جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1398/04/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 6157

با حضور جهانگيري انجام شد؛
امضاي تفاهم‌نامه بهره‌مندي مهارت آموزان دانشگاه پيام نور از تسهيلات اشتغالزايي

آزمون امروز برگزار مي شود؛
شرکت بيش از 12 هزار دستيار پزشکي در آزمون‌هاي ارتقا و گواهينامه

بر اساس سوابق تحصيلي؛
آغاز ثبت نام بدون کنکور در مقطع کارداني دانشگاه آزاد اسلامي

22 تيرماه؛
آغاز مصاحبه داوطلبان دکتري دانشگاه آزاد اسلامي


خبر


علمي


ميز خبر


 با حضور جهانگيري انجام شد؛
 امضاي تفاهم‌نامه بهره‌مندي مهارت آموزان دانشگاه پيام نور از تسهيلات اشتغالزايي 

 
به منظور بهره مندي مهارت آموزان دانشگاه پيام نور از تسهيلات اشتغال پايدار روستايي و عشايري بين دانشگاه پيام نور و سازمان توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري تفاهم‌نامه‌اي امضا شد.به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، جهانگيري معاون اول رئيس جمهور با تاکيد بر اينکه امروز کشور تبديل به يک کارگاه عظيم در همه بخش‌ها شده است، اظهار کرد: از ابتداي انقلاب در مسئوليت‌هاي مختلف خدمتگزار مردم بوده ام، اما اين حجم از کار و تلاش و افتتاح طرح‌هاي مختلف که هم اکنون در حال انجام است جزو کم سابقه‌ترين موارد است.

جهانگيري افزود:با امضاي تفاهم نامه ميان دانشگاه پيام نور و معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم مهارت آموزان تحت پوشش تسهيلات اشتغال زايي قرار مي‌گيرند و مي‌توانيم شاهد تحول و توسعه در اين بخش باشيم.شايان ذکر است، در جريان سفر اسحاق جهانگيري به استان فارس، رئيس دانشگاه پيام نور کشور و معاون توسعه روستايي و مناطق محروم رياست جمهوري تفاهم نامه‌اي را به منظور بهره مندي مهارت آموزان دانشگاه پيام نور از تسهيلات اشتغال پايدار روستايي و عشايري امضا کردند.

براساس اين قرارداد اجرايي در 7 مرکز دانشگاه پيام نور در استان‌هاي مختلف به صورت آزمايشي، به دانشجويان و فارغ التحصيلان آموزش‌هاي کوتاه مدت مهارتي ارائه مي‌شود و اين افراد پس از دريافت گواهي دوره آموزشي تحت پوشش تسهيلات اشتغال پايدار روستايي و عشايري از سوي معاونت توسعه روستايي و مناطق محروم قرار خواهند گرفت.


 آزمون امروز برگزار مي شود؛
 شرکت بيش از 12 هزار دستيار پزشکي در آزمون‌هاي ارتقا و گواهينامه 

 
بيش از 12 هزار دستيار پزشکي امروز پنجشنبه 20 تيرماه 98 در سي و هشتمين دوره آزمون ارتقا و گواهينامه تخصصي شرکت مي‎کنند.به گزارش مهر، سي و هشتمين دوره آزمون ارتقا و گواهينامه تخصصي 9 صبح امروز پنجشنبه 20 تيرماه 98 در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي مجري برنامه دستياري تخصصي پزشکي برگزار مي‌شود.

تعداد 9 هزار و 995 دستيار در آزمون ارتقاء و تعداد 3 هزار و 233 دستيار در آزمون گواهينامه شرکت مي‎کنند.به همراه داشتن کتاب، جزوه، تلفن همراه و هرگونه وسايل الکترونيک و ساير وسايل شخصي در جلسه امتحان ممنوع است و از ورود اين وسايل به محل آزمون جلوگيري خواهد شد.

آزمون ارتقا دستياري شامل دو بخش ارزيابي درون بخشي و آزمون کتبي است. ارزيابي درون بخشي با 150 نمره از سوي گروه‌هاي آموزشي که دستيار در آن مشغول به تحصيل است انجام مي‌شود و بخش آزمون کتبي به صورت نيمه متمرکز در دانشگاه‌هاي علوم پزشکي برگزار مي‌شود.

نمره آزمون کتبي ارتقا ساليانه دستياران در کليه رشته‌هاي تخصصي بايد بر مبناي 90 نمره محاسبه شده و با منظور کردن نمرات مکتسبه دستياران در آزمون‌هاي کتبي دوره‌اي (بر مبناي 60 نمره) نهايتاً نمره آزمون کتبي بر مبناي 150 نمره به اين دبيرخانه اعلام شود.نمره آزمون کتبي گواهينامه تخصصي دستياران رشته‌هاي تخصصي بر مبناي 150 نمره محاسبه مي‌شود.

کليد آزمون ارتقا -گواهينامه تخصصي سال 98 بلافاصله پس از برگزاري آزمون و با توجه به برنامه زمانبندي مراحل مختلف اجراي آزمون به نحو مقتضي در اختيار دستياران قرار مي‌گيرد.رسيدگي به اعتراضات و نمرات اعلام شده در مهلت مقرر به عهده دانشگاه‌هاي مربوطه است.


 بر اساس سوابق تحصيلي؛
 آغاز ثبت نام بدون کنکور در مقطع کارداني دانشگاه آزاد اسلامي 

 پذيرش بر اساس سوابق تحصيلي در مقطع کارداني پيوسته نيمسال او ل 99-98 دانشگاه آزاد اسلامي آغاز شد.به گزارش مهر، بدينوسيله به اطلاع متقاضيان تحصيل در رشته‌هاي مقطع کارداني پيوسته دانشگاه آزاد اسلامي مي‌رساند پذيرش دانشجو در کليه رشته‌هاي اين مقطع در دانشگاه آزاد اسلامي به صورت صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي انجام مي‌شود لذا کليه افراد واجد شراط مي‌توانند تا روز چهارشنبه 6 شهريور با مراجعه به سامانه اين مرکز به نشاني www.azmoon.org ضمن دريافت دفترچه راهنما و کسب آگاهي‌هاي کامل در خصوص شرايط ثبت نام و انتخاب رشته، نسبت به خريد کارت اعتباري و ثبت نام خود اقدام نمايند.

داوطلبان در اين سامانه مجاز به انتخاب يک رشته در حداکثر 20 محل دانشگاهي خواهد بود.گزينش دانشجو در اين مرحله صرفاً بر اساس سوابق تحصيلي (معدل کل ديپلم) صورت خواهد گرفت.هر متقاضي با توجه به مدرک پايان دوره متوسطه خود در شاخه‌هاي فني و حرفه‌اي، کاردانش و يا ديپلم هنرستان نظام قديم، تنها مجاز به انتخاب يک رشته تحصيلي براي ثبت نام در دوره کارداني پيوسته مي‌باشد.لازم به ذکر است رشته تربيت بدني از قاعده فوق مستثني است و متقاضيان مي‌توانند در صورت تمايل اين رشته را به عنوان رشته تحصيلي انتخاب کنند.

تطابق رشته فارغ التحصيلي داوطلبان در دوره متوسطه با رشته انتخابي در دوره کارداني پيوسته، در محل دانشگاهي مربوطه صورت خواهد پذيرفت لذا به داوطلبان اکيداً توصيه مي‌شود شرط تطابق رشته (مطابق جدول صفحات 13 الي 15 دفترچه راهنما) را در انتخاب خويش لحاظ دارند.

داوطلبان لازم است معدل کل ديپلم خود را دقيقاً مطابق معدل مندرج در مدرک فارغ التحصيلي درج نمايند. در صورت مغايرت معدل اعلامي با معدل مندرج در مدرک فارغ التحصيلي از ثبت نام و ادامه تحصيل فرد جلوگيري خواهد شد و قبولي وي لغو مي‌گردد. مسئوليت ناشي از عدم رعايت دقيق ضوابط و شرايط اعلام شده در دفترچه راهنماي ثبت نام براي هر رشته تحصيلي به عهده داوطلب مي‌باشد و چنانچه عدم رعايت ضوابط و شرايط (سهوي يا عمدي) حتي پس از قبولي فرد در اين مرحله پذيرش و يا هر مرحله از تحصيل مشخص شود قبولي وي در دانشگاه ((کان لم يکن تلقي)) و از ادامه تحصيل او ممانعت به عمل مي‌آيد.

شايان ذکر است نتايج اين دوره، اواسط شهريور ماه اعلام خواهد شد.


 22 تيرماه؛
 آغاز مصاحبه داوطلبان دکتري دانشگاه آزاد اسلامي 

 مصاحبه داوطلبان آزمون دکتري تخصصي و دوره بدون آزمون ويژه استعدادهاي درخشان دانشگاه آزاد اسلامي روز شنبه 22 تيرماه برگزار مي‌شود.به گزارش دانشگاه آزاد اسلامي، داوطلبان دعوت شده به مصاحبه 33 رشته اعلام شده که به منظور اعلام آمادگي براي شرکت در مصاحبه در سامانه ثبت نام کرده اند، مي‌توانند با مراجعه به سامانه اينترنتي مرکز سنجش و پذيرش به نشاني http://azmoon.net/ از تاريخ و زمان مصاحبه خود مطلع شوند.مصاحبه تمام رشته‌هاي دوره دکتري تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي از روز شنبه 22 تيرماه در واحد علوم و تحقيقات تهران برگزار مي‌شود.نتايج تمام رشته‌هاي دوره دکتري تخصصي دانشگاه آزاد اسلامي هم زمان با نتايج ساير دانشگاه‌ها تا هفته اول شهريور ماه اعلام مي‌شود.

داوطلبان لازم است در زمان حضور جهت مصاحبه و ارزيابي تخصصي، مدارک شناسايي (اصل شناسنامه و کارت ملي)، تمام سوابق علمي، آموزشي، تحقيقاتي شامل مقاله، پروژه، ترجمه، تأليف، گواهي ثبت اختراع و يا کسب مقام در جشنواره‌هاي علمي در زمينه‌هاي مرتبط با رشته به انضمام نسخه‌اي از ريز نمرات و پايان‌نامه کارشناسي ارشد و مدرک زبان خارجي معتبر را همراه خود داشته باشند.


 خبر 

 وزير علوم:

واحد‌هاي صنعتي کنار دانشگاه‌ها قرار گيرند

وزير علوم، تحقيقات و فناوري گفت: تأمين نياز‌هاي ما در شرايطي با کمک دانشگاه‌ها برطرف خواهد شد که واحد‌هاي صنعتي درکنار دانشگاه‌ها قرار گيرند و درخواست کنند به آنها کمک شود.منصور غلامي وزير علوم، تحقيقات و فناوري در گفت‌و‌گو با ايسکانيوز درباره نقش موثر دانشگاه‌ها در مقابله با تحريم‌ها گفت:تحريم‌هايي که انجام مي شود نياز‌ها و وابستگي‌هاي فني ما به کشورهاي ديگر است و به نظرم دانشگاه‌هاي ايران توان تامين اين نياز را دارند.

وي افزود: قطع وابستگي ما از کشورهاي ديگر در شرايطي با کمک دانشگاه‌ها برطرف خواهد شد که واحد‌هاي صنعتي و مراکزي که نياز دارند، در کنار دانشگاه‌ها قرار گيرند و درخواست کنند تا به آنها کمک شود.غلامي تصريح کرد: تعداد زيادي از قطعات صنعتي در کارگاه و آزمايشگاه‌هاي دانشگاهي ساخته مي شود و حتي تعداد زيادي از اين قطعات تحويل داده شده است.

وزير علوم، تحقيقات و فناوري تاکيد کرد: در صنايع مختلف اثر حضور دانشگاه ها به چشم آمده و اين فعاليت‌ها نشان از ظرفيت بالاي دانشگاه‌هاست و به تدريج حضور دانشگاه‌ها به رفع نياز‌هاي فني در سطح مراکز توليدي کشور کمک خواهد کرد.وي درباره جذب نخبگان و استفاده از دانشجويان داخل کشور براي جذب هيأت علمي اظهار کرد:جذب نخبگان از دانشجويان يا فارغ التحصيلان داخلي و خارجي است. مسئوليت جذب دانشجويان به عهده بنياد ملي نخبگان بوده که زير نظر معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري است.

رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم:

افزايش 10 تا 20 درصدي تقاضاي تغذيه دانشجويي

رئيس سازمان امور دانشجويان وزارت علوم از افزايش 10 تا 20 درصدي تقاضاي دانشجويان براي دريافت غذاي دانشجويي خبر داد و گفت:با توجه به وقفه صورت گرفته در تأمين اعتبار و مشکلات اقتصادي نگران تأمين اعتبارت لازم در حوزه غذاي دانشجويي همزمان با آغاز سال تحصيلي هستيم.

دکتر مجتبي صديقي در گفت‌وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب به آخرين وضعيت تصميم گيري وزارت علوم در خصوص تغذيه دانشجويان اشاره و اظهار کرد: هر سال براي تأمين اعتبارات و يارانه غذاي دانشجويان با مشکلاتي مواجه مي‌شويم در اين راستا دانشگاه‌ها همواره تلاش داشتند با کاهش اعتبارات پژوهشي و فرهنگي از محل اعتبارات خود کمبودها را رفع و تقاضاها در حوزه تغذيه دانشجويي را پاسخ دهند.

وي در ادامه تصريح کرد: امسال ما با مشکلاتي نظير افزايش قيمت کالا و کمبود اعتبارات در دانشگاه‌ها مواجه شديم که اين امر موجب افزايش معضلات شد اما خوشبختانه با تلاش دانشگاه‌ها و همکاري وزارت جهاد و صمت در تأمين کالاهاي مورد نياز و اختصاص سهميه در اين زمينه، نيازهاي تغذيه‌اي نيم سال اول را به گونه‌اي مرتفع کرديم و در تابستان نيز سرويس خاصي به لحاظ تغذيه‌اي نمي‌توانيم به دانشجويان ارائه دهيم.

رئيس سازمان امور دانشجويان همچنين تاکيد کرد:دانشگاه‌ها در فصل تابستان مي‌توانند از رستوران‌هاي مکمل غذا در اختيار دانشجويان قرار بدهند.البته ما هر سال نيز در فصل تابستان غذاي دانشجويي نداشتيم و غذاهايي که در طول سال تحصيلي در رستوران‌هاي سنتي و قديمي توزيع مي‌شد با شروع فصل تابستان قطع مي‌شد.چرا که رستوران‌ها نيازمند بازسازي و تنفس هستند تا مجدداً براي آغاز فعاليت در مهر ماه آماده شوند.

وي همچنين با اشاره به افزايش متقاضيان غذاي دانشجويي گفت:اين آمار در دانشگاه‌هاي مختلف متفاوت است.بعضاً در دانشگاه‌هاي بزرگ اين افزايش تقاضا تا 10 درصد و در دانشگاه‌هاي شهرستان به دليل نيازمندي‌هاي دانشجويان به 15 تا 20 درصد افزايش يابد.بنابراين هر اندازه که مشکلات اقتصادي بيشتر باشد احساس نياز به غذاي دانشجويي بيشتر خواهد شد.

جزئيات آماري کنکور ارشد 98 اعلام شد

مشاور عالي سازمان سنجش جزئيات آماري آزمون کارشناسي ارشد سال 98 و تعداد افراد مجاز به انتخاب 2 رشته در اين آزمون را اعلام کرد.حسين توکلي در گفتگو با مهر افزود: آزمون کارشناسي ارشد سال 98 به همراه اولين مرحله المپياد علمي دانشجويي کشور در 6 گروه آموزشي و 131 کدرشته براي تمامي دانشگاه‌هاي دولتي و غير دولتي از جمله دانشگاه آزاد اسلامي در 6 گروه آموزشي و 131 کدرشته، 77 شهر و 162 حوزه امتحاني در روزهاي 23 و 24 خرداد 98 برگزار شد.

وي افزود: تعداد 615 هزار و 452 داوطلب در اين آزمون ثبت نام کردند و همچنين تعداد 40 هزار و 764 داوطلب در دو کدرشته (رشته هاي شناور) متقاضي شرکت در آزمون کارشناسي ارشد سال 98 شدند.مشاور عالي سازمان سنجش يادآور شد: با توجه به اينکه هر داوطلب در صورت شرکت در دو کدرشته امتحاني بايد دو کارت ورود به جلسه آزمون دريافت مي کرد در مجموع تعداد 656 هزار و 216 کارت ورود به جلسه آزمون کارشناسي ارشد 98 صادر شد.

وي خاطرنشان کرد: از تعداد 615 هزار و 452 ثبت نام کننده در يک کدرشته امتحاني تعداد 490 هزار و 948 نفر در جلسه آزمون شرکت کردند و از تعداد 40 هزار و 764 نفر که در دو کدرشته متقاضي بودند تعداد 31 هزار و 925 نفر در دو کدرشته در جلسه آزمون شرکت کردند.

توکلي افزود:از تعداد کل کارت هاي صادر شده براي آزمون کارشناسي ارشد سال 98 تعداد 522 هزار و 873 نفر در جلسه آزمون حاضر بودند و تعداد 133 هزار و 343 نفر در جلسه آزمون غايب بودند.وي خاطرنشان کرد: نتايج اوليه آزمون کارشناسي ارشد سال 98 دوشنبه 17 تير ماه 98 به صورت کارنامه در سايت سازمان سنجش منتشر شد و تعداد 456 هزار و 864 نفر مجاز به انتخاب رشته شدند. از اين تعداد، 432 هزار و 767 نفر در يک کدرشته و تعداد 24 هزار و 97 نفر در دو کدرشته مجاز به انتخاب رشته شده اند.

مشاور عالي سازمان سنجش گفت: ظرفيت پذيرش بدون احتساب ظرفيت دانشگاه آزاد اسلامي تعداد 160 هزار و 817 نفر است.


 علمي 

 دانشگاه هاي جهان در يك نگاه؛

«كلن»

تهيه و تنظيم:مريم اخوان صالح

كلن، دانشگاهي در كشور آلمان است كه در شهر كلن واقع شده است و يكي از قديمي ترين دانشگاه هاي اروپايي محسوب مي‌شود.

اين دانشگاه كه در سال 1388 ميلادي تاسيس شده است وابسته به بنياد پژوهش هاي آلمان است.

آموزش در دانشگاه کلن به زبان آلماني مي باشد، اما برخي از رشته‌هاي بين‌المللي اين دانشگاه به زبان انگليسي ارائه مي‌شوند.

برخي از برندگان جوايز نوبل نيز از اساتيد و فارغ‌التحصيلان اين دانشگاه هستند.

در اين دانشگاه بيش از 48 هزار دانشجو مشغول به تحصيل هستند.

دانشکده هاي دانشگاه کلن عبارتند از:

حقوق، بازرگاني و اقتصاد ، پزشكي، هنر، رياضي و علوم طبيعي و علوم انساني.


 ميز خبر 

 وزارت علوم رتبه دوم ارزيابي بلوغ خدمات الکترونيک را کسب کرد

وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، در ارزيابي پنجمين دوره بلوغ خدمات الکترونيکي، در بين 19 وزارتخانه ارزيابي شده، موفق به کسب رتبه دوم شد.

به گزارش وزارت علوم، گزارش ارزيابي خدمات الکترونيکي دستگاه‌هاي اجرايي بر اساس مصوبه جلسه يازدهم شوراي اجرايي فناوري اطلاعات کشور به طور مستمر توسط سازمان فناوري اطلاعات در جهت ارزيابي کيفيت وب‌گاه‌ها و خدمات الکترونيکي دستگاه‌هاي اجرايي داراي شناسنامه خدمات مصوب سازمان اداري استخدامي کشور منتشر مي‌شود.

در گزارش ارزيابي دوره پنجم که در پنج‌محور حضور در وب، تعاملي، تراکنشي، يکپارچگي و مشارکتي در بين 19 وزارتخانه و 105 دستگاه اجرايي انجام شد، وزارت علوم، رتبه دوم در ميانگين کليه محورها و رتبه اول در محور حضور در وب در بين وزارتخانه‌ها را کسب کرد.

همچنين در اين گزارش به رشد چشمگير 35 رتبه وزارت علوم نسبت به ارزيابي نوبت چهارم و رشد قابل توجه در تمامي مراحل بلوغ پنج‌گانه در بين کل دستگاه‌هاي اجرايي ارزيابي شده، اشاره شده است.گفتني است، ارزيابي دوره پنجم مربوط به بازه زماني تا انتهاي فروردين 1398 دستگاه‌هاي اجرايي بوده و همچنين سازمان امور دانشجويان، سازمان پژوهش‌هاي علمي و صنعتي، صندوق رفاه دانشجويان و پژوهشگاه علوم و فناوري اطلاعات ايران در اين دوره در مجموعه وزارت علوم مورد ارزيابي قرار گرفتند.

دبير شوراي داروسازي:

برگزاري آزمون‎هاي داروسازي در تابستان سال جاري

دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي زمان برگزاري آزمون هاي ارتقاء داروسازي، شفاهي ورودي دکتري تخصصي داروسازي را اعلام کرد.

به گزارش وزارت بهداشت، دکتر غلامرضا اصغري گفت:آزمون ارتقاء رشته داروسازي در هفته اول مرداد و آزمون شفاهي ورودي دکتري تخصصي داروسازي در هفته اول شهريور ماه سال جاري برگزار خواهد شد.

دبير شوراي آموزش داروسازي و تخصصي وزارت بهداشت با اشاره به وجود حداکثر 3 بورد در هر رشته در دبيرخانه داروسازي گفت:تلاش شده است دبيران از همه دانشکده‌هاي داروسازي که عضو بورد دارند يک دبير انتخاب شود.وي با اشاره به آزمون 180 واحدي رشته داروسازي که جايگزين آزمون علوم پايه است و در اسفندماه 98 برگزار خواهد شد، گفت:طراحي سوالات اين آزمون با استفاده از سامانه طرح و گنجينه سوالات انجام خواهد شد.

دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران سرباز امريه جذب مي‌کند

دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران از بين فارغ‌التحصيلان کارشناسي ارشد دانشگاه‌هاي برتر کشور در رشته‌هاي کتابداري، روابط عمومي، امور فرهنگي و مديريت براي خدمت در دانشکده اقدام به جذب سرباز امريه مي‌نمايد.به گزارش ايسنا، روابط عمومي دانشگاه تهران ضمن اعلام اين خبر تاکيد کرد که علاقه‌مندان مي‌توانند تا تاريخ 26 تيرماه 1398 با دفتر معاونت اداري و مالي دانشکده حقوق و علوم سياسي دانشگاه تهران به شماره 66974636 تماس حاصل کنند.

در راستاي توسعه همکاري‌هاي علمي؛

بازديد مسؤولان دانشگاه علوم پزشکي از دانشگاه صدا و سيما

مسؤولان دانشگاه علوم پزشکي ايران از دانشگاه صدا و سيما بازديد کردند.

به گزارش روابط عمومي دانشگاه صدا و سيما، اين ديدار در راستاي توسعه همکاري‌هاي علمي بين رشته‌اي ميان دو دانشگاه صورت پذيرفت که طي آن دکتر رسول يار‎احمدي رياست دانشکده بهداشت، دکتر محمدرضا وفا معاون پژوهشي دانشکده بهداشت، دکتر مجيد کرماني معاون آموزشي دانشکده بهداشت، دکتر مهناز صلحي مدير گروه آموزش و ارتقاء سلامت دانشکده بهداشت، دکتر طاهره دهداري عضو هيأت علمي گروه آموزش و ارتقاء سلامت، ابتدا از استوديو‌ها و امکانات تخصصي دانشگاه بازديد به عمل آوردند و سپس طي نشستي که با حضور دکتر نظري رييس دانشکده توليد راديو و تلويزيون، دکتر حسام پور مدير همکاري‌هاي علمي و بين المللي، دکتر ساعي رييس دانشکده ارتباطات و رسانه و... برگزار شد، اعضاي نشست به بحث و تبادل نظر در خصوص راهکار‌هاي تقويت و توسعه همکاري‌هاي علمي و تحقيقاتي ميان رشته‌اي پرداختند.


 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته