جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157


افزايش نقدينگي؛ دولت مقروض و کاهش رفاه مردم

رئيس قوه قضائيه:
سلامت اداري در دستگاه قضايي اولويت مهم مورد توجه است

آمريکا نتانياهو را به سخره گرفت؛
گلوبال هاوک نتوانست وارد ايران شود چه رسد به اف-35 !


فارن پالسي: انگليس و فرانسه با افزايش نيرو در سوريه موافقت کردند


خبر


جشنواره ملي پويانمايي در کرمانشاه


کشف زباله‌هاي خطرناک از محموله زباله کاغذي استراليا


سرمقاله

دکتر روحاني در جلسه هيات دولت:
انگليسي‌ها آغازگر نا امني در درياها هستند و تبعات آن را درک خواهند کرد


تهديد کاخ سفيد به وتوي لايحه بودجه نظامي 733 ميليارد دلاري


اردوغان : آنکارا اين حق را دارد که براي مقاصد دفاعي از اس-400 استفاده کند


هوک:ترامپ بدنبال توافق تائيد شده کنگره براي جايگزيني برجام است


ظريف:اروپايي‌ها آمادگي هزينه کردن براي امنيت خود را ندارند


پنج نامزد حقوقدان شوراي نگهبان به مجلس معرفي شدند


يك نكته از هزاران


ميز خبر


انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها


 افزايش نقدينگي؛ دولت مقروض و کاهش رفاه مردم  

 
بر اساس گزارش بانک مرکزي حجم نقدينگي در سال 97، 23درصد افزايش داشته است. افزايش نقدينگي به اين معناست که در سطوح توليد و بازار، تعادل و توازني بين عرضه و تقاضا وجود ندارد. عدم تعادل‌وتوازن اقتصادي تبعات خاصي در پي دارد که سلسله‌وارموجب تاثيرهاي کلان در سطوح مختلف اقتصادي مي‌شود. افزايش نقدينگي به اين معناست که دولت به‌ناچار با چندين مولفه کلان اقتصادي مواجه است و بايد هرچه زودتر اين مولفه‌هاي آسيب‌زا را کنترل کند.

يکي از بديهي‌ترين تبعات افزايش نقدينگي، افزايش تورم است. با افزايش تورم، تعادل ميان هزينه‌ها و درآمدهاي دولت به‌هم مي‌خورد؛ هزينه‌هاي دولت از درآمدش بيشتر شده، دولت درگير معضل کسري بودجه مي‌شود؛ مشکلي که اينک مدتي است از سايه بيرون آمده و با حدت و شدت بيشتري رخ نموده است. وقتي دولت دچار کسر بودجه باشد، طبعا در گزينش‌هاي خود محدوديت‌هايي خواهد داشت؛ و دچار انتخاب بين اهم و مهم خواهد شد و براي جبران کسري بودجه يا از بانک مرکزي قرض خواهد گرفت يا دست به جيب مردم خواهد شد. دو موردي که اين روزها شاهد رخ دادن آن هستيم. از سوي ديگر، افزايش نقدينگي و به‌تبع آن افزايش تورم، آسيب‌هايي به قشري ازمردم که درآمد ثابت دارند، وارد کرده و موجب کاهش سطح رفاه اين افراد مي‌شود، در بخش توليد اختلال ايجاد مي‌کند و نهايت اين‌که با بروز اختلال در بخش توليد داخلي هزينه‌هاي سربار بر اقتصاد کشور افزايش مي‌يابد.يکي ازمهم‌ترين چالش‌هاي دولت هدايت نقدينگي به‌سوي بخش توليد داخلي است؛ در غير اين صورت فشار ناشي از اين انباشت هم دولت و هم اقشار آسيب‌پذير را دچار آسيب‌هاي گاه جبران‌ناپذيري خواهد کرد.


 رئيس قوه قضائيه:
 سلامت اداري در دستگاه قضايي اولويت مهم مورد توجه است 

 رئيس قوه قضائيه گفت: سلامت اداري در دستگاه قضايي اولويت مهم مورد توجه است که بايستي در دستور کار همه کارکنان اين مجموعه قرار گيرد.به گزارش مهر، آيت الله رئيسي در ديدار با مديران و کارکنان دستگاه قضائي استان مرکزي در اراک اظهار داشت: در هر سازماني بايد اصل امر به معروف و نهي از منکر در دستور کار کارکنان قرار گيرد و در دستگاه قضائي نيز، سلامت قضائي و اداري و سلامت سازماني نکته مورد تاکيد است.رئيس قوه قضائيه افزود: رهبر معظم انقلاب اسلامي بارها بر اين مهم تاکيد و عنوان کرده اند کسي که در جايگاه فساد زدايي قرار دارد، نبايد خود منشأ و عامل فساد باشد.وي بيان کرد: همچنين تاکيد ويژه بر کار قضات و کساني که در ارتباط کاري با قضات هستند مي‌شود. اگر نگوييم سخت‌ترين کار قضاوت است بايد بگوييم که از جمله کارهاي سخت است. قضات و همکاران آنها بايد کاملاً به امور کاري مربوطه دقت داشته باشند تا به واسطه کوتاهي و بي توجهي آنها، حقي از فردي ضايع نشود.

رئيس قوه قضائيه در بخش ديگر سخنان خود خاطرنشان کرد: در حوزه قضايي آمار مساله مهمي است، اما نبايد تنها ملاک موجود باشد. شاخص کار ما تنها عدد و رقم نيست و نبايد محور ما فقط ارائه آمار باشد. ممکن است زماني يک قاضي در يک پرونده قضايي کاري را انجام دهد که به اندازه ده‌ها پرونده ارزش و اهميت داشته باشد.وي گفت: در ارتباط با مسايل رفاهي ويژه کارکنان معتقد هستيم تقويت مسکن يا مصرف با توجه به دو شرط رعايت شئونات دادگستري و عدالت در توزيع مهم است، زيرا نبود هريک آسيب زننده است.


 آمريکا نتانياهو را به سخره گرفت؛
 گلوبال هاوک نتوانست وارد ايران شود چه رسد به اف-35 ! 

آمريکا ادعاي اخير رژيم صهيونيستي در حمله به کشورمان را به سخره گرفت و اعلام کرد که پهپاد گلوبال هاوک از سوي ايران ساقط شد، بنابراين جنگنده‌هاي اف-35 قطعاً مورد هدف قرار مي‌گيرند.

به گزارش آنا، روزنامه رأي‌اليوم در گزارشي نوشت: بنيامين نتانياهو، نخست‌وزير رژيم صهيونيستي ايران را تهديد کرده بود که با جنگنده‌هاي اف-35 آمريکا به ايران حمله مي‌کند، ولي تهديداتش در حد حرف باقي ماند؛ زيرا آمريکا خود از فکر استفاده از چنين جنگنده‌هايي عليه ايران صرف نظر کرد و ترجيح داد از جنگنده‌هاي اف-22 که توليدش آسان‌تر و انبوه‌تر است، استفاده کند.


 فارن پالسي: انگليس و فرانسه با افزايش نيرو در سوريه موافقت کردند 

نشريه فارن پالسي آمريکا به نقل از چند منبع آگاه نوشت: انگليس و فرانسه در تصميمي که يک پيروزي بزرگ براي تيم امنيت ملي دولت دونالد ترامپ محسوب مي‌شود قبول کرده‌اند نيروهاي بيشتر به سوريه اعزام کنند تا آمريکا بتواند نيروهايش را از اين کشور خارج سازد.به گزارش ايسنا، يک مقام وابسته به دولت آمريکا به فارن پالسي تاکيد کرد: بريتانيا و فرانسه به عنوان تنها هم‌پيمانان آمريکا که نيروهاي زميني در سوريه دارند متعهد به افزايش 10 تا 15 درصدي نيروهايشان در سوريه خواهند بود.همچنين طبق اين گزارش، کشورهاي ديگر هم ممکن است تعداد کمي نيرو را به سوريه اعزام کنند اما در ازاي آن آمريکا بايد هزينه‌هايش را پرداخت کند.در اين گزارش چارچوب زماني براي استقرار اين نيروها و تعداد دقيق سربازان در نظر گرفته شده مشخص نشده است.


 خبر 

 رويترز خبر داد؛ارسال گزارش آژانس بين‌المللي انرژي اتمي به شوراي حکام

آژانس بين‌المللي انرژي اتمي افزايش سطح غني‌سازي اورانيوم ايران را تاييد کرد.به گزارش ايلنا به نقل از رويترز، آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در گزارشي که براي نشست شوراي حکام ارسال کرد، تاييد کرده است که در راستاي کاهش تعهدات برجامي ايران، غني‌سازي اورانيوم ايران از3.67 درصد مورد توافق در برجام فراتر رفته و به 4.5 درصد رسيده است.

بوريس جانسون:

اگر نخست وزير انگليس شوم، هر کاري براي مهار ايران انجام مي‌دهم

بوريس جانسون در تازه‌ترين اظهارات خود بر ضرورت پاي‌بندي ايران به برجام تاکيد کرد.

به گزارش ايلنا به نقل از د نيشن، بوريس جانسون وزير امورخارجه سابق انگليس در تازه‌ترين اظهارات خود در مورد ايران گفت: توافق هسته‌اي مانع دستيابي ايران به سلاح هسته‌اي شده است اما قبل از اتخاذ هر تصميم براي اعمال تحريم عليه ايران، ما منتظر گزارش‌هاي دقيق آژانس مي‌مانيم.

وي افزود: نمي‌خواهم باور عمومي متصور شود که من در مواجهه با ايران نرمي و انعطاف به خرج مي‌دهم. اما من شرايط حاضر را دشوار و حساس مي‌بينم. منتظرم ايران برجام را نقض کند در آن صورت من به روش خود با اين موضوع برخورد مي‌کنم. اما در اين شرايط از ايران مي‌خواهم ديوانگي نکند و خلاف برجام عمل نکند و از طي کردن مسيري که به سلاح هسته‌اي ختم مي‌شود، خودداري کند.

جانسون در ادامه مدعي شد: اگر روزي نخست وزير انگليس شوم هر کاري که لازم است انجام مي‌دهم تا ايران را مهار کنم.

ادعاي موساد: 50 حمله داعش در اروپا را خنثي کرديم

سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي که بر اساس برخي شواهد، در شکل‌گيري گروه تروريستي داعش، عامليت مستقيم داشته مدعي شد که 50 حمله تروريستي اين گروه در اروپا را خنثي کرده است.

به گزارش آنا از شبکه تلويزيوني آي 24، سازمان جاسوسي رژيم صهيونيستي مدعي شد که ده‌ها حمله تروريستي داعش و ديگر گروه‌هاي تروريستي به اروپا را طي سه سال گذشته خنثي کرده است.

اين سازمان جاسوسي بسيار بدنام همچنين طي يک پيام توئيتري کوتاه نوشت: «آيا آن 50 حمله تروريستي داعش در سراسر اروپا را به ياد مي‌آوريد که هرگز اتفاق نيفتاد؟ ما مانع از وقوع آن شديم.»

با موافقت روسيه؛

چين به اروپا از راه زميني متصل مي‌شود

مسکو موافقت خود را با ساخت بزرگراهي به طول بيش از دو هزار کيلومتر که از خاک روسيه مي گذرد و چين را به اروپا متصل مي کند اعلام کرد.به گزارش مهر به نقل از سي ان ان، با موافقت روسيه ساخت بزرگ‌راهي به طول بيش از دو هزار کيلومتر که چين را به اروپا متصل مي‌کند آغاز مي‌شود.اين بزرگ‌راه بخشي از پروژه‌هاي عظيم چين براي گسترش خطوط جاده‌اي، ريلي و دريايي براي وصل کردن اين کشور به اروپا و آفريقاست.اين بزرگ‌راه از چين به قزاقستان و سپس روسيه رسيده و از اين کشور به اروپا متصل مي‌شود.


 جشنواره ملي پويانمايي در کرمانشاه 


 کشف زباله‌هاي خطرناک از محموله زباله کاغذي استراليا  


 سرمقاله 

استفاده موثر از توان جامعه در حل معضلات اجتماعي

حميدرضا عسگري

گويا اساس کار را براين گذاشته ايم که ميخ آهنين را به هرطريقي که شده در سنگ فروکنيم. هرچه جامعه شناسان، روانشناسان و کارشناسان حوزه هاي فرهنگي و اجتماعي تاکيد مي کنند و هرچه اصحاب قلم و رسانه از نارسايي هاي برخوردهاي سلبي درمورد مواجهه با مسئله حجاب مي گويند، بي فايده است و در برهمان پاشنه مي چرخد!

قطعاً بي حجابي به عنوان يک معضل اجتماعي، آفتـزاست و بايد به درمان آن پرداخت. اما آفت کشي صرفاً با سمپاشي ميسر نخواهد شد. يک گلدان گل وقتي دچار آفت مي شود بعضاً با تغيير زاويه تابش نور آفتاب يا تغيير زمان آبياري و حتي تغيير و تخليه خاک و گلدان، درمان مي شود. دست آخر اگر هيچ کدام از اين راهکارها جواب نداد از سمپاشي براي دفع آفت استفاده مي کنند که صدالبته به خود گياه نيز آسيب خواهد رساند.

اينکه مردم را به فيلم گرفتن از رانندگان بي حجاب يا پلاک ماشين هايي که سر نشين بي حجاب دارند ترغيب کنيم و يا اينکه فضايي را در شبکه هاي اجتماعي راه اندازي کنيم تا فيلم و آدرس رستوران ها وکافه هايي که بعضاً در آن افراد بي حجاب هستند را بفرستند تا خيلي سريع با آنها برخورد شود، قدري به لحاظ شناخت ريشه هاي اجتماعي قابل تامل است. جالب تر اينکه در توجيه اين رويه آمده :<< اين اقدام براي تسريع در برخورد با هنجارشکني‌ها با استفاده از ظرفيت شهروندان دغدغه‌مند است>>.

درادامه با تاييد رفع معضل بي حجابي درجامعه و ضرورت تمکين به موازين شرعي، تنها به يک نکته کوتاه اشاره مي کنيم و خواستاريم تا مسئولان و دلسوزان واقعي که نگران تزلزل اخلاق در جامعه هستند به آن توجه داشته باشند.

همانطور که گفته شد بدحجابي امري ناپسند است، و قطعاً هرمشکلي درجايگاه خود آفت ها و تخريب هاي خاص خود را دارد، اما آيا تزلزل اخلاق درجامعه با اولويت مبارزه اين چنيني ، با افراد بدحجاب حل مي شود. آيا مسئولان ذي ربط تاکنون پيش زمينه هاي بروز معضل بدحجابي را بررسي کرده اند و يا توجهي به اقدامات پيشگيرانه داشته اند.

مسلماً عمل جراحي و سپردن بدن بيمار به تيغ زماني صورت مي گيرد که درمان هاي ساده تر جواب نداده باشد و بيماري فرد تاحد فزاينده اي سلامت وي را به خطر انداخته باشد. بايد از خود بپرسيم اقدامات پيش گيرانه و يا درمان هاي پيش از عمل ما چه بوده که امروز دست به چنين سبکي براي مبارزه بدحجابي زده ايم.

آيا آفت هاي اين سبک مديريتي در مواجهه با معضل بدحجابي را بررسي کرده ايم. اينکه ممکن است(قطعاً چنين خواهد شد) مردم را در مقابل يکديگر قرار دهيم و برخي سلايق خاص را بر ديگر سلايق جامعه مسلط کنيم و نوعي نفاق در ميان آنها رخ دهد. آيا به اين فکر کرده ايم که توصيه به مردم که از يکديگر فيلم بگيرند، ممکن است به درگيري و نزاع کشيده شود که بعضاً موجب مرگ طرفين شود. اين رويه به معناي استفاده از ظرفيت جامعه نيست، بلکه قرار دادن مردم و جوانان در مقابل هم مي باشد.

hamidasgari2020@yahoo.com


 دکتر روحاني در جلسه هيات دولت:
 انگليسي‌ها آغازگر نا امني در درياها هستند و تبعات آن را درک خواهند کرد 

 
رئيس جمهور اقدام انگليس در توقيف کشتي نفتکش کشورمان را بسيار کودکانه، سخيف و اشتباه توصيف کرد و اظهارداشت: انگليسي‌ها آغازگر ناامني در دريا هستند و اميدواريم اين کار را ادامه نداده و تکرار نکنند، چرا که تکرار آن موجب ناامني در جهان شده و به زيان همه خواهد بود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني دولت، حجت‌الاسلام والمسلمين دکتر حسن روحاني در جلسه هيأت دولت، گفت: دشمن به دنبال ايجاد ناامني در منطقه است و از اين رو به فضاي کشورمان تجاوز کرد که البته با پاسخ قاطع مواجه شد و از سوي ديگر به طور نيابتي، کشتي نفتکش ايراني را توقيف کردند که کار بسيار سخيف و غلطي انجام دادند.

دکتر روحاني خاطر نشان کرد: انگليسي‌ها در آبهاي سرزميني اسپانيا به ناروا اين کشتي را توقيف کردند در حالي که خودشان در اين سرزمين و منطقه جبل‌ الطارق اشغالگر هستند چرا که اين سرزمين متعلق به اسپانيا است و دولتي اشغالگر که به ناروا در اين منطقه حضور دارد اين کار سخيف را انجام داده است و اين در حالي است که مردم اسپانيا هم از اين کار انگليس اعلام انزجار دارند.

رئيس جمهور با بيان اينکه اقدام انگليسي‌ها کاري بسيار سخيف، غلط و اشتباه بود و به زيان آنها است، تصريح کرد: همه بايد تلاش کنيم که در سطح جهان، خطوط کشتيراني از امنيت کامل برخوردار باشد و به انگليسي‌ها گوشزد مي‌کنم که شما آغازگر ناامني هستيد و تبعات آن را بعداً درک خواهيد کرد.

دکتر روحاني اظهارداشت: البته ممکن است انگليسي‌ها به دستور آمريکا و يا آنچه که گروه «ب» ناميده مي‌شود اين کار را کرده باشد که البته باز هم اقدام غلط و اشتباهي است. ضمن اينکه مي‌دانيم که در داخل انگلستان شرايط انسجام ندارد و بهم ريخته است و دولت و پارلماني به طور منسجم وجود ندارد. اما در عين اين سراسيمگي و بهم‌ريختگي، توقيف کشتي نفتکش ايراني کاري احمقانه بود.رئيس جمهور در بخش ديگري از سخنان خود تحرکات اخير آمريکا را حکايتي جالب و خنده‌آور توصيف کرد و گفت:‌ تحرکات امروز آمريکا، حکايت آدمي است که با دست پس مي‌زند و با پا پيش مي‌کشد. آمريکايي ها از يک طرف برجام را يک توافق بسيار بد و به تعبير خودشان بدترين توافق مي‌دانند و بدون هيچ بهانه‌اي از آن خارج مي‌شوند و از طرف ديگر وقتي ايران برخي از تعهدات خود را کاهش مي‌دهد، همگي از آن ابراز نگراني مي‌کنند در حالي که بايد از آمريکا نگران بود که کل برجام را زير پا گذاشته است.

دکتر روحاني خاطر نشان کرد: آنها درخواست جلسه فوق‌العاده براي شوراي حکام دادند که چرا ايران برخي از تعهدات برجامي را کنار گذاشته است و اين داستان خنده‌آوري است که امروز آمريکايي‌ها آن را انجام مي‌دهند که کمتر مي‌توان در تاريخ سياسي جهان سراغي از اينگونه اقدامات گرفت.


 تهديد کاخ سفيد به وتوي لايحه بودجه نظامي 733 ميليارد دلاري 

 
اسپوتنيک :دفتر مديريت و بودجه کاخ سفيد در بيانيه‌اي اعلام کرد، دونالد ترامپ احتمالا نسخه کنوني "قانون مجوز دفاع ملي" را وتو خواهد کرد چون کمتر از درخواست پيشنهادي دولت است و نمي‌تواند به خوبي از اهداف امنيتي کليدي حمايت کند.به گزارش ايسنا، به نقل از خبرگزاري اسپوتنيک، در بيانيه روز سه‌شنبه کاخ سفيد آمده است: سطح اعتباري که لايحه قانون مجوز دفاع ملي تخصيص مي‌يابد (مجموعا 733 ميليارد دلار براي دفاع ملي)، 17 ميليارد دلار کمتر از بودجه درخواستي سال مالي 2020 است و نمي‌تواند به طور کامل از اولويت‌هاي امنيت ملي حياتي پشتيباني کند. چنانچه اين لايحه تقديم رئيس‌جمهوري آمريکا شود، مشاوران او به وتو توصيه خواهند کرد.براساس اين بيانيه، دولت ترامپ همچنين نگران مفادي است که چالش‌هاي جدي براي ادامه اجراي استراتژي دفاع ملي و بررسي وضعيت هسته‌اي به وجود مي‌آورد. علاوه بر اين، دفتر بودجه کاخ سفيد تاکيد کرد نسخه کنوني در تلاش‌ها براي حفظ امنيت مرزي اخلال ايجاد مي‌کند.


 اردوغان : آنکارا اين حق را دارد که براي مقاصد دفاعي از اس-400 استفاده کند 

 
تاس :رئيس جمهوري ترکيه بر حق آنکارا در استفاده از اس-400 براي مقاصد دفاعي تاکيد کرد.به گزارش مهر به نقل از تاس، آنکارا بر مقاصد دفاعي خود از خريد سامانه موشکي اس -400 تاکيد کرد و از احتمال توليد مشترک اين سامانه با روسيه خبر داد.«رجب طيب اردوغان» رئيس جمهوري ترکيه اظهار داشت: در پاسخ به سوالاتي که براي برخي درباره دليل خريد سيستم دفاعي اس -400 و اينکه چرا ما چنين هزينه‌اي کرده‌ايم مطرح شده است بايد بگويم ترکيه در صورتي که نياز به استفاده از اين سامانه پيش آيد حق استفاده از آن را دارد. اگر به ترکيه حمله شود ما اين سيستم دفاعي را به کار خواهيم برد و انگيزه ما از خريد اين سيستم نيز همين بوده است.وي افزود: براي توليد مشترک اس -400 مسأله‌اي با روسيه نداريم. در همان آغاز مداکرات درباره اين مساله با ولاديمير پوتين رئيس جمهوري روسيه به توافق رسيديم و اميدوارم توليد مشترک آن را راه اندازي کنيم.


 هوک:ترامپ بدنبال توافق تائيد شده کنگره براي جايگزيني برجام است 

 
رويترز :نماينده آمريکا در امور ايران عنوان داشت که دولت اين کشور بدنبال توافق تائيد شده از سوي کنگره ايالات متحده براي جايگزين کردن آن با برجام است.

به گزارش مهر به نقل از رويترز، «برايان هوک» با اعلام اين مطلب در ادامه گفت: آمريکا بدنبال توافقي تائيد شده از سوي کنگره است تا آن را جايگزين برجام کند.بر اساس اين گزارش، يکي از ايراداتي که منتقدان آمريکايي به برجام وارد مي کردند اين بود که اين توافق به تائيد کنگره آمريکا نرسيده بود.هوک در ادامه گفت: ممکن است آمريکا تحريم هاي جديدي را عليه ايران اعمال کند. کشورهاي عرب حوزه خليج فارس اگر متحد باشند مي توانند براي مقابله با ايران مفيدتر باشند.وي در بخشي از اظهارات خود مدعي شد: مي‌خواهيم اين رژيم را از درآمدي محروم کنيم که به آن براي صدور انقلاب و اداره يک سياست خارجي توسعه‌طلبانه نياز دارد که عامل بسياري از خشونت‎هاي فرقه‎اي است که در خاورميانه شاهد هستيم.


 ظريف:اروپايي‌ها آمادگي هزينه کردن براي امنيت خود را ندارند 

 وزير امور خارجه کشورمان گفت که مشکل اروپايي‌ها در درجه اول اين است که آمادگي هزينه کردن براي امنيت خود را ندارند.

به گزارش آنا از وزارت امور خارجه، محمدجواد ظريف پس از جلسه هيئت دولت در جمع خبرنگاران گفت که ايران طبق برجام عمل کرده است.

وي افزود: مشکل اروپايي‌ها در درجه نخست اين است که آمادگي هزينه کردن براي امنيت خود را ندارند.

وزير امور خارجه کشورمان تصريح کرد:‌ مشکل بعدي آنها، آمريکاست که از برجام خارج شده و بايد آن مشکل را حل کنند.


 پنج نامزد حقوقدان شوراي نگهبان به مجلس معرفي شدند 

 عضو هيئت رئيسه مجلس از معرفي 5 کانديداي حقوقدان شوراي نگهبان به مجلس شوراي اسلامي خبر داد.سيد اميرحسين قاضي زاده هاشمي در گفتگو با مهر از معرفي پنج نامزد حقوقدان شوراي نگهبان به مجلس خبر داد و اظهارداشت: محمد دهقان، علي غلامي، هادي طحان نظيف، محمدحسن صادقي مقدم و يکي از قضات کشور به عنوان گزينه‌هاي پيشنهادي براي عضويت در شوراي نگهبان قرار است به مجلس معرفي شوند.


 يك نكته از هزاران 

 حاشيه‎نشيني بستر بحران‎هاي اجتماعي است

معاون دهياري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها از 16ميليون نفر سخن مي‌گويد اما عضو کميسيون اجتماعي مجلس به 17ميليون اشاره مي‌کند. نهايت اين‌که ميانگين حاشيه‌نشيني در کشور به اذعان هر دو نفر به يک پنجم رسيده است؛ يعني از هر پنج نفر، يک نفر در حاشيه شهرهاي بزرگ و کوچک زندگي مي‌کند. حاشيه‌نشيني تنها يک سبک زندگي محدود در همان منطقه نيست. حاشيه‌نشيني تبعات گسترده اجتماعي دارد که آسيب‌هاي بسياري را به درون شهرها و به ميان شهروندان تزريق مي‌کند. آن‌چه در حاشيه شهر و به سبب حاشيه‌نشيني بر حاشيه‌نشينان مي‌رود، نتايجي دارد که سيلاب‌وار دامن شهر را مي‌گيرد. و دقيقا به همين دليل است که افزايش حاشيه‌نشيني، آن‌هم با اين گستردگي، بايد نگران‌کننده باشد و بايد براي بسياري از مسئولان زنگ‌هاي هشدار در زمينه‌هاي مختلف را به صدا درآورده باشد.

معاون دهياري سازمان شهرداري‌ها و دهياري‌ها حاشيه‌نشيني را که نتيجه مستقيم مهاجرت مردم از روستاها به شهرهاست، کاهش حدود 15 درصدي توليدات ناخالص روستايي در بخش کشاورزي در کشور مي‌داند:«توليدات ناخالص بخش کشاورزي حاصل از عرصه‌هاي روستايي حدود 25 سال گذشته، بالغ بر 25 درصد بوده است، اما اين رقم در پايان سال 1395، به حدود 10.2 درصد کاهش پيدا کرده است.» و اين يعني روستايي که به دليل آسيب‌هاي زيست‌محيطي و يا تغييرات اقليمي و يا به هر دليل ديگري حمايت نشده، زمين و کشاورزي خود را رها کرده و در سوداي يافتن شغلي که نان خانواده را تامين کند، به حاشيه شهرها سرازير شده است.

عضو کميسيون اجتماعي مجلس نيز که عدد 17 ميليون را طرح مي‌کند، با انتقاد از اين‌که يک پنجم جمعيت کشور حاشيه‌نشين هستند، گفته است:«حتي يک درصد از اهداف مصوبه برنامه ششم در مورد کاهش حاشيه‌نشيني محقق نشده است و ساماندهي آن‌ها در کانون توجه وزارت کشور نيست و آسيب‌هاي اجتماعي ناشي از حاشيه‌نشيني در حال گسترش است؛ حاشيه‌نشينان جزو ضعيف و فقيرترين اقشار شهر و روستا هستند و به دليل کمبود امکانات شهري و روستايي به حاشيه‌نشيني روي آورده‌اند.»

بله به نظر مي‌رسد به اذعان اين دو مقام مسئول حاشيه‌نشيني از مرز هشدار گذشته و در برخي مناطق به مسئله‌اي امنيتي و اساسي تبديل شده است. فقر حاشيه‌نشيني، آسيب‌هاي اجتماعي مانند اعتياد، قاچاق کودکان و اعضاي بدن، طلاق، کودک‌آزاري، قاچاق و خريد‌وفروش موادمخدر و مشروبات الکلي و فحشا در پي دارد؛ معضلاتي که در نهايت راه خود را براي درآمد به سوي شهر باز مي‌کنند، و اين شهر در مفهوم کلي و کلاسيک آن است که با حاشيه‌نشيني دچار زوال اخلاقي، انحراف‌ها و ناامني‌هاي اجتماعي و از دست دادن سرمايه انساني مي‌شود.


 ميز خبر 

 انديشکده استراتفور:

برنامه حفاظتي آمريکا از نفت‌کش‌ها در خليج‌فارس شکست خواهد خورد

انديشکده استراتفور با اشاره به دلايل مختلف پيش‌بيني کرده که برنامه آمريکا براي حفاظت از مخازن نفتي و نفت‌کش‌ها در خليج‌فارس به‌منظور جلوگيري از حمله احتمالي ايران، شکست خواهد خورد.

به گزارش آنا از وب‌سايت مرکز استراتژيک امنيت و استراتژي ايالات‌متحده (استراتفور)، آمريکا در پاسخ به تنش‌هاي اخير با ايران که به حمله به نفت‌کش‌ها نيز متهم شده است، برنامه‌اي براي تأمين امنيت تردد نفت‌کش‌ها در منطقه را کليد زد. اين طرح که «برنامه سنتينل» نام دارد، بر اعزام کشتي‌ها و هواپيماهاي جنگي و نصب دوربين‌ها و تجهيزات نظارتي بر کشتي‌هايي مبتني است که از تنگه هرمز عبور مي‌کنند.استراتفور معتقد است که حتي اگر ايالات‌متحده بتواند اجماعي عليه ايران تشکيل دهد، اين اقدام با توجه به تجربيات تاريخي و منطقه‌اي به‌اندازه کافي نمي‌تواند تهديد حمله به نفت‌کش‌ها را رفع کند و به همين دليل موجب تهديد جريان انرژي مي‌شود، چراکه اهداف نفتي بالقوه زيادي در منطقه وجود دارند.


 انجمن بين المللي د‌انشگاه‌ها 

کنفرانس عمومي انجمن بين المللي دانشگاه ها

د‌كتر عبد‌الله جاسبي سري سوم

انجمن بين المللي دانشگاه ها

يازدهمين کنفرانس عمومي، دوربان، آفريقاي جنوبي، 22 تا 25 آگست 2000

کسب وکار IAU

I . گزارش فعاليت ها 1995 تا 2000

II . سياست هاي IAU سال 2000

اجلاس هاي سوم وچهارم کسب وکار

پنجشنبه 24 آگست، ساعت 30 : 14 تا 18

ادامه مطلب

IV . اظهارات اصولي

2.به سوي يک قرن همکاري: بين المللي کردن آموزش عالي

مقدمه

اغلب به اين نکته توجه شده است که دانشگاه بين المللي است. ماهيت جهاني دانش، سنت طولاني اختيارات مشترک و همکاري در تحقيقات وآزمون و رفتن دانشکده ها ودانشجويان، از زمان باستان بوده، که همه درخدمت ايجاد اين تصور است. آگاه باشيد که اين تصور تنها بخشي از واقعيت روز به روز مؤسسات آموزش عالي درجهان است، وتوجه داشته باشيد که امروز بين المللي کردن دانشگاه ها بيش از هرزمان ديگري يک هدف با ارزش است، انجمن بين المللي دانشگاه ها مي خواهد تعهد خو را نسبت به تلاش و فوريت تمام ذينفعان براي کمک به فهم آن مورد تأکيد مجدد قرار دهد.

همانطور که ما به قرن بيست ويکم نزديک مي شويم، تعدادي از چالش هاي اصلي در مقابل زنان و مردان سراسرجهان، درحاليکه به عنوان افراد، گروه ها وبا طبيعت خود در تعامل هستند، قرارميگيرد. جهاني شدن تجارت، توليد و ارتباطات، يک جهانِ به هم پيوسته به وجود آورده است. هنوز شکاف عميق بين غني وفقير براي وسعت بخشيدن هردو آنها در داخل وبين ملت ها ادامه دارد. توسعه پايدار به عنوان يک هدف درازمدت هم دور از دسترس و اکثراً براي منافع کوتاه مدت قرباني مي شود.

ضرورت داردکه آموزش عالي براي حل مشکلات موجود و نوآوري به منظور جلوگيري از مشکلات در آينده ، راه حل هايي ارائه دهد. از آموزش عالي انتظار مي رود در حوزه هاي اقتصادي، سياسي يا اجتماعي به ارتقاء کيفيت زندگي در کل ودر سطح جهان کمک نمايد. آموزش عالي براي اجراي نقش خود به طور مؤثر و حفظ تعالي، بايستي خيلي بيشتر ازاين بين المللي شود؛ آموزش عالي بايستي يک بُعد بين المللي و بين فرهنگي را در تدريس، پژوهش و وظايف خدماتي خود برافزا نمايد.

آماده کردن رهبران و شهروندان آينده براي يک جهان وابسته به يکديگر در درجه عالي، نيازمند يک سيستم آموزش عالي است که درآن بين المللي کردنِ تنوع فرهنگي را ترويج ميکند ودرک بين فرهنگي را مورد تأکيد قرار مي دهد، وتحمل افراد درميان يکديگر را محترم مي شمارد. يک چنين بين المللي کردن آموزش عالي به ساختن بلوک هاي منطقه اي قدرتمند بيش از رقابت اقتصادي و سياسي کمک مي کند؛ اين موضوع نشان دهنده يک تعهد براي يکپارچه سازي بين المللي، امنيت انساني وکمک به ساختن يک فضاي صلح جهاني مي باشد.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته