جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 6156


هفتمين عامل مرگ در ايران


چرا بايد از محصولات ارگانيک استفاده کنيم؟


يادداشت


خبرپزشكي


 هفتمين عامل مرگ در ايران  

 
عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: طبق مطالعات سازمان‌هاي معتبر دنيا، آلودگي هواي ايران هفتمين عامل مرگ است.به گزارش بهداشت نيوز: برنامه "زمين 360 درجه" با موضوع آلودگي هوا به واسطه ازون با حضور شينا انصاري مدير دفتر پايش سازمان حفاظت محيط زيست و محمد صادق حسنوند عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران به گفتگو پرداختند.

انصاري درخصوص نقش سازمان حفاظت محيط زيست در مديريت آلودگي هوا گفت: اين سازمان به واسطه جايگاه حاکميتي و نظارتي خود، مطابق با قوانين برنامه‌اي و موضوعي به پايش و سنجش آلاينده‌ها در 31 استان کشور و اطلاع رساني مي‌پردازد.

انصاري درخصوص شاخص حداکثري ميزان ازون يادآور شد: سامانه ملي پايش کيفي هوا در کل کشور وجود دارد. اينکه شاخص بالاي 200 را در ايستگاه شهر ري به کل شهر تهران تعميم دهيم درست نيست و عملا باعث تبعات اجتماعي خواهدشد. از اين رو سازمان پيشنهاد کرد تا اندازه گيري شاخص‌ها به صورت منطقه بندي انجام گيرد تا اقدامات احتياطي بر اساس آن انجام شود.

مدير دفتر پايش سازمان حفاظت محيط زيست يادآور شد: طرح‌هاي زوج و فرد، تعطيلي مدارس و محدوديت واحد‌هاي صنعتي و برخي پروژه‌هاي عمراني در شرايط اضطراري و هشدار اعمال مي‌شوند، اما اين اقدامات علاج واقعي آلودگي هوا نيستند و رفع آلودگي هوا نيازمند اجراي برنامه‌ها و سياست‌هاي بلند مدت است.

انصاري با بيان اينکه عمده منابع انتشار آلاينده‌ها موتور سيکلت‌هاي کاربراتوري و خودرو‌هاي ديزلي هستند گفت: در صورت استمرار اين آلاينده‌ها و پيش بيني سازمان هواشناسي اقدامات مديريتي انجام مي‌شود.

وي مطرح کرد: يکي از راهکار‌هاي بلندمدت پيش بيني شده براي کاهش آلاينده‌هاي هيدروکربني محدودسازي توليد خودرو‌هاي ديزلي و اجراي "طرح کهاب" در جايگاه‌هاي عرضه سوخت است تا انتشارات بخارات بنزين به عنوان منبع انتشار هيدروکربن‌ها محدود شود؛ لذا وزارت نفت بايد تسهيلاتي را براي اجراي طرح تخصيص دهد و ساير دستگاه‌ها نيز همکاري نمايند.

در ادامه، حسنوند در رابطه با خطرات آلاينده‌هاي هوا براي سلامتي انسان بيان داشت:

اثرات آلاينده‌ها بر سلامت انسان‌ها را به شدت متنوع دانست و گفت: اين اثرات از حملات آسم و بيماري‌هاي تنفسي تا مرگ را شامل مي‌شود.

عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران با اشاره به گروه‌هاي حساس در اين خصوص گفت: بيشترين صدمات آلودگي هوا مختص کودکان زير پنج سال، بانوان باردار، افراد چاق و مبتلا به ديابت نوع دو، افراد بالاي 60 سال و افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي و تنفسي است.

وي با اشاره به اينکه دو نوع ازون وجود دارد گفت: يک ازون در لايه استراتوسفر زمين قرار دارد که براي زمين بسيار حياتي است و با جلوگيري از پرتو‌هاي فرابنفش جلوي سرطان پوست را مي‌گيرد. اما ازون موجود در لايه تروپسفر آلاينده ثانويه محسوب مي‌شود و مهم‌ترين عارضه آن حملات آسمي است.

حسنوند يادآور شد: اگر مقدار هشت ساعته آلاينده ازون از استاندارد خود بالاتر رود اثرات بيشتري خواهد گذاشت. استاندارد قبلي ما براي ازون 51 بوده، اما در حال حاضر استاندارد ما برگرفته از استاندارد سازمان حفاظت محيط زيست آمريکا به 70 رسيده است.


 چرا بايد از محصولات ارگانيک استفاده کنيم؟ 

 
سرطان بيماري خطرناک و کشنده اين روزها محسوب مي‌شود که با راهکاري‌هايي نسبتا ارزان مي‌توان از شر آن خلاص شد.

به گزارش باشگاه خبرنگاران، داشتن رژيم غذايي حاوي ميوه و سبزيجات فراوان يکي از بهترين انتخاب‌ها براي جلوگيري از بروز سرطان است؛ مطالعات جديد نشان مي‌دهد علاوه بر موارد ذکر شده مصرف خوراکي‌هاي ارگانيک هم از پيشرفت اين بيماري جلوگيري مي‌کند.

مصرف مواد ارگانيک تأثير بسزايي بر محافظت از بدن در برابر سرطان هوچکين و سرطان سينه دارد علاوه بر آن ريسک سرطان‌هاي پوست، پروستات و روده را به يک سوم کاهش پيدا مي‌دهد.

آفت‌کش‌ها

آژانس حفاظت از محيط زيست آمريکا (EPA) معتقد است که مصرف آفت‌کش‌ها با مقدار استاندارد براي انسان آسيب‌زا نيست، ولي با وجود اين بايد توجه داشته باشيم که بسياري از مواد شيميايي بعد از ورود به بدن هضم نشده و در بافت‌هاي چربي تجمع پيدا مي‌کنند و همين عامل مي‌تواند براي سلامت انسان خطرناک باشد.

هورمون رشد

معمولا در گوشت‌هاي توليدي که به دست مردم مي‌رسد از هورمون رشد استفاده مي‌شود؛ اين هورمون مقدار گوشت حيوان را افزايش مي‌دهد، اما در کنار آن خطر ابتلا به سرطان‌هاي مربوط به دستگاه توليد مثل هم محتمل‌تر مي‌شود.

آنتي بيوتيک‌ها

در بسياري از مزارع کشاورزي و دامداري‌ها ، دام‌ها را با آنتي‌بيوتيک‌ها تغذيه مي‌کنند تا از بروز بيماري جلوگيري شود.مطالعات نشان مي‌دهند ويتامين C در خوراکي‌هاي ارگانيک 27 درصد بيشتر از انواع غير ارگانيک است همچنين منيزيم، آهن و فسفر بيشتري در مواد ارگانيک وجود دارد و اين خواص از ابتلا به سرطان جلوگيري مي‌کند.


 يادداشت 

 
افزايش مبتلايان و فوتي‌ها، اين تب را جدي‌تر بگيريد!

ابراهيم علي آبادي

تب کريمه، که چون اولين‌بار در کريمه روسيه شناسايي شد، اين نام را به خود گرفت، در واقع يک بيماري مشترک بين دام و انسان است و معمولا از دام و يا تماس با گوشت تازه، خون و احشاء دام به انسان منتقل مي‌شود. اين بيماري زئونوز، از سال 78 در کشور ما مشاهده و تا کنون 1424 مورد ابتلا به آن گزارش شده که 190 مورد از مبتلايان در طول اين سال‌ها، فوت کرده‌اند.

رئيس اداره مديريت بيماري‌هاي قابل انتقال بين انسان و حيوان وزارت بهداشت نيز ابتلاي 54 نفر به اين بيماري و فوت پنج تن از آن‌ها را تاييد کرده است. بنابراين به نظر مي‌رسد مسئله بسيار جدي است و بايد تمام افراد جامعه به‌خصوص آنان که در ارتباط مستقيم با دام و ذبح آن هستند، توجه ويژه‌اي به موارد ايمني در رابطه با اين بيماري بکنند. البته بسيار مهم است که دام‌هاي مورد استفاده تحت نظرسازمان دامپزشکي قرار داشته و پيش و پس از ذبح معاينات لازم بر روي آن‌ها صورت بگيرد و مردم از خريد دام‌هاي آزاد و استفاده از گوشت‌هايي که به‌صورت متفرقه و بدون مهر دامپزشکي فروخته مي‌شود، خودداري کنند.

در اين ميان به گفته رئيس اداره مديريت بيماري‌هاي قابل انتقال بين انسان و حيوان وزارت بهداشت استان‌هاي سيستان و بلوچستان، خراسان رضوي، کرمان، اصفهان، فارس و مازندران گزارش بيشترين موارد ابتلاء به تب کريمه کنگو را داشته‌اند چنان‌که در 20 سال گذشته استان سيستان و بلوچستان به تنهايي 851 مورد شاهد ابتلاء به اين بيماري بوده است. اين بيماري در فصل گرم سال بروز و شيوع بيشتري دارد؛ چراکه فصل شروع فعاليت کنه‌ها است.

وي با اشاره به اينکه در سال 97 تعداد 84 مورد ابتلاء به تب کريمه کنگو و هشت مورد فوت ناشي از اين بيماري داشته‌ايم، مي‌گويد: «يکي از مهم‌ترين تأکيدات ما ارائه آموزش‌هاي لازم به پرسنل کشتارگاه‌ها است تا از اين طريق بتوانيم شاهد کاهش آمار ابتلاء به اين بيماري باشيم. کارکنان اين مراکز بايد در استفاده از وسايل حفاظت شخصي و رعايت قرنطينه دام مشکوک به آلودگي به ويروس و... اهتمام ورزند».


 خبرپزشكي 

 سنگ کليه در دوره يائسگي موجب پوکي استخوان نمي‌شود

به گزارش مهر، محققان دانشگاه جورجيا با بررسي داده‌هاي 150 هزار زن يائسه متوجه شدند که گرچه داشتن سنگ کليه و مثانه در مردان با پوکي استخوان مرتبط است اما اين رابطه در مورد زنان صدق نخواهد کرد.

اما داشتن سنگ در لوله ادراري، زنان را در معرض خطر داشتن سنگ ديگري قرار مي‌دهد و بنابراين زنان بايد با پزشک خود در مورد کاهش اين خطر در ارتباط باشند.

وجود سنگ در لوله‌هاي ادراري در 15 سال اخير 70 درصد افزايش داشته است. رابطه بين سنگ‌ها و استخوان‌هاي ضعيف به علت وجود افراطي کلسيم در ادرار است که بيشتر در مردان شايع است. زماني که سطح سديم به علت خوردن زياد غذاهاي فست فودي و فرآوري شده بالا مي‌رود، کلسيم بيشتري نيز در ادرار حذف مي‌شود.

بيش فعالي غده‌هاي پاراتيروئيدي که ميزان کلسيم را تنظيم مي‌کند با سنگ‌هاي لوله ادرار و شکستگي مهره در ستون فقرات مرتبط است.

ناشنوايان ديگر فرزند ناشنوا نخواهند داشت

به گزارش ايسنا و به نقل از ديلي ميل، اين دانشمند روسي اظهار کرده است که مي‌خواهد با استفاده از روش ويرايش دي.ان.اي کمک شاياني به افراد ناشنوا کند. با اين کار ديگر جاي نگراني براي افراد ناشنوا نخواهد بود چرا که فرزندان آنها سالم به دنيا خواهند آمد.

ناشنوايي ناشي از يک بخش از دست رفته دي.ان.اي است و ربريکو معتقد است که مي‌تواند با کمک علم ويرايش ژن کريسپر اين مشکل در دي.ان.اي را حل کند و سبب جلوگيري از ناشنوا شدن فرزندان والدين ناشنوا شود. او مي‌گويد پنج زوج ناشنوا را مي‌شناسد که نگران اين موضوع هستند که آيا وي با انجام اين کار مي‌تواند سبب شادي آنها شود.

در روش کريسپر اساساً بخش‌هايي از دي.ان.اي برداشته و مورد اصلاح قرار مي‌گيرند و سپس دي.ان.اي اصلاح شده را در بدن فرد قرار مي‌دهند. در فرد مبتلا به اختلال ژنتيکي، يک ژن مي‌تواند در يک آزمايشگاه اصلاح شود و سپس به صورت جراحي به بدن وارد شود تا بيماري فرد را درمان کند.کريسپر نوعي سيستم ايمني تطابق پذير در باکتري‌ها است که آن‌ها را قادر به کشف دي‌.ان‌.اي ويروس و بعد نابودي‌شان مي‌کند. بخشي از سيستم کريسپر، پروتئيني به نام کَس 9 است، که قابليت جستجو، برش زدن و سرانجام استحاله دي‌ان‌اي ويروس را به روشي خاص دارد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته