمينه حقوق بشر فعاليت دارند، از تاسيس نهاد ملي حقوق بشر در آينده‌اي نزديک خبر داد.به گزارش اداره کل روابط عمومي قوه قضاييه، آيت الله سيدابراهيم رئيسي در نشست سفرا و کارداران کشور‌هاي خارجي و نمايندگان سازمان‌هاي بين‌المللي با بيان اينکه کرامت به انسانيت انسان تعلق دارد و ظرف زمان، مکان، جنسيت و مليت را برنمي‌تابد، تصريح کرد: عقل و شرع بر صيانت از حقوق انساني تاکيد داشته و ما را در به رسميت شناختن حقوق ذاتي و آزادي‌هاي اجتماعي ياري مي‌رساند.رئيس قوه قضاييه ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران بر پايه ايمان و ارزش‌هاي الهي همواره حقوق بشر و کرامت انساني را به عنوان نقطه مرکزي پيام اديان آسماني مورد توجه قرار داده است؛ چه اينکه اسلام براي هدايت و سعادت انسان آمده است.

آيت الله رئيسي با بيان اينکه اسلام سه شاخص برابري، آزادي و حفظ عزت نفس و احترام به شخصيت انسان را به عنوان جلوه‌هاي تحقق کرامت انساني معرفي کرده است، افزود: کرامت انساني در واقع ارزش دادن و ترجيح انسان از جهت انسانيت است و اين معنا مستلزم آن است که انسان را داراي حقوق طبيعي، فطري و اجتماعي بدانيم. مقتضاي اين نگاه فطري به انسان ايجاب مي‌کند که جمهوري اسلامي ايران حفظ کرامت انساني را در مناسبات اجتماعي و سياسي داخل کشور به عنوان سرلوحه اقدامات خود قرار دهد؛ همچنان که در عرصه بين‌المللي نيز جمهوري اسلامي ايران همواره مدافع صلح، عدالت‌گرايي و توجه به حقوق بشر بوده است.رئيس قوه قضاييه با اشاره به عدالت طلبي بشر اظهار کرد: عدالت، آرمان هميشگي انسان در طول تاريخ بوده است که نه تاريخ انقضاء دارد و نه استثناپذير است؛ هرچند که در روزگار ما اجراي عدالت، تدريجي و تحقق آن نسبي است. در يک تعريف عام عدالت به معناي دادن حق به صاحب حق است؛ از اين‌رو رعايت حقوق شرط لازم براي تحقق عدالت است. به همين دليل نيز رعايت حقوق، اساس و مبناي هر تصميم و اقدام در جمهوري اسلامي ايران است.

آيت الله رئيسي خاطرنشان کرد: عدالت در عين حال که مبنا و معيار هر سياست و برنامه در جمهوري اسلامي است، آرمان و هدف غايي و عالي جمهوري اسلامي در ساحت فردي و ملي هم هست. هر اقدام و حرکتي در جمهوري اسلامي با معيار عدالت سنجيده مي‌شود و ميزان مشروعيت هر سياست و برنامه و ميزان مقبوليت هر اقدام و عملي در جمهوري اسلامي، به قابليت و توانايي آن در تحقق عدالت بستگي دارد.

رئيس قوه قضاييه با نگاه اينکه اين نگاه جامع به کرامت و حقوق بشر همراه با عدالت‌طلبي، سازنده جوهره انقلاب اسلامي ملت ايران بوده است، تصريح کرد: اين حقيقت منجر به درهم شکستن آن سامان فکري و سياسي شد که دولت و ملت را ملک طلق خود مي‌پنداشت و حقوق آنان را به حاشيه مي‌برد. اما انقلاب اسلامي حقوق مردم را از حاشيه به متن آورد. اين حقوق بنيادين تامين نمي‌شد مگر اينکه انقلاب با قدرت‌هاي استکباري که با دولت دست نشانده خود حيات مردم ايران را در دست داشتند، مقابله مي‌کرد.

آيت الله رييسي با بيان اينکه در جمهوري اسلامي دو مفهوم مبارک استقلال و آزادي در کنار يکديگر نشسته‌اند، به تشريح اقدامات جمهوري اسلامي در زمينه ارتقاء حقوق بشر و توجه به کرامت انساني پرداخت و يادآور شد: چنانکه مي‌دانيد انقلاب اسلامي پس از دهه‌ها و سال‌ها استبداد داخلي و استعمار خارجي نويدبخش آزادي، حق تعيين سرنوشت و برابري اجتماعي براي همه ايرانيان بود. شعار ما شعار قرآني نه ستم کنيم و نه بر خود ستم پذيريم، است و جمهوري اسلامي به عنوان نظام سياسي برآمده از انقلاب با ايجاد يک ساختار سياسي مردم‌سالارانه مبتني بر انتخاب عمومي، پيشرفت همه جانبه در تمام جغرافياي کشور با نگاه مبتني بر عدالت را به عنوان بخش مهمي از اهداف انقلاب اسلامي در جهت تامين حقوق بشر محقق کرده است.

رئيس قوه قضاييه عقلانيت اسلامي و مردم سالاري را که از ابتکارات و نوآوري‌هاي حضرت امام خميني (ره) بوده است، در نظام قضايي جمهوري اسلامي داراي تجلي روشني دانست و گفت که اين تجلي در ساختار قانوني نظام منعکس شده است.

آيت الله رئيسي ادامه داد: قانون اساسي جمهوري اسلامي ايران يکي از فصول خود را به حقوق ملت اختصاص داده است و قوانين متعددي در حمايت از برخي حقوق شهروندي نظير حق دسترسي به عدالت، حق دادرسي منصفانه، قانون احترام به آزادي‌هاي مشروع و حفظ حقوق شهروندي و منشور صيانت از حقوق شهروندان در نظام اداري در مجامع قانونگذاري و تقنيني تصويب شده است.


 اوليانوف :اعلام حمايت روسيه از ايران در مقابل تحريم‌هاي احتمالي آمريکا 

 تاس :نماينده دائم روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي با انتقاد از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران بر حمايت روسيه از ايران در مقابل تحريم‌ها تاکيد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از تاس، «ميخاييل اوليانوف» نماينده دائم روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي در مورد تحريم‌هاي جديد آمريکا عليه ايران گفت: تحريم‌هاي جديد عليه ايران به زودي اعلام مي‌شوند. آمريکا از درک اين موضوع عاجز است که چنين تصميماتي برجام را با خطر بزرگي روبه‌رو مي‌کند. ما حمايت خود را از ايران در مقابل تحريم‌هاي آمريکا اعلام مي‌کنيم.

نماينده دائم روسيه در سازمان‌هاي بين‌المللي در اين خصوص اضافه کرد: آمريکا در حال خارج کردن ايران از توافق هسته‌اي است و اين راهکار بسيار غيرمسئولانه‌ است.اوليانوف در ادامه افزود: برايان هوک از ديپلماسي صحبت مي‌کند اما مشکل اينجاست که تنش، تهديد و تحريم، جايي در ديپلماسي ندارد و به همين خاطر است که شرايط در خليج فارس هر روز بدتر مي‌شود.


 هوک مدعي شد؛ترامپ خواهان مذاکره با ايران است 

 رويترز :برايان هوک در جمع خبرنگاران بار ديگر بر تمايل ترامپ براي مذاکره با ايران تاکيد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، «برايان هوک»، نماينده ويژه آمريکا در امور ايران در جمع خبرنگاران در بروکسل گفت: ترامپ خواهان مذاکره با ايران است اما ايران بايد برنامه هسته‌اي و آزمايش‌هاي موشکي خود را متوقف کند و حمايت از انصارالله را هم کناربگذارد.هوک در ادامه مدعي شد: ايران يا مي‌تواند به ميز مذاکره بيايد يا اينکه نظاره‌گر تخريب اقتصادش باشد.وي هم چنين در ادامه مدعي شد: تحريم‌هاي بيشتري عليه ايران در راه است. اما از ذکر جزئيات تحريم‌هايي که اعلام مي‌شود، خودداري کرد.

هوک هم چنين در مورد اينستکس گفت: بعيد مي‌دانم اين ساز و کار به مرحله اجرا برسد.


 بان کي مون: تنش‌ها در خليج‌ فارس نتيجه خروج آمريکا از برجام است 

 
ايرنا: دبير کل سابق سازمان ملل متحد ضمن ابراز نگراني شديد از افزايش تنش‌ها در خليج‌ فارس تصريح کرد: اين تحولات بيانگر فقدان يک چارچوب مؤثر براي امنيت خاورميانه و نتيجه تصميم احمقانه آمريکا در خروج از برجام است.«بان کي مون» که اکنون سمت معاونت گروه بين‌المللي «الدرز» را بر عهده دارد، همچنين عنوان کرد: اقدامات ضد ايراني آمريکا نه تنها موجب تضعيف ثبات در منطقه، بلکه پيام اشتباهي را به مذاکرات در حال انجام بر سر مساله هسته‌اي کره‌شمالي ارسال مي‌کند.گروه بين‌المللي «الدرز» که مقر آن در انگليس قرار است، نهادي متشکل از شخصيت‌هاي بلندپايه بين‌المللي است که در راستاي برقراري صلح، حمايت از حقوق بشر و مقابله با سرکوبگري فعاليت مي‌کند.در بيانيه اين سازمان بين‌المللي که به همزمان با افزايش تنش‌ها در منطقه صادر شده، از تمام طرف‌ها خواسته تا از اقدام و سخني که تنش‌ها در منطقه خليج‌فارس را شعله‌ور مي‌کند پرهيز کنند.


 امام اوغلو مخالف اردوغان پيروز انتخابات شهرداري استانبول شد 

 اکرم امام اوغلو، نامزد حزب جمهوري‌خواه خلق ترکيه و مخالف رجب طيب اردوغان پيروز انتخابات شهرداري استانبول شد.

به گزارش آنا، در پي اعلام نتايج تکميلي انتخابات شهرداري استانبول،«اکرم امام اوغلو» نامزد، حزب حزب جمهوري‌خواه خلق ترکيه از «بن‌علي ييلدريم»، نامزد حزب عدالت و توسعه ترکيه به رهبري اردوغان پيشي گرفته است.

بر همين اساس؛ طبق شمارش 99 درصد آراي انتخابات شهرداري استانبول، امام اغلو بيش از 54 درصد آرا و ييلدريم 45 درصد رأي را به خود اختصاص داده‌اند.


 160 آلماني طرفدار داعش ناپديد شده‌اند 

 آلمان اعلام کرده است، از ميان بيش از هزار آلماني طرفدار داعش که به مناطق جنگي تحت کنترل اين گروه رفته‌ بودند، گروهي به کشور بازگشته‌اند، تعدادي نيز کشته شده‌اند اما از سرنوشت 160 نفر از آنان اطلاعي در دست نيست.به گزارش ايسنا، دولت آلمان نگران افرادي است که از اين کشور به مناطق جنگي گروه داعش در عراق و سوريه رفته‌اند. پس از "پايان جنگ با داعش" بيم آن مي‌رود که اين افراد دوباره بدون کنترل به کشور بازگردند و عمليات خرابکارانه و بمب‌گذاري انجام دهند.به گزارش دويچه وله دولت آلمان در پاسخ به پرسش ليندا تويته‌برگ، دبيرکل حزب دموکرات آزاد آلمان درباره سرنوشت و وضعيت آلماني‌هاي طرفدار داعش توضيح داده است که اطلاعي درباره اقامت آلماني‌هاي طرفدار داعش در عراق و سوريه ندارد.


 يك نكته از هزاران 

 اگر معاينه فني ارزان اما با نظارت جدي همراه شود؟!

آذر فخري

درپي اخبار پي‌درپي که دررابطه با گران شدن دولتي همه‌چيز- واقعا همه‌چيز!- به گوش مي‌رسد، برخي از گراني‌ها البته گاهي جاي تامل دارد و بهتر است براساس تصميمات کلاني که در يک بخش گرفته مي‌شود و انتظاري که در رابطه با نتيجه اين تصميم‌ها مي‌رود، گراني برخي خدمات، با تامل و تدبر بيشتري اتفاق بيفتد يا اصلا اتفاق نيفتد.

بر اساس قانون جديد طرح ترافيک زوج‌وفرد حذف شد، به اين دليل عمده که گفته شد اين طرح هيچ تاثيري بر کاستن آلاينده‌ها از هواي شهر تهران نداشته است. حال دامنه طرح ترافيک، کوچک‌تر شده و ديگر ربطي به زوج و فرد بودن پلاک اتومبيل‌ها ندارد. طبق طرح جديد، هر خودرو در هر سه ماه تنها مي‌تواند فقط 20 روز در محدوده طرح ترافيک تردد داشته باشد.

در هر دو طرح پيشين و فعلي، شرط ورود به محدوده طرح ترافيک، داشتن برگه معاينه فني است. در واقع اين انتظار از رانندگان مي‌رود که به يک مرکز معاينه فني مراجعه کرده و پس از تست خودرو و رفع مشکلات و تعمير، يک برگه معاينه فني مهرو امضا شده دريافت کنند تا بتوانند وارد محدوده طرح ترافيک بشوند.

پيش از اين اگر نگوييم همه، اما بسياري از رانندگان که خودروهاي‌شان به تعميرات اساسي نياز داشت، با پرداخت مبلغي، به‌راحتي و بدون انجام تعمير خودرو، مي‌توانستند برگه معاينه فني دريافت کنند. موردي که پس از اين و در ارتباط با طرح ترافيک جديد هم پيش خواهد آمد و ادامه خواهد داشت. چرا که اولا در ساخت بسياري از خودروهاي توليد داخل از استانداردهاي جهاني پيروي نمي‌شود و خودرو پس از مدتي دچار مشکلاتي مي‌شود و در چرخه آلايندگي قرار مي‌گيرد و دوم اين‌که با وجود تحريم و مشکلاتي که در زمينه قطعات وجود دارد، تعمير خودرو گاهي هزينه سنگيني مي‌طلبد که باعث مي‌شود معمولا مالکان از انجام تعمير و پرداخت هزينه استنکاف کنند.

اين تخلفات و فرار از تعمير جدي خودرو و دريافت برگه معاينه فني غيرواقعي در شرايطي بود که هزينه دريافت برگه هنوز گران نشده بود. اما از اين پس با گران شدن هزينه معاينات فني، به نظر مي‌رسد اين ماجرا وارد چرخه‌هاي ديگري از تخلفات در اين زمينه شود. اگر قصد و نيت محدودکنندگان طرح ترافيک، واقعا جلوگيري از آلودگي هواي تهران و سلامتي شهروندان است، به نظر مي‌رسد بايد در جهت همکاري و همراهي با مردم اتفاقا تسهيلات ويژه‌اي براي انجام معاينات فني در نظر گرفته شود وحداقل گران‌تر نشود اما نظارت دقيق‌تري بر روند اين معاينات انجام گيرد و امکان خريدوفروش برگه هاي‌تقلبي از بين برود.

اما روند گران کردن معاينه فني و نيز دريافت عوارض براي ورود به محدوده طرح ترافيک در بازه زماني بيش از 20 روز، تنها اين ذهنيت را تقويت مي‌کند که هدف تصميم گريندگان صرفا نوعي درآمدزايي از اين طريق بوده است.


 ميز خبر 

 روسيه: توجه ويژه‌اي براي امنيت اسرائيل قائل هستيم

مشاور امنيت ملي روسيه در کنفرانس مطبوعاتي مشترکي با نخست وزير رژيم صهيونيستي در قدس بر تحکيم امنيت اسرائيل و افزايش همکاري‌هاي امنيتي در منطقه تاکيد کرد.

به گزارش ايسنا، به نقل از شبکه خبري اسکاي نيوز عربي، نيکولاي پاتروشف، مشاور امنيت ملي روسيه در کنفرانس مشترکي با بنيامين نتانياهو، نخست وزير رژيم صهيونيستي اظهار کرد: ما در نشست امنيتي سه جانبه روسيه، آمريکا و اسرائيل بر اقدامات امنيتي، سياسي و انساني در سوريه تمرکز خواهيم کرد.

پاتروشف گفت: اين نشست سه جانبه مهم بوده و در نهايت گام‌هاي سازنده‌اي برداشته خواهند شد.

او افزود: ما تحولات امنيتي منطقه به ويژه مساله سوريه را بررسي خواهيم کرد.اين مسئول شوراي امنيت ملي روسيه تاکيد کرد: ما توجه ويژه‌اي نسبت به امنيت اسرائيل نشان مي‌دهيم و اين امر در راستاي تقويت امنيت منطقه انجام خواهد شد.

وي ادامه داد: ما ايده‌ها و طرح‌هاي سازنده‌اي داريم که مي‌تواند منطقه را امن‌تر کند.

محمود عباس: اگر آمريکا در تصميماتش بازنگري کند آماده مذاکره هستيم

رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در سخناني مذاکره با آمريکا را مشروط به بازنگري دولت اين کشور در تصميماتش کرد.به گزارش ايسنا، به نقل از سايت النشره لبنان، محمود عباس، رئيس تشکيلات خودگردان فلسطين در ديدار با اعضاي انجمن روزنامه‌نگاران خارجي "FPA" ضمن تکذيب وجود هرگونه ارتباطي ميان آنها و دولت آمريکا، اظهار کرد: رهبري فلسطين در صورتي که واشنگتن در تصميماتش بازنگري کند، آماده مذاکره با آمريکا است.

وي با اشاره به کارگاه اقتصادي بحرين به عنوان بخشي از طرح "معامله قرن"، افزود: ما به همانگي امنيتي با آمريکا در زمينه مقابله با تروريسم ادامه مي‌دهيم. اموال و بخش اقتصادي مهم هستند اما جنبه سياسي مهمتر است.

بعد از مرگ مُرسي؛

خطر مرگ خاموش 60 هزار زنداني اخوان‌المسلمين مصر در زندان

برخي از فعالان جنبش اخوان‌المسلمين مصر اعلام کردند که بعد از مرگ محمد مُرسي جان 60 هزار زنداني اين جنبش در خطر است.به گزارش آنا، بعد از فوت محمد مُرسي، نخستين رئيس‌جمهور مصر در دادگاه برخي از فعالان اسلامي و مدني در مصر نسبت به در خطر بودن جان زندانيان سياسي در بند دولت مصر هشدار داده‌اند.در همين زمينه، طلعت فهمي، سخنگوي جنبش اخوان‌المسلمين مصر گفته که بعد واکنش‌ها به مرگ مرسي، سخت‌گيري‌ها زيادي به زندانيان اين جنبش در زندان‌هاي مصر صورت مي‌گيرد.

اين فعال سياسي اخوان‌المسلمين از معرض خطر بودن بيش از 60 هزار زنداني جنبش اخوان‌المسلمين اين کشور در زندان مصر ابراز نگراني کرده است.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

 کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

ادامه مطلب

2. زندگي مشارکت پذير و خدمات عمومي

موضوعات بازگشت کننده دربحث مربوط به مأموريت IAU ، عبارت از نمايندگي انجمن، زندگي مشارکت پذيرآن و عملکرد خدمت رساني عمومي آن مي باشند، دو مورد آخر به گونه اي مخالف يکديگر هستند. اين مفاهيم شامل سؤالاتي درباره مبناي قانوني ودستاورد انجمن، و همچنين کسي که از کارش نفع مي برد، وکسي که به آن مي پردازد مي باشد .

IAU خودش را دريک وضعيت معما گونه مي يابد که نقطه قوت اصلي آن، يعني في الواقع خصوصيت بين المللي- در سراسر جهان، همزمان نقطه ضعف اصلي آن نيز به حساب مي آيد: مشگل براي طراحي و موافقت درمورد برنامه هاي اجرايي انجمن که بايستي فوراً و بدون تبعيض، براي منافع گسترده اي از حاميان خيلي نامتجانس پاسخ داده شود مي باشد، بنابراين قادر است که درمورد تبعيت و حمايت محاسبه نمايد. بسياري از نيازهاي خيلي شديد دانشگاه ها مي تواند خيلي زياد، ازطريق تلاش هاي مستقيم مؤسساتي يا در قالب سازمان هايي که خيلي نزديکترند به اندازه کافي تأمين شود، اين موضوع براي ملاحظات مؤسساتي و اهداف، جغرافيايي، سياسي يا فلسفي است. بدين ترتيب، دريک اصل يارانه اي (کمکي)، يک حوزه معني دار عمل براي يک سازمان جهاني مثل IAU ناگزير خواهد بود سه نيازمندي اصلي را تأمين نمايد: (1) براي اهداف واقعاً بين المللي- فرامنطقه اي که همزمان (2) به بهترين وجه مي تواند از طريق يک راهبرد چندگانه، و (3) درمورد آنچه که حاميان گسترده درگير شده هم مي تواند موافقت کند.

اگر اين فرض معتبر باشد، ممکن است برخي توضيحات که چرا IAU در سطوح مشخصي قدرت پيدا کرده بود( اطلاعات سراسر جهان و پژوهش سياست درمورد وظيفه خدمات عمومي آموزش عالي) ودر تدارک ساير موارد ضعيف مانده بود( برنامه هاي همکاري- زندگي مشارکت پذير) روشن مي شود. اگرچه ممکن است يک راه متفاوتي هم از نگاه به ديدن تضاد " خدمات عمومي" و"زندگي مشارکت پذير" باز شود.

اين حق قانوني است که سؤال کنيم، آيا نقش، مأموريت و ويژگي سازماني مشخص IAU به طور طبيعي ميل به تمرکز روي عمل از يک نوعي است که به صورت عمومي به عنوان "خدمت عمومي" مورد توجه قرار گرفته است؟ با توجه به خدمات اطلاعاتي و پژوهش سياستي، اين موضوع کاملا روشن است که اين حوزه به طور ساده نمي تواند محدود به عضويت تنها باشد، اما اين امکان وجود دارد که براي" دفاع" ياهر نوعي از زندگي "مشارکت پذير" که براي يک عضويت شبيه IAU است معني دار و پايدار باشد. ممکن است يادآوري اين موضوع ارزش داشته باشد که درطول تاريخ، IAU بيشتر از حدود 10 تا 15 درصد از دانشگاه هاي جهان را به عنوان عضو فعال نداشته است. آنچه تغيير کرده است ترکيب آن يعني تنوع نسبي عضويت برحسب انواع مؤسسات و ريشه جغرافيايي آنها مي باشد . گرچه ثبات اين درصد کل ممکن است اين پيشنهاد را ارائه دهد که حدود پيوستگي يک سنت مربوط به مفهوم پايه عضويت است که ممکن نيست به صورت قابل ملاحظه اي فراتر از اين درصدها باشد. و در حالي که اعضا ممکن است نسبت به امورمالي با خدمات به موقع به آنها که انحصاري نيست بي تفاوت باشند، در عوض انجمن ممکن است براي شناخت منافع وتعهد کافي در عضويت به منظور فعاليت هاي حفظ شده "پروژه" که چنين انحصاري را تضمين کند مشگل داشته باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته